Waarom moet het kampeercentrum weg? ONBEHAGEN IN DE N.A.V.0. HET OOG GERICHT OP RUZIE. WÊtm DINSDAG 9 JULI 1963. 42c JAARGANG No. 51. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijd Abonn. p. kwart, f 2,10 - per post f 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Ze komen ieder jaar tegen april uit de grote steden en tegen oktober gaan ze weer terug. Zeventig gezinnen uit Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht. Gezinnen die nagenoeg alle bewoners van Soest nooit zien, want ze wonen heel rustig en heel tevreden in Soestduinen, tegen over de bakkerij en de kruidenierswin kel aan de Soesterbergsestraat. nen in Soestduinen, maar omdat het heerlijk is enige maanden van het jaar buiten te zijn. Voor deze gezinnen kwam de klap in de vorm van een schrijven van het gemeen tebestuur heel hard aan. Er stond in dat het kamp opgeheven zal worden en niemand die erbij betrokken was kon zich voorstellen dat er een steekhoudende reden te vinden zou zijn waarom tot Wie de moeite neemt daar het bos in te gaan langs een smal pad, die zal keurige huisjes en keurige tenten aantreffen op een terrein dat met zorg behandeld wordt omdat de mensen die er wonen thuis in de steden geen rommel wensen, maar ook niet rond hun tweede tehuis. Sommige gezinnen komen er al vele ja ren. Omdat ze thuis het contact met de natuur missen en graag eens wat anders zien dan huizen en straten, maar ook om redenen die veel belangrijker zijn. Om een kind dat zwaar bronchitis had en dat slechts genezen kon door een lang verblijf in een bosrijke omgeving. De man die veel geld heeft kan dan met zijn vrouw en kind naar een pension gaan, maar er zijn nu eenmaal heel veel mensen die weinig geld hebben en een kampeerhuisj e in Soestduinen bood uit komst. Eerst een klein huis dat enige jaren meeging en het vorig jaar een heel mooi huisje, dat als een witte villa tus sen het groen staat. Nu komt het gezin niet meer om voor de bronchitis van het zoontje genezing te zoeken, want hij is allang genezen dank zij het goede wo- JAARVERGADERING WINKELIERSVERENIGING. Voor de jaarvergadering van de Soes- ter winkeliersvereniging, welke gister avond in hotel La Bordelaise gehouden werd, was bijzonder weinig belangstel ling, zodat bij het stemmen over het verhogen van de contributie slechts 12 leden konden verklaren dat ze voor een verhoging van ƒ3,50 op ƒ10,— waren. Drie leden stemden tegen. In zijn openingswoord bracht voorzit ter Verpoort het overlijden van de heer J. Persoon, lid van de vereniging, in her innering, waarna een minuut stilte ge houden werd. De belangstelling voor het wel en wee van de vereniging is gering en naar de mening van het bestuur moet hierin ver andering komen. Het jaarverslag van de secretaris bracht bijzonderheden uit het jaar 1962 en uit het financieel overzicht bleek dat 1000,- aan de harmonie P.V.O. geschonken zal worden zodra het nieuwe clubhuis van deze vereniging officieel in gebruik ge nomen is. Een lid vond dat de St. Nico- laasactie van het vorig jaar vrij veel gekost heeft. Er zal een specificatie van de kosten gegeven worden. Er werd besloten aan de V.V.V. een sub sidie van 250,toe te kennen. De heer J. Mets, die wegens drukke werk zaamheden bedankt had als bestuurslid, werd niet vervangen omdat men het bestuur wenst in te krimpen. Met zijn aftreden is het aantal bestuursleden zes geworden en later wordt het tot vijf te ruggebracht. Dit besluit is genomen omdat men wil trachten een betaalde kracht aan te trekken die veel van de werkzaamheden welke thans door be stuursleden verricht worden, zal over nemen. Het bestuur is altijd bijzonder druk voor de vereniging als er juist in het eigen bedrijf heel veel te doen is, zodat het overdragen van werkzaamhe den aan een betaalde kracht nodig is. Naast deze kracht zal een werkgroep een taak krijgen. In de toekomst zal de St. Nicolaasviering van de Soester Winkeliersvereniging niet meer geheel los staan van de viering van St. Nicolaas door de winkeliers van de Koninginnelaan en getracht zal worden de aktiviteiten van de Sint uit te brei den, zodat hij meer zal bieden dan al leen maar zijn gewaardeerde aanwezig heid bij de jaarlijkse intocht. In september wordt de volgende ver gadering gehouden en dan zal de St. Nicolaasactie opnieuw ter sprake komen. opheffing besloten was. Niemand heeft last van de kampbewoners, die vanaf de grote weg helemaal niet te zien zijn, terwijl zij hun belangrijk aandeel leve ren in de welvaart van een deel der Soester middenstand. In de brief stond dat het kamp binnen twee jaar verdwenen zou moeten zijn, maar verscheidene gemeenteraadsleden hebben laten weten dat ze het hiermee helemaal niet eens zijn. Er is veel ge praat over deze aangelegenheid in de laatste gemeenteraadsvergadering en ge lukkig kon het college van B. en W. ervan overtuigd worden dat twee jaar wel heel erg kort is. Tien jaar vond men echter te lang en er werd een middenweg gevonden door geen tijdstip te noemen en het kamp langzaam te laten „uitsterven". Hoe dat gebeuren moet is niet duidelijk, want voor het merendeel wonen er jonge mensen met jonge kinderen, die desnoods in de loop van enige jaren wel zouden willen verhuizen, als het hele maal niet anders kan, maar ze kun nen nergens terecht. Dat betekent dat ze over enige tijd hun huisjes met veel ver lies van de hand zouden moeten doen en dat is wel een heel triest einde van een periode van halfjaarlijks natuurge not. Het schijnt onvermijdelijk te zijn dat in stanties buiten Soest zich mengen in Soester aangelegenheden. Het vorig jaar vonden de Nederlandse Spoorwegen het beslist nodig dat de overweg in de Tal- malaan opgeheven werd, maar de raads leden hebben het been stijf gehouden en de overweg bleef. Kort daarna bleek dat door mensen, die het plan Utrechtse Heuvelrug maakten beslist was dat Soest een taak krijgt op het gebied van de dagrecreatie en dat had een voorstel tot gevolg dat het einde moest betekenen van het kampeercentrum. Inplaats van het keurige kamp met zijn rustige bewoners moeten we aandacht gaan schenken aan de dagjesmensen, die vaak zulke nare gewoonten hebben. Ze komen met grote pakken brood en daar tegen kan niemand bezwaar hebben, maar dat brood is in papier verpakt en dat papier wordt meestal maar ergens neergesmeten met de gedachte „Dat rui men die boeren wel op". Zo zijn ze niet allemaal, maar zo zijn er wel velen. Het zou dus helemaal niet gek geweest zijn als het gemeentebe stuur gezegd had dat Soest zich liever een andere taak toebedeeld zag. Dat is echter niet gezegd en buiten Soest is uit gemaakt dat het kampeercentrum ver dwijnen moet, want het voorstel van B. en W. vloeit voort uit de richtlijnen die het plan Utrechtse Heuvelrug aan geeft. Het kampeercentrum in Soestduinen is een mooi centrum en de huisjes en ten ten zijn er mooi. Aan dagjesmensen die berm- of ander toerisme bedrijven is meestal niet zoveel moois, maar laat ze bij duizenden komen om hier te zoeken wat ze in hun grote steden niet vinden kunnen. Dat daarvoor de bewoners van het kam peercentrum verdwijnen moeten zal slechts weinigen duidelijk zijn en het is dan ook te hopen dat hierover het laat ste woord nog niet gezegd is. Zeventig gezinnen zullen zwaar gedu peerd zijn als het centrum verdwijnt en van deze verdwijning zullen ook enige Soester middenstanders de dupe worden. Het handhaven van 't kamp is dus be slist het overwegen waard. CONCERT IN DE OUDE KERK. Op vrijdag 12 juli zal in de Oude Kerk het maandelijks concert gegeven worden onder leiding van de cantor-organist van deze kerk, Maarten W. Kooy. Ditmaal zal geconcerteerd worden door het Her vormd kerkkoor en het jeugdkoor van de Oude Kerk. Maria v. d. Slikke, sopraan, verleent solistische medewerking en Gert Muts bespeelt het orgel. Het programma vermeldt enige koor motetten van Heinrich Schütz, een Geist- liches Konzert voor twee jongenssopra nen, een achtstemmig dubbelkoor, de dubbelkorige lofzang van Simeon, ge componeerd door Melchior Franck en enige orgelwerken van Bach. GROND VOOR KERKGEBOUW. De Hervormd Gereformeerde Evangeli satievereniging heeft verzocht een stuk grond van 2377 m2 te mogen kopen. Het college van B. en W. heeft er geen bezwaar tegen dat deze grond voor 47.500,verkocht wordt. De grond is gelegen aan de Soester Engweg en be stemd om er een kerkgebouw op te zet ten. Binnen 1 maand nadat Gedeputeer de Staten van Utrecht de verkoop goed gekeurd heeft moet met de bouw begon nen worden en de kerk moet binnen twee jaar klaar zijn. GESLAAGD. Van het Bouwtechnisch Instituut te Amersfoort slaagde voor het examen Bouwkundig Opzichter BN.A. de heer H. van Zijl, alhier. EIERMARKT. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 220.000 stuks in prijzen van 12,25 tot 12,90. Middenprijs 12,90. Prijs per kg. 2.02. VERKOOP VAN GROND. De heer H. G. van Rossum, Beetzlaan 5 te Soest, heeft verzocht een stuk grond van 600 m2, gelegen aan de Noorderweg te mogen kopen. Naar de mening van het college van B. en W. is er geen bezwaar tegen verkoop voor 7500,Op deze grond zal een woning gebouwd worden Over een jaar of vijf loopt het huidige N.A.V.O.-verdrag ten einde. Op dit ogenblik heeft 't weinig zin reeds te filo soferen over verlenging, dan wel over het feit dat het verbond blij mag zijn als het deze termijn in redelijke gezond heid uitdient. Er is een crisisstemming in de N.A.V.O., die de ontreddering dicht nabij komt. Symptomatisch daarvoor zijn de uitla tingen van de Amerikaanse minister MacNamara vorige week, die de Fran sen kapittelde omdat ze hun strijdkrach ten niet op orde hebben, die aankondigde dat de V.S. het geven van militaire hulp zeer gaan beperken omdat de Europese bondgenoten zelf niet het uiterste doen dat van hun gevergd kan worden en wiens woorden werden voorzien van een echo door de niet onbelangrijke se nator Wayne Morse, die ronduit con stateerde dat de N.A.V.O. nu al volkomen uit de tijd is en maar beter opgedoekt kan worden. Nu is een beetje crisisstemming een ei genschap die de N AVO. aangeboren schijnt. De aard van de opzet, samen werking van onafhankelijke staten die geen duimbreed van hun souvereiniteit opgeven, maakte altijd al een forse kou de bries uit Moskou noodzakelijk om de verbondenen bij elkaar te drijven. De moeilijkheid is om te beginnen dat generaal Lyman L. Lemnitzer, net als zijn voorganger, twee heren, de V.S. en de rest moet dienen, maar voor hem is dat moeilijk omdat inmiddels twee din gen zijn veranderd. Cp de eerste plaats is de krachtsver houding tussen de Verenigde Staten en de rest aanzienlijk veranderd en in de tweede plaats zijn de strategische op vattingen over het krachtigste wapen van het verbond, het kernarsenaal, hoe lan ger hoe verwarder geworden. In de begintijd was het vrij eenvoudig boven allen stak de kernparaplu van de Amerikanen. Het was het dreigement val ons niet aan of je bezuurt het met een kernbombardement, een dreigement dat toen zeer effectief was omdat ds Amerikanen op het gebied van de nu cleaire oorlogsvoering een groot over wicht hadden op de Russen. Intussen is de kernmacht van deze grote twee enigszins in evenwicht gekomen het verschil is voornamelijk hoeveel keer ze elkaar van de aardbodem kunnen va gen. Dat heeft tot gevolg dat de strategie met de kernwapens wat verfijnder is gewor den dan het grove dreigement van toen De paraplu werd opgevouwen en de waar schuwing aan de Russen vervangen door een die luidde: wat jullie doen, doen wij terug. De Amerikanen zijn niet meer van plan willekeurig welke sowjetaan- val met een grootscheeps kernbombar dement te vergelden, integendeel ze zul len zelfs een kernaanval op lanceerin- richtingen in de V.S. niet beantwoorden met een dergelijke behandeling van Rus sische steden de tegenaanval zal tegen een dergelijk doel gericht zijn als ge attaqueerd werd. De konsekwentie van deze strategische verandering werd dat er onbehagen in Europa ontstond. Zouden de V.S. een kernaanval op Europa zo beantwoorden dat ze zeker kunnen zijn dat vervolgens New-York, Washington en andere grote eigen steden vernietigd werden Het lijkt niet waarschijnlijk dat ooit een Amerikaanse president een dergelijke J Als een wereldstad als Parijs de vakantietijd ingaat of een prachtig week einde tegemoet gaat, zijn het zo'n anderhalf miljoen inwoners van deze huizenzee, die hun vertier elders gaan zoeken. Op bepaalde uren zal men dit beeld te zien krijgen van een ondoordringbaar labyrinth van verkeer. In rijen van zes over de Pont de Suresnes. Het is natuurlijk erg dom van me, maar als ik de nieuwsberichten van radio of televisie hoor en er wordt gesproken van ideologische geschillen waarover Russen en Chinezen spreken dan moet ik altijd aan idiote geschillen denken. En mis schien is het nog niet zo heel erg dom, want de mensen die daar aan het confe reren zijn behoren nu niet bepaald tot de lieden die op erg veel verstand kun nen bogen. En dat is maar gelukkig, want het biedt de vrije wereld de kans op een lange periode van vrede als de ruzie die er tussen Russen en Chinezen aan het uitbreken is een slaande ruzie wordt. Die is dan ontstaan uit de ideologische geschillen, die men toch rustig idiote geschillen kan noemen als men het Chi nese standpunt bekijkt. Meneer Mao Tse Toeng en zijn trawanten nemen het Rusland hoogst kwalijk dat men daar niet bereid is de hele wereld in vuur en vlam te zetten om de wereldrevolutie te ontketenen. Nu mag Chroesjtsjef voor de meeste van ons geen al te sympa thieke figuur zijn, maar hij is slim ge noeg om te beseffen dat Moskou in weinige minuten een grote puinhoop zal zijn als hij op de wensen van de Chi nezen ingaat. Die heren kan dat alle maal blijkbaar niets schelen en ze zul len straks gevaarlijker worden dan de Russen ooit voor de vrije wereld geweest zijn. Dan zal echter wel blijken dat ze niet zo'n haast maken met het kort en klein slaan van de hele wereld omdat die eveneens tot hetzelfde in staat is, maar dit liever niet doet. In ieder geval hebben we voor het mo ment bereikt dat de Russen helemaal niet meer praten over de enorme kracht die ze bezitten en het gemak waarmee ze het „verrotte kapitalisme" kunnen ver nietigen. Als de Rus nu een enkele ver keerde stap zou doen dan kreeg hij di rect de Chinezen in zijn nek en dat kan ons alleen maar voordeel bieden. Laten er dus maar heel lang ideologische ge schillen van idiote aard blijven. KANTMAN. zware verantwoordelijkheid zou willen dragen. De reactie hierop is o.m. geweest dat de Franse president De Gaulle zijn eigen kernmacht ging opbouwen, zoals de Brit ten die al hadden. Maar dat dit de op lossing niet is, kan even duidelijk geacht worden. Zou De Gaulle zijn beperkte macht van bommenwerpers op Moskou afsturen, met grote kans dat ze onder weg worden neergeschoten, als hij zeker weet wat de sowjets met een paar ra ketten die hun arsenaal niet noemens waard verzwakken heel Frankrijk in de as zullen leggen Uiteraard niet en daar mee vervalt de hele bestaansreden van de Britse of Franse te kleine kernmach ten. Als er iets tegenover een Russische kern macht gesteld moet worden, moet het minstens evenwaardig zijn. Dat kunnen Britten noch Fransen, het is zelfs de vraag of Europa het gezamenlijk zou kunnen. Probeersels in die richting zijn al stuk gelopen op onderlinge wantrou wigheden. De oplossing van Kennedy - de Atlanti sche kernmacht over het gebruik waar van alle deelnemers een veto hebben - is te lomp dan dat de vereiste soepelheid in een kernantwoord niet te vinden is. De door de Britten gestimuleerde oplos sing om wat aan kernwapens al in de N.A.V.O. voorhanden is onder te brengen in een aparte eenheid, verandert in feite ook niets aan de al bestaande onbehaag lijke situatie. Het probleem lijkt onoplosbaar. Toch zal een oplossing moeten worden gevonden, want uit dit onbehagen, vooral aan Eu ropese kant, gaat de N.A.V.O. ten gronde. Temeer omdat er van Amerikaanse zijde een gerechtvaardigd onbehagen is, om dat er van de conventionele strijdmach ten van de N.A.V.O. slechts het Ameri kaanse aandeel op volledige sterkte en goed geoefend aanwezig is. Bij de ande ren mankeert daaraan vaak niet zo'n klein beetje. Voegt men hierbij dat door allerlei ge hakketak de samenwerking op vele ge bieden gering is - slechts zelden worden bijvoorbeeld vliegtuigen van eenzelfde model gekocht, verscheidene typen tanks concurreren met elkaar, allerlei model len geweren zijn in gebruik - dan valt er voor de Amerikaanse ergernis wel reden aan te wijzen. Toetreding van Engeland tot de E.E.G. - gevolgd door die van zijn medeleden van de E.V.A. - zou een groot aantal van de Europese N.A.V.O.-leden in één econo misch kamp hebben gebracht, zodat ook de basis voor wat meer politieke samen werking aanwezig geacht mocht worden. Waar die basis - en alleen daarop kun nen de ergernissen en gevoelens van on behagen worden geslecht - nu moet wor den gevonden, weet niemand. En dus blijft het maar kraken in wat de hechte verdediging van de atlantische gemeen schap zou moeten zijn.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1