rm Vakantietassen te kust en te keur f'5 Het Rassenprobleem. BURGERLIJKE STAND BOSCH KWAK WtÈËtÊÈÊm^M*k SOESTERBERG. Met „niets" begonnen TWEEDE BLAD Eerste Soester Begrafenis-Onderneming In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT en na een jaar op de eerste plaats. GIREREN VAN ABONNEMENTSGELD. BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool E2 r=i VAN DE SOESTER COURANT. VAN DINSDAG 25 JUNI 1963. De relletjes in de Verenigde Staten van Noord-Amerika over de rassenscheiding plaatsen dit probleem weer eens in het middelpunt der belangstelling. Men is in de blanke landen, waar men minder met het rassenprobleem te ma ken heeft, en bij de gekleurde volken natuurlijk van oordeel, dat de sogregatie, zoals die vooral in Noord-Amerika voor komt, in een christelijke staat en bij een democratisch bestel niet thuis hoort. Dat is in principe ook zo en in de grondwet van de Verenigde Staten ligt dat zelfs ook verankerd. Maar niet alle staten van de federale republiek onder schrijven dit evenzo en vooral in de zuidelijke staten, waar de negers aan vankelijk de slaven waren en hun vrij lating uiteraard grote problemen schiep, is de gelijkstelling van blanken en ne gers niet zo eenvoudig te verwezenlij ken. Het is heel gemakkelijk om die rassen discriminatie te veroordelen, doch al leen wanneer men er feitelijk niets mee te maken heeft. Zit men temidden van zo'n probleemgebied, dan bekijkt men die zaken wel enigszins anders, dan be grijpt men waarom er een weerstand tegen de gelijkheid is, waarom men de samenkomstplaatsen der rassen geschei den wil houden. Daar zijn uiteraard re denen voor en dat is niet zozeer de af keer van de kleur, maar meer het ver schil in psyche en opvoeding dat hier bij een rol speelt. Zo zijn er ook in Zuid-Afrika wel degelijk goede rede nen voor het gescheiden houden van de rassen. We moeten echter niet menen, dat al leen de blanken rassendiscriminatie toe passen. Er straat evengoed tegenover, dat de negerbevolking in Afrika b.v. feite lijk ook rassendiscriminatie toepassen tegenover de blanken. In vele Arabische landen is men daar ook niet vrij van en ook in enkele Aziatische landen wor den de blanke maar ternauwernood ge duld. We moeten dus niet de mening wil len doen postvatten, dat alleen de blan- Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBOREN Siewert Adrianus, zoon van H. Bouwens en J. R, Visscher, Ede Gld., Bennekom, Marijkelaan 4. Josepha Clasina Maria, dochter van M. Mulder en F. van der Valk, Plesmanstraat 131. Petra Jacoba, dochter van K. Boe- kelo en Th. A. A. Westerweel, Chr. Huy- genslaan 94. Monique Margot, dochter van G. L. Blank en A. Andringa, Baarn, Thorbeckelaan 44. Nicolaas Jacobus, zoon van J. R. Vennema en M. L van Herwaarden, Simon Stevinlaan 65. Kaj Peter, zoon van P. C. Rosam en G. Meerbeek, Laanstraat 43. Maria Jo- hanna, dochter van L. Haas en R. Poot, Baarn, Frans Halslaan 51. Albert, zoon van G. van Huizen en H Bakker, Postweg 65. Remke Maria Jordinde, dochter van J. H. A. Dankers en J. M. van Wijland, Birkstraat 147. Johan- nes, zoon van E. M. J. Scholten en J. Leideman, Middelwijkstraat 28. Wil- lemina Maria, dochter van R. Schoon- derbeek en M. Camper, Kerkpad Z.Z. 33. Hilde, dochter van C. H. van der Heijden en'S. Veenendaal, F. C. Kuij- perstraat 28. Walter Johannes, zoon van J. C. M. Boerenkamp en C J. M. van der Kleij, Jan Steenlaan 15. Hen- drikus Abraham, zoon van J. H. L. Schou ten en M J. Herrebout, Baarn, August Jansenweg 32. Johanna Elisabeth, dochter van P Ouderdorp en M. J. van der Heiden, Baarn, Molenweg 35. Marcel, zoon van J. A. Mackaaij en J. Geurts, Baarn, Hyacinthstraat 11. Jan Peter Ronald, zoon van C. L Laribij en C. van Dijkhuizen, van Goijenlaan 62. ONDERTROUWD Willem Hendrik Veen- huizen, Asterstraat 23, Amersfoort en Melisje Limburg, Ericaweg 2. Mekke van Schijndel, Kamillestraat 20, Amers foort en Bernardina Johanna de Kam, Molenstraat 106. Hendrik van de Bunt, Sparrenlaan 10, Baarn en Geertje Was senaar, Molenstraat 91. Bob Willy Maria van Gelder, Neuweg 162, Hilver sum en Jeannette Louise de Bruin, Kerk pad N.Z. 65. Franciscus Hendrikus Tiemessen, Soesterweg 265. Amersfoort en Cornelia Barbara Maria Rademaker, Kerkstraat 44. Derk Ham, Graaf Wichmanstraat 52, Hilversum en Jenny van der Boon, Schoutenkampweg 34. johannes Hendrikus Rauch, Korte Hart- weg 12 en Elisabeth Helena Westerveld, Schoutenkampweg 67. GEHUWD 'Geen. OVERLEDENHendrik Oosterling, oud 72 jaar, weduwnaar van I. W. C. Ober man, Van Beuningenlaan 14. Gradus johannes van Rossum, oud 64 jaar, echt genoot van M. H. de Beer, Beetzlaan 5. Leontine Marie Tiers, 76 jaar, we duwe van P.P.D. van Vaerenberg, Ster renbergweg 38. Hermina Plomp, 83 is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. kan ieder voorzien, dat op den duur de ongeüjke behandeling van negers niet gehandhaafd kan blijven. Maar juist ook hiervoor dient men de situatie te kennen, een situatie die niet met één slag ver anderd kan worden doch een tijd van evolutie nodig heeft. Daarom ook zijn protesten onzerzijds een volkomen slag in de lucht. De Juiste verhouding en ver draagzaamheid tussen de rassen dient te groeien, daar zowel als elders. ken rassendiscriminatie toepassen en de negers minderwaardig en onderdrukt willen houden. Waar blanken ten achter gesteld worden bij de eigen (gekleurde) bevolking, daar over leest men hier minder en dat wordt (nog) niet als een sensationeel probleem gezien. Kent men de achtergronden, dan is echter ook dat even begrijpelijk als de negerproblemen in Amerika wan neer men daarvan de situatie kent. De Nederlander is over het algemeen in deze zaken zeer verdraagzaam en men is hier dan ook geneigd om rassen discriminatie heftig te veroordelen. Maar al beschouwen wij openlijk negers en andere kleurlingen dan als onze gelij ken, toch zijn ook velen onzer landge noten niet vrij van rassenvooroordeel. We hoorden dezer dagen nog juist hoe een hier wonend, keurig opgevoed neger meisje met een h.b.s.-opleiding de groot ste moeite had om een betrekking te vinden, zelfs als secretaresse door ver schillende directies niet werd gewenst, al gaf men toe dat haar antecedenten meer dan voldoende waren voor de be trekking, maar men gaf toch de voor keur aan een blank meisje. Neen, wan neer een ras temidden van een ander ras in de minderheid verkeert, dan schept dat vrijwel overal moeilijkheden Een hoge vorm van beschaving kan er toe leiden dat de openbare rechten dan wel zoveel mogelijk gelijk gehouden worden, maar individueel blijven er bij menigeen aversies over tegenover de mens van 'n ander ras, ook al zal men er zich zo humaan mogelijk tegenover ge dragen. Rassenverschillen blijven steeds weer een moeilijk probleem vormen. En eer wij discriminatie in bepaalde landen ver oordelen, dienen we eerst wel heel goed de hand in eigen boezem te steken, ons van de situatie aldaar op de hoogte te stellen en ons dan af te vragen of wij ons zelf wel geheel gelijk gesteld willen zien aan de mens van een an der ras. Meestal oordeelt en veroordeelt men maar uit een ethisch standpunt, zonder iets van de problematiek van de plaatselijke situatie af te weten. Het willen handhaven van de discrimi natie in vooral de zuidelijke staten van Amerika, is politiek gezien voor de rege ring van president Kennedy allesbehalve gunstig. Uit binnenlands politieke over wegingen treedt de regering te Washing ton hiertegen nog te weifelend op, al DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA. 5 jaar garantie - Bosch service Stroomverbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 122 L f298.- tot 220 L. I 648.-. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 ZESDE PALEIS SOESTDIJKTOCHT. De vierde Paleis Soestdijktocht die in 1961 gehouden werd, verregende totaal. Even zag het ernaar uit dat de zesde tocht, die zaterdagmiddag gehouden werd, hetzelfde lot zou ondergaan, maar dat viel gelukkig nogal mee. Er waren 500 wandellustigen tegen 800 in 1962. De organisatie was in handen van de wandelsportafdeling van de vereniging Olympia en de heren W. A. Suman en J. v Londen hadden een zwaar maar mooi parcourt uitgezet. Voor de deelnemers aan de 12 km voer de dit rond het paleis, voor de deelne mers aan de 18 en 25 km had men een verlengstuk in de bossen van Pijnenburg en de Lage Vuursche gevonden. Groepen hepen 12 en 18 km, individuelen 12, 18 en 25 km De jongste deelnemer was 5 jaar. Hij liep 12 km nadat hij met zijn vader uit Rotterdam gekomen was als duopassagier op de brommer. Op de 12 km liepen 19 groepen, op de 18 km 5. De groepen kwamen uit Waddenoijen, Hoofddorp, Maarsbergen, Hoevelaken, Baarn, Voorthuizen en Soest. Van Olympia (buiten mededinging) S.T.C., D.V.V. en het Van Arkelinstituut liepen Soester groepen mee. Een jury, bestaande uit de heren G. Dijkman, Soesterberg J. Hoek, Buur- malsen en J H Keizer, Huizen, beoor deelde de prestaties van de groepen. Als prijzen waren voor hen bekers be schikbaar en alle deelnemers die de tocht uitliepen kregen een medaille. De prijzen werden in gebouw Credo uitge reikt door de heer J. v. Londen. Aan de organisatie verleende bestuursle den van Olympia en de wandelsportaf- jaar, echtgenote van A. Haagsma, Dor- resteinweg 37. Cornelis Verhage, 29 jaar, Vosseveldlaan 23. Jacobus Cor nelis Hollants, 65 jaar, echtgenoot van F M. Goeman, Stadhouderslaan 25b. Henricus van Dijk, 77 jaar, echtgenoot van A. Majoor, Gen. Winkelmanstraat 2c. fiiM: Gaat U ook met vakantie De meesten van ons zullen een derge lijke vraag bevestigend beantwoor den. Maar hoe we ook op vakantie gaan, het betekent altijd het mee nemen van die dingen die we nu eenmaal niet kunnen missen en bij ons moeten hebben. Het mee nemen er van vergt verpakking, koffer- of tasruimte. en daarbij komen we op het punt dat nu voor ons van belang is. Hoe dikwijls hebben we misschien in het ver leden al niet lopen sjouwen met een bijzonder grote en onhandige koffer We moeten bij de keuze van dit materiaal wel degelijk in ogen schouw nemen wat er in verpakt dient te worden en hoe een en an der kan worden getransporteerd. Moeten we het met handkracht persoonlijk meedragen, dan dienen we bij de keuze van koffer of tas daar wel rekening mee te houden en een en ander niet te groot te kiezen. Het is namelijk nog altijd gemakkelijker om in elke hand één kleine koffer te dragen, dan aan één hand een dubbele gewelde naar. want daar komen we echt niet ver mee, ook niet al wisselen we hem van de ene hand naar de andere hand en omgekeerd. Derge lijke koffers zijn alleen nuttig, wanneer we er zelf niet mee be hoeven te zeulen, wanneer (schaar se) kruiers eT voor zorgen of wan- neer ze slechts in auto's of op an dere wijze meegaan. Voor het materiaal dat we gedu rende de gehele dag tijdens de reis bi) ons moeten hebben, kun nen we het best een gewone week endtas gebruiken, dan zijn er nog de speciale foudraals voor onze mooie hoeden en de handige plun- jezak, die we zo over onze schou der mee kunnen dragen. Tegenwoordig worden de koffers en tassen uitgevoerd in leuke ruit- dessins en van kunststoffabrikaat, zoals bijvoorbeeld Draion, waar van de koffers en tassen op onze illustratie werden vervaardigd. Uit een dergelijke collectie zal men ongetwijfeld een keuze kunnen maken. deling medewerking. Voorzitter B. Kerk hof was startleider. De uitslagen waren 12 km. 1. C. V. J W„ Waddenoijen, 498 punten. 2. S.T.C., Soest (409). 3. Sportclub Merschenbech, Maarssen (481). 4. Steeds Voorwaarts, Hoofddorp (475). De groep van het Van Arkelinstituut kreeg een aanmoedigings prijs. 18 km. 1 C.V.J.W., Waddenoijen (757). 2. Seeds Voorwaarts, Hoofddorp (739). EVEN LENEN. Van het terrein waarop het voormalige stationsgebouw Soest-Zuid gestaan heeft verdween een kabel van 100 meter, die eigendom is van de Spoorwegen. Een speurhond werd ingezet en het schran dere dier liep naar de woning van I. D waar de kabel aangetroffen werd. D. be kende dat hij met J. v. d. L. de kabel weggenomen had, maar slechts om deze even te lenen, want hij wilde er een boom mee omtrekken. De politie geloofde niet veel van het verhaal en de beide „leners" kwamen in de cel terecht. NLTSBIBLIOTHEEK SOESTDIJK. Nieuwe aanwinsten. Nederlandse romans Blake, Belager van het leven. Christie, De spiegel barstte. Gheorghiu, Rendez-vous in het on eindige. Gulbranssen, Het geslacht Björndal Van Gulik, Het Chinese lak scherm. Mason, De wereld van Suzie Wong. Mons, De terugkeer van de ver loren zoon. Mons, De verdwenen Da Vinei. Seton. Het duivelswater. Spierdijk, Maar zij is niet kuis. Zik- ken. Hut 277. Franse romans Butor, La modification. Caillois, Ponce Pilate. Cau, La pitié de Dieu. De Maupassant, Pierre et Jean. Robbe-Grillet, Le Voyeur. Simenon, Betty. Simenon, Le train. Boeken over allerlei onderwerpen Aaf- jes, Odysseus in Italië. Van Barne- veld en Dekkers, Gouden kusten. Bloem, Verzamelde gedichten. Buliard, Inuk. Eiselin, De verovering van de witte berg. Erdman Schmidt, Hoe maak je huiswerk. Gamow, Het on voorstelbaar kleine. Glissenaar, Ara bieren huilen niet. Greene, Afrikaans dagboek. Harrer, Zeven jaar in Tibet. Hensen, Simone Weil. Koch-Isen- burg. Planten Brehm. Kossmann, Ge schiedenis van de Ned. ver. van biblio thecarissen. Lloyd, De kunst van het oude nabije Oosten. Nieuwoudt Tromp, Brush up your afrikaans. Oorthuys en Molendijk, Dit is Amersfoort. Ou- wehand-, Langs en op het water. Post- ma en De Vries, Ein Ausblick Prosa von heute. Tuchman, De kanonnen van augustus. Verhoeven, De Islam. De Vries, Meesters en vrienden. Van der Woude, Eduart Verkade en het toneel. Zandstra, Zwervend door Ne derland. E.H B.O.-NIEUWS. Door dr J. Plum uit Utrecht werden 16 leden van de afdeling Soesterberg der Kon Ned. Ver. E.H.B O. geëxamineerd. Het was voor de beide docenten, dokter A Th. M. Spbnter en de heer W. C. van der Wel, verheugend dat 13 leden slaagden voor het eenheidsdiploma. In verband met het meelopen aan de avondvierdaagse kwamen nog juist op tijd enige leden binnen om het examen af te leggen Het diploma werd behaald door de dames R. Scheerman, H. Knispel, A. Tiggelhoven, G. Miltenburg, J. Raven horst, E. van der Hoef, H. M. E. Kranen burg, C. M. G. van der Kloet, E Wen- ning en de heren H. Donk, J. A. Merts, R. Rietveld en H. J. Nieboer. De afdeling Soesterberg telt nu 48 gedi plomeerden. Dit examen was de sluiting van de wintercursus die bijzonder goed bezocht werd. GESLAAGD. Van de Christeüjke Lagere school aan de Generaal winkelmanstraat zijn alle vijf leerlingen die hiervoor werden opge leid, geslaagd voor het toelatingsexamen Chr. Lyceum te Zeist. Het zijn A. den Oudsten, J. v. d. Heuvel, W. Westerenen, E. J Karei en H. Willems. In de trein naar Den -Haag ontmoette ik hem al. Hem Ja, de man van de hit parade, de man van „Blumen von Tahiti", die met dit liedje een sprong deed naar de eerste plaats van de teenagerhitpa rade Gert Timmerman In de restau ratiewagen liepen we tegen elkaar op. Ik herkende hem natuurlijk direct, maar hij keek wel enigszins verbaasd. Gert Timmerman is een jongen zonder „kapsones", een knaap met een vaste wil, die het leven aanvaardt zoals het komt, want Gert Timmerman is een sensatie Dit kan men wel opmer ken uit mijn interview met hem Gert Timmerman werd ontdekt door een Duitse advocaat. „Ja, dat was in 1961, 3 oktober om 4.00 uur 's middags" antwoordt hij schertsend. Er werden pla ten gemaakt in Duitsland, maar deze „liepen" niet, Gert zag het niet zo don ker in. „Pech gehad", waren zijn ge dachten. maar ineens kwamen de „Blu men von Tahiti" Deze melodie werd in Duitsland een sensatie. „In Nederland kende men deze plaat nog niet. Toen kwam ik in een programma „Sterren en Streken" voor de t.v. en bracht dit num mertje. En ineens - ik begrijp zelf niet hoe het is gegaan - stond ik bovenaan de hitparade. Ik vond dit natuurlijk ge weldig En Gert Timmerman is er werkelijk dol gelukkig mee. Zelfs zo ge- Abonné's, die het abonnementsgeld voor het 3e kwartaal van ons blad (ƒ2.10 voor Soest en Soesterberg en 2.25 voor andere gemeenten) wensen te gireren, verzoeken wij beleefd dit nu te doen met ver melding van 3e kwartaal Bij overschrijving na 1 juli kun nen wij niet voorkomen, dat een kwitantie wordt aangeboden, daar de abonnementskwitanties dan in handen zijn van de incasseerders. Administratie SOESTER COURANT lukkig dat hij voor een programma in Duitsland 14 dagen te laat kwam Gert zou graag zien dat hij het langer volhoudt dan een normale teenager zanger. En wij geven hem alle kans. „Ik begrijp het niet goed," zegt Gert, „ik zing toch meer het genre voor de belegen teenagers en nu sta ik dan toch op de eerste plaats van de hitparade voor de echte teenagers." En daarom we ten wij zeker dat Gert nog lang niet uitgezongen is. Want hij is zeer geliefd bij de wat oudere tieners en die doen niet zo gauw afstand van een zanger. Dat Blumen von Tahiti" een topper is geworden, komt bij de jonge tieners vooral door zijn donkere, aparte stem en niet bepaald om de melodie. Nee, dit maal gaat het echt om de zanger De melodie is toch echt niet de stijl van de teenagers. Gert die toen met „Niets" het podium betrad en nu met „Blumen" verder gaat. Misschien wordt het nog wel eens Tahiti Duitsland en Nederland Wat betreft zijn ervaringen in Duits land en Nederland vertelt Gert het vol gende „In Duitsland toont het pubhek meer waardering voor muziek en het vak staat daar hoger aangeschreven. Verder maken ze meer gebruik van re clame, zoals prachtige foto's en prachti ge hoezen voor grammofoonplaten met aantrekkelijke meisjes en romantische idylle's." Gert Timmerman bespeelt verschillende muziekinstrumenten klarinet saxofoon, cello, bas, drums, hobo en fluit. Verder heeft hij 4 jaar gestudeerd aan de Ste delijke Muziekschool in Zwolle en daar na 2 jaar bij de Koninklijke Militaire Kapel, hij weet dus wel wat van „blazen" af. Zijn hobbies zijn zwemmen, voet ballen en het verzamelen van allerlei leuke foto's. „Helaas heb ik er weinig tijd voor. Ik vind het ook leuk om naar het twisten te kijken, zelf kan ik het niet, daar ben ik veel te stijf voor. Het zou wel eens goed voor me zijn, dan zou ik wat afslanken". Hij heeft bewondering Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) D wordt gehaald en gebracht. CAI •-»s voor Rita Reys en Caterina Valente. „Ik vind dat Rita Reys een aparte stijl van zingen heeft en Caterina vind ik geweldig, ik heb eens in Duitsland ken nis met haar gemaakt en zij is ondanks haar grote bekendheid een eenvoudig meisje. Maar o, die zenuwen. Zenuwen spelen Gert ook wel eens de baas. „Vooral bij directe televisieuitzen dingen ben ik zenuwachtig. Als je daar iets fout doet, dan doe je dat ten overstaan van miljoenen kijkers en dat is natuur lijk niet zo leuk. Bovendien kun je niet zien hoe het publiek in de huiskamer het vindt. En daarbij is alle aandacht gevestigd op de zanger. Het publiek in de huiskamer hoeft zijn aandacht niet te verdelen en let alleen maar op dat kijkkastje. Pubhek in een zaal kijkt nog wel eens naar het begeleidende orkest of naar de mensen." Tante Pos heeft het altijd druk in En schede, waar Gert woont, want Gert ontvangt zo'n 30 brieven per dag, die hij allemaal zelf beantwoordt. Daar zijn brieven bij van tieners, belegen teen agers, vrouwen, mannen enz. en vooral huwelijksaanzoeken en dan nog wel van getrouwde vrouwen. Maar Gert stoort zich niet aan zulke brieven en beantwoordt ze allemaal op de juiste manier. Hij vindt de teenagers leuk. De tieners kunnen op zo'n onbevangen manier een artiest aanbidden, misschien wel een beet je overdreven, maar ze tonen hierbij dat ze jong zijn, zonder bijgedachten en on bevreesd Nog vrijgezel. Wanneer er onder mijn lezers jongelui zijn die Gert eens een keer thuis wil len uitnodigen dan volgen hier zijn lie velingsdranken en zijn lievelingseten. Melk en bier, twee heftige contrasten en chinees eten Gert is nog vrijgezel en denkt voorlopig nog niet aan een huwehjk, ondanks zijn 28 jaren. Zijn geboortedatum is 8 juni 1935. Het cadeau van zijn platenmaat schappij Een gouden plaat van zijn „Blumen von Tahiti". Gert is een harde werker en heeft in geen vijf jaar vakantie genoten. Wil len jullie nog artiest worden Gert Tim merman hoopt dat hij de mensen met zijn zang een plezier kan doen, dat hij ze blij kan maken en ze hun narigheden kan laten vergeten en natuurlijk kan hij dat, want Gert Timmerman is een sensatie

Soester Courant | 1963 | | pagina 5