BOMMEN OP DE RUHRDAMMEN. BOSCH KWAK BURGERLIJKE STAND Hoge kosten in de ruimtevaart. Firma G, van de Pol 17 mei 1943. BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool Eerste Soester Begrafenis-Onderneming TWEEDE BLAD Loodgieters- werkzaamheden. 20 jaar geleden bewerkstelligde het G17e squadron van de R.A.F. een gevoelig verlies voor de nazi's. Negen zware bommenwerpers met elk slechts een bom aan boord -kropen door de heldere nacht in oostelijke richting. De manschappen waren stiller dan an ders. want zij wisten wat hen te wach ten stond. Zij moesten een zeer belang rijke missie vervullen, een missie die als zij zou slagen de Duitsers een bij zonder gevoeüge klap zou toebrengen. Guy Gibson, de commandant had na melijk als opdracht meegekregen: "Ver niel de Ruhrdammen". Een bijzonder gevaarlijke en tevens zeer belangrijke opdracht, want waren de Ruhrdammen eenmaal vernield, dan zou de Duitse oorlogsindustrie in het Ruhr- gebied een zeer lange tijd nodig hebben om weer op volle gang te komen. Maar alhoewel de uiterste geheimhouding was betracht, moest worden gerekend op zwaar afweervuur. De Duitsers beseften het gevaar wel en hadden er voor gezorgd dat vooral in de omgeving van deze dam men het nodige afweergeschut stond op gesteld. Maar Gibson's mannen kenden zo langzamerhand hun Duitse „Pap penheimers" wel. Zij waren speciaal voor deze vlucht uitermate getraind en in voorgaande bombardementen hadden zij de nodige evaring opgedaan. Ondanks dit alles zou het toch een zeer moeilijke taak worden. GedipL A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht Vier pogingen. Langs de heuvels aan de oostelijke kant van het kunstmatige meer draaide Gib son, die als eerste zijn bom zou af werpen, een wijde boog. zodat de bom- richter de Moehnedam prachtig in het vizier keeg. Onder een hevig granaat- vuur van de „Flak" dook Gibson op de dam af en even later werd het sein „bom los" gegeven. Het water steeg plotseling omhoog en spleet uiteen. Het meer was in heftige beroering maar de dam stond nog. De tweede man ging reeds op de dam af, doch zijn bom viel over de dam heen en vernielde „slechts" het krachtstation Het toestel zelf werd getroffen en ex plodeerde in de lucht. Nu was het de beurt aan de derde bom menwerper. Zijn bom viel weliswaar tegen de damwand, maar ook dit keer was de kracht van de bom niet genoeg om de betonmassa te verwoesten. Het vierde toestel was al in duikvlucht en ook dit kon ondanks het hevige af- -weergeschut zijn bom lossen. De ontplof fing kwam, en een hoge waterberg werd de lucht ingespoten Het was moeilijk te zien wat er met de dam was gebeurd. Gibson had het vijfde toestel reeds op dracht gegeven zijn lading te laten val len. Maar plotseling klonk het over de radio: „Hij is weg". Eén van de vlie gers had het betonnen oppervlak zien splijten en onder het donderend geweld van het water ineen zien storten. Commandant Gibson draaide zijn toe stel scherp bij, wat hij nu zag deed hem enkele ogenblikken sprakeloos zit ten staren. In het maanlicht zpg hij een zevenmeter hoge watermuur de valei in donderen, alles verwoestend en mee sleuren wat hij op zijn vernietigende weg tegenkwam. Dan kwam Gibson ech ter weer tot zichzelf en gaf het vijfde vliegtuig order bij te draaien en in de formatie terug te komen. De marconist had inmiddels het codewoord „Nigger" naar Engeland geseind, hetgeen beteken de dat de aanval op de Moehne-dam was geslaagd. Naar de Eder. De Ederdam was moeilijk te vinden, omdat de mist de vallei begon te vul len. Gibson moest enige tijd rondcirke len, voor hij er zeker van was dat hij er werkelijk was. Na verschillende po gingen van de bommenwerpers die nog over waren, was het tenslotte de laatste vlieger in formatie, die met negen toe stellen uit Engeland was vertrokken, die de treffer op de Ederdam plaatste. Toen de dam dan eindelijk met zoveel pijn en moeite was vernield, werd hun werk beloond met een nog fantastischer gezicht dan zij hadden bij de Moehne dam. De vallei van de Ederdam was na- menlijk veel steiler. De vloedgolf die zich perste door de bres, die in de dam was geslagen, verplaatste zich zeker met een snelheid van tien meter per seconde en vernietigde alles wat maar in zijn bereik kwam. De marconist seinde inmiddels het woord „Dinghy" hetgeen betekende, dat ook deze bomaanval was gelukt. Succes en verlies. Inmiddels hadden andere eenheden de dam bij de Sorpe, de Listerdam, en de Ennerpe reeds vernield, hetgeen wel de nodige verliezen had opgebracht, het geen wel bleek uit het feit, dat nu tien van de in totaal negentien vliegtuigen die bij deze operatie „Downwood" wa ren ingezet op de terugweg naar Enge land waren. Bij deze retourvlucht werd nog eens een toestel neergeschoten. In totaal wer den 56 man van de 133 die deel hadden genomen aan deze actie, vermist, het geen dus ondanks het grote succes een gevoelig verlies voor het 617e squadron betekende. Dat de vernieling van de Ruhrdammen een bijonder groot operationeel succes voor de R.A.F. gedurende de tweede wereldoorlog was blijkt wel uit de cij fers, die enkele weken later bekend werden gemaakt. Er waren 150 fabrieken verwoest, of zwaar beschadigd, bijna 3000 ha vruchtbaar land waren bedorven, er waren 25 bruggen verdwenen en 21 zwaar beschadigd. Het verlies aan vee bedroeg 6500 stuks koeien en varkens. Ook de morele schade was bijzonder groot, 1294 personen verdronken, waar van de meeste burgers waren, het gros daarvan was geen Duitser. Dat deze geslaagde operatie bij de autoriteiten hoog werd aangeslagen blijkt wel uit de regen van decoraties die hierna losbarstte. Commandant Guy Gibson verwierf de hoogste militaire onderscheiding n.1. het Victoriakruis, terwijl verschillende an dere vliegers en bemanningsleden D.S.O.'s, D.F.C.'s en D.F.M.'s kregen uit gereikt. Met deze succesvolle actie had het 617e spuadron zijn bestaansrecht bewezen. Gedurende het verdere ver loop van de oorlog zou zij het nog diverse malen bewijzen. LEUKE OPERETTE. Pater H. Duymel o.s.c. te Baarn heeft de kinderoperette Esmeralda geschreven en de leiding gehad bij het instuderen door het r.k. Baarnse kinderkoor Ex Ore Infantium. Daarna werden enige ge slaagde opvoeringen in Baarn gegeven en zaterdagavond in het Ludgardisge- bouw te Soestdijk voor bejaarden uit Soest en Soesterberg, die uitgenodigd wa ren door het Charitatief Centrum. Het was een buitengewoon aardige avond en het gebodene overtrof alle verwach tingen. Costuums, verlichting, zang en spel maakten de uitvoering tot een suc ces. Mevr. Wesselingh sprak het welkomst woord dat in het bijzonder pastoor mgr A. G. Smit en kapelaan Ten Barge van de parochie Soestdijk gold. Zij sprak ook het slotwoord en dankte allen die deze avond tot een bijzondere avond ge maakt hadden. In het bijzonder pater Duymel. Esmeralda is een prinsesje en Florantijn is een prins. Vóór koning Lariloff de verloving van zijn dochter met prins Florantijn bekend maakt moet er echter heel wat gebeuren. Daarin speelt de koningin ook een rol, maar ka bouters, elfjes, kikkers, vogels, leden van de hofhouding, 'n teddybeer, een ezel en een alleraardigste eekhoorn eisten eveneens hun deel van de uitvoering op en zij deden dit keurig. De kabouters kon men aan het werk zien in het bos en er werd een bezoek gebracht aan het kabouterhuis. Prins Florantijn komt als zwerver vermomd op en in het tweede bedrijf zien de kikkers de elfen dansen en ze zijn daarvan opgetogen. De kikkers kwaken zo hard dat de tovenaar tevoor schijn komt. Deze zal later in het stuk aan prins Florantijn de sleutel tot het hart van Esmeralda geven, terwijl de eekhoorn de prins goede raad verschaft. Tenslotte viert de koning zijn verjaar dag en maakt de verloving van Esme ralda met prins Florantijn bekend. Deze opvoering was een goed besluit van de bejaardenbijeenkomsten in het sei zoen 1962-1963. In september zullen de samenkomsten weer beginnen. DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA. 5 Jaar garantie - Bosch service Stroomverbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 122 L f 298.- tot 220 L. f 648.-. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 S.E.C.N.F.C. 0-0. SEC. heeft het er zondag tegen N.F.C. beter afgebracht dan de week daarvoor, want toen werd het een 0-1-nederlaag en nu een 0-0-gelijk spel Daarmee zijn de kansen voor N.F.C. op het kampioen schap gelijk gebleven, terwijl S.E.C. de illusies vorige week al begraven heeft. Het was geen wedstrijd waarin goed voetbal te zien was, want niet alleen S.E.C. maar ook N.F.C. ging mank aan een voorhoede zonder schutters, terwijl N.F.C. niet de indruk wekte een kam- pioensploeg te zijn. Aan beide zijden werd aangevallen, maar de verdedigingen konden de aan vallers gemakkelijk de baas. Ook nu weer speelden Ruttenberg en Ten Hove in de achterhoede uitstekend, maar zij kon den de voorhoede niet tot scoren bren gen. In de twintigste minuut werd Leo van Breukelen het slachtoffer van een onge luk waarin velen opzet zagen. Hij strui kelde, viel en kreeg onder het vallen een trap tegen zijn hoofd van midden voor De Wit en niet linksbuiten Wij mans, naar men algemeen dacht. Wij mans was nu echter de gebeten hond, want Van Breukelen had een flinke hoofdwond die gekramd moest worden. Zelfs Ten Hove kon niet nalaten Wijmans te laten merken dat zijn komst naar Soest niet gewenst was en dat komt misschien omdat hij zich vorige week minder prettig gedroeg. Aan het ongeluk van Van Breukelen was hij ech ter niet schuldig en De Wit deed het beslist niet met opzet. Het werd een beetje onaangenaam in en rond het veld en de scheidsrechter wek te niet de indruk een krachtfiguur te zijn. Gelukkig bedaarden de gemoederen en dat kwam waarschijnlijk omdat er niet gescoord werd. Schoten van vele spelers, die weinig uit richtten, een omzetting in de S.E.C.-ploeg waardoor Ten Hove naar voren en Hooyer naar achteren ging, maar het hielp allemaal niets. Bijna was er door N.F.C. een doelpunt gescoord toen Schrij vers gepasseerd was, maar op de doel lijn kopte Wolfsen de bal het veld weer in. De S.E.C.-ploeg - met Vgn Beek als in valler voor Van Breukelen - was nu niet sterker dan N.F.C., zoals vorige week, doch ook niet de mindere, zodat dit ge lijke spel de verhouding aardig weer geeft en de doelpuntloosheid goed laat uitkomen dat de voorhoedespelers van beide ploegen geen schutterscapaciteiten hadden. VIERDE INTERCLUBRIT MET TEMPO DEELNAME. Renners van de vereniging Tempo heb ben zondag in Amersfoort deelgenomen aan de vierde rit van de interclubont- moeting tussen leden van De Pedaalrid ders, Tempo en de vereninging Amers foort. De A-klassers reden 40 ronden, 60 km. De Tempoleden Schater en Van Barneveld ondernamen in de vierde ronde een uitlooppoging, maar zij wer den teruggehaald. In de achttiende ron de ging de Amersfoorter Leo Verhoef alleen aan de kop, maar ook hij werd weer tot de orde geroepen. Een poging van Ruttenberg mislukte omdat zijn frame brak en hij met een geleende fiets verder moest rijden. De uitslag werd 1. Nico de Vries, 60 km in 1 uur, 15 min. 2. Gerrit Ruttenberg. 3. Wil v. Barneveld. 4. Wim Schater. 5. Leo Ver hoef. 6. H. Stouten. 7. Aad Post. 8. Theo Zeedijk. GEWONDEN DOOR HET VERKEER. Op de Stadhouderslaan reed de automo bilist M. J. B. Hij stopte vrij plotseling, zodat een scooter, bestuurd door de Eind- hovenaar R. J. G., die achter de auto reed, met de wagen in botsing kwam De bestuurder viel, evenals zijn duo passagier J. H., die gewond werd en na behandeling door dokter Tervoert naar het Baarnse ziekenhuis gebracht werd. De Soester bromfietser A. H. H. S. reed op het rijwielpad van de Burgemeester Grothestraat in de richting van Nieuwer - hoek. Achterop zat mej. M. R. A. uit Amersfoort. De Zeister automobilist J. B. reed het hek van het Oranje Hotel binnen zonder te letten op de brommer, die van het fietspad geveegd werd. De heer S. en mej. A. vielen. Hij kreeg wonden aan knieën en handen en zijn duopassagiere een lichte hersenschud ding. De bromfiets werd ernstig bescha digd. Dokter Schutte verleende de eerste hulp, waarna de slachtoffers naar hun woning gebracht zijn. NATUURWANDELING. Zaterdagmiddag werd door het Instituut voor Natuurbeschermings-educatie een natuurwandeling gehouden op het Land goed „Pijnenburg", die onder leiding stond van de heer H. Komen, opzichter bij het Staatsbosbeheer. Het was jammer dat de belangstelling niet groter was. Zij die thuisbleven heb ben dan ook zeer veel gemist. De wandeüng, door de heer Komen uit gestippeld, voerde langs de mooiste plekken van het landgoed. De heer Komen vertelde de aanwezigen op zeer geannimeerde wijze over de groeiwijze en de structuur van het bos en bracht hen op vele mooie plaatsen in het bos. VANDALEN OPNIEUW OP PAD. Aan de vooravond van de vierde mei zijn vandalen op pad geweest in onze gemeente en ze hebben vele vlaggestok- ken uitgerukt die de volgende dag ge bruikt moesten worden voor de herden king van de gevallenen. Nu dienden ze zich in het holst van de nacht bij een kindertehuis in de Klein Engendaalweg aan door te bellen. Zuster G. verliet haar bed en zag drie jongens hard weglopen. Zij belde de politie die op onderzoek uitging. Op de Heideweg vonden zij di verse vlaggestokken die uitgerukt waren. Uit een tuin was een bank verwijderd en in een boom gehangen, terwijl een bar ricade van stenen opgeworpen was. Op de Steenhoffstraat werd een bordje van een tandarts uit de grond gerukt en ook daar sneuvelden vlaggestokken. Opnieuw konden de daders niet gepakt worden. B.D.C.-HANDBAL. Het eerste damestean van B.D.C. speel de in Bussum tegen B.H.C. en won met 12-3. Daarmee toonde het team de in zinking te boven te zijn. Er werd heel goed gespeeld en Nanda Daselaar, Riet Kaats en Annie Wigtman namen het leeuwendeel van de twaalf doelpunten voor hun rekening. Al spoedig werd een fikse voorsprong genomen en na de rust werd deze vergroot. B.H.C. kon hiertegenover slechts 3 doel punten maken. Het dames-aspirantenteam verloor met 2-3 van L.V.V. Zondag speelt het eerste damesteam de laatste wedstrijd van de competitie te gen Athleta. TONEEL VAN VOLKSONDERWIJS. „Ze leven onder ons" was de titel van het detectivespel dat door de toneelgroep van de vereniging Volksonderwijs in de goed gevulde zaal van St. Joseph gebracht werd. Het stuk werd ingeleid door de heer C. v. d. Schoor, die in zijn openingswoord verklapte dat er al heel gauw 'n dode zou vallen. Dat gebeurde, maar de dader, die deze moord op zijn geweten had, kwam pas tegen het einde van het stuk uit de verf. Voor die tijd werden er door de toeschouwers gissin gen gedaan, maar niemand had enig vermoeden dat dokter Brussaart de dader van de moord op zijn vrouw was. Hij had haar namelijk van het leven beroofd door een pistoolschot, gelost op het mo ment dat een straalvliegtuig met veel geraas overvloog. Het was bijzonder moeilijk voor de inspecteur van politie deze affaire te ontrafelen, daar er nog een keer ge schoten was op een moment dat deze met dokter Brussaart over de waan ideeën van zijn vrouw sprak. Het was belangrijk voor de dokter dat het wapen dat gevonden werd van zijn zwager ko lonel Spondor was, die al direct verdacht werd. Ook leek het er spoedig op alsof zijn stiefdochter de moord gepleegd had. Zij maakte de zaak echter goed door de vondst van de tweede huls van een re volverkogel. Het stuk werd gebracht door Bep de Graaf, Annie Schuiling, Ina Krone- meijer, Luits Houkes, Jos du Mee. Alice Veenkamp. Kees Holleman en Wim Bur gerhout. De regie had de heer K. Veen- kamp. Er werd uitstekend gespeeld en mej. veenkamp en de heer De Graaf waren de uitblinkers. Na veel applaus en een dankwoord werd er gedanst met muziek van de Rhytm Rascals. INTERNATIONALE WIELERWEDSTRIJDEN. Belangstellenden wijzen wij erop, dat de Gooise Wielerclub „De Adelaar" op He melvaartsdag op de Gooise Wielerbaan aan de Minckelerstraat bij Anna's Hoeve grote internationale wielerwedstrijden organiseert. Vele Duitse en Nederlandse renners ver schijnen aan de start. Aanvang der wed strijden 's avonds 7.30 uur. Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBORENKaren Jeannette, dochter van G. Hogeboom en S. W. Stalenhoef, Parklaan 9. Gijsbert, zoon van J. Wil brink en J. Mastenbroek, Stadhouders laan 33. Bastiaan Johannes, zoon van E. P. M. Everhard en C. J A. Ammer- laan, Schrikslaan 56. Joannes Ge- rardus, zoon van W. C van Bennekom en G. J. Houtveen, Nieuweweg 42. Peter, zoon van Th. L. IJkhout en M. A. Fluit, Van Weedestraat 61. Marjan Magdelena Berendina, dochter van B. P. Bos en L. W. Brons, Meidoornweg 30. Carla, dochter van S. de Jong en A. W. Korver, Hobbemalaan 9. Geertrui- da Hendrika, dochter van H. Gerritsen en G. Engelen, Molenstraat 20. Johan nes Wouterus, zoon van Th. J. Staal en G. Geurtsen, Talmalaan 7. Irene, doch ter van C. Klomp en N. E. Spelt, Konin- ginnelaan 4. Beeltje, dochter van R Jansen en T. Penning, Bremstraat 7, Baarn. Antonius Cornelis, zoon van F. H. Adelaar en C. J. J. van 't Kloos ter, Prins Bernhardlaan 8g. Wilhel mus Antonius Cornelis, zoon van B. A. B. van der Pol en G. van de Riet, Eem- straat 10. Reinhard Johannes Mat- theus, zoon van W. H. Cremer en M. W. Hoaijmaijrs, Plesmanstraat 181. Joost Maria, zoon van H. Th. M. Osten- dorf en W. Th. H. van den Hoff, Oos terstraat 14, Baarn. André, zoon van A. Mozes en R. Ensel, Steenhoffstraat 12a. Anna Leofien, dochter van T Y. A. Chang en L. T. Boen, Birkstraat 138. Edith Wilhelmina Antonia, doch ter van O. Ouderdorp en J. Brinkman, Schaepmanlaan 6, Baarn. Ronald Pe trus Maria, zoon van P J. F. van Schalk wijk en E. A M. van Doorn, Troelstra- straat 25. Martinus zoon van R. Bree- voort en T. S. Visser, Plesmanstraat 261. ONDERTROUWD Geen. GEHUWD Johannes de Bree, Juliana- laan 38 en Maria Petronella Stomphorst, Beckeringhstraat 9. Frederik Visscher, Nieuweweg 5 en Willemijntje Lamberta Koelewijn, Laanstraat 80. Wilhelmus Bernardus Hoenderop, Rijnkade 90, Arnhem en Maria Johanna Henrica Jansen, Wilhelminalaan 18. OVERLEDEN Bernardus Anthonie Geer- lings, 62 jaar, echtgenoot van Sj. Dui zendstra, Korte Brinkweg 5. Arie Tim mermans, 89 jaar, weduwnaar van A Fleumer, Vosseveldlaan 35. Mathilda Jacoba van Oosterzee, 75 jaar, weduwe van S. Baron van Heemstra, Nieuwer- hoekplein 10. Pieter Hendrik Brans, 71 jaar, weduwnaar van M. H. van der Pol, Kerkpad Z.Z. 82. Sonja Lamers, 2 jaar. Professor Lorentzlaan 10. Geertruda Adriana Margaretha Adriaen- sen, 80 jaar, weduwe van G. van Elteren, Birkstraat 14. Adriana van der Graaf, 88 jaar, weduwe van L. de Vries, Leeu- werikweg 25. Gerritje Biljart, 78 jaar, echtgenote van S. Gerssen, Bosstraat 2. De grote technische en wetenschappelijke prestaties om een ruimtevaarder rond de aarde te brengen was natuurlijk voor de burgers en de politici van de Ver enigde Staten reden voor geestdrift. Maar rond de vlucht van Gordon Cooper klonk die toch bepaald gematig der dan bij voorgaande verkenningen in het heelal. Tenslotte gaat meer en meer de vraag meespelen of deze kost bare onderneming om een man naar de maan te brengen inderdaad wel zo veel zin heeft. Voor senator William Fulbright, de VAN DE SOESTER COURANT DINSDAG 21 MEI 1963. As je 't ming vraogt dan mok zeige datte braandweeraoved best veur mekaor was. Zuk lache om die drie gekke suffers en om die kloon mit zien fietspomp en om Piet Ekel Bart van de Melm zogezeid. En die goochelaor kon me- raokels toovere en die twee deeretjes, minse zukke deeretjes, maor meer zeig ikke d'r nie van, waant mien wief ken ut leeze en dan is de boot an. Noeng vriedagaeved bie ut raodhuus, waor de manne van Groart d'r eige veur de burregemeester komme prese- teere en zaoterdag reseptie in Baorn. Jao in Baorn, dat hejje goed eleeze. De braandweer die veertug jaore Soes- der braandweer was heb de resepsie in Baorn, das lekker dichtbie. Nie in Eem- laand, nie in de Gouwe Ploeg of veur ming portie bie Driekus over de plaank, nie in dat wiekgebouw achter de kark in de Soesderbargsestraot, waor ruumte zat is, maor in de kezerne van de mar- resjesees. Daor kejje makkeluk komme ajje 'n auto heb, maor,die heb ikke nie, waant ikke haol nog geen zeuvetug schoon. Mien stoomfiets hek wegedaon, waant teuge dat weer bie ongs hellepe gin tien borsterokke en ikke veul niks veur rimmetiek. Dan kejje netuurlek mit de fiets gaon, maor dan mojje daor bie die kezerne oversteeke. Dat mojje us prebeere op zaoterdagmiddag. Hejje kaans da]je harstikke dood ereeje wor. Ikke heb veul veur de braandweer over maor 't hoekie omgaon veur Groart en zien maotjes das d'r nie bie. Ikke heb sente egeeve veur de braand weer, jie heb sente egeeve, duuzende Soesders hebben sente egeeve en noeng is de resepsie in Baorn. Das grote flau we kul, as je 't ming vraogt. As ikke ut vief tig jaor mit Knelao uutehouwe heb dan gao ikke dat ok nie in Eemnes of Spaokeburg viere. As ikke dat zou doen dan hajje kaans datte minse zeeje, ikke heb altied wel eweete dattie Knee- lis nie heulegaor goed snik is Da kan makkeluk. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw machtige voorzitter van de senaatscom missie voor buitenlandse zaken, is die vraag al beantwoord „Wat voor goeds zal het een natie van ongeletterden doen om eerder dan de Russen een man op de maan te brengen vroeg hij zich enige tijd geleden af. Er spreekt uit zijn woorden enige er gernis dat senaat en huis van afge vaardigden keer op keer toegestemd heb ben in het besteden van miljarden en miljarden dollars voor de ruimtevaart, min of meer zonder slag of stoot zo gauw het geld gevraagd werd, terwijl nu vijftien jaar nadat voorstellen over het onderwijs werden ingediend het debat nog altijd aan de gang is. Zo is bere kend dat in de komende jaren van het dure ruimtevaartprogramma om en nabij zeven en een half miljoen jonge Ameri kanen een baantje gaan zoeken zonder een middelbare schoolopleiding te heb ben gevolgd. Benadeeld. Andere Amerikanen becijferen dat er hier op aarde, en wel op de Amerikaan se aarde, nog heel wat zaken zijn die met geld rechtgezet kunnen worden werk loosheid, kankeronderzoek, verzorging van geesteszieken. Maar het voornaam ste hiervan is toch wel het onderwijs. Het ruimtevaartproject benadeelde dat eigenlijk op twee manieren. Niet alleen door dat de uitgaven voor raketten en capsules enorme sommen vergen waar voor het onderwijs uitgebreid en verbe terd kon worden, maar ook doordat - volgens schatting van het ministerie van handel - alle dertigduizend ingenieurs, natuurkundigen, mathematici en derge lijke wetenschapsmensen die dit jaar beschikbaar komen voor wetenschappe lijk speurwerk worden opgeslokt door de ruimtevaartprojecten met alles wat er aan vast zit. Wat is het nut? Nu is het niet zo dat uit hun research voor de ruimtevaart niets nuttig komt voor het maatschappelijke leven. Inte gendeel de eisen die de ruimtevaart aan materialen stelt hebben de ontwikkeling van vele produkten gestimuleerd, die ook voor het alledaagse bestaan van belang zijn. Maar men komt toch tot de bange vraag of Amerika niet te veel geld en in tellect steekt in de race naar de maan, hoe groot het prestigevoordeel ook zou zijn als de V S. die van de Russen won nen. Kennedy's wetenschappelijke adviseur, prof. Jerome Wiesner ziet trouwens wei nig wetenschappelijk heil in het hele kostbare program. Zijn economische ad viseurs zien in de onevenwichtigheid tus sen burgerlijke, industriële research die ons leven in de toekomst beter moet ma ken en die voor militaire zaken waar onder ook de ruimtevaart resorteert zelfs pertinent een groot gevaar. De miljarden die nu als een stuk metaal in een gat in de grond eindigen of als wat schroot dat door de ruimte blijft draaien, kan volgens hen beter besteed worden om de gebreken in de samenleving van nu tast baar te verbeteren.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5