FORMATIESTRIJD EN -NIJD. SCHAPPELIJK Joop Wuurman wint avondvierdaagse. AIGUSTINESSEN VIERDEN FEEST. HET OOG GERICHT OP WIELERVIERDAAGSE. 30.000-ste inwoner. VRIJDAG 28 JUNI 196J. 42c JAARGANG No. 48. soesterITourant Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart. 12,10 - per post 12,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 We kunnen bepaald niet zeggen dat de kabinetsformatie in Nederland een vlot verloop heeft minder vlot althans dan men over het algemeen, gezien de ver kiezingsuitslag, had verwacht. De oorzaak moet men wel zoeken in de Katholieke Volkspartij, van welke partij een deel het roer van het schip van staat graag wat meer naar links gericht wil zien. De aandrang hiertoe van deze zijde was zo sterk, dat een katholiek formateur welhaast niet anders doen kon, dan mi nutieus de mogelijkheden nagaan om ook de P.v.d.A. in de formatie te betrekken. Er bestond een kleine kans dat dit kon lukken, omdat de oppositiekant deze partij het tegendeel van de gebruike lijke winst heeft opgeleverd en zij dus bereidheid toonde opa weer aan de rege ring deel te nemen. Er viel van deze zijde grote meegaandheid te constateren voor de samenstelling van een min of meer midden-programma, tot welke con clusie de informateur prof. Romme dan ook was gekomen. Hieruit vloeiden de pogingen voort om dan zo mogelijk tot een vijfpartijenka- binet te komen. Daarmede zou de linker vleugel van de K.V.P. tevreden worden gesteld, terwijl men anderzijds hoopte, dat het te treffen compromis-programma de rechterzijde van de K.V.P. en de drie andere partijen niet te zeer zou af schrikken. Daar komt bij, dat men in katholieke kringen de P.v.d.A. wel graag bij de kabinetsformatie zag betrokken, omdat een voortgaande verbetering van de so ciale paragrafen, zoals o.m. de verhoging van de ouderdomspensioenen alleen mo gelijk zal zijn bij een voortgaande gun stige conjunctuur, welke men echter niet zelf in de hand heeft. Mocht dit niet zo zijn en de A.O.W. dus b.v. niet uit de rijkskas bijgevuld kunnen worden, dan zag men de teleurstelling daarover ook graag afgewenteld op de P.v.d.A. en niet m-hoofd2^.ak bij de K.V.P. terecht komen. De opzet van een vijf-partijenkabinet is echter mislukt, doordat de V VD. reso luut te kennen gaf daaraan niet te willen deelnemen, terwijl ook de C.H.U en de A.R.P. er weinig voor voelden. Het pro gramma van zo'n regering zou dan nog voller met compromissen zitten dan bij een vier-partijenkabinet reeds nodig is, zodat eigenlijk niemand er zich geluk kig mee zou kunnen voelen. Het waren zuiver politieke achtergronden, die naar een bredere samenwerking deden zoe ken, maar waarvan het resultaat vis noch vlees zou zijn geworden. Toen ging het er dus om of een vier- partijenkabinet zal worden gevormd met de P.v.d.A. of de V.V.D. als partner. Hierover is binnenskamers en via diverse publicaties een vinnige strijd gevoerd. De (katholieke) Volkskrant en Het Vrije Volk hebben de formateur trachten te beïnfluenceren en op allerlei manieren gesuggereerd, dat het tot een samen werking met de P.v.d.A. moest ko men, met uitsluiting van de V.V.D. Nog maandagmorgen kon men lezen, dat geruchten over het verkiezen van de V.V.D. slechts dan juist konden zijn als de formateur plotseling gevoelsmatige overwegingen ïnplaats van politieke lo gica de doorslag zou laten geven. Men achtte het uitgesloten dat dr. De Kort een afwijzing van de P.v.d.A. zou kunnen motiveren. Daartegenover stond, dat de C.H.U. en A.R.P. het liefst de samenwerking, zoals die in de afgelopen vier jaren was, zou- Al worden nu de fotografen Weer door een schap geringeloord. Wij gaan met nog meer nieuwe schappen Tot heil van onze natie voort Een bedelaarschap En een reisleiderschap, Een weermannenschap En een huismoederschap Voor menig kundig ambtenaar Ligt hier nog een vet baantje klaar. Straks zit haast ieder in drie schappen, Waarvan geen mens dan meer betaalt, Die worden dan bij 't morgenkrieken In naam der wet uit huis gehaald Voor 't brugwachterschap En het rentmeesterschap, Het slootschieterschap En het schoolmeesterschap Gevangenissen veel te klein. Die bouwen wij dan per dozijn. Maar dan ontbreekt het aan cipieren, Een hoogst noodzakelijke baan, Dus trekken wij uit 't land van Franco Drie schepen vol Spanjaarden aan Door 't scheidsrechterschap En het kunstschilderschap, Het domineeschap En het tekstdichterschap Dan is 't met steun der overheid, Weer net zo als in Alva's tijd JAAP MIJDERWIJK. den willen voortzetten, dus met de V.V.D. Er dreigde dus het gevaar, dat bij een verkiezing van de P.v.d.A. de andere twee ook niet mee wilden doen en men zou dan zijn aangewezen op een twee- partijenkabinet, hetgeen weer tot ern stige spanningen in de katholieke frac tie zou kunnen leiden. Men ziet hieruit hoe er gemanouvreerd is om voor de K.V.P. uit de impasse te komen. Juist voor de K.V.P. zaten er aan de formatieopdracht grote moeilijkhe den. hoewel men als grootste partij de opdracht ook niet kon weigeren. Het was voor dr. De Kort dus helemaal geen gemakkelijke opgave. Uit het feit dat toch een samengaan met de V.V.D. werd verkozen boven dat met de Pv.d.A. blijkt, dat anders geen vier- partijenkabinet mogelijk zou zijn ge weest en men dus had moeten overgaan tot een regering van alleen K.V.P. en P.v.d.A., hetgeen wter niet zou hebben beantwoord aan de wens een kabinet te formeren op een zo breed mogelijke basis. Bij de start van de tweede rit van de wieleravondvierdaagse was reeds te zien dat de regen het spel zou gaan bederven. Om tien over zeven begonnen de renners aan de rit van 1% uur plus tien ronden, maar de organisatoren waren zo ver standig reeds om 8 uur de bel voor de laatste tien ronden te laten gaan, zodat de meeste regen viel toen de strijd ge streden was en dat was heel wat. G. van Lith van de Ocrietploeg en N. zich oplettend en greep de vluchtelingen steeds op tijd. Zeil ging hij er plotse ling van door, maar er gingen twaalf renners mee, onder wie schaatscrack Ru- di Liebrechts, die ook deze avond zeer aktief was. Ook deze groep bracht het echter niet vep, evenmin als Schouten en Deenen, die het samen probeerden. Dokter en Ruttenberg probeerden ook nog weg te komen, maar het peloton greep opnieuw in. B. v. d. Heuvel en W. Wijnands, individueel, verschenen niet aan de start. Jan Boog natuurlijk wel, want hij droeg de oranje trui en had de herinnering aan de kus van de tourmiss, Henny v. d. Broek. Er werden vele uitlooppogingen onder nomen, maar het succes kwam pas vijf ronden voor de finish toen drie rijders met goed gevolg ontsnapten en samen de verdeling van de plaatsen 1, 2 en 3 uitmaakten. Russens won dit, Cuvelier werd tweede en Buuts derde. Achtereenvolgens probeerden B. v. d. Heuvel, P. v. Dijk, C. Schijff en I Ver heul weg te komen, maar Boog toonde Emo vielen door pech uit en diverse ren ners kregen flinke achterstand, want het tempo lag hoog. Tenslotte slaagden Buuts, Russens en Cuvelier erin weg te komen en ze liepen steeds meer uit. Zij spurtten in de regen om de overwinning en het peloton deed dit korte tijd later om een goede plaats in het klassement. De uitslag was 1. A. Russens, Den Bosch, Germisport. 2. G. Cuvelier, Nieuw-Gennep, individueel. 3. P. Buuts, Erp, Polynorm. 4. H Nieuwkamp, Borne, café Soestdijk. 5. S. Koevermans, Vlaard., café Soestdijk. Vijfenzeventig jaar geleden werd de con gregatie der Augustinessen in ons land gesticht en het middelpunt van het feest dat gevierd is bevond zich in Heemste de, maar ook in vele andere plaatsen is men feestelijk bijeen geweest. Ook in Soestdijk, waar de zusters Augustinessen sinds 1905 hun werk verrichten. Aanvankelijk in de Van Weedestraat en later in Nieuw-Mariënburg, dat in 1929 in gebruik genomen werd. In Soestdijk is het een heel rustig, maar erg gezellig feest geweest, Dinsdag werd het perso- die heeft ongetwijfeld direct begrepen dat er heel wat gelachen is. Johan Kaart en Johan Boskamp hebben honderden malen „Potasch en Perlemoer in tex tiel" opgevoerd en het grote succes dat zij hierbij hadden bracht Jan Blaaser ertoe het stuk „Potasch en Perlemoer met vakantie" te schrijven. Hiermee bracht Johan Boskamp het totaal van zijn Potasch en Perlemoer-voorstellingen op 2500. Voor de zusters werd het stuk opge voerd door de r.k. toneelvereniging neel bedacht, woensdag werd een hoog mis ter intentie van de zusters opgedra gen door pater Van Enckevort S.V.D. en woensdag in de namiddag was er in de serre van het tehuis een diner voor de inwoners, waarbij pastoor mgr. A. G. Smit en kapelaan Ten Barge van de parochie Soestdijk en de paters die de zorg over de inwoners van Nieuw-Ma riënburg hebben, aanzaten. Op woensdag en donderdag kwamen zij die de zusters geluk wilden wensen met dit jubileum en donderdagavond was er in gebouw St. Ludgardis een toneelvoor stelling. Wie gehoord heeft dat „Potasch en Perlemoer met vakantie" opgevoerd is, Genesius te Uitgeest. Het is een ama teurtoneelgroep van allure en de leden brachten het stuk bijzonder goed. Dat is wel te begrijpen als men bedenkt dat ze nog niet het record van Bos kamp - 2500 - bereikten maar wel aan de 33-ste opvoering toe waren. Onder meer is het stuk door deze groep in „De Bakermat" te Amsterdam opgevoerd. Een rustig feest liep hiermee met gelach ten einde. Nu is het wachten op het vol gend feest dat niet zo heel lang uit blijft, want in 1965 zullen de zusters Augustinessen het feit herdenken dat zij 60 jaar geleden met hun werk in Soest begonnen. 6. R. Liebrechts, Vlaard., café Soestdijk. 7. J. Boog, Laren, Polynorm. 8. G. Leieaart, Helvoirt, individueel. 9. B. Veerman, Huizen, Germi-sport. 10. K. Zomer, Halfweg, Avia. 11. J. Wuurman, Amsterdam, Mercedes. 12. P. Kisner, Amersfoort, Germi-sport. Het individuele klassement was dinsdag avond 1. Jan Boog, 18 punten. 2. A. Russens 17. 3. S. Koevermans 15. 4. J. Wuurman 13. 5. G. Cuvelier 11. 6. P. Buuts 10. 7. H. Nieuwkamp 10. 8. R. Liebrechts 10. 9. J. Dokter 10. 10. D. Bouquet 9. 11. B. Veer man 8. 12. W. Emo 8. Het ploegenklassement luidde 1. Café Soestdijk 35. 2. Germi-sport 32. 3. Poly norm 28. 4. Mercedes 13. 5. Avia 13. 6. Amstelbrouwerij 9. Op de derde avond van de wielervier- daagse was er bijzonder veel publiek en dat inspireerde de renners blijkbaar tot het leveren van goede strijd. Jan Boog uit Laren startte opnieuw in de oranje trui en hij behield deze. In het eerste half uur gebeurde er helemaal niets bij zonders. Boog hield iedereen goed in de gaten, zodat uitlooppogingen geen suc ces hadden. Na drie kwartier vormde zich een kopgroep met Boog, Verheul, Heu- sinkveld, Ruttenberg, Verweij, Raats en Wuurman. Zij kregen een voorsprong maar werden weer ingehaald. Tien mi nuten later ging Verweij er alleen tus senuit. Ook hij werd ingelopen. Zomer, Schouten, Van Dijk, Dokter en Nieuwkamp probeerden het maar ook dat leverde niets op. Bij het luiden van de bel voor de laat ste tien ronden lagen alle renners nog bij elkaar. Plotseling vertrok een groep je, bestaande uit Nieuwkamp, Heusink- veld. Dokter, Wuurman en Boog. Zij na men al gauw een flinke voorsprong. Van de vijf was alleen Wuurman een concur rent voor Boog, maar hij kon hem niet van de oranje trui afhelpen, ook niet als hij won. H. Nieuwkamp uit Borne won echter met flinke voorsprong. De uitslag was 1. H. Nieuwkamp, Borne, Café Soestdijk, 2. J. Dokter, Halfweg, Avia. 3. J. Wuurman, Amsterdam, Mercedes. 4. J. Boog, Laren, Polynorm. 5. B. Heusinkveld, Lichtenvoorde, Polyn. 6. R. Liebrechts, Vlaard. Cafe Soestdijk 7. P. Kisner, Amersfoort, Germi-sport. 8. K. Zomer, Halfweg, Avia. 9. A. Russens, Den Bosch, Germi-sport. 10. H. Schouten, Sassenheim, Germi-sp 11. W. Emo, Utrecht, individueel. 12. G. Leieaart, Helvoirt, individueel. Het individueel klassement was na de derde avond 1. J. Boog 27. 2. J. Wuur man 23. 3. H. Nieuwkamp 22. 4. A. Rus sens 21 5 J. Dokter 21. 6. R. Liebrechts 17. 7. S. Koevermans 15. 8. P. Kisner 12. 9. G. Cuvelier 11. 10. W. Emo 10. 11. P. Buuts 10. 12. D. Bouquet 9. Het ploegenklassement was 1. Café Soestdijk 54. 2. Polynorm 45. 3. Germi- sport 45. 4. Avia 29. 5. Mercedes 23. 6 Amstel 9. 7. Ocriet 0. Niet Jan Boog uit Laren, die 3 avonden bezitter van de oranje trui in de wieier- vierdaagse van Tempo was, heeft ge wonnen, maar Joop Wuurman, die in de laatste meters van de vierde rit zijn slag sloeg en Boog in de algemene rangschik king passeerde. Zo ging de ploeg van Polynorm de ploeg van café Soestdijk voorbij en deze verrassende gebeurtenis sen gaven een aardig cachet aan de laatste avond van deze geslaagde vier daagse, waarvoor bijzonder veel belang stelling was. Velen waren op de been om te kijken naar de strijd van de snelle fietsers en ook nu was onze schaats crack Rudi Liebrechts de favoriet van de jeugd. Langs het gehele parcours vormden zich spreekkoren en het „Rudi, Rudi inspireerde de jonge sportman uit Vlaardingen. Er was nog een grote man op deze laatste avond, al was hij dan maar klein van stuk en dat was Heusinkveld van de Polynormploeg. Hij nam na een half uur de kop met enige renners die hem voor lopig konden bijhouden en onder hen was Gerrit Ruttenberg die bijzonder goed reed en pas tegen het einde van de rit moest capituleren voor het geweld van zijn concurrenten. In het peloton was Boog aktief, want allen die op kop la gen waren niet gevaarlijk voor zijn po sitie in het algemeen klassement, dus hij behoefde er slechts voor te waken dat zich geen nieuwe ontsnappingen voordeden. Rudi Liebrechts nam ech ter de benen en nu werd het gevaarlijk voor Boog. Hij leidde het peloton over vele ronden tot de vluchtelingen achter haald waren, maar Heusinkveld kon hij niet meer te pakken krijgen. Het regende premies op deze avond. Kleine, maar ook grote. Zo won B. v. d. Heuvel een horloge dat beschikbaar ge steld was door de firma Van Wierden, Liebrechts een paar schoenen van de firma v. d. Pol en Dokter een paar schaatsen van de firma E. Kareisen. Den Enting, die reeds op de eerste avond viel en een hersenschudding op liep, kreeg de pechprijs, een wekker, ter wijl later op de avond aan Jan Boog de prijs voor de aktiefste renner toege kend werd. Na twee bijzonder' prettige sportweken, verschaft door de Soester Zakenkring, is deze week gewijd aan de wielersport, dank zij Tempo, de vereniging, die jaren lang wielervierdaagsen in Baarn organi seerde en sinds vorig jaar in Soest. Een zestigtal stevige jongens uit alle delen van het land trapten zich gedu rende vier dagen erg of minder erg uit de naad om premies te winnen of een goede plaats in het eindklassement te krijgen. Onder hen onze schaatscrack Rudi Liebrechts, die goed fietst, maar op het ijs nog beter uit de voeten kan, en de Tempo-leden Gerrit Ruttenberg, Jaap v. d. Burgt en Gert de Weerd, die geen prestaties verrichtten waarmee kolommen te vullen zijn, maar ze deden hun best. Zeven ploegen reden mee en voor iedere ploeg was door een sponsor 180,be taald. Het is jammer dat Soest maar ten dele voor deze ploegen zorgt. Vele mid denstanders zijn gek op reclame, maar ze zien er nog steeds geen brood in, hun naam gedurende vier avonden door Soestdijk te laten schallen, met de kans dat die in vele kranten vermeld wordt als de renners die hun ploeg vormen het goed doen. Café Soestdijk durfde het echter wel aan en de Avia ook. De andere vijf ploegen, Polynorm, Germisport, Amstel, Mercedes en Ocriet hebben echter met Soest haast niets of helemaal niets te maken. De Soester Zakenkring heeft het voor beeld gegeven en iets bijzonders gedaan voor de Soester werknemer en de sport. Misschien kan het geen kwaad als an deren volgend jaar vinden dat een Soes ter wielervierdaagse gedragen moet wor den door Soester bedrijven. Honderdentachtig gulden voor vijf jonge knapen die zich gedurende vier avonden heel erg uitsloven is toch echt niet te veel. En dat hardfietsen brengt vertier dat we best gebruiken kunnen. KANTMAN. Vannacht om twee uur is in de Ruysdaellaan, op nummer 44, Pa- tricia Sylvia Kruijskamp geboren. Zij is het derde kind van de 41- jarige vertegenwoordiger, de heer J. Kruijskamp en mevr. G. Kruijs- kamp-Kraaijenveld en het zusje van de driejarige Betty en de twaalfjarige Eco, die morgen 13 wordt. Toen de vader vanmorgen aangifte wilde doen werd hem verzocht om tien uur terug te komen. Ten overstaan van de burgemeester deed hij aangifte en hij kreeg de mededeling dat Soest door de ge boorte van zijn dochter 30.000 in woners gekregen heeft. De burgemeester bood Patricia een spaarbankboekje met een inleg van 100,aan en schonk de vader het Nederlands Gezinsboek en het boek van Soest. Hij zei dat de ge boorte van Patricia Sylvia de zor gen van het gemeentebestuur niet kon verlichten, maar toch is ze van harte welkom. Bij de bel voor het ingaan van de laat ste tien ronden lag Heusinkveld nog steeds alleen op kop en gedragen door de toejuichingen van het pubhek be hield hij zijn voorsprong en dat bezorg de hem de eerste plaats en een stevige zoen van tourmiss Henny v. Broek. Achter hem werd zwaar slag geleverd en bij de sprint van het peloton zag Wuurman kans zich goed te klasseren, terwijl Boog buiten de klassering viel. Dat kostte hem de eerste plaats. De uitslag was 1. B. Heusinkveld, Poly norm. 2. P. v. Dijk, Polynorm. 3. L. te Riele, Amstel. 4. W. Emo, individueel. 5. R. Liebrechts, Café Soestdijk. 6. K. Zomer, Avia. 7. J. Wuurman, Mercedes. 8. P. Buuts, Polynorm. 9. S. Koevermans, Café Soestdijk. 10. P. Kisner, Germi-sport. 11. J. Dokter, Avia. 12. A. Russens, Ger mi-sport. Het eindklassement individueel luidde I. J. Wuurman, Mercedes. 2. J. Boog, polynorm. 3. R. Liebrechts, Café Soest dijk. 4. J. Dokter, Avia. 5. A. Russens, Germi-sport. 6. Nieuwkamp, Café Soest dijk. 7. B. Heusinkveld, Polynorm. 8. W. Emo, individueel. 9. S. Koevermans, Café Soestdijk. 10. P. Kisner, Germi-sport. II. K. Zomer, Avia. 12 P. Buuts, Poly norm. Eindstand ploegenklassement 1. Po lynorm 73. 2. Café Soestdijk 66. 3. Ger mi-sport 49. 4. Avia 38. 5. Mercedes 29. 6. Amstelbrouwerij 19. In café Soestdijk reikte voorzitter J. Gerritse van Tempo de prijzen uit. Hij dankte allen die de wedstrijd tot een succes gemaakt hadden, in het bijzon der de politie en de bedrijven die deze avondvierdaagse gefinancierd hadden. Ook bracht hij dank aan de E.H.B.O.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1