150 JAAR GELEDEN f HET KAPERSCHIP VAI BUUREN M. TUSSEN BOSCH KWAK GARAGE STAM U kunt niet alles weten MARCHAL - HAARMODE Zoeken naar oplossingen voor Navo-prolslemen. iHI Firma G. van de WASSERIJ GELRIA EDE hollquupod Flux, Flux... Volg nu een cursus Autorijden 10 lessen f45.- incl. theorie Rouw- en Trouwkleding Renault dealer VIERDE BLAD Loodgieters werkzaamheden. in. Erfprins Willem die Pruisisehgezmd was verliet eveneens het ouderlijk huis „Hampton Court" en ging met zijn gezin naar Berlijn. Daar werd zijn tweede zoon, Prins Frederik, geboren. Vandaar uit zou Willem voet aan wal zetten op Nederlandse bodem. Onder de Russische en Engelse troepen, die in 1799 bij Callantsoog voor een invasie aan land gingen, waren namelijk ook 5.000 Nederlandse soldaten. Den Helder werd veroverd, de Bataafse vloot bij Texel tot overgave gedwongen. Daendels strijdmacht werd verslagen. Egmond, Bergen en Alkmaar bevrijd. Prins Willem hield zijn plechtige intocht in Alkmaar. Bij Castricum leed het invasieleger een nederlaag en de Prins ging via Enge land weer terug naar Berlijn Ook de Stadhouder begaf zich met zijn gezin naar Duitsland. In 1802 vestigde het gezin zich in Oraniënstein bij Dietz aan de Lahn, in het oude Nassau. Het Briiikstraat 15 - Baarn - Tel. 02954-2525 KOOPT Antiek - Curiosa - Kristal - Goud en Zilver - Boeken - Antieke Prenten. H. WESTERHOF - Makelaar-Taxateur. leek alsof de Oranjefamilie daar, ver verwijderd van politiek rumoer, de rest van het leven in stilte zou slijten. Erf prins Willem Frederik werd nu Graaf van Buren. Hij vulde zijn tijd met het besturen van de nieuwe Duitse gebieden, welke Oranje had ontvangen als ver goeding voor de bezittingen, welke in Nederland waren verloren gegaan. Hij toonde hierbij zijn kwaliteiten als be stuurder. Misbruiken nam hij weg, her vorming voerde hij in. Het was in die tijd echter ondenkbaar om te doen alsof de nieuwe heerser van Frankrijk Napoleon niet bestond. Trouwens.de nieuwe Duitse bezit tingen waren een geschenk van Napo leondoor de Erfprins in 1802 tijdens een officieel bezoek aan Parijs zelf in ontvangst genomen. In deze kwestie toonde de Stadhouder zich voor het eerst standvastiger dan zijn zoon. Nimmer heeft Willem V enig contact gehad met de „overweldiger der vrije volken". Niettegenstaande zijn Parijse bezoek nam de Prins weer dienst in het Pruisische leger. Als Luitenant-generaal vocht hij mee bij Jena en Auerstadt. De Pruisen werden verslagen en de Prins geraakte in gevangenschap. Op erewoord werd hij weer vrijgelaten. De Prins trad echter niet toe tot het Fransge zinde Rijnverbond. Napoleon was woe dend en nam Oranje al zijn Duitse be zittingen af. DIEPTEPUNT. Dit was een grote slag voor de Prins. Hij was zeer gehecht aan zijn grondge bied. Een toestand van geestelijke in zinkingen volgde. Pruisen was versla gen, Engeland ver verwijderd. 1806 is een zwarte bladzijde in het jaartal- lenboek van de late Koning Willem I. In dat jaar schreef hij een brief aan Napoleon, waarin hij zijn strijd onder Pruisische vaandels verontschuldigde. Hij stelde deze daad als „noodgedwon gen". zijn afhankelijk van de Koning van Pruisen Napoleon bleef vijandig. Toen ging de Prins nog verder. Er volgden meer brie ven. Willem schreef Napoleon zelfs, dat „al zijn hoop voor de toekomst op de keizer der Fransen was gevestigd." Dat hij door zijn houding zich de toorn Flux, Goed schoon, veilig behandeld, vlug klaar. Dat is populair chemisch reinigen voor HALVE PRIJS. Proberen, profiteren. Flux! Zelf even brengen en halen, bij tip top!... en nög voordeliger! fhZr;!'"1'!"'»' 'C' A36B9 '3' ld- 42918 Chatham. Adm. de Ruyir/Jeeo 12. tel. 1266' (lr.ee, wttalonl Bl.ncum.Te.cnl,.1ei;b lel 2650 Hullen, Kon Wilhelm,™,,,!;, ■- Ül 2310°' Bu« LOr,"'' ,/"Cl"e9, Tu.lmooi 3«' Tor?-,." Bu"u'"' 'roenloon 4a. >,i 14029 cl 19701 - Meli ..eg li. iel 10705 - He,enc„«i „I 13901 (levens w«ao.on So.ai, Merelweg 10. tel 3256 - N.darhon. den B.r„. Tcenwcg 13. 145 Verlegcnnoordiger GkI van RERSI juede reiniging van zijn moeder op de hals haalde, be hoeft geen betoog. Wilhelmina wilde lie ver naar Engeland terugkeren. In Duits land bleef van enige zelfstandigheid niet veel meer over. Al hoewel na het aftreden van William Pitt de stemming in de Engelse regering niet zo erg Oranje-gezind meer was, om welke re den Willem V destijds ook het Britse eiland had verlaten. In Duitsland heerste bovendien grote verwarring. Iedereen vluchtte voor de Franse legers. De Echtgenote van de Prins was met haar kinderen naar Si- lezië uitgeweken. Haar man vond haar terug in Köslin. Nieuwe beproevingen werden het prinselijk gezin niet be spaard. Eerst werd een levenloos kindje geboren, daarna stierf op 6-jaige leef tijd het dochtertje Pauline. Napoleon bleef Oranje slecht gezind. Toch kon de Prins zich in Oost-Duits- land min of meer handhaven. Zijn oude geest van verzet herleefde. Willem tracht te de koning van Pruisen te bewegen zich bij Oostenrijk aan te sluiten tot een nieuwe poging om weerstand te bieden aan Frankrijk. Ook Engeland zou steun verlenen. Oostenrijk ging ech ter te vroeg tot de aanval over. In de slag bij Wagram werden de Oostenrij kers verslagen. De Prins, die meevocht, kreeg een beenwond. Willem Frederik werd benoemd tot generaal der Artille rie van het Oostenrijkse leger dat niet meer bestond LEVE DE KONING! Met een variant op een veelgebruikte leuze in de tweede wereldoorlog, zou men kunnen zeggen: Napoleon wint in Europa op alle fronten. Minder dan ooit was er kans, dat de titel „Erfprins" voor Willem zou worden gehonoreerd. In middels leefde het Stadhouderlijk gezin in betrekkelijke rust. Willem V was reeds in 1806 te Brunswijk overleden. De oude Wilhelmina woonde in Berlijn of in de zomer op het kasteel Schönhausen. De gemalin van de erfprins kreeg op 9 mei 1810 weer een dochtertje: Marianne. De oude Prinses Wilhelmina had nimmer afgelaten om de belangstelling van haar oudste zoon voor het vroegere vader land levendig te houden. Zij lette daar bij scherp op de gebeurtenissen in Eu ropa. De mislukte tocht van Napoleon naar Rusland gaf haar, en vele anderen, nieuwe hoop. Opstand in Pruisen, Oos tenrijk, Zweden iBernadottel, Silezië, AUTORIJLES AUTORIJLES Instructeur met meer dan 20 jaar rijervaring. NIEUWE LES-AUTO'S. AUTORIJSCHOOL Eikenlaan 1 AUTORIJLES Telefoon 4685 AUTORIJLES Bohemen en Brandenburg. Toen de zoon Willem het was reeds voorjaar 1813 nog zei: „Wat Holland betreft, als ik het recht beschouw, vind ik het nog wat te vroeg om ons nu reeds daarmee bezig te houden", repte zij reeds, aarzelend en uiterst tactvol, over een koningschap.... Lelpzig gaf de doorslag. Wilhelmina trof maatregelen. Haar zoon ging naar Londen, waar reeds de kleinzoon zich bevond. Uit eigen middelen, juwelen, schilderijen en vaste goederen waren het onderpand, werd geld bijeen geschraapt voor de vorming van een Nederlands leger. v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 Het ging er nu om hoe denkt het Ne derlandse volk er zelf over? Het bleek, dat in Holland het Oranjevuur nimmer was uitgeblust. Altijd had het doorge- smeuld. De wervelwind, welke de Ko zakken naar ons iand voerde, deed het Oranjevuur weer hoog oplaaien. Het gewone volk tooide zich met de zoge liefde kleur. Maar ook enkele vooraan staande lieden beseften, dat Holland zélf een keuze moest doen vóórdat de grote mogendheid voor het land zou kiezen. Drie mannen wisten precies wat er moest gebeuren: De Pins van Oranje zoekenJa, zoekenWant men wist niet eens waar Willem zich bevond Men trof de Prins in Londen. Willem reageerde onmiddellijk. Op 26 november 1813 scheepte hij zich in op het oorlogs schip „The Warrior". Op 30 november stapte hij over in een sloep, welke hem naar het Scheveningse Strand bracht. De eerste Nederlander, die hem begroet te, was schipper Johannus van der Duyn: „Welkom majesteit in het vaderland. De Prins werd op een wagen gehesen Schipper Pronk, de man, die in 1795 van de vader afscheid had genomen, beleefde nu het moment, dat hij de zoon zag terugkeren. Hij zat te paard, een reusachtige oranjesjerp tooide zijn borst. De Scheveningers waren niet meer te houden. De wagen werd het strand opgeduwd. De paarden behoefden niet te trekken. De Scheveningse Weg werd één triomf tocht. Het volk gaf het antwoord op de voorzichtig gestelde vraag van moeder Wilhelmina. Het was één kreet: Leve de Koning! In Den Haag aangekomen reed Willem naar de Kneuterdijk. Naar een particu lier adres: Kneuterdijk 8. Daar stopte het rijtuig; de Prins stapte uit en ging het huis binnen. Binnen zat een man. Rheumatiek had hem aan de stoel gebonden. De Prins ging op hem toe en drukte de hand van de man, die sinds 1795 maar één wens had: Hoe worden we weer van de Fransen verlost. Die maar één regerings- vom kende: Een regering onder het Huis van Oranje. Gijsbert Karei van Hogendorp. (Wordt vervolgd). DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA. 5 jaar garantie - Bosch service Stroomverbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 122 E f 298.- tot 220 L. f 648.-. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 BIOSCOOPFROGRAMMA. „Maciste, de sterkste man te wereld" is de film die van heden tot en met zondag in het City-theater draait. Onze krachtpatser neemt het op tegen de „schaduwmensen", hele nare jongens, die onder de grond leven en slechts 's nachts tevoorschijn komen om te plunderen en mensen buit te maken die voor hen moeten werken. Onder de ontvoerden bevindt zich prin ses Saliura en Maciste redt haar en brengt haar in veiligheid. Dan gaat hij terug om nog enige varkentjes te was sen, maar natuurlijk gaat het dan mis en de koningin van de „schaduwmensen" geeft opdracht de dappere held dood te martelen. Dat gaat natuurlijk niet door en Maciste is tenslotte de grootste over winnaar. Zondagmiddag „Het Lokaas van fort Bellow", een film waarin heel wat af gevochten wordt tussen blanken en roodhuiden. Ook hier een ontvoering van een vrouw, die in handen van de Indianen valt en er niet zo best voor staat, maar dappere mannen bevrijden haar en als de Indianen een aanval op een fort doen worden ze verslagen. Van maandag tot en met woensdag „Blitzmadel an die Front", een oorlogs film waarin de beruchte grijze muizen een niet zo prettige rol spelen, want heel wat van hen komen om in de heksen ketel van de invasie. In de donderdagcyclus „Der Bettelstu- dent", de verfilmde operette van wereld faam. De hoofdrol wordt echter niet vevuld door onze landgenoot Johan Heesters, maar door Gerhard Riedmann. Dat doet echter aan de kwaliteit van de film niets af. OVERWINNING VAN K.P.S. K.P.S. heeft dinsdagavond op het ter rein aan de Biltseweg tegen Polynorm gespeeld en met 3-0 gewonnen. Er werd uitstekend gespeeld vooral door K P S„ dat in een gewijzigde opstelling het veld inkwam. Dekker in het doel, v. d. Veer en van Soest, achter, Hoek, Ten Hove en Baltus in de middenlinie, Van Soest, v. d. Valk, Pit, Sandijk en Veld huizen in de voorhoede. Deze wijziging bleek een verbetering en het goede spel van Polynorm was niet voldoende om de voorhoede de kans te bieden de achterhoede van K.P.S. te pas seren. K.P.S. begon met een reeks aanvallen, maar toch duurde het vrij lang voor er een doelpunt gemaakt werd. Dit ont stond uit een vrije schop, die genomen werd door Veldhuizen. Hij plaatste de bal hoog voor het doel en rechtsbuiten Van Soest scoorde met een kopbal. Twee minuten later plaatste v. d. Valk de bal naar Van Soest die hoog voor zette en nu kopte Pit in. Polynorm ging nu tot de aanval over maar de verdediging van K.P.S. hield stand. Dekker was goed in vorm en ver richtte enige uitstekende reddingen. K.P.S. bleef de toon aangeven, maar Polynorm weerde zich uitstekend. De voorhoede van de paleisvoetballers kreeg enige goede kansen die niet benut wer- aantal voorschotten bedroeg per 31 de cember 555. De heer P. G. Kok werd met 25 van de 28 uitgebrachte stemmen tot bestuurs lid herkozen en de heer P. A. Hilhorst met 26 stemmen tot lid van de Raad van Toezicht. De heer Koelman wenste geluk met deze benoeming en de herko zen leden dankten voor het vertrouwen. Er werden enige wijzigingen in het huis houdelijk reglement aangebracht en de voorzitter deelde mee dat bij de Centrale Bank te Utrecht thans 197 banken aange sloten zijn. Er zijn 980 vaste vestigingen en 250 zittingadressen. Het spaargeld dat bij de Centrale Bank ondergebracht is bedraagt 3 miljard 323 miljoen gul den. Het ligt in de bedoeling een nachtkluis aan te brengen, zodat men zijn geld ook kwijt kan als de bank gesloten is. Reeds wordt uitgekeken naar de mogelijkheid na het bijkantoor in Soest-Zuid een bij kantoor te Soestdijk te verkrijgen. In zijn slotwoord dankte de voorzitter het bestuur, de Raad van Toezicht, de directeur en zijn personeel van de bank voor de wijze waarop gewerkt was. Mede hierdoor was de bloei van de bank veroor zaakt. Renault R 8 van f 5995.af Renault Dauphinc van f 4995.af Renault R 4 van f 4200.af, Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 DE DUIVEN VLOGEN VANAF TERGNIER. De duiven van de vereniging De Zwa luw vlogen vanaf Tergnier, een afstand van 314 km. Er waren 437 duiven in con cours. Ze werden om 6.45 uur gelost met n.w. wind. De eerste duif arriveerde om 10.59.36 uur met een snelheid van 1228.20 meter per minuut, de laatste prijswinnende duil kwam om 11.14.50 aan. De uitslag was V. Reijerse 1 17. J. Sta lenhoef 2 19 62. Th. Wigtman 3 15 24. R. Voskuilen 4 32 85. G. M. Duiser 5 63. G. Rijksen 6 8 20 22 28 33 34 35 39 41 43 45 54 66 67 73 74 76 82 86. C. v. Soest 7 9 14 26 30 38 50 53. H. Gorissen 10 11 12 25 42. C. v. Hengstum 13 84. P. Duyst 16 44. H. Woudstra 18 70 78. A. v. Dor- restein 21 57 65 87. B. Roest 23 27 46 48. J. van de Brakel 29 56 61 72. J. van Her waarden 31 68. J. Ottens 36. P. Wolfsen 37 80. C. van de Hoek 40 49. Mevr. Brink- Zimmerman 47 51 60 64. C. van Klinge ren 52 81. H. den Dekker 55. J. Rauch 58. G. Visser 59 79. O. Zimmerman 69 M. van de Wielen 71. E. de Goede 75. M. Staal 77. J. Knoops 83. WAARSCHUWING. De wn. hoofdinspecteur van politie maakt bekend, dat in het land een man ope reert, die aan rijwielhandelaren vraagt een proefrit met een bromfiets te mogen maken. Als het hem wordt toegestaan brengt hij de bromfiets niet terug. Indien de man in Soest een proefrit probeert te maken, wordt verzocht hier van direct mededeling te doen bij de politie alhier. Signalement oud pl.m. 40 jaar, lang pl.m. 1.80 m, normaal postuur, donker achterovergekamd haar. Spreekt met Brabants accent. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 24 MEI 1963. V.WEEDE5TR.40 TEL: 4361 Er bestaan speciale kleine vakantie- wringertjes, die met zuignapjes aan een glad oppervlak kunnen worden beves- SCHRIKSLAAN 19 SOES TDIJK TELEFOON 3990 den, maar toch kwam het derde doel punt. Van der Valk wilde de hal uit een voorzet inkoppen, maar hij werd ondersteboven gelopen en de scheids rechter kende een strafschop toe. Deze werd feilloos door Ten Hove genomen (3-0). Daarbij bleef het, ondanks vele pogingen van beide kanten. JAARVERGADERING RAIFFEISENBANK. Onder voorzitterschap van de heer J. J. Koelman is in De Gouden Ploeg de jaar vergadering van de Coöperatieve Raif- feisenbank gehouden. In zijn openingswoord zei de voorzitter dat het jaar 1962 uitstekend verlopen is. Het bedrijfsresultaat van de bank was bevredigend en de cijfers zijn met spron gen omhoog gegaan De spaargelden ste gen met 11,4 tot ruim ƒ1.288.000,—. Het aantal voorschotten nam toe en de vermogenspositie van de bank werd versterkt. Directeur C. v. d. Bremer, de secretaris van deze vergadering, las de notulen van de jaarvergadering die in juni van het vorig jaar gehouden is. Rekening en verantwoording over het jaar 1962 is schriftelijk door alle leden ontvangen. Er traden in 1962 55 nieuwe leden toe. Door overlijden en vertrek moesten 12 leden afgevoerd worden. Er zijn thans 919 leden. Er werden 839 nieuwe spaar bankboekjes uitgegeven. Op 31 dec. 1962 waren 6639 boekjes in omloop. Het aantal rekeninghouders was 159 en het tigd. Er zijn er ook, die op een emmer gelegd worden en zo het wringen ver gemakkelijken. Een belangrijke vondst voor reizende moeders met jonge kin deren. Bij logeren, kamperen of het verblijven in gehuurde huizen, geeft de zorg voor de baby wel eens problemen. Er bestaat een handige opvouwbare bed-box. Baby is op deze manier altijd verzekerd van een goed en veilig plaatsje. In Ottawa is het eerste maar nog lang niet het laatste woord gesproken over de multilaterale kernmacht (koopvaar ders met raketten aan boord, bemand door verschillende nationaliteiten en juridisch slechts sterk tegen de NAVO aanleunend) en over de Britse tegen hanger van Kennedy's voorstel: de mul tinationale kernmacht (een nieuw groe peren en samenvoegen van wat aan kernwapens voorhanden is in alliantie). Het Britse plan is aanmerkelijk goed koper en militair gezien heeft het zelfs enige verdienste. Toch schijnt Kennedy niet van zins zijn oorspronkelijke idee op te geven; het Britse plan beschouwt hij slechts als een inleiding. Militair gezien heeft het Amerikaanse plan vrijwel uitsluitend bezwaren. De schepen met de raketten aan boord dwalen dan wel op een grote zee, gemak kelijk te vinden zijn ze misschien niet, maar de Amerikanen hebben zelf voor hun Polarissen toch maar het zekere voor het onzekere genomen en ze in ondezeeërs ondergebracht. Tenslotte kan men er zeker van zijn dat de Russen al les zullen doen om de schepen met kernwapens die op hun land gericht zijn, geen kans te geven hun lading de lucht in te sturen. En dat lijkt toch ook weer niet de allermoeilijkste opga ve. Ouder één slaghoedje. De kneep zit hem erin dat Kennedy niet zozeer uit is op de oplossing van een militair probleem. Dat is er eigenlijk niet De raketmacht van de VS is in staat tot vergeldingsaanvallen mochten de Russen een kernoorlog ontketenen. Daarvoor is de vloot van Polariskoop- vaarders dus niet nodig. Hij is nodig om een politiek probleem op te lossen: te voorkomen dat west-Duitsland zich laat verlokken met Frankrijk onder één kern- paraplutje te gaan spelen. WW'fVe**' J BETER DAN GOED IN EEN HOLLYWOOD HOED. En het schijnt dat dit eerste doel al is bereikt Bonn zou zelfs bereid zijn voor een deel van de rekening op te draaien tussen dertig en veertig procent, maar iets minder dan wat Washington voor zijn rekening neemt. Dit dwingt de Brit ten haast hoe verkeerd Macmillan het. ook vindt een politiek vraagstuk van een militaire oplossing te voorzien ook mee te doen, en tien procent van de re kening te voldoen, wat bescheiden om dat men de Engelse uitgaven voor hun Polarisvloot in aanmerking neemt. De rest van de NAVO zou dan wel moeten volgen, is de redenering van Washington, waarbij men overigens een bang hoofd heeft of dat ten aanzien van Parijs wel zal opgaan. En zijn dan alle problemen opgelost Integendeel, dan beginnen ze pas. Bonn is zeker niet van zins diep in de kas te grijpen voor niets. Het ziet een mo gelijkheid door de rol van grote finan cier op zich te nemen ook een grotere invloed te krijgen op de kernpolitiek van de NAVO. Een invloed die dan weer op het politieke vlak tot uiting moet komen zeggenschap over het hoe, wan- Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw neer en waartegen van het gebruik der kernwapens. En dat punt strandt nog altijd hierop, dat de VS. wel kernkop pen willen leveren, maar de zeggenschap over het gebruik in eigen hand houden. Franse vrees. Het probleem Frankrijk is daarmee niet opgelost. De Gaulles huidige houding schijnt te zijn dat hem een multilate rale kernmacht niet kan schelen, maar dat hij er niet aan meedoet. Dan toch doorgaan maakt de kloof in de NAVO tussen allen en het koppigste lid maar weer dieper. De enige oplossing waarmee wat te be reiken zou zijn, dat is al vaker gesteld, is een manier te vinden waarop de NAVO als geheel kan beslissen over het tijdstip en de wijze waarop het hele verbond zijn toevlucht neemt tot de sterkste vernietigingswapens. I Een dergelijke instantie, die voor allen handelt en waarin allen invloed hebben, kan de vrees wegnemen waarop De Gaulle speculeert bij het uitdragen van zijn Europese Monroeleer, namelijk dat het oude werelddeel wel eens de dupe kan zijn van een Russische kernaanval, die de V.S. niet beantwoorden omdat ze bij nader inzien toch geen lust hebben zelf ook vernietigd te worden. Het is een situatie die weinig waarschijnlijk en zelfs weinig realistisch is, maar het zou zeer belangrijk zijn als dit vage wan trouwen toch helemaal weggenomen werd. Bij wat in Ottawa ter tafel komt is echter niets dat daartoe geschikt is.

Soester Courant | 1963 | | pagina 7