DE GROTE ILLUSIE. HET OOG GERICHT OP ZENDTIJD. I 50-jarige Koninklijke Luchtmacht. Anjerfonds helpt verenigingen. Avondvierdaagse wielrennen. GIREREN VAN ABONNEMENTSGELD. TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 VRIJDAG 21 JUNI 1963. 42c JAARGANG No. 46. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart. 12,10 - per post 12,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Er zijn sinds het einde van de tweede wereldoorlog alweer enkele ontwape ningsconferenties gepleegd, zonder dat er op dit gebied ook maar enige voor uitgang is geboekt. Er bestaan desalniet temin nog altijd idealisten, die geloven dat het eens tot ontwapening zal ko men. Het is gelukkig dat er zulke men sen zijn, want zij stimuleren in ieder geval tot het goede en dragen er wel licht toe bij het verantwoordelijkheids besef van de machthebbers nog te ver hogen. Het ideaal van ontwapening zal echter, zeker tijdens de eerstkomende generaties, niet worden verwezenlijkt. Momenteel zijn de voornaamste partners voor een "gesprek daarover Amerika en Rusland en theoretisch zou men zich kunnen indenken, dat deze grote mogendheden op dit punt nog eens tot een afspraak zouden kunnen komen. Echter alleen theoretisch, want ook zij hebben hiervoor niet alleen met elkaar te maken. Beschouwt men de agressieve houding van landen als b.v. China en Egypte, de steeds dreigende situaties in zuidoost-Azië, in Afrika en elders ter wereld, dan beseft men dat ontwapening juist voor de grote en machtige staten niet mogelijk is. Steeds weer zullen er ergens ter wereld agressieve volken tevoorschijn treden, die hun ont- wikkelmgsdrang gepaard laten gaan met militair geweld. Voor Amerika (met zijn bondgenoten) en Rusland (met zijn bondgenoten) is ont wapening derhalve voorlopig niet mo gelijk, ook al zou de economische situ atie er welhaast toe dringen. Ontwapeningsconferenties worden al van de vorige eeuw af gehouden, er is in Den Haag zelfs gezamenlijk een paleis voor gesticht, thans heeft men er in Genêve de voormalige Volkenbondsge bouwen voor staan, maar het blijft im mer bij praten zonder daden. Ze zijn eerder te beschouwen als een wederzijds toetsen van eikaars militaire inzichten dan als een poging de oorlogs wapenen werkelijk af te schaffen. Inmiddels confereren Amerika en Rus land ook al 'n paar jaar met elkaar over afschaffing van de kernproeven in de dampkring. Beide regeringen weten heel goed, dat bij voortgaan van deze proeven de atmosfeer steeds meer be zwangerd raakt met radio-actieve stof fen en dit voor de mensheid tot een levensgevaarlijke situatie zou kunnen leiden. Zodra het lijkt dat men bijna toe is aan een vergelijk op dit gebied, komt er echter weer een kink in de kabel dan wil Rusland net niet het Amerikaanse en de Amerikanen net niet het Russische voorstel aanvaarden. De wereld wordt er haast wanhopig on der. Maar men praat tenminste met el kaar en zo lang dit geschiedt, worden de proeven voorlopig gestaakt. Misschien echter maar tot één der gesprekspart ners meent dat de ander toch weer een stapje verder is gekomen op atoomge bied en ook hij dus weer proeven moet nemen om die achterstand in te halen. Het zou natuurlijk prachtig zijn als de grote mogendheden tot een definitief verbod van verdere kernproeven kwamen. Maar daarmee zijn we er niet. We' schieten daar weinig mee op als intussen de controversiële kwesties blijven be staan en deze dus toch een voortdurende dreiging blijven vormen. Als men die kwesties nu eerst eens wilde oplossen, (we denken aan Berlijn en de twee Duitslanden, aan Cuba, Turkije, Korea, Vietnam, de Indiase grenzen en de dreiging rondom Israël) dan zou het wellicht niet zo heel veel moeite meer kosten om tot een kernstop en wellicht zelfs tot een zekere ontwapening te ko men. Want alle goed bedoelde confe renties over die onderwerpen hebben geen enkele zin als niet eerst de onder linge achterdocht wordt weggenomen, als men niet tot een status quo komt, waar bij geen ernstige wrijfpunten meer aan wezig zijn, zodat ook de handel zich vrij kan ontwikkelen. Wanneer die kwesties niet worden opge lost, is ontwapening niet mogelijk en voor de een zowel als voor de ander zelfs levensgevaarlijk. Waakzaamheid blijft dan ten zeerste geboden. Maar om die kwestie tot een oplossing te brengen, zullen partijen eerst weer van eikaars goede wil overtuigd moeten zijn, moeten weten dat er geen aggressieve bedoelin gen bestaan en deze ook van anderen zullen worden tegengegaan. Hoe brengen ze elkaar dat nu aan het verstand Wie de oplossing weet mag het zeggen. OP DRIE PLAATSEN MLTZIEKSCHOLEN Na een enquete onder leerlingen van la gere scholen is het gemeentebestuur van mening dat het gewenst is op drie plaat sen in de gemeente een afdeling van de Amersfoortse muziekschool te ves tigen, namelijk in Soesterberg, Soest-Z. en Soestdijk. Er wordt thans een enquete onder de ouders van kinderen die de lagere school bezoeken gehouden om tot een definitief oordeel te kunnen komen. De herdenking van het 50-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht zal in de ochtend van 1 juli a.s. beginnen met een kranslegging door de Chef van de Luchtmachtstaf bij het monument voor de gevallen kameraden op de vliegbasis Soesterberg. Nabestaanden van overleden medewer kers - zowel militairen als burgers - van de Koninklijke Luchtmacht kunnen aan deze herdenking deelnemen en des gewenst ook een bloemengroet bij het monument brengen. Deze nabestaanden zijn op deze le juli de gasten van de Stichting „Erefonds Koninklijke Luchtmacht". Deze Stichting stelt haar gasten in de gelegenheid vóór de kranslegging een bijzondere kerk dienst bij te wonen en biedt hen voorts een lunch aan. Zo zij dit wensen kunnen de nabestaan den verder de grond- en luchtparade bijwonen welke in de middag van die dag zal worden gehouden. Belanghebbenden worden uitgenodigd zich op te geven bij het Secretariaat Stichting „Erefonds Koninklijke Lucht macht", Basis Jessurunkamp, Soestdui- nen. HET JAARFEEST VAN ZONNEGLOREN. Aan het jaarfeest van Zonnegloren, dat op 10 juni gehouden wordt, zal medewer king verleend worden door het 70-jarige Nijkerks Stedelijk Fanfarekorps. De zes tig leden van dit korps zullen in Middel eeuws poorterscostuum verschijnen in verband met het 550-jarig bestaan van Nijkerk. Instellingen en verenigingen, die zich op het culturele vlak bewegen, hebben het niet gemakkelijk. Zij verkeren over het algemeen onophoudelijk in geldnood, om dat zij maar een gedeelte van het publiek in hun werkingssfeer weten te betrekken. Anders ligt dat met spectaculaire en sen sationele zaken die spreken een heel groot publiek aan. En verenigingen die zich daarmede bezig houden komen ook financieel wel aan hun trekken. Dat zijn nu eenmaal de nuchtere feiten. Het Anjerfonds probeert nu in de nood van allerlei instellingen en verenigingen die de cultuur behartigen en uitdragen te voorzien Het daarvoor nodige geld moet voor het overgrote deel komen uit de bekende jaarlijkse collecte, die dit jaar wordt gehouden in het tijdvak 24 t.m. 29 juni a.s. Laten wij beseffen dat een volk met een beperkt en weinig actief cultureel leven een armoedig volk is. Helpt mee, deze collecte te doen slagen, hetzij door het kopen van de nieuwste en exclusieve foto van ons Koninklijk Gezin, hetzij door het storten van een gift in de collectebus. Het Anjerfonds kan dan weer de vereni gingen helpen, ook plaatselijk. Mocht u voor dit mooie doel nog enkele vrije uren beschikbaar willen stellen om te helpen, dan bent u hartelijk welkom bij voor SoestMevr. J. J. H. Goudri- aan-Nowee, Rubenslaan 38 voor Soester berg Chr. Huygenslaan 57 (Secretaris Soesterberg's Gemengd koor). Op maandagavond, 24 juni, zal het start schot vallen voor de tweede Soester wieler-avondvierdaagse, georganiseerd door de vereniging Tempo. Op maandag, dinsdag, woensdag en don derdag zullen ploegen van vijf renners op het parcours Koninginnelaan, Hart- weg, Nieuwstraat rijden. De ploegen vertegenwoordigen bedrijven en reeds hebben Polynorm, hotel Soest dijk, AVIA, Mercedes (Van Kooij), Ocriet en de Amstelbrouwerij ingeschreven. Er zullen waarschijnlijk nog meer ploegen deelnemen. Van de vereniging Tempo doen de rijders Gerrit Ruttenberg, Gert de Weert en Jaap v. d. Burgt mee. Onder de deel nemers bevinden zich verder Piet van Dijk, de winnaar van het vorig jaar, Jaap Oudkerk, de achtervolgingskam pioen 1963, Leo Hermes, J. v. Geest, die tweede werd bij de Baarnse avondvier daagse, G. van 't Lith, die enige wed strijden in Duitsland gewonnen heeft, B. Soet. de bekende rijder uit Sassen- heim, M. Breure uit Rotterdam, C. Schijff, die de ronde van Papendrecht won. Ad Russer en Jan Boog, die vijfde werd bij Olympia's tour. Ook ditmaal krijgt men de gelegenheid om premies voor de renners ter beschik king te stellen. Op donderdagavond 27 juni worden in café Soestdijk de prijzen uitgereikt. VLEESVERKOOP. Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft wederom vleesverkoop aan het slachthuis plaats. Bij de boksstrijd tussen Cassius Clay uit Louisville en de Engelsman Henry Cooper. die in de vijfde ronde, zoals door Clay werd voorspeld, uitgeteld was en verloren had, waren te Wembey 55.000 toeschouwers aanwezig. Onder hen bevonden zich Richard .Marcus Antonius' Burton en Elizabeth .Cleopatra' Taylor. OUDERAVOND. Woensdagavond heeft de Willibrordus- school, ditmaal in combinatie met de Ludgerusschool, de jaarlijkse ouderavond gehouden. Hoezeer dit soort avonden van zang, muziek,.dans en declamatie bij de ouders der leerlingen in de smaak valt bleek wel uit de opkomst van de belangstellenden. Er is met veel enthousiasme door een 140-tal kinderen een zeer aantrekkelijk en gevarieerd programma gebracht. Dat de kinderen zelf vol ongeduld naar deze avond hebben uitgekeken kwam duidelijk tot uiting in een korte schets, waarin een tweetal meisjes naar de eer dong de avond te mogen openen. Uiteindelijk nam de heer Taris als lachende derde met een kort welkomst woord deze taak op zich. Hierna werd met verve aan een geweldig programma begonnen, dat voor een drietal uren van heerlijke ontspanning zorg droeg. Een groot kinderkoor, in fleurige Tiroler pakjes gestoken, beet onder leiding van de heer v. d. Koppel de spits af met enige vlot gebrachte, pittig klinkende liederen Daarbij bleek de Duitse taal de kinderen geen moeilijkheden in de weg te leggen. „De klas van meester Pennewip", die door de inspecteur van het onderwijs met een bezoek vereerd werd, zorgde ervoor dat er heel wat afgelachen werd. Ook enige balletdansjes door een der oud-leerlingen gebracht, kregen alle waardering. Een even groot succes had mej. Van Dalen met haar stukje „De Heks in de fles", alsmede de heer Valkenhoef, die met een blokfluitclubje wat muziek uit de Fran se keuken het horen. Dat men wat het dansen betreft niet al leen met de Twist bij de tijd is, bewees Jeanette Tönis met een demonstratie van een niet minder moderne maar wat rustiger dans. Ook de dames Higler en v. d. Kant lieten blijken heel wat van hun vrije uurtjes opgeofferd te hebben om de aanwezigen zo aangenaam moge lijk bezig te houden. Met een komische modeshow, een bruidsvaart en een groot slotkoor werd de avond' besloten. Dank zij een degelijke voorbereiding, waarbij kosten noch moeite gespaard werden, is een avond geboden, waaraan de ouders een prettige herinnering bewaren en die om een spoedige herhaling vraagt. LAATSTE BIJEENKOMST HUISHOUDE LIJKE- EN GEZINSVOORLICHTING. In het Anna Paulownahuis hield de Stichting voor Huishoudelijke- en Gezins voorlichting de laatste bijeenkomst van het seizoen 1962-1963. Mevr. J. Smit-Goemans, die enige tijd geleden over het onderwerp „Kleur en fleur in het interieur" sprak, hield nu een allergezelligst praatje over kleur en fleur bij stoffen. De aanwezige dames moesten tot hun schrik horen dat er erg veel fouten gemaakt worden bij het kiezen van kleuren en patronen, omdat te weinig rekening gehouden wordt met het figuur en de teint. Vooral oudere mensen moeten voorzichtig zijn in hun keuze al behoeven zij het echt niet al tijd bij zwart of donker te houden. Met behulp van „mannequins" onder de aanwezigen liet mevr. Smit de uitwerking van kleuren en stoffen zien bij diverse personen en de verschillen waren ver rassend. In september zal de Stichting voor Huis houdelijke- en Gezinsvoorlichting weer starten met het organiseren van lezin gen, demonstraties enz. DUINKIKKERS VERLOREN. Het damesteam van De Duinkikkers speelde in Naarden tegen een team van De Vest en verloor met 4-10. Bij de rust was de stand 2-7. De Soester doelpun ten werden gemaakt door Loes de Vink en Hanny van Riemsdijk. Het meisjes team verloor met 3-0 van De Vuursche. JERUZALEM-BABEL. Over dit onderwerp spreekt ds D. W. Veldkamp, predikant der Vrije Evang. Gemeente te Hilversum, in gebouw Prins Bernhardlaan 2, Soestdijk, op woensdag 3 juli. De avond van 26 juli komt te vervallen. Men zie de advertentie in dit nummer. Abonné's, die het abonnementsgeld voor het 3e kwartaal van ons blad (ƒ2.10 voor Soest en Soesterberg en 2.25 voor andere gemeenten) wensen te gireren, verzoeken wij beleefd dit nu te doen met ver melding van 3e kwartaal Bij overschrijving na 1 juli kun nen wij niet voorkomen, dat een kwitantie wordt aangeboden, daar de abonnementskwitanties dan in handen zijn van de incasseerders. Administratie SOESTER COURANT. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van J. van Blankers, Dorresteinweg 117 te Soest, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een autosloopbedrijf in het perceel Dorre steinweg 117, kadastraal bekend gemeen te Soest, sectie G, nr. 4928. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeentebe stuur. Bovendien zal op dinsdag, 9 juli a.s., des voormiddags 10.30 uur, in het gemeente huis een openbare zitting worden ge houden, alwaar mondeling bezwaren te gen de inwilliging van dit verzoek kun nen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. Soest, 21 juni 1963. ONDERWIJS. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, ter vol- Vóór de verkiezingen hebben de heren van de televisie ons overstelpt met uit zendingen die verkiezingen tot onder werp hadden en heren als staatssecre taris Roolvink, minister Toxopeus en P.v.d.A.-voorzitter Suurhof waren bijna dagelijks gasten in onze huiskamers. Gelukkig zijn die politieke uitzendingen na de verkiezingen weer tot verteer bare porties teruggebracht. De grote partijen kregen hun zendtijd, de kleine eveneens en nu heeft de regering beslo ten de Boerenpartij en het Gereformeerd Politiek Verbond, debutanten in de tweede kamer, eveneens zendtijd te ver lenen. Misschien is er iemand die mij van laakbare sympathie voor het communis tisch deel van de wereld beschuldigt wanneer ik het vreemd vind dat alle mo gelijke partijen en partijtjes hun mening door middel van radio en televisie aan ons kenbaar mogen maken, behalve de communisten. Men zal me terecht wijzen en zeggen dat deze mensen fout zijn, maar de Nederlanders, die ons door een zijdige ontwapening zonder het mis schien te willen aan de Russische beer zouden uitleveren, zijn eveneens fout, al behoren ze dan niet tot de C.P.N. maar tot andere partijen. Laat de regering die vrienden van Rus land toch zendtijd geven. Dat is in de eerste plaats goed democratisch en m de tweede plaats verstandig, want er zal heus zo af en toe wel een commu nist op de beeldbuis verschijnen die zulke wartaal uitslaat dat het alleen maar stemmen kan kosten. Nu blijft die wartaal in hoofdzaak be perkt tot de tweede kamer en andere lichamen waarin vertegenwoordigers van ons volk hun mening mogen zeggen en dat is toch eigenlijk jammer, want met wartaal kan men zich best vermaken op z'n tijd. KANTMAN. doening aan het bepaalde in artikel 76 van de Lageronderwijswet 1920, dat de raad van die gemeente in zijn vergade ring van 12 juni j.I. medewerking heeft verleend als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 voor a. het aanschaffen van handenarbeidma- teriaal ten behoeve van de St. The- resiaschool voor g.l.o te Soestdijk. b het aanbrengen van een afrastering rond het terrein van die school; c. het aanbrengen van naadloze vloerbe dekking, aanrechtjes o.a. en het wijzi gen van de centrale verwarmingsin- stallatie in de van der Huchtschool voor ulo. c q. g.l.o. te Soestdijk als mede het aanschaffen van 'n schrob/ boenmachine voor die scholen; d. het aanschaffen van meubilair en leermiddelen ten behoeve van de Van der Huchtschool voor g.l.o. te Soest dijk; e. het wegbreken van podia en het aan schaffen van vloerbedekking ten be hoeve van de De Savornin Lohman- school voor g.l.o. te Soest-Zuid; f. het aanschaffen van leermiddelen en het treffen van diverse voorzieningen ten behoeve van de St. Carolusschool voor g.1 o. te Soesterberg; en ter voldoening aan het bepaalde in artikel 54 van de Kleuter-onderwijswet, dat de raad van die gemeente in dezelf de vergadering medewerking heeft ver leend als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet voor de aanschaf fing van meubilair, spel- en ontwikke lingsmateriaal ten behoeve van de Van der Huchtschool te Soestdijk. Soest, 21 juni 1963. AFSLUITING GEDEELTE PARKLAAN. Burgemeester en wethouders van Soest; gelet op het bepaalde in artikel 5, 6e lid, van het Wegenverkeersreglement, maken bekend, dat door hun college is besloten om hun besluit van 16 juli 1947, afd. I, nr. 4709, waarbij het gedeelte van de Parklaan, gelegen tussen de Nieuwe- weg en het aan de Parklaan gelegen ge meente-plantsoen is gesloten voor ver keer met alle motorrijtuigen in één richting en wel in die van de Nieuwe- weg naar het genoemde plantsoen. Van dit besluit staat voor iedere belang hebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Ko ningin gericht doch ingediend bij de commissaris der Koningin dezer provin cie, die een bewijs van ontvangst af geeft. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de desbetreffende hoofdingenieur directeur van Rijkswaterstaat, de Ko ninklijke Toeristenbond A.N.W.B de Ko ninklijke Automobielclub, de Koninklijke Ned. Motorrijdersvereniging en aan ge deputeerde staten dezer provincie. Soest, 21 juni 1963.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1