150 JAAR GELEDEN WSÜ» Top? dAWs BOSCH KWAK HET KAPERSCHIP SECRETARESSE G. van den Brink N.V., Postbus 15, Soest. „DE WITTE POMPEN" Hoe zullen we Vader verwennen Firma G, van de Pol Soest voor dertig jaar. BIJLTJESDAG IN AMSTERDAM. jekkers Voor Auto- of Scooterrijlee TWEEDE BLAD en niet verbrand PIGMADERM Loodgieters werkzaamheden. VII. Het driemanschap - Van Hogendorp, Van Limburg Stirum en Van der Duyn van Maasdam - had tegen de zeekapitein Job May gezegd „Zorg, dat Amsterdam tot opstand komt, wij zorgen voor een regering". In de nacht van 14 op 15 november ver laten de Fransen de stad Amsterdam. Overhaast. De overheid beraadslaagt. Wat te doen Kolonel Van Brienen en ka pitein Falck, officieren van de natio nale garde, hadden reeds met elkaar gesproken over een mogelijke omwen teling Als puntje bij paaltje komt, aarzelt Van Brienen. Maar kapitein Falck zet door. Zijn besliste optreden maakt hem tot „ongekroond leider" van de Amsterdamse schutterij Met andere officieren wordt een vergadering be legd. Patriotten, Prinsgezinden, Protes tanten en Katholieken, worden opge roepen om een stedelijke overheid te vormen. Falck weet zelfs door te drijven, dat ook een Joods stadgenoot - Mendes de Leon - in de stadsregering wordt be noemd. Falck moet hiervoor vechten Hij wint Mendes de Leon is algemeen BETER DAN GOED IN EEN HOLLTWOOD HOED. bemind en ieder weet, dat de joden een sterke afkeer hebben van de Fran sen en velen van hen lid zijn van de Nationale Garde, betrouwbare kerels en Oranje gezind. En zo slaagt de gewone officier Falck er in - bezield met een verheven gedachte - een werkelijk na tionale overheid te vormen zij het dan ook op papier voorlopig. Los daarvan is het plan van Job May, die diezelfde avond de revolutie zal ont ketenen. De opgewondenheid onder het volk neemt toe. „Oranje boven Al is ons Prinsje nog zo klein" en „het Wilhel mus" klinken door de straten. Om zes uur 's avonds worden de douanehuisjes in brand gestoken. Alles gaat echter bedaard en gedisciplineerd. De bewe ging is gericht tegen de Fransen. Plun dering komt niet voor. Falck gaat met twee anderen. Van Lennep en Van Hall, naar de plaats van het rumoer. Later marcheert hij met de Nationale Garde naar Kattenburg Opdracht plunde ring voorkomen, maar de volksbeweging niet stuiten. Anti-Franse daden aanmoe digen. 's Nachts om drie uur ontmoeten* Falck en Job May elkaar. Twee Nederlanders - gescheiden van elkander werkend - maar elkaar vindend in de strijd voor hetzelfde doel zij worden vrienden Als symbool van vergane glorie wordt de Franse adelaar - boven de poort van de werf - neergehaald. Het wordt 4 uur. De mensen weten van DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA. 5 jaar garantie - Bosch service Stroomverbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 122 L f298.- tot 220 L. f 648.-. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 geen ophouden. Toch wordt het volk plotseling uiteen gejaagd door een echte vaderlandse fikse regenbui. Met het vormen van de stadsregering wil het nog niet erg. Er zijn nog Frans gezinde machthebbers. Vele vooraan staanden willen eerst de kat uit de boom kijken. Maar de 17e schijnt het toch zo ver te zijn. Een 15-tal mannen van veler lei richting - behalve Mendes de Leon heeft ook Mr. J. D. Meyer zitting in het bestuur - verklaart zich bereid om de regering op zich te nemen. Het stads bestuur begint met orde en rust te schep pen, daar het „grauw' zich met de zaak heeft bemoeid. Job May slaagt er echter in de opstand in goede banen te houden. „De nieuwe regering heeft de Oranje kokarde op de hoed", zo roept hij uit. „U hebt geen recht om de stad, waarin gij geboren zijn, in brand te steken. Wie plundert of brand sticht, zal uit naam van de Oranjeregering worden ge straft." De spreker gaat verder dan de stadsregering bedoelt. Vóór Oranje kiezen is er - gunstige uitzonderingen daarge laten - nog niet bij. Zo wordt op 17 no vember besloten om, bij een Franse aan val, zich niet te verdedigen. Falck wil voortgaan Spoedig zullen de Kozakken komen daarvóór, zo meent hij en met hem Job May terecht, moet Amsterdam zich ronduit vóór Oranje hebben uitge sproken. Op 21 november komt Van der Duyn van Maasdam in Amsterdam. Hij vraagt „Waarom wappert de Oranjevlag niet van de paleistoren Falck antwoordt „De stedelijke overheid durft niet Falck verzoekt nogmaals een onderhoud met de vroedschap. Hij dringt er op aan kleur te bekennen Van Lennep en Mey- Brinkstraat 15 - Baarn - Tel. 02954-2525 KOOPT Antiek - Cnriosa - Kristal - Goud en Zilver - Boeken - Antieke Prenten. H. WESTERHOF - Makelaar-Taxatenr. er zijn voor. Van Brienen wil wachten en ook de anderen weifelen. Steeds meer druk wordt op Amsterdam uitgeoefend. Vanuit Den Haag worden de commissarissen-generaal Kemper en Scholten naar de hoofdstad gestuurd. Inmiddels heeft mr. Boreel de afdeling Kozakken van Majoor Marklay via de Leidse poort door de stad geleid. En dan, terwijl Falcks compagnie staat aange treden en veel volk is samengestroomd, wordt op de Dam de proclamatie voor gelezen, waarin zwart op wit staat, dat „Nederland zijn nationaal bestaan her neemt" Op de paleiskoepel wordt de Hollandse vlag met de Oranjewimpel ge hesen. Twee dagen later, op 26 november, volgt Rotterdam. Op 28 november rijden 300 Kozakken Utrecht binnen. Engeland - hoe goed had prinses Wilhel- mina gehandeld, door haar zoon daar naar toe te sturen - steunt krachtig de Oranjeregering. Op 30 november landt Willem Frederik van Oranje Nassau op vaderlandse bo dem. Maar nog steeds wordt er gevochten. Andere bondgenoten. Inmiddels zijn ook andere bondgenoten ons land binnengekomen Het zijn de Pruisen onder leiding van Von Bülow. Zij vechten langs de IJssel, geholpen door Russen en Oranje-garde. De Prui sen slaan het beleg voor Arnhem en na veel strijd valt de stad op 30 november Een nuttig en tegelijk charmant cadeau. Een fijn uurwerk in een lederen etui Van Weedestr. 40 - Tel. 4361 in hun handen. Zowel Pruisen als Russen trekken verder westwaarts, Engelse troepen, ongeveer 1.000 man, nemen spoedig deel aan de strijd. Ook Von Bülow rept niet over een regering in zijn proclamaties. Een goede daad van de Engelsen is het zenden van wapens, ammunitie en uniformen. Zodoende kun nen steeds meer Nederlanders aan net gevecht deelnemen uit naam van Oranje Bovendien trekt het Oranjelegioen, door Wilhelmina van Pruisen aangeworven in Duitsland, ons land binnen. Het dringt door tot Utrecht. In december worden de Zuidhollandse eilanden gezuiverd. Op 8 december bezetten Engelse mariniers Goes. Walcheren büjft echter nog lange tijd Frans. Het drama van Woerden. Over het algemeen kan worden gezegd, dat de Fransen zich ordelijk gedragen Tenminste, in militair verband De Franse legerleiding treedt niet onmense lijk op, al plunderen Franse soldaten vaak in de omgeving van vele plaatsen die nog lang - tot 1814 - in hun handen blijven o.m. Delfzijl, Coevorden. Naar- den, Deventer, Den Helder en verschei dene steden in het Zuiden van het land Er is één uitzondering. Kolonel Witte Tullingh trekt op 22 november met de Oranjegarde van Den Haag naar Leiden. Generaal De Jonge aanvaardt aldaar het bevel over de 250 man. gewapend met twee stukken ge schut. Op 23 november rukt De Jonge op naar het plaatsje Woerden. Slechts een 28-tal Franse soldaten vormt de ver dediging. Maar in plaats van aan te vallen eist De Jonge de stad op De Fransen vragen bedenktijd en lichten in het geheim generaal Molitor in. De ge neraal aarzelt niet. 1600 man - meest strafbatalj ons - trekken middernacht uit Utrecht weg. Kolonel Falba heeft de leiding. Hij is kwaad. Hij verdenkt Woer den van woordbreuk. De Nederlandse „troepenmacht" wijkt en de Fransen stormen Woerden binnen „Rooft, moordt, slaat dood zijn de kreten van de Fransen. 26 Burgers worden gedood, een groot aantal gewond. De stad wordt geplunderd. Op 25 november keren de veroveraars, rijk beladen, Utrecht weer Wij zoeken een die vlot kan stenograferen en typen in tenminste Nederlands en Engels. Hoog salaris Vijfdaagse werkweek. Met vakantieplannen kan rekening gehouden worden. Sollicitaties aan binnen. De strafexpeditie is geslaagd. Maar soms is het moeilijk om vriend en vijand te onderscheiden Zo slaan de Pruisen, na de verovering van Arnhem, prompt aan het plunderen. De Engelse troepen roven te Bérgen op Zoom. En de Kozakken Overste Rosen te Groningen eist meteen laken - vele ellen - paarden en geld Verder hing de houding van de Russische soldaten af van hun bevelhebber. Maar over het algemeen valt het met de Kozakken wel mee, al moet menige boer zijn dochters aanma nen zich niet op straat te begeven De Russen slapen in de open lucht in kwartieringsmoeilijkheden zijn er dus niet. Zij lusten graag jenever en vetkaarsen. De boeren op de Veluwe heb ben veel meer te lijden van de Saksers, die na de Pruisen ons land binnenstro men. Meer en meer echter vervangen Neder landers de buitenlandse troepen. De or ganisatie van het leger komt gestadig gaat U natuurlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 op gang De bewapening en kleding wor den beter De geoefendheid wordt opge voerd. Nog lang blijven vreemde troepen in ons land Maar nimmer kunnen de geallieerden Nederland als bezet gebied beschouwen Dankzij het optreden van moedige mannen heeft ons land een ei gen regering Op 29 maart 1814 wordt door vorst Willem de grondwet - het werk van Gijsbert Karei van Hogen dorp - bekrachtigd. Op 30 maart legt de Souvereine Vorst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de eed op de grondwet af. Op 23 mei 1814 is er geen Franse sol daat meer op Nederlandse bodem. Na poleon is afgetreden Lodewijk XVIII heeft hem opgevolgd. Langzamerhand keert de rust weer in het land. De Neder landers ademen ruimer. Handel en scheepvaart bloeien weer op. Koloniale waren worden weer verkocht. „Hoe zoet is 't leven in dit land, dat van verdrukking vrij, de Oranjestandaard ziet geplant op 't graf der dwinglandij. Men drinkt zijn fles weer wel te vreen. En snuift en rookt weer als voorheen Tabak, tabak, tabak (wordt vervolgd) BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met zondag draait in het City-theater de film „Phaedra" met Anthony Perkins en Raf Vallone. Het verhaal is van de Fransman Racine. Phaedra is de dochter van een machtige Griekse reder Zij is getrouwd met Tho- nos en hun zoon studeert economie. Van Phaedra is het echter de stiefzoon en zij wordt verliefd op hem. Zij bekent dit aan haar man. Deze geeft zijn zoon een enorm pak slaag, waarna de jongen in zijn auto springt en zich met enorme snelheid te pletter rijdt. Phaedra pleegt hierna zelfmoord door een te grote do sis slaappoeders in te nemen. Reeds Euripides en Seneca schreven over dit onderwerp, Racine deed het in de zeventiende eeuw en in deze eeuw is het verhaal verfilmd, waarbij men het aangepast heeft aan deze tijd. Zondagmiddag „Het duivelsfort" met Joel McCrea. Cavaleristen strijden in 1870 tegen woeste Apachen. Zij vormen een kleine groep die gebrek heeft aan water. Als ze aan een bron komen is deze m handen van een overmacht aan Apachen. Toch wordt een aanval ge waagd. Zij verdrijven de Indianen, maar NACHTELIJK BEZOEK. Toen het echtpaar A. W. D. in de Toren straat op bed lag ging de deur van de slaapkamer open Mevr. D. werd wakker en dacht dat een van haar kinderen de deur geopend had. Ze vroeg wie het was, kreeg geen antwoord en hoorde iemand snel de trap aflopen. Haar man stelde een onderzoek in Hij trof de achterdeur wel gesloten aan maar niet op slot. Blijk baar is een man door deze deur binnen gekomen en heeft het huis doorzocht. Hij is ook door deze deur naar buiten ge vlucht. Er wordt niets vermist. Een voet afdruk kan de politie misschien op het spoor van de nachtelijke bezoeker bren gen. VOETBALTOURNOOI IN BEDRIJFSSPORTVVEEK. Dinsdagavond is de bedrijfssportweek, georganiseerd door de Soester Zaken- kring onder bijzonder gunstige weers omstandigheden met voetbalwedstrijden op het S E C -terrein begonnen. In zes poules werden 24 wedstrijden van tien minuten gespeeld en er is met veel en thousiasme gespeeld. Er namen geen elftallen maar zeventallen deel en de doelen waren voor de kee pers gunstig, want het waren hand baldoelen De score bleef dan ook meest al beperkt tot 1-0 of 0-1, al zag het A- team van Dalco kans te winnen met 4-0 van Foxboro A en wonnen het gemeente team A van Lindner N V. A beide met 3-0. De burgemeester woonde een deel van de wedstrijden bij en waarschijnlijk ging zijn belangstelling vooral uit naar het geen de teams van de gemeente presteer den. Het A-team van de gemeente won in poule A. Dalco A won in poule B, Mer- curius B in poule C, terwijl Foxboro B en Lindner N V B een beslissingswed strijd moeten spelen. In poule E won het team van garage Houdijk, en in poule F de Ceramiek van Breugel. Op 18 juni zal uitgemaakt worden wie zich kampioen van dit voetbaltournooi zal kunnen noemen. De uitslagen van de wedstrijden waren j Gemeente Soest AN V Mercurius A 3-0 Foxboro ALindner N V A 0-3 Gemeente Soest BN V. Mercurius B 0-1 Foxboro BLindner N.V B 0-0 Gemeente Soest AInterlas en 't Zwaantje A 1-0 Foxboro ADalco A 0-4 Gemeente Soest BInterlas en 't Zwaantje B 0-2 Foxboro BDalco B 2-0 Mercurius AInterlas en 't Zwaantje A 0-1 Lindner N V ADalco A 0-0 N V Mercurius B—Interlas en 't Zwaantje B 0-0 Lindner N.V. BDalco B 0-1 PriborHapee 0-1 Drij AtlasN.V. Cer. v. Breugel 0-0 Gemeente Soest CFa. Houdijk 0-1 „Beverdeem"gecomb. team 1-1 PriborGemeente Soest C 0-0 Drij Atlas„Beverdeem" 0-1 HapeeFa. Houdijk 0-1 Ceramiek v. Breugelgecomb team 0-0 PriborFa. Houdijk 0-1 Drij Atlasgecomb. team 0-1 HapeeGemeente Soest C 0-0 N.V. Cer. v. Breugel-gecomb team 2-0 Het gecombineerde team bestond uit werknemers van Warm te-energie, 't Zwaantje, fa Rademaker en H. A Men ning N.V. Strafschoppen moesten bij drie wedstrijden de uitslag vaststellen Dalco won hierbij van Lindner, Ceramiek i van Breugel van het gecombineerde team en Interlas en 't Zwaantje van Mercu- I rius. VAN DE SOESTER COURANT. VAN VRIJDAG 14 JUNI 1963. verkocht. Voor dat beetje geld konden de fabrikanten er waarschijnlijk ook nog een fluwelen kraagje opzetten en waar schijnlijk moest je ze aan een ketting ophangen, want de jassen waren in die tijd zo zwaar als lood. Op de arbeidsbeurs kwamen 6 metse laars vertellen dat ze zonder werk wa ren, 4 opperlieden zaten bij moeder de vrouw en 1 kantoorbediende had niet te bedienen en te verdienen. Er kwam een voorstel het houden van pluimvee binnen de kom van de ge meente te verbieden, maar de meeste raadsleden waren het daarmee niet eens. Ze vonden het onjuist dat oppassende kippen, eenden en ganzen moesten lijden door het gedrag van minder rustige zus ters. Tube 2 95 - Flacon 7.50 en 2.95 Voor vader, het hoofd van het gezin, is het 16 juni weer vaderdag. Het moet de kleutertjes nog verteld worden de gro te kinderen weten het nog wel van vorig jaar. Lijkt het maar zo of zijn de peuters enthousiaster voor Moederdag in de weer dan voor Vaderdag Kinderen, die moe der de hele dag thuis weten en die moeder altijd bedrijvig bezig zien. Moeder, die altijd voor hen klaar staat en ze overal bij helpt. Ja, dat streepje hebben de moeders voor bij de vaders. Want die zijn de hele dag weg en de nog jonge kinderen beseffen niet, dat va der degene is, die weer zorgt, dat alles thuis zo blijft draaien zoals het draait. Ook vaders doen veel voor hun kinderen, ze werken ook de hele dag en ook vaak 's avonds, als ze, na een haastige maal tijd, weer weg moeten naar een zaken relatie of een vergadering. Ze werken voor hun gezin en zeker niet in het minst om hun kinderen een zo goed mogelijke opvoeding te geven Dat is de taak van hun vaderschap. Daarom, ook voor vader het beste been tje voor. Verwen hem die 16e juni maar eens fijn. Goed bedenken waar we hem mee kunnen plezieren. Niet zo maar een das, een overhemd, sokken of wat anders kopen, omdat er nu eenmaal een cadeautje moet zijn op die dag. Zoek met zorg iets uit. Heus, er is meer te bedenken voor een man, dan het zo ogenschijnlijk lijkt. Zou vader niet blij zijn met een eigen, mooi cognac- of sherryglas Wie een knutselende papa heeft, kan hem blij maken met een abonnement op een of ander hobbyblad. Een stukje gereed schap wordt in zo'n geval ook erg ge waardeerd. Heeft vader nog wel een goed nagelschaartje en hoe heette ook weer de grammofoonplaat, die hij met voor zichzelf wilde kopen Er zijn ook leuke dingen zelf te maken. Strikt persoonlijk... dat is Uw kleding. Het is niet 'n jas. maar UW jas. die U 20 goed staat, zo prettig zit. U verwacht vf. terecht dat wij zo Uw kleding bezien, per- soonlijk en met alle zorg. die U er zelf aan zou besteden. Endaar-, voor staan wij U borg i met de oude, ver- trouwde naam voor veilig chemisch reini gen Van Lenneplaan 69 Tclef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw moeten in een natuurlijk fort in de ber gen 'n zware aanval doorstaan. Tenslotte sneuvelen nagenoeg alle mannen aan beide zijden. Van maandag tot en met woensdag Mar- lon Brando in de beroemde film „Ver gelding" met Karl Malden. Marlon ontvlucht als bankrover Rio uit de gevangenis. Hij komt in contact met Dad Longworth (Karl Malden), die hem vreselijk straft als hij verneemt dat hij zijn stiefdochter verleid heeft. Zwaar gewond verlaat Rio de stad, om later terug te komen en zich te wreken In de donderdagcyclus een oude bekende „Casablanca" met Ingrid Bergman, Hum- phrey Bogart, Paul Henreid, Conradt Veidt en Claude Rains. Casablanca in 1943 leverde een spannende film op, want het was de plaats die als spiona- gecentrum berucht was. Er werd tijdens een raadsvergade ring van 30 jaar geleden niet met inkt kokers gegooid, en ook sloeg men elkaar geen blauwe ogen, maar het ging er soms wel eens rumoerig aan toe en de raadsleden bedienden zich zo af en toe van zeer gespierde taal om uiting te ge ven aan hun wensen en grieven. Voor al wanneer de werkverschaffing ter spra ke kwam werd er nogal eens gekrakeeld Niet onbegrijpelijk, want enkele raads leden vonden het heel gewoon dat een huisvader een hele week moest werken voor weinig rijksdaalders en anderen vonden dit een schandaal. Helaas had den de eerste de steun van de minister, die blijkbaar ook van mening was dat een gezin met een slordige vijftien gul den in de week aardig wat deuren kan opentrappen. „De Bonton-kous staat bovenaan, maar niet in prijs" werd er geadverteerd Dat zullen wel twee-recht twee-averecht kousen geweest zijn, maar gelukkig de echtgenoten die in deze tijd leefden. Toen kon je de kousen tenminste nog zien en ze gingen pas kapot als de draag ster in het prikkeldraad bleef hangen Nu begint het ladderen al bij een hoest bui. „Ik werd heen en weer geslingerd, maar nu staat mijn besluit vast", laat een ad vertentie door een huisvrouw zeggen. Dat vaste besluit had te maken met het kopen van Juliana-roomboter. Het ver velende heen en weer slingeren is natuur lijk weer begonnen toen de Julianaboter uit de handel verdween. Bij een zomerse opheffingsuitverkoop werden heren-winterjassen voor ƒ15, "f* -j-io tip top!... en tóch. voordelig! Hilversum. Langeilxoat 99. tel. 48989 - Zuldcrweg 131 I. tel. 42913 Omham. Ad-n. de Ruyterlizn 12. tel. 12661 (levens wassalon) Blarlcum,Tovcnfaan 12b. Ie'. 2850 - Huizen, Kon. WiIhclnMnailreat I?. lel. 1197 ol 3973 - Laren. Veldweg I. tel. 3025 - Bearn, Tudstraat 3*. tel. 2310 - Butaum. lepenlaan 4a. lel 14029 ol I970S - Melkweg II. tel- 19705. - Herenstraat I. lel 13901 (levens watsalon Soasi, MereUeg 10. lel. 3258 - Nodorhorst don Berg, To/enweg 13. teL 545 Vertegenwoordiger voer "t God van PERSI ïuWe-rclniglng Een eenvoudig glas beschilderen zo dat het mooi genoeg is voor sigarenbe- ker. Doosjes met afbeeldingen van spij kers en schroefjes beplakken of beschil deren, zodat vader een bergplaats heeft voor deze spulletjes. Een eigen gemaakte boekomslag of map voor de radiobode. En vergeet vooral niet voor een bloe metje te zorgen Heeft vader een hekel aan lang in bed liggen, dwing hem dan niet juist deze dag om lekker uit te slapen. Verwen hem op de manier, die hij prettig vindt. Lie ver een kopje thee met een beschuitje beneden dan op bed Nu, dat kan, daar is op zondag alle tijd voor. Moeder wil graag vader's lievelingskostje klaar ma ken, ook al vindt niemand het zo heel erg lekker. Laat hem rustig zijn krant je lezen, zeur niet aan zijn hoofd. Hij weet heus wel dat zijn kinderen er zijn en hij vergeet ze ook niet. Er zijn vaders die zeggen, dat ze niets van vaderdag willen weten. Maar och, toen het moederdag was deden ze toch ook mee Maak er toch maar een dag van waar bij alles om vader draait en bedenk dat het de overige 364 dagen van het jaar ook wel eens de moeite loont te denken aan wat vader wel of niet prettig vindt.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5