S Wmm Soester Courant F 1% DE HARING IS ONZE GELEERDEN NOG TE GLAD AF! SECRETARESSE G. van den Brink R.V., Postbus 15, Soest. 'n Vaderdag-cadeau REDDING TE PAARD. mW Vfe I W&m .,«U TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 HET SUCCES VAN DE VANGST BLIJFT EEN LOT UIT DE LOTERIJ. Er is weer „Hollandse Nieuwe", volop heerlijk zeebanket en Nederland snoept en geniet er van. De venters prijzen hun waar aan en menigeen bezwijkt voor de verleiding om zo'n heerlijk harinkje recht achterover in de keel te laten glijden. Het is niet alleen in ons land, dat men deze zeebewoners zo weet te waarderen. Ook in andere landen weet men heel goed hoe heerlijk een malse haring smaakt en over de gehele wereld is er vraag naar, een vraag, waar Nederland met zijn haringexport graag aan vol doet. Natuurlijk is men in veel opzichten afhankelijk van wat er binnengebracht wordt. De zee kan gul, maar ook karig zijn, daar weten de Nederlandse vis sers van mee te praten. schuilt de maan zich achter de wolken, dan blijft de vis laag bij de bodem en is de kans op een goede vangst aanmer kelijk kleiner. Zo spelen diverse facto ren een rol, factoren die de vissers niet in de hand hebben". ,,'s Nachts vissen we met de vleet, dat zijn de grote drijfnetten, die worden uitgezet en waarbij men dan stilliggend afwacht wat er in die nacht zal gebeu ren. De trawlers vissen overdag met een sleepnet achter hun schip en zij halen de vis van diepten bij de bodem. Wanneer de haring wordt binnenge bracht wordt ze uiteraard steeds ge keurd door speciaal daarvoor opgeleide keurmeesters. Slechts wanneer de ha ring op hoogste kwaliteit is, meent men dat het een eer is, aan de koningin een kantje van dit heerlijks aan te bieden en deze haring heet dan koninginneha- ring. Het zijn de gezamenlijke opper- keurmeesters van Scheveningen, Katwijk en Vlaardingen die deze haring keuren." t, "a# - -v?y Het net wordt binnengehaald. Zal het een goede vangst zijn De haringrace. Zoals iedereen weet, is er een soort ha ringwedstrijd wie de eerste tonnetjes haring binnenbrengt, want dat is voor de betrokkenen, de visser met zijn beman ning en de rederij, een grote eer. Men noemt dat de „haringrace" en dit evenement wordt elk jaar herhaald. De ene keer is het die schipper en dan déze die de race wint, maar elk jaar is het weer een spanning van jewelste in de vissersplaatsen, benieuwd als men is wie het zal winnen en het eerst zijn haring zal afleveren. Uiteraard komt het vrijwel nooit voor, dat een schipper in één nacht zoveel vangt, dat hij vol is en naar huis kan gaan. Daarom volgen de meesten een bepaald systeem. Het snelste schip van de rederij, of eventueel van een combi natie van reders, wordt aangewezen als „jager". Dit schip verzamelt de tonne tjes haring van de bij deze groep be horende schepen en vaart dan zo snel als zijn machines toelaten naar de ha ven om te trachten de eerste te zijn. Hoeveel soorten zijn er I „Wat voor soorten haring kent men in vakkringen eigenlijk?' vragen wij. „U hebt wel eens gehoord van „maatjes haring", nu dit is de jonge haring die mals en zacht op weg is een volwassen haring te worden. Dan kennen wij de „volle haring" hieronder verstaan we de haring in topconditie, volwassen en paarrijp. Dan is er de „kuitzieke haring" dat is haring die reeds paarde en kuit moet schieten en tenslotte spreken wij van de zogenaamde „ijle haring', dat is de haring die kuit geschoten heeft en eigenlijk al het beste kwijt is. Vlaardingers volhardenst. Dit is eigenlijk wel zeer karakteristiek voor de gehele visserij. In weerwil van alle moeite en deskundigheid van de vak mensen, blijft het een lot uit de loterij en elk jaar trekt men vol goede moed het zeegat uit, om te proberen de vis te verschalken en met de hoop een goede vangst thuis te brengen. Toch blijft een goede organisatie en een De gevangen haring wordt aan boord gekaakt. Zo'n race kan bijzonder spannend zijn, zoals twee jaar geleden bijvoorbeeld, toen de Vlaardinger jager VL 85 „Bertina" bij de haven slechts met een neuslengte geklopt werd door de Katwijkse jager KW 73 „Maria Jacoba". Ook dit jaar ontbrak het weer niet aan spanning. Een kwestie van organisatie. Het blijft altijd een zaak van verrassin gen, de hele visserij. Natuurlijk is de organisatie van het grootste belang en daarom sloten bijvoorbeeld de negen Vlaardingse schepen zich tot een groep aaneen, die de snelle jager VL 85 „Ber tina" als schip aanwees, dat de kantjes zou verzamelen en de race naar IJmui- den moest maken. In Scheveningen ont stonden ook enkele groepen. De grote rederijen met veel schepen vormden per rederij een groep, terwijl kleinere een heden zich tot een groep aaneen sloten. Hetzelfde zagen wij bij de Katwijkers. Nu geldt als een ongeschreven wet, dat men in deze tijd van het jaar de haring slechts kan verschalken boven de 56ste breedtegraad en dus trachtte elk schip zo snel mogelijk deze positie te bereiken. Maar dat betekent nog niet, dat iemand die zijn netten beneden deze breedte graad uitzet, niets zal vangen. In weer wil van het feit, dat geleerden de trek- routes van de haring bestuderen en dat men aan boord van de schepen veelal over de modernste apparatuur beschikt om de vis op te sporen, zoals echolood e.d. is men toch niet zeker van een goede vangst. „De beste kansen zijn er wanneer het een mooie maannacht is, als de vleet uitstaat", zo vertelt ons een rederij- expert. „Dan komt de 'naring naar bo ven van de bodem en heeft men een goede kans dat de dieren in de nelten zwemmen. Is het echter donker en ver- uitstekende samenwerking en zeer be langrijk element om de visserij lonend te maken. Over het algemeen meent men dat hierin vooral de Vlaardingers sterk zijn. Zij breken maar niet zo op, als het niet dadelijk mee zit, en blijven des noods nog wat langer van huis dan de andere vissers, maar daar staat dan te genover, dat hun vangsten groter zijn en meer opbrengst van zo'n reis is te incas seren. K.P.S. SPEELDE IN MAASTRICHT. K.PS. speelde zaterdagmiddag in Maas tricht twee wedstrijden als gasten van de 15-jarige Maastrichtse Bedrijfssportbond. Deze bond organiseert een tournooi, waaraan ploegen uit diverse landen op drie zaterdagen deelnemen. De eerste maal was Wegefa uit België de buiten landse gast en dit team was bezig aan een wedstrijd tegen Helpoort toen K.P.S. op het terrein van Kimbria, waar de wed strijden gespeeld werden, arriveerde. Helpoort won met 2-1. Vóór de wedstrijd tussen K.P.S. en V.C.G. boden de spelers van V.C.G. de K.P.S.- spelers een lepeltje aan. K.P.S. was beslist zwakker, maar keeper Dekker was in uitstekende vorm en hij liet zich niet passeren. De voorhoede van V.C.G. viel voortdurend aan en de voorhoede van K.P.S. kwam er hele maal niet aan te pas. De grote man van V.C.G. was spil Dingema, die vele jaren in M.V.V. speelde. Tien minuten voor rust had K.P.S. onver wacht succes toen Sandijk vier spelers van V.C.G. voorbij ging en scoorde. In de 2e helft zette V.C.G. alles op alles om de gelijkmaker te scoren en Dingema ging naar voren. Het succes kwam echter aan de andere kant toen Sandijk de bal naar Veldhuizen speelde. Deze gaf een goede pass naar Mooy en met een hard Wij zoeken een die vlot kan stenograferen en typen in tenminste Nederlands en Engels. Hoog salaris. Vijfdaagse werkweek. Met vakantieplannen kan rekening gehouden worden. Sollicitaties aan schot bracht deze de stand op 2-0. Di rect daarna scoorde V.C.G. uit een pass van rechts het enige tegenpunt. In de finale tegen Helpoort had K.P.S. geen kans. De tegenstanders waren jon ger en speelden beslist beter. Van Essen stond nu in het K.P.S.-doel en voor rust moest hij zich tweemaal laten pas seren. In de tweede helft was K.P.S. be ter, maar het werd 3-0 en zelfs 4-0. Tenslotte ging Veldhuizen goed langs de Helpoortspil heen en scoorde het enige tegenpunt. K.P.S. won de tweede prijs, maar heeft een goede kans op de „fair play-cup", beschikbaar gesteld door de commissaris van de koningin in Lim burg. De prijzen werden uitgereikt door de heer F. B. H. Buff. Er werd gesproken, er werden vaantjes uitgereikt en het Wil helmus, de Brabanconne en het Lim burgs volkslied werden gespeeld en voor zitter J. A Paans van K.P.S. overhan digde een zilveren legpenning, beschik baar gesteld door Z.K.H. Prins Bernhard. JEUGD VAN S E C. IN TOURNOOIEN. Een junioresteam van SE C. nam deel aan een tournooi van de Hilversumse vereniging Victoria. Van een team van deze vereniging werd met 1-0 gewonnen en van Ahrend's met 5-0. Tegen P V C. werd echter met 0-3 verloren en dit Utrechtse team won de eerste prijs. Neerlandia werd tweede en S E C. derde. Een pupillenteam van SEC. werd twee de met 4 punten in een tournooi van het Baarnse Limvio. T O V. won met 6 punten en Limvio werd derde met twee punten. De vierde plaats was voor B D.C met 0 punten. Bij de aspiranten won Limvio, de tweede plaats voor T.O V, de derde voor SE C. en de vierde voor B D.C. In Amsterdam bezette de SE C.-jeugd de vijfde plaats in een tournooi van Z.S.GO. Aristos werd eerste, V.V.A. tweede, Be verwijk derde, Volewijkers vierde, Z.S. GO. zesde en Blauwwit zevende. POSTAGENTSCHAP SOEST-ZUID. Daar het postagentschap aan de Gallen- kamppelsweg van 17 tot en met 26 juni wegens vakantie van het personeel is gesloten, worden de A.O.W.- en andere rentetrekkers er opmerkzaam op ge maakt dat de kwitanties, vallende in deze periode, op het hoofdkantoor (te genover het gemeentehuis) aangeboden kunnen worden. Voorzover de betaalstukken reeds op Soest-Zuid aanwezig zijn (u kunt het proberen op donderdag en vrijdag a.s.) zullen deze vóór de vakantie uitbe taald worden. Ook na de vakantie kun nen de uitbetalingen alsnog op Soest- Zuid verzilverd worden. Alle cheque-adviezen en andere betaal stukken zijn tijdens de vakantiedagen op het hoofdkantoor aanwezig. B.D.C. VERLOOR. B.D.C. verloor zondag de voorlaatste competitiewedstrijd tegen het eerste elf tal van F.A.K. uit Bilthoven en omdat er niets meer op het spel stond werden enige nieuwe spelers geprobeerd. Van Hattum debuteerde uitstekend in het doel en Brouwer en Kleine gris pro beerden het met succs in het veld. B.D.C. was technisch wat beter dan F.A.K.maar er werd veel te lang ge combineerd. zodat er niet gescoord werd. Eigenlijk had B.D.C. wel een doelpunt verdiend, maar F.A.K. kreeg dat toen aanvoerder H. v. d. Lugt in de achter hoede een fout maakte en de middenvoor van F.A.K. kon scoren. B.D.C. moet nog een uitwedstrijd tegen K.D.S. spelen en dan is de competitie ten einde. ZOEK JE EEN SPORTIEF BEROEP? BEREDEN POLITIE EEN BEROEP VOOR BOEREJONGENS Iedere echte Nederlandse jongen wil graag een beroep waarbij hij gebruik kan maken van zijn lichamelijke krach ten. Dat kunnen onze jongens, want het zijn harde werkers. En er zijn genoeg beroepen waarbij men een flinke dosis sportiviteit gebruikt. Bij voorbeeld als De spanning stijgt Met volle concentratie zijn ze aan het oefenen, want over enkele dagen is het zover. In de krant is een en ander reeds aangekondigd en de belangstelling zal dus weer groot zijn. Al het nieuws over het verenigingsleven en dergelijke ge beurtenissen kan men vast en zeker vinden in het plaatselijk nieuwsblad. Begrijpelijk dat het adverteren in een blad, dat zich zó mag verheugen in de algemene belangstelling, succes oplevert van deze krant wU enen niets missen, geen letter zwemleraar, gymnastiekleraar, brand weer enz. enz. Maar er is maar één beroep waar ook nog behalve sportivi teit, verantwoordelijkheid, avontuur en zelfstandig werken bij komt kijken en dat is bij de politie. Hier leer je wer ken met de moderne hulpmiddelen als radar, televisie en mobilofoon. En als politieman kun je verschillende kanten uit „Welke kanten vroeg ik aan een Haagse commissaris en ik oogde afgun stig een „hoge" diender na die te paard over 't Scheveningse strand galoppeerde. „U kent de surveillance - het wakend oog, de mannen die de hele dag rondrij den en hulp verlenen, waar dit nodig mocht zijn. Hier doe je mensenkennis op en is het niet heerlijk de hele dag rond te rijden in eigen stad? Dan is er de politie te water die spe ciaal belast is met het toezicht op de rivieren en in de grote havens. Moderne politieboten staan tot je beschikking. Een gezond beroep De hele dag op het water en af en toe een praatje te maken met allerlei botenvolk uit verschillende landen. Dan is er de recherche, een zwaar en gecompliceerd beroep, voor mensen met een vaste wil en doorzet tingsvermogen. De verkeerspolitie die op treedt bij bijzondere gelegenheden als b.v. interland voetbalwedstrijden en toe kijkt op snelwegen. En zo gaan we maar door zedenpolitie, kinderpolitie, bere den politie". Die agent te paard dreef nu zijn rijdier het lauwe yater in. Ik greep naar mijn fototoestel en stelde in. Vertelt u eens wat over die bereden politie Redding te paard „Natuurlijk wordt iemand niet zomaar politieman. Nee. er komt heel wat voor kijken. De opleiding die men volgt is 1 jaar. Daarna wordt een examen afge legd." Zweefde daar een reddingsboei door de lucht Die zee-agent reed maar lek ker ver door de branding „Dan komt men aan het praktische ge deelte. Natuurlijk moet er ook geblokt worden, want men moet de wetten ken nen, anders zou de een of andere ver- keersduivel je om een tuintje kunnen leiden. Dan moet de sterke arm worden getraind en krijg je les in judo, bok sen en reddend zwemmen, door specia le instructeurs. Ook wapengebruik, be sturen van auto's scooters, brommers enz. enz." „Mag iedereen op zo'n paard surveille ren vroeg ik, maar de commissaris vervolgde onverstoorbaar „In aanmer king komen zij die Nederlander zijn en van onbesproken gedrag, tenminste 1,72 meter lang en goed gezond. Tenminste 17 jaar en ten hoogste 25 jaar en in het bezit van een mulo-diploma of een der gelijke opleiding. Overal kan men een opleiding volgen. In Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Heerlen, Lochem, Wassenaar, Arnhem enz." Het paard van de bereden agent trok met de reddingslijn een drenkeling uit de golven. Ik wilde nu alleen nog maar iets over de bereden politie horen. Hoe wordt ik bereden agent Een beroep dat men in de grote steden gebruikt en waar men graag jongens uit de provicie, de echte „boerejongens voor nodig heeft. Natuurlijk kom je niet zo maar bij de bereden politie. Nee, eerst weer de opleiding tot agent en daarna kun je de bereden politie aanvragen. Er zijn erg veel sollicitanten voor dit beroep. Bij de bereden politie komt mis schien wel het zwaarste werk kijken. Want het is niet alleen maar heerlijk rijden op een knol, nee, ook stalwerk en verzorging van het paard komt er voor kijken. Je moet dan ook echt feeling voor het paard hebben en wordt hiervoor getest. Dan volgt er de opleiding in het paardrijden door een speciale rij-instruc teur, die je er dressuur van het paard onderwijst. Het paard moet gewend zijn aan verkeer, rumoer, water enz. enz. Onder alle omstandigheden dien je je paard in de hand te houden. Daar om moeten man en paard één zijn en heeft iedere agent zijn eigen paard. Op het ogenblik telt Den Haag 30 leden bij de bereden politie. De chef van de brigade, de heer Quist, vertelde mij I „Wij hebben het liefst de boerenzoons, 1 die al zijn opgegroeid met het paard en weten wat werken is, vooral in de stal. Over het algemeen komen de agenten uit de provincie ook voor de andere werkzaamheden en we zijn bijzonder te vreden met ze, want het zijn harde wer kers." De bereden politie in Den Haag surveilleert door strand, bos en duinen. Hoofdzakelijk ter voorkoming van zeden delicten e.d." Meer mans dan 10 man. Terwijl ik het paard dat zojuist een drenkeling redde op de hals klop, ver telde de heer Quist„We zijn erg tevre den wat de werkzaamheden van het paard betreft. Een paard maakt meer indruk dan 10 agenten, vooral bij afzet tingen. Wanneer er 10 agenten staan en die zeggen dat je achteruit moet, dan kijkt het publiek je stom aan maar ver zet geen voet. Te paard drukken we ze achteruit door het paard gewoon de me nigte in te sturen, wie dan niet opzij gaat, krijgt zo'n paard op z'n tenen. Slaan doen ze echter niet, ook dat le ren we ze. Er is heel veel belangstelling voor de bereden brigade wanneer wij een op roep doen voor sollicitanten bij ons hoofdbureau dan komen er zo'n 30 tot 40 man op de stoep. De jongemannen hebben hier 9 uur dienst en 2 vrije dagen per week." In 1964 bestaat de bereden politie 50 jaar en dat zal me een feest worden. Zeer avontuurlijk is het beroep omdat men hier met onafgerichte paarden te doen krijgt en het dus nog gevaarlijk kan worden. Voor de echte dierenlief hebber een prachtige baan.

Soester Courant | 1963 | | pagina 6