Coupons Spei tl Van SOESTERBERG Nederland wordt groter te klein. en PLOEGSTOFFEN IQ en 15 korting. OPENING K-G SUPER-SLAGERIJ De werkloosheidwet. Soest voor dertig jaar. Krabbels van Knelis. WINKELMEISJE Groot bl KOFF VAN leves AS Bij ons Woens SMsKi Levensmiddelenbedr. F. D. Gerth Polikliniek Dierenbescherming Verhuur f zonder chauffeur NIEUWE Ford-modellen en 3-persoon» busjes staan voor u gereed. Geen grijs haar. 500 gram 9 REPEN 500 gram „Willem te Den D Doorregen Doorregen VERSE WC VARKENS DIKKE VL VET SPEK R8BLAPPE EIGE* 200 «ram Hai 150 gr. gekoo 150 gram Ton 250 gram Lev 150 gram zui 150 gram Pe 150 gr. Boter 500 gram 500 gram 500 gram BAMI en SPREEKUUR BURGEMEESTER. Het spreekuur van de burgemeester te Soesterberg op woensdag 3 juli a.s. wordt niet gehouden van 3 tot 4 uur, maar van 1 tot 2 uur. EXAMENS. Onze plaatsgenoot, de heer D. C. Top, slaagde voor het examen heilgymnas tiek en massage. Voor het M.M.S.-examen slaagde aan het r.k. Lyceum voor meisjes O.L. Vrouw ter Eem te Amersfoort mej. E. Luyf uit •Soesterberg. Voor de acte kleuterleidster slaagde aan de Chr. Vormschool te Amersfoort mej. N. M. A. J. Meijer uit Soesterberg. Bij de P.B.N.A.-examens slaagde voor het diploma waterbouwkundig opzichter- tekenaar (deel II) de heer J. Bij 't Vuur uit Soesterberg. Te Utrecht slaagden voor het Mulo examen A en het Middenstandsdiploma mej. F. G. Willems en de heer P. G. van Leyenhorst te Soesterberg. Waar moet het met Nederland naar toe Moet men het antwoord hoofdschuddend geven of kan men geestdriftig losbar sten in gloedvolle toekomstbeschouwin gen Het is nog een raadsel. Een feit is, dat het beeld van ons land van van daag vol tegenstrijdigheden zit, maar vooral vol levenslust. Dit bijvoorbeeld is de schets van dit jaar steden slokken grond op, de industrie breidt zich koorts achtig uit, wegen geraken overbelast, parkeerruimte is even kostbaar als goud, er zijn geen recreatiemogelijkheden meer, maar ook, de zee wordt ingepol derd, nieuwe zoetwaterbekkens ontstaan onder de nijvere handen van waterto venaars, de Deltawerken trekken alom in de wereld de aandacht, een ongekend grote toeristenstroom trekt over de gren zen en de werkgelegenheid is nog nooit zo ruim geweest. Dit beeld staat vastgelegd in een enorm naslagwerk „Nederland wordt groter", van drs. Elders Willems, dat onlangs is verschenen. Het boek is meer dan een SOESTER KUNSTHANDEL Burg. Grothestraat 16 - Soestdijk TELEFOON 2464 De heer M. H. Kluft opende tien jaar geleden in Beverwijk een zelfbedienings zaak in levensmiddelen. Zaandam volgde en de eerste Koop Goedkoop-slagerij werd in Hilversum geopend. Daarna volg de Bussum, Alkmaar en vorige week Soest. Voor de opening was bijzonder veel belangstelling De heer Kluft is van mening dat hij steeds goedkoper kan verkopen naar mate de omzet stijgt en de artikelen sneller omgezet worden. Vlees en vleeswaren vormen de hoofd schotel, maar er is ook 'n uit gebreid assortiment aan andere levens middelen en vijf man personeel staan onder leiding van de heer W. Bast iedere dag klaar om goedkope waren te ver kopen. De heer Bast is de bedrijfsleider in Soest. Op papier is hij werknemer, maar hij wordt door de heer Kluft meer als compagnon beschouwd. Bij de keuze van het personeel en de in richting en het uiterlijk van de winkel is er rekening mee gehouden dat wat in Hilversum of Amsterdam kan, in Soest niet gewenst is. Geen ijltempo maar rustige bediening en wat het uiterlijk betreft wel in het oog lopend door reclame, maar niet schreeuwend. De winkel, die als schoe nenzaak vijf bij vijf meter was, is nu 9V2 bij vijf meter, dus er is ruimte ge noeg om vele klanten een plaats te bie den. Bij de winkel is ruimte gemaakt voor fietsen, maar er is niet alleen re kening gehouden met hen die per fiets of lopend komen, want het is niet de bedoeling dat de nieuwe K.G.-slagerij beschouwd wordt als een specifieke volks zaak. De heer Kluft wil dat iedereen graag koopt in zijn winkel. Niet alleen om de prijs maar ook om de goede kwaliteit en reeds de eerste dagen na de opening is gebleken dat uit alle delen van Soest belangstellenden kwamen om kennis te maken met deze nieuwe slagerij worden, de verbindingen te stroef. Ruimte en grond moeten de oplossing brengen. Nederland heeft een ander gezicht dan dat van molens, tulpen, kaas en Delfts Blauw. Dat wordt snel duidelijk door de flitsen, welke drs. Willems van ons land geeft. Éénderde van de bevolking van de Randstad Holland verlaat in de vrije tijd de woonplaats op zoek naar ruimte en lucht. Maar op een zonnige dag trekken zo'n kleine miljoen bezoe kers naar de kust van de Noordzee. Geen wonder dat men nu al de borden kan vinden „Strand vol". Recreatieruimte moet voor iedereen wor den geschapen. In nieuwe gebieden in Salland en Twente, in Brabant en Zee land. Als Nederland maar niet te klein wordt. naslagwerk of een atlas, het is een bran dend betoog over de innerlijke kracht van Nederland. Iedere zeven jaren krijgt ons land er één miljoen inwoners bij. Al die men sen hebben een zekere hoeveelheid' grond - om te wonen, te leven en zich te amu seren - nodig. „Nu al vormt de grond van Nederland de inzet van een belangenstrijd elk trekt eraan eij^ wil zijn deel", zegt de schrij ver. Er is voor iedereen en voor alles een tekort aan wat dan ook. Alles en ieder een wil uitbreiden. Expansie is het to verwoord, dat de toekomst beheerst. Spookachtig, maar toch angstwekkend reëel is bijvoorbeeld het beeld van de drie grootste Nederlandse steden over zo'n jaar of vijf a tien. De agglomeratie Amsterdam moet rekening houden met één miljoen 135 duizend inwoners rond 1980. Waar moeten zij blijven? Amster dam zelf zal ruimte hebben voor één mil joen. Buursteden moeten de rest opvan gen. Rotterdam blijft groeien als kool. In tien jaren is het een wereldstad ge worden met een Lijnbaan, die de Fifth Avenue van Europa is geworden. In het jaar 2000 zal Rotterdam 1.325.000 inwo ners mebben. Waar moet de „Poort van Europa" hen bergen En Den Haag de Residentie - is al over vijf jaren volgebouwd. Maar toch zullen er zovelen naar Den Haag trek ken, dat de Hofstad rond 1980 bijna één miljoen inwoners zal moeten bergen. Waar? In een nieuwe satelietstad, zegt drs Willems. De grote drie zijn niet de enigen, die zich onstuimig uitbreiden. Eindhoven bijvoor beeld is hard op weg Utrecht als vierde in het land op zij te zetten. De bevol king van Nederland verdubbelde deze eeuw, maar Eindhoven werd zeven malen gTOter. In Zeeland zullen Vissingen en Middelburg uitgroeien tot een dubbelstad met 200.000 inwoners. Dit alles vraagt grond voor woningbouw. Het vraagt ook goede wegen en verbindingen. „Er is een verkeersstorm op til. Een la wine verplaatst zich door het land, uiterst technisch, vol onvriendelijk ge brul, een spoor van olievlekken achter latend. Een lawine, waarvan het geweld in banen moet worden geleid, maar die nooit kan worden gestuit." Waaruit die lawine bestaat Uit meer dan zeshon derdduizend personenauto's, honderd vijftigduizend vrachtauto's, motoren en scooters en uit meer dan 1.25 miljoen bromfietsen. De wegen zullen te smal EEN MOEILIJKE WET. De gehele sociale wetgeving is zo langza merhand een moeilijke en ingewikkelde geschiedenis geworden. Het is bijna niet meer bij te houden voor één man om al die wetten tot in de puntjes te beheer sen. Een van deze moeilijkste (en voor de verzekerde ook gevaarlijke) wetten is wel de werkloosheidswet. Er is niet vee' voor nodig om de uitkering te verspelen. het is soms erg lastig deze zonder juri dische hulp in handen te krijgen. U weet het vermoedelijk alu moet on vrijwillig ontslagen zijn, wil er een rede lijke kans op uitkering bestaan. Direct u aanmelden bij arbeidsbureau en be drijfsvereniging is al een der belang rijkste bepalingen. Er zijn werknemers wier werkzaamheden om de een of andere reden aflopen Is de verhouding tussen werkgever en werknemer echter van dien aard, dat er een goede verstandhouding bestaat, dan komt het voor dat de werknemer met het aangezegde ontslag aceoord gaat. in de hoop weer spoedig aan de slag te kunnen gaan bij die werkgever. Het gevolg is voor de werknemer, dat het ontslag niet meer onvrijwillig is en er geen uitkering volgt. Voorts komt het voor dat een werkne mer geheel ten onrechte op staande voet (wegens dringende redenen) ontsla gen wordt, maar zich laat overbluffen en zegt „Goed, ik ga al", of een getuig schrift of een ontslagbrief aanvaardt. Ook hij verliest door deze instemming zijn uitkering En al maakt hij er wel werk van en wordt hij door de rechter in het gelijk gesteld, dan nog is het twijfelachtig of de bedrijfsvereniging zal betalen. Immers de werkgever is verplicht zich te houden aan de wettelijke ontslagter mijn. Gedurende deze termijn moet de werkgever het loon betalen. Onttrekt hij zich hieraan dan komt de bedrijfsver eniging hem niet te hulp eerst het loon over de wettelijke ontslagtermijn en kom dan maar eens terug. Maar als die werkgever niet betaalt, dan zit de werknemer met de schade, want hij kan geen greep in de kas van de werkgever doen ergo hij zit zonder in komsten. Sociale zaken zal misschien wel te hulp willen komen, maar wie loopt er graag naar deze instellingen die nog algemeen als een soort „armenzorg" wordt gezien Om recht te verkrijgen zal de werknemer moeten procederen tegen de werkgever en dit duurt lang. Wat te zeggen van 't volgende geval? Een werknemer was ontslagen door eigen schuld, op staande voet. Het gelukte hem weer aan de slag te komen, maar hij had in feite weinig geluk, want het werk bij zijn nieuwe werkgever hield plotseling op, dus hij kreeg, ontslag. Dit was dus een niet vrijwillig ontslag, in tegenstelling tot het eerste. Een aanvraag om uitkering werkloos- heiswet ging in zee, maar werd afgewe zen. Waarom? Op grond van het feit, dat de werknemer bij zijn vorige werk gever niet wegens eigen schuld ontsla gen was, het zo goed als zeker was, dat hij dan nog in dienst zou zijn geweest en nu niet zonder werk zou zitten. Ver gezocht, maar 't is waar Deze werknemer maakte ook nu door on wetendheid een grote fout, die hem geld zou gaan kosten. Immers, had hij direct na de weigering door de bedrijfsvereniging een „voor beroep vatbare beslissing" aangevraagd, dan zou hij nog een redelijke kans heb ben gemaakt op uitkering, temeer daar deze werknemer wel tegen het ontslag een protest had ingediend, maar toen het 'aatste ontslag werd aangezegd, had hij bij zijn beroep moeten aantekenen dat het proces tegen zijn vroegere werk gever nog in behandeling was. Dat had hij niet gedaan omdat hij on ervaren was in die dingen (wie is er wél ervaren in?) en naderhand was hij er te laat mee, want beroep aantekenen -noet direct plaatshebben, althans „bin nen redelijke termijn'. In twijfelgevallen zal een werknemer er altijd goed aan doen de werkgever te verzoeken een ontslagvergunning bij het arbeidsbureau aan te vragen. Weigert de verkgever dit, dan doet hij (de werkne mer) er goed aan zich zelf tot het ar beidsbureau te wenden, opdat dit de werkgever tot andere gedachten kan brengen. In het kort komt het hier dus op neer Twijfelt u bij de afwijzing van de uit kering, teken dan direct beroep aan (en •/raag een voor beroep vatbare beslis sing). Meldt u direct bij het arbeidsbureau en bij de bedrijfsvereniging. Ga in twijfelgevallen nooit accoord met ret gegeven ontslag, maar teken protest aan en meldt u zich op de gebruikelijke ijden (evt. met getuigen) bij uw werk lever om aan de slag te gaan. Teken geen papieren en doe geen toe zeggingen om de werkgever te believen helpt hem, maar u werkt u zelf in de put. Een winkel in de Steenhoffstraat had wasbijts in 29 kleuren. De man, die hier van melding maakte in een advertentie moet wel een heel eerlijk man geweest zijn, want anders zou hij ongetwijfeld geschreven hebben dat hij wasbeits in 30 deuren had. Er werd een „Hupmobil" aangeboden voor 2500,en een Chevrolet voor 650,Die hupauto moet dus wel iets heel bijzonders geweest zijn. In Soesterberg werd een lunapark ge opend en de organisatoren waren man nen van grote allure. Ze huurden een vliegtuig met bestuurder en heten die folders uitstrooien boven Utrecht. Dat ging best en de blaadjes dwarrelden vro- 'ijk in de wind voor ze op huizen en straten terecht kwamen. Büjkbaar ging bet de man die zat te strooien niet vlug genoeg, want op een kwaad moment kwam er een heel pak folders boven de lomstad naar beneden, kwam op een dak terecht, boorde zich door de pan nen om met een bons op een zolder tot rust te komen. Een andere meneer zocht het met zijn ingezonden stuk eveneens op cultureel gebied. Hij had in Soest een concert bij gewoond en moest zo nodig op papier zijn verontwaardiging uitkrijten. Er wa ren veel te weinig mensen bij dit mooie concert geweest en hij insinueerde dat er wel velen gekomen zouden zijn als Kees Pruis of Willy Derby hun liederen uitgegalmd zouden hebben. De mensen die weggebleven waren moesten eens we ten wat ze gemist hadden. Het harpspel was zelfs „een zware verrassing" ge weest, schreef die meneer. Toneelverenigingen waren er 30 jaar geleden ook. Zelfs meer dan nu. Ze heetten onder meer „Ernst en Luim" en „Streven naar beter" en ze brachten da verende kluchten als „Jochem Pezel, wat ben Je voor een ezel" en dramatische gevallen als „Levensdwang". Een inwoner van Soest kwam tegen de gemeente in het geweer en eiste 1600,— omdat er iets niet in orde was met een bouwvergunning. De gemeente voelde niets voor betalen en nam een advocaat in de arm. De schrijfster Alie van Wijhe-Sme- ding had een boek geschreven, waarin ze de dingen, waar we meestal wat omheen praten, heel duidelijk bij de naam ge noemd had. Daarvan was een meneer zo geschrokken dat hij een ingezonden stuk naar de Soester Courant zond, hoe wel deze echt niets te maken had met met de openhartigheid van Alie. „Bij het lezen van het boek kreeg ik de gewaarwording alsof ik heel langzaam in een vieze stinksloot zakte". Het is eigenlijk jammer, dat aan deze man niet gevraagd is waarom hij dan niet opgehouden was met lezen, dan was hij tenminste niet verder gezakt. Een motorrijder reed met grote snel heid over de weg Utrecht-Amersfoort. Hij werd gepasseerd door een auto van een arts uit Bilhoven die nog harder reed. De wielen van de auto kwamen in het mulle zand naast de weg terecht, de auto begon te slingeren, veegde een fietsende jongen van de weg en botste tegen een boom. De jongen werd slechts licht gewond, maar de arts was op slag dood. De Soester lievertjes van 1933 waren heus niet zoveel beter als de soortgeno ten van 1963. Dertig jaar geleden klom men de jongens nog wel eens in bomen langs de hoofdweg om argeloze voorbij gangers met takken te gooien. Een pech vogel kreeg met zo'n vaart een stuk hout in zijn nek dat hij zich door een dokter moest laten verbinden. De „Vereniging tot stichting en in standhouding van een vaste uitneembare gelegenheid tot het urt- en aankleden bij de Kleine Melm" kon ontbonden wor den. Dat uit- en aankleden had niets met nudisme te maken maar met een zwembad in de Eem en dat hoefde er niet meer te komen omdat er een na tuurbad was. Nu zou niemand meer in die vieze troep willen zwemmen. Een meneer met vegetarische neigin gen haalde zich de woede van de Soes ter slagers op de hals. In een vergade ring van geestverwanten noemde hij een slagerswinkel uit esthetische overwegin gen weerzinwekkend. Hij bracht de zaak weer in evenwicht door de winkels van fruithandelaren esthetisch verantwoord te noemen en deze middenstanders von den dat natuurlijk prettig. Een meneer beklaagde zich over de service bij de posterijen en hij raadde plaatsgenoten aan een halve dag vrij te nemen als ze een paar postzegels op het postkantoor moesten halen, want met deze simpele inkoop waren vele uren gemoeid. Op een regenachtige dag begon een vrachtauto, die moest remmen voor een spelend kind, te slippen en de peule- SAs je 't ming vraogt dan mok zeige dak altied bar veul schik heb aster weer minse kenne vluchte achter de muur vandaon en veural as dat soldaote binne. Veur ming bin- ne al die Vopo's ban- diete, maor nie as zul- lie de beene neeme, waant dan kejje zien da zullie nie zo gek binne dazze alle leuges van die kommenistische leugenaors slikke. En denkterom dattie Vopo's die nie vluchte wel us teuge mekaor zeige, wul- lie binne maor groote suffers. Kennedy kwam naor de Pruuse en die gonge bar tekeer van de schik dattie d'r was. Meteen mos die oppepompte Russebaos ok naor de Pruusse en die hals doch dattie minse net zo'n schik zouwe hebbe. Jao, kejje net denke. Hier en daor hejje netuurlek altied gekke die 'n plaank veur d'rluu test hebbe en die stinge zo'n bietje te blère, hek eleeze, maor bie me kaor was ut nie veul zaoks. Da ken ok haost nie ajje gin baos in je eige laand meer bin en as de Russe alles wegsleepe. zoas de Pruuse dat hier veur twintug jaor deeje. Je ken ut je haos nie veurstelle dat ut meugeluk is datter baandiete muure bou- we om d'r eige minse teuge te houwe en dattie baandiete dan zeige dat ut nie is om d'r eige minse teuge te houwe, maor om de wolleve d'ruut te houwe. Die wolleve da binne wullie dan. Dat zee die oppepompte Russebaos toeng die bie de Pruuse was omdattie baos van de Pruusse achter de muur zeuvetug jaor wier. As 't ming vraogt dan is dat ok zo'n gek, die kerel mit zien geitesik die ze daor bokkie bè of zowat noeme. En ok al zo'n groot leugebeest. Daorom hek alsmaor schik aster minse kenne vluchte, waant dan kenne d'r steeds meer minse vanachter die muur an deuze kaant komme kieke en zien dattie kommenistebaoze allegaor liege da ze zwart zien. Messchien komp ut nog us zo wiet dat tie minse daor kaans zien al die leuge naors overhoop te loope en die muur d'rachter an. Dan zak pas goed schik hebbe. broek werd van de weg geveegd. Grote schrik, maar niet bij het jochie, dat een Daar schrammetjes had, maar daarop niet eens lette, want hij vond het veel te leuk dat de auto met een fikse klap tegen een boom terecht kwam. Er werden altijd nette dienstmeisjes gevraagd, maar een mevrouw vond dit niet netjes genoeg en zij vroeg een zeer fatsoenlijke dienstbode. Heden is van ons heengegaan mijn lieve vrouw, onze beste zus ter en schoonzuster, PIETJE PELSER geboren Vos, in de ouderdom van 65 jaar. Uit aller naam J. PELSER Soest, 28 juni 1963. Oude Utrechtseweg 7. De teraardebestelling heeft dinsdag 2 juli op de begraafplaats Zorg- vlied te Amsterdam plaatsgevonden. All-round Radio - T.V.- TECHNICUS heeft nog tijd beschikbaar om op free-lance basis reparaties te verrichten voor hande laren. Telef. 2459, Soest. WONINGRUIL of koop- ruil. Aangeb gezell. een gezinswoning Soest-Zuid, nabij de Soester duinen. Gevraagd groot huis met flinke tuin in Amersfoort of omgeving. Inl. 02955- 2459 of brieven onder let ter K 24 bureau S. Crt. Te koop DK.W. MOTOR, 125 cc., nieuwste model, weinig bereden. Billijke prijs. Genegen Solex in te ruilen. Soesterbergsestraat 41, Soest. VERLOREN zondag j.1 witte tas, inh. portemon- naie, Ned. Herv. bundel plus foto. Adres in tas aanwezig. Tegen beloning terug te bezorgen Nieuw- weweg 51, tel. 2044. TE KOOP divan m. kleed, stofzuiger met nieuwe sl„ linnenkast, tafeltjes, stoe len, kleden, gordijnen, nw. vallen, serviesgoed, tuin- stel, trap Donderdag 2-5 uur. Wilhelminalaan 28. TE KOOP aangeb. winter mantel, m 52, enige he renschoenen, m. 43-44. da mesfiets, enige dameskle ding, m. 40. Beethoven- laan 18, Soestdijk. Flinke HULP in de huis houding gevraagd, van 8.30 tot 12.30 uur, in ge zin van 2 personen. Za terdags vrij. f 40.per week netto. Br. no. 682 aan Van de Ven's Boek handel, Nieuwstraat 29, Baarn. Te koop BABY-UITZET. Nieuw, niet gebruikt. Te gen elk aann. bod. Troel- strastraat 47. Te koop BATAVUS Bilo- net, 250.Van Duin kerken. Heuvelweg 12, Oudere dame zoekt ge- stoff. ZIT-SLAAPKAMER met stookgelegenheid en volledig pension. Brieven met prijsopgave onder no. 2 bureau Soester Crt. Jongeman zoekt KAMER of kosthuis omgev. Soest. Br. onder no. 994 bureau Soester Courant. Te koop GITAAR in hoes. Steenhoffstraat 6, Soest. Vriendelijk MEISJE gevr. om op zaterdagmiddag v. de kinderen te zorgen. Soesterbergsestraat 32. Confectieatelier „Pribor", vraagt NAAISTERS en leerling-naaisters. Aan melden tussen 8 en 17 u. Steenhoffstr. 52B, Soest, Door omstandigheden vragen wij voor zo spoedig mogelijk een Aanbiedingen Laanstraat 66. K. Engendaalweg 36a voor alle huisdieren Elke woensdag van half 4 tot 4 uur. Behandeling excl. medicijn 2,50. Voor leden en donateurs op vertoon van contributiekaart 2, Aantrekkelijke tarieven. Speciaal tarief voor langere termijn. OFFICIALFORD DEALER AUTOMOBIELBEDRIJF LSOSMAA T Eemnesserweg 22, Baarru.taL 02954-3)00 (b.g.g. 4340) TE KOOP ronde tafel, bl eiken, met tuimelblad en haard. Allebei als nieuw. Beetzlaan 126. Welke bewoner van een te groot huis wil voor en kele jaren WOONRUIM TE afstaan aan aanstaand Gereformeerd echtpaar Brieven onder letter A J S bureau Soester Courant. Voor z. sp. m. gevraagd besch. vr. HULP in de huishouding voor 5 da gen per week. Gunstige loon- en vacantieregeling. Aanm. met opgaaf van referenties aan de direc teur van het Jongenshuis „Eemland", v. Heutszlaan 2, Baarn (tel. 02954-2249). Voor METSELWERK o.a. schoorstenen, putten, rio lering. Tevens uw adres voor beton en wandte- gels. Br. onder letter S 80 bureau S.Crt. Crème MARCHAL bevat het pigment van uw haar, dus miskleur uitgesloten. Gezond voor uw haar. Speciaal borsteltje 1.25. Vraag gratis folder bij Drogisterij „DE PIL", Koninginnelaan 44, Soest. Bi 4 stuk Castel 150 gram Sn VOOR GE BERKSTRAA' In het psychi; wordt gevraag VOOP In- o Salari to p pensa t ie toe jaars; Aanst niet 5-daa per j Pensi> sioenf Schriftelijke van huidige aan het H< neelszaken, of mondeling houdelijke dii donderdag telef. afspraal KERKSTRA C1 C1 VAN WEEDESTR

Soester Courant | 1963 | | pagina 2