GASBELASTING Officiële mededelingen. Soest voor dertig jaar. Een tikkeltje UITHEEMS Worden wij vergast op 'n Houd meer rechts Maak meer ruimte VRAAG EN AANBOD. De aanwezigheid van een enorme gas bel in Nederland heeft in vele industrië le sieren bijna een rel veroorzaakt. De industrieën verdringen zich nu reeds om er eventueel als afnemer van het gas aan te verdienen of om de apparatuur te leveren voor het vervoer van het gas. Anderen dromen van een enorm gestegen afzet aan pijpleiding, verwarmingstoe stellen en andere apparatuur, die de overschakeling op aardgas met zich brengt. Wij menen er zelfs op de beurs het een en ander van te bespeuren. Buitenland zit er naast. In het buitenland begint men de halzen te rekken als toekomstige afnemers van het goedkope gas De Duitsers waren er al voordat wij zelf precies wisten waar de gasvoorraad zich bevond en op het ogenblik boren zij verwoed aan hun kant van de grens om zo mogelijk mee te zuigen aan deze bel. De Belgen putten zich de laatste tijd uit in opgeblazen commentaren over de voordelen, die het aardgas aan Neder land brengen zal. Zij voelen zich ergens bedreigd in hun concurrentie-positie nu de Nederlandse industrie goedkope energie in de schoot rolt. Er is al een uitspraak dat Nederland over 1000 mil jard kubieke meter gas beschikt en men ziet zich industrieel al volkomen door het noorden overvleugeld. Plotseling her inneren de Belgen het Benelux-verbond met Nederland en zij zijn bezig hier een soort rechten aan te ontlenen op de le verantie van een deel van het gas. Intussen heeft de Nederlandse regering de emotionele gasweg verlaten. Zij is niet van plan de gasbel in rook te laten vervliegen en heeft zich met een paar grote aardoliemaatschappijen geassoci eerd om de gasvoorraad te exploiteren. De staat zal voor de helft profiteren en de petroleumindustrie krijgt voor de andere helft de kans. En dc prijzen Het is overigens geen wonder dat de olie- en benzinemaatschappijen zich zo actief hebben geweerd, om de gasbel economisch onder controle te krijgen, want de grote gasmassa is immers in staat een evenwichtige en prijshoudende energievoorziening van de lage landen krachtdadig te verstoren. Die vrees moest worden weggenomen en wij zien dan ook nu dat de nieuwe N.V. Nederlandse Gasunie een advies heeft gegeven aan de Nederlandse gemeenten over de te volgen prijspolitiek. Uit dit advies blijkt dat het gas goed koper zou kunnen worden geëxploiteerd dan de bestaande industriebronnen. De consument, die hier via een ferme prijs verlaging van zou kunnen profiteren, moet echter in toom worden gehouden. Voor het normale kwantum gas, dat voor kookdoeleinden en warmwatervoor ziening wordt aangewend, zullen de ge meentebesturen niet verder moeten gaan dan eén psychologische prijsverlaging Varf W Bij grotere kwanta voor ruimteverwar ming zou enige prijsverlaging te over wegen zijn, maar noodzakelijk is dat niet. Het gas zal zelfs bij een hogere prijs dan die voor olie of electriciteit bij voorrang worden afgenomen, omdat er toch immers het voordeel blijft van geen voorraadvorming, geen stof en de goedkope installatie. De goede raad aan de gemeenten komt er op neer dat er een wenk wordt gege ven om de prijzen op niveau te houden. Dan zullen de gemeentebesturen in staat zijn om de ombouw van huishoudelijke apparaten te financieren. De druk van het nieuwe gas is groter en de calorische waarde van dit gas is tweemaal zo hoog. Nu wordt de wenk gegeven dat de gemeenten al die apparaten laten ombouwen en de kosten daarvoor dekken uit de hogere opbrengst. Er wordt niet bij verteld of dit nu precies uit zal komen of dat er ook een paar cent overblijft. In deze staart zit vermoedelijk het ve nijn. De nu bestaande energiemarkt blijft bestaan. Dat belang kan nu prachtig ge combineerd worden met de gemeentebe langen. Want alle gemeentebesturen kun nen best geld gebruiken. Waarom zou dat geld niet via gasbuizen uit de grond bor relen door de particuliere huishoudens de oude prijs te laten betalen Er wordt hier vrij baan gegeven aan de gedachte van een soort gas-belasting omdat nu voortaan het gas uit eigen grond komt. Vanzelfsprekend kan het spel zo gespeeld worden dat het in theo rie niet op een belasting lijkt, maar wat kan er tegen zijn wanneer het ge meentelijk energie-beleid naar overschot ten leidt Mag een gemeente winst maken De vraag moet worden gesteld hoe deze nieuwe belastingloot moet groeien te midden van de vele bestaande. Mag de geldmiddelen-nood van de gemeenten op deze wijze worden opgelost Wij zijn altijd van mening geweest dat de ex ploitatie van overheidsdiensten alleen geschiedt om bepaalde leveranties tegen kostprijs mogelijk te maken met het oog op het daaraan verbonden algemeen belang. Een tweede nog veel belangrijker vraag is echter of dit gasprijs-beleid wel kan worden ingepast in het algemeen prijs beleid van de overheid. Dit beleid is er immers op gericht de prijzen van de eerste levensbehoeften in de eerste plaats laag te houden om een basis te hebben voor bestrijding van het inflatie-spook. Wij geloven dat dit een zaak is van zodanige importantie dat om dezelfde reden in het verleden de lonen minder gestegen zijn dan economisch om ande re reden mogelijk zou zijn. Zitten wij niet als gevolg van dezelfde politiek met een huurstop waarbij het tne deel van de Nederlandse burgerij nuizen bewoont op kosten van een ander deel Onaanvaardbaar. Het is ons nauwelijks voorstelbaar dat de overheid inzake gasleveranties van dit beginsel zou willen afwijken. Om deze reden bestaan er ernstige bezwaren tegen het advies van de Nederlandse Gasunie. Het zal een ernstige tegenvaller in de strijd tegen de duurte zijn wanneer de consument binnen onze grenzen niet op ruimer schaal van het gasvoordeel zal kunnen profiteren dan thans wordt ge suggereerd. Tenslotte rijst de vraag op welke condities de industrie dit gas dan wel zal kunnen betrekken. Berekent men het bedrijfsleven ook ho ge prijzen dan vragen wij waar het voordeel blijft inzake de concurrentie positie met het buitenland. Betrekt de industrie tegen een veel lagere prijs dan moet de consument dus meebetalen aan de extra-voordelen van de industrie Een onaanvaardbare gang van zaken, waarover het laatste woord nog niet is gesproken. GEEN SPREEKUUR. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is op woensdag, 10 juli a.s. zijn gewone wekelijkse spreekuur te hou den. BOUWVERORDENING. Burgemeester en wethouders van Soest delen mede. dat het raadsbesluit d.d. 2 mei 1963, afd. 1. nr. 1943, tot wijziging van het artikel 108a van de Bouwver ordening inzake het gebruik van wonin gen, bijgebouwen en industriegebouwen overeenkomstig de bestemming van het uitbreidingsplan, gedurende drie maan den ter gemeentesecretarie, kamer 1 (op werkdagen van 9.00-12.00 uur) voor een ieder ter inzage ligt. Soest, 9 juli 1963. SUCCES VOOR TEMPO. Voor de derde maal hebben leden van de ren- en tourvereniging Tempo met veel succes deelgenomen aan de monsterrit Brussel-Parijs-Brussel, over een afstand van 600 km en ze hebben opnieuw de enorme wisselbeker gewonnen. Deze is thans definitief in het bezit van de ver eniging. Tempo ging met 26 renners van start en had daarmee verreweg de grootse groep Slechts W. Koenen viel uit omdat hij door een valpartij moest opgeven. De andere 25 renners gingen in goede sa menwerking door en werden de glorieuze winnaars van deze enorme tocht, die ditmaal onder gunstige weersomstandig heden gemaakt werd. De vereniging Olympia uit Amsterdam en De Volharding uit Utrecht hadden slechts 13 renners in hun groepen en vormden dus geen concurrentie voor de Tempo-ploeg. DE DUIVEN VLOGEN VANAF CORBEIL De duiven van de vereniging „De Zwa luw" en „De Vriendschap" vlogen 445 km vanaf Corbeil. Ze werden om 7 uur met z.w wind gelost. De eerste duif van De Zwaluw arriveerde om 12.35.17 uur, met een snelheid van 1325,97 meter per minuut, de laatste prijswinnende duif kwam om 13.02.12 uur aan. De uitslag was H. Gorissen 1 16. C. v Soest 2 3 7 11. G. Rijksen 4 5 13 19 21 Th. Wigtman 6. F. Reijerse 8 12 14. B Roest 9. P. Duijst 10. C. v. Khngeren 15 J. v. d. Brakel 17. J Ottens 18. C. v. d. Hoek 20. Van de vereniging De Vriendschap waren 94 duiven in concours. De eerste duif kwam om 12.49.59 uur aan met een snelheid van 1267.60 meter per minuut, de laatste prijswinnende duif arriveerde om 13.09.46 uur. De uitslag was C. Vaessen 1. E. C. van Daatselaar 2 5 15. Z.K.H. Prins Bern- hard 3 17 21. W. Roest 4 9 10. C. P. Jak 6. J. G. Kamerbeek 7 19 24. W. Nieuwen- huis 8 13 20 22 23. Comb. Onwezen-De Muijnk 11 14. A. B Grift 12. W. Altenaar 16 18. ONDERSCHEIDINGEN. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht is onze plaatsgenoot de luitenant-generaal b.d. C. Giebel, die de eerste chef van de Luchtmachtstaf was, bij bevordering be noemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Dokter J. C. Brouwer, brigade-generaal vlieger-arts, die tot zijn pensionering hoofd van de geneeskundige dienst van de luchtmacht was, is bevorderd tot generaal-majoor titulair. FEEST BIJ MEISJES-V.G.L.O. De meisjes van de r.k. v.g.l.o.-school in de Steenhof fstraat, die na twee jaar het v.g.l.o.-diploma behaalden en de school verlaten, hebben op een gezellige afscheidsavond een imitatie van een Rudi Carellshow gegeven die verrassend goed gebracht werd. Dat deden ze eerst voor jeugdige genodigden en later voor de ouders. The Starlights onder leiding van Co van Woerkom speelden, er werd gezongen en zelfs Catootje en de drie schuintam- boers ontbraken niet. Ook met de mode show hadden de meisjes veel succes en als volmaakte mannequins toonden zij de kleding die ze zelf vervaardigd had den. Op de ouderavond lichtte het hoofd van de school, mej. E. Schueler het v.g.l.o.- onderwijs toe. In het tweede jaar worden de kinderen voorbereid op het examen voor het klimroos- of sleuteldiploma en in het derde jaar kan ieder de richting gaan die gewenst wordt. Dan begint direct het stage lopen in winkel, huishouden of gezin en in het vierde jaar wordt dit stage lopen uitgebreid. Zo wordt grondig kennis gemaakt met het beroep dat de kinderen willen gaan uitoefenen. Namens het schoolbestuur sprak de heer H. J. van Hal en hij dankte voor het gebodene, dat hij van uitstekend gehalte vond. Hij wekte alle aanwezigen op pro paganda te maken voor het v.g.l.o.-on- derwijs. De avond werd bijgewoond door leer krachten van andere scholen, onder meer van de chr. v.g.l.o. Voor de leerlingen van de derde klas vormt een schoolreisje naar Amsterdam op 18 juli het besluit van het school jaar. Na het reisje zullen de meisjes een feestmaaltijd aanrichten voor de leer krachten en zichzelf. Er werd een agent van politie in Soest gevraagd en er kwamen 360 sollicitaties binnen, dus er was keus genoeg. Aan een juffrouw mocht geen geld en goederen afgegeven worden, omdat haar man niets zou betalen. Natuur lijk was die juffrouw een mevrouw, maar je moest dertig jaar geleden al heel wat in je mars hebben om boven „juffrouw" uit te komen als je getrouwd was. Dertig jaar geleden werd er druk re clame gemaakt voor emigreren Niet naar Australië en Canada, maar naar Indone sië, dat toen nog Nederlands Oost Indië heette. Er werd op gewezen dat men in de Oost energieke jonge kerels gebrui ken kon en vooral „meer ontwikkelde kantoorbedienden" hadden goede kansen. „Heeft men een normaal gestel en staat men stevig in zijn schoenen dan hoeft een langdurig verblijf in de tropen noch lichamelijk noch geestelijk schadelijk te zijn". Deze propagandist schreef ook nog dat men in Indië veel sneller pro motie zou kunnen maken dan in ons land en dat men zich daar veel gemak kelijker zelfstandig zou kunnen maken omdat zij die naar het moederland terug keerden daarmee niet wachtten tot ze ge schikt waren voor het oude-mannenhuis, maar meestal rond de vijftig thuisvoeren De bestuursleden staken de hoofden bij elkaar om te bepraten of er een ge zellige avond gegeven kon worden, maar de zege kon slechts met een enkel over winningsbiertje gevierd worden omdat de kas bijna leeg was. Oplichters liepen er genoeg rond in die goeie ouwe tijd en de commissarissen van politie van Den Haag en Amsterdam waarschuwden ook de Soester ingezete nen tegen kwalijke praktijken van lie den, die collecteerden voor rusthuizen welke er helemaal niet waren en tegen zakenlieden die geen zaak hadden, maar er slechts op uit waren de mensen geld uit de zak te kloppen. Er verscheen dertig jaar geleden een wandelkaart van Soest en Baarn, uit gegeven door één van de vier Baarnse Couranten. Daar had men toen „Het Nieuws van Baarn", „De Baarnse Koe rier", „De Baarnse Courant" en „Het Baarns Nieuwsblad". In een huis waren vieze beestjes ge constateerd. dus dat moest even ontsmet worden. Men ging zo grondig aan het uitzwavelen dat de brandweer maar niet meer gewaarschuwd werd omdat er toch niets meer te blussen viel. Waarschijn lijk zijn de resterende pietjes in de vlam men omgekomen. De commissaris van de koningin kwam op bezoek. Hij bezocht ook de Petrus en Pauluskerk aan de Steenho'fs'raat. Ter wijl de klokken luidden zong het kerk koor de hoge gast toe. Er was 30 jaar geleden zo'n deining over de belastingvordering waarmee de gemeente de ingezetenen verheugd had, dat er een brief aan de koningin ge schreven werd. Ook werd een vereniging opgericht ter behartiging van de belan gen der gemeente omdat men de me ning toegedaan was dat de gemeente raad en het college van B. en W. er niets van terecht brachten. Er werd geprotesteerd, er werden ver gaderingen belegd, verzoekschriften ver zonden en heel ijverig gedaan, maar lang hield de vereniging het niet uit omdat er mot kwam. De melkprijs werd op 16 cent ge bracht en menig huisvrouw zal gemop perd hebben, terwijl ze nu heel hoog zou springen van vreugde als ze het dubbele mocht betalen. Zowel voor vakantie als in huis willen we wel eens iets dragen dat lekker ge makkelijk zit. Er zijn dames die daarvoor een oud kle dingstuk nemen, want dat zit om de een of andere re den zo prettig. Maar aan zo- Iets kleven ook .nadelen want wanneer we aan de voordeur onze leveranciers moeten helpen, dan vinden we het soms wel wat gê nant om onder hun ogen te verschijnen met zo'n oud lor aan. En toch zijn er veel dames die maar node af scheid kunnen nemen van het oude beestje. Laten we echter niet vergeten, dat er ook in dat wat we nieuw kopen genoeg modelletjes zijn te vinden die echt lekker zitten en die ons belangrijke diensten kunnen verlenen. Wat denkt u bijvoor beeld van dat leuke hesje op onze foto Is het geen juweeltje Het is een eenvoudig wijdhangend jak met wijde mouwen, dus lekker zittend, iets dat ons niet in onze bewegingen belemmert. Maar het is deze keer vervaardigd van een fraaie veredelde katoen met een prachtig dessin. De uit heemse stijl met zijn bloe men en blaadjes op een aparte manier gerangschikt geeft aan dit kledingstuk een speciale charme. Gedra gen op een lange broek is het een ideale dracht voor thuis en op vakantie. Het zit lekker luchtig en u kunt er overal mee verschij nen. Ook voor aanstaande moeders is zoiets heel ge schikt P.V.O. ging naar Nijmegen, speelde in de ereafdeling en won de eerste prijs. De heer H. Kok kreeg als dirigent de di- recteursprijs zodat met vliegende vaan dels en slaande trommen een mars door Soest gemaakt kon worden. Hiervoor was veel belangstelling. Er kwam een nieuwe bus voor de lijn Soest-Baarn en een verslaggever mocht een proefrit maken. Hij deed erg enthou siast over deze tocht en prees de vering van het nieuwe voertuig. Nu geen ge schud en geschok meer maar zwevend rijden. Ir. i' DUITSE FORMULIEREN? Enige tijd geleden is door Duitsland een grote som geld gereserveerd waarvan mensen die in Duitse kampen hebben gezeten in de oorlogstijd een bepaald bedrag uitgekeerd kunnen krijgen. Hoe kom ik aan een formulier vraagt A. B. Antwoord U moet een formulier aan vragen bij het Centraal Afwikkelingsbu reau Duitse Schade-Uitkeringen (C.A.D S.U.), Keizersgracht 105 te Amsterdam De aanvrage dient zich te beperken tot het opgeven van naam en adres en de vermelding van de letter A en/of B. De A-formulieren betreffen vergoedingen aan nog in leven zijnde personen, de B-formulieren aan personen, die tijdens of door de vervolging van de bezetter zijn overleden. BOEKEN OVER INDONESIË? Ik zoek enkele boeken die gaan over het land Indonesië. Kunt u mij adressen noemen waar dergelijke boeken te verkrijgen zijn en mij enkele titels geven? schrijft N. E. Antwoord Enige boeken over Indonesië, die zeker de moeite waard zijn Tempo Doeloe lBreton de Nijs) en Tanah (Van Hoeve, Den Haagi. Bij iedere goede boe- kenhandel kunt u deze werken bestel len. BOSUIL. tk heb een bosuil gevangen, hoe moet ik hem verzorgen vraagt Abraham. Antwoord Een bosuil is heel goed in leven te houden in een grote volière Voedsel muizen, stukjes vlees, eendags- kuikentjes. GROOTSTE STADIONS. Welke zijn de tien grootste voetbalstadions van Euro pa Graag het aantal toeschouwers dat er in gaat. Aldus Fernandel. AntwoordZojuist heeft de Union des Associations Europiennes de Football een enquête in Europa gehouden om er achter te komen. De resultaten zijn nog niet verschenen. Er wordt nog gemeten en geteld. Het adres van deze organisatie is Postbox 16, Bern-6, Zwitzerland. ANTON GEESINK. Wat is het adres van Anton Geesink en geeft hij nog steeds judoles informeert Judy. Graag meer bijzonderheden als u die weet. Antwoord Anton Geesink woont in Utrecht IJsselsteinlaan 14-11, tel. 030- 80730. Anton geeft nog steeds lessen Anton Geesink weegt zo ongeveer 215 pond. Hij is 28 jaar en bezit nu 25 Ne derlandse judotitels, een 20 Europese kampioenschappen en hij werd wereld kampioen te Parijs in 1961. Hij is de enige 6de dan in Europa. Kleine advertenties (niet voor de handel) van 1 tot 15 woorden ƒ1.50. elk woord meer 10 ct. Onder num mer of letter 15 cent extra. Voor toezending van brieven 25 cent extra. PLAATSING NA BETALING. Te koop MOTORBOOT met gerev. motor, lang 5.60 mtr. Tel. 4980. Mevr. Moree. Heideweg 60, vraagt een MEISJE voor de morgenuren. Te koop Victoria BROM FIETS. 40,-. Meidoorn- weg 13, na 6 uur. Te koop rode en zwarte AALBESSEN. Dorrestein- weg 76. PIANO ter overname ge vraagd. Voor vacantiecen- trum. Br. met merk, kleur en uiterste prijs onder letter VN 32 bur. S.Crt. Te koop nieuwe wollen VLOERBEDEKKING. 130 cm breed, pracht kwali teit. Na 7 uur en zaterdag Driehoeksweg 8. TE KOOP leren damesjas, maat 42, en helm. Ver meerlaan 46. Te koop lange witte BRUIDSJAPON, maat 36 Niet in Soest gedragen. Telefoon 2795, Soest. Te koop aangeb. 2-pers. slaapkamer-ameublement, staal. Klaarwaterweg 54. Te koop 2-pers. OPKLAP- BED met ombouw, t.e.a.b. Julianalaan 71. KANARIES WEGGEVLO GEN. Gaarne bericht te lefoon 4443. J G. Man- tjes, Schoutenkampw. 145. Mevr. Douwes-Dekker, v. Lenneplaan 25, vr. huish. HULP voor 2 ochtenden per week. TE KOOP geel slaapka mer meisjeskastje 27.50, staande schemerlamp met schaal indirecte verlich ting 15.een machi naal Smvrna vloerkleed 1% x 2 meter 35.-. Ferd. Bollaan 13, Baarn. Te koop van particulier FIAT 1100, jaar 1956, met schuifdak, in zeer goede staat. Pellegrom. Bilder- dijklaan 12, Soest-Zuid, telef. 3665 Te koop van particulier PEUGEOT 203, 1956. Tele foon 3645. JONGSTE KANTOORBE DIENDE. Op ons kantoor hebben wij plaats voor 'n beschaafde, accurate jon gen voor eenvoudig werk. Leeftijd 15-16 jaar. Oplei ding b.v. V.G.L.O. of en kele klassen U.L.O. en (met het oog op promo tiekansen) studerend op de handelsavondschool of in september daarmee be ginnend. Schriftelijke sol licitatie met vermelding van persoonlijke gege vens, opl. en event. erva ring te richten aan onze afdeling Personeelszaken. Persoonlijke aanmelding na telefonische afspraak N.V. Papierindustrie Van Straten Boon, Dolder- seweg 107, Den Dolder (vlakbij station NS.), te lefoon 03402-3141.

Soester Courant | 1963 | | pagina 2