Meer vrijheid op de woningmarkt is noodzakelijk. D. ENGEL MET RAAD EN DAAD. EEN PAUS WORDT GEKOZEN. Luxe Koffiebroodjes. MAIS0N VERKLEY 16 juni - Vad Geef hem een GESCHENKEN!/ ALEX PRESBUi buitev met i Als u een badpak gaat kopen UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Wie kan goed stenograferen en als THUISWERK cor respondentie in het Engels verzorgen Huidverzorging 1 Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 Dan kan hij ken uit de c pen en Tuina Au In het maatschappelijk leven lopen de economische noodzakelijkheden op de juridische mogelijkheden vooruit. Zwar te prijzen zijn voorboden van legale prijs verhoging. Zwarte lonen kondigen een volgende loonronde aan. In het ver lengde van deze wet zou men ook kun nen zeggen dat de nog steeds stijgende prijzen van onroerende goederen ook de in een corset gedwongen huren ten slotte de banden zal doen verbreken. Het huurbeleid zal bij de opstelling van een regeringsprogramma zeker worden bezien. Naar onze mening zal de conclusie niet uit kunnen blijven dat er nog enige huurverhogingen zullen moeten komen. Wie pakt de koe bij de horens De mogelijkheid tot huurverhoging is on afscheidelijk verbonden aan een vrijer bouwbeleid dat meer dan iets noodza kelijk is om uit de woningellende te geraken. Niemand zal kunnen tegen spreken dat de koe van de woningnood nu ferm bij de horens moet worden ge pakt. Deskundigen menen dat er veel meer NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 gebouwd zou kunnen worden wanneer de bouw maar niet afhankelijk zou zijn van een rijksgoedkeuring. Dat gebonden bouwsysteem lijkt uit sociaal oogpunt ideaal maar het verbergt een aantal niet- toelaatbare feiten. Er zijn streken in ons land waar aan nemers en bouwvakarbeiders in hun naaste omgeving geen objecten kunnen uitvoeren omdat er geen vergunningen zijn. Wanneer zij verder van hun basis wel werk kunnen vinden moeten zij dik wijls als zelfstandigen bij iemand anders in dienst treden of van baas wisselen. Dit kan de productiviteit schaden, het werkt zeker funest op de goede arbeidsverhou dingen in het bouwbedrijf Het werkt ook niet economisch, omdat hier mensen en materiaal onnodig verplaatst moeten worden. Wat gaat nu voor De behoefte aan nieuwbouw voor woning gen als ook voor industriële en culturele doeleinden is zo groot, dat voorrangs- noodzaak onmogelijk door een overheids instantie kan worden bepaald. Het is bovendien naïef te menen dat aanne mers en arbeiders zich naar de plaatsen laten dirigeren waar de overheid de bouw het meest noodzakelijk acht. De Nederlander gaat werken, waar hij het prettig vindt en waar hij veel kan verdienen. Het prettige werk vinden ve len helaas dan buiten de bouw en het meest verdienen doen velen nu over de grens in West-Duitsland. Wij zouden wel eens willen weten hoeveel Nederlandse bouwvakarbeiders nu met hogere lonen in West-Duitsland huizen bouwen ter wijl hier de huisvestingsnood toeneemt. Een ander kwaad dat het gevolg is van de overmatig geleide loonpolitiek vin den wij in het pendelen. Er zijn veel bouwvakarbeiders die veel geld ver dienen omdat zij ver van huis werken De reisuren worden betaald. Wij zien dus de merkwaardige toestand dat de bouwvakkers uit A in B werken en die uit B in A hun brood verdienen. Ze ver dienen een goed loon met heen en weer reizen maar niet met bouwen. Een on doelmatige regeling die de mefficiëncy in de hand werkt. Verkeerde leuze. Het starre vergunningen-systeem met de loonstop leidt dus tot 3 grote nadelen In de eerste plaats gaan vele grote aan nemers buiten de grenzen opdrachten zoeken, omdat zij in eigen land geen vrijheid vmden In de tweede plaats gaan velen de bouw verlaten omdat er teveel wordt gesold met de beloning en de plaats waar gewerkt moet worden. Andere groepen arbeiders verdwijnen ten slotte over de grens omdat zij daar veel meer kunnen verdienen. De politieke leus dat er goedkope wonin gen moeten worden gebouwd heeft de bouw en de huisvesting in Nederland meer kwaad dan goed gedaan. In de eerste plaats was het psychologisch effect zeer funest, de gedachte heeft in gang gevonden dat het verschaffen van huisvesting een kwestie is geworden van sociale zaken, waarvoor men de overheid kan aanspreken. Bovendien heeft men door de wetgeving de huiseigenaren tot een soort woekerfiguren geproclameerd, die rijk worden van huurders. Inderdaad is het praktisch zo ver geko men dat er geen particulier meer is die een huis voor de verhuur laat bou wen. Welk een schade is hierdoor aan de ontwikkeling van de huizenmarkt toege bracht. Paard achter dc wagen. Een tweede economisch gevolg van deze politiek is geweest dat de bouw van be tere, grotere en duurdere woningen is tegengehouden. Dit is het paard achter de wagen spannen. Niemand kan verhinderen dat de mensen met de hoogste inkomens het eerst een auto bezitten of als eersten van de nieu we oogst aardbeien genieten. Waarom moet dit met de huizen anders zijn Als men degenen die het betalen willen en kunnen voor de nieuwbouw laat zorgen komen er vanzelf goedkopere huizen vrij voor mensen met lagere inkomens. Nu worstelen wij met het probleem van de genieters met hoge inkomens, die in goedkopere huizen blijven zitten. Zij trekken zelfs meer dan eens in gesubsi dieerde woningwet-woningen. Hoe wij het ook keren of wenden, de enige oplossing van het woningdrama ligt in het geven van meer vrijheid in de woningbouw. Dreigt cr gevaar Schaf af die lange weg langs commis sies voordat een huis gebouwd mag worden. Laat verdwijnen al die vergun ningen, waarvoor een leger ambtenaren moet worden betaald. Waarom zullen wij niet voorkomen dat de nieuwbouw in de aanvangstijd duur is. Het aantal mensen dat in peperdure huizen kan wonen is toch maar beperkt. En dan komen er vanzelf woningen voor mensen met minder dikke beurs. Intus sen kan de verplaatsing van gezinnen, die daarvoor in aanmerking komen, naar duurdere woningen worden bevorderd door de huren voor hen in goedkope woningen te verhogen, zodat ze vanzelf opstappen. Waarom geen huren te heffen naar in komen in de woningsector Er mag geen middel ongebruikt blijven om nu de achterstand op de huizenmarkt weg te werken. En dreigt er bij huurverhoging gevaar dat de eigenaren van" oude hui zen nu werkelijk eens iets aan hun huizen verdienen Het lijkt ons twijfel achtig wanneer men al een twintig jaar met verlies werkt Brieven onder opgaaf van o.a. tarief onder no. P.O. 15 bureau S.Crt. HET SANATORIUM ZONNEGLOREN. Op woensdag 10 juli viert het sanato rium Zonnegloren het jaarfeest. Vele honderden oud-patiënten en vrien den van het sanatorium zullen dan weer de gehele dag de gast zijn van het be stuur van de vereniging Zonnegloren en ongetwijfeld weer veel geschenken in geld en natura meebrengen Het jaarverslag vermeldt het besluit eenmaal per jaar het Zonneglorenblad In een oplaag van 25 000 exemplaren te ver zenden aan allen die het goed met het sanatorium menen. De vereniging van oud-patiënten wil 25.000,— bijeenbren gen voor een doelmatige recreatieruimte ten behoeve van de patiënten. In maart werd een noodaggregaat voor 40.000,aangeschaft en in mei een sterilisatie-apparaat voor 17000, Vijfhonderd gemeenten gaven toestem ming voor het houden van een collecte en mede daardoor steeg het netto-resul taat van de propaganda-afdeling met 26000,De kaarsenactie was ook van grote invloed op het goede resultaat. Het aantal patiënten nam af door de doelmatige bestrijding van de tbc. Van de patiënten is 52,1 hervormd, 10,1 gereformeerd, 10,1 behoort tot diverse kerkgenootschappen, 4 is rooms katholiek en 23,7 beleidt geen godsdienst. De gemiddelde verpleegduur was 342 dagen per patiënt en bij de kin deren 368 dagen. Eind 1962 bezochten 21 jongens en 26 meisjes de school van Zonnegloren. Diverse patiënten slaagden voor diploma's. De röntgenafdeüng nam in 1962 3559 foto's en voor het planigrafisch onder zoek werden 16121 foto's genomen. In het jaarverslag van de geneesheer- directeur staat dat de t.b.c. dit jaar in ons land ongeveer 5800 slachtoffers zal eisen. Er is sprake van afname, maar bij oudere mensen van toename van de kans t.b.c. te krijgen. Daardoor zijn er vrij veel mensen in Zonnegloren van oudere leeftijd. Het jaarfeest belooft ook dit jaar een groots feest te worden. Dat blijkt onder meer uit het feit dat vrienden van Zon negloren in 1959 met 2 bussen van Rot terdam kwamen, in 1960 met 5, in 1961 en 1962 met tien en verwacht wordt dat het er dit jaar 12 zullen zijn. SOESTER BOERENDANSERS TRADEN IN FRANKRIJK OP. De Soester Boerendansgroep ontving vanuit Frankrijk de vererende uitnodi ging van „La Reine des Kermesses" te Cambrai een liefdadigheidsbazar, welke onder het motto „Au Pays de Tulipes" gehouden werd, op te luisteren. Dat was niet zo vreemd als men bedenkt dat met dat tulpenland ons land bedoeld was, want het gehele liefdadigheidsfeest stond in het teken van Holland, zodat men meisjes in Volendamse klederdracht kon zien rondlopen. Het programma bevatte vele attractieve nummers zang muziek, clowns, terwijl men op de bazar allerhande zaken kon kopen en een consumptie gebruiken in restaurant „Du Zuiderzee". De 25 leden van de dansgroep traden op de eerste dag van hun bezoek aan Cam brai in verscheidene delen van het stad je ter grootte van Amersfoort op en de volgende dag op het terrein waar de bazar gehouden werd. Ze waren aange kondigd als „de beroemde folkloristische dansgroep uit Holland" en ze hebben de verwachtingen zeker niet beschaamd. Uiteraard trokken de klompen het meest de aandacht en dat zal wel weer voedsel geven aan de gedachte dat in Nederland alle mensen op klompen lopen. De heren van de groep waren bij parti culieren ondergebracht, de dames in een klooster. Zij hebben een paar gezellige dagen in Cambrai doorgebracht, maar vonden het vreemd dat 's avonds om tien uur alle zaken dicht gaan, zodat de stad na tienen totaal uitgestorven is. Op de 3e dag werd de terugtocht aan vaard. Eerst werd Antwerpen bezocht- Een boottocht op de Schelde, het bekij ken van de stad en toen naar Soest terug. Op 7 juli zal de groep bij of in het Kurhaus optreden. Hiervoor is van de directie van de Maatschappij Zeebad Scheveningen een uitnodiging ontvangen. Er zullen ook groepen uit Groningen, Twenthe en Zeeland optreden. JAARVERGADERING „HET GROENE KRUIS". De afdeling Soest van „Het Groene Kruis" hield de jaarvergadering in het Anna Paulownahuis onder voorzitterschap van de heer H. M. Reulen, omdat voorzitter G. Kruyff verhinderd was. Er was bestuursverkiezing omdat mevr. Artz-Horstman, mevr. M. E. Drijber- Muller en mevr. J Holdtgrefe-Krabben- bos periodiek aftraden als bestuurslid. Zij stelden zich herkiesbaar. De afde ling heeft thans 582 leden tegen 560 in het afgelopen jaar, maar er waren slechts twee leden op de vergadering aan wezig. In overleg met de andere kruisver enigingen werd besloten de contributie van 7,op f 9,50 te brengen. Zuster M. G. Boom, de wijkverpleegster werd in april 1962 ziek en aan het einde van het jaar was ze nog niet hersteld. Waarneemsters waren zuster F. H. Bar- neveld, N Hasselbach-Veenman en H. Quivooy. In samenwerking met het Wit- Gele Kruis en het Oranje-Groene Kruis was er ook het afgelopen jaar een con sultatie bureau. De oogarts dokter Hötte hield spreekuur in het wijkgebouw en er waren 13 deelneemsters aan de cursus huishoudelijke ziekenverzorging. Aanvankelijk was er slechts 1 gezins hulp. mevr. M. Vernooy-Faber. Van maart tot augustus was dit mevr. M. Halma. Zij volgde gedeeltelijk een cur sus gezinsverzorging in Arnhem en ver liet toen de vereniging. In juni werd mej. M. v. d. Vuurst gezinsverzorgster en mevr. C. Bosman-Schram was van juni tot eind oktober gezinshulp in los dienst verband. Op 1 december werd mej. H. Lenten gezinshelpster. Aan het einde van het jaar was er 1 gezinsverzorgster in vaste dienst, 1 gezinshelpster in vaste- dienst en 1 gezinshelpster in los dienst verband. In 25 gezinnen werd gedurende 1962 251 hele dagen en 361 halve dagen gezinsver zorging of gezinshulp verschaft. Het financieel verslag wees uit dat er een nadelig saldo van 1361,69 was. Dit is grotendeels ontstaan door de langdu rige ziekte van de wijkverpleegster. De Provinciale Utrechtse Vereniging en de Algemene Nederlandse Vereniging zul len samen dit tekort aanzuiveren. zacht-zuiver-gezond 9 Tj| GARNIZOEN. We hebben thuis ge twist (niet de dans). Het gaat over de stad Roosendaal. Is dit een garnizoens stad En waarom Volgens mij is Roo sendaal dit niet omdat deze stad geen eigen commandant bezit en ressorteert onder Bergen op Zoom. Mijn broer zegt dat dit wel het geval is. Aldus Paul v. d. B. AntwoordEen garnizoen is de naam van de legerafdeling met vaste stand plaats, De stad of vesting waarin de troepen gelegerd zijn, noemt men een garnizoensplaats. Een garnizoen noemt men ook de woonplaats waar een mili tair, een korps, enz. in vredestijd ver blijf houdt. In oorlogstijd spreekt men van bezetting. De garnizoenscomman dant is de gene die voor alle aangele genheden die het garnizoen betreffen, buiten de krijgs- en oefenverrichtingen, het commando voert. Wij moeten dus zeggen dat Roosendaal inderdaad een garnizoensplaats is. ELECTRA. Wat zijn de kosten aan electriciteit van een grammofoon en een televisietoestel aldus Lodi. Antwoord Het gebruik van een groot beeld televisietoestel komt ongeveer neer op het stroomverbruik van een lamp van 150 watt. Bij een platenspeler is het verbruik afhankelijk van het type, er zijn zwaardere en lichtere, maar schom melt tussen het verbruik van 1 a 2 lampen van 150 watt. Als u dus het tarief van de stroom weet dan kunt u zelf uitrekenen hoeveel een paar uur spelen u aan stroom kost. VERVOLG PAUSKEUZE. Dit keer geen rook Voordat de kardinalen in conclaaf gaan, draagt de deken van het kardinaals-col lege de H. Mis van de H. Geest op, waar onder een uiteenzetting wordt gegeven over de pausverkiezing. Elke kardinaal mag twee personen met zich nemen in conclaaf. Zijn assistent mag zowel pries ter als leek zijn. De persoonlijke verzor ger moet een leek zijn. I Bij de keuze is tweederde meerderheid voldoende om een nieuwe paus te kie zen. Als het aantal kardinalen niet door drie deelbaar is, dan is tweederde meer derheid plus één noodzakelijk. De keuze gebeurt in de Sixtijnse kapel bij geheime stemmingen. Iedere morgen en avond moeten er twee verkiezingen plaatsvin den, totdat een nieuwe paus is verkozen Het is Wet toegestaan dat een kardinaal op zichzelf stemt. Tot nu toe was het gewoonte, dat wan neer de kardinalen gestemd hadden, de stembriefjes verbrand werden. Bij een mislukte stemming werden de papieren tezamen met wat nat stro in de conclaaf kachel verbrand, waardoor uit de schoor steen een donkere rook opsteeg, waaraan het publiek buiten kon zien, dat de stemming niet gelukt was. Was de stem ming een succes en was een nieuwe paus gekozen, dan werden de briefjes zonder natte stro verbrand, waardoor uit de schoorsteen witte rook opsteeg. Bij de laatste pauskeuze in 1958 bestond er bij de belangstellenden buiten op het plein nog al eens verschil van mening over de kleur van de rook, aangezien deze veelal grijs was. Paus Joannes heeft hierin echter ver andering gebracht en bepaalde dat de stembriefjes niet verbrand zullen wor den, doch verzameld in het archief van het Vaticaan dienen te worden gedepo neerd Hierdoor bestaat de mogelijkheid dat de traditie van de rook verloren zal gaan. Doch misschien komt men aan de wens van de belangstellenden tegemoet, door ander papier in de kachel te ver branden. Op rantsoen. Om de pauskeuze te bespoedigen, worden de kardinalen geheel van de buiten wereld afgesloten. Als na drie dagen de bijeenkomst nog geen succes heeft op geleverd, worden zij door de conclaaf keuken op rantsoen gesteld. Vroeger ging men bij een langdurig conclaaf wel zo ver. dat de kardinalen tenslotte slechts op brood, water en wijn stonden. Dit komt tegenwoordig echter niet meer voor. Is de stemming gelukt en heeft een kardinaal tweederde (eventueel tweeder de plus één stem) of meer gekregen, dan wordt hem door de kardinaal-deken gevraagd of hij de keuze aanvaardt. De gekozene kan indien hij dit wenst wei geren. Aanvaardt hij echter dit hoog ste kerkelijke ambt, dan wordt hem gevraagd welke naam hij wenst te kie zen. De luifels boven de kardinaalszetels wor den neergelaten, behalve die boven de stoel van de nieuwgekozene. De nieuwe paus wordt naar een aangrenzende ruim te gebracht, waar drie witte togen klaar liggen in verschillende maten. Wanneer hij daarna in het college der kardinalen terugkeert, wordt hij voor de eerste maal gehuldigd. Zijn eerste daad is dan de benoeming of bevestiging van de kardinaal-camer- lengo, die hem vervolgens de vissersring aan de vinger schuift. Dat is de enige maal dat de paus de vissersring draagt. Hij wordt daarna bewaard, om bij zijn dood gebroken te worden. Per Eurovisie. Voor de buitenwereld is dan het grote moment aangebroken, waarop de oudste der kardinaal-diakens aan het publiek op het St. Pieterplein en tevens aan ra- dio-Vaticaan en nu ook weer per Euro visie de naam van de nieuwgekozene paus bekend maakt. De camerlengo verzamelt dan alle ge schriften der kardinalen en laat deze in verzegelde pakketten opbergen in het Vaticaanse archief. Daarna maakt hij rapporten over het verloop van de keu ze, die eveneens in het archief verdwij nen. Dit materiaal blijft voor iedereen ontoe gankelijk, behalve wanneer een paus be paalde stukken voor historische studies bij uitzondering ter beschikking wenst te stellen. Een paus wordt voor zijn leven gekozen, doch indien hij dit wenst, kan hij ieder moment aftreden. Theoretisch kan iedere rooms-katholiek tot paus gekozen wor- Wij maken voor U, elke dag vers, diverse soorten BANKETBAKKERIJ Van Weedestraat 76 Telefoon 2823 den, dus ook een leek. In dat geval moet hij tot bisschop worden gewijd. Het is echter zeer onwaarschijnlijk, dat men tot de keuze van een leek zou overgaan. Insiders verwachten trouwens, dat het komende conclaaf een moeilijk con claaf zal worden en het vrijwel onmo gelijk is om bepaalde prognoses te geven Ervaring van pl.m. 260 stemmingen. Het conclaaf kunnen we zien als een historisch gegroeide ceremonie In de loop der vele eeuwen en met de ervaring van meer dan 260 pauskeuzen is het con claaf langzaam gegroeid naar de vorm die wij nu kennen. Zo is bijvoorbeeld de isolering der deel nemende kardinalen en het verminderen van hun rantsoenen na enige tijd, het gevolg geweest van het ingrijpen van buitenaf, toen indertijd een conclaaf yeel te lang duurde en de kardinalen het maar niet eens konden worden over de verkiezing van een nieuwe paus. Men heeft hen toen in de conclaafruimte op gesloten en toen dit nog onvoldoende bleek te zijn, de deelnemers op een straf rantsoen gezet. Vermoedelijk zal dit laatste nu niet no dig zijn. Doch het isoleren van de kar dinalen is echter een historische tra ditie geworden, waaraan men strak de hand houdt. Het is echter te hopen, dat de kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders spoedig succes mogen hebben, want uiteraard is de gehele rooms-katholieke wereld (en met haar vele anderen) bijzonder be langstellend naar de persoon die de over leden „vredespaus" Joannes zal opvol gen en het hoogste ambt van de rk, kerk zal gaan bekleden. Voor wie nog een bad pak nodig heeft is de keus moeilijk. Er zijn zoveel beel dige uitvoeringen Voor de jonge dochters en de hyper slanken onder ons zijn er de tweedelige badpakken. De broekjes zijn iets hoger opgeknipt dan vorig jaar en de bovenstukjes hebben vaak een knoopgarnering aan de voorkant. De halsen zijn rond en laag. Zweden brengt nylon helanca-yersey badpakken met bijpassende haarband. De halsuitsnijdingen zijn rond, op de rug rond en diep, meestal met een elas tiekje in het zoompje. De Duitse perolastic pakken zijn zeer apart van model en de Italiaanse badcostuums vallen op door de bijzonder goede pasvorm en enorm lage ruguitsnijdingen. Israël brengt in het bij zonder lastex pakken voor grote maten en de bekende badpakkenfabrikant Hein- zei mann komt zelfs met een badcostuum met een inge bouwde step-in. speciaal voor zwaardere figuren. De badmutsen worden Ieder jaar flatteuzer. Fleu rige rubber bloempjes ver sieren de luchtgevulde rub ber mutsen. En zijn ook pruik-badmutsen van nylon krulletjes .,haar". Snoezig, maar nogal kostbaar. Onze illustratie toont u een badpak van Nederlands fabrikaat. Het is tweedelig maar volgens de nieuwe mode. Niet zo'n laag broekje en het bovenstuk met ronde hals en brede bandjes, maar toch heel erg leuk, vooral door de witte rand langs het bovenstuk en de witte strepen op het broekje. Nu nog mooi weer en een stralend bumeur en niets staat een onverge telijke vakantie meer in de weg KONINGINNELAAN 22 SOESTERBERGSESTRAA kunt u nu 128 km/ seerde ve min. or doe Ma Amsterdams ngeb voethol voor de juiste dervoeten o Prachtig rundl Keuze uit bei£ Rand-genaaid. Oersterke por Stevige tussen dus gemakkeli Ingebouwde v< en spotgoedkc Een echte PRE

Soester Courant | 1963 | | pagina 6