DURF GEVRAAGD. BENJAMIN AF. HET OOG GERICHT OP LONGKANKER. SOESTERBERG Ernstig auto-ongeluk. VRIJDAG 5 JULI 1963. 42e JAARGANG No- 50 SOESTER (ÜpURANI Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abunn. p. kwart. f2,10 - per post f 2,25 ÜITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A - SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het mislukken van dr. De Kort's pogen een nieuwe regering te formeren geeft bepaald geen indruk van het voeren van een sterke, doelbewuste politiek. Het is een gebrek aan durf dat dr. De Kort heeft doen mislukken in zijn ka binetsformatie. Hij heeft pietepeuterig getracht om zowel links als rechts te- vriend te houden, om de oppositie de wind uit de zeilen te nemen en in eigen kring een zo groot mogelijke homogeni teit te bewaren. Als een nauwkeurig boekhoudertje heeft hij de wensen aan de ene kant geprobeerd in overeenstem ming te houden met de mogelijkheden aan de andere zijde. Maar de politiek stelt nu eenmaal andere normen dan nodig zijn voor het opstellen van een boekhoudkundige balans waarin men winst of verlies zoveel mogelijk wil ver doezelen. De democratie verdraagt geen verdoeze ling van principes en evenmin van ver kiezingsprogramma. Zodra men daar mede begint, treedt een vervlakking van het politieke leven in, dat dodend is voor de publieke belangstelling, terwijl het de zaken die gedaan worden, ont kracht. Het is daarom gelukkig, dat dr. De Kort niet is geslaagd in het formeren van een kabinet naar zijn ideeën, want het zou een wat bloedeloos geheel zijn geworden, hom noch kuit. Hij probeerde teleurge- stelden in de regeringspolitiek en in de stembusuitslag een pleister op de wonde te geven, daarvoor de tevredenen en de overwinnaars tot concessies te bewegen om daarmede een zo zwak mogelijke op positie te kweken. Een sterke oppositie kan echter nooit kwaad in het democratisch bestel. Ze is enerzijds stimulerend voor de regeer ders en anderzijds de beste waarborg voor het behouden van de publieke be langstelling voor de zaken des volks. Hij leek daarom op de goede weg te zijn toen hij de P.v.d.A. zij het tegen haar zin. toch weer in de oppositie wilde stellen Maar hij had moeten begrijpen, dat hij toen niet van twee walletjes kon blijven eten. Dat hij met de koers en het pro gram van de te vormen combinatie dui delijk de andere kant uit moest, wilde dit een zinvolle samenwerking kunnen wor den en een gezond politiek beleid. Die stap heeft hij niet aangedurfd met het oog op de linkergroepen in de K.V.P. Dat kan uit partijpolitiek inzicht in ze kere zin begrijpelijk zijn. Van professor Beel is in dit opzicht waarschijnlijk een ander beleid te ver wachten. Hij zal niet willen verzoenen wat beter onverzoenlijk kan blijven, want dat leidt tot een gezonder en vitaler bewindvoering zowel als tot een ge zonder en krachtiger oppositie. Wellicht ziet hij kans, waartoe dr. De Kort niet durfde overgaan, om de partijen van de aftredende regering wederom tot een samenwerking te brengen, waarbij het compromis uiteraard toch noodzakelijk blijft. J En mocht dat niet gelukken, dan kan een samengaan van K.v.p. en P.v d.A. even goed tot een voor het land nut tige regering leiden, waartegenover dan een wel kleinere maar zeker niet onbe langrijker oppositie in stand blijft. Ook daarmede kan de democratie een dienst worden bewezen en de belangstelling voor de politieke zaken zal er zeker niet door verminderen. Het schort ons tegenwoordig wel eens aan durf en flinkheid. We zien dat zo wel in het politieke als in het ambtelijke Natuur ligt in dromen verzonken, Het maantje blikt vriendelijk neer, Maar niet in de kring van ministers, Daar vraagt men alleen nog Wanneer Het zal Kort of lang mogen duren, Hetzij door De Quay of een Beel, Eens zullen er steken gaan vallen, Er zijn excellenties te veel. Het windeke suist in de bomen En wiegelt de vogels in rust, Doch wie graag zijn ambt wil behouden Is zich het gevaar wel bewust Een nieuw kabinet zal er komen, Daar ben ik geen plaats meer in waard, Een ander zit straks in mijn zetel En prikt welgemoed in mijn taart. Daarginds door 't gebladerte schemert Mijn opvolger reeds in 't zwart, Dus kan ik mijn tas wel gaan pakken, Schoon waardig, met pijn in het hart Straks zal hij mijn lintjes gaan knippen Mijn wagen staat dan voor hem klaar, Hij zal aan mijn kelkjes gaan proeven En roken mijn dure sigaar. Dan vlied ik de woelige straten En staar naar het blauw van de lucht Hoe maakte ik daar op rijkskosten Zo vaak een bewindsliedenvlucht Hoe zal ik ooit kunnen vergeten Mijn departement en mijn staf Mijn bloempke hult zich in het lover, Ik voel me al benjamin-af JAAP MIJDERWIJK. r)\ «jjfi.-; Londen's hoogste gebouw is in aanbouw en door het Ministerie van Openbare werken bestemd voor de Engelse P T T. Een mast op de top zal microgolven uitzenden en ontvangen ten behoeve van televisie en telefoon. De f 10 (100.000 kostende toren zal bijna 500 ft. hoog worden met een restaurant in de top. leven. Men is bang om beslissingen te nemen uit angst dat er teveel afkeu ring op zal komen. In de politiek is men bang voor stemmenverlies bij een vol gende verkiezing, in het ambtelijke voor aanmerkingen van politieke groepen wier gunst men niet wil verhezen. De hier te lande gevoerde huur- en woningpolitiek is daar een van de mar kantste voorbeelden van. Men durft de knoop niet door te hakken. We hebber mensen nodig, die dat wel durven, die een moeilijke periode durven te aan vaarden en niet bang zijn voor de ge volgen daarvan voor hen zelf. Doch wel bewust verder gaan, gesteund door de vaste overtuiging dat het zó voor land en volk het beste zal zijn. De drang om eigen partij en eigen ik veilig te stellen, vervlakt de daadkracht en doet ons in problemen verzeild raken, die met durf zouden zijn op te lossen zonder tot grote problemen te zijn ge worden. Zulke figuren heeft ons land. heeft ons politiek bestel broodnodig. POLITIEMAN IN BOTSING. De automobilist H. C. S. gaf woensdag op de hoek van de Rubenslaan en de Talmalaan geen voorrang aan de auto van de heer A. v. d. B. lid van het Soester politiekorps. Er ontstond een botsing waarbij de auto's zwaar bescha digd werden De auto van de politieman moest worden weggesleept. Hijzelf kreeg een lichte hoofdverwonding. GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in openbare zitting bijeengeroepen tegen woensdag 17 juli a.s., 's avonds te 19.30 uur, ter afdoening van de navolgende agenda 1. Vaststelling notulen van 2 mei 1963. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling inzake de uit oefening van de functie van keurings dierenarts, hoofd van de vleeskeurings dienst in deze gemeente. 4. Voorstel tot aankoop van grond en/of opstallen gelegen aan a. de Talmalaan van C. G. van Schalk wijk b. de Soesterbergsestraat van C. G. on der de Linden c. de Soesterbergsestraat van J. de Groot d. de Soesterbergsestraat van P. J. Hooij- mans e. de Soesterbergsestraat van M. J Trar- bach en cons. f. de Kerkstraat/Kerkdwarsstraat van mevr. A. H. W. van Burgsteden-Klomps g. de Beetzlaan van M. G. van Rossum h. de Nieuwstraat van Tj. Kooistra j. de Soesterbergsestraat van C. Groe ne we gen. 5. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de N.V. P.U.E.M. t.b.v. een hoogspanningskabel a. in de Anthonie van Leeuwenhoeklaan en Chr. Huygenslaan b. in de Bonifaciusstraat en de Duinweg. 6. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanbrengen van een naadloze vloerbedekking in 2 lokalen van de openbare school voor g.l.o. te Soestdijk. 7. Voorstel tot ruiling van grond gele gen aan de Van Weedestraat en de Spoorstraat met A. J. Verkerk. 8. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanleggen van een parkeerstrook langs de Anthonie van Leeuwenhoeklaan. 9. Voorstel betreffende de jaarwedde- regeling van de wethouders. 10. Voorstel tot verstrekking van een voorschot aan de R.K. Bouwvereniging „St. Joseph" voor onderhoud en herstel van woningen. 11. a. Voorstel tot verkoop van grond aan de Noorderweg aan M. G. van Ros sum b. Voorstel tot verkoop van grond aan de Soester Engweg aan de Hervormd Ge reformeerde Evangelisatie Vereniging te Soest. PARKEERSTROOK IN SOESTERBERG. Het college van B. en W. heeft de ge meenteraad een krediet gevraagd van 1800,voor het aanleggen van een parkeerstrook langs de Anthonie van Leeuwenhoeklaan te Soesterberg. De be woners van deze laan hebben verzocht deze strook te laten aanleggen. Tussen de huisnummers 1 tot en met 13 is te weinig parkeerruimte. Daar kunnen slechts 7 auto's staan en 10 bewoners kabel vanaf de fabriek van de firma Meerding via de brandgang van de Bo nifaciusstraat, langs de zuidzijde van de Bonifaciusstraat, de westzijde van de Duinweg tot de bestaande kabels aan de zuidzijde van de Heideweg. Hierbij heeft men echter niet met asfalt wegen te maken. PECH VOOR ZONNEGLOREN. Aan het jaarfeest van het sanatorium Zonnegloren zou medewerking verleend worden door het Nijkerks Stedelijk Fan farekorps. Dit gaat echter niet door om dat er arbeidsgeschillen zijn tussen de leden van het korps en hun werkgevers. De korpsleden treft geen enkele schuld, want zij willen graag komen en ze ver klaarden zich zelfs bereid in de avond uren te musiceren Getracht zal worden een andere attractie aan te trekken, maar de tijd is kort. WEEKEND-WIJDING. Morgenavond, te acht uur, wordt in de Julianakerk te Soestdijk, een weekend wijding gehouden. Aan deze avond werken mee ds J. Tho mas, spreker Alida Leinweber, sopraan Gert Muts, orgel Anne Holtrop, decla matie en het Julianakoor onder leiding van G. den Broeder. Het navolgende programma wordt uit gevoerd Twee variaties over Psalm 116, A. v. Noort. Psalm 106, Heinrich Schutz. Oh Jesulein süss, oh Jesulein mild. Joh. Seb. Bach. Ich halte treulich still. Joh. Seb. Bach. Dir, dir Jehova will ich singen, Joh. Seb. Bach. Agnus Deus, W. A. Mozart Dit is mijn droom, Jos v. Manen-Pieters. Zomeravondgesprek, Jos v. Manen-Pieters. De avond is gekomen, J. E. v. d. Waals. Afscheid, J. E. v. d. Waals. I Psalm 106, Heinrisch Schutz. Orgelsonate I, le deel, F. Mendelssohn-Bartholdy. K.P.S. WON MET 5-0. K.P.S. moest woensdagavond tegen H.V.C. '55 spelen, maar de Amersfoor- ters hadden blijkbaar de vakantie in hun hoofd, want ze kwamen niet op dagen en dat bezorgde K.P.S. een bij zonder gemakkelijke 5-0-overwinning. AANBESTEDING. Door de directie van gemeentewerken is namens het college van B. en W. het leggen van riolering, grondwerk en een noodbestrating over 500 meter in Soest dijk aanbesteed. De volgende inschrij vingen kwamen binnen Fa. Achterberg, Loenen a/d Vecht ƒ113.680,—. Fa. K. v. Barneveld, Huis ter Heide 87.500,—. Fa. v. d. Biezenbosch, A'foort, ƒ86.400,- Drawa, Vught, 99.300, H. v. Gameren, Tuyl, 89.800, Gooische Wegenbouw. H'sum, 77.400, Fa. Hendrikse, Soest, ƒ85.600, Fa. van Hoesel, Zwolle, 97.700,- Fa. Keevel, Amsterdam, 79.200, M. Kosterman, W. bij Duurst., 89.000,- Fa. Peek, Utrecht, 84.700, Fa. Roverts, Hardinxveld, 87.700, J. P. Schuier, Utrecht, ƒ78. RUILING VAN GROND. In verband met de verbreding van de Spoorstraat zal de gemeente grond rui len met de heer A. J. Verkerk. Hij zal I een strook grond afstaan die aan de van dit deel van de laan hebben een Spoorstraat ligt en krijgt een stuk aan auto Het is dan ook nodig dat enkele Van Weedestraat. De gemeente zal ten STANDEN ZOMERAVONDCOMPETITIE. wagens in een andere straat geparkeerd behoeve van de heer Verkerk een inrit worden. Het college van B. en W. acht maken. De kosten hiervan zijn 300,- het noodzakelijk dat de strook aange- I legd wordt omdat men in Soesterberg geen garage kan huren. Voor het aanleggen van de parkeerstrook moet de in de laan aanwezige plantsoen- strook verkleind worden. Als de parkeer strook aangelegd is zal het wachtver- bod, dat voor 1 zijde van de laan geldt, ingetrokken worden. ZAKELIJK RECHT VOOR P.U.E.M. De Provinciale Utrechtse Elektriciteits Maatschappij N.V. heeft de gemeente verzocht haar zakelijk recht te verlenen voor het leggen van een hoogspannings kabel van de Kerklaan te Soesterberg langs de zuidzijde van het r.k. kerkhof en een kruising van de Anthonie van Leeuwenhoeklaan, langs de westzijde van de Christiaan Huygenslaan tot op een afstand van cirka 30 meter ten zuiden van de Buys Ballotlaan, waar de weg gekruist wordt en vervolgens via de bestaande brandgang naar het transfor matorstation van de Professor Lorentz- laan. Dit recht zal worden verleend on der voorwaarde dat de kabel op een meter afstand van de tuinen in de Chris tiaan Huygenslaan zal worden gelegd, dat tijdig aan gemeentewerken bericht gezonden wordt wanneer met het werk begonnen zal worden, dat het trottoir, en de bestrating hersteld zullen worden en dat de kabel onder asfaltwegen door geboord zal worden. Ditzelfde geldt voor het leggen van een meer passeren en het bleef 0-3. Eeste klasse. Derde klasse B. Zon en Schild 7-11 V.R.A. 6-11 Hakaspa 7-11 K.P.S. 2 7-8 Bronswerk 6-8 A.B.F. 7-8 Polynorm 7-8 Spar 5-6 K.P.S. 7-6 C.S.M. 6-4 Wolos 6-5 Centurion 2 4-2 W.P.H.-Boys 7-4 Houtveen 6-1 H.V.C. '55 7-1 Derde klasse C. 'erde klasse A. Molenaar 7-12 Poveca 7-9 V.V.B. 6-10 Electrofact 8-8 Nenafa 6-8 Polynorm 2 5-7 F.W.K. 7-5 A C. '62 5-7 RODA 6-4 Boordraad 5-5 V.V.A. 7-4 W.P.H.-Boys 2 5-4 DALCO 6-3 Interlas 6-1 K.P.S. VERLOOR. K.P.S. speelde een thuiswedstrijd tegen Hakaspa en verloor met 0-3. Dat kwam grotendeels door het feit dat er invallers meespeelden voor Ten Hove, Van Soest en veldhuizen. Er werd niet best ge speeld door de mannen van het paleis en na 10 minuten was het al 1-0 voor Hakaspa. Nog voor rust werd het 2-0 en kort na de hervatting 3-0. K.P.S. hield daarna goed stand tegen de aanvallen van Hakaspa, maar zag zelf geen kans te doelpunten. Het werd al bijzonder zwaar toen Baltus met een blessure uit viel, maar de verdediging liet zich niet Vele mensen heeft het bericht dat er in 1962 meer den 3200 mannen aan long kanker gestorven zijn doen schrikken. En terecht, want 40 jaar geleden waren het er maar honderd. Er zijn geleerden die het roken de schuld geven, anderen zoeken het in de door benzinedamp ver ontreinigde lucht of de verontreiniging door het vuil dat uit vele fabrieksschoor stenen komt, maar er is slechts gewaar schuwd tegen het roken. Men komt steeds meer mensen tegen die het roken opgegeven hebben of die pro beren dat te doen. Die hebben natuurlijk gelijk, maar de mensen die van middel bare leeftijd zijn, al 25 jaar roken en nog 25 jaar kunnen roken, hebben misschien ook een beetje gelijk als ze zeggen dat het geen zin heeft na 25 jaar te stoppen, want dan is de basis al gelegd. Zij zouden het waarschijnlijk vreselijk vinden als ze nu stoppen met roken en over 'n jaar of tien, vijftien longkanker zouden krijgen, waarvan misschien aan genomen mag worden dat de kiem daar voor gelegd is in de vijfentwintig jaren van roken. Voor velen valt het niet mee een gewoon te van tientallen jaren af te schaffen, maar het kan zeker geen kwaad de jeugd van nu heel duidelijk te wijzen op de voordelen die nietroken waar schijnlijk te bieden heeft. Dat is natuurlijk niet prettig voor de sigarenwinkeliers, maar als roken inder daad de longkanker zo sterk doet toe nemen als na de oorlog gebeurd is, dan is het raadzaam jongens en meisjes die nog niet of nauwelijks gerookt hebben erop te wijzen dat hun levenskansen stijgen als ze zich onthouden van nico tine. U zult het mij niet kwalijk nemen als ik rustig doorga met roken, want die kwart eeuw nicotinegenot heb ik al lang achter de rug en als ik met roken zou stoppen dan kon ik al piekerend over het gemis wel eens onder een bus van Ten- sen lODen. KANTMAN Vanmorgen, om half twaalf, botste een personenauto, bestuurd door mevrouw H. I. M.-v. d B uit Soest, voor het po litiebureau tegen een vrachtauto met aanhanger, die stilstond omdat een auto voor hem de Prins Bernhardlaan wilde inrijden. Mevrouw M. reed in dezelfde richting. Zij werd door de aanrijding ernstig aan het hoofd gewond, kreeg een hersen schudding en klaagde over pijn in de borst. Een medepassagier liep eveneens wonden aan het hoofd op In het politiebureau verleende dokter J. H. W. Tervoert de eerste hulp. waarna beide slachtoffers per EHBO.-zieken auto naar het Stads- en Akademisch ziekenhuis in Utrecht gebracht, werden MEDISCHE DIENST. Dokter J. C. Lucas, Simon Stevinlaan 1, Soesterberg, tel. 03463-200, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter, Soesterberg, W. F. van den Helm, Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter L. H Brandt, Dolderseweg 59. Den Dolder, tel. 03402-2696, neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Hage- doorn te Soesterberg. AANBESTEDING. De eerstaanwezend ingenieur der Genie te Amersfoort heeft aanbesteed het doen van voorzieningen in de dienstkring Amersfoort. De firma De Goede, Soes terberg, was op twee na de laagste in- GESLAAGD. Voor het mulo-examen A en het midden standsdiploma slaagde W. B. Banning, voor het mulo-examen B en het midden standsdiploma R. J. Cramer en G. van Eyk. GESLAAGD. Geslaagd zijn voor het toelatingsexamen van het Gymnasium te Amersfoort Lu- ciënne Kroon en Jozien Oranje, voor de H B S. te Amersfoort Olym Körnmann en Bas de Jong en voor het Amersfoorts Lyceum Yvonne du Veen en Bernard van Vliet, allen leerlingen van de Mar- grietschool. KERSENTOCHT. De buurtvereniging „Oranje" organiseert morgen weer haar jaarlijkse kersentocht voor de kinderen. Vertrek ongeveer 13.30 uur in de Gen. Spoorstraat. De tocht gaat naar een kersenboomgaard in Bun- nik. Daarna gaat het via Doorn naar „Aart Jansen" met bezoek aan de speel tuin en een tractatie. Vandaar gaat de tocht via de betonweg naar huis. Voorts deelt het bestuur mede, dat nog enkele plaatsen vrij zijn voor de tocht naar Harderwijk voor de grotere kin deren. Aanmelden bij de bestuursleden.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1