GROOTSE RECEPTIE VAN JUBILERENDE BRANDWEER. Burgemeester opende Midget Golfbaan. HET OOG GERICHT OP HOTEL TRIER. Koninklijke onderscheiding voor commandant W. Groart. S.E.C. wint van St. Martinus. B.D.C. verslaat A.P.W.C. DINSDAG 28 MEI 1963. 42e JAARGANG No- 40 SOESTER (jpQURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart. 12,10 - per post 12,25 ÜITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 In de geschiedenis van de thans 40-ja rige Soester Vrijwillige Brandweerver eniging zullen de 24-ste en de 25-ste mei 1963 als hoogtepunten geboekstaafd blijven. Vooral de zaterdag bood bijzon derheden die het waard zijn in herinne ring te houden. H.M. de Koningin gaf uiting aan haar waardering voor het Soester brandweer korps en zijn commandant door de heer W. Groart de eremedaille in goud ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen en de Soester bevolking gaf in samenwerking met de Soester Zaken- kring uiting van haar respect voor ons korps door het aanbieden van een film projectie-apparaat met toebehoren. Door de bevolking was hiervoor meer dan 6000,bijeengebracht en door de Soes ter Zakenkring meer dan 3000, Het gemeentebestuur had zich garant gesteld voor 4000,als er te weinig mocht zijn voor het projectieapparaat en de kosten, welke verbonden waren aan de feestelijkheden rond het 40-jarig ju bileum van de Soester brandweer. Vrijdagavond rukte de brandweer met 5 auto's en al het materiaal uit. Ditmaal niet in het bekende snelle tempo, want de snelheid moest geregeld worden naar het marstempo van P.V.O., het korps dat voor muziek op weg naar het raadhuis zorgde. Daar stelden zich de brandweer lieden voor het bordes op. Burgemeester mr. S. P. baron Bentinck verrichtte de inspectie van mannen en materiaal, vergezeld van de gemeentese cretaris, de heer J. J. J. M. Festen, de wethouders J. v. d. Arend en K. de Haan, de commandant W, Groart en de onder- commandant J. F. Groart. In de raadszaal uitte de burgemeester zijn waardering voor de wijze waarop het materiaal onderhouden wordt. De Soester brandweer kan voor de dag ko men en de inwoners van Soest kunnen met recht trots zijn op hun brandweer. In Soest heeft de overheid de brandbe strijding in handen van vrijwilligers ge legd die een grote verantwoordelijkheid dragen. Het lijkt op het eerste gezicht de brandweer gedurende haar gehele bestaan gediend heeft en 35 jaar hier van als commandant. Hij bood hem een paradesabel aan als geschenk van de vereniging en de heer Haver kreeg een veldkijker. De heer Groart dankte voor de ant- vangst op het raadhuis. Hij noemde het leiden van een korps vrijwilligers geen gemakkelijk werk omdat er nu een maal geen dwang uitgeoefend kan wor den. Hij dankte de heer Vandenbroucke van de vliegbasis die cursussen leidt en de leden Groart jr, Veenendaal en Hui- zinga, die zich steeds bekwamen in alles waarmee de brandweer te maken heeft en die hun kennis doorgeven aan hun medeleden. Grote dank is het korps verschuldigd aan het gemeentebestuur dat er steeds voor zorgt dat de brand weer uitstekend materiaal heeft. De heer Groart gaf de verzekering dat de leden van het korps hun best zullen blijven doen en hij sprak de wens uit dat het korps nog heel lang een korps van vrij willigers zal zijn. Na dit officiële deel volgde een gezellig officieus gedeelte. Soest speelde een spuitbalwedstrijd tegen Soesterberg op het terrein aan de Waldeck Pyrmont- laan. Veel water, veel gillende toeschou wers die natgespoten werden en een 2-0-zege voor de jubilerende vereniging Enorm groot was de belangstelling voor de receptie op zaterdagmiddag. Meer dan 500 belangstellenden kwamen naar de kakerne van de brigade Soestdijk der Koninklijke Marechaussee om het be stuur van de jubilerende vereniging, be staande uit de heren Groart sr., Groart jr., Haver, Kamphorst en Dorrestein ge luk te wensen. De heer J. K. de Bruin, lid van het comité dat de feestviering orga niseerde, sprak een welkomstwoord. Hierna richtte de burgemeester het woord tot het bestuur en in het bijzonder tot commandant W. Groart. Hij wees erop dat de overheid al sinds de middel eeuwen aandacht schenkt aan brandpre ventie en brandbestrijding. In Soest wel aantrekkelijk deel uit te maken van het brandweerkorps, maar veel oefenen is nodig en dat is niet altijd even aan trekkelijk. Daarom is het eigenlijk merk waardig dat het Soester korps geen dui ventil is maar over een hechte eenheid en een grote kern beschikt. De burgemeester reikte diploma's en on derscheidingen uit aan de heren D. Fritz en B. Koppen voor 1214-jarige dienst bij de brandweer, aan K. Rasch voor 15 jaar, evenals aan J. van Ee, aan D. Wig- germans en J. F. Groart voor 20 jaar, aan H. J. Vos en B. J. Buxtorff voor 35 jaar en aan commandant W. Groart en de secretaris van de vereniging C. Ha ver voor 40 jaar trouwe dienst aan het korps. De burgemeester sprak de commandant namens de vereniging toe en dankte hem voor de trouw en de liefde waarmee hij werd het vertrouwen aan vrijwilligers ge schonken en zij hebben dit niet be schaamd. Soest is altijd een brandge vaarlijke gemeente door bos en hei, maar het korps staat zijn mannetje en is altijd paraat. Met waardering sprak de burgemeester over de trouw van de heren Groart en Haver, die 40 jaar lid zijn, terwijl de heer Groart 35 jaar de last van het commandant zijn draagt. Nacht en dag staat hij klaar, altijd paraat om met zijn mannen in te grijpen. Daarnaast heeft hij als bestuurslid van de pro vinciale brandweer belangstelling voor het gebeuren op brandweergebied bui ten de gemeente. De ontwikkeling van het brandweerwezen heeft steeds zijn belangstelling gehad en als lid van exa mencommissies heeft de heer Groart niet alleen de plaatselijke maar ook de landelijke overheid grote diensten be wezen. De burgemeester zei het op hoge prijs te stellen dat hij de heer Groart mocht mededelen dat de koningin hem onderscheiden had en dat hij hem deze onderscheiding mocht opspelden. De heer A. H. Hoegen Dijkhof sprak als voorzitter van het erecomité namens de bevolking en als voorzitter van de Soes ter Zakenkring namens het bedrijfsle ven. Soest kan zich gelukkig voelen met zo'n uitstekende brandweer.. De geest in het korps is prima en dat bevordert de goede samenwerking. Branden worden op efficiënte en geruisloze wijze geblust. In Soest kunnen branden niet meer spectaculair zijn omdat de brandweer dit verhindert. De heer Hoegen Dijkhof vond het merkwaardig dat Soest met een heterogene bevolking zo'n bloeiende brandweervereniging heeft, maar hij vond het tevens verheugend. Namens de Soester bevolking en het Soester bedrijfs leven bood hij dan ook gaarne een film projectie-apparaat met volledig toebe horen aan. De heer A. L. des' Tombe, oud-burge meester van Soest, en thans burgemeester van Apeldoorn bracht de moeilijke ja ren 1940-1945 in herinnering. Hij was toen burgemeester in Soest en onder vond veel steun van de brandweercom mandant. Met genoegen sprak de heer Des Tombe over de enorme brand op de Leusderhei, die de Duitsers veel mu nitie kostte. Twintig brandweerkorpsen waren door de bezetter opgeroepen. Soest ook, maar Soest kwam niet. De heer Groart dankte voor de vriende lijke woorden, de koninklijke onderschei ding en het vorstelijk geschenk van de Soester bevolking en het bedrijfsleven. Hij bracht de tijden rond 1920 in her innering. Toen ging alles uiterst primi tief bij de brandweer. Nu beschikt het korps over zeer modern materiaal dank zij de belangstelling van het gemeente bestuur en in het bijzonder van de burgemeester voor het korps. In wei nige minuten kan de brandweer met blussen beginnen als er brand uitge broken is en daarom zijn er geen grote branden meer. Het korps is blij met het projectieapparaat, want instructie is van groot belang en bij de instructies is het apparaat uitstekend te gebruiken Het feliciteren der honderden kostte heel veel tijd. Onvermoeibaar wa ren zij die de gelukwensen kwamen aan bieden, maar ook zij die ze in ontvangst namen. Afgevaardigden van brandweerkorpsen uit Rhenen, Achterberg, Veenendaal, Loosdrecht, Vreeswijk, Baarn, Soester berg, Maartensdijk, Utrecht, Doorn, Zeist en Mijdrecht waren aanwezig, maar ook jhr. mr. C. Dedel, intendant van het pa leis, mr. Engelbert, chef van het kabi net van de Commissaris van de Konin gin in de provincie Utrecht, kolonel Broers, kommandant van de vliegbasis, afgevaardigden van vele Soester vereni gingen, het college van B. en W. en vele raadsleden, vertegenwoordigers van de B.B., maar ook de padvinderij en de he ren Van der Schoor, Mulder en Bosboom boden de commandant het dankbaar heidsinsigne aan. De afdeling Soest van de Dierenbescherming werd vertegen woordigd door mevr. Van Woerkom en de heer en mevr. Wijsmuller. Zij boden een bedrag in enveloppe aan als dank voor het kordate optreden van de brand weer tijdens de brand in het asiel, vijf jaar geleden. Het was een receptie die een manifestatie werd en die tevens het bewijs leverde dat de brandweer een grote plaats in de Soester samenleving inneemt. Daarnaast kan ook buiten Soest op veel sympathie gerekend worden. JONGEN DOOR AUTO GESCHEPT. De zevenjarige zoon van de heer A. H uit de Middelwijkstraat reed per fiets op de Korte Middelwijkstraat in de rich ting van de Lange Brinkweg. Hij reed geheel aan de linkerzijde van de weg en werd gegrepen door de auto van de heer A. C. uit Soest, die trachtte de jongen te ontwijken, hetgeen mislukte. De jeug dige fietser werd door de auto ge schept, kwam op de motorkap terecht en viel daarvan af. Met een gebroken knie en een hersenschudding werd de jongen per ziekenauto van de E.H.B.O. naar het St. Elizabethziekenhuis te Amersfoort gebracht. VISAKTEN. Belangstellenden wijzen wij er op, dat hengelakten voor het jaar 1963 niet meer worden afgegeven ten gemeentehuize doch op het politiebureau. De politie is graag iedereen ter wille met het verstrekken van visakten, maar dat wil nog met zeggen dat men op ieder uur van de dag op het politiebu reau terecht kan om een akte te halen. Van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur en op zaterdagmorgen van 9 tot 12 uur kan men zich op het bureau vervoegen. Dan is de administratie geopend en kun nen visakten uitgereikt worden. BROMFIETSRIT. De Soester Bromfietsclub organiseert zondagmiddag een puzzelrit van 40 km. Het parcours wordt met een gemiddelde snelheid van 20 km gereden. Vanaf 14 uur kan men zich voor deze rit opgeven bij hotel Bos en Duin waar om 14.30 uur gestart wordt. Zaterdagmorgen heeft de burgemeester, mr. S. P. baron Bentinck, de midget golfbaan geopend die aangelegd is naast het restaurant van het Soester natuur bad. Daarbij waren de leden van het Stichtingsbestuur van het Soester na tuurbad aanwezig. Het welkomstwoord werd gesproken door de heer L. A. Entius, namens de eige naar van de baan de heer J. Groot. De heer Entius bracht dank aan het gemeentebestuur en aan de burgemees ter, die zich bereid verklaard had de baan te openen, ondanks de vrije zaterdag, aan het stichtingsbestuur en in het bij zonder aan de heer Th. M. Peet, die" waardevolle adviezen gegeven had, aan de dienst van gemeentewerken en aan allen die ervoor gezorgd hebben dat aan de heer J. Morkhoven en de hindernis bouwer J. Smeding opdracht gegeven kon worden de baan aan te leggen. De heer Entius noemde het een van de mooiste banen van Nederland en hij sprak de wens uit dat de baan een bij drage zal leveren tot een rijker ontspan ningsleven in Soest. Hij bracht dank aan de familie Voskui len, die gastvrijheid verleend had aan de werkers die de baan aanlegden en verzocht de burgemeester de baan te openen door de eerste slag te doen. Deze sprak er zijn vreugde over uit dat Soest zo'n fraaie midget golfbaan gekre gen heeft. Nu kan men niet alleen ge zondheid opdoen door zwemmen en zon nebaden maar ook door het spelen van midget golf. De baan is een aanwinst voor het natuurbad en daarmee voor Soest. De burgemeester sprak de wens uit dat de heer Groot de baan tot een succes zal kunnen maken. Soest is blij dat de heer Groot in de gemeente kwam wo nen en ik hoop dat de heer Groot blij is omdat hij naar Soest kwam, aldus de burgemeester, die vakkundig de eerste bal sloeg en enige holes speelde. S E C. heeft zondag een uitstekende wed strijd gespeeld tegen St. Martinus, de ploeg uit Amstelveen, die vorig jaar de thuiswedstrijd met 2-1 won. S.E.C. nam revanche door met 3-2 te winnen. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat de wedstrijd zo gunstig voor S.E.C verlopen zou, want reeds na 5 minuten profiteerde middenvoor v. d. Wijden van een misverstand in de S.E.C.-achter hoede en aarzelen van Pothoven. Hij passeerde keeper Schrijvers kansloos. St. Martinus trachtte met open spel tot doelpunten te komen, terwijl S.E.C. het spel vaak wat kort hield. In de achter hoede van S.E.C. was Ruttenberg de grote uitblinker en Schrijvers deed het in het doel uitstekend. Pothoven had zijn han den vol aan de beste speler van St. Mar tinus, de linksbuiten Brinkhof. Na een kwartier kreeg Duijst zo plotse ling een mooie kans door missen van back Mains dat hij ervan schrok en de bal naast schoot. Kort daarop schoot Hooyer uit een vrije schop naast. St. Martinus kwam sterk opzetten, maar de Soester verdediging hield stand. Schrijvers redde driemaal met een safe en het goede verdedigen van de ach terhoede werd beloond door een onver wacht doelpunt van Baltus Burgman, die keeper De Bruin met een schot in de bovenhoek passeerde. S.E.C. maakte in de tweede helft al gauw een einde aan het overwicht van St. Martinus. Aalders gaf uitstekende voorzetten. Hooyer trachtte te scoren met een fraaie omhaal, waarmee de kee per erg veel moeite had en even later schoot hij naast. Het spel verplaatste zich meer en meer naar de helft van St. Martinus en zelfs Pothoven ging he lemaal naar voren. Verhoeve scoorde uit een voorzet van de S.E.C.-back het tweede doelpunt en niet lang daarna scoorde Hooyer met een kopbal over de uitlopende keeper heen. (3-1). Het laatste kwartier was geheel voor St. Martinus en S.E.C. had handen vol werk. Er werden bijzonder veel corners genomen en in de 44-ste minuut moest Schrijvers voor een kogel van midden voor v. d. Wijden capituleren. Het was echter een capitulatie met ere. VOETBALRESULTATEN. B.D.C. fungeerde zondag als reuzendoder en versloeg A.P.W.C., de ploeg die al klaar stond om het kampioenschap te vieren. S.E.C. won weer eens, al is dat aan de late kant en versloeg St. Marti nus met 3-2. V.V.Z. speelde een wedstrijd zonder fut en verloor met 2-3. Hees speelde een wedstrijd met veel te veel Ongetwijfeld hebt u enige tijd geleden een foto gezien met daarop hotel Trier, waarvan de naam door een grapjas in hotel Triest veranderd was. Die grappen maker was besüst geen onverstandige man, want het is maar een trieste af faire met hotel Trier. Vooral nu het er eindelijk op begint te lijken dat de zomer van plan is te beginnen. Met de pinksterdagen zullen duizenden over de rijksweg van Soest naar Baarn en omgekeerd rijden om een kijkje te nemen bij het paleis. Dan zien ze het nare visitekaartje van Soest en Baarn dat net in de gemeente Baarn ligt. En het blijft maar een naar visitekaartje als vervallen hotel dat hoe langer hoe meer een puinhoop wordt. Een hele tijd geleden kocht een hotel houder het vervallen hotel Trier met de bedoeling er een nieuw hotel neer te zetten dat hij eveneens Trier wil noemen. Nu schijnt het niet mogelijk te zijn of ficieel te slopen als er geen vergunning voor de bouw van een nieuw hotel afge geven is, maar de lieve jeugd van Soest en Baarn trekt zich hiervan niets aan en zorgt wel dat er niet-officieel ge sloopt wordt. En niemand doet iets, ter wijl er met geringe middelen wel wat ge daan zou kunnen worden slopen, puin afvoeren en dan maar weer wachten op de bouwvergunning. Maar dan is dat lelijke vervallen gebouw tenminste weg en maken de gemeenten Soest en Baarn een betere indruk op de vreemdeling die naar het paleis komt kijken en die ongetwijfeld het standbeeld van Chris- toffel Pullman ziet, maar ook de ruïne van hotel Trier dat terecht hotel Triest als naam kreeg. KANTMAN. fut, want het had meer weg van een gooi- en smijtpartij. De scheidsrechter stuurde drie spelers naar de kleedkamer. S.E.C. 2 verloor met 1-2 van Heracles 2 en H.V.C. 4 speelde tegen S.E.C. 3 gelijk (2-2). B.D.C. heeft zondag voor een grote ver rassing gezorgd door kampioenskandi daat A.P.W.C. met 2-0 te verslaan. Het was een verdiende overwinning, al was een groot deel van het A.P.W.C.-publiek het daarmee niet eens. Zoals de spelers het niet eens waren met de scheidsrech ter, die spil J. van Empelen wegens na trappen het veld uitstuurde en back Allaar een waarschuwing gaf. Bij B.D.C. debuteerde de 15-jarige junior J. v. Fulpen en hij debuteerde uitstekend. Aan niets was te merken dat hij voor het eerst in zijn voetballoopbaan twee maal drie kwartier speelde. Voet deed voor de tweede maal mee en hij speelde verdienstelijk. Al spoedig na het beginsignaal bleek het A.P.W.C. dat B.D.C. te goed was voor een kat en muisspelletj e. Er werd veel en goed geschoten door de B.D.C.-voor- hoede, maar wel vaak van te grote af stand en dat leek keeper Jansen wel. De strijd ging snel op en neer en ook in de voorhoede van A.P.W.C. speelden vele schietlustigen. A.P.W.C. werd wat sterker, maar de B.D.C.-achterhoede was uitstekend op dreef en keeper Kok maakte een be trouwbare indruk. Van Megen en Jan Westerveld schoten dat het een lieve lust was, Gros weerde zich geducht en Marcel v. d. Lugt het vast zien dat hij tot doelpunten maken in staat zou zijn. Ontelbare schoten, kopballen en listige passes aan beide zijden leverden niets op. Kort voor rust werd keeper Jansen van A.P.W.C. ernstig aan een hand ge blesseerd en W. Eijkelboom nam zijn plaats onder de lat in. Hij maakte geen betrouwbare indruk en moest al gauw in de tweede helft capituleren voor een hard en mooi schot van v. d. Lugt. Het zou echter niets bijzonders geweest zijn als hij deze bal gehouden had. Westerveld mocht een vrije schop we gens natrappen nemen en de scheids rechter zond J. v. Empelen voor deze overtreding het veld uit. De stemming binnen en buiten de lijnen werd er niet beter op maar gelukkig werd toch meer aandacht aan de bal dan aan de man besteed. A.P.W.C. drong nu ver op en zelfs back Allaar schoot op doel, maar even later deed B.D.C. hetzelfde en nu was Voet de schutter. C. Hilhorst kreeg een blessure en moest vervangen worden door v. d. Hengel, Harry Ising viel aan de andere kant uit en werd vervangen door Henk Ising. Steeds duidelijker werd het dat A.P.W.C. zou gaan verhezen en nadat B.D.C. eerst een buitenspel-doelpunt gemaakt had zorgde Marcel v. d. Lugt voor het twee de doelpunt dat de zaak definitief be sliste.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1