ADVISEUR VOGT'S RADIO-OMMEZWAAI. DE AFRIKAANSE EENHEID. DINSDAG GEEN KRANT. IK SPEELDE MIDGET GOLF. HET OOG GERICHT OP DE SPELLING. Brandweer gaf geweldige demonstratie van haar kunnen. Concert van Nederlandse Cantorij. VRIJDAG 31 MEI 1963. 42c JAARGANG No. 41. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag cn vrijdag. Abonn. p. kwart. 12,10 - per post 12,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Als een donderslag bij heldere hemel kwam het bericht, dat het bestuur van de Algemene Vereniging Radio Omroep besloten heeft zich kandidaat te stellen voor de exploitatie van het tweede tele visienet en een derde radiozender. Zij maakt zich ten dien opzichte dus los van de andere omroepverenigingen en daarmede komt het radio- en tv-bestel op een geheel andere grondslag te rus ten Hiermede stelt de A.V.R.O. zich op haar oorspronkelijke doelstelling een al gemene, nationale omroep te willen zijn, los van elke levensbeschouwelijke instel ling. Het was voor de A.V.R.O onnatuurlijk dat zij moest samenwerken met de an dere omroepverenigingen, daarmede steun verlenend aan het zuilensysteem dat zij aanvankelijk had bestreden en dat tegen haar eigen doelstelling inging. Die ommezwaai werd vermoedelijk geboren uit een zekere angst voor de toekomst en angst is altijd een slechte raadgever. §r was angst voor het behoud van de zendtijd, gebonden als die was aan het ledental; angst voor de verbonden kracht der andere verenigingen, ook op politiek gebied, angst voor financiële- en perso- neelsmoeilijkheden als zij alleen bleef opereren. Levend onder één dak met de andere omroepverenigingen werd zij gedoodverfd als een soort liberale omroep, wat de A.V.R.O niet bedoelde te zijn en als hoedanig zij van politiek-liberale kant ook nooit is geaccepteerd. Eenmaal in het zuilensysteem ingekapseld zong zij ook mee in het koor dat zich teweer stelde tegen een van de omroepvereni gingen onafhankelijk tweede televisienet op commerciële grondslag. Deze houding van de oorspronkelijk on afhankelijk gedachte A.V.RO. was een grote teleurstelling van vele A.V.R.O.- vrienden. Daarin vooral lag dan ook de grondslag van de oppositie die A.V.R.O- leden gingen voeren tegen het beleid van het onafhankelijk (van de leden) optredende bestuur. Deze oppositie werd vele malen op vergaderingen de mond gesnoerd, doch haar stem klonk ten slotte toch door in de bestuursvergade ringen. Het heengaan van jhr. Roëll als voorzitter heeft blijkbaar mogelijk gemaakt dat andere wind door het A.V.R.O.-bestuur is gaan waaien. Het was reeds opmerkelijk, dat de eer ste directeur, Willem Vogt, die door me ningsverschillen omtrent de beleidslijn het veld moest ruimen, weer als advi seur werd aangesteld en tot lid van ver dienste werd benoemd. Daarmede was 'n ommezwaai in het bestuur, nu onder waarnemend voorzitterschap van mr W. Hoekstra, reeds merkbaar. Nu de A.V.R O. de samenwerking los laat en zich opwerpt als een instantie die een algemeen programma voor het tweede te levisienet en een derde radioprogramma wil verzorgen, wil zij daarmede weer de doelstellingen volgen, die vele leden van haar verwachtten. Het genomen besluit zal vele A.V.R.O.- leden ongetwijfeld goed doen en een op leving betekenen in haar verenigingsle ven, dat voor een belangrijk deel was afgestorven. Voor de andere omroepverenigingen be tekent de ommezwaai zeker geen pret tig bericht, ook al hebben zij een mach tige politieke steun achter zich, maar het wil ons voorkomen, dat er nog heel wat water door de Eem zal vloeien voor in de aangelegenheid van het tweede tv- net een besluit, als door de AèVéRéOe be doeld, zal zijn genomen. Al betekent het afkondigen van een Afrikaans handvest op de bijeenkomst van staatshoofden in Addis Abbeba niet dat van vandaag op morgen de veelal pas onafhankelijk geworden staten van het zwarte werelddeel eensgezind en in grote harmonie een gezamenlijk doel gaan nastreven, het is toch een be langrijke ontwikkeling in de naoorlogse geschiedenis der Afrikanen. Ze gaan nu in ieder geval pogen in hun onderlinge betrekkingen en in de gezamenlijke re laties met de rest van de wereld een eigen basis te vinden. Waarschijnlijk een van de moeilijkste opgaven voor deze in zoveel opzichten uiteenlopende verzameling naties. De kreten tegen Portugal en Zuid-Afri- ka, waarin de gemeenschappelijke af keer tegen de restanten van blanke overheersing zijn vervat, zijn niet het belangrijkste in deze beginselverklaring. Allen tegen een. Wellicht is hun voornaamste doel ook wel de onderlinge samenhang der Afri kaanse staten te accentueren door een gemeenschappelijke vijand aan te wij zen, en wel met zoveel klem dat daar door meningsverschillen van kleinere allure vergeten kunnen worden. En die kleinere meningsverschillen zijn er maar al te veel. Juist door het koloniale verleden van deze landen zijn hun onderlinge con tacten zeer pover geweest. Hun bindin gen lagen niet in de eerste plaats met hun buren, in het besef met elkaar de geografische situering in een werelddeel gemeen te hebben. De alles overheersende contacten waren met de diverse hoofd steden in Europa, van waaruit de landen werden bestuurd. Dat heeft een onderlinge vervreemding in de hand gewerkt, waarvan de re sultaten nog doorwerken, hetgeen op diverse bijeenkomsten van Afrikaanse leiders duidelijk merkbaar was. Daarin verandering te brengen is het voornaamste doel van het Afrikaanse handvest. Wat gaat er gebeuren De staatshoofden en de ministers van buitenlandse zaken der dertig landen zullen contact met elkaar opnemen. Dat is geen garantie dat ze nu voortaan ge lijk zullen denken, uiteraard niet. Maar het houdt wel in dat ze nu bij het ne men van hun eigen beslissingen gecon fronteerd worden met de belangen en in zichten van hen met wie ze hun con tinent delen. Uit die gesprekken kan duidelijker dan tot nog toe een algemeen Afrikaans in zicht in de vraagstukken ontstaan, een opinie die niet voornamelijk gebaseerd is op overwegingen van eigenbelang en bepaald door de relaties die de regerin gen uit de koloniale tijd hebben geërfd, maar op begrip dat men met elkaar, als naaste buren, het eerst te maken heeft. Het is alles - zeer verstandig waarschijn lijk - nog wat voorzichtig opgezet men wil niet teveel in een keer. Maar de grondslag is gelegd dat het begrip Afri kaan, dat nu voor de betrokkenen veel minder zegt dan Europeaan voor de volken van het oude Werelddeel, een ge leidelijk groter wordende inhoud krijgt De feestüjkheden van de brandweer, die georganiseerd waren ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan, zijn besloten met een geweldige demonstratie, welke woens dagavond onder grote belangstelling op een terrein aan de Wald. Pyrmontlaan gegeven werd. Daarbij werkte de Soester en de Soesterbergse brandweer samen en zij kregen steun van een enorm wa terkanon van de luchtbasis Soesterberg. Het begon met het opbouwen van een gordijn water, gevormd door 36 stralen Bij de 33-ste straal droeg het moderne materiaal de taak over aan negen vrou welijke brandweer lieden in gele pak ken met witte helmen, die met een Jan v. d. Heij denspuit, getrokken door een paard, voor de 34-ste tot en met de 36-ste straal zorgden. Voorop liep een klepperman. Al het water dat de lucht ingespoten werd kon niet door de waterleiding ge leverd worden, zodat grote tanks inge graven waren die werden bijgevuld. De tanks waren door gemeentewerken en de vliegbasis in gebruik gegeven. Uitvoerig werd gedemonstreerd hoe olie en benzine met poeder geblust wórdt en deze blussing ging zo snel in haar werk dat er steeds opnieuw voor vuur gezorgd moest worden. Ook een gas- brand, waarvoor een gasleiding aange legd was, werd snel met poeder ge blust en het waterkanon ging met enorm veel schuim een brand van olie en ben zine te lijf die ontstaan was door het aansteken van een geïmproviseerd meer tje. Een lange loper, doordrenkt van olie en benzine hield het al brandend niet lang uit tegen de resoluutheid van de Soester brandweer. Mannen in asbestpakken gaven 'n staal tje van hun kunnen en tenslotte werd 'n vreugdevuur aangestoken dat donderdag morgen nog brandde. Takken, halve boomstammen, maar ook ledikanten, ma trassen en autobanden vormden het voedsel van het enorme vuur, ontsto ken ter ere van de jubilerende vereni ging van vrijwillige brandweerlieden in onze gemeente. In Eemland kwamen de leden van de brandweervereniging na afloop van de demonstratie bijeen. Daar was ook de burgemeester. Met het nieuwe projectie apparaat werden enige films gedraaid. Zo kon men zien hoe een schoolbrand bestreden moet worden en hoe boeren kunnen voorkomen dat er brand in hun bedrijf uitbreekt. Commandant W. Groart sprak tot slot een dankwoord, bestemd voor allen die deze demonstratie hadden doen slagen. GESLAAGD. Voor het rijbewijs A of BE zijn geslaagd de dames en heren P. J. G. van Schalk wijk, M. A. Janus, W. C. van Bennekom, B. van de Broek, J. Lagemaat, W. M. Bakker, A. Meidam, A. J. van Laar, W. B. Cohuis en F. M. Keve. Zij werden opgeleid door Auto- en Scooterrijschool „De Witte Pompen", Steenhoffstraat 25, Soest. In verband met de Pinksterda gen missen we de tijd om ons nummer van a.s. dinsdag gereed te maken. Dinsdag 4 juni zal de Soester Courant dus niet verschijnen. De Nederlandse Cantorij heeft onder leiding van Maarten W. Kooy geconcer teerd in de Oude Kerk en het is een voortreffelijk concert geworden. Het koor bestaat uit 30 leden, die deze avond uitsluitend a eapella zongen. De zang werd afgewisseld door orgel muziek. Klaas Bolt, organist van de St. Bavo te Haarlem, speelde een pre ludium en fuga van de Nederlandse componist Jan Koetsier en variaties over „Christe qui Lux est et Dies" van de Duitser Scheidt. De heer Bolt is de eerste organist van de Cantorij en zijn spel is een belangrijk onderdeel van de aktiviteiten die onder leiding van de heer Kooy ontplooid worden. „Magnes rest est amor", een werk van Maarten Kooy, werd geïnspireerd uitge voerd en het harmonisch gedurfde maar indrukwekkende slotgedeelte vormde het hoogtepunt van deze uitvoering. Van Siegfried Reda werd de toonzetting van Lukas 18, vers 31-43, de genezing van de blinde, uitgevoerd. Opvallend was de rustgevende kracht die van dit werk uitging. Van de Zwitser Bernard Reichel werd een „Magnificat" gezongen. De werken van Reda en Reichel zullen binnenkort opgenomen worden, zodat men ze via de grammofoon door het koor van de Cantorij kan horen zingen. Van Freek Houtkoop werd het werk „Fürwahr, er trug unsere Krahkheit" uitgevoerd. Deze zang klonk niet minder ontroerend en tevens indrukwekkend als de eerder uitgevoerde werken. Twee werken uit de oud-Nederlandse school van Ockeghem en Compère en een acht stemmige koraalbewerking waren de uitnemende representanten van de koor muziek uit de zestiende eeuw, die een waardig slot vormden van dit voortref felijk uitgegvoerde programma. KORFBALWEDSTRIJDEN. Een team van de nieuwe korfbalvereni ging De Meteoren heeft voor het eerst een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld tegen een Amersfoorts team. Het werd 2-2, nadat Soest met 0-1 bij de rust achter gestaan had. Op tweede pinksterdag gaat een Soester korfbal team naar Bussum voor het spelen van wedstrijden in de pinksterserie van de G.U.K.B. Dit team moet vier wedstrijden spelen. Binnenkort zal een wedstrijd tegen „Antilopen" in Baarn gespeeld worden en tegen Amersfoort wordt een returnmatch gespeeld. OPSTELLING VAN S E C. S.E.C. speelt zaterdag tegen Neerlandia in de volgende opstelling doelSchrij vers. Achter Ten Hove en Pothoven. Midden Burgman, Ruttenberg en Wolf- sen. Voor Aalberts, Verhoeve, Hooyer, v. Breukelen en Baltus Burgman. Op tweede pinksterdag wordt tegen De Zebra's gespeeld. Dan is de opstelling DoelSchrijvers. Achter Ten Hove en Hooyer. Midden Burgman, Ruttenberg, Wolfsen. VoorAalberts, Verhoeve, Dyust, v Breukelen en Baltus Burgman G. J BOESJES OVERLEDEN. Opnieuw heeft de Soester Schaakclub een ernstig verlies geleden. Het vorig jaar overleed de erevoorzitter, de heer H. Schreuder en deze week is de heer G. J. Boesjes, penningmeester van de vereniging, op 78-jarige leeftijd na een hartaanval overleden. De heer Boesjes, die nog deelgenomen heeft aan het nationaal tournooi van de Soester Schaakclub op Hemelvaartsdag, was te vens penningmeester van de afdeling Soest der Algemene Bond van Gepen sioneerden Laten we het er maar over eens zijn dat we nagenoeg allemaal gek zijn op het verdienen van veel geld. Ik ook en ik schaam me er dan ook niet voor dat ik me aangetrokken voel tot de sporten waarmee veel geld te verdienen is. Voor voetbal ben ik echter te oud, voor honkbal te bang, want die bal is zo hard, en voor wielrennen te sloom. Dan maar golf, want ook daarmee kun je rijk worden als je het maar goed genoeg doet. In Soest is echter geen golfbaan, maar sinds vorige week wel een midget golfbaan, dus onder het motto „klein beginnen" ging ik naar het Soes ter natuurbad, wandelde het pad aan de linkerzijde van de achterkant van het restaurant op en stond voor wat ken ners de mooiste midget golfbaan van Nederland noemen. is kunstig gevormd, maar het valt niet mee rechtuit te slaan en bij negen sla gen lag de bal nog niet in de hole, het gat dat aan het einde van iedere baan het rustpunt voor de bal is. Dat waren maar liefst tien strafpunten en ver drietig begon ik aan de vierde baan, er van overtuigd dat voor mij geen golf- carrière weggelegd is. Bij baan vier moet je met de bal de hoek om en dat ronde ding heeft de neiging uit de baan te vliegen en dat kost ook al een straf- punt. Baan vijf heeft een diepe put op een kleine heuvel. De expert die de bal er direct inslaat is klaar. De man die tot voor de put slaat heeft een mooie kans op een gering aantal strafpunten. maar als de bal achter de put komt dan kan het wel eens strafpunten rege nen voor de bal in de hole komt en Ruim tien Jaar geleden zijn twee com missies aan de slag gegaan om vast te stellen hoe het Nederlands geschreven moest worden. Deskundigen uit Nederland en België maakten deel uit van de commissie en hun lijfspreuk was „Waarom gemakke lijk als het moeilijk kan". Als deze mannen geen deskundigen ge weest waren dan hadden ze uit een woordenboek gehaald wat moeilijkheden kon opleveren en daarvan een alfabeti sche lijst samengesteld. Die üjst zou echt niet zo groot geweest zijn. Ze deden het echter deskundig en maakten de taal onhanteerbaar. Een „woordenlijst" was het resultaat van hun noeste arbeid. Op bladzijde 9 begint deze lijst van alfabetische woorden. De eerste veertig woorden bieden hele maal geen moeilijkheden en zelfs zij die zich geen lichten wanen op het ge bied van de Nederlandse taal zullen geen fouten schrijven. Dan begint echter de misère bij aambeeld, want erachter staat zie ook aanbeeld. En dat „zie ook" gaat maar door. Soms hoef je nergens anders te kijken, maar dat maakt de verwarring niet geringer. Accolade, ook akkolade. autocolonne, ook autokolonne en zo gaat het maar door. Je mag dus accolade en akkolade schrijven of autocolonne en autokolonne, maar als je accolade schrijft en wat la ter autokolonne dan staat dat erg raar. Op hoog niveau heeft men gelukkig be grepen dat er aan deze janboel een eind gemaakt moet worden. Het is te hopen dan men ook begrijpt hoe gemakkelijk het eigenlijk is de spelling vast te stel len en zo muurvast dat er geen speld tussen te krijgen is. Dan moet je ech ter beginnen met van iedere c die als k klinkt een k te maken en niet de mo gelijkheid open laten het woord ook met een c te schrijven. Daarmee worden misschien fouten ge maakt omdat een bepaald besluit een woord zus of zo te schrijven indruist te gen deze of gene afleiding, maar nu worden er veel meer fouten gemaakt, want het is een janboel en niemand weet precies hoe het moet. De heren die dit moeten opknappen kun nen het echt wel vlugger dan men denkt. Laten ze het asjeblief snel opknappen en dan met vacantie of met vakantie gaan. KANTMAN Voor een gulden kreeg ik een stick en een kaart en zeer op mijn gemak be gon ik aan de rondgang langs de 18 banen. Een heerlijke rondgang in een ideale omgeving, maar mijn prestaties waren niet van dien aard dat je er enthousiaste brieven over naar huis kunt schrijven. Ik zie er dan ook maar vanaf veel te verdienen met het golf- spel en accepteer het midget golf graag als een heerlijke ontspanning voor men sen die de rust missen om heerlijk te liggen niksen en die liever op een kal me manier zich „relaxen" langs de acht tien banen van een midget golflink. Het begon prima. Op baan één drie meesterlijke tikken en de bal lag in de hole. Baan twee had echter een paar bulten waarvoor een kameel zich niet behoefde te schamen en het viel niet mee deze hindernis goed te nemen, maar ook dat lukte per ongeluk. Baan drie misschien komt hij er helemaal niet in, zoals bij mij en dat waren er dan weer tien. Op baan zes een helling en daarachter een bak met zand. Als de bal erin valt kost dat een strafpunt. Ik trachtte dit te voorkomen door zo hard te slaan of ik Den Dolder bereiken moest en dat kostte ook een strafpunt. Baan zeven is heel lang. Je slaat dus gauw te hard als je overmoedig bent en te zacht als je bescheidenheid als deugd in je karakter meedraagt. Bij mij was het laatste na tuurlijk het geval, maar met vier slagen, dus vier strafpunten rolde de bal in de hole. Baan acht heeft een helling, waarvoor een wielerbaan zich niet behoeft te schamen. De bal vliegt echter eerder uit de baan dan een renner. Baan negen heeft drie kleine poortjes. Steeds maar proberen en niet kwaad worden is hier het devies. Maar moeilijk En leuk Baan tien heeft ook een helling van een wielerbaan maar dan langer en baan elf biedt grote verrassingen. Drie Poor tjes naast elkaar. Wie door het middel ste poortje slaat vindt de bal terug op een lager gelegen baan en is direct bij de eindhole van baan elf. Wie door het linker of rechter poortje slaat komt langs een omweg in de eindhole en dat kost weer strafpunten. Baan 12 heeft een bruggetje, waarvan de bal heel gemakkelijk afschiet en bij baan 13 moet men de bal eerst tegen een muurtje slaan. Gebeurt dat op de juiste plaats dan gaat het wel goed, maar het gebeurt natuurlijk bijna steeds op de verkeerde plaats. Baan 14 heeft de bal een hele smalle doorgang te bieden en dat is ook al een probleem. Baan 15 heeft weer een valkuil en baan 16 is een baan met verrassende effecten. Baan 17 doet de bal als in een achtbaan rondzwieren, maar voor het zover is moet dat onberekenbare ronde ding eerst door een klein gat geslagen worden en het is de moeite waard dat negenmaal te proberen, want dan levert het 10 strafpunten op. Wie heel goed slaat kan er 'op baan 18 voor zorgen dat hij levenslang gratis midget golf kan spelen. Als men erin slaagt de bal met 1 slag in de hole te slaan dan ligt er een vrijkaart klaar. Midget golf kan dus heel goedkoop zijn, want iedere keer kun je aan het eind van baan 18 een gratis kaart winnen Het is de moeite waard het eens te pro beren. Gelukkig schrijft het reglement voor dat maar driemaal geslagen mag worden, want mensen met uithoudings vermogen zouden wel eens een hele zon dag aan deze krachttoer kunnen beste den om tenslotte tot de ontdekking te komen dat het helemaal niet gemakke lijk is die vrijkaart te verdienen. Die krijgt men trouwens alleen als het met de eerste slag lukt. Soest heeft nog geen week een midget golfbaan, maar nu reeds bestaat er een club in oprichting. Voor 10,per jaar kan men lid worden en zij die zich voor deze club in wording interesseren kun nen zich opgeven op het adres Steen hoffstraat 47, telefoon 3281. Het kon wel eens een hele grote club worden, want het is heerlijk midget golf te spelen en zich op deze wijze te ontspannen. De prijs is 1,per persoon per keer, maar er zijn ook knipkaarten waarmee en thousiaste golfers tienmaal terecht kun nen. En de leden van de nieuwe club zijn nog goedkoper uit.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1