Fugers Rijwielen TUNNEL OF BRUG? HET KAPERSCHIP D. ENGEL GESLAAGD? zo'n pracht SPORTFIETS van i!lill!lil>lW!llll4 WERELDSPIEGEL WÊ^nÊÊÊÊÊËP», UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijsehool TWEEDE BLAD Gemeenteraadsvergadering miËmttmÊtyÊM hollquupod miiwtiM.twinenn.iw Politie telefoon 4444 en 4445 Hetloqes LzlzJ LONDEN DICHTER BIJ HET VASTE LAND? De nog geen 34 kilometer water, die Engeland van het continent scheiden, hebben sinds jaar en dag de mensheid bezig gehouden. Niet alleen de zwem mers en zwemsters, die het volbrengen van de barre tocht van Dover naar Cap Griz Nez nog altijd als een van de groot ste prestaties van een gezond mens be schouwen, maar ook de wetenschaps mensen, politici en de gewone vakantie ganger. Het is vreemd, welk een betekenis 34 kilometer water kan hebben. Engeland ontleent er zijn hele karakter aan. Het isolement heeft de Engelsman opleveren. Bovendien spelen juridische aspecten een niet onbelangrijke rol. Zonder bezwaren kan men een tunnel leggen, maar voor het slaan van een brug zouden vele internationale confe renties nodig zijn Men moet zich de tunnel niet voor stellen als een gewone gang onder de grond, waar de auto's af en aan rij den. Dat is over een dergelijke lengte onbetaalbaar. De Kanaaltunnel wordt een spoorwegtunnel, die gaat lopen van Folkstone naar Calais en die een to tale lengte krijgt van 52 kilometer. In drie of vier dagen zou zo'n tunnel bijna evenveel auto's van Engeland naar Frankrijk en omgekeerd kunnen laten Een beeld van de tunnelingang bij Folkstone, zoals die te zien is op het model, dat Channeltunnel comp. liet maken. gemaakt tot wat hij is dank zij dat water rijdt hij nog altijd links van de weg, rekent hij met ponden, shillingen en meer onhandelbare maten en gewich ten voelt hij zich iemand die anders is dan alle anderen. Langzaam maar zeker evenwel zijn de tijden veranderd. Engeland is gaan be horen tot Europa, al mag generaal De Gaulle dat dan nog proberen te ont kennen. En het zal niet lang meer duren, of de theorie heeft zich aangepast bij de feiten. Maar toch is er nog altijd die hinder paal. Die 34 kilometer water, die je toch maar niet zo een, twee, drie kunt over bruggen. Natuurlijk, voor de luchtvaart is het een simpele zaak om naar Londen te Brinkstraat 15 - Baarn - Tel. 02954-2525 KOOPT Antiek - Curiosa - Kristal - Goud en Zilver - Boeken - Antieke Prenten. H. WESTERHOF - Makelaar-Taxateur. gaan. Maar vliegen is duurder dan u denkt en niet alleen dat, de capaciteit zelfs van een luchtbrug is gering. Boot- verbindingen zijn veel tijdrovender Is het dus een wonder, dat Fransen en Engelsen sinds vele jaren prakkizeren over mogelijkheden om het Kanaal te overbruggen Er zijn tal van plannen gemaakt. De Engelsen voelden kennelijk in meerderheid voor een tunnel de Fransen schenen het vooral op een brug gemunt te hebben. Het gevolg was, dat beide regeringen een commissie van des kundigen instelden, die de kwestie van de kanaalverbinding moet bestuderen. Eind mei zal deze commissie rapport uitbrengen, gelijktijdig in Londen en Pa rijs De toonaangevende Paris Presse wist dezer dagen te melden, dat de keuze is gevallen op een tunnel. De bouw van een tunnel zal ongeveer anderhalf miljard frank kosten aldus berekenden de deskundigen de brug zou bijna het dubbele vergen. Maar dat is niet het enige bezwaar. De tunnel kan onder water weinig hinder veroorzaken, ook niet bij de aanleg, terwijl een brug vooral onder slechte weersomstandighe den met zijn 160 pijlers voor de scheep vaart veel last, hinder en gevaar kan gaan als in een heel jaar nu 'per boot worden vervoerd Men rekent op een capaciteit van 6000 wagens per uur. Met laden en lossen inbegrepen zou zo'n oversteek - of in dit geval beter gezegd ondersteek - 65 minuten duren. De ge hele reis van Londen naar Parijs zou, aldus heeft de Channel Tunnel Comp uitgerekend, nog geen vier en een half NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 uur in beslag nemen. De prijs van een reisje door de tunnel zou komen op ongeveer 80 francs per auto. Men zou, zodra het besluit genomen wordt, dat de tunnel er zal komen, ongeveer vijf jaar nodig hebben voor de aanleg, waar voor drijvende eilanden gebruikt zouden worden, die kunnen opereren in water tot een diepte van 250 voet en die tegen iedere storm en elke golfslag bestand zijn. Overigens zitten de bruggenliefhebbers ook niet stil Ze hebben hun plannen nauwkeurig uitgewerkt. De brug zou wel iswaar duurder komen in aanleg, dan de tunnel, maar de tijdsbesparing na derhand als ze in gebruik is, zou dat verschil ruimschoots goedmaken, aldus de brugvoorstanders, die van oordeel zijn dat een oplossing, waarbij auto's op trei nen geladen moeten worden toch altijd maar een noodgeval blijft Zij willen de auto's zelf op eigen kracht over het Kanaal laten rijden en willen daarvoor een brug slaan van 33 km lengte, die zou komen te lopen van Cap Griz Nez naar Dover De overtocht zou sneller gaan. De brug moet, aldus de voorzitter van het comité, dat deze oplossing voor staat, oud-minister van publieke werken Jules Moch, zeventig meter boven het water komen te liggen, zodat de zee schepen er ongehinderd onderdoor kun nen varen. Ze zou vijf banen krijgen voor automobielen, twee voor de trein en twee voor tweewielers. Kosten drie miljard, tijd nodig voor de VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 12 JULI 1963. bouw, aldus Jules Moch, zes jaar. Binnen afzienbare tijd krijgen de beide regeringen het advies, waarom ze ge vraagd hebben Niet lang daarna kun nen de plannen gerealiseerd worden, want de benodigde gelden zijn voorhan den. Als alle berekeningen kloppen, gaan we dus over vijf, zes jaar met de auto of de trein naar Londen. Zou De Gaulle het dan ook goed vinden, dat Engeland - eiland af - toetreedt tot de E.E.G. en niet verbrand PI G MADERM Tube 2.95 - Flacon 7.50 en 2.95 c o Naast de reeds in ons blad opgenomen punten komen nog de navolgende pun ten en ingekomen stukken in behande ling in de raadsvergadering van woens dag 17 juli a s l Vaststelling van de notulen van de openbare raadsvergadering van 2 mei 1963 alsmede van de geheime raadsver gadering van 12 juni 1963 4. Voorstel tot aankoop van grond en/of opstallen gelegen aan k. het Weteringpad van E. J Vlug 1 de Belvédèreweg van P C. Veldhuijzen m de Beetzlaan van J de Beer n de Nieuweweg van E Bakker. 12 Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan a. het R K. Schoolbestuur te Soestdijk voor de aanschaffing van een duplicator ten behoeve van de St Theresiaschool voor gewoon lager onderwijs b het Bestuur van de School met den Bijbel te Soest voor de aanschaffing van leermiddelen en meubelen ten behoeve van de christelijke school voor gewoon lager onderwijs aan de Driehoeksweg te Soest-Zuid. 13 Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet voor enige voorzieningen en aanschaffingen ten behoeven van de R.K. Kleuterschool te Soest-Zuid. 14 Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de verbetering van de Nieuwstraat. 15 Voorstel tot het verstrekken van een krediet voor het maken van een voor lopig schetsplan van 100 bejaardenwo ningen nabij het christelijk bejaarden centrum en een voorlopig schetsplan van 300 bejaardenwoningen nabij het niet-confessionele bejaardencentrum op de Eng. 16 Voorstel tot het vaststellen van een instructie voor de ontvanger dezer ge meente. 17. Voorstel tot vaststelling van statuten voor Stichting Verzorgingshuis „De Mal- vahoeve" en tot benoeming leden stich tingsbestuur. 18 Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor de uitbreiding en verbetering van de kluis voor de af deling bevolking in het gemeentehuis 19. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet voor de rio lering in de Rademakerstraat. 20. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanbrengen Vi WEEDE5TR, 40 TEL.4361 van een bebakening langs een gedeelte van de Van Weerden Poelmanweg. Ingekomen stukken. A. Schrijven d.d. 5 juni 1963 van K. H Kretz, Steenhoffstraat 29 alhier inzake de bouw van een villa met kippenfarm op een terrein gelegen aan het Kerkpad Z.Z. met voorstel dit schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. B. Schrijven d.d. 14 juni 1963 van P C. Pieren, Buys Ballotlaan 8 te Soester- berg inzake de drinkwatervoorziening in het Soesterveen met name de Dorre- steinweg met het antwoord van burge meester en wethouders, met voorstel deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. C. Opgave van de directeur van gemeen- DAN ALS KROON OP HET WERK Reeds vanaf f 156.00 compleet. KERKSTRAAT 3-5 - BETALING IN OVERLEG TELEF. 2030 tewerken inzake de kosten van de glad- beidsbestrijding seizoen 1962/1963 met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. D Besluit van gedeputeerde staten d.d. 25 juni 1963, 5e afd. nr. 43/1143, waarbij de beslissing op het raadsbesluit van 20 december 1962, strekkende tot wijziging van de bebouwingsvoorschriften van het uitbreidingsplan Soest-Zuid, is verdaagd met voorstel dit besluit voor kennisgeving aan te nemen. E. Besluit van gedeputeerde staten d.d. 25 juni 1963, 5e afd. nr. 44/1144, waarbij de beslissing op het raadsbesluit van 20 december 1962, strekkende tot wijzi ging van de bebouwingsvoorschriften van het uitbreidingsplan Rijksweg, is ver daagd, met voorstel dit besluit voor kennisgeving aan te nemen. F. Besluit van gedeputeerde staten d.d. 25 juni 1963, 5e afd. nr. 42/1142, waar bij de beslissing op het raadsbesluit van een partieel plan „Soestdijk Noord-West II". regelende de bestemming van gron den, gelegen aan de Noorderweg, is ver daagd, met voorstel dit besluit voor ken nisgeving aan te nemen. BETER DAN GOED IS EEN HOLLYWOOD HOED De constructie van de tunnel een drijvend eiland legt de segmenten. WEER ZEGE VAN Dl'INKIKKERS. Het herenteam van de Duinkikkers heeft het kampioenschap van de afdeling on geslagen behaald door in Barneveld in een harde wedstrijd te winnen van De Waterkip 1. D.W.K. opende de score door een over rompelende aanval. Tien minuten later bracht Gerard v. d. Bor de stand op 1-1 en uit een pass van Huijink scoorde hij ook het tweede Duinkikkersdoelpunt. Joop Iseger vergrootte de voorsprong tot 3-1 en uit een voorzet van Rob Meij er bracht hij de stand op 4-1. Reurink werd het water uitgestuurd en niemand weet waarom, behalve de scheidsrechter. Kort hierop miste D.W.K een strafworp. In de tweede helft wist Iseger de stand op 5-1 te brengen na goed samenspel met v. d. Bor. Door Rob Meijer werd het 6-1 en een fout in de Duinkikkerachter- hoede met een misgreep van v. d. Bor stelde D.W.K. in staat de stand op 6-2 te brengen. Direct maakte v. d. Bor zijn fout goed door te scoren en het was 7-2. Opnieuw veroorzaakte een fout in de achterhoede van de Duinkikkers een doelpunt voor D.W.K. en tenslotte werd het 8-3 De Duinkikkermeisjes speelden met 2-2 gelijk tegen Sedna. Loes de Vink scoorde tweemaal. De ruststand was 1-1 Sedna speelde wat sneller dafi de Duinkikkermeisjes, die echter feller spel lieten zien. In het doel verrichtte Ingrid Dalenoord goed werk. EXAMEN VOOR RIETDEKKERS. Op het rietdekkersbedrijf van de heer H. v. d. Pol in de Eemstraat hebben elf kandidaten examen gedaan voor het di ploma. Negen van hen slaagden. Dit praktijkexamen werd afgenomen on der auspiciën van de Vakvereniging Riet dekkers. De examencommissie bestond uit de heren H. v. d. Pol, Soest, P Hee- res, Bedum, Q. P van Zanten, Koeken- gen, E, Maree, Soest en J. Toonen, Ben- nekom. Rijksgecommitteerde was de heer H. C. Groot uit Heiloo. Vier personen deden examen voor han delskennis en van hen slaagden G. W. Eggenkamp uit Hoogland en J. v. d. Velden uit Koudekerk aan de Rijn. De negen geslaagden voor het praktijkexa men waren L T. van Zanten, Kockengen, J. P. Kooyman, Zijpe, G. Bruins. Wester- bork, G W. Eggenkamp, Hoogland, M. Kranenburg, Zwammerdam, W. J. Har- leman, Olst, E. Vaartjes, Oldemark, H. v. d. Veen, Nijmegen, en J. v. d. Velden, Koudekerk aan de Rijn. FEESTAVOND BEDRIJFSSPORTWEEK. De geslaagde bedrijfssportweek wordt he denavond besloten met een feestavond in het officierscasino, Kampweg 1 te Soesterberg. Eddy de Valk presenteert de non-stop cabaret-revue „Zet de zorgen aan de kant". Hieraan wordt medewerking ver leend door Peter Piekos, het akkordeon- duo de twee Gerto's, The Spotlights, twee vleugels en een gitaar. Peter Oran, The Three Rethlems, Tobi Rix en de twee Grodini's. De muzikale omlijsting is van Cor van Veen. Na het programma wordt gedanst op muziek van het kwartet Ben de Jong. Tijdens deze feestavond zal bekend ge maakt worden welke bedrijven het hoog ste aantal punten bij de sportwedstrijden behaalden. Rond half acht kan men zaterdagavond in alle delen van Soest de bus van Ten- sen naar Soesterberg nemen. Er zal naast de dienstbus een extra bus rijden. Zaterdagavond kort na twaalf uur rijdt er ook een extra bus en om twee uur eveneens. Deze zal een rondrit door Soest-Zuid, Soest en Soestdijk maken om alle feestgangers keurig af te leve ren. Premier Chroesjtsjow heeft zich be reid verklaard een kernstopverdrag met het westen te sluiten, „maar", zo voegde hij er aan toe, „het zou zeer wenselijk zijn, als er tevens een niet-aanvalsver- drag tussen de landen van de N A VO. en het Warschau-pact, werd gesloten". Er heerst een merkwaardige situatie op de Nederlandse botermarkt. De im portheffing op boter ls verlaagd van 1.50 tot ƒ0.75. Deze maatregel heeft men moeten nemen - niettegenstaande ons land tot één der grootste boterpro- ducerende landen behoort - omdat er een boterschaarste op de Nederlandse markt dreigt te onstaan Op deze wijze wil men hogere boterprijzen in het bin nenland vermijden. In Bonn zijn de ratificatie-oorkonden uitgewisseld van het op 22 januari j.1. door de regeringschefs van Duitsland en Frankrijk ondertekende verdrag van sa menwerking op politiek, militair en cul tureel gebied. Hiermede ls het Frans- Duitse verdrag van kracht geworden. De gehele westerse wereld is diep ge schokt over de jongste spionage gevallen in Zweden, Engeland en Amerika. In de ze landen vinden thans diepgaande on derzoeken plaats naar de Russische spio- nage-activiteiten, die een verontrustende vorm hebben aangenomen. De Ameri kaanse minister van justitie Robert Ken- nedy, heeft er inmiddels op aangedron gen nieuwe wetten uit te vaardigen, om aan de spionage paal en perk te stellen. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op 3 oktober a s voor een officieel bezoek van 2 weken in Teheran aanko men Het bezoek werd in 1962 uitgesteld na de aardbeving die de dood van ruim 11.000 personen tengevolge had. In Irak is weer eens een complot tegen de regering ontdekt. Ditmaal wa ren het communisten, die een staats greep trachtten uit te voeren, met als belangrijkste doel een einde te maken aan de strijd van het Iraakse bewind tegen de Koerden. Een poging van de communistische samenzweerders om het grote legerkamp Al Rasjid bij Bagdad te bezetten, werd in een half uur tijds verijdeld. De revolutionairen zijn gear resteerd. De Westduitse minister van economi sche zaken, vice-kanselier en toekomstig opvolger van bondskanselier Adenauer, prof. Ludwig Erhard, heeft verklaard, dat er moeiüjke controversen tussen Frank rijk en Duitsland aan het licht zijn ge komen, tijdens het bezoek dat president De Gaulle vorige week aan de bondsrepu bliek bracht. Erhard zei, dat het geen geheim meer was, dat er geen overeen stemming was bereikt. Het belangrijkste obstakel was volgens hem de landbouw. Y DflHES en HEREN V, MEEDESTR. 40 TEL 4361 De Indonesische minister voor Zee verbindingen deelde mee, dat het verbod voor de Nederlandse scheepvaart in de Indonesische territoriale wateren is op geheven. Dit houdt in, dat Nederlandse schepen de Indonesische havens weer mogen aandoen, om onder dezelfde voor waarden als die voor andere buitenland se schepen gelden, passagiers- en vracht diensten uit te voeren. Er is nog steeds niets bekend gemaakt over het ideologische gesprek tussen de Russische en Chinese communisten, dat vorige week vrijdagmiddag is begonnen. Wel hebben beide mogendheden een wa re treitercampagne op touw gezet. Pre mier Chroesjtsjow heeft op demonstra tieve wijze Moskou verlaten, terwijl Chi na een verdrag voor culturele samen werking met Albanië heeft gesloten. Meer dan 200 Maffia-aanhangers zijn bij door de Italiaanse politie georgani seerde razzia's op Sicilië gearresteerd- Tientallen plaatselijke Maffia-leiders zijn in paniek naar het Italiaanse vasteland of naar het buitenland gevlucht. De au toriteiten hebben aangekondigd, een be volkingsregister van Maffia-leden op West-Sicilië aan te leggen, dat uit bijna 3000 namen zal bestaan. Enkele honder den namen zijn reeds ln de dagbladen gepubliceerd.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5