VREDESPADS. STATION SOEST ZUID OFFICIEEL GEOPEND. HET OOG GERICHT OP Paus Joannes XXIII. A. Brouwer ter aarde besteld. Politie telefoon 4444 en 4445 VRIJDAG 1 JUNI 1963. 42C ,AARGANG No- 42- SOESTER0bURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart. 12,10 - per post 12,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A - SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Woensdagmiddag is onder grote belang stelling het stoffelijk overschot van de heer A. Brouwer ter aarde besteld. Hij overleed zaterdagmorgen plotseling op 69-jarige leeftijd. In gebouw De Rank werd een rouwdienst gehouden. De oudste zoon van de over ledene. ds mr. C. Brouwer belichtte het leven van zijn vader, die een beminne lijk mens was, maar reeds als jongen de strijd om zijn principes niet ge schuwd had. Gods majesteit nam in het leven van de heer Brouwer een grote plaats in en het christelijk onderwijs was hem lief. Hij was dan ook 22 jaar lid van het bestuur van de vereniging „De School met de Bijbel". Dertig jaar was de heer Brouwer siga renwinkelier in Soest en veel heeft hij gedaan als hoofdbestuurslid en propa gandist van de Ned. Chr. Bond van Si garenwinkeliers. Hij bewoog zich ech ter ook op kerkelijk terrein, was leider van verenigingen, ouderling, jeugdouder- ling en lid van de commissie van beheer der Gereformeerde kerk Hij was jaren lang voorzitter van de AR.-kiesvereni ging Nederland en Oranje, secretaris van de chr. nationale oranjevereniging „Bea trix", maar ook secretaris van de ver eniging van Soester sigarenwinkeliers en voorzitter van de voormalige Chr. Middenstandsvereniging. In 1953 werd de overledene voor de A.R.P. in de ge meenteraad benoemd als opvolger van de heer J. H. Ooms. Tot 1958 maakte hij deel uit van de raad. Ds. C. M. v. d. Loo sprak woorden van troost tot de familie naar aanleiding van de lievelingspsalm van de over ledene, psalm 68, die door de aanwezigen gezongen werd. Groot was de belangstelling op de be graafplaats aan de Veldweg. In de aula sprak een lid van het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Bond van Sigarenwinkeliers. Hij wees op de grote aktiviteit die de overledene voor deze organisatie ont plooide. Ds. v. d. Loo stelde de aanwe zigen het leven van de heer Brouwer ten voorbeeld. Aan het graf dankte ds Brouwer voor de grote belangstelling die getoond was bij het overlijden en de teraardebestel ling van zijn vader. Hierna las hij een deel van het avondmaalsformulier en bad het Onze Vader. RUILVERKAVELING AANGEVRAAGD Gisteren hebben de ingelanden van de waterschappen Isselt-Middelwijk en Langeindse Maten tijdens een vergade ring in De Gouden Ploeg het besluit genomen ruilverkaveling aan te vragen voor het gebied van de waterschappen. Van het waterschap Langeindse Maten waren 21 stemmen voor deze aanvraag en 11 tegen. Van Isselt-Middelwijk waren 116 stemmen voor, 46 tegen en 4 blanco. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van het waterschap Isselt- Middelwijk, de heer J J. Brouwer. Hij verwelkomde in het bijzonder wethouder K. de Haan en de ingenieurs Henkei, Bijker en Perk die over de wenselijkheid van ruilverkaveling zouden spreken. Ir Henkei wees op de grote moeilijkheden die de slechte waterhuishouding en het eventueel aanleggen van een weg door de polder met zich meebrengen. Ruilver kaveling is het middel om een groot deel van deze problemen op te lossen. Het aantal aanvragen voor ruilverkaveling is zeer groot en daarom wordt geselec teerd. De problemen in Soest zijn reeds groot, maar die zullen nog groter wor- Vader aller katholieken over heel het wereldrond, Die zowel de moed tot leven als de kracht tot sterven vond. Die de last hebt willen dragen van een zwaar pontificaat U was velen tot een voorbeeld in Uw pauselijk gewaad. Tot begrip voor alle mensen was U elke dag bereid Eén der grootsten van Uw deugden was wel Uw verdraagzaamheid, 't Tweede Vaticaans concilie, Uw nu onvoltooide werk, Wilde harten samenbinden Over grenzen van Uw Kerk. U bezocht naast ziekenhuizen zelfs wel een gevangenis, Voor de allerhoogste kerkvorst was dit vol betekenis. Want Uw eenvoud. Paus Joannes, maakte U zo sympathiek, Evenals Uw vredesstreven in Uw laatste encycliek. De „Gehoorzaamheid en Vrede" mochten in Uw wapen staan, Als goed mens en een groot christen is Uw taak thans afgedaan Doch Uw géést zal verder leven. Dat mag, naast het rouwbeklag, Veler troost zijn na Uw sterven op de tweede pinksterdag JAAP MIJDERWIJK den als een nieuwe rijksweg door de polder komt. Als de aanvraag om ruilverkaveling in gezonden is zal de commissie benoemd worden, die bekijken moet of de aan vraag aangenomen kan worden en tot ruilverkaveling overgegaan kan worden. Dit gebeurt als de redenen van aan vraag overtuigend zijn en de kosten aanvaardbaar. In Soest heeft men te lijden van water overlast door te hoge waterstanden en te kleine kunstwerken, maar dat is bij 70 van de landerijen die bij de Eem liggen het geval. Ir Henkei zag in de aanleg van de nieuwe rijksweg door de polder het ver dwijnen van boerderijen die verplaatst zullen moeten worden. Dat zal geld aan rijkswaterstaat en de gemeente kosten, maar ook aan hen die belang hebben bij de ruilverkaveling. Als de nieuwe rijksweg niet door de polder aangelegd zal worden dan is ruilverkaveling wen selijk, maar is dat wel het geval dan is ruilverkaveling noodzakelijk. Ir Bijker sprak over de moeilijkheden die de spoorlijn Amersfoort-Baarn de landbouwers en veehouders geeft. Het wordt steeds moeilijker de overwegen te passeren. Ook hij raadde de aanwezigen aan ruilverkaveling aan te vragen, om dat er geen andere mogelijkheid is de moeilijkheden op te lossen. Tenslotte maande Ir Perk tot spoed aan, want als de plannen tot aanleg van de weg verwezenlijkt zullen worden dan is het te laat om ruilverkaveling aan te vragen. Dit vermaan namen de aanwe zigen ter harte en er werd voor het aan vragen van ruilverkaveling gestemd. MOEDERMELKCENTRALE VAN HET NED. ROODE KRUIS. De moedermelkcentrale afd. Soest ver richt sinds enige jaren zijn nuttig werk. De bedoeling is het eventueel te veel aan melk van moeders te verzamelen in speciaal daarvoor ontworpen flessen, die dan elke dag naar een verzamel plaats worden gebracht, alwaar zij wor den ingevroren. Een hoeveelheid van 12 flessen tegelijk wordt dan per expresse naar Amsterdam verzonden naar het Centraal Laborato rium van de moedermelkcentrale Daar wordt de moedermelk omgezet in poeder- vorm en het Ned. Roode Kruis stelt deze melkpoeder op advies van kinderartsen en huisartsen ter beschikking van zieke of te vroeg geboren baby's die beslist moedermelk nodig hebben. Tot nu toe stelden enkele groentehande laren welwillend hun diepvrieskasten ter beschikking t.b.v. de moedermelk, doch dit gaf organisatorische moeilijkheden. De afd. Soest van het Ned. Roode Kruis is nu overgegaan om 2 diepvrieskasten aan te schaffen, die resp. in Nieuw Ma- riënburg en in het wijkgebouw van het Oranje-Groene Kruis zijn geplaatst. De moedermelkcentrale hoopt daardoor een beter functionerende organisatie te krijgen waardoor een grote opbrengst van moedermelk wordt verwacht en te vens het percentage zure melk wordt verlaagd, aangezien door vervoer en bewaarmoeibjkheden tot nu toe menige fles moedermelk moest worden afge keurd omdat deze niet meer goed bleek voor verwerking tot poeder. Bij de wijkzusters kan men alle inlich tingen alsmede de flessen verkrijgen. Aangezien het indicatiegebied voor het moedermelkgebruik steeds groter wordt en er dus steeds meer moedermelk nodig is, hopen we, dal nu, met onze eigen diepvnesinstallatie ieder die daartoe in staat is, moeders, wijkzusters, kraamver zorgsters en doktoren, mee willen wer ken om alle moedermelk uit onze ge meente ten nutte te maken van hen die dit zo nodig hebben. DANSGROEP NAAR FRANKRIJK. De Soester Boerendansgroep gaat op 8, 9 en 10 juni naar Frankrijk op uitno diging van een comité dat in Canbrai een Hollandse week organiseert ten bate van een liefdadig doel. De groep be staat uit 25 personen. OUDE PONT NIEUWE PONT. Vier jaar geleden besloot de gemeente raad een nieuw pont aan te schaffen omdat de pont aan de Grote Melm op raakte. Voor 7500,werd een pont ge kocht, maar deze werd maar kort ge bruikt omdat de lengte slechts 8 meter was tegen 12,60 bij de oude pont. Het was dan ook niet mogelijk een trac tor met giertank op een paard en wa gen over te zetten. Dat zinde de boe ren die de pont nodig hadden helemaal niet en de oude pont werd weer in be drijf genomen. D nieuwe pont kwam aan de kant te liggen en die ligt daar nu nog. Het zou heel gewoon geweest zijn als vóór het aanschaffen van de nieuwe pont geïnformeerd was naar de eisen waaraan deze moest voldoen. Dit is ech ter drie jaar na het kopen gebeurd. Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben de gemeente medegedeeld dat de oprijbreedte drie meter moet zijn, de Woensdagmiddag is het nieuwe stations gebouw Soest-Zuid, dat al enige maanden in gebruik is, officieel geopend door de burgemeester, die deze opening verricht te door het hijsen van de vlag van de Nederlandse Spoorwegen. Vooraf werd gesproken in de wachtkamer van het stationsgebouw. Namens NS. verwel komde Ir. P. H. J. Claassen de geno digden en in het bijzonder het voltallige college van B. en W.. Ook de directeur van gemeentewerken, de heer Van der Dussen, inspecteur H. G. Scholtmeijer van de Soester politie en de stationschef van Soest, de heer Hoogland, waren aanwezig. De heer Claassen wees erop dat Soest bij de N.S. een bijzondere plaats inneemt. Niet alleen door de vier stations, die men slechts in Soest, Ede en Amsterdam aantreft, maar ook door de vele overwegen in de gemeente. Op de lijn Den Dolder-Baarn zijn dat er 32 en op de lijn Den Dolder-Amers foort 7. De lijn Den Dolder-Baarn is in 1897 en 1898 aangelegd en precies 65 jaar geleden, in 1898 werd de opening verricht. Tot 1939 was er een halte plaats „Nieuweweg" met nagenoeg geen service. De naam werd gewijzigd in „Soest-Zuid" en in 1941 kwam er een klein gebouw. In 1948 werd besloten tot electrificatie van de lijn en men ging rekening houden met de Soester foren zen door aandacht te besteden aan de aansluitingen op de treinen naar Am sterdam. Er werd besloten een nieuw stationsge bouw te plaatsen bij de Ossendamweg. De heer Kloos ontwierp het als archi tect en na zijn dood werd zijn werk overgenomen door de heer Douma. Het werk werd uitgevoerd door de firma Voskuilen. De vorstperiode heeft rem mend gewerkt, maar het gebouw is er toch gekomen en dicht bij het gebouw kwam de tweehonderdste ahob in ons land, namelijk de automatische beveili ging van de overweg in de Ossendamweg. De burgemeester sprak er zijn vreugde over uit dat de samenwerking van de gemeente en N.S. zo uitstekend is. Met groter voortvarendheid dan gemeente lijke instanties gewend zijn werd de automatisering van de lijn Den Dolder- Baarn en de bouw van het station Soest- Zuid tot stand gebracht. De Spoorwegen tonen steeds veel begrip voor de pro blemen van de gemeente. N.S. en ge meente kunnen elkaar heilzaam beïn vloeden tot voordeel van de reizigers en de inwoners van Soest, aldus de bur gemeester. De heer J. F. Böschen, die al 65 jaar een N.S.-abonnement heeft, wenste N.S. en de gemeente geluk met „het paleisje" van ,,'t Spoortje" en hij prees mevr. Stegenhuis, die twintig jaar dienst deed in station Soest-Zuid en kortgeleden met pensioen ging. Hierna hees de burge meester de N.S.-vlag. lengte tussen de kleppen 12.50 meter en dat het nuttig draagvermogen 8 ton moet zijn. Aan deze eisen voldoet de nieuwe pont in het geheel niet, maar de oude wel, met uitzondering van de oprijbreedte, die 2,70 meter is. Het college heeft de raad voorgesteld de nieuwe pont te verkopen en de oude geheel te laten herstellen. Dit zal meer dan 12000,kosten. De heer P v. Roomen is thans veerman op de oude pont omdat deze bij zijn boerderij ligt. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld regels vast te stellen waardoor het mogelijk zal wor den dat de pont bediend wordt door degene die hem gebruikt. De pont mag uitsluitend worden bediend door per sonen die daarvoor van burgemeester en wethouders toestemming hebben. Deze personen moeten tenminste 18 jaar zijn. De pont mag niet gebruikt worden tussen een kwartier na zons ondergang en een kwartier voor zons opgang en niet bediend worden door personen die teveel alcohol gedronken hebben. De regels inzake het gebruik van de pond omvatten 13 artikelen. RIT VAN S.B.C. De Soester Bromfiets Club organiseerde een puzzelrit van 42 km, met start en finish bij hotel Bos en Duin. Het par cours was uitgezet door voorzitter A. Luschen. Er waren 22 deelnemers. Het was geen gemakkelijke rit en er werden dan ook heel wat strafpunten behaald De uitslag was 1. G. Bos, 53 pnt 2. J. Schopping, 54 3. A. Bos, 60 4. J N. Jansen. 62 5 M. van Rouwendaal, 101. De heer Luschen reikte de prijzen uit. BRIEVENBUS VERPLAATST. De brievenbus, die naast de groentenzaak op de hoek van de Soesterbergsestraat en de Eikenlaan aangebracht was, is verplaatst naar Soesterbergsestraat 3. BEJAARDEN-TOCHT SOESTER OUDEN VAN DAGEN. De uitgaansdag is thans vastgesteld op woensdag 19 juni a.s. Zij, die aan deze tocht willen deelnemen kunnen zich tot en met 12 juni opge ven aan het politie-buxeau Van Wee- destraat. Door de grote deelname moet het Comi té zich strikt houden aan de minimum leeftijd van 70 jaar. Deze tocht wordt uitsluitend georgani seerd voor hen die weinig of nooit uit gaan. DE VROUW OP HET BEEST. Hierover spreekt ds W. D. Veldkamp, predikant Vrije Evangelische Gemeente te Hilversum, in lokaal Prins Bernhard- laan 2, Soestdijk. Men zie de advertentie in dit nummer. DUINKIKKERS WONNEN. Het herenteam van De Duinkikkers is in het natuurbad uitstekend gestart met de competitie. Er werd tegen De Waterkip 3 uit Barne- veld gespeeld. In de eerste helft ging het aan Soester zijde nog wat onwennig, maar dat veranderde snel. Gerard v. d. Bor maakte twee doelpunten, waarna D.W.K. voor de eerste maal scoorde. Van der Bor nam een strafworp en het was 3-1. Vervolgens werd het 3-2 en door Gerard v. d. Bor 4-2. Willy Huijink werd nu het water uitgestuurd omdat hij een zware overtreding in het viermeter- gebied maakte. Na rust speelde D.W.K. met een man meer en dat leverde een doelpunt op, maar door Rob Meijer werd het 5-3. Kees v. d. Brink bracht na een fraaie solorush de stand op 6-3. Rob Meijer en Gerard v. d. Bor scoorden ieder een doelpunt dat afgekeurd werd, maar door v. d. Bor werd het tenslotte nog 7-3. De dames speelden een eenzijdige wed strijd tegen 't Gooi 2 en ze wonnen met 7-0. Het grootste aandeel in deze over winning komt voor rekening van Hannie van Riemsdijk en Roos Timmerman, die goed op schot waren. Door Roos Tim merman werd het 1-0 en 2-0 en door Hannie van Riemsdijk 3-0. Het werd 4-0 en 5-0 door Hannie van Riemsdijk en 6-0 door Roos Timmermans, terwijl Loes de Vink voor het zevende doel punt zorgde. De meisjes verloren met 1-4 van het Hilversumse H.Z.C. maar zij speelden toch een leuke wedstrijd. De meeste meisjes hadden nog nooit gespeeld, maar er werd flink aangepakt. Loes de Vink blonk als geroutineerde speelster uit, maar Doortje Fraay en Mieke Beernink deden het als nieuwelingen ook goed Het enige Soester doelpunt werd ge scoord door Wiesje Fraay uit een straf worp. S.E.C.-HONKBAL. S.E.C. speelde een uitstekende wedstrijd tegen U.V.V 3, een sterke ploeg. De wed strijd werd volledig uitgespeeld en na negen innings won S.E.C. met 4-3. De verdedigingen beheersten het spel door het goede werpen van Rudi Blok en de U.V.V.-werper. In de eerste en tweede inning werd niet gescoord. In de Dertig jaar geleden ging een zekere Adolf Hitier op bezoek bij een zekere Benito Mussolini. Men vroeg zich af of de Führer van het Duitse rijk, dat tien jaar later door zijn toedoen een puinhoop zou zijn, een poging zou doen het vatikaan te bezoeken. Paus Pius XII liet het echter niet op een bezoek aan komen en hij ging tijdig naar zijn zo merverblijf. Dat was te prijzen in het hoofd van de katholieke kerk, die blijk baar beter dan menigeen wist dat Hit- Ier een schurk was. Dertig jaar later gaf paus Joannes XXIII te kennen dat hij niets tegen een eventueel onderhoud met een andere dictator, de heer Chroestsjow uit Rus land, zou hebben. Het is natuurlijk niet geoorloofd deze man een schurk te toe- men, want op de een of andere manier zal de leider van de Russen wel een „bevriend" staatshoofd zijn, maar een groot landelijk dagblad, waarop nagenoeg uitsluitend katholieken geabonneerd zijn, nam toch enige malen de vrijheid over het monster Chroestsjow te schrijven en daar houden we het dan maar op. En op de uitlating in een weekblad, dat wist te vertellen om welke reden men in de Oekraïne de heer Chroestsjow de bloedzuiger noemt. Wat Paus Pius XII deed was goed, wat Paus Joannes XXIII wenste was mis schien beter. Een verbitterde Hitier, graag bereid alles in puin te verande ren, is ongetwijfeld door de houding van Paus Pius XII - die terecht min achting uitdrukte - nog meer verbitterd geworden. Paus Joannes was echter be reid de opvolger van een massamoorde naar de hand te reiken. Misschien was het hem gelukt Chroestsjow te doen in zien dat zijn wijze van leiden van vol keren moet uitlopen op het bouwen van muren, om de mensen die tot die vol keren behoren vast te houden. Het is president Kennedy niet gelukt, maar misschien was de Paus geslaagd. KANTMAN. derde inning scoorde S.E.C. 1 punt, in de vierde werd niet gescoord en in de vijf de inning scoorde U.V.V. twee punten. In de zesde inning werd het 2-2, in de zevende 3-2 voor U.V.V. en in de achtste behaalde S.E.C. de 4-3-eindstand. Billy Tinlin en Rob v. d. Gaast zorgden ieder voor een tweehonkslag. Houtzager en Weering speelden een goede wed strijd. Het scoreverloop was S.E.C. 00100102 0. U.V.V. 0 0 0 0 2 0 1 0. DE DUINKIKKERS. De zomercompetitie is voor de teams van de zwemvereniging De Duinkikkers begonnen. Voor het damesteam staan wedstrijden tegen 't Gooi, IJsselmeer en De Vest op 't programma, de uitwed strijden tegen deze teams moeten res pectievelijk in Naarden, Huizen en Naar- den gespeeld worden. Heren 1 heeft teams van D.W.K. (Barneveld), De Vuursche (Lage Vuursche) en Flevo tot tegenstanders. Waar Flevo de thuiswed strijden speelt is nog niet bekend. De meisjes moeten tegen H Z.C. (Hilversum), Sedna (Amersfoort!, Naarden en de I Vuursche spelen. Deze maand zullen zwemwedstrijden gehouden worden waarmee de nieuwe clubrecords vastgesteld zullen worden Aan het einde van het seizoen zullen de clubkampioenschappen gehouden wor den. Morgen - 8 juni - neemt het eerste he renteam van De Duinkikkers deel aan een tournooi dat georganiseerd wordt door de vereniging De Forellen te Rhenen. BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met maandag draait in het City-theater de film „Boccacio "70", de geschiedenis van drie vrou wenlevens met Sophia Loren, Anita Ek- berg en Romy Schneider in de hoofdrol. Zondagmiddag kan men griezelen bij „De Gemaskerde van Scotland Yard", waarin een als kikker vermomde man terreur uitoefent. Dinsdag en woensdag „In naam van het onrecht", waaruit blijkt dat er nog heel wat oorlogsmis dadigers in Duitsland rondlopen en in de donderdagcyclus „Onder de neon van Parijs", met jonge mensen die in de roes van een razende wereldstad leven en rusteloos worden opgejaagd door de drift om te leven. OPSTELLING VAN B.D.C. B.D.C. speelt zondag in de volgende op stelling tegen F.A.K. doel J. v. Hat- tum achter B. Bakker en A. Roest midden A. v. Megen, J. v. Vulpen en H, v. d. Lugt voor M. v. d. Lugt, J. Westerveld, A. Brouwer, R. Kleinegris en J. Brouwer.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1