v.v.v. -nieuws. CM) A TWEEKAMP MOSKOU-PEKING. VOETGANGERS: BIJ TWIJFELNIET DOEN! U vaart wel met U kunt niet alles weten. QAS) Schoon en snel - Gemakkelijk en goedkoop - Betrouwbaar en vertrouwd „MOORD" IN DE PIEREBAK. VIERDE BLAD Uil .'VuuSvSi Ld Prettig koken, bakken, braden en grilleren met een zichtbare, nauwkeurig te regelen vlam. Snel verwarmen zonder omslag of opslag. Water van elke gewenste temperatuur - altijd volop, en waar U wilt. Dank zij de vertrouwde energie Praat eens met uw gasbedrijf over een modern gastoestel VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 14 JUNI 1963. Wat op 5 juli in Moskou staat te begin nen wordt door de Russen en Chinezen in principe voorgesteld als een redelijk gesprek tussen twee groepen die van me ning verschillen over de uitleg die aan de marxistische leer gegeven moet wor den. In gezamenlijk overleg kan men dan tot de waarheid geraken en de partij die dan zou blijken te zijn afgeweken van de ware leer, behoeft slechts terug te keren van de dwalingen haars weegs. Het is, zo gesteld, een vrij eenvoudige zaak, die men niet behoeft op te blazen tot een diepgaand conflict, laat staan een zo goed als voltooide splijting van de communistische eenheid. Dat is dan de beleefde versie vari* het verhaal en waaraan slechts een happy end geschreven hoeft te worden om het te voltooien. Peking en Moskou kunnen inderdaad zeggen dat zij zich onder ling onthouden hebben van regelrechte scheldpartijen, maar men moet al zeer weinig begrip hebben om niet te horen dat Mao Tse-toeng Chroesjtsjow op het oog had als hij Tito uitschold en omge keerd. dat de vegen uit de Moskouse pan die Hoxha kreeg toegediend meer voor de Chinese meester van deze Albanees waren bedoeld. Op dit amper gecamoufleerde scheid front is het de laatste tijd vrij rustig. Maar dat betekent niet dat beide par tijen besloten hebben het maar kalm aan te doen tot het grote debat plaats vindt in juli. De controverse heeft zich nu meer verplaatst naar het terrein waar het ei genlijk om gaatom de zeggenschap in de communistische wereld. Indonesiërs solidair. Peking heeft daarbij een paar aardige successen behaald. Noord-Korea en Noord-Vietnam, vooral het laatste dat lange tijd de kat uit de boom keek, staan nu wel achter de opvattingen van Peking. Het bezoek van de Chinese pre sident, die zijn land haast niet uitkomt, aan Indonesië had zijn bedoelingen in de eerste plaats om de relaties tussen Peking en Djakarta te verbeteren, maar ook om de Indonesische communistische partij, de grootste van Azië, zich solidair te laten verklaren met de Chinese, wat tot op grote hoogte gelukt schijnt te zijn. Van zijn kant heeft Chroesjtsjow even min stil gezeten. De viering van Castro tijdens zijn bezoek aan de U.S.S.R. had het doel deze in het Moskouse kamp, dat wil zeggen als een waardevol stuk op het schaakbord tegen Peking, aan te werven. Het was de voornaamste Russi sche tegenzet in een partij met voor namelijk Chinese initiatieven. Het lijmen van Castro was hierbij voor de Chinezen een belangrijke strop om dat het een streep door de rekening haal» van wat een van hun beste troeven beloofde te worden in de strijd om de sympathie van zoveel mogelijk commu nistische partijen in de wereld. Het oord der lege magen. Castro's hoofdstad Havana was volgens het Chinese plan het ideale oord voor een conferentie der lege magen, een bijeenkomst voor de communisten uit de niet-welvarende landen. China kan zich in hun gezelschap presenteren als een der hunnen, ook gezegend met weinig aardse goederen en daarom een betrouw- In de voordracht, die de Amsterdamse hoofdinspecteur van politie J. Kuipers vorige maand op de door de A.N.W.B. georganiseerde 8e Politie Verkeersleer- gang hield, klonk bepaald geen vreug de door. Hij vertelde namelijk - aan de hand van statistische gegevens uit een twintigtal gemeenten - dat sedert de in voering van de voetgangersregeling per 1 november 1961 weliswaar het aantal ongelukken op „zebra's" met 1!4 is verminderd, maar daar staat tegenover dat het aantal doden en zwaargewon den bij deze ongevallen belangrijk steeg. Voorts wezen de gegevens uit, dat in ruim 70 van de ongevallen de schuld bij de voetganger zelf lag. zonder aarzelen en vlug over. Is er geen zebrapad binnen dertig meter Dan haaks oversteken. Bij verkeerslichten is het al heel ge makkelijk u steekt over als de lichten voor de auto's, die dezelfde kant uit moeten als u, op groen staan. U steekt dus met de stroom mee over Maar denkt u dan wel om het afbuigen de verkeer Bij een stilstaande auto of bus moet u, ter wille van uw eigen veiligheid, min stens vijf meter tussen u en dat voertuig proberen te houden, en houd u dat voertuig dan aan uw rechterhand u ziet dan altijd het verkeer van links naderen. En, voetgangers, u weet natuurlijk toch Als de voetgangers bij met verkeerslichten bediende kruispunten over steken, moeten zij wachten tot het voetgangerslicht op groen staat, of - als deze er niet zijn - wachten totdat het kruisende verkeer een stop teken heeft gekregen. „Altijd oversteken met de stroom mee, en letten op het afbuigend verkeer". Deze trieste balans vormde voor het Ver bond van Veilig Verkeer mede aanleiding het tweede deel van zijn kernthema „uw plaats op de weg" april t/m juni 1963) geheel te wijden aan de voetgan ger. Hoofdinspecteur Kuipers pleitte o.a. voor verbetering van de zichtbaarheid van de zebra's en uitbreiding van het aantal speciale voetgangerslichten. Maar zolang deze voorzieningen niet gereali seerd zijn, is en blijft het zaak voor de voetgangers om dubbel uit te kijken. Daarom dringt het Verbond er bij alle voetgangers (en wié is geen voetganger op z'n tijd?) op aan, bij oversteken zo veel mogeüjk gebruik te maken van de zebra's. Houd er rekening mee dat auto's altijd over een „remweg" moeten be schikken, dus stap niet pardoes het ze brapad op. Als blijkt, dat de auto's in derdaad voor u gaan stoppen, steek dan dat u op onverlichte wegen zonder trot toirs buiten de bebouwde kom 's avonds links moet lopen U ziet het verkeer dan naderen, want in uw rug heeft u geen ogen Denkt u er dan ook eens aan om dat óók overdag te doen, als er geen stoep is en ook binnen de bebouwde kom als u links loopt, kunt u de auto's zien aankomen. Verder houdt u natuurlijk rechts, zowel op de zebra's als met het winkelen, vooral als u op zaterdagmiddag in een drukke straat etalages gaat kijken dan kunt u - en ieder ander - veel vlugger opschieten. Houd als voetganger echter altijd voor ogeneen auto doorstaat de gevolgen van een botsing met u beter dan uzelf. Daarom geldt voor de voetganger één algemene regel bij twijfel niet doen baarder behartiger van hun belangen dan de sowj et-unie, die vooral in de ogen van de arme inwoners van Aziatische en latijns-Amerikaanse landen beslist niet meer voor een net als zij onder gebrek gebukt gaande door kan gaan. Waarbij China in vele gevallen als argument kan gebruiken dat de Russische beloften van hulp wel schoon klinken maar doorgaans niet veel betekenen. Cuba zou daarvoor een schoon voorbeeld zijn geweest. Er zal Chroesjtsjow veel aan gelegen zijn ge weest dit te voorkomen en men kan aan nemen dat Castro ervan heeft geprofi teerd. Dit elkaar hakken zetten in het gevecht om aanhang te verwerven kan weinig ge loof wekken dat het straks in Moskou zo redelijk zal toegaan. Peking zal zeker proberen om door zijn uitlatingen daar de toeziende wereld, vooral de onderont wikkelde landen, goed te laten horen dat het elan om de armen erbovenop te hel pen van de Chinezen uitgaat en niet van de Russen. En Chroesjtsjow kan daar niet veel tegen beginnen. Waar schijnlijk kan hij slechts betreuren dat hij met het ontluisteren van Stalin ook vernield heeft wat deze van Moskou had gemaakthet centrum van communisti sche tucht. Hij is zelf begonnen aan de grote klok te hangen dat deze politieagent van het communisme wel eens faalde en dat be tekent tevens dat daarmee ook de ver plichting is vervallen het stomweg eens te zijn met wat uit Moskou verluidde. De mogelijkheid om anders te denken dan de grote bazen van de sowjet-unie heeft hij opengesteld en er wordt nu gebruik van gemaakt. En hoezeer het hem wel licht ook spijt, de geschiedenis is in dit opzicht niet terug te draaien. OVERWEG TORENEAAN BAARN TIJDELIJK GESLOTEN De gemeentepolitie te Baarn verzoekt ons mede te delen, dat de overweg aan de Torenlaan te Baarn, in verband met het aanbrengen van een nieuwe beton platen-bevloering voor alle verkeer geslo ten zal zijn van zondagavond 16 juni, 9 uur tot maandagochtend 17 juni, 6 uur Evenals verleden jaar gaan wij weer .schatgraven" in de Soester Duinen Bijna 800 kinderen hebben verleden Jaar meegedaan en velen van jullie zullen zich nog wel herinneren, hoe er met enthou siasme gegraven is Deze schatgraverij heeft plaats zaterdagmiddag 29 juni a.s. om 14.30 uur in de Soester Duinen aan het einde van de Sparrenlaan. Ook nu weer kun Je op de deelnemers kaart een gratis ijsje op het terrein ver krijgen. Het is een leuk spel, waaraan 4 hoofd-prijzen en nog 100 andere leu ke prijzen verbonden zijn Met de han den moeten doosjes opgegraven worden. Hierin zit een nummer, dat recht geeft op één van de vele prijzen Daar de grotere kinderen de kleintjes enigszins verdrongen, worden er nu twee naast elkaar liggende terreinen in orde ge bracht en wel één voor de kinderen van 4 tot en met 1 jaar en één voor de kinderen van 8 tot en met 12 Jaar. Voor meer bijzonderheden dient u goede aandacht te besteden aan de adverten tie in de courant van 21 juni. De Krimpenerwaard Is een echt Hollands landschap, omgeven door enige oude stadjes als Oudewater. Het meest bekend is Oudewater om zijn beroemde Heksenwaag. In vroeger eeu wen kwamen tot ver uit Duitsland, de van hekserij beschuldigden naar deze Waag om zich ten overstaan van het stadsbestuur te onderwerpen aan de weegproef. Het strekt de regeerders uit die dagen nog tot eer, dat zij, hoewel zelf gelovend aan het bestaan van de boze invloed van heksen, steeds eerlijk hebben gewogen. Bevrijd van een zware last reisden de slachtoffers weer terug naar hun woonplaatsen. Ook nu kunnen de bezoekers zich op de oude weeg schaal aan de weegproef onderwerpen en ontvangen dan in verkorte vorm even- PUBUCATIE VAN OE IN HET GCN SAMENWERKENDE GASBEDRIJVEN: AMERSFOORT, BAARN. SOEST. UTRECHT. WOERDEN. ZEIST. BH 4SV1 .1' ','t IHMÉaf' eens een certificaat, dat hen vrijwaart van de beschuldiging van hekserij. Schoonhoven bezit nog oude stadswal len, Aan de rivierzijde rijdt men dit plaatsje binnen door de Veerpoort van 17e eeuwse bouwkunst. Het is de stad van de zilversmeedkunst. In het Edelam- bachtshuis wordt U getoond, welke prachtige werkstukken de edelsmeden vervaardigden. Ook treft u er fijn be schilderd plateel aan. Het is geopend van 9-5 uur. Het dorpje Vlist, gelegen aan het rivier tje van dezelfde naam, heeft vele boer derijen. Karakteristiek zijn hier de vlon dertjes aan het water. Dit landschap is een bezoek ten zeerste waard Schuifladen glijden niet altijd even ge makkelijk. Wrijf met een stukje droge zeep langs de glijvlakken. Het euvel is gauw verholpen. Stopcontacten mogen nooit met een nat te doek afgenomen worden. Voor het schoonmaken kunt u een doekje met koperpoets gebruiken. De zeven dagen, die snoeiheet waren, lagen als een drukkende last van een pot kokend lood over het dorp. In de tuin van de dominee gaapten de mussen traag in de schaduw en zelfs de ijsco man was in het gras gaan slapen. De enige plek van leven en vertier was het zwembad, dat na de loterij van de afgelopen winter dit voorjaar helemaal opgeknapt en bruikbaar is gemaakt. Hoewel men niet kan zeggen dat het er bepaald druk was. In een hoekje zat de badmeester met een krant over zijn hoofd te soesen en in de pierenbak probeerden Grutjes, de kruidenier, ver geefs iets van de schoolslag te pakken te krijgen. Hij spartelde maar wat raak en prees zich gelukkig, dat niemand iets van dat gebroddel zag. Hoe zeer griefde het hem daarom, toen een plotselinge en aanmerkelijke stijging van het water peil hem duidelijk maakte dat een om vangrijke figuur te water was gelaten Suikermans, brood, koek, banket en le vensmiddelen. De leuze „Azië voor de Aziaten" kan niet luider weerklinken dan het „krui denierswaren bij de kruidenier" op ons dorp pleegt te schallen. Grutjes vindt, dat alleen hem de zorg toekomt voor het welzijn der medeburgers, voorzover het hun behoefte aan kruidenierswaren betreft. Suikermans daarentegen is van oor deel, dat al wat het verhemelte streelt van hem dient te komen. Toen de beide geziene ingezetenen elkander ontwaar den, kregen zijn dan ook het gevoel als of een laaiend houtvuur onder de pie renbak werd gestookt. Niettemin groetten zij elkander vrien delijk en, daar ook de heer Suikermans niet tot de zwemsterren van het dorp behoort, broddelden zij samen verder. „Lekker weertje vandaag", prees de heer Suikermans. „Lekkerder dan die kruidenierswaren van jou oordeelde de heer Grutjes. „Het water smaakt net als jouw koek bedacht de heer Suikermans, nadat hij een hartige slok had binnengekregen. Verdere hatelijkheden konden zij zo gauw niet bedenken, en daarom plasten zij enige tijd zwijgend voort. In deze bezigheid waren zij zo verdiept dat zij niet bemerkten dat een derde achtenswaardige ingezetene, Kraakbeen, de slager, de geneuchten van de pie renbak kwam delen. „Wat jij verkoopt is tinnef riep Grut jes plotseling luid, terwijl hij probeerde zich het water uit de oren te schudden. „Vraag dat maar aan de klanten I" riep Suikermans snuivend terug. „Ik zeg maar zo: elk in zijn vak!" meende Grutjes daarop en hij knikte naar de nieuw aangekomene als om ge lijk te krijgen. De heer Kraakbeen ging er eens bij staan om het strijdperk te overzien. „Welja", riep hij zo luid, dat de bad meester er wakker van werd, „Elk in zijn vak. Geen worst bij de kruidenier, geen worst bij de bakker, maar worst van de slager en hij klopte zich op de brede, harige borst. De beide anderen zagen nu letterlijk welk vlees er in de kuip was. En aange zien hun enige punt van overeenkomst de mening was, dat slagers uit de tijd zijn omdat zij, Suikermans en Grutjes, de vleeswaren wel kunnen verkopen, zwommen zij enige tijd om de slager heen gelijk de jagers in oorlogstijd om een zware bommenwerper cirkelen. Laat ons de rest van het gesprek ver zwijgen. Het is voldoende te weten dat op een gegeven moment drie hoofden vlak naast elkaar op het watervlak ver toefden, een oogwenk later nog slechts één dat van Kraakbeen, de slager. Links en rechts van hem wezen borre lende luchtbellen en hevige bewegingen in het water de plaats aan, waar de beide andere middenstanders in de gol ven waren verzonken, stevig op hun plaats gehouden door machtige slagers handen. Even later wijzigde het taferapl zich, de beide proestende hoofden kwa men weer boven en tegelijk verdween nu dat van de slager, omlaag gehouden door de concurrentie. Hij kon nog net „Moord roepen voor hij onder water verdween, en dat bracht de badmeester in beweging. Hij haalde de grote drie naar de kant, en begon een uiteenzet ting te geven over goed gedrag en zo. Voor drie worsten - van elk één - hield hij verder zijn mond, zodat dit voorval niet bekend is geworden. Waaruit men echter kan leren dat ook daar, waar drie honden vechten om een been, de vierde er mee heen loopt.

Soester Courant | 1963 | | pagina 13