Tom de Vries i KWAK 1 juli: Grote luchtparade in Soesterberg. BOSCH „DE WITTE POMPEN Na de bedrijfssportweek. tfUllillMWIIIIifc HET KAPERSCHIP Soest voor dertig jaar. GARAGE STAM De Gaulle zet N.A.V.0. een hak. Firma G. van de Pol Voor Auto- of Scooterrijles Vlug t is zomer Tijd voor zonnige, frisse kleding ^eWcers TWEEDE BLAD Renault dealer Loodgieters werkzaamheden. Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 Op maandag de eerste juli zullen de feestelijkheden rond de viering van het vijftig jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht het hoogtepunt bereiken. Dan zal de grootste formatie vlieg tuigen die men in ons land ooit zag deelnemen aan een parade, die onder anderen zal worden bijgewoond door H. M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bern- hard, de minister en de staatssecretaris van defensie, de commandant van de luchtstrijdkrachten luitenant-generaal H P. Zielstra en vele luchtvaartatta- ché's. Deze dag wordt geopend met herden kingsdiensten en een kranslegging bij het monument op de vliegbasis ter ere van hen die in dienst van de luchtvaart gevallen zijn. De Stichting Erefonds Ko ninklijke Luchtmacht zal de gastvrouw zijn van 250 nabestaanden, die uit alle delen van het land zullen komen om de kerkdiensten en de kranslegging bij te wonen. Zij zullen opgewacht worden in Utrecht bij het station en het autobus station en per bus naar de r.k. kerk te Soesterberg of naar Beukbergen in Huis DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA. 5 jaar garantie - Bosch service Stroomverbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 122 L f298.- tot 220 L. f 648.-. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 ter Heide gebracht worden voor het bij wonen van diensten ter nagedachtenis van hen die vielen. Wie op eigen gele genheid komt kan regelrecht naar de kerk in Soesterberg of naar Beukbergen gaan. Per bus worden de gasten van het Erefonds vervolgens naar de vliegbasis gebracht om de kranslegging bij te wonen. Aan deze plechtigheid wordt deelge nomen door het eresquadron van de luchtmacht, het demonstratiepeloton uit Nijmegen, de luchtmachtkapel en zij zal onder anderen bijgewoond worden door alle opperofficieren van de luchtmacht, attaché's uit vele landen en de zes ridders in de Militaire Willemsorde van de Luchtmacht, de kolonels Asjes, Borg- houts en Mulder, de kapiteins Krediet en Den Ouden en de adjudant O. O. Plaat sen De krans wordt aangeboden door het erefonds en gelegd door de chef van de luchtmachtstaf en commandant van de luchtstrijdkrachten luitenant-generaal H P. Zielstra. Direct na de kranslegging zal een vliegtuig aarde over het monu ment strooien die afkomstig is van een vliegergraf in Jackson (V.S.), waar in oorlogstijd vele Nederlanders tot vlie ger opgeleid zijn. De luchtvaartaalmoezenier R. H. M. Ver hoeven zal een toespraak houden, waar na de nabestaanden bloemen bij het mo nument zullen leggen. Na de plechtigheid krijgen zij een lunch aangeboden en zullen zij de parade bijwonen. Daarna worden zij weer teruggebracht naar Utrecht, voorzover ze per trein of bus naar de domstad gekomen zijn. Daarmee heeft het Erefonds op duidelijke wijze een deel van haar taak vervuld. Deze omvat het gemeenschappelijk ver vullen van de ereplicht tegenover de kameraden die in of door de dienst het leven verloren, door het onderhouden van graven en het leggen van bloemen. De plechtige herdenking rond het monu ment begint om half twaalf en zal tot omstreeks kwart over twaalf duren. Eveneens bij het monument zal s mid dags om half drie de ceremoniële in spectie worden verricht door de inspec teur-generaal van de luchtmacht, Z.K.H. Prins Bernhard. Begeleid door de chef van de luchtstrijd krachten luitenant-generaal Zielstra en de paradecommandant generaal-majoor A. L. Cox zal hij 17 squadrons van de luchtmacht, in totaal 1700 man, inspec teren. De kapel van de luchtmacht en enige tambourscorpsen zullen deelne men aan deze plechtigheid. Er zullen drie opleidingssquadróns opge steld worden en vier squadrons, bestaan de uit manschappen van het commando tactische luchtstrijdkrachten, bet com mando depot materieel luchtmacht en gaat U natuurlijk naar I! Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 het korps luchtmachtstaf, vier squadrons van het commando technische lucht vaartopleiding en squadrons uit Leeuwar den, Twenthe, Iepenburg en Soesterberg, van de luchtmacht en het 32-th Ameri kaanse squadron. Bij het arriveren van de prins zal het Wilhelmus gespeeld worden. Dan wordt de koninklijke standaard gehesen en de inspectie begint. Bij het vertrek van Z.K.H. zal de kapel van de luchtmacht de parademars spe len, terwijl de standaard van de prins gestreken wordt. Tussen het vertrek van de prins en de aankomst van H.M. de Koningin zal on geveer een kwartier verlopen. Daarin zal men zich niet behoeven te vervelen, want de grondtroepen zullen afmarcheren voor de parade, de Delta Daggers zullen op stijgen en hun posities innemen voor het precies op tijd deelnemen aan de flypast en het stuntteam „The Whiskey- four" zal zijn kunnen tonen. Niet alleen aan de genodigden, maar ook aan het publiek dat van harte welkom is bij deze inspectie en parade. Toeschouwers kun nen de basis bereiken vanaf de Dolderse- weg. Precies om vijf over half drie zal het koninklijk paar verschijnen en vijf mi nuten later Zal de parade beginnen, als de standaard van H.M. en de vlag van de Koninklijke Luchtmacht gehesen zul len zijn. De fly-past zal geopend worden door een Fokker C-5, een vooroorlogs toestel dat tijdelijk door de Zweedse luchtmacht afgestaan is. Vele van deze toestellen hebben in de meidagen van 1940 de on gelijke strijd tegen de Duitsers gestreden Vier Alouettes, helicopters bestemd voor reddingsacties zullen volgen. Zij komen van Deelen, evenals 12 Hiller-helicopters. Een formatie van 12 lesvliegtuigen is af komstig van Woensdrecht. Zij zullen ge volgd worden door 12 Piper-cups en door Beavers, die in de afgelopen win ter vermaardheid kregen door hun vluchten naar de waddeneilanden. Friendships zullen dit gedeelte van de fly-past besluiten en dan komen de supersnelle straaljagers onder leiding van overste Folmer. Twaalf Hunters van Soesterberg, twaalf Hunters van Leeu warden, 12 Sabres die in de wandeüng kaasjagers genoemd worden, 24 Thun- derstreaks van Volkel en 24 Thunder- streaks van Eindhoven, Lockheeds van Woensdrecht en tenslotte het machtige Amerikaanse wapen, vertegenwoordigd door de Delta-Daggers. Als zij overge vlogen zijn zal al het rijdend materieel dat men bij de luchtmacht kent voor de koninklijke familie en de autoriteiten defileren. Dit wordt gevolgd door het voorbijmarcheren van de grondtroepen en twaalf Starfighters van Twenthe zul len de parade besluiten. Alle vliegtuigen die deelnemen aan deze parade zullen hun route naar Soester berg en terug over vele steden en dorpen kiezen om daarmee het gehele Neder landse volk deel te doen hebben aan dit hoogtepunt in de viering van het 50- jarig bestaan van de Koninklijke Lucht macht. Mocht de fly-past door slechte weersomstandigheden niet kunnen door gaan dan zal de volgende dag een grote formatie Starfighters vanaf het vlieg veld Twenthe vertrekken voor een groot se vlucht over Nijmegen, Utrecht, Den Vóór, en ook nd Uw vakantie wilt U uw kleding fris en tip top in orde hebben. Liefst ook nog voor ónze vakantie (van 22 juli tot en met 3 augustus) Dat kan nog, maar dan wel direct even bellen tip, top en toch voordelig H((rtrtum, Ungettraal 99, lel 48889 - Zuldtrweg 131 I. lel. 42918 Cnetham. Adm. de Ruyleflun 12. lel. 12661 (tevens w„Mion, Bianoum, TcrerJian 12b. lel. 2850 Hulun, Kon. 17 ,C 3i73 L•r•n, V*'d,,«9 I«l 3025 - lurn, Torl.ir»,! 34 lel 2310 - Buitutn, lepenlun 4a. lel 14029 al 19705 - Melkweg II lel 19705 - Herenstraat I, lel. 13901 (levers waaulcra) Smi, Merelweg 10, iel. 3258 - Nederhorel den Berg, Torenweg 13. lel. 545 Vertegenwoordiger voor 1 Gooi van PERSI euMe-relniging Haag, Rotterdam, Breda, Tilburg. Eind hoven, Nijmegen, Arnhem, Apeldoorn, Zwolle, Meppel en terug. Op de tweede juli zal de chef van de luchtmachtstaf en commandant van de luchtstrijdkrachten, luitenant-generaal Zielstra in de officiersmess aan de Kamp weg te Soesterberg recipiëren voor een honderdtal genodigden Deze receptie vindt plaats van half zes tot zeven uur. Vanaf zes uur zullen 3000 officieren in drie hangars van de lucht basis aanwezig zijn voor een apératif en een diner. Z.K.H. Prins Bernhard zal hierbij eregast zijn en de chef van de luchtmachtstaf is tafelpresident. Niet al leen officieren die thans in dienst zijn, maar ook reserve-officieren, oud-officie ren en gasten uit Amerika zullen aanzit ten, zodat het niet alleen een groots diner, maar tevens een reünie is. Leerlingen van de koksschool te Leiden zullen de maaltijd verzorgen. Op 3 juli is er een korpsmaaltijd voor alle onderofficieren van de vliegbasis Soesterberg en ook de soldaten en het burgerpersoneel worden niet vergeten. Op alle standplaatsen van de luchtmacht worden gemeenschappelijke maaltijden gehouden. De feestelijkheden rond het 50-jarig be staan van de Koninklijke Luchtmacht worden op 5 juli besloten met een feest avond, georganiseerd door de onderoffi ciersvereniging „Vliegbasis Soesterberg", welke onder het motto „Van Brik tot Starfighter" gebracht zal worden. Het fanfarekorps van de genie, onder leiding van adjudant F. H. von Berg, The Skymasters onder leiding van Bep Rowold, De Selvera's, Guus Jansen, Menno Grondsma, Karin Kraaykamp, The Three Jacksons en vele andere ar- tisten zullen aan dit feest medewerking verlenen. Het feest wordt vooraf gegaan door een reünie van onderofficieren van de vlieg basis Soesterberg en besloten met een jubileumbal. Met dit feest der onderofficieren zullen de uitgebreide feestelijkheden, welke ge organiseerd zijn ter gelegenheid van het gouden jubileum der Koninklijke Lucht macht besloten worden. De bedrijfssportweek is ten einde, maar er is nog een staartje in de vorm van een feestavond op 12 juli. Dan zal bekend gemaakt worden welk bedrijf het over de gehele sportlinie het best afbracht. Daaraan zal een ingewikkelde berekening vooraf gaan. Foxboro, DALCO en Pribor hebben echter bij ruwe schatting de beste papieren. De avond in het openluchttheater was grandioos. Aanvankelijk waren de veld lopen voor dames en heren als omlijsting van de uitreiking der individuele prijzen op deze avond bedoeld, maar de overwel digende inschrijving, ook voor atletiek, dwong de evenementencommissie van de Soester Zakenkring tot het inlassen van een aparte atletiekaVond. De Soester gymnastiekverenigingen wer den uitgenodigd fleur te geven aan de prijsuitreiking en ondanks korte voorbe reidingstijd zijn Crescendo, de Soester Turnclub, Laetitia en Olympia erin ge slaagd een uitstekend geregisseerde en Een nuttig en tegelijk charmant cadeau. Een fijn uurwerk in een lederen etui Van Weedestr. 40 - Tel. 4361 aantrekkelijke turnavond met vaart te brengen. Het openluchttheater was hier voor uitstekend geschikt. Het aantal deel neemsters en deelnemers aan deze de monstratie was 288 en meer dan 1000 toeschouwers vulden het openluchtthea ter nagenoeg geheel. Na de toespraak van de burgemeester, waarin hij dank bracht en de organi satoren een compliment maakte, werden de 46 prijzen uitgereikt en kregen de winnaressen en winnaars een bloemen hulde van de directie der bedrijven. Het was een goed idee van de organisatoren hen allen op het podium te houden, zodat dit tenslotte een zee van zilver en bloe men werd. De technische commissie gaat nu aan het rekenen welk bedrijf het er het beste afgebracht heeft en daarbij wordt reke ning gehouden met het aantal werkne mers per bedrijf, het percentage dat hiervan aan de wedstrijden deelnam, enz. De evenementencommissie heeft zich op de toekomst beraden. Van het begin af aan is een zo uitgebreid mogelijk archief opgebouwd, dat een herhaling gemakke lijker zal maken. Overweldigende belang stelling, grote deelname en de enthou siaste sfeer, waarin deelnemers en toe- BETER DAN GOED IS EEN HOLLYWOOD HOED. mmidHirlAtilli4l.BiW.HW schouwers de wedstrijden beleefd heb ben, dwingen de Soester Zakenkring tot herhaling. Vele stemmen zijn opgegaan meer sporten, langere wedstrijden en meer wedstrijden te organiseren. Ook wordt er rekening mee gehouden dat een deel van mogelijke deelnemers en toe schouwers de kat eerst uit de boom wilde kijken. Het maximum aantal deelnemers wordt op 1800 geschat en dat der toe schouwers op 3000 per avond. Als het ooit zo ver komt zal heel wat meer werk verzet moeten worden. Er is verscheidene malen gevraagd om veteranenwedstrijden bij volgende wed strijdenreeksen. De evenementencommis sie voelt hiervoor thans weinig. Zij ziet als tekenend voor de sfeer, waarin ge streden is, dat sommige directeuren met hun werknemers in één team speelden. Zij acht dit zo democratisch, dat zij de in het algemeen oudere directeuren en stafleden niet de kans wil geven, geschei den van hun jongste bediende te spelen. De atletiekavond van 20 Juni werd mo gelijk door veel medewerking van de Gooise Atletiek Club te Hilversum, die onder leiding van haar voorzitter, de heer (hersengymnastiek) Jan van Her pen, starters, juryleden, materiaal, enz. ter beschikking stelde. De heer Van Her pen nodigde ieder Soester bedrijf uit 's zaterdagsmorgens, tot 1 oktober, een ploeg af te vaardigen naar Hilversum om tegen de G.A.C. een veldloop en/of een driekamp hoogspringen, verspringen en kogelstoten te houden. De evenemen tencommissie zal overwegen de win naars van haar sportwedstrijden te zen den. „Zet Soest in beweging was de raad van de evenementencomissie. Dit is ge lukt VREEMDE SNUITERS. Kort na de wielerwedstrijden van dins- dagavopd moest de politieauto in Soest- dijk stoppen voor een jongen die er pardoes voorsprong. Het was de 16-ja- rige F. H. J., die door dronkenschap overmoedig was. De politie wilde hem meenemen naar het bureau, maar hij verzette zich, daarbij geholpen door zijn vriend de 17-jarige W. V. Beide werden nu met krachtige hand in de politieauto gezet en naar het bureau gebracht. Daar bekende J. dat hij in Baarn een bromfiets gestolen had DRIE OVERWINNINGEN VOOR DE DUINKIKKERS. Het meisjesteam van de Duinkikkers deed het niet zo best in de competitie en vijf wedstrijden betekenden vijf nederlagen. De heer Fraay nam echter de training ter hand en het resultaat hiervan was woensdagavond duidelijk, want er werd met 4-2 gewonnen van De Vuursche. De ruststand was 2-0. Het sterke herenteam vermorzelde het zevental van De Vuursche met 14-1. Rob Meijer maakte het eerste en het tweede doelpunt, door Koos Iseger werd het 3-0, door Kees v. d. Brink 4-0, door Iseger 5-0, door Gerard v. d. Bor 6-0, door Iseger 7-0 door Meijer 8-0 en na de rust ging het door met het schutters feest. Iseger bracht de stand op 9-0 en 10-0, v d. Bor maakte uit een strafworp het elfde doelpunt en bracht daarna de stand op 12-0 en 13-0. H. van Dam redde voor De Vuursche de eer en tenslotte bracht Koos Iseger de stand op 14-1. Ook de dames wonnen. Zij versloegen IJsselmeer 1 uit Huizen met 6-0. Voor rust scoorden Hannie van Riemsdijk, Loes de Vink en Roos Timmerman sa men 4 punten en in de tweede helft werd het door Roos Timmerman 6-0. MEISJE BEWUSTELOOS AANGETROFFEN. Dinsdagavond trof een agent van politie de 18-jarige mej. M. V. op de Koningin- nelaan bewusteloos naast haar fiets aan. Blijkbaar was ze van het trottoir afgere den tegen een touw van de afzetting voor de wielerwedstrijden en gevallen. Per ziekenauto van de E.H.B.O. werd ze naar het ziekenhuis in Baarn gebracht. Brinkstraat 15 - Baarn - TeL 02954-2525 KOOPT Antiek - Curiosa - Kristal - Goud en Zilver - Boeken - Antieke Prenten. H. WESTERHOF - Makelaar-Taxateur. Een man die teveel gedronken had, wou zijn vrouw een bezoek brengen. Ze was hier tijdelijk in een rusthuis en dat hij haar bezocht zou slechts geprezen zijn als zijn bezoek in nuchtere toestand afgelegd was Hij kwam echter om tien uur s'avonds als een zeer dronken toe ter bij het rusthuis aan. Hij zeurde net zo lang om binnengelaten te worden tot het de directrice begon te vervelen. Zij belde de politie en de liefhebbende echt genoot kreeg het vermaan zijn bezoek uit te stellen tot de volgende dag en dan nuchter te komen op een ordentelijker tijdstip dan om 10 uur in de avond. De man was hoogst verontwaardigd omdat men hem wilde beletten zijn echtgenote te bezoeken en hij voelde wel wat voor een stuivend robbertje knokken met de agenten. Die waren hiervan echter niet gediend en ze na men de man mee naar het bureau. Daar kwam hij spoedig tot verstandige gedachten en reeds na een uur mocht hij vertrekken. De Soester middenstand klaagde 30 jaar geleden steen en been en een midden- standsmeneer klaagde in de volgende warrige bewoordingen over een magi straat „Als mijn persoon ten huize van die meneer van zijn eega verneemt dat meneer, op het kantoor is en een meisje zegt dat meneer niet huis is en er wordt door mij en een twintigtal anderen waar genomen dat meneer in de kamer op en neer loopt dus straal door twee mensen laat liegen, de politie opbelt, 3 politie agenten verschijnen, zich dan temidden van hen vertoont en in stede van brood voor de hongerende maag antwoordt met gewapende macht het plein te zullen ontruimen, wat moet men dan van zulke overheidspersonen zeggen Niets zeg gen lijkt me nog het beste. In een verslag van een raadsver gadering stond dat een bepaald raads lid kans zag over een onbenulligheid een ellenlang verhaal te houden, waarvan de inhoud nog onbelangrijker was dan het onbenullige onderwerp zelf Wel aardig als de mensen die je gekozen hebben zoiets lezen. De straten waren dertig jaar geleden niet zo best en opstandige bewoners had den hier en daar borden geplaatst met opschriften als „Een paar waterlaarzen zijn hier niet overbodig", „Een modder weg is ook een weg", en meer van die spitsvondigheden. VAN DE SOESTER COURANT. VAN VRIJDAG 28 JUNI 1963. De leerlingen van de naaischool aan de hoofdweg hadden een feestje en per advertentie werd in de Soester Courant gevraagd een kopje mee te brengen. Daar zal wel woest gefeest zijn. Eduard van Beinum speelde piano in het gebouw van de Nederlandse pro testantenbond en Ds. van Arkel, naar wie het Van Arkelinstituut genoemd is, sprak over zijn reis naar Egypte en Pa lestina. Het ene raadslid zei van het andere raadsüd dat hij zijn standpunt stom vond, waarna de andere in omfloerste termen zei dat je zoiets van een gek verwachten kon. Voor ze op de vuist gingen greep de voorzitter sussend in. Dit heibeltje was niet het eerste dat veroorzaakt werd door de werkverschaf fing, het zorgenkind van de raad. Het ene raadslid wilde plantsoenen in werk verschaffing laten aanleggen en het an dere de wegen laten verbeteren. Twee nobele denkbeelden, dus er was geen enkele reden met het woord stom te gaan gooien. „Druivenborsthoning van 40 cent is uitstekend voor het hoesten", adverteer de een drogist, maar hij zal wel niet veel van dat middel verkocht hebben want door de natte zomer zaten de mensen verlegen om een middel tegen het hoesten. Renault R 8 van f 5995.af Renault Dauphine van f4995.af Renault R 4 van f 4200.af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Het kan helemaal toevallig wezen, maar de verdenking ligt voor de hand dat het besluit van generaal De Gaulle om nu vrijwel zijn hele vloot te onttrekken aan het N.A.V.O.-bevel wel degelijk iets te maken heeft met het bezoek van president Kennedy aan Europa. Met deze nieuwe uitholling van het at- lantisch verbond geeft de Franse lei der te kennen dat hij zijn tegenmaat regelen kan nemen, wanneer men hem zijn zin niet geeft en dat hij die ook neemt, zelfs al zal de N.A.V.O. er onder te lijden hebben. Natuurlijk zijn die Franse schepen niet opeens weg, maar de bevelhebber van de zeestrijdkrachten van de N.A.V.O. heeft er niets meer over te zeggen, nu niet bij de oefeningen en later niet als het menens zou worden. Dan zou ongetwijfeld de Franse admi raliteit meewerken, maar het resultaat blijft onherroepelijk dat de Noordatlan- tische vloot niet meer de eenheid is die ze was en noodzakelijkerwijs ook moest wezen om zo doeltreffend mogelijk op te kunnen treden. Wat zit hem dwars De grief waarvoor De Gaulle zo de N A VO. straft, kan heel goed wezen, dat noch van Britse, noch van Amerikaanse zijde ooit gunstig is gereageerd op Fran se voorstellen een driehoofdige dagelijkse leiding aan de N.A.V.O. te geven van een Brit, een Amerikaan en een Fransman. Maar waarschijnlijker is dat De Gaulle nu de tijd vond gekomen om - vooral de Duitsers - duidelijk te maken dat ze om vertrouwen te kunnen hebben in de N.A.V.O. niet alleen met de Amerikanen dikke vrienden moeten proberen te blij ven. Hij demonstreert hoe gemakkelijk Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw de N.A.V.O. verzwakt kan worden juist op een moment dat Kennedy op zijn rond reis probeert de door De Gaulle gezaaide twijfel of Amerika wel zo bereid is mede Europa te verdedigen, weg te nemen. Nieuw couplet. De man in Parijs neemt het de Duitsers met name kwalijk dat ze weliswaar mooie verdragen met hem sloten, maar prompt daarop een buitengewoon enthousiasme aan de dag legden om Kennedy's plan nen voor een kernmacht van de N.A.V.O. te steunen, liever dan te vertrouwen op een Europees onderonsje langs een as Bonn-Parijs. Het moet hem in dit ver band ook weisteken dat de ontvangst van Kennedy in Duitsland toch nog weer grootser is dan die hemzelf inder tijd te beurt viel. Hoe dan ook deze demonstratieve ver zwakking van de N.A.V.O. is een nieuw couplet in het lied van tweedracht, die de kracht van het atlantiseh verbond ondermijnt. Hoeveel coupletten moeten er nog vol gen

Soester Courant | 1963 | | pagina 5