v.v.v .-nieuws. Studenten leren atomen beheersen. Advertenties tot 2 uur. TWEEDE BLAD VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 24 MEI 1963 Wie Nederlands drukste rijweg, de rijksweg Den Haag-Rotterdam, ge bruikt, ziet ongeveer halverwege, in de nabijheid van Delft aan de Zuid- Westkant, een zilverkleurige koepel op rijzen. Hier zetelt een nieuw Nederlands reactorinstituut, dat behoort tot de Technische Hogeschool in Delft. Eind april heeft minister-president De .Quay het instituut in werking gesteld. In 1957 is men met de voorbereidende werkzaamheden begonnen. De afwer king heeft door verschillende omstan digheden vertraging gehad. Het reactorinstituut heeft een reactor van slechts beperkte capaciteit. Het vermogen wordt voorlopig beperkt tot honderd kilomwatt. Het vermogen is ook niet belangrijk. De kleine kern centrale zal worden gebruikt voor fun damenteel wetenschappelijk onderzoek en voor kernonderwijs aan de studen ten - niet alleen van de Technische Ho geschool van Delft, maar van alle uni versiteiten en hogere onderwijsinstitu ten in Nederland. Dit onderzoek heeft soms spectaculaire kanten. Met een speciaal apparaat on derzoekt men bijvoorbeeld in Delft de samenstelling van ons menselijk haar. Radio-actief gemaakt haar vertoont op een speciaal schermpje een lichtend beeld, dat voor ieder mens anders is. De vorm van dit beeld is afhankelijk van de verhouding, waarin verschei dene elementen in het haar aan wezig zijn. Liefst een dozijn verschil lende elementen komen - natuurlijk in uiterst geringe hoeveelheden - in men selijk haar voor. Zo heeft men bijvoor beeld spoortjes zink, kwik en zelfs goud herkend. Dit haarbeeld zou voor de po litie wel eens even belangrijk kunnen worden als nu de vingerafdrukken zijn. Men experimenteert in Delft nu ook met het onderzoek van verf op oude schilderijen. Het loodwit in de verf wordt daartoe radio-actief gemaakt en opnieuw op een schermpje „geprojec teerd". Het beeld van loodwit, dat honderden jaren geleden op het doek is aangebracht, is anders dan van pas- gebruikt loodwit. Op deze manier hoopt men nog eens zo ver te komen, dat ver valsingen van meesterwerken gemak kelijk kunnen worden ontdekt. Verdere onderzoekingen en experimenten, die op het programma staanonderzoek van de chemische effecten van ioni serende straling en utraviolet licht op de materie en onderzoek van gamma- en röntgenstraling. zorgd werd door de toneelgroep van de afdeling Baarn-Soest der Nederlandse vereniging van Huisvrouwen. Mej. Stella den Boer, lid van deze groep, schreef het stuk „Corinne" dat opge voerd werd. Het ging over het meisje Corinne dat tot grote tevredenheid van de bejaarden een beter karakter bleek te hebben dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Veel succes had een rod delaarster van groot formaat met haar rol. De presidente, mevr. Van Ginkel opende de middag en bood bloemen aan na af loop van de voorstelling. De grootste basculebrug van de wereld nadert zijn voltooiing en dat is de Brienenoordbrug te Rotterdam. Overzicht van het plaatsen van de laatste brugklap, wegende 626 ton. Het gevaarte werd door de vier sterkste drijvende bokken van Nederland op zijn plaats gebracht. Het Reactor Instituut (RI) is een ge heel andere instelling dan het Reac tor Centrum Nederland (RCN) bij Pet ten (Noord-Holland). Het RI in Delft is geheel bestemd voor het wetenschappelijk onderwijsin Petten onderzoekt men vooral de prac- tische mogelijkheden van toepassing van de kernenergie. De bouw van de reactor in Delft en de bijbehorende laboratoria vroeg een be drag van rond de vijftien miljoen gul den. De kernreactor was de eerste, die - al in 1957 - in Nederland kwam. De reactor werd in dat jaar opgesteld op de tentoonstelling Het Atoom, welke op Schiphol werd gehouden. Na de ten toonstelling is zij naar Delft gebrach* en veranderd. De reactor is van het bassintype, hetgeen wil zeggen, dat de reactorkern zich bevindt in een open betonnen bak, die met water is gevuld. De kern bevindt zich ongeveer zeven meter onder water en bestaat uit twintig splijtstofelementen. FEESTAVOND KATHOLIEK VROUWENGILDE Vele leden van het Katholiek Vrouwen gilde Soest hebben dinsdagavond in het St Josephgebouw de feestavond bijge woond die gehouden werd ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de landelijke organisatie De avond werd geopend door de presi dente, mevr. C v. Dijck, die een kort overzicht gaf van de werkzaamheden sinds de oprichting in 1913 De oprichter was dr Alphons Arriêns. die toen kape laan in Enschede was en de Mariabond oprichtte met het doel hulp te verle nen aan hen die in moeilijkheden ver keerden door de slechte sociale verhou dingen in die dagen Uit de Mariabond ontstond het Katholiek Vrouwengilde en vTouwen namen de leiding Thans wordt in een unie samengewerkt met de vrou wen van boerenorganisaties en de leden van de K A.V De leden verzorgden een aantrekkelijk feestprogramma. Elf dames zongen een lied dat gewijd was aan het Vrouwen gilde op de wijs van het befaamde „geen woorden maar daden' en zij zon gen „hand in hand gaan de vrouwen'' De bestuursleden lieten zien hoe stijf het toeging tijdens een bestuursverga dering in 1913. hoe het nu gaat en hoe het in het jaar 2013 zal zijn Dan slobbertruien, gekke broeken, pillen, stug roken en brillen tegen de fall out. Zes jagers en hun echtgenoten werden uit gebeeld door twaalf dames en het jacht gezelschap had veel succes Mevr v. d Veen declameerde en tenslotte was er een verloting ten bate van de St Maar tenskliniek voor spastische kinderen Mej v. d Brink en haar twee broers zorgden voor de muziek en mevr Van Dijck sprak een slotwoord aan het eind van deze bijzonder gezellige feestavond Advertenties voor het dinsdagnummer worden aangenomen tot maandagmiddag 2 uur en voor het nummer van vrijdag tot donderdagmiddag 2 uur. LAATSTE BIJEENKOMST VAN ZILVER TETRA. Op de laatste bijeenkomst van het sei zoen 1962-1963 van de aquariumvereni- ging Zilver Tetra, die in de Gouden Ploeg gehouden werd, heeft de heer H. Th. Snijders uit Den Haag een bandlezing met dia's over het onderwerp „zoet en zout - levend goud" gehouden. Hij behandelde vele vissen die het zoete en zoute water bevolken en de dia's die daarbij getoond werden waren bijzonder mooi. De eerstvolgende vergadering van de vereniging zal in september gehouden worden, maar in de maanden juni, juli en augustus zijn er zijn huiskamerbij - eenkomsten TONEEL VOOR BEJAARDEN. In gebouw Credo hebben 150 bejaarden, op uitnodiging van de U.V.V.-Soest, een toneelvoorstelling bijgewoond, die ver- Onder de rook van Utrecht ligt aan de oostkant een mooi gebied, dat een be zoek zeker waard is. Er loopt vanaf Zeist een aardige weg, de Koelaan, naar Bunnik. Vandaar naar het theehuis Rhijnauwen, vanwaar een aardige tocht gemaakt kan worden langs de Langbroekse Wetering, ook wel de Loire van de provincie Utrecht genoemd, omdat er zoveel kastelen langs staan, n.1. Sterkenburg, Leeuwenburg, Hinder- stein, Lunenburg, Wallenburg, Sanden- burg en Zuilenburg. Meer naar het zui den vinden we nog Hardenbroek en Rhijnestein. Hier bent u in het kersengebied en laat u de kans niet voorbijgaan de bloeiende boomgaarden thans te bekijken. Een routefolder is bij V.V.V. verkrijgbaar. Bij Wijk bij Duurstede langs de dijk rij den naar Amerongen. Het gezicht op Amerongen vanaf de dijk is bijzonder. Bij het binnenrijden treft u direct een aardige, ouderwetse herberg met een leuk opschrift boven de staldeuren. Loopt u eens dit plaatsje door. Een charmant pleintje bij het raadhuis en een prachtig kasteel met een zeer mooie tuin Het kasteel is te bezichtigen iedere middag (behalve zaterdag en zondag) om 2 en 3.30 uur. Het heeft als toegang een brug met twee verdiepingen, de boven ste voor de kasteelheer, de onderste voor zijn personeel. Het kasteel Sijpesteijn in Nieuw-Loos- drecht is t.m. 15 september ook weer da gelijks te bezichtigen van 10-12.30 en van 1 30 tot 5 30 uur. Zondags van 2 tot 5 uur. Te bereiken per bus vanuit Utrecht en Hilversum. De collectie bestaat uit oude schilderijen, meubelen, wapens, klokken, zilver, porce- lein en aardewerk. De taptoe te Bussurn heeft as. zaterdag avond plaats. Er zijn bij V.V.V. veel plaatsbewijzen verkocht. Laten wij hopen dat het weer tot het welslagen van dit schouwspel zal bijdragen

Soester Courant | 1963 | | pagina 5