I Soester Courant BORINGEN IN ZEE. Betere bescherming nodig. Meningen van lezers. Wat een formidabel echot Stephen Ward: osteopaat. Geslaagde slotavond van bedrijfscompetitie. van dazn krant wil man nlgtt mluon, geen letter De laatste tijd wordt er nog al veel gesproken en geschreven over diepte boringen in zee. Een en ander hangt samen met de pogingen die door ver schillende landen worden aangewend om aardolie of aardgas aan te boren, waarbij men ontdekt heelt, dat er op sommige plaatsen grote voorraden aan wezig zijn in de bodem van de oceaan. Boringen te land zijn al reusachtige technische prestaties, maar boren in zee brengt nog veel meer problemen met zich mee en vereist bijna het bovenmenselijke aan technisch kunnen. Dat ondervinden de ondernemingen die in zee naar olie of aardgas boren. De mannen die voornemens zijn het „Mohole" project uit te voeren, komen voor nog grotere problemen te staan. Maai- voordat we het hierover gaan hebben, zullen we eerst iets meer vertel len over dit project. Wat betekent „Mohole" Het eerste stuk „Moho" is een afkor ting van de naam van dr. Mohorivicic. Deze onderzoeker ontdekte in 1909 als di recteur van het Meteorologisch Observa torium te Zagreb in Joego-Slavië, be paalde eigenaardigheden in registraties van aardbevingen. Hieruit leidde hij af dat op een diepte van ongeveer 50 kilo meter de eigenschappen van de vaste mantel van onze aarde plotseling veran dert. Deze overgang is sindsdien bekend als de discontinuïteit van Mohorovicic. Later is gebleken dat deze discontinuïteit iets minder diep ligt en wel op een diep te tussen 30 en 45 kilometer onder het oppervlak van onze aarde. Uit de metingen die we aan het opper vlak kunnen doen, blijkt helaas niet veel meer dan de diepte van deze over gangslaag en we worden er dus niet veel wijzer van. Daarom zou het bijzonder interessant zijn, meer van de daaronder gelegen lagen te weten te komen. Zonder overdrijving kan worden gezegd, dat het hier gaat om fundamentele gegevens van onze aarde. Op het eerste gezicht lijkt het welhaast onmogelijk vanaf het aardoppervlak door een boring onder deze overgangslaag te komen. Het diepste gat dat tot dusver werd geboord is nog geen 8 kilometer diep. En natuurlijk nemen de moeilijk heden met de diepte sterk toe. Onder oceanen minder diep. Intussen is gebleken, dat de discontinuï teit van Mohorovicic onder de oceanen lang niet zo diep ligt als onder het vaste land. Onder de oceanen is de diepte globaal genomen 10 kilometer. Hiervan is dan 5 kilometer aardkost en 5 kilo meter water. In 1957 kwamen in de Verenigde Staten enkele geleerden op het idee, om het gedeelte van de aardkorst onder de overgangslaag te bereiken door een gat te boren in de oceaan. Het Engelse woord is „hole" en uit samentrekking met „Moho" ontstond de naam „Mohole" voor dit project. Het is wel duidelijk, dat bij het uitvoeren van dit plan slechts door 5 kilometer aardkorst behoeft te worden geboord, in plaats van door 35. Daar staat tegenover, dat de boring van een schip af moet gebeuren. Hierbij doen zich een aantal nieuwe problemen voor. Hoe hou den we het schip voldoende op zijn plaats ondanks stroom en wind Hoe vinden we het gat op de bodem van de oceaan terug, als we de boorstang eruit hebben getrokken Dit moet namelijk regelmatig gebeuren om de boorkop te vernieuwen. Men is al een stuk op weg met het ant woord op deze vragen. Om de zaak prak tisch aan te pakken zijn proeven geno men met het boren van (voorlopig nog ondiepe) gaten in de bodem van de oceaan. Men heeft hiervoor een plaats gekozen in de Stille Oceaan, ongeveer 70 kilometer ten oosten van het eiland Guadalupe, voor de westkust van Mexico Een kwestie van techniek. Voor deze proeven heeft men een lichter gekozen, de CUSS I. Dit vaartuig is onge veer tachtig meter lang en 15 meter breed. Terplaatse is de oceaan ongeveer 3800 meter diep. Het probleem van het op de plaats houden van het schip is als volgt opgelost. Zware gewichten werden neergelaten op de oceaanbodem. Aan elk gewicht is een staaldraad bevestigd. Deze staaldraad wordt strak gehouden door een drijver, die echter niet op het wateropper vlak, doch 50 meter er onder aan de draad is bevestigd. De opwaardse druk van het water op de drijver houdt de staaldraad strak. Daardoor loopt deze draad vanaf het gewicht op de bodem vrijwel recht naar boven. Aan de drijver zit een draad met een boei, die op het wateroppervlak drijft. Deze kan door de wind wel iets afdrij ven, maar niet veel, omdat de draad tussen de boei en de drijver onder water zo kort mogelijk is gehouden. Om het schip heeft men nu een ring ge legd van dergelijke boeien. Men bestuurt het schip nu zodanig, dat het zo goed mogelijk in het midden van deze ring blijft. Om dit ook 's nachts en bij mist te kunnen doen, maakt men ge bruik van een radarsysteem. De üchter heeft men aan alle vier kanten van een schroef voorzien, waardoor men zonder- het vaartuig te draaien naar alle kanten kan varen als dit nodig is. Bij deze proeven werd een diepte van ongeveer 200 meter onder de oceaan bodem bereikt. Het bovendeel daarvan ter dikte van 180 meter bestond uit ma teriaal dat door de oceaan ter plaatse was afgezet. Daaronder begon een laag basalt van vulkanische oorsprong. Dieper dan enkele honderden meters kon men bij deze proeven niet komen, omdat dan de boorkop verwisseld moest worden. Het tweede probleem, het te rugvinden van het gat was nog niet op gelost, zodat men niets anders kon doen dan na het vernieuwen van de boorkop met een nieuw gat te beginnen. Wel ideeën maar nog geen realiteit. Inmiddels heeft men hiervoor ook wel enkele ideeën. Een ervan is, een pijp aan te brengen van het schip naar de zee bodem. De onderkant van de pijp moet goed op de oceaanbodem zijn verankerd. Door deze pijp kan men dan de boor stang naar de oceaanbodem brengen en deze komt zodoende altijd op dezelfde plaats uit. De plaats waar zich het gat bevindt. Men stelt zich voor deze pijp tevens te gebruiken voor het rond pompen van de spoelvloeistof. Deze is heel belangrijk voor het boren, en moet daartoe een speciale samenstelling heb ben. Zeewater, dat het voordeel heeft „vanzelf" ter plaatse van het gat in de oceaanbodem aanwezig te zijn, mist de hiervoor nodige eigenschappen. Het aanbrengen van een pijp van enige kilometers lengte tussen een enigszins bewekelijk schip en de oceaanbodem is natuurlijk ook geen eenvoudige zaak. Ook hiervoor is men echter met proeven bezig. De reeds geboorde gaten, hoe ondiep ook vergeleken met de diepte waarop de discontinuïteit van Mohorovic ligt, heb ben onze kennis al vergroot. Men is dan ook vastbesloten met dit werk door te gaan. In de komende jaren is van het project „Mohole" nog belangrijk nieuws te verwachten. Het schandaal rondom minister Profumo in Engeland, de spionage door verdach te vrouwen bij de Verenigde Naties te New-York, de „call-girlring" te Rome en het verraad van Wennerström te Stock holm tonen dit jaar weer overduidelijk aan, hoe ver de Russische geheime dienst zijn vangarmen naar het westen heeft uitgestrekt en hoe zelfs de hoogstgeplaat- ste figuren niet veilig zijn voor chan tage en pressie op grond van karakter fouten, geldgebrek en overtreding van de zedelijke normen. Uit de laatste berichten blijkt, dat ook Nederlandse geheimen (nl. van in ons land vervaardigde vuurleidingen) door Wennerström aan de sowjets zijn ver raden. Wij weten nu, dat er één groot spionageweb over de vrije wereld is ge spannen, waarvan een dr. Ward, een Christine Keeler, een Maria Novotny, een Harry Towers en een onnoemelijk aan tal Russische diplomatieke vertegenwoor digers en hun attaché's vermoedelijk slechts kleine draadjes zijn. Het wordt hoog tijd, dat overal ter wereld, dus ook in ons land het toezicht op de militaire en staatsgeheimen wordt verscherpt, dat zelfs de hoogste functionarissen en offi cieren onder blijvend toezicht worden ge steld en dat het hoe en waarom van el ke geldverkwisting of uitspatting ern stig wordt onderzocht. Als onze verdediging niet op doeltref fende wijze wordt beschermd tegen hoog verraad en spionage, kunnen wij de miljarden voor onze defensie net zo goed besparen. DE VAN LENNEPLAAN. Er is door ons, bewoners van de Van Lenneplaan, veel gemopperd over de slechte staat waarin genoemde laan ver keerde. Inderdaad, er was alle reden toe. Nu is het dan zover dat de Van Lennep laan een metamorphose heeft ondergaan. Een mooi breed wegdek, een goede ver lichting, aan weerszijden 'n tegelpad van 5 tegels met eerstdaags een lage beplan ting er naast. Zoals ik hier en daar mijn oor te luis teren heb gelegd, zijn vrijwel alle be woners van deze laan zeer ingenomen met deze intense gedaanteverwisseling, die er dan ook zijn mag. Ik geloof dat ik er goed aan doe namens alle bewoners een woord van dank te richten aan de Gemeente Soest en ver der aan allen, die hieraan hebben mee gewerkt. In het bijzonder noem ik hier de heer Dijkstra, die niet alleen de belangen van de Gemeente, doch niet te vergeten ook die van de bewoners behartigde. Voor allen had hij een welwillend woord. Sch. GELUK GEHAD. Zaterdagmiddag reed de Soester brom fietser B. E. v. d. M. op de Koninginne- laan in de richting van de Hartweg. Plotseling zwenkte hij naar links. Op dat moment werd hij gepasseerd door een personenauto, die bestuurd werd door de heer C. v. d. V. uit Zeist. De brom fietser werd geschept, kwam op de mo torkap terecht, drukte met zijn rug door de voorruit en viel op straat. Hij werd onderzocht door dokter Rupert die geen letsel constateren kon. RIOLERING RADEMAKERSTRAAT. Voor het leggen van een riolering in de Rademakerstraat is door de gemeen teraad een krediet van 70.600.ver leend. Dit krediet blijkt niet toereikend te zijn. Dit komt in hoofdzaak doordat extra brugstukken en zinkers aange bracht moeten worden op plaatsen waar het riool de water- en gasleidin gen kruist. Het krediet moet daarom met 6800.verhoogd worden. VOORZIENINGEN SCHOOL DRIEHOEKSWEG. Het bestuur van de vereniging „De school met den Bijbel" heeft het ge meentebestuur om medewerking ge vraagd voor de aanschaffing van 50 leerlingensets en twee klassebureaus met stoelen voor het onderwijzend personeel. De leerlingensets moeten de banken vervangen die nog in de eerste klas gebruikt worden. De tweede klas van deze school heeft leermiddelen nodig en de eerste klas leesboekjes. Tenslotte is gevraagd om wandkaarten en knipplaten. Het college van B. en W heeft de raad verzocht een krediet van 5000.ter beschikking te stellen. De grote zaal van het officierscasino in Soesterberg was vrijdagavond vol toen de heer A H. Hoegen Dijkhof, voorzitter van dp Soester Zakenkring de slotavond van de Soester bedrijfssportcompetitie opende. Hij verwelkomde in het bijzonder de burgemeester, die de prijzen zou uit reiken, maar weggeroepen werd in ver band met de brand bij Mercurius. Nu reikten de heren Hoegen Dijkhof en Schunselaar de prijzen uit. Het is verheugend dat de bedrijfssport competitie zo uitstekend geslaagd is, aldus de heer Hoegen Dijkhof, vooral omdat de drie avonden welke vorig jaar in het openluchttheater georganiseerd werden, geen succes waren. Mogelijk zijn er fouten gemaakt, maar het weer werk te ook niet mee. De heer Hoegen Dijkhof bracht dank aan de heren die de evenementencom missie vormden en de heren Blok, Elder- man en Schunselaar, die behulpzaam geweest waren bij de organisatie en daarvan het leeuwendeel voor hun re kening genomen hebben. Peter Piekos opende het programma dat het gezelschap Eddy Valk onder het motto „Zet de zorgen aan de kant" bracht. Hij stelde pianist Cor van Veen voor en gaf de twee Gerto's de gelegen heid te laten horen dat ze goed thuis waren op hun akkordeons. The Spot lights waren niet de bekende charmante meisjes, maar „twee vlegels en een gi taar", Eddy de Valk en Chris Veer. Ze zongen over een vrouwelijke agent en hadden vooral veel succes met het liedje „Jij zonder mij". Peter Oran goochelde dat het 'n lust was en Chris Veer vestigde een wereld record bierdrinken in de oubollige sketch „De Boekhouder". Peter Piekos imiteerde Ida de Leeuw-van Rees, Paulus de boskabouter, Ko van Dijk, minister Luns en trompetterde er in de schlager „Oh mein Papa" lustig op los. Bijzonder aardig waren zijn kinder imitaties. The Three Retlems zorgden niet alleen voor angstwekkende akrobatiek maar ook voor schetterende fanfares op trom petten. Meer lawaai maakte echter Tobi Rix, die ovaties kreeg na elk nummer waarmee hij meer kabaal veroorzaakte dan men in Soesterberg van de straal jagers gewend is. Na de pauze de grote verrassing, bekend gemaakt door de heer W. Schunselaar. De gemeente kreeg eerst als winnaar van de vijfde prijs een beker, daarna nam directeur J. K. Vogt de vierde prijs voor Ceramiek van Breugel in ontvangst, de heer K. E. van Campen de derde voor de DALCO, mej. Janny Kamerbeek de tweede voor Pribor en tenslotte werd di recteur J. J. Burnett van de Foxboro op het toneel geroepen om de eerste prijs voor zijn bedrijf in ontvangst te nemen. De heer Vogt dankte de initiatiefnemers van de Soester Zakenkring, de leden van de evenementencommissie en allen die door het organiseren van deze bedrijfs sportcompetitie zo'n belangrijk werk ver richt hadden. Hij sprak de wens uit dat deze eerste maal niet de laatste geweest zal zijn. Dr. H. van Driel, voorzitter van de eve nementencommissie schonk ballen aan S.E.C., B.D.C.-handbal, S V V. en M.H.C. voor hun aandeel in de organisatie van de sportcompetitie Na de pauze opnieuw een goochelende Peter Oran met manipulaties waarbij flessen en glazen te pas kwamen. De twee Grodinis lieten zien wat balan ceren is, de sketch „De Vrijgezel" werd opgevoerd en tenslotte zorgden de twee Gerto's voor luid gezang van Janus en Japie de portier en meer van die kop stukken van de amusementsmuziek. Dr. M. van Driel bracht het gezelschap dank en Eddy de Valk gaf de verzekering dat hij in het hele land zal vertellen dat het Soester publiek het beste publiek van Nederland is en daartegen had niemand iets. Het was een bijzonder aardige avond en een geslaagd slot van een geslaagde be drijfssportcompetitie die om herhaling vraagt. OmIi 4 d* aaalcondtglng «n de veorfcetpreldng In het plaitMtyk nlauwjbled la het publiek In grote getale op gekomen om getuige «e xQn vin de ontmoeting tuisen da twee rivalen, la nog velen zullen weer naar die krant grijpen om het verslag ven de wedstrijd te lezen. Een advertentie in dR blad Ie dan ook zo'n formidabel aohot, want zowel het nleuwt als de advertenties worden vin A tot Z gespeld. Door vrijwel alle Inwoners. EEN IN ONS LAND ONBEKEND BEROEP Gisteren is Stephen Ward - een van de hoofdfiguren in de geruchtmakende af- faire-Profumo - wederom in het nieuws gekomen. Gisteren moest hij voor een jury ver schijnen om terecht te staan voor de zeer ernstige beschuldigingen, die tegen hem zijn ingebracht. De heer Ward is geen arts, zoals de be richten oorspronkelijk luidden. Zijn be roep wordt thans steeds aangeduid met osteopaat. Wat is dr Ward voor een vakman In de ons omringende landen schijnt het de gewoonste zaak van de wereld te zijn dat niet-geneeskundigen handgrepen uit voeren aan beenderen en gewrichten. Deze mensen gaan uit van zeer eigenaar dige opvattingen over het ontstaan van allerlei ziekten, hun wijze van behan delen is met een geheimzinnig waas om geven. Voor deze leken, die zich op medisch terrein bewegen, past niet anders dan de kwalificatie kwakzalvers, hoewel men van de meeste hunner beslist niet kan zeggen, dat zij het zichzelf gemakke lijk maken en de goede gemeente op botte manier bij de neus nemen. Integendeel, de aanhangers van de twee systemen, die bij deze manier van be handelen te onderscheiden zijn de os- teopatie en de chiropraxis, getroosten zich gewoonlijk veel moeite voor hun op leiding, dikwijls hebben zij een uitge breide kennis van de bouw en verrich tingen van het menselijk lichaam. Kwasi-wetenschap. Deze kennis echter maakt het verrichten van gewelddadige ingrepen nog geens zins geoorloofd Wij moeten deze kwa- sie wetenschappelijke en met een soort geloofsijver verdedigde vormen van on bevoegd uitoefenen der geneeskunst zon der voorbehoud afwijzen. Toch is het interessant over deze dingen eens enkele bijzonderheden te horen het wordt dan enigszins begrijpelijk, dat er een grote suggestieve invloed van de beoefenaars der osteopathie en de chi ropraxis uitgaat. Die invloed is vooral in de Verenigde Staten verbazingwekkend. Wat Europa betreftde chiropraxis heeft voorname lijk aanhangers gevonden in Zwitser land en Duitsland, terwijl de osteopatie vooral in Engeland vlijtig wordt beoe fend. Veel lesuren. Amerikaanse chiropractors moeten een opleiding van vier jaar volgen, waarin zij een totaal van lesuren hebben, dat maar weinig blijft onder het aantai les sen van medische studenten Zij worden op de hoogte gebracht van anatomie, fysiologie, ziekteleer, bacte riologie, hygiëne, synecologie, algemene diagnostiek van de wervelkolom. Boven dien leren zij dan de karakteristieke chiropractische handgrepen. De grondlegger van hun systeem, de Amerikaan Palmer. beweert dat de oor zaak van alle mogelijke ziekten berust op een verkeerde stand van de wervels. Atlas en draaier. Als gevolg daarvan zou er een druk wor den uitgeoefend op ruggemergzenuwen en -zenuwknopen en dit wordt dan weer beschouwd als een bron van alle kwa len. Vooral zou een verschuiving van de eer ste halswervel (de zogenaamde Atlas) ten opzichte van de tweede wervel (de draaier) van belang zijn, want daar door zou het ruggemerg op een funeste manier in de knel komen. In verband hiermee wordt het „terug brengen" van deze wervels, op min of meer hardhandige manier, primair ge acht bij de behandeling een tamelijk griezelige onderneming Vrijwel alle ziekten. In tegenstelling tot de chiropractors schrijven de osteopaten het ontstaan van ziekten niet toe aan druk op de rugge merg, maar aan een belemmering van de bloed- en lymfevochtstroom door de tussenwervelopeningen. Zij hebben echter met de chiropraktors gemeen, dat zij veronderstellen door het uitvoeren van bepaalde handgrepen aan het beenderstelsel, voornamelijk aan de wervelkolom, vrijwel alle ziekten van de mens te kunnen genezen. Dit is dus een groot verschil met de door werkelijke geneeskundigen huisartsen, chirurgen, specialisten voor orthopedie) soms uitgevoerde manipulaties, waarmee niets anders wordt beoogd dan de ver betering van plaatselijke, duidelijk aan toonbare afwijkingen in beenderen en gewrichten. Zakelijk instinct. De chiropraxie is betrekkelijk nieuw, de osteopatie dateert al van het eind der vorige eeuw. Grondvester van de osteo patie was een zekere Andrew Still, een man waarvan gezegd wordt dat hij ge dreven door een mystiek getint fanatis me, samengaand met een scherp zake lijk instinct.

Soester Courant | 1963 | | pagina 10