BOERENDOCHTER UIT HAARLEMMERMEER STREEK NEER IN NEW YORK. M. TUSSEN Firma G. van de JEUGDDIENST. Een goede fiets of bromfiets DE WITTE POMPEN. KAPKUNST NIEUBORG dliililililMlIA Krabbels van Knelis. Henny Treur betreurt de emigratie naar Amerika niet. Rouw- en Trouwkleding Loodgieters- werkzaamheden. Voorgangers Ds Roest en Ds Meijer. PERMANENT-WAVE, Jaarwedden wethouders. TWEEDE BLAD Henny Treur de struise boerendochter uit de Haarlemmermeer, die vijf jaar geleden(„in een bui") naar het land van Uncle Sam emigreerde, doet haar naam weinig eer aan. Zij is niet alleen goedlachs, monter en humoristisch, maar de uitdrukking - bij de pakken neer zitten als een treurwilg - is haar vol komen vreemd, Henny en ik stonden op een zonnige lentedag samen op het hoogste gebouw in de wereld, het Empire State Building en wij keken vanaf de 102e verdieping uit over de gigantische en fascinerende metropool, toen zei zij „New York heeft mijn hart gewonnen. Deze stad is meer dan wolkenkrabbers alleen, het is een wereld apart, een boeiende hartverwar mende wereld, want al lijkt deze stad en de mensen die er wonen op het eer ste gezicht hard en meedogenloos, toch is New York een plaats waar je geluk kig kunt zijn grijnslachten goedmoedig in mijn rich ting. In de buurt van de smalle histori sche Wallstreet, waar wij uit de aarde omhoog klommen, zette Henny haar le vensverhaal voort. „Door een advertentie in de krant kwam ik in contact met een Zwitserse boeren familie. Zij zochten een hulp in de huis houding. Mijn besluit stond vast. Ik schreef en nog geen twee weken later zat ik onder de koeien in een klein berg- v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 Henny Treur wees naar een denkbeeldig punt aan de oever van de East River „Daar woon ik vlak bij de geweldige rivier, die met de Hudson River de le vensader is van New York". En terwijl de lift in duizeling wekken de vaart naar beneden suisde vertelde Henny verder over haar leven en stre ven in de millioenenstad waar de pols slag van dit dynamische continent dag en nacht voelbaar is. „Ik stam uit een familie van trekkers, zeelieden en piloten en boeren. Een wat merkwaardige combinatie, maar de Treurs treuren daar niet om. Toen ik klein was dacht ik altijd, dat ik mijn leven op de boerderij van mijn vader in de Haarlemmermeer zou slijten, maar nadat ik de Mulo in Hoofddorp had af gelopen, voelde ik opeens een onver klaarbare kriebel in mijn kuiten. Het was de zwerfbacil, die mij te pakken had. dorpje. Een half jaar konden de gra nieten reuzen mij boeien, toen nam ik afscheid en ik treinde weer huistoe, naar het fijne polderland, waar het koren stond te wiegen in de zomerwind. Hè hè ik was weer in de Haarlemmermeer maar niet voor lang. Ik kreeg een baan op het Zweedse con sulaat in Amsterdam en toen ik na drie jaar genoeg relaties in Zweden had ge kregen, trok ik naar Gothenburg waar ik vloeiend Zweeds leerde spreken". Al wandelend door het drukke verkeer waren wij in Battery Park gearriveerd. Ommuurd door de skyscrappers lag de plek waar eens Nederlandse pioniers ontdekkingsreizigers aan land stapten, te dromen van het verleden. Ginds ver over het water rees het Vrijheidsbeeld uit een lichte nevel omhoog. Henny voerde mij langs de parkban ken, die een fris verfje hadden gekre gen, naar de oude en in tact gebleven fortificaties, die dit uiterste punt van Manhattan moesten beschermen tegen vreemde indringers. Het waren onze landgenoten onder leiding van Peter Stuyvesant, die de versterkingen en de reeks van kanonnen hier aanbrachten. „Ja de „Dutch" de Hollanders heb ben een belangrijke rol gespeeld in de ontwikkeling van New York" vertelde Henny en loodst mij tussen de groenen de perken door naar een plaquette in de Van Lenneplaan 69 Tclef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw metersdikke muur, waarop enkele ge schiedkundige feiten staan vermeld „Om terug te komen op mijn bescheiden persoontje", lachte Henny. „Op zekere dag, nu vijf jaar geleden kreeg ik de kans met een Nederlandse familie mee naar Amerika te gaan. Als hulp in de huis houding wel te verstaan. Ik had daar wel oren naar, maar de voorwaarde, die de Amerikaanse regering voor dit soort werk stelt, is dat de betrokkene in het bezit moet zijn van emigratie-papieren. Binnen enkele maanden was dit gere geld en zo kwam ik in Mamaroneck on der de rook van New York terecht. 8SSS5 Ik sprak er met mijn ouders over, maar die wuifden in het begin mijn verlangen naar de verre horizonten weg. Een tijd lang werkte ik in het bedrijf thuis, maar al deed ik dit niet met tegenzin toch trok mijn hart naar iets andersiets waar meer te beleven viel. Ik sollici teerde als kantoorbediende in Aalsmeer werd aangenomen en schreef een jaar lang factures voor de bloementeelt De vroege milde zon scheen tussen twee wolkenkrabbers door toen Henny en ik een ondergronds station binnenwipten om door een door mensenhanden ge graven molsgang naar Battery Park te snellen. Henny zat tussen twee negers in en ik maakte van de overzijde een foto de donkere zonen van Amerika Oh ja, dat zou ik bijna vergeten. Mijn boezemvriendin Joyce Brusse, die kap ster is, was gelijk met mij de Oceaan overgestoken en wij hebben elkaar sinds dien niet in de steek gelaten. Wij wo nen in het zelfde flatje en wij hebben het best naar ons zin. Joyce is nog steeds kapster, maar ik heb het huis houden geruild voor een mooie baan bij de K.L.M. Als secretaresse en balie employé in het gebouw aan de Fifth Avenue werk ik dus in het hart van New York. Ik ben verknocht aan de K.L.M. en niet alleen omdat ik nu voor een heel geringe vergoeding tweemaal per jaar naar huis kan vliegen, maar vooral omdat het werk zo prettig en afwisselend is. De Amerikanen kijken ZONDAG 7 JULI, in de OUDE KERK, om 7 uur, Allen hartelijk welkom. HET JEUGDDIENSTCOMITé. constant hun ogen uit op ons hoekge- bouw, dat een van de mooist ingerichte complexen is van de hele metropool. Geregeld stuurt de directie mij als plaatsvervangster naar andere steden in Amerika. Zo zat ik al in Los Angeles, Salt Lake City. Pittsburg, Denver, Hous- ton in Texas en noem maar op. Ik heb Amerika wel leren kennen in die vier jaar dat ik voor het eerst en wat schuch ter ging solliciteren aan de Fifth Avenue". Hoewel Henny een zeer behoorlijk sa laris heeft (tussen de 350 en 400 dollar per maand) heeft zij geen auto. „Waarom zou ik", zegt zij eenvoudig. „Ik heb geen zin om krom te gaan lig gen voor zo'n benzinevreter. Er zijn in New York openbare vervoermiddelen ge noeg. Heus het sprookje dat iedere Ame rikaan een of meer auto's heeft is niet waar. Duizenden mensen leven zoals Joyce en ik en wij zijn er niet minder tevreden onder. De huur van onze flat bedraagt 88 dollar. Wij koken zelf en iedere vrijdagavond - shopping-night - gaan we op de supermarkt inkopen doen. Erg gezellig, zo net voor het lange week end. Wij hebben ons eigen wereldje op gebouwd en ik geef toe dat dit wereldje erg Europees is". koopt U alleen maar bij de vakman. Gaat U daarom eens kijken bij U kunt kiezen uit diverse merken, o.a. Phoenix, B.S.A. of Winston. Compleet met lamp slechts f135.-. Puch, Solex, Rap of Phoenix. Ook nu verschillende uitvoeringen. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 Al pratende dwaalden Henny Treur en ik door New York. Bij het Rockefeller Centre bewonderden wij de zwierende paren op de ijsbaan midden in de steen woestijn en bij het trotse gebouw der Verenigde Naties telden wij de vlaggen van de UNO staten „Het is fijn weg te vliegen naar het Schiphol-nest daar vlak bij mijn ouder lijke boerderij, maar het is ook weer fijn terug te keren De Haarlemmermeer trekt, maar New York evengoed Ik voel mij soms als een magneetnaald-, die slingerend over de globe gaat. Als ik denk aan het le lijke weer, de mist en de regen in de polder zeg ik nee als ik daaren tegen de Europese en speciaal Neder landse sfeer vergelijk met die in Amerika zeg ik ja overpeinst Henny wan neer het begrip „voorgoed blijven" is ge vallen. Henny Treur is er echter het meisje niet naar lang over dit soort dingen te piekeren. Zij gaat met een open en glim lachende blik door het leven, dat haar tot nu toe erg verwend heeft. „Geloof maar niet dat New York mij op de zenuwen kan gaan werken. Ogen schijnlijk heerst hier een keiharde men taliteit, maar wie oog heeft voor de kleine dingen - en dat zijn meestal de prettigste - ervaart al gauw dat ook de mensen in New York hele kleine hartjes hebben, die gauw ontroerd raken. Nee, voorlopig blijf ik hier. Dat wil niet zeggen, dat ik binnenkort weer niet eens uit de lucht kom vallen op Schip hol. Reken maar van „yes". Doe ze de groeten daarginds. Ik blijf mijn lieve kikkerlandje trouw wat er ook ge beurd-. Tot ziens Dameskapper toont U an, Dat U betere Permanent In een stad niet vinden kan Als reklame iedere MAANDAG, geheel compleet, half geld, f 12.50. NIEUWEWEG 100 bij het nieuwe station Soest-Z., tel. 4026. In 1960 werden de jaarwedden van de Soester wethouders op 6000,vastge steld in 1961 mochten deze bedragen worden verhoogd tot 6550, In de gemeenteraad werd besloten met een verhoging te wachten tot Soest 30.000 inwoners zou hebben en vorige week werd de dertigduizendste Soester geboren. Inmiddels is er van Gedeputeerde Staten van Utrecht een schrijven gekomen waarin nieuwe richtlijnen gegeven wor den ten aanzien van de salariëring van wethouders, omdat de salarissen van be stuurders en van leidinggevende functio narissen in overheidsdienst gestegen zijn. Een wethouder in een gemeente van 24001 tot 30000 inwoners kan thans minimum 6500,en maximum 8500, krijgen. Voor een gemeente van 30001 tot 40000 inwoners is het minimum 8100, en het maximum f 10000, Het college van B. en W. heeft de ge meenteraad voorgesteld de wethouders een jaarwedde van ƒ8400,toe te ken nen en een eventuele verhoging nader te bezien als Soest een inwonertal heeft dat ruimschoots boven de 30000 ligt. Als een wethouder overlijdt dan krijgt zijn weduwe een kwart van het bedrag dat hij als jaarwedde uitbetaald kreeg. Was de wethouder weduwnaar dan krij gen zijn kinderen dit bedrag mits zij jonger dan 27 jaar zijn. Gewoonlijk wordt geen kindertoelage ge geven aan wethouders van gemeenten die minder dan 50000 inwoners hebben. Voor de wethouders K. de Haan en W. G. van Zadelhoff kan hierop echter een uitzondering gemaakt worden omdat zij onafgebroken vanaf 1 januari 1946 wet houder zijn. Het college van B. en W. heeft de raad dan ook voorgesteld deze toelage te verstrekken Het bedrag is 36,per kind per jaar. BETER DAN GOED IS EEN HOLLYWOOD HOED VROUW GEWOND. Het echtpaar G. F. fietste op het rij wielpad van de Birkstraat, ter hoogte van de Bartolottilaan. Bij het inhalen van een paar voetgangers remde de 63-jarige mevr. F. af om haar man voor te laten gaan. Zij raakte haar evenwicht kwijt en viel. Ze vroeg aan de agenten van een passerende politieauto haar thuis te willen brengen, maar die over tuigden haar dat het beter was eerst even voor onderzoek naar het zieken huis in Baarn te gaan. Daar is ze heen gebracht. GESLAAGD. Voor het autorijbewijs slaagden M. Mak kes, mevr. Robberse, Roelofs, M. Kaats, Hmlopen, mevr. Reurink, N Doppenberg, v. d. Berg, en mej. Opmeer. Zij genoten hun opleiding bij Auto rijschool van Buuren, Eikenlaan 1. Een nuttig en tegelijk charmant cadeau. Een fijn uurwerk in een lederen etui Van Weedestr. 40 - Tel. 4361 OPSTELLING OUD-INTERNATIONALS. Op woensdag 10 juli zullen de oud internationals tegen een elftal spelen dat samengesteld is uit spelers van de verenigingen S.E.C.. Spakenburg, Baarn en IJsselmeervogels. Er wordt op het K.P.S.-terrein aan de BUtseweg gespeeld. De oud-internationals komen in de vol gende opstelling uit Steiger Schaap Kuijs v. Schijndel Terlouw v. Stoffelen Wilkes Lenstra Biesbrouck Appel Groeneveld VLUCHT VAN TERGNIER EN CHATEAUROUX. De duiven van de vereniging De Zwaluw vlogen 314 km vanaf Tergnier. Er waren 148 duiven in concours. Ze werden om 6.15 uur met zo. wind gelost. De eerste duif arriveerde om 10.04.15 uur met een snelheid van 1368.15 meter per minuut, de laatste prijswinnende duif kwam om 10.19.04 uur aan. De uitslag was H. Gorissen 1 16. Mevr. G. Brink-Zimmerman 2. G. M. Duiser 3. G. Rijksen 4 11 27 29. C. van Soest 5 9. J. v. d. Brakel 6 12 25. H. Woudstra 7 8. A. Hilhorst 10. Th. Wigtman 13 23. A. van Dorrestein 14. P. Duijst 15 18 22. J. Gt- tens 17. E. de Goede 19. C. v. d. Hoek 20 21 B. Roest 24 28. R. Voskuilen 26. Jac. Stalenhoef 30. Vanaf Chateauroux vlogen 100 duiven van De Zwaluw 651 km. Ze werden om 5.45 uur gelast met z.w wind. De eerste duif arriveerde om 13.03.51 uur, de laat ste prijswinnende duif kwam om 14.10.20 uur aan. De uitslag was Th. Wigtman 1. C. v. Klingeren 2 11. H. Gorissen 3 8 14 16 C. v. Soest 4 10 17 21. B. Roest 5 13. J. Ottens 6 12. A. v. Dorrestein 7. R Vos kuilen 9. O. Zimmerman 15. J. v. d Bra kel 18 20. Mevr. G. Brink-Zimmerman 19. Jac. Stalenhoef 22. G. Rijksen 23 24. W. Grift 25. VAN DE SOESTER COURANT. VAN VRIJDAG 5 JULI 1963. BRIEF AAN KNELIS. Met alle respect voor Knelis, want hij kan het wel leuk „zeige", moet ik zeggen dat hij in zijn babbeltje van vrijdag 28 juni toch wel wat te voorbarig is ge weest. Goed. ik kan erin komen De man is een goedig en gevoelig mens en denkt dat alle mensen zo zijn Dan is Knelis een man die gauw geroerd is door de tranen van een groentenvrouwtje van „dik zestug". Goed, maar Knelis had dit keer zijn „klompe" eens aan moeten schieten en op verkenning moeten gaan, al weet ik wel dat voor een bejaard man, die de rust van het voorbije lande lijke Soest nog vers in het geheugen ligt, het een levensgevaarlijke onderneming is om het moderne verkeer te trotseren, maar Knelis had toch de zaak van twee kanten moeten bekijken, want iedere me daille heeft een keerzijde en al heeft Knelis dan ook de van tranen glinste rende zijde gezien, hij zal hem toch moe ten omkeren en dan ziet hij het vol- Het groentenvrouwtje kocht een huis, niet vrij te aanvaarden, en daar zit ten consequenties aan Het huis is in twee gedeelten verhuurd beneden een gezin en boven eea oude dame van 70. Ze verkocht haar winkel, nadat door de gemeente de toezegging gedaan was dat er voor woonruimte gezorgd zou worden De gemeente bood haar een flat op de Eng aan, die zijn met het gezin R mocht ruilen, echter onder voorwaarde dat de oude dame nog even zou blijven zitten tot voor haar ook ruimte gevon den was. Zij ging op het huisvestingsbu reau akkoord, maar toen de benedenbe- woners reeds voorzorgen aan het nemen waren om te vertrekken, kwam er van huisvesting bericht dat de ruil niet door ging omdat het groentenvrouwtje van „dik zestug" het oudje van „dik zeuve- tug" zei dat ze het huis uit moest. Met bibberende benen ging het oudje naar het huisvestingsbureau, bang dat ze in de tuin zou moeten slapen, waar na de vroede vaderen, geschokt door zoveel ontrouw van één harer ingeze tenen, de ruil even stopzetten om bot singen te vermijden. Ook al omdat ze meer te doen hebben dan, op te komen voor de rechten van een der ingezetenen De vroede vaderen hebben nog veel meer gedaan, maar het is niet makkelijk ie mand te helpen die moeilijkheden schept en daardoor is een „geraosjie" de wacht kamer voor het groentenvrouwtje. Het is jammer dat Knelis de zaak niet van twee kanten bekeken heeft, maar ja, een mens is nooit te oud om te leren en ik hoop dat Knelis de zaak niet in de doofpot stopt maar op zijn bekende en door velen geliefde plaatsje in de krant het recht zal laten spreken. Voor mensen die van goede wil zijn was het stukje van vrijdag 28 juni niet pret tig en niet eerlijk ook, zolang het niet van twee kanten bekeken is, en voor halstarrige oneerlijkheid acht ik Knelis te hoog. R As je 't ming vraogt dan mok zeige dajje beeter nooit nie ken trugkomme op dinge waorover je heb zitte klassineere, waant dan bin je zo gauw 'n ouwe zeur, maor noeng mok wel, waant 'n baosje heb ming 'n brief eschreeve over dat stukkie waorin ikke zee dak gin huussie koop veur mmg ouwe dag, omdak 'n oud minsie ken dat zes jaor 'n huussie heb, maor noeng ze d'r in wil, noeng ken ut nie. Kiek us baosje. die brief staot in deuze kraant, maor denkterom dak d'r heul wat uuttelaote heb. waant jie bin nie altied eve fesoenlek teuge die minsies van zeuvetug en die van zestug. 't Ken ming beul niks scheele hoe de zaok percies in mekaor zit, waant daor hek niks met te maoke. Ikke heb d'r alleenug met te maoke dajje as oud minsie, of ikke straks as oud baosje nie in je eige huussie ken, maor dazze je in 'n flet wille frommele. Dat vrouwminsie wil gin flet en ikke zou ok gin flet wil le Dat minsie wil heul alleenug mit d'r deeretjes in d'r eige huusie woone. Mag ut effe Trappe loope in 'n flet ken ze nie en astie flet dan ok nog meer as honderd gulde kos dan ken ze dat nie redde, waant ze heb gin kiste mit knaoke op zolder staon. Kiek us baosje, ikke zal die twee ouwe vrouwe us vergelieke mit ming en Gart Teuge dat minsie dat boove woont in dat huus wier ezeid dazze d'ruut mos. Dat beweerie teminste, maor ikke bin d'r nie bie ewes en ikke bin d'r ok nie bie ewes datter ezeid is dazze maor buute mos slaope. Maor goed, 'n bietje ruzie ken veurkomme. Dat ouwe minsie stapt naor de gemeen te en de gemeente zeit, omdat d'r ruzie is gaot dat huus nie deur. Noeng Gart en ik. Stejje veur dat wullie saome in 'n huus woone. 't Is ming huus en ikke wil Gart d'ruut hebbe. Gart gaot naor de gemeente en de gemeente zeit, best Gart, jie krieg 'n huus op de Eng, maor effe geduld waant die huuze binne nog nie klaor. Dan komp Gart tuus en zeigt dat teuge ming. As ikke dan teuge Gart zeig dat ikke ut fing veur urn vind, maor dattie 'n groote hufter is en dak urn noeng al de straot op zal schoppe, dan ken Gart zien eige ok gaon beklaoge. As dan de gemeente zeit, omdat Knelis joe 'n huf ter vind en de straot op wil schoppe krieje dat huus niet, Gart, dan is dat veur ming groote flauwekul. Maor wel bedaankt veur „hoog houwe" en zo. KNELIS.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5