Soester Courant 3AC.M0UREP J.ftoppwlimivreps Mislukte aandrang tot bezitsvorming. Nog een feestdag? Naar 31 augustus? Erhard's 2e wonder. Krabbels van Knelis. Horlogerie VAN WIEREN VIERDE BLAD KERKO JAPONNEN 39.75 - 49.75 van dei» krant wit men niets missen, geen letter VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 17 MEI 1963. De welvaart is zichtbaar toegenomen. Het is te zien aan vele uiterlijke ver schijnselen. Het blijkt ook duidelijk uit de jaarlijks toenemende besparingen. Bij de spaarinstellingen steeg het te goed in 1962 met een kleine anderhalf miljard. De handelsbanken namen ook nog een paar honderd miljoen bespa ringen voor hun rekening, en tenslotte gingen er meer dan 800,miljoen particuliere besparingen naar de levens verzekeringsmaatschappijen. LANGESTR.26 TEL; <4055 AMERSFOORT Van Weedestraat 80 Telef. 2670 Het is merkwaardig dat de spreiding van de besparingen niet parallel ver loopt met de toeneming van de wel vaart. Wij constateren elk jaar een toeneming van het werknemersaandeel in de nationale welvaart, maar voor zeer grote groepen van de bevolking be tekent het toenemen van inkomen be slist niet dat zij pogingen aanwenden om tot enig duurzaam bezit te geraken. Het is bijzonder moeilijk om mensen die niet gewend zijn te werken, tot een regelmatig bezig zijn te verleiden. Evenzo is het een probleem om mensen met een gestegen inkomen er toe over te halen een deel daarvan af te zon- deren voor een uitgestelde besteding of voor een definitief afstel van de verte ring. Een mens moet worden opgevoed tot een juiste consumptie maar nog meer tot besparingen. Steeds moeilijker. Het opvoeden tot sparen zal moeilijker worden naarmate het geld in onze we reld soepeler rolt en de produktie van gebuiksgoederen toeneemt. Het is één van de grote problemen uit onze dagen. Sparen is noodzakelijk om nieuwe pro- dukten te kunnen voortbrengen. Het dient om ons zelf in later jaren meer goederen te verschaffen, zodat wij com fortabeler kunnen leven. Het heeft zin voor onze oude dag en voor de jeugd van onze kinderen. Wij kunnen stellen dat het sparen een overheidstaak is of een opdracht voor ondernemingen en zakenmensen maar willen wij deel hebben aan het groter goederenbezit van morgen dan zullen wij allen mee moeten helpen om spaar geld en bezit te vormen. Dat heeft de overheid ingezien en daarom maatre gelen genomen tot bezitsvorming. Er is om te beginnen een jeugdspaarwet gekomen, die de jeugd prikkelt om iets opzij te leggen. Zij werd een succes, want wij tellen nu een half miljoen deelnemers, die 230,miljoen bijeen gebracht hebben. De rijksambtenaren worden aangemoedigd in het sparen met een speciale premiespaarregeling. Werknemers vinden een dergelijke rege ling, ook voor winstdeling. Het sluit stuk wordt gevormd door de Algemene Premiespaarwet. Geen succes Helaas is met name de laatste spaar regeling nog beslist geen succes. De staatssecretaris voor bezitsvorming heeft het erkend. De mislukking wordt nog geaccentueerd door deskundigen in spaarbankkringen. In het jongste jaar verslag van de Nederlandse Spaarbank- bond worden nogal kritische opmerkin gen gemaakt over de overheidspogingen tot bevordering van de particuliere be zitsvorming. Het maximum van een krachtens de al gemene wet gepremieerde besparing be draagt 250,per j aar en de totale premie bedraagt slechts 50,Het zet geen zoden aan de dijk. Het spreekt niet tot de verbeelding. Voor zover de regeling met succes werkt, wordt zij „opgevuld" met toegelaten bestedingen aan premies voor levensverzekering en uitgaven voor onroerende goederen, zo constateert het genoemde verslag. Het komt er op neer dat men naar een mid del zoekt om in het reeds bestaande pa troon van de besparingen de premie in de wacht te slepen. Er is geen voel bare stijging in het uitstel van de con sumptie, terwijl de regering voor een ingewikkelde regeling jaarlijks ƒ60, tot 70,miljoen op tafel legt. Wanneer de vraag gesteld wordt of deze uitgaven en de aan deze regeling bestede energie in de geringste verhouding staan tot de kosten dan moet dit zon der meer worden ontkend. Ook in andere landen. Niet alleen Nederland worstelt met een mislukte bezitsvormingspolitiek. In west- Duitsland heerste een ernstig looncon- flict in de staalindustrie dat mede zijn oorzaak vond in de onmacht om de be zitsvorming te realiseren. De bondsrege ring heeft een aantal aanmoedigingen tot bezitsvorming in portefeuille, die binnenkort ten uitvoer zouden worden gelegd in plaats van het toestaan van directe loonsverhogingen. De voornaam ste vakbonden hebben deze plannen van de tafel geveegd met de opmerking dat een werknemer meer heeft aan een hoger loon, waarover hij de vrije be schikking heeft. Ook in west-Duitsland vindt die idee van ruimer bezitvorming dus beslist geen weerklank. Dit is benauwend omdat er uit blijkt dat degenen die als leiders op treden van de bezitlozen er geen belang bij hebben dat hun volgelingen bezit krijgen of er zelf geen gat in zien om de bezitvorming als waardevol aan te bevelen. Twee grondslagen. Nu kan ons worden tegengeworpen dat het bestaande bezit maar eerst gespreid „MAN, PRAAT ME ER NIET VAN 't Mag een wonder heten dat de sche pen met Feijenoord-supporters op terug weg naar Nederland niet gezonken zijn. Ze hadden immers allemaal LOOD in DE SCHOENEN I VAN DAM, Torenstraat 5, heeft in SCHOENEN een prachtkollektie. Man, praat er maar van u vaart wel bij zo'n keuze. Niemand gaat néér of komt vén die kollektie met lood in de schoenen. Adv. moet worden. Dit biedt geen oplossing omdat er geen enkele garantie bestaat dat hiermee de bereidheid tot sparen wordt gekweekt. Evenmin bestaat er een garantie dat dit herverdeelde bezit zal worden gehandhaafd, zodat een ver arming van de gemeenschap het uitein delijk resultaat zou kunnen zijn. Voor de succesvolle bezitsvorming moet aan twee voorwaarden worden voldaan. De vorming van dat bezit moet het resultaat zijn van de inspanning van de bezitter zelf om het bezit waardevol te maken. Alleen een bezit dat men kan beheren is zinvol in economische zin. In die zin hebben de vakbonden de taak hun leden tot gewaardeerde bezit ters op te kweken. Vervolgens heeft de overheid de taak te waken voor een behoud van eenmaal verworven bezit. Dwingt men iemand tot bezitsvorming of stimuleert men hem in de verkrijging daarvan, dan heeft men een medever antwoordelijkheid daarvoor. Bij de voortgaande inflatie in de wereld kan geen regering daarvoor enige ga rantie geven. Zolang dit niet kan zal elke maatregel zich openbaren als een doodgeboren kind. Ook in het sociaal vooruitstrevend Nederland. Waar het aan schort in ons land tijdens de feestdagen, is aan een allen bevre digend feestprogramma. Het is vreemd, dat ons volk er zo vaak niet in slaagt gepaste en onbezorgde vrolijkheid te brengen op de hoogtijdagen van ons vaderland, terwijl wij toch bij bruilof ten, carnaval en partijen zoveel vreug de kunnen beleven. Alleen de traditionele volksfeesten zo als Sint-Nicolaas en plaatselijke fol klore kunnen ons in de juiste stemming brengen. Het is daarom een waagstuk van onze regering, nu nog een extra feestdag ter herdenking van onze bevrijding in 1813 in te lassen. Wij vrezen, dat hiervoor maar zeer matige belangstelling zal blijken te bestaan, zodat de viering op een fiasco moet uitlopen. Waarom 1813 niet herdacht op de of ficiële bevrijdingsdag en daarmee nieu we ideeën gegeven voor een goed feest programma KATHOLIEK VROUWENGILDE. Door het Katholiek Vrouwengilde, af deling Soest, wordt dinsdagavond in het St. Jozefgebouw aan de Steenhoffstraat, een feestavond georganiseerd ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van het Katholiek Vrouwengilde in Nederland. Koninginnedag, 1-meiviering, dodenher denking en bevrijding zijn weer achter de rug, maar ook dit jaar is prompt de discussie weer begonnen over de wijze waarop deze bijeenliggende gedenkda gen het beste kunnen worden georgani seerd. En dit klemde temeer, nu de 4de mei ook op 3 mei moest worden her dacht ter wille van de Joodse landge noten en de 5de mei op maandag een verlengstuk vond omdat deze bevrij dingsdag op zondag viel. Moeten we nu onze koninginnedag maar verschuiven naar een andere da tum, zoals b.v. in Engeland geschiedt Er gaan vele stemmen op, om 31 au gustus aan te wijzen als vaste konin ginnedag. De argumenten zijn o.m. dat het weer dan stabieler is en de viering zinvoller kan plaatsvinden. Maar wij zijn bewust van 31 augustus naar 30 april verhuisd, omdat koningin Wilhelmina beslist geen feestelijkhe den meer wenste op haar verjaardag en juist haar dochter op haar eigen verjaardag in het middelpunt van de belangstelling wenste te plaatsen. Als wij nu - tegen de wil van koningin Wilhelmina - terugkeren naar 31 augus tus, zal juist de moeder des vaderlands weer centraal komen te staan en ver zinkt onze eigenlijke koninginnedag in de 1-meiviering. Wij menen, dat het past in ons volks karakter en bij onze liefde voor ko ningin Juliana, maar ook bij de eer biedige nagedachtenis voor de wens van koningin Wilhelmina, als wij op 30 april allen moeite blijven doen de vijfde mei zinvol onze bevrijding te herdenken. Als het mogelijk is met een (halve) vrije dag. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Slechts weinig leden van de afdeling Soest der Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde waren naar ge bouw De Rank gekomen voor de cau serie, die de heer H. Aapkes uit Hil versum over enige Duitse steden en hun groenvoorziening hield. De heer Aap kes is hoofd van de Hilversumse plant soenendienst. Hij maakte een studie reis naar Duitsland en bezocht onder meer de plaatsen Dusseldorf, Frankfort en Fulda. Daar is bijzonder veel gedaan op het gebied van de plantsoenen en dit was mogelijk doordat grote verwoes tingen een nieuwe opzet mogelijk maak ten en deze opzet kon groots zijn. Grote weiden zijn speelplaatsen voor kinde ren. Zij hebben er speelwerktuigen met sproeiers erop die werken als het warm is. De heer Aapkes toonde vele dia's en zette uiteen dat de plantsoenen een andere en belangrijker taak dan vroe ger hebben door de toename van het verkeer en de hoogbouw. Hij werd inge leid door voorzitter dr. P. Felix, die de slechte opkomst betreurde. Het prestige van prof. Erhard, dat al geslonken nog verder leed door het geharrewar bij zijn benoeming tot kan didaat-kanselier, is met één klap enorm gestegen door zijn geslaagde bemidde ling in het conflict dat de Westduitse metaalindustrie bezig was lam te leggen. Juist omdat de partijen feller tegen over elkaar stonden dan gewoon is bij een loongeschil en zich de sfeer van een sociale worsteling met allerlei klas- senstrijdelementen had ontwikkeld, gaf men hem in Bonn weinig kans iets te bereiken. Zijn tegenstanders hebben daar wellicht op gehoopt. Ze zullen nu met ongenoegen zien hoe zich om de Beier niet alleen de glans van het Wirtschaftswunder blijft verspreiden, maar bovendien ook nog dat van deze wonderlijkste beslechting van een ge schil dat de Duitse econmie ernstig be dreigde. En het fraaie is dat Erhard zijn doel heeft bereikt door slechts zijn pestige te gebruiken om de partijen bij elkaar te brengen en hun te bewegen van beide zijden wat water in de wijn te doen. De vakbonden die nu eenmaal de tra ditie in ere houden van overvragen hebben nagenoeg gekregen wat ze wens ten en de werkgevers, die eveneens een traditie hebben van minder te bieden dan ze zouden kunnen, hebben geen al te gTote extra-veer behoeven laten. Wat gebeurde er die nacht Wat zich precies heeft afgespeeld tij dens de nacht op het ministerie is niet precies bekend gemaakt, maar onte genzeggelijk heeft het gezag waarmee Erhard kon wijzen op het feit dat de grote groei uit de Duitse economie is en daardoor ook moet zijn uit de loon stijgingen waartegenover geen produk- tiestijging staat, indruk gemaakt. Aan Erhards eerlijkheid behoeft op dat punt niemand te twijfelen. Hij heeft in het verleden - tot Adenauers ontzet ting - ook de werkgevers wel eens ern stig gekapitteld. De staking, die toch al weinig populair was, maar voornamelijk door koppigheid in stand werd gehouden en zelfs tot uitbreiding gegeven, gaf de vakbond gaarne op, zij het graag zonder prestige verlies. Erhard heeft beide partijen gele genheid gegeven zich zonder gezichts verlies uit een kostbare actie terug te trekken. De prestigewinst behield hij voor zichzelf. Ons nieuwsblad zat In de bus. Het él het plaatselijk nieuws èn de vele advertenties van winkeliers. Dat boeit hem zo, dat hij zijn yaderlijke plicht erdoor verzaakt. Dat kén. Want wat in de naaste omgeving plaats heeft en wat dóér te koop is, dat wil geen ingezetene missen. Men wacht op die krant f Adverteren In dit blad het kan niet anders - moet wel succes geven. PubUlaU* van da Nadarlandtoha Nlauwt bladpart As je 't ming vraogt dan mok zeige dak blie bin da wullie hebbe kenne stemme. Maor effe op zeuve- tien lieste. Das beter as achter de muur. Daor hejje eene liest en je ken maor an- stemme op die eene liest. De manne van die liest winne'altied. Nee, dan bie ongs. Daor ken boer Koekoek zien eige op- draoje en kwaod maoke en allegaor kenne die minse die zeige dat zullie ut weete om urn lache, maor dan komter ineens wat an en dat hiet dimmekrao- sie en jao heur, die Koekoek krieg zo- veul stemme dattie mit drie man de kaomer ingaot. Das effe 'n teugenval- ler veur ut laandbouwschap, maor ok veur Hilhorst. Veur A. P. zogezeid. Die is veurzitter van de Soester boerevereeni- ging en die manne hebbe 'n paor maonde eleje bie mekaor ezeete in St. Joseph. Daor hebbe zullie zitte klassineere. Derik- terom datter veur boer Koekoek nie veul te verdiene viel, waant dat laand bouwschap was goed zus en goed zo. Veur de mellek en de botter en de ei- ere. En slecht veur de t.b.c. en mongd en klauwzeer en weet ikke veul. D'r waore d'r maor 'n paor die wat zeeje, net as op elleke vergaojering en de manne die niks zeeje die hebbe noeng veur haost vierhongderd stemme ezorregd. Allee- nug in Soest 373 stemme, das 'n merao- kel en A.P. zal wel ezeid hebbe, hoe ken dat bestaon. De soosjeliste hebbe ok hier 'n aordige klap ehad. Da komp netuurlek van vief- entachetug gulde schoon, waant da was kolder. De liberaole kreege ok 'n douw, maor de kommeniste kwaome van 69 op 132. Das haost ut dubbele en ikke heb vam- me leevesdaoge nie eweete da wullie hier in Soest zoveul minse hebbe die zo gek binne op muure en puntdraod. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERUITZENDING. De afdeling Soest van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings oorden en Gezondheidskolonies bestaat in 1963 vijftien jaar. Gedurende deze periode werden 324 kinderen uitgezonden. Thans moet voor een uitzending van zes weken 111,betaald worden en voor een langdurige uitzending 138, In 1962 werden tien kinderen uitgezon den. Negen van hen voor een langdu rige verpleging van twee tot vijf maan den en 1 kind voor 6 weken. Twee van de tien waren kleuters. De afdeling ontvangt bijdragen van leden, subsidie van rijk, gemeente en provincie en heeft inkomsten uit col lectes, schoolsparen, bijdragen van ou ders en ziekenfondsbijdragen. De lan delijke organisatie heeft 600 afdelingen. In 1962 werd het 250.000-ste kind uit gezonden. Sinds Van Weedestraat 40 Telefoon 4361 EXCURSIE N.V.E.V. Twee autobussen met 74 leden van de Ned. Vrouwen-Electriciteits-Ver., afde ling „Eemland", maakten dinsdag een excursie naar het Stadhuis en het Edel ambachtshuis in Schoonhoven, een au totocht door de bloeiende Betuwe en een bezoek aan het kasteel Amerongen. In het Edelambachtshuis wachtte hen een collectie zilveren voorwerpen en een collectie handbeschilderd aardewerk. Op de bovenverdieping lieten een plateel schilder en een zilversmid zien, hoe de aardewerkvoorwerpen met de hand beschilderd worden en hoe het fili- grainwerk opgebouwd wordt. Inmiddels bezocht de tweede groep het oude, stijlvolle Stadhuis, waarvan de klokken vervaardigd zijn van het scheepsgeschut, dat met Olivier van Noort de reis om de wereld maakte. Het stadhuis, dat zeer bezienswaardig is om zijn antiek meubilair, portretten, schil derijen en curiosa, o.a. de vogelketen, een zware zilveren keten, die aan Ja- coba van Beieren toebehoorde. Na de rondleiding begaf deze groep zich naar het Edelambachtshuis en bezocht de andere het stadhuis. Na de lunchpauze maakte men een au totocht door de rijk bloeiende Betuwe Door Kesteren en over de nieuwe brug bij Rhenen verliet men de Betuwe en arriveerde men in Amerongen, waar 'n be zoek aan het kasteel werd gebracht. Het kasteel, dat reeds in de 12de eeuw bestond, werd na voor de 3e keer door oorlogshandelingen te zijn verwoest, in 1673-'78 weer opgebouwd en behoort nu toe aan de erven Graven Van Alden- burgh Bentinck. De prachtige hall, de brede trappen, de enorm hoge zalen, rijk gemeubileerd met de mooiste meubelen, kasten, tapij ten, kunstvoorwerpen, de bibliotheek met de honderden boekwerken uit alle tij den, de prachtige kaarsenkronenwaren er de schuld van, dat men node af scheid nam.

Soester Courant | 1963 | | pagina 13