Een miljoen dollar per dag voor een hopeloze oorlog. BURGERLIJKE STAND BOSCH KWAK Belastingambtenaren bestaan langer dan de Egyptische pyramiden. BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Mej. C. Valkenier vijftig jaar Leger des Heilsofficier. In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT Modevakschool P. C. Hooftlaan 16, Aangifte nieuwe leerlingen TELEF. BRAM)WEER 3 3 3 3 TWEEDE BLAD SALON KOPPEL Sedert een achttal jaren woedt er een verbeten jungle-oorlog In zuld-Vietnam, een strijd om het zijn of niet zijn. Een oorlog tussen het internationale commu nisme vertegenwoordigd door rood-China en de westerse democratie, in deze ver tegenwoordigd door de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Over deze verbeten strijd tussen parti- sanen uit noord-Vietnam, geholpen, bij gestaan en gesteund door instructeurs, wapens en medicamenten afkomstig uit de Chinese volksrepubliek welke slechts één taak hebben, n l. de vestiging van de communistische opperheerschappij in zuid-Vietnam en aan de andere kant de regeringstroepen van de republiek zuid- Vietnam, welke op haar beurt worden bijgestaan en gesteund door Noordame- rikaanse instructeurs, wapens en dollars en welke troepen belast zijn met de ver- Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gebaald en gebracht. dediging van hun grond, met als bijzon dere taak de vernietiging van iedere communistische verzetshaard, van iedere rode partisaan, is hier in Europa weinig bekend. In nacht en nevel. De rode partisanen ,,Viet Kong" ge naamd, komen slechts In de nachtelijke uren in actie, dood en verderf zaaiend In eenzame grensdorpen, in de stille bui tenwijken van steden van zuid-Vietnam en op de eenzame buitenwegen in het binnenland. Bij het krieken van de dag vindt men geen communistische sluip schutters meer zij duiken dan onder in de jungle en in de onoverzichtelijke rijst velden, wachtend op de volgende nacht, die komt na iedere dag. Wat de bewoners van zuid-Vietnam, de regeringstroepen en hun Amerikaanse in structeurs wel vinden, dat zijn de vre selijk verminkte en dode lichamen van Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBOREN Corine Michaële Marie Frank, dochter van A. C. M. Butzelaar en D. F. C. M. Scheepers, Van Straelenlaan 24. Paulus, zoon van J. van Nimwe- gen en J. A. van de Goede, Kerkpad Z.Z. 21. Erik Arjan, zoon van P. van de Weerd en H. W. de Wit, Baarn, Margriet straat 5. Ingrid, dochter van H. J. Verwoerd en M. I. P Timmermans, Braamweg 46. Hans, zoon van A. Mei- dam en J. Jansen, Kerkpad Z.Z. 91. Ronald Coenraad, zoon van P. Verweij en A. J. Tito, Thorbeckestraat 14. Arnold Jacobus, zoon van C. J. Limper en B. C. Bouwman, Baarn, Eikenweg 35. Wil lem Marinus, zoon van J. Maassen en K. A. J. van Kempen, Korte Hartweg 4. Peter Alexander en Saskia Nicole, zoon en dochter van N. Westbroek en H, Jüncker, Soester Engweg 20. Maria Wilhelmina Theresïa, dochter van J. H. van Hengstum en Th W. B. M. Smink, Jan Steenlaan 21. Elizabeth-Ann, dochter van L. de Groot en E. G. A. van Hooff, Foekenlaan 4. Patricia Sylvia, dochter van J. Kruijskamp en G. Kraaijeveld, Ruysdaellaan 44. ONDERTROUWD Cornelis Hendrikus Bakker, Molenstraat 163 en Harmke Roet- man, Burg. Grothestraat 57. Cornelis Maria van Megen, Kerkpad Z.Z. 22C en Francisca Paulina Wilhelmina van der Valk, Beukenlaan 50. GETROUWD Bernardus Hendrikus Jo zef Rademaker, Laanstraat 44 en Gijs- betta Wilhelmina Maria Visser, Kerk straat 30. Jan Henricus Bernardus Huijink, Birkstraat 62 en Wilhelmina Maria Dekker, Noord 25, Schagen. Jo- hannes Bernardus Feij, Texelsestraat 12, 's-Gravenhage en Elly de Berg, Pr. Bern- hardlaan 23. Simon Koopmans, le Atjehstraat 148 I, Amsterdam en Martha Catharina Siebrich Broekema, Van Len- neplaan 63. Jan Gijsbert Goudswaard, Zinkweg 69. Oud-Beijerland en Margrie- ta Gerarda Groenestein, Troelstrastraat 53. OVERLEDEN Johannes Wilhelmus Per soon, 37 jaar, echtgenoot van C. A. B. M. Grimbergen, Koninginnelaan 24. Corina Evelyn Fugers, 1 jaar, Dalweg 89. Johanna de Beer, 86 jaar, weduwe van W. Bouwhuizen, Kerkpad Z.Z. 15. Willem Hilhorst, 81 jaar, echtgenoot van G. van Asch, Klaarwaterweg 44. Wil lem van Renselaar, 68 jaar, echtgenoot van J. Moren, Koninginnelaan 78. Ja cobus Coljee, 63 jaar, echtgenoot van G. Vlieger, Schoutenkampweg 69. Karei Peter Joseph Wiss, 82 jaar, echtgenoot van A. Waterkoort, Klaarwaterweg 1. Johanna Maria van Kleef, 48 jaar, echt genote van J. van de Bovenkamp, Rem- brandtlaan 16. Johannes Terpstra, 75 jaar, echtgenoot van J. van der Graaf, Pieter Nieuwlandstraat 84, Utrecht. Boukje Edelenbosch, 73 jaar, weduwe van A. van Erp, Sophialaan 8. de bewoners der grensdorpen, rokende puinhopen van wat eens huizen waren, opgeblazen bruggen en door brisantbom men vernielde straten en wegen. Het aantal communistische woelknechten wordt thans geschat op ruim vijf en twintig duizend man, goed uitgerust en welbewapend. Iedere dag komen er meer van dergelijke sluipschutters zuid-Viet nam binnen langs de onbegaanbare sluip en smokkelwegen vla Laos en Cambodja. Langs deze wegen worden ook oorlogs tuigen en rood propagandamateriaal uit China ingevoerd. In zuld-Vietnam weet men dit, doch het regiem van president Ngo Dinh Dlem, de zuidvietnamese troe pen en de Amerikaanse militairen en deskundigen zijn niet in staat om zulks te verhinderen. Ho Chi Min. Aan het hoofd van dit rode partisanen- leger staat de leider van de communis tische partij voor een één en ondeel baar Vietnam, de geheimzinnige Ho Chi Min, tevens staatshoofd van het com munistische Noord-Vietnam. Ho Chi Min heeft bij voor- en tegen standers veel gezag verworven, hij wordt gevreesd en vanuit zijn wit paleis regelt hij de strijd in zuid-Vietnam. Ho Chi Min was de man, die, ais leider der „Viet Kong", het Franse koloniale leger bij Dien-Bien-Phoe versloeg en daardoor in 1954 de zelfstandigheid van Indo- China. Deze geheimzinnige rode partisanenleider, man van gezag, weet ook nu wat hem te doen staat, want in de verovering van zuid-Vietnam door de communisten ligt de» politieke toekomst van zuid-oost-Azië verankerd. Achter de strijd in zuid-Viet nam staat Mao Tsje Toeng, de leider der Chinese communisten, die expansie zoekt voor het groeiend zielenaantal naar het zuiden Zuid-Vietnam. In juli 1954 werd in Genève besloten Vietnam te splitsen en zo kon het ge beuren dat noord-Vietnam toeviel aan de westelijke belangensfeer, aan de de mocratie zo men wil. Maar in die tijd regeerde in Saigon de (dikke) keizer Bao Dai van Vietnam, welke zich aan de regeringszaken van zijn land niet veel gelegen liet liggen. In 1955 werd in zuid-Vietnam de re publiek uitgeroepen met Ngo Dinh Diem als president Deze begreep dat hij zon der hulp van de Verenigde Staten niets zou bereiken, verzocht en kreeg de hulp van Amerika, president Ngo Dinh Diem reorganiseerde het bestuur in zijn land, voerde hervormingen door en werd de schepper van het Zuidvietnamese leger. De moeilijkheden met de communisten werden alsmaar groter, zodat het aantal Amerikaanse instructeurs en deskundigen op twaalfduizend man werd gebracht, ter wijl het zuid-Vietnamese leger smds kort honderd vijf en zeventigduizend man sterk is, doch ondanks dit alles moest de chef van de generale staf in Was hington, generaal Earle Wheeler, vast stellen dat het nog zeker tien jaar zou duren, vooraleer zuid-Vietnam van rode partisanen zou zijn gezuiverd, ondanks het feit dat door de Ver. Staten een bedrag van rond zeven en een half mil joen gulden aan de Zuidvietnamese strijdkrachten ten koste was gelegd. President John Kennedy bleek echter vast besloten om zuid-Vietnam voor het westen te behouden en daarom zond hij een groot aantal helikopters, voorzien van Amerikaanse bemanningsleden, licht veldgeschut en vol-automatische wape nen, voornamelijk machine-pistolen, naar zuid-Vietnam De Amerikaanse militaire instructeurs kregen opdracht hun mili taire tactiek meer en meer aan te pas sen aan de methoden op dat gebied in van een voldoende democratische ge steldheid, niet het vertrouwen van het volk. Het communisme in zuid-Vietnam kan dan pas afdoende worden bestreden en tot een aftocht worden gedwongen, wan neer men de hiervoor genoemde en be staande fouten en tekortkomingen in dit land te vuur en te zwaard te lijf gaat. Dit is trouwens in het welbegrepen be lang van ons alien. DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA. 5 jaar garantie - Bosch service Stroomverbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 122 L 1298.- tot 220 L. f 648.-. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECBNISCH INSTALLATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 gebruik bij de zogenaamde „Viet Kong". De oorlog, de jungle-oorlog in zuid-Viet nam, kost ondanks alles de Verenigde Staten een bedrag van een miljoen dol lars per dag. Twijfel aan overwinning. Ondanks de inspanning welke de VS. zich getroosten om zuid-Vietnam voor het vrije westen te behouden, bestaat er in kringen van Amerikaanse deskundigen ernstige twijfel aan het behalen van een eindoverwinning op de „Viet Kong" van Ho Chi Min en deze twijfel blijkt gegrond te zijn op de navolgende feiten 1. de aanvoerwegen, de sluip- en smok kelwegen der partisanen van en naar rood-China zijn niet te sluiten; 2. de totale sterkte aan mankracht der rode partisanengroepen is met de dag groeiend; 3. de Zuidvietnamese officieren zijn voor hun taak niet berekend en onzelfstan dig in hun optreden 4. het is niet gelukt de communistische propaganda in zuid-Vietnam afdoende te kunnen bestrijden en in het alge meen gesproken zijn de bewoners van zuid-Vietnam de communisten uit noord-Vietnam behulpzaam, hetzij uit angst, hetzij uit sympathie, 5. in zuid-Vietnam heerst corruptie en honger en in een land met rond vijf tien miljoen inwoners is dit een zeer ernstige zaak; 6. het regiem van Ngo Dinh Diem heeft tengevolge van het uitblijven van de zo noodzakelijk geachte hervormingen en vooral ook wegens het ontbreken Op 3 juli zal het vijftig jaar geleden zijn dat mej. G. Valkenier, die in de Van Lenneplaan woont, na het doorlopen van de kweekschool van het Leger des Heils bevorderd werd tot officier. Dit Heils officier zijn gedurende een halve eeuw betekende voor haar bidden, werken en dienen. Met ongeëvenaarde werkkracht, met onovertroffen toewijding en met ongebroken energie heeft zij het ver antwoordelijke en soms zwaar drukkende werk dat van haar geëist werd, verricht. Nu nog, want zij is gezinsbondsleidster van de afdeling Soest-Baarn van het Le ger des Heils en ze is steeds op pad om iets goeds te verrichten voor de vrouwen die betrokken zijn bij het werk van deze bond. Veertien dagen geleden hebben zij een boottocht op de Vecht gemaakt dank zij de voorbereidende aktiviteit van mej. Valkenier. Ruim een halve eeuw geleden studeerde mej. Valkenier aan de Gereformeerde Normaalschool maar toen reeds wist zij de tijd te vinden om erop uit te trekken met De Strijdkreet 's Avonds kon men haar in de beruchte danszalen van de Zandstraat en de Schiedamse Dijk te Rotterdam vinden, waar zij haar werk deed in de geest van het Leger. Toen zij tot officier van het Leger be vorderd was greep zij alle kansen aan om de medemens te dienen In beide wereldoorlogen verzorgde zij vluchtelin gen en er werden ziekenhuizen door haar ingericht en geleid In de grieptijd van is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekeniondsleverancier. 1918 was zij gestationeerd in de congres zaal van Amsterdam. Tussen het leiden van samenkomsten door verpleegde zij zieken. Naast haar werk op de samenkom sten en de ziekenverzorging vond zij tijd voor huisbezoek, jeugdwerk en openlucht evangelisatie. Ook leidde zij jonge men sen tot Heilsoldaten op. Alle middelen nam mej. Valkenier te baat om gelden bijeen te brengen die zij gebruikte om behoeftige gezinnen te steunen. Zo zag zij er zelfs niet tegen op met een draaiorgel de straat op te gaan om haar wensen, veel geld bijeen te brengen, muzikaal duidelijk te maken. Twaalf jaar geleden zag het ernaar uit dat er een eind gekomen was aan het werk van mej. Valkenier, Toen nam zij afscheid als directrice van het tehuis voor zeelieden te Rotterdam. Uit alle delen van de wereld waren er zeeheden bijeen die haar jarenlang als een tweede moeder beschouwd hadden. Vele anderen die haar ook zo beschouwd hadden kwa men echter niet, omdat zij in de tweede wereldoorlog het leven verloren hadden. Dit zeemans tehuis stond open voor iedereen Het was een hotel van flink formaat want er stonden honderden bedden Er kwamen veel mannen, maar ook wel eens vrouwen, die eveneens van harte* welkom waren, mits er een trouw boekje getoond kon worden als ze met een zeeman meekwamen. Zeventien jaar is mej. Valkenier direc trice van dit tehuis geweest. In rustige maar ook in zware tijden. Toen het rus tig was speelde ze voor St. Nicolaas en een internationaal gezelschap vormde de „kinderschaar", die luisterde naar de vermanende woorden van de Sint. In de oorlog ging het echter minder vreedzaam toe en menigmaal kwamen Duitsers op bezoek in de overtuiging dat ze de oorlog konden winnen met het op sporen van onderduikers. Die vonden ze niet in het tehuis van „moeder" Gozwina Valkenier, maar ze waren er wel en ze konden vermomd ontsnappen. Op deze wijze redde mej. Valkenier velen het le ven, maar eens deed ze het ook anders. Toen haalde ze een man uit de Maas die in het donker het water ingesukkeld was en misschien wel doordat hij wat te veel gedronken had. Het snelle in grijpen van mej. Valkenier en een bedde- laken dat ze bij de redding gebruikte redde hem het leven. Het afscheid in 1951 was een manifesta tie van dankbaarheid voor het werk dat mej. Valkenier verricht had. Zij kreeg onder meer een album aangeboden, waarin de burgemeester van Hattem een voorwoord geschreven had bij het boek, waarvan hij dacht dat mej. Valkenier het zou gaan schrijven. Het boek moet echter nog geschreven worden, want mej. Valkenier staat veel te veel in het volle leven om tijd te kunnen vinden voor haar memoires. Zij houdt van het werk dat ze nu verricht en ze hield van het werk dat ze een halve eeuw op velerlei terrein als officier van het Le ger des Heils verrichtte. Als zij opnieuw zou kunnen beginnen dan zou zij op nieuw in dienst van het Leger willen werken, want het Leger is haar lief en ze is bijzonder dankbaar dat ze zo lang in de geest van het Leger des Heils heeft mogen werken en dit nog mag doen. Soest-Zuld - 5 min. vanaf busstation. Aangesloten bij de Kon goedgekeurde bond v. Modevakscholen in Nederland. voor september a s. Inlichtingen ook tel. onder no. 4724, b.g.g. 4683. M. VAN HAFTEN, lerares. BROOD VOOR HET HART. „Brood voor het hart" is een lectuur- actie die beoogt goede, opbouwende lec tuur te verspreiden onder die primitieve volkeren die pas hebben leren lezen en die een enorme leeshonger hebben. Meer dan 16 kerkgenootschappen heb ben zich verhonden om samen deze actie te voeren. Miljoenen mensen leren lezen met een dorst naar lectuur waarvan wij moeilijk een begrip kunnen hebben, ten zij wij ons nog kunnen voorstellen hoe het bij ons was kort na de bevrijding in 1945. Miljoenen gaan lezen en alle machten van de wereld - de goede en de kwade - grijpen nu de kans om door lectuur hier uit munt te slaan. Altijd heeft de kerk het gedrukte woord gebruikt voor de verbreiding van het Evangelie, van de blijde boodschap van verlossing, vrede met God, eeuwig leven en eeuwige zaligheid. Altijd hebben Christenen door hun offers dit mogelijk gemaakt. Zend uw gift aan de actie „Brood voor het Hart", giro 500100, Amsterdam. TOELATINGSEXAMEN. Van de Da Costaschool (Pr. Bernhard- laan) zijn alle twaalf leerlingen geslaagd Voor het Corderiuslyceum te Amersfoort Henk van Arkel, Elly Duit, Dirk Johan van Kleef, Hennie van Klingeren, Ries van der Ley, Wim van der Ley, Gert Jan Muts, Gerritv. Vliet en Peter Vijfhuizen voor het Chr. Lyceum te Hilversum Mar jolein Akse voor het Baarnse Lyceum Adriaan Wisse en voor het Geref Lyceum te Amersfoort Hans Dekker De veel bewonderde Egyptische pirami den zijn niet alleen gedenktekens van vroegere bouwkunst maar bovendien mo numenten van de toendertijd geldende belastingplicht, die de burgers van deze oude cultuur hadden te volbrengen. Voor de oprichting van deze reuzebouwwer ken, werden weliswaar geen belastingen in de vorm van geld geheven, doch men kon deze gevaarten slechts doen ver rijzen door het invoeren van herendien sten, die ook als een soort belasting plicht betiteld kunnen worden. Volgens een bericht van de oudste Griek se geschiedschrijver Herodotus, die 480 jaar voor Christus werd geboren, moesten steeds 100.000 mensen 3 maanden lang aan de bouw van piramiden werken. Op deze wijze betaalden zij hun belasting in de vorm van werkkracht. Herendien sten zijn lange tijd blijven bestaan, en enkele resten van deze herendiensten werden pas de vorige eeuw in de westerse beschaving afgeschaft. Ook toen het aanslagbiljet. De eerste vorm van belasting werd min stens 5000 jaar geleden uitgevonden. Toen men in het gebied tussen de Eu- fraat en de Tigris overging van de akker bouw naar de stadscultuur werd hier ook een soort belastingkantoor opge richt, dat door schrijvers en opzichters werd beheerd. Zij moesten namelijk er voor zorgen, dat een gedeelte van de opbrengst van de landbouw en veeteelt werd afgestaan, zodat hiermee de be lasting in natura was geboren. Zij voeg den hier al gauw herendiensten van de onderdanen aan toe, om op deze wijze de bouw van een stadsmuur tegen vijan delijke aanvallen te bewerkstelligen Bijna tegelijkertijd met deze herendien sten ontstonden de zg. schattingen, „ge schenken" die van de onderworpen vol ken werden afgedwongen. Men heeft in archieven van kleitabletten, tabletjes ge vonden die als aanslagbiljetten hebben dienst gedaan. Hieruit blijkt, dat toen men eenmaal een soort schrift gevon den had, de schrijfkunst direct bij het belastingwezen werd ingevoerd. In de belasting-geschiedkundige afdeling van het Soemeritisch instituut van de universiteit van Philadelphia bevindt zich een m spijkerschrift geschreven klei tablet] e uit omstreeks 3000 jaar v. Chr., dat de volgende wijsheid verkondigt „Men kan een vorst liefhebben, men kan een koning liefhebben, maar de man waar men bang voor moet zijn, is de belastingambtenaar". Kinderen als betaling. Het was geen zeldzaamheid, wanneer kinderen van onderworpen volkeren, als „schatting" werden opgeëist. In dit ver band tekent Herodotus aan „De Kol- chiërs en hun buurvolken, overheerst door de Perzen, moesten als schatting iedere 5 jaar (tot aan mijn eigen tijd. dus omstreeks 5 eeuwen v. Chr.) 100 jongens en 100 meisjes betalen". Professor Hans Dietrich Bisselhoff be richt in dit verband, dat het bij de Inka's de gewoonte was, dat hier de dwangbetaling in de vorm van kinde ren - voor het grootste gedeelte meisjes van 10 tot 15 jaar - werd gebruikt voor tempeldiensten. Het is wel begrijpelijk dat de bereidheid VAN DE SOESTER COURANT. VAN DINSDAG 2 JULI 1963. om de belasting op tijd te betalen niet al te groot was, hetgeen in onze eigen tijd ook het geval is. De farao's hadden reeds een boete ingesteld om veefokkers, die hun veeteeltbelasting te laat betaal den, te straffen. In het museum van Cairo bevindt zich een reeks beeldjes, die als grafgeschenk werden meegegeven, die een podium voorstellen met daarop de belasting-ambtenaren en opzichters, die de in gebreken zijnde veefokkers lijf straffen doen ondergaan. De doorsnee strafmaat was 30 stokslagen. Sethos de eerste liet in gebreken blijvende belas tingbetalers zelfs de neus of oren af snijden. Belasting ter uitputting. De Egyptenaren gebruikten de belastin gen reeds voor bepaalde economische en politieke doeleinden. Zij beschouwden de vermeerdering van de Israêlietische volksgroepering als een mogelijke onder mijning van het Egyptische gezag. In het 2e boek van Mozes lezen wij, dat een nieuwe farao het volgende uitsprak „Welaan, wij zullen ze met list doen ver stikken, opdat er niet te veel van hun soort zullen komen". Men stelde bijzondere opzichters aan, met het doel de Israëlieten door uiterst zware arbeid volledig uit te putten. Mozes voerde zijn volk rond 1250 v. Chr. uit Egypte weg, om het van de zeer zware druk van het Egyptische juk, die vooral tot uitdrukking kwam in de be taling van belasting in de vorm van herendiensten te bevrijden. Er was praktisch niets, waar geen be lasting, in welke vorm dan ook, op be taald diende te worden. In de middel eeuwen bijvoorbeeld hief men belas ting op minnespelen. Bisschop Konrad van Scharfenberg, die Otto IV ontrouw was geworden, zag van elke bescheiden heid af, toen hij in 1213 in de dom van Mainz in het openbaar plechtig onder ede verklaarde, dat de keizer de organi satoren van „bordeelbedrijven" bevoor deelde om hiermee belastingen los te peuteren, die de staatskist aanzienlijk vulden. Rebellen en mussen. In de tijd van het absolutisme vond men een belasting uit, ter bevordering van het geluk der onderdanen, die be taald moest worden door de rebellen, die dus niet dezelfde houding als hun mo narch deelden. Zij golden dus echt als rebellen, en deze weerspannige geestes houding was weer een objekt geworden, waaruit men de nodige belastinggelden sleepten. Het Duitse Schwaben „verheugde" zich tijdens de 18de eeuw ten tijde van Karl Eugen in een „mussenbelasting", waar door het aantal gevederde veldrovers aanzienlijk verminderd werd, maar te vens de belastingkas behoorlijke winst opleverde. Wie twaalf levende mussen afleverde, ontving 6 Kreuzer uit de be- lastingpot van de burgemeester. Wie dit aantal van twaalf niet kon be reiken, moest een mussenbelasting van Het volledige assortiment vindt U bij Soesterbergsestraat 44 Telef. 2045 12 Kreuzer betalen. Daar de mussen levend moesten worden afgeleverd, en zij dus niet mochten worden geschoten of op een andere manier gedood mochten worden, waren er niet veel mensen die aan deze eis konden voldoen. Het was weer anders met de zg. nachtegalen- belasting, die in 1853 in Hessen werd in gevoerd en tot 1920 gehandhaafd bleef. Voor iedere nachtegaal die een vogel liefhebber in zijn huis had, moest hij jaarlijks 5 gulden betalen. En heden ten dage is het eigenlijk nog zo, want wie een hond heeft moet hiervoor ook be lasting betalen. Bedden en nachturen. Ook bedden waren onderwerp voor het belastingwezen. Deze belasting op bed den werd op zeer bijzondere manier in gevoerd. De grote keurvorst liet het be richt rondstrooien, dat zijn soldaten op de grond moesten slapen, omdat er geen geld was om bedden en beddegoed te kopen. De ouders, die kinderen vanwege de dienstplicht naar het leger moesten sturen, wilden hen vanzelfsprekend een zo harde legerstede besparen, en betaal den daarom gewillig bedgelden, opdat hun kinderen op een zacht bed de nacht zouden kunnen doorbrengen. Deze bed gelden werden later omgewerkt in een soort beddenbelasting, waarvan Frederik de Grote nog profiteerde. Hij was weer de uitvinder van de koffie- belasting (per pond acht zilveren Groschen). De koning stelde de z.g. .koffieruikers" aan, die de burgerhuis houdingen bij verrassing controleerden, en op deze wijze bij de drinkers van zelfgetapte koffie de nodige gelden los kregen. Op de zeer rijk voorziene lijst van bij zondere soorten belasting vinden wij ten slotte nog de zg. nachtbelasting. Zij werd na de eerste wereldoorlog in Stutt- gart aan diegenen opgelegd, die zich na het door de overheid vastgestelde tijd stip in een nachtclub ophielden. Ieder overuur kostte 15 mark.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5