GLUREN DOOR HET IJZEREN GORDIJN ANGSTAANJAGENDE BEZIGHEID. BURGERLIJKE STAND Krabbels van Knelis. HET BEGON IN 1841. Tomas Cook nam mensen mee op reis. TWEEDE BLAD Eerste Soester Begrafenis-Onderneming In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT k TELEF. BRANDWEER 3 3 3 BATENBlIRG's Erkende Auto- en Scooterrijschool c« HET RUSLAND VAN DE DOOI. Tien jaar geleden is het alweer, dat Jo- sef Stalins dood openbaar werd gemaakt. Er was rouw in Rusland op die dag in maart 1953. Meer dan 750 militaire mu zikanten speelden de treurmars van Chopin, toen het lichaam van de grote meester, die dertig jaar lang over le ven en dood van een miljoenenvolk had beschikt, naar zijn laatste rustplaats werd gedragen Zijn laatste rustplaats Naast het gebalsemde stoffelijk over schot van de grondlegger van de Rus sische Sovjetstaat, Lenin, kreeg Stalin een plaats in het mausoleum op het Ro de Plein. De plaats, die hij zichzelf had toebe dacht is leeg nu. Maar verdwenen is Stalin niet. Dat is het merkwaardige, de tweeslachtigheid van deze rode stad. Hoe erg ook de beschuldigingen zijn, die latere machtshebbers geuit hebben over hun voorganger, hoe vertoornd Chroes- tsjef ook sprak over de bloedterreur van Stalin, zomin als hij die dertig bloedige jaarbladzijden uit het Russische geschie denisboek kan scheuren, zomin heeft hij Stalins stoffelijk overschot kunnen laten verdwijnen Wie achter het mausoleum het Kremlin binnengaat, belandt op de begraafplaats van alle verdienstelijke Russen uit het betrekkelijk. Vele Jaren van propaganda KORFBAL. hebben de doorsnee Rus wantrouwend Een team van de korfbalvereniging ,,De gemaakt. Hij beschouwt iedere buiten- Meteoren" zou in Utrecht deelgenomen lander a priorie als een mogelijke spion, hebben aan een tournooi van de vereni- Natuurlijk, hij mag fotograferen. Graag ging Welgelegen. Dit is echter uitge- zelfs de nieuwe woonwijken, het Krem- j steld en er werd een bezoek gebracht lin, nog meer Het prachtige nieuwe aan Amersfoort voor het spelen van congresgebouw, schouwburgen, stand- een returnmatch tegen een Amersfoorts beelden en theaters? Goed, goed, goed. team. Soest won met 3-2. Maar de markt? Gewone mensen in de De ruststand was 2-2. Door mej R v straat. Waag het niet. De bevolking zelf Drie werd het 1-0, door Amersfoort 1-1, zal u tot orde roepen. Omdat 't in ie- door mej A Schilder 2-1, vervolgens 2-2 der fototoestel een bedreiging 'ziet. Die westerse kerels zullen er wel iets slechts mee voor hebben. Hij krijgt gewoon geen kans. Vluchtige indrukken uit het Rusland van vandaag zijn moeilijk te geven. Tal van aspecten vechten om de voorrang. Het economisch systeem, dat bij nadere beschouwing tal van allerinteressantste aspecten blijkt te bieden, niet in de laatste plaats omdat de produktiviteit zo tegen valt en de bureaucratie zulk een bedreiging is geworden, dat voor de lichtste vergrijpen tegen de economische orde de zwaarste straffen worden gege ven. En toch proberen tientallen jonge Russen iedere vreemdeling te betrekken in hun zwarte handeltjes. De vraagstukken van de lonen en prij zen, die toch wel een tikkeltje ingewik kelder liggen dan bij ons. Omdat het gemiddelde loon van de Rus niet ver van de honderd a honderdtwintig roebel in de maand ligt, terwijl hij voor zo'n roebel niet zo heel veel meer koopt dan de Nederlander voor zijn guldentje. Dat schept conflicten. Problemen, die de vreemdeling bij blijven als een vreemde druk. Want de Rus mag er dan al flink van eten - en niet minder drin ken - hij maakt toch geen welvarende en nog minder vrolijke, zorgeloze indruk. Er ligt iets van een gelatenheid over hem, die de westerling als een benau wenis blij ft voelen, zelfs als hij al lang weer thuis is. VAN DE SOESTER COURANT. VAN DINSDAG 18 JUNI 1963. Het zijn slechts oude mensen of vrouwen, die men uit een kerk ziet komen. Zeven jaar slechts heeft hij er gelegen Vandaag de dag staan nog vrijwel ieder uur van het etmaal kilometers lange rijen Sovjetburgers te wachten tot ze dit heilige der heiligen mogen betreden Langs de Kremlinmuren stellen zij zich op, ze vormen een enorme slang, die zich over het Rode Plein kronkelt en dan langs de stram op wacht staande soldaten het rood marmeren mauso leum binnengaat. Trapje af, bocht om, weer trapje af en dan het is 'n vreemde gewaarwor ding, want in het melkwitte schijnsel van de schijnwerper ligt daar Lenin. De man, die de revolutie predikte, die als een Godheid wordt vereerd door alle Russen het middelpunt van een cultus Officieren op wacht bij de baar. Ze schuifelen voorbij de duizenden Aan drie zijden passeren ze het dode lichaam om dan de trapjes te bestijgen, terug naar hetzelfde Rode Plein Vreemd okergeel lijken de muren van het Kremlin, als je het mausoleum verlaat. Vreemd, oker geel met die prachtige coniferen ervoor Geen Stalin meer aan de zijde van Lenin Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBOREN Susette Jacoba, dochter var K. R. van Oordt en J. Kropff, Barto lottilaan 39. Hendrika Maria, dochtei van C. W. van Burgsteden en H. J. var. de Wolfshaar, Peter van den Breemer- weg 17. Nicolette, dochter van A. J H Tusenius en J. M. F. Heuvelink, Chr Huygenslaan 55. Sjoerd Henricus Wil helmus, zoon van H. W. G. Frie en M. van Nues, Chr. Huygenslaan 43. Wil- lemijntje Alida Hendrika, dochter van F. W. van Soest en J. van Hussel, de Beaufortlaan 20. ONDERTROUWD Jan Henricus Bernar- dus Huijmk, Birkstraat 62 en Wilhelmi- na Maria Dekker, Noord 25, Schagen. Conrad Bonaventura Maria Geerdes, Ma- riastraat 4, Baarn en Maria Josephina Rademaker, Laanstraat 31. Adrianus Maria de Bruijn, Irisstraat 46, Baarn en Cornelia Alijda Berkhof, Belvedèreweg 14. Jean Pierre Adrien Francois, Con- radkade 60, 's-Gravenhage en Wilhel- mina Wouters, Plasweg 24. Simon Koopmans, le Atjehstraat 148 I, Amster dam en Martha Catharina Siebrich Broekeman, Van Lenneplaan 63. Paulus Janse, Brakstraat 4, Middel burg en Geertruida Lamberdina Johanna Leenders, Rademakerstraat 48. GEHUWD Cornelis Wilhelmus de Wit, Koninginnelaan 55 en Johanna Petro- nella Paulina Beijer, Beetzlaan 28. OVERLEDEN Sophia Grift, 76 jaar, echtgenote van R. van den Heuvel, Ou de Grachtje 3. Sovjetrijk Bekende namen komt men er tegen. Ze zijn er begraven, of liun as is gemetseld in de muur. Namen van kun stenaars. staatslieden en geleerden. Op de grafstenen staan borstbeelden. Behalve op die van Stalin Daar wijst slechts een simpele zerk met eenvoudige uitgebeitelde letters de plaats, waar de staatsman zijn werkelijk laatste ruSt- olaats vond. Waarom geen borstbeeld Onze gids haalt de schouders op. Nog niet klaar '.eker, luidt het commentaar. Maar hij ;s er dan toch maar, die vader des va derlands voor de een, die beul, voor de ander. is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. en tenslotte door P v. Rouwendaal 3-2. De vereniging heeft met 15 leden deel genomen aan de Baarnse avondvier daagse en natuurlijk viel niemand uit. HONKBAL S.E.C. VERLOOR. S.E.C. heeft met 4-11 verloren van Donar en het was een verdiende nederlaag, want het team van Donar was sterker. Er speelden enige Amerikanen in. Bij S.E.C. ontbraken Weering en Lu- schen hetgeen een verzwakking was. Blok had als werper zijn dag niet en na vier innings stond het al 6-0 voor Donar, De Donarspelers sloegen heel gemak kelijk op de worpen van Blok, die als werper opgevolgd werd door Howard en later door Tinlin. Nu ging het beter, maar de twee homeruns die blok had moeten toestaan hadden de strijd al in het voordeel van Donar beslist. S.E.C. was niet alleen weinig gelukkig met werpen, want ook aan slag ging het niet best. In de voorlaatste inning slaag de Nijssen er echter in binnen te komen Het was een prettige wedstrijd, maar de beslissingen van de scheidsrechter vie len wel eens vreemd uit. Het scoreverloop was Donar 3 1 1 5 0 0 0 1 SEC. 00000031 TENNIS GEEN PROMOTIE. Soest A- een jeugdteam van de tennis club Soest - behaalde het kampioenschap van het district na een 3-3-overwinning op Baarn B Zaterdag moest tegen de degradatiekandidaat Laren D gespeeld worden om een plaats in de eerste klas. Laren won, zodat dit team niet degra deert. Soest blijft in de tweede klas. De uitslagen waren R. v. CoeverdenM. Riaskoff 2-6 0-6. Mej. N. Siemensmej. N. Heijmans 6-3 6-2. J. Olthof en R v. CoeverdenM. Rias koff en D. Mansius 2-6 1-6. Mej. N. Siemens en A. Janssenmej. N Heymans en mej. G de Pesters 6-2 6-1. Mej M v. Beurden en J. Olthofmej G. de Pesters en D Mansius 3-6 1-6 Diezelfde benauwenis krijgt hij als vraagstukken van de geestelijke vrijheid aan de orde komen. Van de kunst, die zich op gezette tijden automatisch ont worstelt aan de ketenen van de bu reaucratie - daar is ze per slot van re kening kunst voor - maar die dan toch even vaak weer in het keurslijf terugge drongen wordt. Van de godsdienst voor al ook. Daar openbaart zich wellicht het duidelijkst de tweeslachtigheid van het Rusland van vandaag volgens de grond wet is er in Rusland vrijheid van gods dienst voor iedereen Niemand wordt dan ook in de gevangenis gesmeten om dat hij een kerk bezoekt. Maar naast die vrijheid van godsdienst is er een verbod om propaganda te maken, zen ding te bedrijven. En de houding van Wandelen op het rode plein is voor de rus zondags een evenement. Wie het avontuur beleeft om door Rus- de officiële instanties maakt het voor land te zwerven, om door het Gum- niemand aantrekkelijk, zich teveel met warenhuis te wandelen en een ijsje te de „burgerlijke" moraal van de kerk kopen of limonade te drinken in de bezig te houden. Wie regelmatig naar de Gorkistraat, hij zal telkens weer stuiten kerk gaat, kan niet lid zijn of worden op zulke vreemde ervaringen. Op van die van de communistische partij, waarmee merkwaardige tegenstrijdigheden. Hij het voor hem heel moeilijk is geworden, heeft zich voorgenomen, alle westerse een carrière op te bouwen Vandaar, dat ballast van vooroordelen overboord te men zo weinig jonge Russen in de ker- gooien. En kijk, daar ontdekt hij, dat ken ziet. Voor zover aanwezig - er zijn niemand hem lastig valt. Dat hij vrij kerken, maar het aantal ervan is in mag rondwandelen door de tuinen van het Kremlin. Dat hij net zo laat in de Moskouse nacht mag rondzwalken als het hem belieft, dat hij niet gescha duwd wordt, dat nergens deuren voor hem dicht gaan. Maar dan probeert hij in contact te komen met de bevolking. Neen, niet met die officiële Rus, die hem in Intourist ten allen tijde ter zijde staat, maar met de gewone man uit de straat. Hij knoopt ergens een praatje aan. Hij wil iets ver der vragen. Maar daar komt de ont goocheling. Geen contact. Geen pogin gen om te nauw in gesprek te komen met studenten, met kunstenaars. Geen bezoeken thuis. Ze zijn er - om het maar gewoon te zeggen - als de dood voor, die Russen. Neen, die vrijheid van de tourist is maar verhouding tot overal elders ter we reld belachelijk laag - zijn de godshui zen bevolkt met mensen van boven de vijftig. Vooral vrouwen, omdat die eco nomisch toch niet zoveel meer te ver wachten hebben van het regiem en dus minder kwetsbaar zijn Dat is de indruk, die men van het Rus land van nu krijgt. Het Rusland van de dooi. dat belangstelling heeft voor het westen, dat de westerling ogenschijnlijk vriendelijk ontvangt, maar dat deson danks zichzelf blijft, zichzelf de beper kingen opleggend, die wij met onze tra ditionele opvattingen over vrijheid van de individu, volslagen onaanvaardbaar achten. En die voor ons het gluren door het ijzeren gordijn tot een boeiende, maar ergens toch ook griezelige en zelfs angstaanjagende bezigheid maken. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak ut meraokels vind wattie Russe en die Aomerikaone in de luch doen. Heul me raokels en wat dat Russische deerentje doet ok, maor veur ming hoef ut nie en zo ken ikke d'r nog 'n paor. Ak heur datter weer zo'n ding van meljoene guldes naor boove eschoo- te is om rond de aorde te gaon draoje, dan mok altied an ming eige denke As ikke alsmaor ant graove gao in ming tuun om alsmaor dieper te komme, dan zouwe de bure zeige, wat het dat noeng veur zin, Knelis. Niks, zou ikke zeige, maor mag ikke messchien De Aomeri kaone en de Russe gaon nie de (»rond maor de luch in en dat het ook gin zin. Die binne net as wullie vreuger. Wullie waore niet zukke barre nette jochies, dus 'n wedstried int verspuuge was heul gewoon. Jonges, denkterom dak d'r wat van kon. Ikke kon meeters ver tuffe. Die Aomerikaone en die Rus se tuffe nie, maor die schiete minse de ruumte in. Dat kenne zullie, maor de Aomerikaone kenne die naorigheid mit de neegers nie oplosse en d'r hebbe hoo- pe minse gin wark. En in Ruslaand moj- je veur de onnoozelste dinggen in de rie staon. Dat kenne die manne nie op- losse en datter hoope minse in de heule wereld honger hebbe ok nie. D'r binne wel miljarde veur die flauwekul maor nie veur vliegmesjienes om hoope eete te bringe aster arreges minse krepeere van de honger. Goed, best, 't is meraokels wattie manne en die deern uuthaole en ik hoop dattie Russische kérel en die Russische deern ant end- van de week best terech komme, maor denkterom 'datter mit al dat ge schiet nog us 'n man of 'n deern heul naor an zien end komp. En daorom hoef ut veur ming ok al nie. ZWEMWEDSTRIJDEN. Op 26 juni wordt de jaarlijkse school- zwemdag in het Soester natuurbad ge houden. Er wordt van 1 uur tot half zes gezwommen. Van iedere school komen drie leerlingen uit. Zwemsters en zwem mers van de lagere scholen zwemmen 25 meter individueel en estafette en van de ulo- en v.g.l.o.scholen 50 meter MET Z N ALLEN IS GOEDKOPER DAN ALLEEN. Ruim honderd jaar geleden, in 1841, leefde er in Leicester in Engeland een jonge man, Thomas Cook geheten, die een levendige fantasie had. Een fanta sie, die zich niet verloor in niet te ver werkelijken luchtkastelen, doch die speelde met mogelijkheden, die het toen juist nieuwe tijdperk van technische ontwikkeling bood. Gedurende een lange wandeling piekerde hij over de kortelings gereedgekomen spoorweg tussen Nottingham en Derby, een wonder van techniek, dat velen fascineerde Ideaal leek het hem te rei zen met een dergelijke trein. Grote af standen af te leggen zonder een enkele inspanning, terwijl men op comfortabe le wijze werd vervoerd. Maar voor hem en zo vele anderen was dit niet wegge legd, aangezien de prijzen te hoog wa ren voor de beurzen der meeste burgers Hij besefte, dat dit ook voor de spoor wegen een belemmering betekende, ter wijl deze prijzen ook de populariteit van het reizen in de weg zouden staan. fantasie van de massa sprak en waar voor zeer veel belangstelling bestond Dat dit mogelijk was. vond zijn oorzaak niet alleen in het idee, maar voor een groot deel ook in de manier waarop het werd verwezenlijkt. Cook was hiervoor namelijk de geschikte man. Alles werd volkomen serieus be handeld. Alvorens een reis te organise ren, ging Cook de reis hoogst persoonlijk maken, bezocht het doel van de reis. in formeerde en liet zich rondleiden. Voorts maakte hij afspraken en sloot overeenkomsten met hotels en restau rants, die de verzorging van zijn reizi gers op zich namen. Al spoedig wist men, dat wanneer men met Cook reisde, de reis attractief, de verzorging buitenge woon en de prijzen zeer laag waren. Cook was een man van zijn woord, want al leverde een reis hem tegen verwach ting een verlies op, dan handhaafde hij de prijs waarvoor hij de reis had aange boden. zodat de reizigers na afloop nim mer een navordering ontvingen Dit werd buitengewoon gewaardeerd en Onder het lopen rijpte bij hem een plan het is„wel wolkomen, dat de reizigers - vrijwillig de reissom verhoogden, toen hun leider een verlies had geleden door contractbreuk van een hotel, zo werden zijn reizen en goede verzorging op prijs gesteld. Het duurde niet lang, of Cook kreeg een wereldnaam. en geruime tijd speelde hij daarmee. Thomas Cook bleek een jongeling die van doorzetten wist en na enkele weken nam hij een kloek besluit. Hij stapte naar de spoorwegmaatschappij en huurde een gehele trein. De eerste „reisvercniging". Zijn eerste reizigers waren de leden van een vereniging waarvan hij lid was en zo gebeurde het, dat ruim vijfhon derd personen in de door Cook gehuurde trein voor het lage bedrag van één shilling per persoon een gezellig reisje maakten van Leicester naar Loughbo- rough en terug. Zijn reizigers, het pubhek en de pers waren geweldig enthousiast over deze unieke onderneming, die had aangetoond, dat het reizen ook voor de gewone man mogelijk was, mits men georganiseerd op stap ging. Thomas Cook begreep, dat er grote mogelijkheden in zijn project lagen en hij zette er vol ijver zijn schou ders onder. Zijn vereniging moedigde hem aan, want zij had in hem een reis- manager gevonden, die zijn weerga niet had. Gestimuleerd door het eerste succes, or ganiseerde Cook voor zijn vereniging nog enkele aardige reizen tegen billijke prijzen. Hij had enorm succes en zijn naam kreeg al spoedig meer bekendheid. In 1843 organiseerde hij per speciale treinen reizen naar de beroemde paarden rennen te Derby. Zes en veertighonderd mensen werden door hem in de gelegen heid gesteld de race te bezoeken. Aanvankelijk ging het langzaam, want Cook was een voorzichtig man, die geen grote sprongen maakte, doch zijn organi satie kalm liep rijpen. In 1845 organi seerde hij voor het eerst een reisje naar Liverpool. Geboren reisleider. Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 0 2955) U wordt gehaald en gebracht CS V; Internationaal bureau. In 1851 reisde hij met gezelschappen naar de wereldtentoonstelling te Londen. Spoe dig volgden reizen naar het Europese vasteland en wel de eerste naar Parijs met een gezelschap van bijna zeshonderd touristen Hier bleef het niet bij en Cook's reizen strekten zich na verloop van tijd als de draden van een spinne- web over Europa uit. Gesteund door zijn successen greep Cook nog hoger. Rei zen naar Amerika, noord-Afrika, Pa lestina en de Egyptische pyramiden volg den. Cook had zich inmiddels te Londen ge vestigd als reisbureau, een firma met een klinkende wereldnaam, die al spoe dig elders in de wereld navolgers vond Zijn gezelschappen reisden nu over de gehele wereld en toen Cook op hoge leeftijd overleed, werd zijn bedrijf door zijn familie voortgezet, totdat het in 1928 een fusie aanging met de Belgische Cie International des Wagon de Lits De gehele wereld zal echter Cook blijven Al spoedig bemerkte Cook, dat hij een eren als de man, die het maken van denkbeeld verwezenlijkt had, dat tot de prachtige grote reizen.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5