Soester Courant HET ALZIEND OOG IS ER NU! 1 Hebt U belangstelling voor de politiek? van De Malvahoeve. TELEVISIE BIEDT VELE TOEKOMST- punten van de route onkundig, of er MOGELIJKHEDEN. moet toevallig als het te erg wordt, een Veel van wat vroeger fantasie was, zo- telefoontje komen van een buschauffeur, als vele verhalen van Jules Verne, werd Met gebruik van televisiecamera's blijft bewaarheid en het ziet er naar uit, dat men van minuut tot minuut op de hoog- „De reis naar de maan" binnen niet al te en kan men dadelijk maatregelen ne- te lange tijd ook gerealiseerd zal wor-1 men, wanneer dat noodzakelijk mocht den, want de moderne techniek staat zijn. voor niets, daar zijn we al helemaal aan utrecht heeft reeds veel profijt gehad gewend, en dikwijls verwonderen we ons van haar televisieapparatuur. Toen in de afgelopen winter het aan tal buspassagiers door de onbegaanbare wegen verveelvoudigde, waren op spits uren de mensen niet af te voeren. De televisiecamera's hielden de mannen in de verkeerskamer echter op de hoogte en zo werd het mogelijk om snel extra materiaal in te zetten, waardoor een vlot verloop van de busdiensten werd er niet meer over, wanneer er weer zo iets fantastisch werkeüjkheid wordt. We kijken al in het toverglas. Zo is ook het „alziend oog" uit de sprookjes in zekere zin werkelijkheid geworden, en wel in de vorm van een apparatuur die we allen van heel nabij kennen, de televisie. Passagiers aan drukke bushaltes te Utrecht worden zonder dat zij het bemerken gade geslagen door het alziend oog van de televisiecamera. Vormen zich te lange files, dan kan men vanaf de centrale post dadelijk een extra bus inzetten. Het woord zegt het al „ver-zien", dus zien buiten onze normale gezichtskring. Wanneer de kijkers op hun televisie scherm thuis een reportage volgen van een belangrijke gebeurtenis, dan doen zij precies hetzelfde als die fee of tove naar uit onze sprookjesboeken. De fan tasie wordt werkeüjkheid. Het alziend oog, dat ons in staat stelt om persoonüjk aanwezig te zijn bij be langrijke gebeurtenissen die ver van ons vandaan plaatsvinden, biedt ook nog andere mogeüjkheden dan alleen maar dat wij op onze televisieschermen zien. Het ligt dadeüjk voor de hand, dat dit medium zeer geschikt is om te wor den toegepast, bij diverse vormen van controle op afstand. Dit biedt tevens de mogelijkheid om door één persoon op afstand - met gebruik van meer came ra's - diverse punten tegeüjk te laten controleren. Voorbeelden hiervan zien we in binnen en buitenland. Televisie en politie. Zo werd in München in west-Duitsland, kortgeleden de bouw voltooid van een der grootste politie-televisiecentrales in Europa. Deze installatie, die de overbe laste poütie ten dienste staat bij de con trole op het wegverkeer, bestaat uit 16 televisiecamera's, die alle slechts door één man worden bediend. Vooral tijdens de spitsuren kan men thans de ver keerssituaties beter overzien en zodoende verkeersopstoppingen vermijden. De politieman kan vanuit zijn centrale zonder moeite de kentekennummers van verkeerszondaars noteren, want de be- weegüjke camera's registeren en ver groten elk detail haarscherp. Ook in ons land heeft de verkeerspolitie belangstelüng voor dit nieuwe medium. Zo werden onder andere in Utrecht tijdens de jaarbeurs proeven genomen met in de drukke binnenstad opgestelde camera's die hun beelden doorgaven naar een kamer van het hoofdbureau, alwaar men op die manier in staat was het rood en groen van de verkeersüchten zo te regelen, dat een snelle doorstro ming van het verkeer mogelijk werd. Ongetwijfeld zal het niet lang meer du ren of de telvisie zal bij de vekeerspoütie van onze grote steden ook haar intrede doen, zoals trouwens ook tijdens de po- litieverkeersleergang door de heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de A.N.W.B. werd opgemerkt. Een en ander wordt mede in de hand ge werkt door de toeneming van het ver keer en het tekort aan personeel bij de verkeerspolitie. Televisie en het leger. Ook bij het leger bestaan diverse moge üjkheden om het medium televisie toe te passen. We denken hierbij aan een proef die werd genomen tijdens grote uitgebreide manoeuvres. Door middel van speciaal voor dit doel opgestelde tele visie camera's was het de staf mogeüjk op een centraal punt en op afstand de bewegingen van bepaalde legereenheden te volgen en doordat meer camera's in actie waren, die hun beelden op even zoveel monitors brachten, kreeg men op hetzelfde ogenblik een overzicht van ge beurtenissen op verschiüende punten. Ook in het leger speelt men met plannen om televisie in te schakelen voor bepaal de doeleinden en niet alleen voor het waarnemen van militaire oefeningen. Controle op busspitsuren. Het aantal mogeüjke toepassingen van televisie is bijzonder groot. Zo worden in Utrecht reeds gedurende een jaar door middel van televisiecamera's bepaalde drukke halteplaatsen en overstappunten van de stadsbussen gecontroleerd, waar door men op spitsuren in staat is, men senmassa's die zich op bepaalde punten van de routes vormen, door het tijdig inzetten van extra bussen af te voeren. Zonder televisie büjft men van dergeüjke ophopingen van passagiers op bepaalde bevorderd en het publiek tevreden was. Bij de posterijen. Reeds enige jaren maakt het stations- postkantoor te Rotterdam van een tele- sisiecircuit gebruik om toezicht uit te oefenen op de volautomatische postbe- handeling. Zoals bekend is de P.T.T. in Rotterdam op schitterende wijze geau tomatiseerd door het plaatsen van een fantastische apparatuur. Hierdoor is nog slechts een betrekkeüjk gering aantal beambten nodig om de enorme hoeveel heden post daar te verwerken. Automa tische apparatuur büjft echter een technisch geheel, met als gevolg dat als er iets mis ging, het gehele bedrijf stag neerde, ja volkomen vast kwam te zitten, met alle nare gevolgen van dien, want men moest dan gaan zoeken waar de oorzaak lag. Daarom heeft men gebruik gemaakt van een aantal tv-camera's die op de vitale sleutelposities in het automatische sy steem staan opgesteld en die in een controlekamer hun beelden van de knel punten op de monitors brengen. De controlerende ambtenaar overziet deze situatie met één oogopslag en wanneer er iets mis dreigt te gaan kan hij door middel van zijn telefoon dadeüjk de nodige aanwijzigingen geven. Vele andere mogelijkheden. Uiteraard zijn er nog vele andere moge üjkheden om het medium televisie dienstbaar te maken. Zo zijn er in Eu ropa grote warenhuizen die televisieca mera's verdekt opstellen op belangrijke punten waar kostbare artikelen voor het publiek liggen uitgestald. Een man van de bedrijfsrecherche con troleert op de monitors wat er op die punten gebeurt en indien iemand uit het publiek iets tracht te stelen, wordt hij of zij onverbiddelijk door het alziend oog geregistreerd. De man in de con trolekamer kan andere leden van de bedrijfsrecherche rustig en zonder op zien op de dief of dievegge attenderen. Ook dit is maar weer een voorbeeld van In de controlekamer van het hoofdbureau van verkeers politie te Miinchen is men in staat op monitors alle bewe gingen van het verkeer op bepaalde vitale punten in de stad te volgen en zo nodig maatregelen te nemen. de vele mogeüjkheden die het gesloten circuit ons biedt. Reeds pasten vele bedrijven in binnen- en buitenland televisie toe, vooral waar het gaat om de automatisering van hun produktie. Ongetwijfeld zal de televisie nog meer taken gaan overnemen en we mogen zeker zeggen, dat het „alziend oog" dat televisie heet in de technische ontwikkelde landen volkomen is inge burgerd. Soest is vrij stiefmoederüjk bedeeld ten aanzien van tehuizen voor bejaarden en chronische patiënten, maar in de Malvahoeve aan de Bosstraat is het tenminste uitstekend voor elkaar. Dat was het al toen de heer H. Baas, eigenaar-directeur was, en dat is ook nu zuster W. Blees voor de gemeente de directie voert, nadat het huis door de gemeente aangekocht werd. Voor elkaar wat de ligging betreft, de voeding, de verzorging en de rust, die de 22 dames en heren in het tehuis hebben, maar nog niet wat de perso neelsbezetting betreft. Dat is niet de schuld van de gemeente en ook niet van de directrice, maar van de overspan ning op de arbeidsmarkt, waardoor het moeilijk is verpleeghulpen of huishoude lijke hulpen te krijgen. Voor de Malva hoeve is dat zelfs heel moeüijk, want men kan geen woonruimte aanbieden omdat het tehuis niet groot genoeg is. Voorheen was de bezetting maximaal 28 dames en heren, maar thans wil men niet boven de 22 gaan, omdat de depen dance, die eertijds door bewoonsters en bewoners van het tehuis gebruikt werd, voor de directrice bestemd is. Spectaculair is het leven in een rust en verpleeghuis niet, vooral niet als er vier inwonenden zijn die naar de hon derd lopen. De „jeugd' is echter ook vertegenwoordigd door een 42-jarige. Voor de tien dames zijn er een vier- persoons, een tweepersoons en vier een persoons kamers ter beschikking en bo ven een eet-conversatiezaal. Voor de 12 heren een grote slaapzaal die uit drie afgeschutte gedeelten bestaat. Zij heb ben de eet- en conversatiezaal beneden en verlenen gastvrijheid aan de dames tijdens televisie-uitzendingen. Hoogte punten van deze uitzendingen zijn voor de dames en heren van Malvahoeve niet de rustige programma's, waarvan men zou denken dat ze passen bij mensen die van hun rust genieten, maar de voetbalwedstrijd en in het tehuis slaat Feijenoord heel hoog genoteerd. De directrice wordt bijgestaan door twee gediplomeerde verpleegsters die afwis selend de nachtdienst hebben. Een van hen vervangt de directrice als ze een dag vrij of vakantie heeft. Dan zijn er twee hulpen voor de verple ging en 1 huishoudeüjke hulp. Iedere week worden er kerkdiensten voor protestanten gehouden en de drie kathoüeken worden door de pastoor van Soest-Zuid bezocht. Geüefd zijn bij de bejaarde bewoners van dit tehuis de sociëteitsbijeenkomsten in gebouw El- Ons nieuwsblad zat In de bus. Met él het plaatselijk nieuws èn de vele advertenties van winkeliers. Dat boeit hem zo, dat hij zijn vaderlijke plicht erdoor verzaakt. Dat kan. Want wat in de naaste omgeving plaats heeft en wat déér te koop Is, dat wil geen ingezetene missen. Men wacht op die krant I Adverteren In dit blad het kan niet anders - moet wel succes geven. van dez* krant wil men niets missen, geen letter Publikau. v«a da Nadarlaadieh. NiauwaWadpai. theto en De Viersprong. En natuurüjk is ook de enorme tuin geüefd, want daarin kan men niet alleen rust, maar ook gezondheid op doen. Als het weer tenminste een beetje wil meewerken en dat Is gelukkig de laatste dagen het ge val. NIEUWE MIDDENSTANDSOPLEIDING. Vorig jaar werd door enkele Soester le raren het initiatief genomen een cur sus Algemene Ontwikkeüng te organi seren. Deze cursus gaf mede basis voor de opleiding voor het Middenstandsdiplo ma. Deze cursus is boven verwachting ge slaagd - zoals wethouder De Haan maan dagavond bij de diploma-uitreiking on derstreepte - en het is dan ook niet te verwonderen dat de belangsteüing voor een Middenstandscursus groot büjkt te zijn. Twee leraren, verbonden aan de chr. ULO te Soestdijk, hebben nu besloten in september een 1-jarige Middenstands opleiding te beginnen. Ook zal opnieuw een Cursus Algemene Ontwikkeüng wor den gegeven. Voor nadere gegevens ver wijzen wij naar de advertentie in dit blad. TELEVISIE MOET STIMULEREN. Nu in Nederland de verkiezingen achter de rug zijn, begint men zich langza merhand weer bezig te houden met an dere zaken dan de verhouding tussen politieke partijen. Politici en publiciteits- deskundigen vragen zich nu bijvoorbeeld af, welke invloed de televisie heeft ge had op de recente Tweede-Kamer-ver- kiezingen. De meningen hierover zijn nogal verdeeld. Dit jaar heeft de rege ring vrijwel alle politieke partijen zend tijd gegeven voor radio en televisie. Er zijn talrijke t.v.-debatten geweest tus sen afgezanten van de voornaamste groe peringen. Bepaalde omroepen hebben hun uitzendingen vermengd met verholen re clame voor een verwante politieke par tij. Heeft dit alles nu werkeüjk enige invloed gehad En de voornaamste vraag heeft de televisie iets veranderd aan de mening van duizenden Neder landers, die totaal geen politieke belang stelling hebben Het is heel moeilijk een antwoord te vinden. Vandaar, dat de deskundigen el kaar heerlijk in de haren vüegen, pre cies, zoals hun politieke broeders het ge woon zijn. Men spreekt elkaar tegen, smijt met argumenten en tegenargumen ten zonder uiteindeüjk tot een defini tieve uitspraak te komen. Een machtig instrument in handen van diegenen, die zeggen, dat de T.V. lang niet zoveel poütieke invloed heeft als men wel zou verwachten, is het zojuist uitgebrachte rapport van de Amerikaanse prof. A Campbell, hoogleraar aan de Universiteit van Michigan. In de „Columbia Jour- naüsm Review" heeft deze 'n beschou wing gepubüceerd over de invloed van de Amerikaanse televisie op de Amerikaanse poütiek. Zijn slot conclusie is, dat het allemaal nogal meevalt. In Amerika - waar geen stem plicht bestaat - heeft men een betrouw bare graadmeter aan de opkomst van de kiezers. De cijfers wijzen uit, dat in na oorlogse jaren, toen de televisie opkwam, de opkomst nu niet zo geweldig veel gro ter was dan in de jaren voor de oor log. De geringe stijging zou men het best door andere factoren kunnen verklaren, bijvoorbeeld de snelle verstedelijking van de Amerikaanse bevolking en de ver betering van het onderwijs. Anders was het aan het eind van de twintiger en het begin van de dertiger jaren, toen de radio zich over Amerika verspreidde. Tussen 1932 en 1940 liep het opkomst percentage van de Amerikaanse kiezers met acht percent op, voor de Congres verkiezingen zelfs met meer dan tien percent. Dat was in de jaren, waarin de radio een groot aantal Amerikanen bereikte en president Franklin D. Roose- velt voor dit medium zijn „praatjes bij de haard' hield. De televisie heeft het, zo meent prof. Campbeü, nu heel wat moeiüjker. De radio was destijds een geheel nieuw medium, maar de televisie moet nu met de radio concurreren. De Amerikaan büjft niet kijken naar alles wat hij op zijn beeldscherm krijgt opgedist. Het groot ste aantal kiest een ander kanaal als er een politieke verkiezingsuitzending komt. Natuurüjk, er büjven mensen kijken, maar dat zijn juist diegenen, die wel belangstelling hebben en heus wel naar de stembus zullen lopen. Het gaat juist in Amerika om het kwart van de be volking, dat niet naar de stembus komt. In Nederland liggen de zaken weer an ders. Vandaar, dat men het er ook niet over eens kan worden, of Campbells me ning ook voor ons land geldt. Allereerst is er in Nederland een kies plicht. Men moet naar de stembus ko men, al houdt dat niet in, dat men zijn stembüjet ook moet invullen. Er blijft - dat was ook bij de afgelopen verkiezin gen zo - steeds een groep van onge veer drie percent, die niet opkomt. De invloed van de televisie is in ons land dus moeiüjk in cijfers uit te drukken. Toch meent men, dat de vele poütieke uitzendingen wel degelijk de belangstel üng van heel wat Nederlanders voor de poütiek hebben wakker geschud. Men meent dat ook te zien aan de stembus uitslag. De joviale liberale minister To- xopeus „deed het bijzonder goed" op de televisie, zo menen deskundigen. En men wijst dan op de stembusuitslag, die voor de liberalen heel wat gunstiger was dan men had gedacht. De televisie heeft de politiek in de huiskamer gebracht, zo voert men aan. Men kan nu eindelijk zien op wie men stemt. Poütici zijn niet meer die duistere figuren, die, op het verre Binnenhof verborgen, 's lands zaken uitmaken.

Soester Courant | 1963 | | pagina 14