Geef vader een plaat of platenbon VOGELDORADO, HET WESTZIJDERVELD. Voor Vaderdag 'n CAMERA. FaT°J)i>Ja9' BOEK Huur Koelkasten FRANS BOSMAN VADERDAG. DE GOUDEN SNAAR Soest voor dertig jaar. FOTOTOESTEL. FOTO VAN ESSEN TON BEUKEN Modieus met lage ceintuur Geef Vader een SMIT'S POCKETHALL vanaf f 268.-. VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT! ,v-b. Geef Vader iets voor zijn hobby. Woninginrichting jarif n DE NATUUR MOET TEGEN DE MENS BESCHERMD WORDEN. Tien minuten sporen van Nederland's hoofdstad, Amsterdam, ligt het West zij derveld, dat aan de oostelijke zijde door de spoorlijn Amsterdam-Alkmaar, aan de westelijke zijde door Westzaan en aan de zuidelijke zijde door de oude Y-dijk wordt omsloten. Het heeft een oppervlakte van 1000 ha. Weinig reizigers, die per trein hierlangs snellen en door de raampjes over het vlakke land kijken, zullen beseffen, dat deze streek één van de mooiste vogel- gebieden is van ons land. Valt U de keus moeilijk Wij geven U graag deskundig advies. Burg Grothestraat 45 - Tel. 3917 In de winter kan men er vrij veel blau we reigers langs de sloten zien staan, kieften die in de verte zwaaien en ook grote aantallen door het water roeien de waterhoentjes, maar daarmee is de schat aan vogels die het Westzijderveld herbergt niet uitgeput. tot één grote grauwe steenklomp van op eengepakte huizen en fabrieken. Er moet grond worden geofferd, daar ontkomen we niet aan, maar het maakt nog wel verschil welke grond en het zijn de diverse organisaties van natuur liefhebbers en natuurbeschermers, die daarover waken en protest aantekenen, wanneer een belangrijk of interessant gebied voor de natuur dreigt verloren te gaan. Want natuurbescherming is een noodzaak. De mens kan niet leven wanneer hij niet in staat is zo nu en dan eens het kontakt met de natuur op te nemen en daaruit nieuwe krachten te putten voor de strijd om het dagelijks bestaan. Inventaris opmaken. Terwijl we samen met de heer Albers, voorzitter van de Vereniging Vogelbe- schermingswacht Zaanstreek, door dit prachtige gebied wandelen, waar nu de verschillende gevederde bewoners zor gen voor de instandhouding van de soort, waar we volop nesten vinden, met eieren of Jonge vogels, vertelt onze gids een en ander over dit schitterende reser vaat. Niet altijd heeft men hier zo over ge dacht. De opvatting dat dit stuk na tuurgebied 'niet verloren mocht gaan, heeft enkele jaren geleden echter vaste re voet gekregen, toen men uit ornitho logisch oogpunt in 1960 een groot deel van dit gebied heeft geïnventariseerd op broedende paren. Men vond onder meer 212 paren grutto's, 180 paar wilde eenden, 130 paar kieviten, 103 paar zwarte stern- V Broedende Dodaars, een klein duikvogeltje, een soort fuut. Dit prachtige natuurgebied trekt jaar lijks zeer veel vogelliefhebbers uit geheel west-Europa. Ook Nederlandse natuur liefhebbers, verenigd in de Vogelbescher- mingswacht Zaanstreek, de Zaanse Vo gelwacht, de Nederlandse Vereniging tot bescherming van vogels en „Natuurmo numenten" weten de weg door het water en gras wel te vinden. Zij ijveren er voor dit stukje natuurschoon in ons in dustrialiserend landje te behouden. van Steenhoffstraat hoek Raadhulsstr. Naar hun overtuiging dient dit weide- vogelreservaat te worden beschermd te gen de steeds oprukkende huizen- en fabrieksmassa's niet alleen voor het ge bied en de vogels, maar vooral ook voor de mensen zelf. tjes en 100 paar tureluurs. Er waren daarnaast nog 94 paar broedende slob eenden, 93 paar meerkoeten en 88 paar visdiefjes 3 paar roerdompen, 32 paar dodaars en op de baltsplaat trof men liefst 63 mannelijke exemplaren van de kemphaan aan. Voor insiders betekenen deze cijfers heel veel. En al komen in ons land verschil lende plaatsen voor waar veel vogels zijn, de gebieden waar zoveel verschillende soorten vogels tegelijk voorkomen als in dit Westzijderveld zijn dun gezaaid. Dit alles was reden voor de Zaanse vo gelwacht om voor dit gebied op de bres te staan. Van eieren rapen tot natuur- beseherming. De Zaanse Vogelwacht werd oorspronke lijk opgericht om het eieren rapen te gen te gaan en daardoor de weidevogels meer kansen te geven. Nu na twintig Jaar moeten deze vogels opnieuw en op een andere manier be schermd worden en wel tegen de snel opkomende industrie. Met behulp van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels probeert men, door aankoop van diverse percelen weiland, te red den wat er te redden valt. Verschillende Zaanse boeren in dit gebied werken vol- Broedende kapmeeuw vindt hier bescherming, terwijl soort genoten elders in 't land worden gedecimeerd. Knabbelen aan natuur en recreatie. Er wordt in ons land een verwoede strijd gestreden om het behoud van fraaie stukjes natuur. De oorzaak hiervan moe ten we zoeken in ons enorme tekort aan grond. De bevolking van ons land groeit met de dag en voor deze mensen is ruimte nodig, ruimte om te wonen, ruim te om te leven. Maar daar blijft het niet bij. Wil ons land zijn positie in de we reld handhaven, dan zal voortgegaan moeten worden met de industrialisatie. Naast de grote wooncomplexen, moeten fabriekscomplexen gebouwd worden, want de mens moet ook de mogelijkheid hebben om te werken en geld te verdie nen om te leven. De steden zijn volge propt en dus moet er ruimte worden ge zocht voor de bouw van al dit nieuwe noodzakelijke. Dat kost cultuurgrond, of woeste grond en daarmee stukken van de natuur. Het boven geschetste is een bittere nood zaak, maar het behoud van fraaie stuk jes natuur is eveneens een belangrijke noodzaak, wil ons land met verworden op mee. Hun terreinen worden namelijk niet aan de productie onttrokken, zodat zij hun land normaal kunnen blijven be werken, Op deze manier wil men zich verzekeren van een blijvend weidevo gelreservaat ter bescherming van mens I en dier, want ook voor de mensen is dit mooie recreatiegebied onmisbaar. Daar de Zaanstreek als woon- en leef gebied toch al niet zo hoog staat aan geschreven, is dit unieke vogelgebied van groot recreatief belang. Natuurlijk zijn er ook bezwaren aan te voeren. Men kan zich afvragen of het economisch wel verantwoord is zoveel kostbare grond te reserveren om vogels het leven mogelijk te maken in een pe riode dat de woningnood zo groot is en de industrie- en wegenplannen zoveel ruimte opeisen. De voorstanders stellen hier echter te genover Moeten we alles volbouwen, zodat het uitgesloten is tussen de steen massa's nog een stukje groen te ontdek ken Is het onze taak niet de mensen nog wat werkelijke ruimte en vrijheid op P.U.E.M-condities, Bosch Koelkasten 135 en 150 liter, vanaf f 4.90 per maand (aanleg stop contact gratis). Levering van FIAT - LINDE - ZANUSSI NAONIS - FRIVENTA - FRIMATIC MARIJNEN - ESTA - ALASKA enz Lev. van koopkoelkasten uit voorraad. Plaatsing dezelfde dag van aankoop. Vraag betrouwbare en deskundige voor lichting bij uw erkende vakhandelaar Soesterbergsestraat 20A Soest Telefoon 3367 P.U E.M.-installateur. te geven Wanneer we weten, dat het Westzijder veld niet alleen het mooiste weidevogel- gebied van Nederland, maar tevens het mooiste van Europa is, dan zal ieder wel denkend mens het er mee eens zijn, dat Juist dit gebied tot reservaat werd ver klaard en behouden werd voor de vo gels en voor de recreatie van de mens. Wij hebben het ondervonden, hier kan men heerlijk genieten van zon, lucht en water, hier kan men zwerven door de natuur, de vogels observerend in alle rust en stilte, geconfronteerd worden met wonderen en zich bezinnen op hogere waarden, waar men ondergedompeld in het jachtige ritme van de grauwe steen massa's nauwelijks toekomt *nr 31^1 d Steenhoffstraat 15 Telefoon 2132 b g g 4413 P kreeg een proces-verbaal omdat hij een rijwielbelastingplaatje gestolen had en D. werd bekeurd wegens woest riiden Waarschijnlijk had hij wel 40 km gereden. In de raad kwam een brief ter tafel waarin enkele bewoners klaagden over het lawaai dat kippen, eenden en ganzen maakten. Niet het gedierte kreeg de schuld, maar de klagende mensen, die volgens de vroede vaderen het slachtof fer waren van „de zenuwachtige tijd". Als ze daarvan niet de dupe waren dan zouden ze zich niets aantrekken van ge kakel of gesnater maar 's avonds het moede hoofd rustig neerleggen en inslui meren. Andere raadsleden vonden dit kletspraat en er kon weer ruzie komen. Er was veel belangstelling voor de vliegerij en toen er nieuwe straten kwa men werd er voorgesteld de Evert van Dijklaan en de Van der Hooplaan voor Soest te reserveren. Dat ging echter niet door en het Oranjehuis kreeg de voor keur. Peter v. d. Breemer was een goedmoe- I dig man maar het kon hem tijdens een raadsvergadering wel eens in het ver- i keerde keelgat schieten. Op een keer was dat zo erg dat hij bedankte als raads lid en aanstalten maakte weg te lopen. De burgemeester suste echter zijn ver hit gemoed en Peter trok zijn over haast besluit in. Professor Den Hartog, Kees Boeke en de schrijver L. Penning kwamen in Soest om te spreken en Clinge Doorenbos om Geef iets voor zijn Enorme keuze CAMERA'S - ACCESSOIRES enz. t.o. Garage v. Kooy - Soest-Zuid. te zingen en voor te dragen. Er kwam ook een theologisch student spreken die blijkbaar iets tegen Nietsche had, want hij noemde hem een lachende leeuw. Een jochie van 5 jaar gapte de kip pen van zijn ouders en trachtte die te verkopen Een meisjes van 16 jaar ging op pad om winkeliers op te lichten en een knaap van 18 liet zich eerst met bier vollopen voor hij een caféhouder met een stoel te lijf ging De bandeloosheid van de jeugd is dus geen typisch verschijnsel van deze tijd. Dertig jaar geleden maakte men er ech ter met zo'n drukte over en het men geen leger van psychiaters los op meisjes en Jongens die ontspoorden. Daardoor waren ze meestal gauw genezen. Een jongeling had ingebroken In de r.k. kerk te Soestdijk. Hij werd gegre pen en kreeg 3 jaar gevangenisstraf na dat \Vz jaar geëist was. Josephine Baker zou in ons land op treden en een man, die haar al eens op het toneel aan het werk gezien had, be schreef dit alsvolgt Ze laat haar schou ders naar achteren draaien als een ma- chinewlel, zij knikkert met haar ogen, zij steekt haar lippen ver vooruit en zij loopt soms op haar handen en dan weer op haar hielen. Heel Parijs stroomde naar het theater op de Champs Elysees Daar kwam een donker wezen op Het liep met knikkende knieën en leek wel op 'n kangeroe Het had een schelle stem, zwart geverfde lippen en met olie op de sche del geplakte haren Haar lichaam leek wel een saxofoon, die in beweging was en zij trok aldoor grimassen. Zij loenste en blies haar wangen op, verrekte zich met opzet, spreidde op de grond de be nen tot een gestrekte hoek, hupte op die manier voort of rende op handen en voeten weg, de benen stijf, zodat het achterdeel als bij een jonge giraffe bo ven het hoofd uitstak. Zoiets noemde men toen reeds een moderne dans. Soesterbergsestraat 51A T.o. het busstation. Soest ZO OP HET OOG lijkt het wat raar, maar ceintuurs zijn een bijzonder belangrijke fac tor In onze kleding. Het is niet zozeer om de oorspronke lijke reden het bijeen hou den van de kleding dat de ceintuur een belangrijke plaats inneemt, want die functie speelt tegenwoordig niet zo'n rol meer. Het is meer het de coratieve element of accen tueren van de taille of het suggereren van een taille die aan de ceintuur momenteel ten deel valt We zien ze in de decoratieve stijl, als fraaie accessoires, of in dezelfde stof als de japon en wel zo vervaardigd, dat ze volkomen aan het doel be antwoorden. Dan zijn er de ceintuurs die de taille accen tueren, zoals we die kennen in de vorm van brede ban den, strak en wat provoce rend en dan de ceintuurs waar we het nu over willen hebben, namelijk die welke de taille suggereren. Dit is mogelijk, aangezien we nu eenmaal gewend zijn, dat de cientuur de taile markeert. Wordt deze hoog of laag ge plaatst, dan breekt de cein tuur op die plaats het lange vlak en wordt de taille daar verondersteld. Dit gaat uiter aard alleen, wanneer zoals on ze illustratie toont, de japon zelf recht is en de taille mist, waardoor de ontwerper vrij is, door het plaatsen van de ceintuur een fictieve taille aan te geven. Op die manier wordt tegenwoordig veel ge werkt om bepaalde modieuze effecten te verkrijgen. Zo ook bij ons model. Het betreft hier een zomerjaponnetje vervaar digd van veredelde katoen, met een leuk modern dessin. Het japonnetje zelf heeft geen bepaalde pretenties, het is recht met korte mouwtjes, doch het is de ceintuur die er hier het modieuze effect aan geeft en wel door zijn lage plaatsing. Op deze wijze speelt de cein tuur een zeer belangrijke rol, waar we de nodige aandacht aan moeten schenken. ELLY MARTINS (Nadruk verboden'.

Soester Courant | 1963 | | pagina 2