DE SOCIALE HULP. Examendag. BREED GEZIEN. HET ANNA PABLOWNAHUIS. „Weg met de weg". HET OOG GERICHT OP VOORLICHTING. Officiële mededelingen. IWÊÊÈSSBm Brandweerdefilé en Spuitbalwedstrijd. VRIJDAG 24 MEI 1962. 42e JAARGANG No. 39. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, f 2,10 - per post f 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Nu de sociale verworvenheden voor ons eigen volk langzamerhand de lang ge koesterde wensen op dit gebied over het algemeen in vervulling hebben doen gaan, werden en worden er nieuwe wen sen geformuleerd, nu om de z.g. onder ontwikkelde gebieden steun te gaan verlenen. Zo houdt men dan tevens het politieke verkeer aan de gang, zonder hetwelk de democatie niet kan bestaan. Gezien volgens de grote lijnen van de economie, en daardoor tevens uit alge meen politieke overwegingen, is het ook noodzakelijk de kortelings onafhanke lijk geworden landen en volken in Afri ka en Azië de mogelijkheden te verschaf fen zi-h economisch te ontwikkelen, op dat er werkgelegenheid ontstaat en de honger er verdwijnt. Wanneer die lan den tot een hogere welvaart komen, zichzelf kunnen bedruipen, dan komt dit op de lange duur de wereldhandel ten goede, terwijl er tevens een bron van on rust door kan verdwijnen. Dus, wordt er thans in en tot de reeds welvarende lan den gezegd, dus moeten jullie wat van de welvaart afstaan om daarmede gezamen lijk die onderontwikkelde volken te hel pen. Dat is zo'n prachtige gedachte, dat men het economisch oogmerk maar laat schie ten en er de sociale noodzakelijkheid voor in de plaats stelt. Een eis uit so ciale oogmerken is nu eenmaal beter te verkopen dan wanneer men zoiets om economische redenen voorstelt en zo heeft het dan ook grotere politieke kracht, waarmede een partij tenminste voor den dag kan komen. Daarin schuilt echter tevens een groot gevaar voor een effectieve hulpverle ning aan de onderontwikkelde gebieden. Het leidt er namelijk toe, dat men het uit de zakelijke sfeer gaat trekken en plaatst in de wat halfzachte sfeer van de rijke tegenover de arme, van de wel gevoede en geklede tegenover de in lom pen hongerende, kortom dat de hulp dus verleend moet worden uit sociale overwegingen. En die gedachte propa gerend wil men ons dan doen toestem men in het individueel geven van kwart jes en guldens Mter bestrijding van de honger" en in hogere belastingen voor rijkshulp aan de ontwikkelingsfondsen der Verenigde Naties. Dat is allemaal prachtig en we willen niet beweren, dat de gelden dan ver keerd besteed worden, maar toch blijft de vraag of ze wel voldoende effect sor teren, Het is b.v. maar al te bekend, dat in verschillende onderontwikkelde lan den de voor ontwikkeling verstrekte ka pitalen werden besteed aan een hogere welvaartsstaat van de machthebbers al daar, terwijl er aan de ontwikkelings projecten weinig of niets gedaan werd. De sociale gedachte gaat zelfs al zo ver, dat men nauwelijks meer mag spreken van onderontwikkelde- maar liefst van ontwikkelingsgebieden de heren in de nieuwe republieken mochten er zich an ders eens aan stoten, terwijl ze toch immers reeds de beschikking hebben over prachtige auto's. Als we de hulpverlening aan armere vol ken nu alleen eens uit economisch oog punt bleven beschouwen, zou dit tot de beste resultaten kunnen leiden voor beide partijen, de gevende en de ont vangende. We zouden ons dan slechts moeten afvragen wie zal de ontvan gende zijn, waarvoor heeft hij de hulp nodig en wat bereikt hij dan daarmee. Blijven we de hulpverlening zakelijk be- Weinig eten en vergeten wat niet kan en wat niet mag Glazig turen, hele uren morgen is 't examendag. Repeteren, woordjes leren, troebel is de oogopslag Stiekum mokken, stevig blokken, morgen is 't examendag. Beu van boeken, schriften zoeken, heel de bende overstag Honderd malen zou 'k het halen morgen is 't examendag. Vader luistert, Moeder fluistert, staan niet erg op hun gezag Weinig slapen wel veel gapen, morgen Jan's examendag. Alsmaar hopen, vast wat kopen voor een wel wat groot bedrag Samen lijden, samen strijden Pa's en Ma's examendag JAAP MIJDERWIJK schouwen, dan houdt dit tevens in, dat we ook de belangen van eigen land en volk in het oog blijven houden, hetgeen in de harde strijd in deze wereld niet overbodig is. Is het immers niet zo, dat er ook in ons land nog ontzaglijk veel sociale hulp, laten we maar zeggen liefdadigheid, nodig is om in vele noden te voorzien De wekelijkse collectes ge tuigen daar maar al te zeer van. Dan kunnen we ook beginnen met de noden te helpen lenigen in de gebieden waar wij al enige binding mee hebben en pogen daar economische situaties te helpen verbeteren. Waarom zouden we ons geld eigenlijk weg gaan geven aan algemene fondsen waarvan landen worden geholpen die wij niet of nauweüjks kennen, die ook aan een andere invloedsfeer zijn gebon den, terwijl er nog genoeg hulp nodig is aan meer met Nederland verbonden ge bieden. We noemen maar Suriname, de Antillen, zelfs nu weer Indonesië en ook Zuid-Amerika. Voor onderontwikkel de gebieden behoeven we heus niet in de eerste plaats aan Afrika te denken, noch India direct op het oog te heb ben. Er is gelegenheid genoeg ons geld op dankbare wijze te besteden, zelfs als we daarbij de sociale gedachten willen laten spreken. De benoeming van prof. c. P. M. Rom- me als informateur heeft in den lande zeer verschillende reacties teweeg ge bracht. Toch menen wij, dat h.m. de koningin een zeer verstandig besluit heeft genomen. In de eerste plaats is immers de K.V.P. als grootste regeringspartij gesterkt uit de stembus naar voren getreden en is het logisch dat een katholiek formateur zou worden aangezocht. In de tweede plaats heeft prof. J. E. de Quay tevo ren al duidelijk gesteld dat hij geen 2de ambtsperiode als minister-president am bieert, hetgeen hij dan ook aan de ko ningin zal hebben medegedeeld, zodat in eerste instantie naar een andere katholieke bewindsman moest worden uitgezien. In de derde plaats heeft de fractie-voorzitter van de K.V.P. persoon lijk nog geen ministeriële ervaring, zo dat eerder een prof. L. J. M. Beel (vele jaren minister van binnenlandse zaken) of een figuur als prof. C. P. M. Romme (zelf geen minister maar reeds vaak formateur van kabinetten) in aanmerking kwamen voor de wegbereiding naar een nieuw ministerie. Juist omdat prof. Romme in het verle den in zeer moeilijke situaties de uit eenlopende standpunten tot elkaar bracht en dan zelf terugtrad teneinde een te genstander de eer van de voornaamste zetel te gunnen, doet de hoop opleven dat ook nu een verstandige oplossing tot stand zal komen. Want zelfs al gingen stemmen op tot reconstructie van het zittend kabinet, helemaal gelijk kan de regering niet blijven omdat ver scheidene bewindslieden uittreden en de verhoudingen in zeteltallen (dus ook in portefeuille nu geheel anders liggen. De opdracht „op zo breed mogelijke basis" stelt prof. Romme in staat pro grammapunten van verscheidene partijen in zijn schema over te nemen, zodat ieder die deze koers aanstaat, aan zijn doelstellingen kan deelnemen. Dat daar bij de christelijk-nationale verlangens bovenaan prijken, is - gezien de ver kiezingsuitslag - niet verwonderlijk. Wenst de oppositie zich thans daarbij aan te sluiten, dan is dat alleen maar verheugend en vormt dit een grote steun voor het komend kabinet. Wensen bepaalde partijen deze richting niet, dan kunnen zij vrijelijk in oppo sitie gaan en voor een levendige dis cussie zorgen in de volgende ambtspe riode. Mocht prof. Romme niet slagen, dan kan altijd nog prof. De Quay wor den teruggeroepen. Kinderpsychologen hebben uitgemaakt dat de jeugd van thans onder meer die gezellige ouderwetse zolder mist, waarop meisjes en jongens in vroeger tijden zo heelijk konden spelen en zich vuil maken. Zo'n zolder had het Anna Paulownahuis dat eigendom van het koninklijk huis is en dat in gebruik is door de Stichting voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlich ting. Bij deze stichting zijn alle Soester vrou wenverenigingen aangesloten, maar kin deren hebben er niets mee te maken, zo dat het Stichtingsbestuur en de nieuwe leidster mevr. M. Pausma zonder be zwaar van de rommelzolder in het ge bouw een aantrekkelijke ruimte voor het geven van cusussen konden laten maken zonder in coflict te komen met de kinderpsychologen. beroepskoks kunnen opnemen, maar hun pioniersarbeid had wel succes. Thans is er weer een cursus aan de gang en vijf heren - onder wie een vader met twee zoons - zijn zich in de edele kookkunst aan het bekwamen. Het seizoen 1962-1963 loopt ook voor de Stichting Huishoudelijke- en Gezins voorlichting af, maar reeds zijn er plan nen voor het komende seizoen. Met de kookcursussen wil men zich meer en meer op internationaal terrein bege ven omdat steeds meer mensen hun va kantie in het buitenland doorbrengen en belangstelling hebben voor uitheem se gerechten. Voor anderen die het con tact met de natuur, zo intens mogelijk willen onderhouden, en die er met een tent op uittrekken zal waarschijnlijk een cursus voor kampeerders gegeven Hiervan zullen leden van de Soester vrouwenverenigingen profiteren maar ook anderen, die een cursus willen volgen. En dat zullen er velen zijn, want er is keus genoeg naaien en knippen op maandag en bewegingsleer Cesar even eens. Mevr. C. G. Schuuring-Van Goor leidt deze cursus bewegingsleer en de dames die eraan deelnemen zijn er heel enthousiast over. Het is gymnastiek die men niet zomaar voor de aardigheid be drijft, maar met het doel tot een beter gebuik van de spieren te komen en de houding bij lopen en zitten te verbeteren. Klachten kunnen hiermee voorkomen worden. Op dinsdagmorgen kan men tegen ge ringe kosten naai-adviezen krijgen en mensen met een exotische voorkeur kun nen terecht voor de cursus Japans bloe- menschikken. 's Middags opnieuw bewe gingsleer Cesar en 's avonds de cursus „Kook eens wat anders". Op woensdag naaien en knippen, het veranderen van kledingstukken, maar ook de cursus „Hoe verzorg ik mijn uiterlijk". Op donderdag bloemenschik- ken, de cursus naaien en knippen, op vrijdag bewegingsleer Cesar en een cur sus indisch koken, naaien en een cursus in het zelf maken van kleine geschenken. Iedere morgen van maandag tot en met vrijdag kan men in het Anna Paulowna huis terecht voor inlichtingen op aller lei gebied, want mevr. Pausma is dan aanwezig. Zij is telefonisch te bereiken onder nummer 4898. Het vorig jaar werd een kookcursus ge geven die voor mannen bestemd was. Slechts twee dapperen stortten zich met de pollepel in de strijd. Misschien zijn ze geen koks geworden die het tegen worden en als het kan nog in het sei zoen 1962-1963, dus voor de vakantie. In 1956 is de Stichting Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting gestart en veel is er al gedaan. Voor de oorlog was de voorlichting grotendeels gericht op de schamele portemonnee van de werk loze en men trachtte de vrouwen van hen die geen werk hadden de zware taak van het rondkomen met luttele guldens per week te verlichten. Toen dit voorlichtingswerk na de oorlog hervat werd en het in Soest eveneens ter hand genomen is, waren er mensen die dachten dat dit niet meer nodig was, want over het algemeen werd er goed verdiend, dus cursussen en adviezen die beogen ge makkelijker met het huishoudgeld om te springen leken overbodig. De praktijk heeft echter uitgewezen dat zij die over een ruime beurs beschikken graag een cursus volgen of adviezen in winnen. Diverse malen is de Stichting in de open baarheid gekomen. Drie jaar geleden werd een slagersdemonstratie op de Lange Brinkweg gegeven, die 2000 be zoekers trok. Op nieuw werden de schijn werper van de publiciteit in grote ge tale op de Stichting gericht toen in september 1962 het Anna Paulownahuis geopend werd en de Soester huisvrouwen de beschikking kregen over een ideaal gebouw voor het volgen van cursussen en het bijwonen van lezingen en demon straties. Dat ideale gebouw heeft er nu een ideale ruimte bijgekregen en onge twijfeld zullen nog meer dames gebruik gaan maken van de mogelijkheid die de Stichting voor Huishoudelijke- en Ge zinsvoorlichting en het Anna Paulowna huis te bieden hebben. Het is stil geworden rond de nieuwe rijksweg over de Eng, waarover in het najaar zoveel gesproken en geschreven is Zonder invloed is dit gepraat en ge schrijf niet geweest, maar dan in de ongunstige zin, want aan het eind van de Wilhelminalaan staat een huis leeg dat niet tegen een redelijke prijs ver kocht kan worden. Dat is niet onbegrij pelijk wanneer men bedenkt dat door de bewoners van de Wilhelminalaan met grote kracht geprotesteerd is tegen het aanleggen van een rijksweg over de Eng, want als dit gebeurt dan moeten hun huizen verdwijnen. En dit is de reden waarom het betrokken huis niet ver kocht kan worden tegen een prijs die hoger is dan men verwacht had, zoals dat tegenwoordig veelal het geval is. Natuurlijk kan het huis wel verkocht worden, maar een huiseigenaar is' niet gebaat bij een opbrengst die misschien de helft van de werkelijke waarde is. „Weg met de weg" is de naam van het comité dat ijvert voor het behoud van de huizen in de Wilhelminalaan en de heer B. J A Vos is van de comité leden het meest actief. Hij is bezig aan een verweerschrift tegen de voorstelling van de gang van zaken zoals die door het college van B. en W. aan het begin van het jaar gegeven is naar aanleiding van een nota, waarin vele inwoners van Soestdijk protesteerden tegen het feit dat er plannen bestaan voor de aanleg van een vierbaans snelweg over de Eng. Als deze plannen gerealiseerd worden dan gaat het ten koste van vele hui zen. Niet alleen in de Wilhelminalaan, maar misschien ook in de Vredehofstraat, de Julianalaan, de Waldeck Pyrmont- laan, de Verlengde Talmalaan, de Molen straat, de Veldweg en zelfs de Kerkstraat, want de weg zal van het noorden van Soest naar het zuiden lopen Duidelijk wordt in het protest gesteld dat het ab surd is talrijke goede woningen op te offeren aan een weg, die niet noodza kelijk is, maar blijkbaar de hoogbouw op de Eng moet completeren. Men acht het onjuist dat het steeds meer toene mende verkeer door Soest geleid wordt, terwijl het door de polder kan over een weg die eventueel aangelegd kan wor den evenwijdig aan de Lange Brinkweg en daar dichtbij, of zo dicht mogelijk langs de spoorlijn. In de protestnota wordt erop gewezen dat het beslist niet nodig is dat Soest de risée van Neder land wordt door dit project. Het college van B. en W. ging uitvoerig in op de wenselijkheid de weg over de Eng aan te leggen en niet door de polder. Daarmee zouden agrarische- en recreatiebelangen gemoeid zijn en in de verre toekomst zouden huizen ge bouwd kunnen worden op het deel van Soest dat gespaard blijft als de weg niet door de polder aangelegd wordt. De heer Vos wil nu aantonen dat de belangen van de bewoners van de Wil helminalaan zwaarder wegen dan de eventuele agrarische- of recreatiebelangen en zeer zeker dan de belangen die mo gelijk gediend worden met de huizen bouw in de verre toekomst. Een huis is te koop aangeboden in de Wilhelminalaan en een grapjas bood zelfs tijdelijk de gehele Wilhelminalaan te koop aan door een bordje „te koop" te hechten onder de naam Wilhelmina laan. Volgens de leden van het comité „weg met de weg" en bewoners van de Wilhel minalaan die men niet tot de pessimis ten kan rekenen, zal de Wilhelminalaan niet voor een appel en een ei te koop zijn en zullen de huizen niet afgebro ken worden omdat de weg niet over de Eng aangelegd zal worden maar door de polder Dat zal bomen van het kroon domein kosten, dat zal grond kosten en ten koste van de belangen van deze of gene gaan, maar dit zal niet zo in grijpend zijn als wat gebeuren gaat wan neer het plan de weg over de Eng en zelfs grotendeels in de Eng te laten lo pen doorgang zal vinden. Veel is al geschreven over deze weg en veel is al gezegd, maar het laatste woord zal nog wel niet geschreven en gespro ken zijn. Voor de bewoners van de Wil helminalaan en anderen die hun huizen zouden zien slopen als de weg over de Eng komt, is het te hopen dat dit laat ste woord de beslissing zal brengen waar door de weg door de polder zal komen. ,,B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld een krediet van 160.000,beschikbaar te stellen voor het nemen van een proef met rechtstreekse voorlichting aan de bur gerij door voorlichtingsmapjes, die huis aan huis bezorgd worden. Het bureau Voorlichting en Representatie heeft 50.000 gulden nodig om een proef met deze voorlichtingsmethode te nemen. Daarna wil men een onderzoek instel len naar de reacties van de burgerij. Hiervoor zal een bedrag van 10.000, nodig zijn. B. en W. zijn van mening dat ondanks de toenemende activiteit van het Bureau Voorlichting en de medewerking van de pers, er een belangrijk hiaat in de voorlichting van de bevolking bestaat, n.1. met betrekking tot wat in de woon wijken en onmiddellijke omgeving ge beurt als gevolg van raadsbesluiten. Juist wat in de directe omgeving ge beurt heeft de belangstelling van de bur gers en deze belangstelling moet gesti muleerd worden". Dat was Amsterdam. Voor Soest zou dit bericht kunnen luiden „B. en W. van Soest hebben de raad voorgesteld een krediet van 60.000, beschikbaar te stellen voor het nemen van maatregelen die de voorlichting tot een minimum kunnen beperken." Enige tijd later zou U dan kunnen lezen dat de raadsleden dit voorstel aange nomen hadden met één of twee stemmen tegen. KANTMAN. Hedenavond zal de Soester Vrijwillige Brandweer officieel ten gemeentehuize worden ontvangen door burgemeester en wethouders, waarbij tevens meerdere onderscheidingen zullen worden uitge reikt. De brandweer zal hiervoor, met mate riaal, te 6.30 uur opmarcheren van de brandweercentrale en na aankomst bij het gemeentehuis defileren voor het ge meentebestuur. De mars zal gaan over de Lange Brink weg, Korte Brinkweg, Van Weedestraat, gemeentehuis. Zowel aan de mars als het défilé zal de harmonie p.v.O. haar medewerking ver lenen. Na afloop zuil en de brandweer en P.V.O. zich, over de Steenhoffstraat en Talma laan begeven naar een terrein aan de Talmalaan hoek Soester Engweg, waar, te pl.m. 8 uur, de Soester brandweer een spuitbalwedstrijd zal houden tegen de Soesterbergse brandweer. Woensdag, 29 mei, zullen op hetzelfde terrein grote brandweerdemonstraties worden gehouden. SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS EN SOU. ZAKEN. De wethouder van Onderwijs en Sociale Zaken van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is op dinsdag, 28 mei a.s. zijn gewone we kelijkse spreekuur te houden. Soest, 24 mei 1963. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in art. 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeentese cretarie van Soest ter inzage liggen ver zoeken met bijlagen van a. Steenkolen-Handelsvereniging N.V., p a Rijnkade 1 te Utrecht, om vergun ning tot het uitbreiden en wijzigen van een benzine- en superbenzine-installa- tie op het perceel Nieuweweg 64A, kada straal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 3942. b. Shell Nederland Verkoopmaatschappij N.V., p/a Wassenaarseweg 80 te 's-Gra- venhage, om vergunning tot 't oprichten in werking brengen en in werking hou den van een superbenzine-pompinstalatie op het perceel Weteringpad, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr 4531 en 4892. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen van deze ver gunningen in te brengen bij het ge- meentebstuur. Bovendien zullen op dinsdag, 11 juni a.s., des voormiddags, resp. te 10.30 en 11.00 uur in het gemeentehuis openbare zit tingen worden gehouden, alwaar monde ling bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken kunnen worden inge bracht. Een ieder kan ter gemeenteseretarie ken nis nemen van de ter zake ingeko men stukken. Soest, 24 mei 1963.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1