is- Nederland en Indonesië. PIET EKEL BRACHT BRANDWEER UITSTEKEND PROGRAMMA. Het oog gericht op een eerlijke mening. H.H, Adverteerders. Medische dienst. 4 Politiechef met ziekte-verlof. DINSDAG 21 MEI 1903. 42e JAARGANG No. 32. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart. 12,10 - per post 12,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A - SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De diplomatieke betrekkingen tussen In donesië en Nederland zijn hersteld, als een eerste begin om elkaar na jaren van hooglopende onenigheid weer op zakelijke wijze tegemoet te treden. Er is hier mede wederom een periode in de omgang tussen Nederland en Indonesië afgeslo ten. Met de souvereiniteitsoverdracht in 1950 werd de periode van volledige samen hang beëindigd. Hierop volgde een tijd van toenemende onenigheid en ergenis tussen de beide landen, veroorzaakt door dat Nieuw-Guinea nog niet aan Indo nesië was toegevoegd. Nu dit tenslotte toch is geschied, komen Nederland en Indonesië weer in een nieuwe verhou ding tot elkaar te staan. Wij zullen ons dat goed voor ogen moe ten houden een geheel nieuwe verhou ding. De kwestie Nieuw-Guinea heeft wederzijds de gemoederen nogal heftig in beroering gebracht. Wij hebben ons ten slotte neer moeten leggen bij een vol ledig afstand doen van dit gebiedsdeel en het heeft uiteraard geen enkele zin daarover nog te blijven mokken endaar- om president Soekarno, zijn ministers en zijn volk nog met scheve ogen te blij ven aanzien. Een dikke streep onder <üt alles zetten, de eenmaal bestaande con troversen vergeten, is het beste en het wijste wat we doen kunnen. Gelukkig kunnen Nederlanders en Indone siërs over het algemeen goed met elkaar overweg. Die wederzijdse goodwill is niet verdwenen. Zelfs in de jaren van de grootste spanning tussen beide landen, bleven er over en weer nog vele per soonlijke contacten, die daarvoor een bewijs zijn. Zoals er in Nederland nog zeer velen zijn, die graag weer naar Indonesië zouden gaan om daar te wer ken, zo zijn er ook in Indonesië velen, die graag weer de Hollanders zien ko men om hen te helpen in de econo mische opbouw van hun land. Zo'n samenwerking kan ook weer ont staan, mits iedere Hollander, die naar Indonesië gaat, wel heel goed beseft, dat hij daar nu in een geheel andere positie komt te staan dan vóór 1950 het geval was. Met al zijn wetenschap en kennis van zaken die hij mag hebben, zal hij dan toch moeten beseffen, dat men in Indonesië niet van hem afhankelijk wil zijrh Juist in zo'n jonge staat is het nationaliteitsbesef immers bijzonder sterk, waarmede 't besef van onafhanke lijkheid gepaard gaat. Dat vereist in het contact tussen Indonesiërs en Nederlan ders een van onze zijde respectvolle be nadering. Gelukkig is dat in vele gevallen ook vroe ger al wel min of meer zo geweest. De in Indië gewerkt hebbende Nederlanders hebben over het algemeen een grote lief de opgevat voor land en volk van In donesië, waardoor de onderlinge verhou dingen daar te lande meestal zeer goed waren. Misschien zouden de in de laat ste twaalf jaar ontstane strubbelingen zich niet zo sterk ontwikkeld hebben wanneer onze minister ook oud-Indisch- gasten waren geweest, ook jaren in In dië hadden gewerkt en daardoor land en volk beter hadden begrepen. De regering van Indonesië staat thans voor de bijzonder zware opgave de eco nomische toestand van het land wat draaglijker te doen worden De jaren van strijd en de daarmee gepaard gaan de politieke onrust in het land hebben de economische situatie bijzonder zwak gemaakt. Hoewel de Indonesiërs het gezicht niet willen verliezen en dus ten opzichte van Nederland nog zeer bedachtzaam doen, is het zeker dat ook zij hopen op spoe dige nauwere samenwerking met het Ne derlandse handelsleven, waarvan zij meer voordeel verwachten dan van welk ander land ook. Er kwam vorige week reeds een handelsmissie naar ons land om weer contacten op te nemen met het Ne derlandse bedrijfsleven. En ongetwijfeld is er ook aan Nederlandse zijde de be reidheid om de Indonesische industrie en landbouw zoveel mogelijk te helpen en weer uitwisseling van grondstoffen en afgewerkte produkten te doen plaats hebben. Dit kan wederzijds weer tot grote voor delen leiden De grootste moeilijkheid zal wel zijn, dat Indonesië kredieten nodig heeft, leningen en andere financiële fa ciliteiten. Er lijkt ons alle aanleiding toe te bestaan, dat de nieuwe Nederlandse regering daarbij enige hulp verleent en het Nederlandse bedrijfsleven zo nodig ook helpt om kredieten op lange termijn te verstrekken. Dan kan er op den duur weer een geanimeerd handelsverkeer tus sen Nederland en Indonesië groeien, waarmede beide landen zijn gebaat en dat meewerkt aan de bevordering van de wereldvrede. HEES VERSLOEG V.V.Z. V.V.Z. heeft het lang uitstekend gedaan in de competitie en het sterke team van Laren werd op de voet gevolgd. Dit team zal het kampioenschap wel behalen, want Hees heeft V.V.Z. zaterdagmiddag met 3-2 verslagen in een ontmoeting die meer een vriendschappelijke wedstrijd dan een belangrijke wedstrijd leek. V.V.Z. speelde alsof er niets van de uit slag afhing en of het er niet om ging de kansen op het kampioenschap te behouden. Hees was erop gebrand de sterke plaatsgenoot te verslaan en dat is zonder veel moeite gelukt. Demmers ontbrak in de voorhoede van V.V.Z. en dit veroorzaakte voor een groot deel de nederlaag, want nu miste de voorhoede de stootkracht. Brunt speelde linksbuiten tegen zijn gewezen ploeg De Soester kleinkunstenaar Piet Ekel heeft de leden van de 40-jarige brand weervereniging en genodigden zater dagavond in de zaal van Eemland een uitstekend programma aangeboden, ver zorgd door prima artisten. Deze avond was een geschenk van de Soester bevol king aan de brandweer, want het comité dat de feestviering organiseerde bood deze feestavond aan. Voorzitter C. van Es sprak het openingswoord en hij ver welkomde in 't bijzonder de wethouders De Haan en v. d. Arend, de heer Hoegen Dijkhof, voorzitter van het erecomité en de leden van het comité, de raadsle den die gehoor gegeven hadden aan de uitnodiging, de leden van de Soester brandweer W. Groart, C. Haver en Nie- land, die reeds in juni 1923 lid werden, de dames De Vos en Batenburg omdat hun echtgenoten veel voor de brand weer deden en dokter Rupert, wiens vader bij het 25-jarig jubileum voorzit- draagt en The Three Jacquets waren kostelijke dwazen, die als doedels van formaat voor heel veel pret zorgden. Fantasio besloot het gedeelte voor de pauze met grollen en muzikaliteit, waarbij hem niet alleen een viool maar ook een fietspomp ten dienste stonden. Na de pauze werden de leden van de brandweervereniging op het toneel door de heer C. van Es gehuldigd. Ze ontvin gen ieder een verzilverde sigarettendoos als geschenk en er waren bloemen voor enige dames die zich altijd bijzonder verdienstelijk voor de brandweer maken. De heer J. Vanderbroucke, instructeur van de luchtmacht, die de Soester brand weerlieden les geeft, ontving eveneens een sigarettendoos. De heer Van Es noemde het korps een uniek korps door de vrijwilligheid en de paraatheid van de leden. Commandant W. Groart dankte voor de vriendelijke woorden en de ge schenken. ter van het erecomité was. Hij vond het prettig dat Piet Ekel het feestprogramma presenteerde, want bij het vijfentwintig jarig bestaan van de brandweer had hij ook meegewerkt aan het programma, evenals Co van Veen en Jetty Cantor die nu ook optraden. Dick Gabel toonde zich een vaardig con ferencier, die bij een praatje op een lad der Wim Kan in spitsvondigheid naar de kroon stak. De Marichica's zongen van de zon en de zomer maar ook van een zondaar en ze begeleidden zichzelf daar bij. Stefani was een tovernaarsachtige goochelaar, die zelfs een radio kon doen verdwijnen en Jetty Cantor bracht ge zellige conferences en ze zong Oosten rijkse en Nederlandse liedjes. Sonja van Weerdenburg en Dick Gabel lieten zien hoe een beroemd actrice zich thuis ge- Piet Ekel nam op vlotte en geestige wijze „als enkele zuil" een heel televisiepro gramma van journaal tot en met dag sluiting voor zijn rekening en zijn kri tisch getinte humor deed het uitstekend. Rob de Nijs en The Lords hadden een enorm succes. Niet alleen bij de jeugd maar bij allen in de zaal. Driemaal traden zij op en hiervan eenmaal als begeleiders van de Marichica's. Goochelaar Stefani kwam opnieuw de toeschouwers tot verbazing brengen en The Three Jacquets traden eveneens voor de tweede maal op en dat werd zeer op prijs gesteld. Tot slot dankwoorden van de heer Van Es en bloemen voor de dames. En voor Piet Ekel de wens dat hij ook bij het 50-jarig bestaan present zou zijn. .Hees, maar deze veteraan is te langzaam geworden. Bij Hees was De Bree de uit blinker. V.V.Z. had na een kwartier succes toen linksbuiten Huigen inschoot en Muis geen hand naar de bal uitstak. Hees kreeg enige kansen maar er werd slecht geschoten en als er goed gericht werd dan redde keeper Van Kooy met spec taculaire sprongen. In de tweede helft werd Hees sterker en in de V.V.Z.-achterhoede begon men hard te spelen om het Heesgeweld te keren. Dat kostte een strafschop die feilloos door Muis genomen werd. Na een kwar tier werd het 2-1 voor Hees toen Piet Kok uit een corner inkopte en een kwartier voor 't einde van de wedstrijd maakte Burgstede uit een voorzet van Kok het derde doelpunt dat het lot van V.V.Z. volkomen bezegelde. Rijk Jansen viel uit, Florissen nam zijn plaats in en in de laatste minuut werd het 3-2 door een doelpunt van Grol. Voor Hemelvaartsdag luidt de dienst van 22 mei -20 uur tot 24 mei 8 uur de artsen H. G. Rupert, Burg. Grothe- straat 49, tel. 2388 en J. C. Rip, Soester- bergsestraat 16, tel. 2423. Apotheek Hemelvaartsdag is geopend apotheek „Soest-Zuid," Kerkstraat. YVit-Gele Kruis Hemelvaartsdag: Zuster Antoniana, Nieuw Mariënburg, tel. 2586. Oranje-Groene Kruis Hemelvaartsdag Zuster R. Bettenhausen, Bosstraat 29, tel. 4610. Groene Kruis Hemelvaartsdag: Zuster Boon, Braam- weg 51, tel. 4365. GESLAAGDE AVOND. De propaganda-avond, die het R.K. Cul tureel Jongerencontact zondagavond or ganiseerde, mag wel geslaagd genoemd worden. Het doel was leden te werven door hen, door middel van een dansavond, met elkaar in contact te brengen. De pittige „Golden Hunters" droegen hier een be langrijk steentje aan bij. Tien leden mochten er reeds geboekt worden, terwijl velen zich als voorlopig lid opgaven. Plan nummer één is het Jazzconcours, dat men 14 juni hoopt te organiseren. Het batig saldo hiervan zal ten goede ko men aan de actie Dousadj SCHAAKTOURNOOI. Woensdagavond, 22 mei, om 7 uur, begint het nationale schaaktournooi in het Oranje Hotel. Het zal geopend worden door de voorzitter van de tournooicom- missie, de heer C. Blokpoel. Wedstrijd leider is de heer C. Samsom. In de hoofdgroepen spelen 4 heren en 4 dames om de Schreuder-wisselhekers. Deze bekers dragen de naam van de overleden erevoorzitter, die ieder jaar dit nationaal schaaktournooi organiseer de. Bij de dames zullen Fenny Heems kerk. Carla Bruinenberg, mej. mr. Klerk en mevr. Timmer om de beker strijden die thans in het bezit is van mevr. Heemskerk en bij de heren spelen Aarts, Hofsommer, De Ruiter en Nolten om deze beker. Naast de hoofdklasse is er een eerste en tweede klasse. DE DUIVEN VLOGEN. Van de vereniging De Vriendschap vlo gen 360 duiven vanaf Tergnier, een afstand van 314 km. Ze werden om 6.45 uur gelost met n.w. wind. De eer ste duif arriveerde om 10.56.52 uur met een snelheid van 1243,76 meter per mi nuut, de laatste prijswinnende duif kwam om 11.24.35 uur aan. De uitslag was J. G. Kamerbeek 1 9 15 41 58 90. E. Veerman 3 23 47 61 65 71 74 79 87 W. Nieuwenhuis 3 36 43 56 59 72 80. C. P Jak 4 22 60. G. Sukel 5 19. Comb. Onwezen-De Muijnck 6 31 33 55 62. W. Roest 7 17 18 21 50 84. C. Vaessen 8 11 45 46 49 53 77 89. Z.K.H. Prins Bernhard 10 16 38 44 51 63 90 81. Gold- stein-Brouwer 12 14 25 54. W. Altenaar 13 29 37 75. A. Meesters 20 24 39 68 73 82. H. Verkerk 26 34 78 83. A. Beijer 27. E. C. v. Daatselaar 28 88. G. Reijerse 30. R. v. d. Duine 32. G H. v. d. Broek 35 69. M. Muis 40 86. J. A. B. v. Klooster 42 48. W. v. Breukelen 52. C. Kaats 57. R. Koster 64 D. J. Bos 66 76. G. Riet veld 67. F. Groenestein 85. Een „kunstmoederkoe" en nog wel volautomatisch Een Amerikaanse uitvin ding wordt thans op een boerderij in Cumberland (Engeland) uitgeprobeerd. Het is een z.g. automatische koe, waaraan één speen. Of de kalfjes de andere drie missen wordt niet vermeld. De machine mengt zelf de melk en houdt die op lichaamstemperatuur. De machine kan een vijfdaagse werkweek voor de boeren betekenen. De christelijke gymnastiekvereniging Olympia heeft een orgaan dat door de bestuursleden en de leden gevuld wordt. Uiteraard is daar menigmaal een arti keltje van voorzitter B. Kerkhoff bij. In het laatste nummer schrijft hij over de toto op een wijze die in protestants- christelijke kringen ongebruikelijk is. De heer Kerkhof f schrijft als volgt: „De christelijke sportorganisaties heb ben zich een paar jaar geleden uitge sproken tegen de toto. Daarbij hebben zij zich geplaatst buiten de organisaties die geldelijk voordeel uit deze toto trek ken en dit geldelijk voordeel is niet ge ring. Doordat men nu veel geringer inkomsten had dan de andere sportor ganisaties dreigde men achterop te ko men en men meende dit te kunnen voor komen door het zogenaamde plan De Kret. Door het plan de Kret wilde men van de protestants-christelijke bevolking van Nederland een miljoen gulden los krijgen. Dit plan is hopeloos mislukt. Naar ik meen is er nog geen tweehon derdduizend gulden bijeengebracht. Het bestuur van Olympia heeft zich destijds niet aangesloten bij de vereni gingen die het plan de Kret lanceerden. Daarvoor hadden we twee redenen; het plan de Kret was practisch niet uitvoer baar en we zijn principieel niet tegen de toto. De toto is kansspel, oké, en het woord kansspel heeft bij ons nu eenmaal een slechte naam. Maar waarom is dat eigenlijk? Je kunt als christen naar mijn mening twee standpunten verde digen: ten eerste: kansspel is verboden op grond van bijbelse uitspraken. Het zal wel aan mijn gebrek van bijbelken nis liggen, maar ik heb het nooit kun nen vinden. Het tweede standpunt Door kansspel wek je bij sommige mensen een soort speelduiveltje op en dan weten ze geen maat te houden. Hiermee kan ik accoord gaan, maar deze eigenschap van de mensen verdwijnt niet met het verbieden van de toto. Het beste wat je in zo'n geval kunt doen is de mensen afremmen. Dit gebeurt bij de toto omdat je per persoon maar een zeker bedrag kunt vergokken. Mijn persoonlijke me ning is en ik leg de klemtoon op dit „persoonlijke", dat onze houding een beetje huichelachtig is. In onze chris telijke organisaties hebben we allemaal wel eens een bazar of zoiets en als je dan een kwartje betaalt om te raden naar de naam van een pop of een lot voor een ontbijtlaken koopt gok je ook. En zeg nu niet: ja, maar dat is voor een goed doel, want het doel heiligt het mid del niet." KANTMAN In verband met Hemelvaartsdag wijzen wij belanghebbenden er op dat de aan name van advertenties voor ons nummer van vrijdag 24 mei a.s. sluit morgen middag (woensdag), te 2 uur. TENNISWEDSTRIJDEN. Teams van de Soester Tennisclub behaal de zaterdag en zondag de volgende re sultaten T.O.Z. 1—Soest 1 4-4. J. HoutmanA. Sprangers 7-9 3-6. E. v. GelderR. van Zadelhof! 6-3 6-1. Mej. B. Sehmidtmevr. Havenaar 2-6 3-6. Mevr. A. v. Geldermevr. Felix 8-6 7-5. J. Houtman en E. v. GelderA. Spran gers en R. van Zadelhoff 7-5 3-6 6-3. Mevr. v. Gelder en mej. Sehmidtmevr. Havenaar en mevr. C. Felix 3-6 6-4 4-6. Mevr. v. Gelder en Houtmanmevr. Ha venaar en Sprangers 3-6 4-6. Mej. Sehmidt en v. Geldermevr. Fe lix en Van Zadelhoff 6-0 4-6 6-3. Soest 2Manger Cats 1 4-4. A. v. RoosmalenP. v. d. Torre 0-6 2-6. P. JansenA. Klomp 6-4 6-3. Mej. L. v. d. Bergmej. I. Berkhout 6-4 1-6 1-6. Mej. Y. Hofmanmej S. v. d. Steenis 4-6 6-0 6-3. A. v. Roosmalen en H. EbbenP. v. d. Torre en A. Klomp 3-6 4-6. Mej. v. d. Berg en mej. Hofmanmej. Berkhout en mej. v. Steenis 6-2 2-6 6-3. Mej. v. d. Berg en v. Roosmalenmej. Berkhout en v. d. Torre 3-6 6-8. Mej. Y. Hofman en H. Ebben—mej. v. Steenis en Klomp 7-5 6-0. Alta DSoest A 1-4. Soest BLeusderpark C 2-3. Gisteravond heeft de Burgemeester de corpschef van de Soester Politie hoofd inspecteur C. H. D. A. J. van Es mede gedeeld dat de procureur-generaal Mr. de Zaayer een disciplinair onderzoek naar zijn beleid zal instellen. De heer van Es is hierna met ziekteverlof gezonden en men mag verwachten, dat hij zal wor den afgekeurd. Hij was sinds 1948 corpschef in Soest.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1