MOSKOU IN EEN LASTIG PARKET. DE BLAUW GERUITE KEELER. Huizen komen en verdwijnen op de Eng. HET OOG GERICHT OP DE DOODSTRAF. Oud-internationals winnen. Wi^k: Plan voor bejaardenwoningen VRIJDAG 12 JULI 1963. JAARGANG No' 52' SOESTER (TOURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, f 2,10 - per post 12,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDUK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De politiek is telkens weer vol verras singen. Zelden worden de zaken zo een voudig mogelijk afgehandeld, integen deel, men maakt ze meestal zo gecom pliceerd mogelijk omdat er aan elk pro bleempje weer andere mogelijkheden kunnen vastzitten. Al een paar jaar wordt er met verschil lende onderbrekingen, tussen Rusland en Amerika onderhandeld over een stopzet ting van de kernproeven, waarvoor spe ciale deskundige vertegenwoordigers dan in Genève bijeen komen. Er is handje klap gespeeld over het aantal controles dat men over en weer dan zou instellen. Rusland wilde niet meer dan drie en Amerika stelde het minimum op zeven. Er was echter een tendens waar te nemen, dat men toch wel tot elkaar wflde komen, de vraag was nog slechts wanneer. En ziet, daar gaat Chroesjtsjow op bezoek bij zijn Oostduitse kameraad Ulbricht, om diens allesbehalve hoge prestige weer 'n beetje te helpen opvijzelen, en hij lanceert daar het idee omeen kern- stopakkoord te sluiten, met uitzondering van ondergrondse explosies, maar gekop peld aan een non-agressiepact tussen de N.A.V.O.-landen en de Oosteuropese landen van het Warchaupact. Van de eenvoudige zaak van een kernstop, die tot overeenstemming scheen te leiden, maakt hij nu weer een koppelverkoop. De argeloze, naar vrede snakkende mens zou nu zeggen natuurlijk, waarom geen niet-aanvalsverdrag tussen oost en west. Niemand, noch in het westen, noch in 't oosten, wil immers dat die twee mach ten elkaar te lijf zullen gaan. dus laten ze dat maar gauw schriftelijk vastleggen en dan gelijk de kernproeven staken. Maar de manier waarop dit idee werd gelanceerd bewijst al, dat er een adder tje onder het gras schuilt. Was dit na melijk van Chroesjtsjow een ernstig be doeld voorstel, dan was de eenvoudigste weg om het te bereiken geweest er langs de gebruikelijke diplomatieke kanalen onderhandelingen over aan te knopen. £>an -ha<i M-j de regeringen van het wes ten zonder meer kunnen uitnodigen om daarover een conferentie te houden. Dat is echter niet gebeurd. Hij plaatst het idee zo maar in een in Oost-Berlijn ge houden redevoering, zonder er verder uit werking aan te geven. Het komt in de kranten, het is een mooi propaganda stunt e, en nu eens afwachten wat men daar in het westen over zegt. Misschien worden de westerse volkeren er wel zó door gebiologeerd, dat hun regeringen zich gedwongen zien er op in te gaan en dan staat Rusland bij die onderhan delingen bepaald in de sterkste positie. Het is ook zeker niet toevallig, dat het idee juist in Oost-Duitsland werd ge spuid, want zo'n non-agressiepact tus sen de Warschau- en de N.A.V.O.-landen zou tevens betekenen de diplomatieke er kenning van de Oostduitse republiek, waaraan het westen zich juist tracht te onttrekken. De situatie van het tweedelige Duitsland, met midden in de oostelijke zone de westerse enclave Berlijn, is op den duur natuurlijk een onhoudbare toestand De midden door Berlijn opgeworpen muur heeft deze toestand slechts verscherpt. Erkenning van deze grens door het wes ten zou de situatie alleen nog maar on gezonder maken. Het is feitelijk ondenkbaar dat een Op de modeshow der wereld Is men met sensaties gul In een blauwgeruite Keeler Paradeert ditmaal John Buil Zonder trouwe hoge zije. Zonder bolhoed in bedrijf, Heeft de Keelerse creatie Eigenlijk niets om het lijf. Het gevaar om kou te vatten Dreigt de Britse veiligheid. Dus geleerden en juristen Zoeken naar het blote feit. In het kielzog der affaire Met de codenaam Christien, Wil men, dwars door alle leugens. Graag de naakte waarheid zien. Kranten helpen, want de juffrouw Wordt door hen zeer duur betaald, Ook al wordt ze met vriendinnen Onfatsoenlijk kielgehaald. Eeuwenoude reputaties Sneuvelen voor het gerecht Voor een ongeschokt vertrouwen Wordt een nieuwe kiel gelegd. Holland zegt van de tribune Ieder voelt zijn eigen zeer. Hier is 't niet zo kiele-kiele, Zelfs niet in Kielwindeweer. Nee, wij blijven puriteinen. Voelen ons nog ongekleed Als je, ondanks blauwe kieltjes. Ook maar Naaktgeboren héét JAAP MIJDERWIJK. waarlijk vredelievend samengaan tussen oost en west kan ontstaan zolang er dwars door de Duitse landen, dorpen en steden een streng afgesloten grens loopt. Erkenning van die grens zou deze onhoudbare toestand nog legaliseren, iets waar het westen nimmer toe kan meewerken Anderzijds is Rusland ook helemaal niet gelukkig met de situatie, want in de eerste plaats is West-Berlijn voor de communisten als een doorn in het zitvlak, in de tweede plaats moet Oost-Duitsland min of meer kunstmatig in het leven wordt gehouden terwille van de politieke belangen. Voor belde partijen liggen hier dus stenen des aanstoots, die de vrede ieder ogenblik in gevaar kunnen brengen. Men komt dus voor de vraag te staan hoe dringend is de Russische behoefte aan een kernstopakkoord en aan een ze kerheid van vrede met het westen Die behoefte kan wel eens groter zijn dan men natuurlijk wil laten blijken. Wan neer, zoals verwacht wordt, ook China volgend jaar in staat zal zijn een atoombom te produceren, dan wordt de situatie voor Rusland er niet gemakke lijker op. Politieke gevoelens hebben nog nimmer Daaraan zullen enige woningen ten offer vallen en in de huizen Molenstraat 16, 18, 20, en 22 wacht men nu al maandenlang nationale gevoelens kunnen overtroeven. Dat blijkt ook al weer uit de ideologische strijd die thans ontstaan is tussen Rus land en China, waar tenslotte de natio nale belangen de achtergrond van vor men. Moskou verkeert door een en ander nu in een zeer precaire situatie. Door han dig politiek spel moet het trachten zijn machtspositie te handhaven. En het nog al vreemde geval doet zich voor, dat het de mogelijkheden daartoe in hoofdzaak van en door het westen moet ontvangen, want anders loopt het de kans tussen twee molenstenen te geraken Moskou zit in een lastig parket. Het was wel aardig, die tweede wedstrijd van oud-internationals tegen leden van de vereniging S.E.C., Baarn, IJsselmeer- vogels en Spakenburg, maar groots spel was alleen te zien aan de kant van de oud-internationals, die precies deden i rrym* 'JCpF jêju-4 -«•; Waar een slordige vijf eeuwen geleden een paar maal hevig gevochten is door mannen die de partij kozen van de bis schoppen van Utrecht of de graven van Holland, daar komen nu steeds meer huizen te staan. Het begon met lage wo ningen aan de rand van de Eng in de Jan Steenlaan, de Vermeerlaan. de Hobbemalaan en de Ruysdaellaan, maar al gauw ging men de hoogte in en rijen flats kwamen in het verlengde van deze lanen, de Rubenslaan, de Van Goyenlaan en de Jac van Looylaan, die de Mendels- sohnlaan en de Beethovenlaan deden verdwijnen De bebouwing van het noordelijk ge deelte van de Eng nadert haar voltooiing en nieuwe wegen verbinden Soestdijk met Soest. Ze komen uit op de Molenstraat en zullen straks doorgetrokken worden naar Soest-Zuid als ook het zuidelijk ge deelte van de Eng bebouwd zal worden. De flatbouw heeft bezit genomen van het eens zo landelijke Soest en in totaal zullen 576 flatwoningen op de Eng ten noorden van de Molenstraat komen. Het merendeel staat er al en een groot gedeelte is al bewoond. Door mensen die het prettig vinden in een flat te wonen, maar ook door mensen die het niet prettig vinden en die de woning geac cepteerd hebben omdat er geen keus is. De huren van deze nieuwe woningen zijn niet laag en zelfs woningwetwonin gen moeten bijna 100 gulden per maand opbrengen. Daarvoor krijgt men de voor delen van de centrale verwarming. De premiewoningen, die wat luxueuzer zijn uitgevoerd, brengen 125,per maand op en de koopflats tussen de Jan Steenlaan en de Rubenslaan kosten ongeveer 25000, De gehorigheid valt over het algemeen nog al mee, zodat men niet schrikt als de buurman zijn zakdoek laat vallen. Wel dient men zich bij de bewoning van een flat steeds te realiseren dat men zich in een hutje op de hei niets van andere mensen behoeft aan te trekken, maar bij de bewoning van een flatgebouw wel en gelukkig begrijpen de meeste bewoners dat. De moderne flatbouw heeft in ieder ge val aan de kinderen heel wat te bieden in de vorm van ruime plantsoenen en speelweiden, waar ze, ver van het steeds meer toenemende verkeer, kunnen spe len. Ook voor volwassenen is het pret tig dat men er rekening mee gehouden heeft dat het contact met de natuur niet geheel verloren mag gaan en veel ruimte tussen de flatgebouwen gelaten heeft, al was niet te voorkomen dat men bij de flats die in carré opgesteld staan ten dele tegen grauwe steenmassa's aankijkt. Honderden huizen zijn gebouwd en hon derden zullen er nog gebouwd worden. Daaraan zullen enige woningen ten offer vallen en in de huizen Molenstraat 16, 18, 20 en 22 wacht men nu al maandenlang -V i. op de nare tijding dat het zover is en dat de woningen verlaten moeten wor den omdat de opdringende flatbouw en het doortrekken van de Van Goyen laan dit eist. De gemeente heeft de gezinnen Jacet, Broek, Grol, Wassenaar en Renes elk 1000,aangeboden om de kosten van de verhuizing te kunnen bestrijden. Twee dames die alleen woonden zijn reeds vertrokken, maar de vijf families die nu al maandenlang op de wipstoel zitten nog niet. En toch zullen ze weg moeten. Nu is het nare dat ze niet we ten wanneer dat precies zal zijn Het ziet ernaar uit dat deze vijf fami hes op de Eng terecht zullen komen. En daarvoor voelen vier niets de fami lies Jacet, Broek, Grol en Wassenaar. De heer Broek heeft eens gezegd dat hij zich in het Huis van Bewaring beter zou thuisvoelen dan in een flat op de Eng en de familie Jacet heeft eens uitgere kend hoe groot de schadepost door deze gedwongen verhuizing zal zijn. Tien gulden per week meer huur en dan nog eens vijf gulden omdat er een garage gehuurd moet worden. Dat is dan 750, per jaar. Het verlies van de tuin in de Molenstraat betekent het verlies van eigen groente en de verhuizing plus de wijzigingen in meubilering en stoffering vergen ook een heel bedrag. In dat licht bezien is de aangeboden 1000,per gezin dus beslist niet veel en de gezin nen zouden dit bedrag graag verhoogd zien tot 2500, Terwijl gewacht wordt op de beslissende uitspraak van het gemeentebestuur die een eind maakt aan het bestaan van de woningen 16, 18, 20 en 22 in de Molen straat gaat de woningbouw in fiks tem po verder en de gedupeerde gezinnen hebben hun hoop op het behoud van hun woningen al heel lang verloren. Nu is er nog hoop dat de gemeente meer zal doen dan 1000,— geven. Dreigende wolken hebben zich lang sa mengepakt boven de woningen Molen straat 24 tot en met 30. Voor de bewo ners van die huizen is de lucht echter opgeklaard, want voorlopig is het nog niet nodig dat deze huizen vallen als slachtoffers van de woningbouw op de Eng. Maar erg rustig zullen deze mensen zich ook niet voelen, want de flatbouw büjkt een fikse slokop, die zich niet stoort aan het feit dat de huizen in de Molenstraat aantrekkelijker zijn dan de flats op de Eng. De vier gezinnen die graag 2500,— in plaats van ƒ1000,ontvangen zijn niet ongenegen de woningen te verlaten als op dit verzoek ingegaan wordt. Gebeurt dit niet dan zouden er wel eens deur waarders tepas kunnen komen aan de verhuizing van de vier gedupeerde ge zinnen naar de Eng. En dat zou voor niemand prettig zijn. met hun jeugdige tegenstanders wat ze wilden en dat niet zo lang volhielden omdat het niet nodig was, want de jeugd kon het toch niet winnen van de vete ranen, die Abe Lenstra en Faas Wilkes als grote attracties hadden. Vooral Lenstra was weer de grote to venaar met de bal en als hij deze in zijn bezit had dan baatte al het jeugdig en thousiasme van zijn tegenstanders niet en zij konden hem niet beletten met het leer iets heel goeds te doen. De derde grote man was Theo Timmer mans, wiens buikje van formaat hem niet belette zeer snel te zijn en het doel man Van Ee vaak heel lastig te maken. Wat cracks als Wout Heinen van Spaken burg, Hooijer, Ruttenberg en Van Breu- kelen van S.E.C. en E. van Ginkel van Baarn, cbe daar voor een ster doorgaat, hiertegenover konden stellen was niet veel bijzonders. Enkele behoorlijke schoten, maar nog veel meer die over en naast gingen of gestopt werden door keeper Steiger, die uitviel omdat hij een kuitspiertje scheur de. Hij werd goed vervangen door Leo Koedam van K.P.S., ondanks het feit dat deze geen oud-international is. De komst van scheidsrechter J. Biege- laar en moppentapper Max Tailleur ge schiedde per helicopter en de bal werd uit hetzelfde toestel geworpen. Max Tailleur kwam graag naar Soestdijk want de 2000 bezoekers hadden een deel van hun entreegeld neergeteld ten bate van zijn Rheuma-actie. De elftallen werden begroet door voor zitter J. A. Paans van K.P.S., die bloe men aanbood. Direct hierna begon de wedstrijd die voor een deel werd bijge woond door H M. de Koningin en Z.K H Prins Bernhard. De oud-internationals scoorden na 10 minuten. Wilkes kon uit een pass van Groeneveld heel rustig langs Van Ee schieten. De schoten van de spelers van S.E.C.Baarn, Spakenburg en IJssel- meervogels leverden niets op en vooral Wout Heinen had niet veel succes. Tot de rust bleef de stand ongewijzigd en in de tweede helft was het al gauw 2-0 door Angenent, die een pass van Wilkes benutte. Groeneveld bracht de stand op 3-0 en nu was het duidelijk dat de oud-internationals heel makkelijk zouden gaan winnen. Ze deden het dus maar heel kalm aan en dat maakte de strijd niet interessanter. Hooyer van S.E.C. bracht de stand op 3-1 en tien minuten voor het einde van de wedstrijd werd het door Groeneveld 4-1. Voorzitter Schaap ontving uit handen van de prins de beker die hij voor deze wedstrijd beschikbaar gesteld had en Max Tailleur zorgde voor een leuke prijs uitreiking door mopjes aan de lopende band en in ijltempo te debiteren. STANDWERKERSSUCCES. Er zijn niet zo heel veel standwerkers meer, maar in Soestdijk woont een bij zonder goede, de heer E Moffie. Hij is dan ook eerste geworden bij het stand werkersconcours dat te Hilversum gehou den werd ter gelegenheid van het 75-ja- rig bestaan van de Hilversumse Vereni ging voor Markt-, Straat- en Rivierhan- del. De heer Moffie sprak met veel lof over het artikel dat hij aan de man bracht, maar hij zei helemaal niet wat het was en zag kans dichte dozen voor een rijksdaalder per stuk te verkopen. De kopers kwamen tot de ontdekking dat ze een weerhuisje aangeschaft hadden toen ze de doos openmaakten. De tweede, derde en vierde plaats werden bezet door standwerkers die mixers, tassen en fruit- persen verkochten. OPEN TOER KAMPIOENSCHAP. Zondag wordt het open toerkampioen- schap van Tempo verreden. Het is een tocht van 50 km, die uit 4 regelmatig- heidsritten bestaat, waarbij de rijders volgens een vastgesteld tempo moeten rijden. Er wordt volgens een routebe schrijving gereden en er zal gelet wor den op het gedrag van de deelnemers in het verkeer. Het Tempolid dat het beste resultaat behaalt kan zich toer- kampioen van Soest noemen. Start en finish van deze rit zijn bij res taurant Zonneheuvel in de Torenstraat. In februari heeft de raad besloten ga rant te zijn voor de afbetaling van twee leningen en het betalen van de rente ten behoeve van de stichting, uitgaande van de Gereformeerde Kerk en de Herv. Gemeente, die wil komen tot de bouw van een bejaardentehuis op de Eng. In eerste instantie voorziet het plan van deze stichting in de bouw van een ver zorgingstehuis. Het is echter wenselijk dat ook een aantal bejaardenwoningen gebouwd worden, die met het verzor gingstehuis een eenheid zullen vormen. Daar het college van B. en W. van me ning is dat deze huizen als woningwet woningen gebouwd moeten worden is het gewenst dat de bouw door de ge meente ter hand genomen wordt. Het bejaardentehuis is ontworpen door de heer P. Beekman, architect B.N.A. Het rumoer rond het Profumoschandaal is in Engeland aan het wegebben en een nieuw schandaal van heel andere aard vraagt de aandacht. Een journalist be weert te kunnen bewijzen dat James Hanratty, die vorig jaar opgehangen werd wegens moord, onschuldig was. Het is niet uitgesloten dat hij hierin slaagt, want Hanratty heeft steeds vol gehouden dat hij geen mo'ord gepleegd had. Er werd echter geen aandacht ge schonken aan zijn beweringen en hij moest aan de galg zijn leven eindigen. Velen die tegen de doodstraf zijn pro testeerden en anderen protesteerden ook, omdat Hanratty enigermate debiel was en zij het onrechtvaardig vonden dat iemand die niet geesteüjk geheel normaal was, opgehangen werd. Voor de tweede maal binnen tien jaar wordt een zaak aanhangig gemaakt van een gehangene, die mogelijk ten on rechte gehangen is en zij die tegen de doodstraf zijn hebben weer een stevig wapen in handen om hun ideeën te ver dedigen. Natuurlijk hebben ze gelijk als ze beweren dat zoiets niet mag voor komen, maar om dit te voorkomen be hoeft men de doodstraf niet af te schaf fen. Van de tien moorden zijn er mis schien twee, waarvan men niet voor 100 zeker kan zeggen wie de dader is. In dat geval moet de doodstraf beslist achterwege blijven. Zo zou men in ons land een dr. Obdam, van wie beweerd wordt dat hij zijn vrouw en later een medegevangene vergiftigde, beslist niet ter dood moeten veroordelen, want later zou wel eens kunnen blijken dat men zich vergist had. Velen zijn het met me eens dat er wel eens grondig opruiming ge houden moest worden onder hen die zich aan kinderen vergrepen hebben en van wie onomstotelijk vast staat dat ze moordenaar zijn. Er komen steeds meer van die mannen achter tralies en ze gaan steeds meer kosten. Van hen zou later beslist niet gezegd worden dat ze on schuldig waren, dus in die gevallen is de Engelse methode van ,,weg ermee, die horen niet meer in de maatschappij", misschien aan te bevelen. KANTMAN. Uit architectonisch oogpunt acht het college van B. en W. het gewenst dat de bejaardenwoningen door dezelfde archi tect ontworpen worden. Aan de raad is dan ook verzocht 2300, beschikbaar te stellen voor het maken van een schetsplan voor 100 bejaarden woningen op de Eng. Bij het bejaardencentrum dat door de „Stichting voor Huisvesting van Bejaar den te Soest" eveneens op de Eng ge bouwd zal moeten worden moeten 200 woningen voor Bejaarden komen. Het maken van een schetsplan door de heer J. J. v. d. Linden, architect B.N.A. te Amsterdam, de ontwerper van dit niet- confessionele bejaardencentrum. PUBLIEKE HUIZENVERKOOP. Notaris M. van Veeren heeft in hotel De Gouden Ploeg enige huizen publiek ver kocht. De woning Korenweg 9 werd door D. G. Reesink, Soest, ingezet op 8500,en afgemijnd door B. v. d. Craats, Soest, op 2000,zodat hij koper werd voor 10.500,De woning Koninginnelaan 125, werd ingezet op 22.500,door J. C. Verloop te Naarden en afgemijnd op f 900,door J. Pilot, Soest. De dubbele villa Vinkenweg 26 en 28 werd eigendom van J. Bos te Amsterdam voor 46.900, K. Krets te Soest kocht de woning Noor- derweg 9 voor 30.000,en J. C. van Haarlem, Soest, het huis Noorderweg 11 voor 24.500,Het woonhuis Heuvel- weg 32 werd ingezet op 27.500,door H A. Butzelaar, Soest en afgemijnd op f 100,door W. Zijlstra te Hoensbroek. STICHTINGSBESTUUR MALVAHOEVE. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld de raadsleden mevr. M. C. Walter van der Togt, J. W. D. Berkel- bach van der Sprenkel en J. K. de Bruin te benoemen tot leden van het stichtingsbestuur van de Malvahoeve en daarnaast mej. A. M. E. Jirris en de heren J. G. van Kleef en mr. P. H. D. Schlecht, niet-raadsleden, als vertegen woordigers van de bevolking. Wethouder K. de Haan is voorzitter van het stich tingsbestuur. BRAND. Gistermiddag om 3 uur brak brand uit in houtzagerij „De Hoop" aan de Eigen domweg. De heer J B. van de Den Bliek laan zag dat er vlammen sloegen uit een motor van een zaagmachine. Hij sloeg alarm, men ging direct aan het blussen en waarschuwde de brandweer. Die rukte snel uit maar er behoefde slechts nageblust te worden. De schade bedroeg 500,De heren Ramselaar en Dorrestein, eigenaren van het bedrijf, zijn niet verzekerd.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1