HET MEISJE WAARVOOR LONDEN SIDDERT. BURGERLIJKE STAND BOSCH KWAK ANNA VAN SAKSEN. Krabbels van Knelis. BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Doet een bestuurslid het wel ooit goed Het ongelukkig huwelijk van Prins Willem van Oranje met TWEEDE BLAD In onze collectie brilmonturen Fa, D. F. VOIGT De „zaak Christine Keeler", zoals het schandaal rondom het plotseling be ruchte „fotomodel" en de minister van oorlog officieel in de door Scotland Yard opgemaakte processen-verbaal wordt ge noemd, blijkt een zaak met talloze facet ten te zijn. Bekend is dat Christine Keeler buiten de ex-minister van oorlog Profumo nog een aantal zeer invloedrijke en machtige vrienden de hare kan noemen, figuren uit de Britse Society, die zeer vooraan staande functies bekleden. Vast staat, dat Christine Keeler eveneens vriend schappelijke betrekkingen onderhield met de onlangs naar Moskou terugge roepen maritieme attaché, kapitein ter zee Eugene Iwanow en dat deze op zijn beurt weer bevriend bleek te zijn met de Engelse minister van oorlog Profumo. Onderzocht wordt thans of en in hoe verre ex-minister John Dennis Profumo, betrokken zou kunnen zijn bij de recente spionage-gevallen welke zich onlangs in Engeland hebben voorgedaan en waarbij zowel Engelse onderdanen als ook Russische geheime agenten betrok ken bleken te zijn. Wie is deze Christine Keeler, die een minister deed vallen en een regering liet wankelen llit liet leven van Christine Keeler. Christine Keeler telt 21 lentes. Zij is ge boren te Wraysbury bij Londen en is on gehuwd. Zij verliet op 17-jarige leeftijd de ouderlijke woning en zwierf korte tijd zonder middelen van bestaan door Londen tot ze enige tijd emplooi vond Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PAK KL AAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. 50 als zangeresje in een nachtclub. Ze is nu woonachtig op het adres Wimpole Mews 12, ten huize van dr Stephen Ward. Dit pand is gelegen tussen Hyde- en Regentspark en maakt deel uit van de in voornaamheid overlopende stads wijk Marylebone. Het is een statig herenhuis waar de laat ste jaren altoos een opmerkeüjke acti viteit heerste. Op alle mogelijke en on mogelijke tijdstippen van de dag en van de nacht stopten er geruisloos de duur ste auto's, waaruit naar de laatste mode geklede heren stapten, die zich naar de voorname behuizing spoedden, waarvan de even voorname deur reeds was ge opend. En altijd vertrokken deze gas ten reeds na enkele uren weer even geruisloos. In de loop der tijden viel het op dat het steeds weer andere bezoekers betrof, gekleed in andere costuums en gezeten in andere klasse-wagens. Twee zaken bleven echter onveranderd en dat waren wel de regelmaat van komen en gaan en de voorname geruisloosheid van deze visites, de mondaine deftigheid welke dit alles zo gracieus omsluierde. Doctor Stephen Ward, 59 jaar, ortho pedist, behandelde blijkbaar alleen maar zeer deftige patiënten en hij had in de hoge Engelse kringen een zeer goede naam. In zijn voorname woning genoot Christine Keeler een volledige gastvrij heid. Alles kon en alles mocht daar in de haar toebedeelde vertrekken, want dr. Ward was niet alleen een „zeer kun dig orthopedist" doch ook een goed za kenman, zo goed dat hij met het vrou welijk schoon van Christine Keeler zijn specialistische kwaliteiten uitstekend wist te combineren. Tweesnijdend doktersmes. Niet alleen dr. Stephen Ward had eerste klas patiënten, ook Christine deed voor de dokter niet onder en ook zij kon er aanspraak op maken in het bezit te zijn van zeer goed gesitueerde bezoekers. De buitenstaanders, de argeloze passan ten en de bescheiden toeziende buren konden aan de neus van een modieus ge klede heer niet zien of deze kwam op het spreekuur van de dokter, om er door deze zij hoog-adelijke platvoeten te laten be handelen, danwel verscheen voor een rendez-vous met Christine Keeler en zo sneed het mes van de „dokter" aan twee kanten. Zo kon dit meisje onopvallend haar zeer voorname vrienden ontvangen Tot hen behoorden enkele hooggeplaatste perso nages waarvan wij noemen 1) Mister John Dennis Profumo, 48 jaar, minister van oorlog en staatsraad, ge huwd en vader van één kind 2) Kapitein ter zee Eugene Iwanow, 38 jaar, gehuwd, van Russische nationali teit, marine-attaché bij de sowjet-am- bassade te Londen 3) John Arthur Edgecombe, 30 jaar, af komstig uit Bangkok, gefortuneerd zaken man. 4) Aloysius Gordon, roepnaam Lucky, 33 jaar, artiest en nachtclub-houder, afkom stig van Jamaica, zeer rijk en 5) Lord Astor, 55 jaar, voor de derde maal gehuwd, telg uit een zeer oud adellijk geslacht, van beroep directeur ener verzekeringsmaatschappij en uitge ver van het Engelse blad The Observer, miljonair en wonende te Londen. Maar het zou ons waarlijk te ver voeren een volledige opsomming te geven van alle namen en bijzonderheden van de in tieme vrienden van Christine Keeler. Landverraad Een groot vraagteken stond nog achter de rol van Lord Astor. Hij stond in aan zien als de bezitter van een der fraai ste kastelen in Engeland. Deze adellijke burcht is naar de eisen des tijds inge richt en van alle gemakken voorzien. In het fraaie, om het kasteel liggende park is een privé-zwembad voor de lord en diens gasten aanwezig. Dit kasteel Cliveden Estate is - zoals thans over duidelijk is gebleken - het trefpunt van de verwende snobs, van die lieden die iets meer wensten dan het gewone uit gaansleven. Lord Astor, voor de derde maal gehuwd in 1960 met Jane Dugh, voorheen man nequin van beroep, organiseerde in zijn kasteel tot voor kort drank- en dansfees ten, compleet met naaktzwemmen Op Cliveden Estate leerde dr. Stephen Ward zijn beschermelinge kennen. Dit was in 1959 en vanaf dit tijdstip vestigde Christine zich ten huize van onze doctor. Op het kasteel verscheen bij tijd en wijle de minister van oorlog en staats raad John Dennis Profumo. Hij „ontdek te" daar de „naturalistisch" geklede Christine, toen zij vlak voor zijn voeten uit het zwembad voor hem oprees, en maakte met haar een afspraak. Contact met Russische spion. Zeer regelmatig verscheen daar reeds de Russische marine-attaché, kapitein ter zee Eugene Iwanow en ook deze had met dit meisje een verhouding. Zij was het die de Engelse minister van oorlog, Profumo, met de Russische Kapitein ter zee Iwanow in persoonlijk contact bracht, omdat de Russische kapitein zich bijzon der interesseerde voor de Engelse bewa pening en andere bijzonderheden waar van de gegevens op het ministerie van oorlog bewaard werden. Later bleek, dat kapitein Eugene Iwanow belast was met de leiding van de Rus sische spionage in Engeland. Toen nu de Britse geheime dienst - die de Rus sische kapitein niet vertrouwde - tegen deze een nader onderzoek instelde, werd Iwanow plotseling naar Moskou geroe pen. Kapitein ter zee Eugene Iwanow, „besproken persoon" bij de Bntish Intel- ligence, viel kort daarop ook in Moskou in ongenade en werd in rang verlaagd. Het kwaad was intussen geschied. Dr Ward, bevreesd van spionage te worden verdacht, stelde zich in verbinding met de Engelse geheime dienst en vertelde zo het een en ander over zijn vriend, de Engelse minister van oorlog. Dl'. Ward kon echter zijn arrestatie daarmede niet ongedaan maken Wat in de zaak ook opviel was wel het feit dat na de aan houding van dr. Ward - die werd inge sloten op de beschuldiging dat hij in zijn woning gelegenheid gaf tot het ple gen van ontucht en daaruit zekere fi nanciële voordelen trok - een tweetal vooraanstaande Amerikaanse filmpro ducenten in grote haast uit Londen naar Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer). GEBOREN Rosita Louise Carolina, doch ter van A. C Stolk en W. P Beentjes, Ruysdaellaan 15 Johannes Franciscus, zoon van J, C. J. Rotman en M. M de Alexander Hendrikus Jacobus Maria, zoon van J. H. W. M. Verkuijl en C. W M. Jongerius, Amersfoortsestraat 31. Rijk Krijger, A. van Leeuwenhoeklaan 63. Coenradus, zoon van L. C Bouwer en E Doorduijn, Nassaulaan 33. Baarn Bernward Jozef, zoon van J J. Heijmink Liesert en J P van Riet, Rademaker- straat 22. Cornelia Maria, dochter van A. J. H Naron en M. M. van Dijk, Gen Winkelmanstraat 10. Rosemary. doch ter van B S. F Aben en J A. Meijwes, Braamweg 8. - Marcellus Leonardus, zoon van M. W. Rijkom en P. Salomon, Plesmanstraat 125 Cornelia Wilhelmi- na Catharina, dochter van J J J Schoorl en C L. T. Wolfsen, Jasmijn straat 15, Tilburg. Henricus Johan, zoon van C J. van Selm en E H, Groen, Sophialaan 17. Kevin Edward. zoon van J Jansen en S. A. Withers, F. Elias- laan 8, Baarn. Hendrika Johanna, dochter van J. van Garderen en W. Ter louw, Beukenlaan 86. Johannes Geer- truida Maria, zoon van B W. J Agelink en G T M. Huijink, Dalweg 143. Ma- non Catharina, dochter van E. S. Raat jes en J M Zimmermann, Ossendam- weg 21. ONDERTROUWD Frans Christoffel Ot- ten, Rademakerstraat 40 en Catharina Maria Smorenburg, Rademakerstraat 40. GEHUWD Johannes Slieker, Reigerstr 44, Den Helder en Hedwig Sophie Vreug- denhil, Van Weedestraat 5. Conrad Bonaventura Marie Geerdes, Marisstraat 4, Baarn en Maria Josephina Rademaker, Laanstraat 31. Adrianus Maria de Bruijn, Irisstraat 46, Baarn en Cornelia Alijda Berkhof, Belvedèreweg 14. Derk Ham, Graaf Wichmanstraat 52, Hilver sum en Jenny van der Boon, Schouten kampweg 34. Johannes Nieuwenhuis, Thorbeckestraat 15 en Gerarda Cornelia Rauch, Korte Hartweg 12. Hans Hoen- camp. Voorburgseweg 54, Leidschendam en Anna Johanna van Laar, Van Beunin- genlaan 1. OVERLEDEN Willemina Emma Hack- stroh, 84 jaar, echtgenote van J. J. Spor- ry, Amersfoortsestraat 112. Gerrit Ha- genbeuk, 85 jaar, gehuwd met J. Hars kamp, Plasweg 27. Pietje Vos, 65 jaar, echtgenote van J Pelser, Oude Utrecht- seweg 7. the States afreisden. Amerikaanse vertakkingen. Dit overhaast vertrek wekte argwaan bij de Amerikaanse geheime dienst, wel ke reeds enige tijd over belastend ma teriaal beschikt met betrekking tot ze ker vrouwelijk personeel in dienst van de U.NO. Tijdens dit onderzoek ont dekte de inlichtingendienst, dat een an dere beschermelinge van de vermaarde dr. Ward, mevrouw Maria Novotny, zon der verblijfsvergunning in New-York ver toefde en zich daar een kring van voor name relaties had verworven. Zij kende Stephen Ward reeds vijftien jaren per soonlijk. Aan het licht kwam, dat Maria Novotny met een aantal U N O.-afgevaar digden en met zekere diplomaten in New-York zeer goede contacten onder hield en zij bleek een intieme vriendin te zijn van de Britse televisieproducent Harry Alan Towers, welke laatste in Amerika als haar „beschermer" was op getreden, maar enkele maanden geleden naar Praag vertrok en daar is gebleven. Opgemerkt zij, dat Maria Novotny een nicht is van de Tsjechische president en communist Antonin Novotny. Het onderzoek tegen Towers gaat intus sen onverminderd voort, temeer daar thans is gebleken dat hij in opdracht van een „zekere geheime organisatie", zowel in New York alsook in Rome en in Bonn, van zogenaamde „call-girls" gebruik maakte om spionage te bedrijven ten behoeve van landen gelegen achter het IJzeren Gordijn. En ook in Italië Onderzocht wordt thans in hoeverre er samenwerking bestond tussen de per soon van dr. Ward en minister Profumo beiden te Londen enerzijds met mevrouw Maria Novotny en haar zogenaamde be schermer Towers te New-York en het nog in onderzoek zijnde zedenschandaal in Rome, waarbij een „call-girl" van Duit se nationaliteit, afkomstig uit München, van het leven werd beroofd omdat zij, zoals werd voorgegeven, „teveel wist". In deze Italiaanse strafzaak ontbrak tot op heden van de dader elk spoor, doch de Romeinse recherche stuitte tijdens het onderzoek herhaaldelijk op de naam van Harry Alan Towers, die de organisator en leider zou zijn van de Romeinse „call- girl-ring" aan de Via Veneto. Functionarissen van de Amerikaanse ge heime dienst verwachten nog soortgelij ke ontdekkingen te zullen doen als deze, met als achtergrond spionage ten gun ste van landen gelegen achter het IJze ren Gordijn. Er is tegenwoordig niet zoveel animo meer onder de mensen die lid zijn van een vereniging om zitting te nemen in een bestuur en dat is wel begrijpelijk als ze geheel of gedeeltelijk op de hoogte zijn van de moeilijkheden waarmee be stuursleden te kampen hebben. In het maandblad van de Soester Poliltie Sportvereniging zijn al deze moeilijkhe den opgesomd en er staat ook in over welke eigenschappen een bestuurslid moet beschikken om opgewassen te zijn tegen deze moeilijkheden. Als een bestuurslid vrolijk is, dan is hij te familiair, als hij ernstig is dan is hij een zuurpruim, als hij jong is dan weet hij nog niets, als hij oud is dan is hij een ouwe sok, als hij af en toe drinkt dan is hij een drinkebroer, als hij nooit iets gebruikt dan is hij een dooie piet, als hij met iedereen praat dan is hij een kletskous, als hij het niet doet dan voelt hij zich te hoog, als hij spelers op grond van prestaties in een elftal plaatst, kent hij zijn spelers niet, als hij zijn spelers werkelijk kent doet hij aan vriendjespolitiek, als hij erop staat dat de spelers altijd sportief zijn is hij erg lastig, als hij het niet doet is hij een slappeling, als hij van de spelers ver langt dat ze tijdens elke wedstrijd hun DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA. 5 jaar garantie - Bosch service Stroomverbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 122 L 1 298.- tot 220 L. f648-. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c Telefoon 02955-2379 Soest best doen is hij een uitslover, als hij het niet vraagt een vent van niks, als hij zijn ogen en oren de kost geeft is hij een spion, als hij geen interesse heeft is hij te laks, als hij af en toe eens met de spelers wil praten hoort hij zichzelf graag, als hij het niet doet is hij bang voor kritiek, als hij training nuttig vindt vertelt hij een mop met een lange baard, als hij niets zegt durft hij de spelers niet aan, als hij ondanks alles naar beste weten handelt, is hij een eigenwijs man, als hij iedereen zijn zin wil geven wordt hij stapelgek. Wil hij tot besturen in staat blijven, dan moet hij bezitten de slimheid van een vos, een huid als een olifant, het verstand van een minister president, de gevoelloosheid van een In diaan, de opvatting van een filosoof, de bespraaktheid van een volksmenner, de hardheid van cement, de zachtheid van een vrouw, het geduld van Job, de taai heid van een slang, de wijsheid van Sa lomo, de moed van een leeuw, de plichts getrouwheid van een trouwe huisknecht, het ruime geweten van een advokaat, de brutaliteit van een onmondige zoon en de lankmoedigheid van een slaaf. Heeft hij dat en nog iets meer, dan kan hij er als bestuurslid mee door. WIJZIGING STRAATNAMEN. Er zijn nog heel veel mensen die niet weten dat we sinds 1 juli geen Beetho- venlaan en geen Mendelssohnlaan meer hebben. De Beethovenlaan heet thans Jack van Looylaan en de Mendelssohn laan heet van Goyenlaan. Het gedeelte Lindenlaan, lopende vanaf de Prins Bernhardlaan naar het „Plan achter Dammers" heet thans Beatrixlaan. TRAININGSRIT VAN TEMPO. De Tempoleden hebben een trainingsrit gehouden op het nieuwe parcours in Soestdijk. Het was een klassementsrit over 50t4 km (55 ronden). Er waren 6 klassementen. Na het eerste klassement gewonnen door Gert de Weerd, kwamen vier renners weg, namelijk Gert de Weerd, Raymond de Zoete, Kees Proosdij en Gerrit Rut- tenberg. Ruttenberg had weer eens pech en nu kreeg hij achterstand door een lekke band. Pas na twee ronden kon hij zich aansluiten bij de tweede groep. In deze groep ging meteen het tempo om hoog, maar toch zou het alleen Rutten berg lukken de koplopers in te halen. De anderen kregen 1 of 2 ronden achter stand. Soeteman en De Lange kwamen zelfs op drie ronden te liggen, terwijl de twee nieuwe leden Dirk ter Haar en Wim Wiegers opgaven. Alle klassemen ten werden door Gert de Weerd gewon nen en de tweede plaats was viermaal voor Kees Proosdij, eenmaal voor Rutten berg en eenmaal voor De Zoete. De Zoe te werd tweemaal derde. De uitslag was 1. Gert de Weerd, 36 punten 2 Kees Proosdij 28 3. Ray mond de Zoete 22 4. Theo Zeedijk 13 5. Wim Schaeffer 7 6. Johnny Visser 2. Gerrit Ruttenberg bezette de zevende plaats, maar hij had 18 punten vergaard. SUCCES VOOR OLYMPIA. Een groep van 26 juniores van de wan delsportafdeling der gymnastiekvereni ging Olympia heeft deelgenomen aan de Vicontocht in Nieuw-Vennep, Onder lei ding van de heer W. A. Suman werd van 36 groepen de tweede prijs behaald. Veertien seniores liepen onder leiding van de heer L. Vogel 18 km. Ze wonnen een eerste prijs. HET CONTRAST VAN DE TWEE ANNA'S. De jonge Willem van Nassau-Dillenburg, prins van Oranje, was reeds op zijn 18e jaar, dus in 1551, gehuwd met de even oude Anna van Egmond, gravin van Bu ren. Het paar vestigde zich op het kas teel van Breda. En hoewel 's Prinsen plicht hem meestentijds naar elders riep, hetzij naar het hof te Brussel, hetzij naar het leger te velde, beleefden de jeug dige gelieven toch een aantal gelukkige huwelijksjaren. Helaas was dit aantal slechts gering. Reeds in 1558 ontviel aan de Prins zijn trouwe gade, die hem in de weinige jaren van hun huwelijk een krachtige steun was geweest. Zij was slechts 25 jaar oud geworden. Het was echter duidelijk, dat Oranje, zowel om persoonlijke als om dynastieke reden, moeilijk ongetrouwd kon blijven Zelf sloeg hij het oog op de dochter van een Lotharingse hertogin. Maar Prins Willem had buiten de waard (in) gere kend moe meende namelijk meer aan spraak op zijn hoogheid te kunnen doen gelden dan haar begeerde dochter En toen de Franse koning een andere her togin aan de Prins weigerde, viel' Frank rijk als keuzeland voor de nieuwe Prinses af. Een lastig portret. Willem van Oranje wendde nu zijn bilk- ken naar zijn geboorteland. De keuze viel op een tweede Anna, dochter van keurvorst Maurits van Saksen en Agnes van Hessen. Het meiske was echter pas in 1544 geboren en dus nog rijkelijk jong voor een huwelijk. Dit nam niet weg dat zij, toen de Prins als huwelijkskandidaat kwam opdagen, reeds een aanzoek van een Zweedse prins achter de rug had. Het was echter niet bepaald haar char me, die Anna zo in trek deed zijn zij leed namelijk zowel aan lichamelijke als geestelijke gebreken. Belangrijker zal wel geweest zijn, dat zij gold voor de rijkste vorstelijke erfgename van Duits land. Van haar 15de jaar af was Anna wees. Zij werd toen verder opgevoed door haar oom August, de nieuwe keurvorst van Saksen en haar tante Anna, de keur vorstin. Maar „Moeder Anna", zoals de goede vrouw wel genoemd werd, kon met nicht Anna maar bijzonder slecht op schieten. De bakvis bleek een heel lastig portret te zijn. Wel zag de keurvorstin nog kans, het meisje een streng Lutherse opvoeding te geven. Toen echter de Prins met zijn aanzoek kwam, was tante maar wat blij, dat zij haar lastige nicht je eerlang zou kwijtraken. Een grote moeilijkheid bleek evenwel de geloofs kwestie te zijn. Oom August zag met lede ogen, dat de Prins van Oranje (toen nog) het roomskatholieke geloof beleed en anderzijds kon koning Philips II maar moeilijk gedogen, dat de gunsteling van zijn vader. Karei V, een Lutherse prin ses trouwde, die bovendien nog de doch ter van diens aardsvijand Maurits van Saksen was. De roes. Het kostte Oranje dan ook heel wat manipulaties om het huwelijk doorge dreven te krijgen, maar met een beetje koehandel lukte het tenslotte toch. Anna zelf liet over haar gevoelens voor de Prins geen twijfel bestaan. „Er ist ein «3* VAN DE SOESTER COURANT. VAN DINSDAG 9 JULI 1963. As je 't ming vraogt dan mok zeige da wullie mit zien alle de heule verkeerde kaant opgaon mit al die auto's. 'k Heb eleeze dajje in Ruslaand 'n auto krieg ajje je eige naor de maon laot schiete, dus daor binne vast nie zoveel auto's~as hier. Je kriegt d'r wat van en ut wordt als- maor slimmer. Vreuger kochte de min- se alleenug 'n auto azze d'r heul nie buute konne of azze zoveul geld hadde dat ut d'r makkeluk afkon. Noeng mot iedereen 'n auto hebbe, ok aster nog geen viefentachetug schoon in de week binnekomp. Veur die minse eiges, maor nog meer om de buurt te laote zien, wullie hebbe 'n auto. Netuurlek motte alle minse dat eiges weete maor strakkies kejje in ongs laand heul nie meer veuruut. Dan staon veur alle huuze die gin geraosjie hebbe auto's van minse die um alleenug maor us zo af en toe gebruuke, maor niet te vaok, waant da kost te veul sente. Maor veur die deur staotie maor te staon en minse die een auto wel bar neudig hebbe kenne d'r nie meer deur. Noeng ister op alle zeuvetien minse 'n auto hek eleeze en in negentienviefenzeu- vetug ister 'n auto op elleke zes minse. Dan kejje lache. Ajje dan de rieksweg wil oversteeke mojje dat 's nachts om twee uur prebeere. Messchien hejje dan 'n keer de kaans datter net gin auto veurbie komp. Geleuf ming ak zeig da wullie heul de goeje kaant nie opgaon mit al die auto's. Aster vreuger jonge minse ginge trou we dan moste zullie eerst 'n huussie heb be en spullegies en 'n paor deeretjes en jochies, maor noeng 'n auto, waant fiet- se is te gewoon en stomfietse raoke uut de tied. Das allegaor nie zoas 't weeze mot, maor ikke ken ut ok nie hellepe, dus ikke heb ok maor 'n autootje gekoch. Dan zeige de minse messchien van ming, die Knelis zitter maor goed bie. Das ne tuurlek heul nie waor, waant 't is bie ming arremoei von onger tot boove, maor die auto mot veur de deur, waant das medern en ikke wil ok medern weeze, of ik ut ken betaole of nie is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. schwarzer Verrater, aber ich habe keine Ader in meinem Leibke, die ihn nicht herzlich lieb hatte", verklaarde zij. Grootvader Philips van Hessen sprak zijn grote verwondering uit over het feit, dat een wees van 16 jaren ongestoord haar eigen weg scheen te kunnen gaan. Maar Anna verklaarde, dat zij de Prins nooit zou vergeten, al zou ook de hele wereld zich tegen haar plan verzetten. En zo kwam dan het huwelijksverdrag tot stand, waarbij de gelieven elkaar in „het stuk des geloofs" vrij zouden laten. In 1561 werd het huwelijk met grote pracht en praal te Leipzig voltrokken Het woord „voltrokken" herinnert de lezer misschien te veel aan een vonnis, naar zijn smaak. Maar dan is het woord hier te meer op zijn plaats, want nadat de eerste liefdesroes voorbij was, kwam al spoedig de grote teleurstelling. Anna bleek een lastig, onhandelbaar schepsel te zijn. En 's Prinsen moeder, gravin Ju- liana van Stolberg, maakte zich terecht zorgen voor de toekomst. Zij zocht het paar te Breda er eens extra voor op. Willem en Anna trachtten de schijn nog wel zo goed mogelijk op te houden, maar toch werd en aan oom August en aan grootvader Philips van Hessen en daarna ook aan de buitenwereld spoedig duide lijk, dat bij deze verbintenis van een grote mislukking en een grote teleur stelling gesproken moest worden. Terecht kon kardinaal Granvelle in 1564 schrijven, dat de Prins zijn Xantippe ge vonden had. Het debacle. Wel werd aan het echtpaar de kinder zege niet onthouden, wel werd het doop feest met grote praal gevierd, maar een debacle was toch niet meer te voorko men. Aan de opvoeding van haar kinde ren liet Anna zich weinig gelegen liggen, zodat de Prins ze voor hun opvoeding naar elders stuurde. Over haar echtge noot sprak de prinses smalend. Haar uitgaven waren zo buitensporig, dat zij al spoedig haar juwelen moest belenen en zich steeds dieper in de schulden stortte. In Breda wilde Anna niet langer blijven Haar zaakwaarnemer Jan Rubens werd in feite ook waarnemer voor haar wetti ge echtgenoot, hetgeen op 28 juni 1577 leidde tot de geboorte van een zoon. Het was de later zo beroemd geworden schilder. De prins trok zich steeds meer terug en liet tenslotte weten, dat hij Anna wegens haar echtbreuk niet langer als zijn vrouw erkende. De ongelukkige vrouw verviel van kwaad tot erger. Zij gaf zich over aan drank misbruik, werd vreemder en vreemder en eindigde tenslotte haar leven in vol slagen krankzinnigheid In december 1577 overleed zij in Dresden, pas 33 jaar oud.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5