VIJFTIGJARIGE LUCHTMACHT. xH 30.000-ste en 30.001-ste inwoner. HET OOG GERICHT OP EMANCIPATIE. V.V.V .-nieuws. MET RAAD EN DAAD. Herdenking en parade. DINSDAG 2 JULI 1963. 42c JAARGANG No. 49. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, f 2,10 - per post f2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A - SOESTDIJK Gistermorgen om half twaalf begon de viering van het vijftigjarig beslaan der Koninklijke Luchtmacht met een her denking van de gevallenen bij het mo nument op de vliegbasis, waar onder delen van de luchtmacht, een eresqua- dron uit Nijmegen, een erewacht en de luchtmachtkapel onder leiding van kapi tein H. F. W. van Diepenbeek stonden op gesteld toen de commandant van de luchtmachtstaf en chef van de lucht strijdkrachten luitenant-generaal H. P. Zielstra arriveerde. In zijn gezelschap bevond zich onder anderen de voormalige chef van de luchtmachtstaf luitenant generaal Schaper, die thans adjudant van H.M. de Koningin is. De commandant van het eresquadron, majoor M. A. Sprengers meldde de aangetreden onder delen, waarna deze door de chef lucht machtstaf geïnspecteerd werden. Hierna werd de eregroet gebracht en on der het spelen van The Last Post '.ver den de Nederlandse vlag en de vlag van de luchtmacht, halfstok gehesen. De luchtmachtaalmoezenier kolonel mgr. H. Verhoeven hield een toespraak. Hij achtte het juist dat het vijftigjarig be staan van de luchtmacht gevierd werd, want dit legeronderdeel kan er trots op zijn dat de snelle ontwikkeling van de techniek bijgehouden is en dat hierdoor gedaan kan worden wat men van de luchtmacht verwachten mag, als dit ooit nodig mocht zijn. Het is ook juist dat op historische grond, bij het monument voor de gevallen ka meraden een herdenkingsplechtigheid plaats vindt, want met piëteit en eerbied dient men zich steeds de dood in herin nering te houden van hen die vielen door de ontwikkeling van de lucht macht en van hen die het leven lieten in de strijd om de verdediging van onze rechten in Nederland en N.O.-Indië. Deze herdenking is een bezinning op het feit dat allen die deel uitmaken van de luchtmacht een roemrijke traditie moeten voortdragen en tevens doet het de nabestaanden inzien dat de gevallenen niet vergeten worden, maar ten voorbeeld gesteld worden. Kolonel Verhoeven spak de wens uit dat de laatste vlucht van hen die vielen een vlucht naar God ge weest mag zijn. De hoofdluchtmachtpredikant ds A. C. J. v. d. Poel sprak een gebed uit, waarna de kapel ..Blijf bij mij heer', speelde. Namens de Koninklijke Luchtmacht leg de luitenant-generaal Zielstra een krans bij het monument en kolonel Dekker deed dit namens de aanwezige lucht- machtattaché's, onder wie de Amerikaan se en de Russische. De oud-vliegers H. Arends en M. van Haselen strooiden aarde uit van een vliegergraf in Jack- son (V.S.), waar vele jonge Nederlan ders in de oorlog opgeleid zijn tot vlieger en waar ook Nederlanders begraven lig gen. Onder koraalmuziek, gespeeld door de luchtmachtkapel legden vele nabestaan den bloemen en kransen neer, waarna de plechtigheid met het Wilhelmus beslo ten werd. Gistermiddag om tien voor half drie kwam de wacht van de vliegbasis in het geweer om de eerbewijzen te brengen aan de inspecteur-generaal van de Koninklij ke Luchtmacht, Z.K.H. Prins Bernhard, die op de basis arriveerde om 1700 man te inspecteren die in carré bij het mo nument stonden opgesteld. De prins was vergezeld van de chef luchtmachtstaf luitenant-generaal H. P. Zielstra. Bij zijn aankomst werd de prinselijke standaard gehesen en de luchtmacht kapel speelde het Wilhelmus. De paradecommandant generaal-majoor A. L. Cox meldde zich bij de prins, die hierna de 17 opgestelde squadrons in specteerde. Hierna onderhield hij zich met genodigden en militaire autoriteiten in het bureau van de commandant van de vliegbasis, kolonel F. Broers, terwijl de troepen zich opstelden voor de para de, de toestellen van Soesterberg die aan de fly-past deelnamen opstegen en The Whiskey-four, een fameus stuntteam, adembenemende capriolen uithaalde. Om half vier arriveerde Z.K.H. de prins, de minister van defensie ir. S. H. Visser, de staatssecretaris van defensie luite nant-generaal b.d. M. R. H. Calmeijer en de chef van de luchtmachtstaf luite nant-generaal Zielstra bij het erepodium dat officieren van land -, zee- en lucht macht drie jaar geleden aan de koningin schonken. Hare Majesteit arriveerde kort hierna in gezelschap van mevr. W. A. Repelaer van Driel-Van Willingen, dame du pa lais, luitenant-generaal H. Schaper, chef van het militaire huis van H.M. de Ko ningin en kolonel-vlieger R. J. E. M. van Zinnicq Bergman, adjudant van H.M. Na de begroeting, het hijsen van de ko ninklijke standaard en de vlag van de luchtmacht, werd door grond- en lucht strijdkrachten gedefileerd. Rijdend ma terieel besloot de grondparade. Er waren 170 vliegtuigen in de lucht. Luitenant-kolonel H. J. Folmer was de commandant van de fly-past en de deel nemende starfighters stonden onder commando van majoor A. J. Meulenbroek. Terwijl de grondstrijdkrachten en het rijdend materieel voor het koninklijk paar defileerden trokken de vliegtuigen in keurige formaties over. Eerst een vooroorlogse Fokker, helicopters, Piper cups, lesvliegtuigen en Beavers en daar na kwam het donderend geweld van de straaljagers, met als hoogtepunt de Delta Daggers. Na het défilé meldde de paradecomman dant zich bij H.M. de Koningin, die hem dank bracht. Rijdend tussen het publiek en een erefront van de opgestelde troe pen verliet zij de vliegbasis. SCHIETSUCCESSEN SOESTER POLITIE. Door een vijftal leden van de Soester Politie Sportvereniging, de heren Pas man, Schipper, v. d. Born, v. d. Klas horst en Van Galen, werd vrijdag deel genomen aan de streekschietwedstrijden voor Gooi- en Eemland, uitgeschreven door de Politiesportvereniging te Bussum. Met 230 punten wist bovenvermeld vijf tal beslag te leggen op de 2e prijs, be staande uit een beker. In de afdeling pistoolschieten werd een derde prijs behaald. Een eerste prijs behaalde een vijftal van de Koninklijke Marechaussee met 231 punten. SCHATGRAVERIJ. Het vorig jaar heeft de V.V.V. voor het eerst een schatgraverij georganiseerd en honderden kinderen zochten heel lang naar de 100 doosjes met een papiertje erin dat recht gaf op een prijs. Ijverige V.V.V.-bestuurders hadden de doosjes toen op sommige plaatsen wel wat erg diep weggestopt, zodat vele niet gevonden werden. Nu had men het gemakkelijker gemaakt en misschien wel wat al te gemakkelijk, want in een half uur waren de 100 doos jes opgegraven en hadden de gelukkigen hun prijs. De gelukkigsten waren ongetwijfeld de kinderen W. Mintels, T. v. d. Brink, A. Hoeksma en W. v. Ooyen, die respectie velijk een transistorradio, een skelter, rolschaatsen en een driewieler wonnen. Er namen 700 kinderen aan deze aardige wedstrijd deel. PRIJZEN VAN DE MARKTVERLOTING. In de door de marktkooplieden gehouden verloting zijn de prijzen gevallen op de navolgende nummers 13 Nijlons. 714 Ochtendjas. 888 Heren- of damesfiets. 910 Kan met 6 bekers. 918 Overhemd. 919 Ketting. 1100 Overhemd. 1283 Plant. 1383 Vulpen-set. 2325 Plant. 2990 Kist sigaren. 4342 Bak tuinplanten. 4880 Over hemd. 4950 Beha. 5451 6 eieren. 6061 Kist aardbeien. 6744 Wafels. 7289 6 eieren. 8450 Pot uitjes. 8937 Nijlons. 9814 Stel ondergoed. 10148 Zak Sinaasappelen. 15148 Vaas met bloemen. 18111 Sjaal. 18180 6 eieren. 18799 Waardebon. 19181 Vulpenset. 23675 Sokken. 27775 Heren horloge. 32514 Kist aardbeien. 38175 Lap stof. 39148 Plant. 41488 Beha. 41881 De ken. 44314 Dameshorloge. 43571 Vulpen set. 46899 Vulpen-set. 47781 Schoenen. 49810 Sjaal. 50005 Radio. 51515 Vaas met bloemen. 51891 Pyama. 52189 Vest. 53811 6 kop en schotels. 57581 Pakje wafels. 58980 Vulpen-set. 61604 Overhemd. 61666 Centrifuge. 64830 Pantoffels. 67818 Over hemd. 69111 Onderjurk. 71789 Kaasje. De blonde Franse filmvedette Mylène Demongeot werd een echte ezel aangeboden voor haar buitenhuis in Camargue. De ezel, een folkloristisch symbool van Spanje, kreeg zij van Spaanse stierenvechters voor haar rol in de film „Les Elus", die aan de toreadors werd opgedragen. 71858 Pakje stroopwafels. 73333 Fruit mand. 74748 Plant. 75508 Waardebon. 75800 Overhemd. 77777 Doos bonbons. 77888 Koek. 79810 Pot uitjes. 81518 Kaas je. 83800 Kam Bananen. 83899 Halsket ting. 84111 Damesvest. 127, 555, 1010, 1111, 1888, 4444, 5555, 5757, 58588, 8888 en 9999 elk een krentenbrood. SPORTDIPLOMA'S SOESTER SCHOLIEREN. Bij de op 27 juni gehouden sportdag van de Rijks H.B.8. gelukte het de vol gende Soester leerlingen een diploma te behalen Het diploma A verwierven Tjeerd Zwart, Ries Stalenhoef, F:ob Zadelhoff, Pim Ingenegeren, Hans Alblas, Frits Sanders, Frank Steenmeyer, Harry Hosper, Eric Schuuring. Diploma B Wolf van Heeswijk, Kees van Ee, Hans Kattenwinkel, Rob Slim, Hans Waterreus, Gerard Dijkstra, Nico van den Berg. De organisatie en leiding van deze bij zonder geslaagde sportdag beruste bij de leraar lich. opv. van de Rijks H.B.S. onze plaatsgenoot de heer J. J. Houtman, geassisteerd door vele leraen en lerares sen. EIERMARKT. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 135.000 stuks. Prijzen van 12,75 tot 13,25. Middenprijs 13, Prijs per kg. 2,10. GESLAAGD. W. H. Steginga alhier, bode-incasseerder bij het Ziekenfonds Amersfoort, is ge slaagd voor het examen Ziekenfondswe zen en uitvoering Ziekenfondsverzekering. TEMPO IN BRUSSEL-PARIJS-BRUSSEL. Een groep van Temporenners neemt za terdag en zondag deel aan de rit Brus sel-Parijs-Brussel, maar angstvallig wordt verzwegen hoe deze groep is om concur renten in Nederland niet de kans te geven met een groep te komen die net iets groter is. De grootte van de groep is namelijk beslissend voor de mogelijk heid de enorme wisselbeker die twee maal gewonnen in nu definitief te win nen. Het gelukkige gezin van de heer J. Kruijskamp, wonende in de Ruysdaellaan 44, waar donderdagnacht een dochter werd geboren, waardoor het inwonertal van onze gemeente op 3b.000 kwam. Naast de door het gemeentebestuur aangeboden geschenken bood de Soester Winkeliersvereniging voor de ouders bloemen en voor de kleine Patricia een kinderstoel aan. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat, eveneens in de Ruysdaellaan, op nummer 15, 10 minuten na de geboorte van Patricia, Rosita Louise Caroline werd geboren in het eveneens vertegenwoordigersgezin van het echtpaar A. C. Stolk-Beentjes, welke kleine als de 30.001-ste inwoner van onze gemeente werd ingeschreven. Er gaan 25 supporters mee. Deelnemers en supporters vertrekken vrijdagmiddag om half een per bus van de Brink in Baarn en om een uur van het Nieuwer- hoekplein. Zaterdagmorgen om 7 uur wordt gestart voor 600 km naar Parijs en terug naar Brussel. Er doen Nederlan ders, Duitsers, Fransen, Belgen, Luxem burgers en Italianen mee. De wedstrijd wordt voor de vijftiende maal georgani seerd door de afdeling Brabant van de Koninklijke Belgische Wielerbond. LAURATOCHT. Op 8 juli vertrekken mej. A. v. d. Hurlc en de heren R. ten Hove, L. Rondhout en P. J. Bergman naar Alphen aan de Rijn om respectievelijk voor de eerste, de zesde, de vierde en de tiende maal deel te nemen aan de jaarlijkse Laura- fiets tocht. RONDE VAN SOEST. Dertig brommers hebben zondag deel genomen aan de jaarlijkse Ronde van Soest, georganiseerd door de Soester Bromfiets Club. Er was een parcours van 45 km uitgezet voor de A-klassers en van 40 km voor de B-klassers. Dit was ge daan door de heer J. v. d. Bank, die het de deelnemers niet gemakkelijk maakte. De uitslag was A-klasse 1. E. de Jonge, 56 strafpunten. 2. J. N. Grift 104. 3. R. Wehman 105. 4. E. v. d Broek 105. 5. M. van Rouwendaal 106. 6 W. v. d. Broek 106. B-Klasse 1. W. Overgoor 105. Voorzitter A. Luschen reikte in hotel Bos en Duin de prijzen uit. GESLAAGD. Voor het rijbewijs BE, zijn geslaagd de dames Th. M. A. Steentjes-Sier, W. M. Veltkamp-Kleinveld, J. M. Richters en N. Immig en de heren P. Tielemans, P. J. Visser, J. Groeneveld, Tj. van Dijk, H. J. B. A Foppele, W J. Taanman en R. T. Spelt. Zij werden opgeleid door V.A.MO R.-Rij school Bleeker, Burg. Grothestraat 9, Soestdijk en Irisstraat 67, Baarn. HEES ORGANISEERT BAZAR. De voetbalvereniging Hees organiseert op Vrijdag 5 en zaterdag 6 juli een grote bazar in een tent van niet minder dan 23 x 18 meter, op het schoolpein van de Insingerschool aan de Insingerstraat 59, zulks ten bate van het nieuwe kleedlo kaal en het nieuwe terrein. De stands bevatten prijzenschiettent, geluksschiettent, enveloppensport, hen gelsport, electrisch contactspel, electrisch filmartistenspel, pyramidensport, elec trisch rollospel, ringwerpen en electrisch mummiespel. De trekking van de verloting heeft plaats op zaterdagavond te pl.m. 23.00 uur. Men zie de advertentie in dit nummer DUIVENVLUCHT. De duiven van De Vriendschap vlogen 650 km vanaf Chatauroux en 314 km vanaf Tergnier. In Chatauroux werden de duiven om 5.45 uur met z.w. wind gelost. Er waren 67 duiven in concours. De eerste duif kwam om 12.51 19 uur aan, de laatste prijswinnende duif arriveerde om 14.25.13. De uitslag wasD. J. Bos 1 17. \V. Roest 2 3. Z.K.H. Prins Bernhard 4 5 8. C. Vaessen 6 9. E. C. van Daatse- laar 7 16. C. P. Jak 10. W. Nieuwenhuis 11 12. W. Altenaar 13. W. v. Breukelen 14. J. G. Kamerbeek 15. In Tergnier weiden 123 duiven van De Vriendschap om 6.15 uur met z.w.wind gelost. De eerste duif kwam om 10.4.19 uur aan met een snelheid van 1366.16 meter per minuut. De laatste prijswin nende duif arriveerde om 10.22.18. De uitslag was J. G. Kamerheek 1 13 20 21 24 28. G. H. v. d. Broek 2 14. Comb. On- TELEFOON 2566 GIRO 126156 Vijftig jaar geleden was nagenoeg iedere man ervan overtuigd dat een vrouw een tweederangs wezen was, maar die mening heeft men in ons land geheel laten varen en in nagenoeg alle landen van Euro pa. De emancipatie gaf de vrouw de plaats waarop ze recht heeft en in de commu nistische wereld is men al zover met de „vooruitgang" dat vrouwen stenen mogen sjouwen en ander zwaar werk doen, terwijl een Russische juffrouw de ruimte ingeschoten werd. Mannen die kennis genomen hebben van het internationale vrouwencongres In Moskou en de wartaal die daar gespro ken is, betreuren het wellicht dat de vrouw de positie verworven heeft die ze nu bezit, waarbij ze in staat geacht wordt oyer politieke zaken te praten. In Moskou werd domweg kolder uitge slagen door diverse vrouwen die hele maal niet wisten waarover ze het had den. Zo sprak Lotte Ulbricht, de vrouw van de prettige Oostduitse partijbaas, over vrijheid, terwijl haar eigen man niets anders doet dan zijn volk onder drukken en achter muren en prikkel draad opsluiten. Een Chinese dame noemde het imperia lisme de grootste vijand van de wereld vrede, hoewel haar opperste baas er steeds openlijk voor uitkomt dat hij heel graag de hele boel kort en klein zou willen slaan om het gele gevaar tot wer kelijkheid te maken. Het congres besloot met een oproep aan de vrouwen van alle werelddelen te stre ven naar vreedzame coëxistentie en al gemene ontwapening. Dat was tenminste een aanvaardbaar geluid, maar overigens was die hele bij eenkomst uitermate geschikt als oefen terrein van een brandweerkorps met vele spuiten. KANTMAN wezen-De Muijnk 3. Z.K.H. Prins Bern hard 4 6 6 12 17 22 27. E. C. v. Daatselaar 5 10. C. P. Jak 18 19 31. E. Veerman 8 29 D. J. Bos 11. C. Vaessen 15. R. v. d. Duine 16. W. Nieuwenhuis 23 G. Sukel 25 30. A. Beijer 26. Kasteel Rozendaal bij Velp heeft de poor ten opengezet voor andere roemruchte kastelen uit binnen- en buitenland. Bo vendien is het kasteel voor publiek toe gankelijk. De bedriegertjes in het park hebben hiermede dus concurrentie ge kregen. Het Internationale Kastelen-In stituut, dat gevestigd was in het Zwit serse slot Rapperswil, heeft zijn zetel en bezittingen verplaatst naar Rosendaal. In acht zalen worden belangrijke kas telen geëxposeerd in de voqai van maquettes, aangevuld met platen, platte gronden en kaarten. Voor snuffelaars is er een bilbiotheek op castellografisch gebied en wie meer van actie houdt gaat zien hoe in de middeleeuwen een burcht stormender hand veroverd werd. Tegen een regen van kokende olie, brande pek en stenen projectielen. De tentoonstelling „Een keuze uit haar museumbezit" wordt door anderen ge volgd. Het kasteel is geopend van mei-october, dagelijks (uitgezonderd maandag) van 9-18 uur. Entree 1,kinderen f 0,50. In Arnhem treft u het bewoonde museum Bronbeek aan. (Velperweg 148). Nagenoeg alles herinnert aan de we reld waarin de veteranen van het vroe gere K.N.I.L. eens verkeerden. Hun „Indië". Dit land leeft binnen haar mu ren voort en eresabels, martiale por tretten, goudbetreste uniformen, vaan dels en ontelbare relikwieën. Dit begrip omsluit eigenlijk alles in Bronbeek. Het prachtige zadel en de met diamanten versierde lans, veroverd op Dipa Negara, de toverboekjes van de Atjeh'ers, de penhouder waarmee koning Willem III zijn naam in het gastenboek schreef. Bronbeek is vooral een wapen museum, maar er zijn zeer vele andere, kostbare zaken te bewonderen. Dagelijks geopend van 9-5 uur. Entree 0,40, kin deren 0.20. ERFSCHEIDING. Op welke minimum afstand mag een heg worden geplant tot het aangrenzende perceel van een andere eigenaar, vraagt C. J. Antwoord Volgens de wet moeten hoog- opgaande heggen of struiken op min stens 50 cm van de erfscheiding worden gepoot. Het kan zijn dat plaatselijke ge bruiken en reglementen dit anders re gelen, maar dat kunt u te weten komen op het gemeentehuis.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1