BIJ MERCURIUS. HET OOG GERICHT OP NIC0LAAS II. Soest voor dertig jaar. Noodweer boven Soest. Moedermelkcentrale. Herman Demmers uitblinker bij bedrijfssportcompetitie. Overspannen, bejaarde vrouw stichtte brand. DINSDAG 10 JULI 1903. 428 ,AARGANG No' 5Ï' soesterCourant Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart. 12,10 - per post 12,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2506 GIRO 126156 Vrijdagavond brak door nog onbekende oorzaak brand uit in een loods van de N V. Mercurius aan de Kostverlorenweg. De bedrijfsleider van de fabriek, de heer P. v. d. Voort, ontdekte de brand en hij sloeg direct alarm. De twintig leden van de avondploeg begonnen direct met blussen en spoedig arriveerde de brand weer. die het vuur met 15 stralen van nevel- en motorspuiten te lijf ging. De loods werd gebruikt voor het persen en opslaan van oud papier, zodat de brand spoedig een enorme afmeting kon aannemen. De grote fabriekshal naast de loods werd bedreigd, maar kon gespaard blijven, terwijl de loods geheel afbrandde. Bij de blussingswerkzaamheden stonden twee brandweerlieden op een dak om overslaan van het vuur naar de fa briekshal te voorkomen en zij slaagden hierin al werd het dak beschadigd en zal de achtermuur vernieuwd moeten worden omdat deze ernstig door het vuur aangetast is. De directeur van het bedrijf, de heer J. van Vlelsen, bevond zich op het mo ment dat de brand uitbrak als sport beoefenaar in Hilversum. Direct kwam hij in trainingspak naar het terrein van de ramp. De burgemeester, mr. S. P. baron Bentmck en de locoburgemeester, wethouder W. G. van Zadelhoff, sloe gen een deel van de blussingswerkzaam heden gade. De schade die de brand aanrichtte be draagt ongeveer 50.000 gulden. De loods, het papier dat zich erin bevond, maar ook een dure balenpers gingen verloren. Omtrent de oorzaak van de brand is niets met zekerheid te zeggen. Het is niet uitgesloten dat de electromotor van de balenpers kortsluiting gemaakt heeft, want enige jaren geleden was dat ook het geval. Toen werd het echter slechts een kleine brand. De schade wordt door de verzekering ge dekt en het werk in de fabriek kan ge woon voortgang vinden omdat de pro ductiehal gespaard gebleven is. Zaterdagmiddag hebben blikseminslag en een wolkbreuk van ongekende hevig heid Soest geteisterd. De bliksem sloeg in de kerk van de Nederlandse Protestantenbond aan de Rembrandtlaan en 200 dakpannen wer den weggeslagen. Een lamp werd ver nield en door de gaten in het dak stroomde het water van de wolkbreuk naar binnen. Hagelbuien en enorme slagregens zet ten de straten onder water. De politie werd diverse malen opgebeld door men sen die om hulp vroegen omdat ze met hun huisraad naar boven wilden daar het water de benedenverdieping bin nendrong. Vele kelders stroomden onder en op verscheidene delen van de rijks weg werd het wegdek beschadigd. Het water stroomde vanaf de Eng naar de rijksweg en voerde zand en hout van de bouwwerken mee. Op de Stadhouderslaan zag men fon teinen van rioolwater. Fietsen reden op sommige plaatsen tot de assen in het water en urenlang zijn werklieden van de dienst van Gemeentewerken bezig geweestom de ravage zoveel mogelijk te herstellen. Het water stoorde ook de beveiliging met halve bomen in de Van Weedestraat en de Talmalaan. Ze gingen dicht en bleven voorlopig dicht. De politie leid de het verkeer tussen de gesloten spoor bomen door en toen de wolkbreuk voor bij was herstelde de beveiliging zich al spoedig vanzelf. TOMBOLA SOESTER ZAKENKRING. Van de op 12 juli in het Casino te Soes- terberg gehouden tombola werden de navolgende prijzen nog niet afgehaald 331 fles sherry. 1 strijkbout. 199 fluit ketel. 686 79 doos kop/schotels. 196 894 wandbord. 75 227 781 1245 pakje kaas poeder. 122 173 210 320 323 678 772 834 853 865 890 897 936 zonnebril in etui. 451 889 1200 1280 portefeuille. 450 759 12-rittenkaart Tensen. 495 doos lucifers. 189 doos visitekaartjes. 857 doos sigaren. 233 478 705 862 1520 pocketboek (jongens boek). 419 829 ball-point. 71 80 345 387 aansteker. 100 751 sigaretten-dover. 28 264 327 zakmes. 204 schuiertje. 168 212 252 382 761 819 858 881 1140 asbak. 209 235 455 489 797 818 843 1746 pak koffie (pond). 103 370 765 fruitschaal. 833 schrijfmap. 222 nylon-duster. 322 doos postpapier. 782 doos sigaren. Prijzen kunnen worden afgehaald aan het Secretariaat Soesterbergsestraat 101, Soest-Zuid. Prijzen welke binnen 14 dagen niet zijn afgehaald vervallen aan het comité. HUIZEN KOMEN EN VERDWIJNEN. De heer T. Renes van de Molenstraat verzoekt ons naar aanleiding van het artikel „Huizen komen en verdwijnen op de Eng", erop te wijzen, dat hem door de gemeente nog niets aangeboden is voor zijn woning die afgebroken wordt geen huis en geen verplaatsings kosten Hij heeft hiermee dus nog geen genoegen kunnen nemen, terwijl wij ver onderstelden dat hij dit reeds gedaan had. DE DUIVEN VLOGEN. De duiven van de vereniging De Vriend schap vlogen 314 km vanaf Tergnier. Er waren 118 duiven in concours. Ze werden om 6.30 uur met z.w. wind ge lost. De eerste duif arriveerde om 10.02.10 uur. De snelheid was 1474,97 meter per minuut. De laatste prijswinnende duif kwam om 10.11.31 uur aan. De uitslag was E. Veerman 1 7 21 24. C. Vaessen 2. J. G. Kamerbeek 3 13 15 29 30. W. Nieuwenhuis 4 10 16 17. Z.K.H. Prins Bernhard 5 11 26. Comb. Onwezen-De Muijnk 6 28. C. P. Jak 8 22. W. Alte naar 9. E C. van Daatselaar 12 20. C. Kaats 14. G. H. v d Brink 18 23. D. J. Bos 19 25 27. Vanar Ruffer werd 780 km gevlogen Er waren 45 duiven in concours De eerste arriveerde om 15.07.02 uur na om 6 uur gelost te zijn. De laatste prijs winnende duif kwam om 15.53.48 uur aan. De uitslag was D. J. Bos 1 6 11 W. Nieuwenhuis 2 9. W. Altenaar 3. E. C. van Daatselaar 4 7. J. G. Kamerbeek 5. W. Roest 8 10. De afdeling Soest-Soesterberg van het Nederlandsche Roode Kruis gaat kleine folders verstrekken aan hen die voor een geboorte-aangifte in het gemeen tehuis komen, waarvan de inhoud als volgt luidt „Van harte gefeliciteerd met de ge boorte van uw kindje. We hopen dat uw baby voorspoedig mag opgroeien. De eerste maanden is het meest be langrijke dat U voldoende moedermelk heeft om uw kindje borstvoeding te geven. Het is een bekend feit dat de ziekte- en sterftecijfers bij fleskinderen hoger liggen dan bij borstkinderen. Helaas zijn er vele zuigelingen (bijv. met voedingsstoornissen of te vroeg ge boren baby's), waarvoor de moeder geen of onvoldoende borstvoeding heeft. Juist deze baby's met hun geringe weer standsvermogen zijn wel in het bijzonder op moedermelk aangewezen. Om steeds moedermelk in voorraad te hebben is door het Nederlandsche Roode Kruis de Moedermelkcentrale opgericht. Door deze dienst wordt de moedermelk verzameld welke in haar laboratorium te Amsterdam tot poeder verwerkt wordt. Dit poeder is onbeperkt houdbaar en wordt op medisch advies verstrekt aan die baby's die moedermelk nodig heb ben. Door toevoeging van water ont staat wederom moedermelk, die dezelfde waarde heeft als verse moedermelk. Als U straks melk overheeft (elke hoe veelheid is welkom), wilt U het dan aan deze dienst beschikbaar stellen U kunt hiermee helpen het leven van zwakke zuigelingen te redden'i Wanneer u dus overtollige melk heeft, geef dan uw naam en adres op bij mevr. dokter W. J Schutte, Burg. Gro- thestraat 65, Soestdijk, tel. 2333. Steriele flessen worden door ons beschikbaar ge steld." De bedrijfssportcompetitie behoort tot het verleden en iedereen kan tevreden zijn. Het bestuur en de leden van de Soester Zakenknng omdat ze hebben bewezen dat in Soest heus wel iets ge organiseerd kan worden dat uitstekend slaagt, de leden van de evenementen- commissie, omdat alles op rolletjes liep, de heren Blok, Schunselaar en Elderman omdat zij voor het grootste deel die rolletjes in beweging brachten, de ge meente, die de vijfde prijs won, de Ceramiek van Breugel, die vierde werd. P -ï i Vakantie Het vakantiecomité Amsterdam organiseert van 15 juli tot 9 augustus een vakantiefeest „sport en spel" voor de jeugd, in de Eu ropahal van het R.A.I.-gebouw in de hoofdstad. De jongemannen hou den zich ondermeer bezig met biljarten, waarbij de speler duchtig op de vingers gekeken wordt. de Dalco, die de derde prijs won, de meisjes van Pribor die tweede werden en de Foxboro, die kampioen werd. Ook mag Foxboro heel tevreden zijn met het feit dat Herman Demmers daar als instrumentmaker werkt, want hij heeft voor een groot aantal punten gezorgd door aan alle sporten, individueel en in groepsverband deel te nemen en uitste kende resultaten te bereiken. Op de honderd meter hardlopen won hij de tweede prijs in 12.5 sec., achter W. de Bruin van Mercurius, die eerste werd in 12.2. Bij het verspringen werd hij eerste met een sprong van 4.83 en dat is hem niet helemaal duidelijk, want hij heeft wel eens veel verder gespron gen. Op de atletiekavond lukte het niet erg, maar toch was zijn prestatie vol doende voor een eerste plaats. Met kogelstoten werd hij tweede en bij het hoogspringen werd hij derde achter P. Majoor en J. v. d. Meulen. Zwemmen is geen sport waarin Dem mers zich een uitblinker vindt, zodat hij aanvankelijk niet van plan was mee te doen, maar de Foxboro had hem nodig en hij zwom de 50 meter schoolslag in 47 sec. en de 50 meter borstcrawl in 41.2. Het hield maar niet op met de sport prestaties van Herman, die met zijn voetbalteam een vierde prijs behaalde, met het handbalteam een tweede en met het volleybalteam eveneens een tweede. Dit betekende dat hij zeven prijzen in ontvangst mocht nemen bij de prijsuitreiking welke enige weken geleden in het openluchttheater plaats vond. En zeven bossen bloemen. De Foxboro deed het over het algemeen goed en sleepte 37 prijzen in de wacht, maar zonder de zeven van Demmers zouden Pribor en Dalco gevaarlijke con currenten geweest zijn. Demmers voetbalt bij V.V.Z., de vereni ging die vroeger de naam Voetbalver eniging Zonnegloren droeg. Hij bezet meestal de rechtsbinnenplaats. Enige tijd handbalde hij in de Philips sport vereniging P.P.I. te Baarn en nu al drie jaar voor B.D.C. Demmers, die nu 24 jaar is, houdt van sport, maar hij is geen sportbeoefenaar die zich alles ontzegt om te trachten tot grote prestaties te komen. Hij rookt, drinkt op z'n tijd een biertje en vindt dat je niet te veel aan de sport moet opofferen, vooral niet als je verloofd bent. Bij deze opvatting zijn z'n pres taties nog opmerkelijker. BENOEMING ONDERWIJZERES. Door het vertrek van mevr. L. van Praag- Nieuwland als onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Beetz- laan, is een vakature ontstaan. Het col lege van B. en W. heeft de raad de vol gende voordracht aangeboden 1. Mej. N. M. Strik, onderwijzeres te Bussum 2. Mej. S. M. Busch te Soest en mej. G. M. Kloet te Soest. KERKCONCERT. Het concert dat in de Oude Kerk gege ven werd was voor cantor-organist Maarten Kooy een goede gelegenheid om het Ned. Herv. Kerkkoor en het Jeugdkoor een bloemlezing uit de litur gische gebruiksmuziek der 17e en 18e eeuw te laten geven. Het jeugdkoor, met enige toegevoegde tenoren en bassen, zong met fraaie klank enige kleine motetten van Franck en Vulpius geen geringe opgave voor jeugdige zangers. Twee jongenssopranen uit het koor verrasten ons met een prachtig Geistliches Kon- zert van Heinrich Schütz, „Weest ver heugd met mij". Het kerkkoor bracht naast koralen en kleine motetten van De Messaus en Schütz een fraaie dubbel- korige „Lofzang van Simeon" van Mel- chior Franck en een dubbelkorige psalm 98 van Joh. Pachelbel. Eén der koren werd bij deze werken steeds bezet door solisten uit het kerkkoor, die uitstekend voor hun taak berekend waren. Het solistisch aandeel van de sopraan Maria v. d. Slikke bestond uit de can tate „O dulcis amor" van André Campra en stond technisch en muzikaal op hoog peil. De organist Gert Muts, die het concert opende met een Veni Creator van Ga- vazzoli, wisselde het programma af met een virtuoze toccata van Buxtehude en de fantasie over het Veni Creator van J. S. Bach. Het concert werd op feeste lijke wijze besloten met het gezamenlijk gezongen „Dankt, dankt nu allen God" in de bewerking van J. S Bach. Een gemeente die op deze wijze regel matig kennis kan maken met muziek is wel te benijden. K.P.S. SPEELDE GELIJK. K.P.S. heeft gisteravond tegen het elf tal van Zon en Schild gespeeld en het tegen de kampioenen tot een gelijk spel gebracht. Het was een harde wed strijd en de scheidsrechter floot voor de geringste overtreding. K.P.S. had al di rect een meerderheid en na vijf minu ten maakte linksbinnen Sandijk een doelpunt uit een voorzet van linksbuiten W. Mostert. Voor hij inschoot passeerde hij de spil van Zon en Schild. K.P.S. behield het beste van het spel Vandaag is het precies 45 jaar geleden dat tzaar Nicolaas II vermoord werd met zijn gehele gezin door de mensen die het nu in de wereld voor het zeggen zouden hebben als er geen atoombom men waren die ons beschermen tegen het geweld van hen die het niet zo nauw met een mensenleven nemen. Het is niet on waarschijnlijk dat Lenin zelf opdracht gegeven heeft tot deze moord, want de man die nu de god is van allen die aan de zeer rode kant zijn nam het ook niet zo nauw. Tzaar Nicolaas was voor zijn volk niet zo'n beste vorst en een ontstoken kies bood hem meer zorgen dan het verkom meren van miljoenen die zich geen re delijk bestaan konden verwerven. Het was dus heel begrijpelijk dat er mannen als Lenin, Stalin en Trotzky opstonden die van plan waren het lot van de ar beiders te verbeteren of dat althans be weerden. Het vervelende is echter dat na 45 jaar het lot van de arbeider in de communistische landen beslist niet beter is dan het lot van hen die niet kunnen profiteren van de „zegeningen" van het communisme. En toch gaan de lei ders van die arbeiders maar door met schreeuwen dat ze die arme arbeiders bevrijden moeten. Toen hadden ze be slist wel recht van spreken al was het vermoorden van de tzaar en zijn gezin wel een hele drastische maatregel. Toen zouden mensen met de inzichten van Lenin en Stalin ook in ons land heel veel hebben kunnen verbeteren, mits ze daartoe in staat waren, maar ik zou niet weten wat de heren uit het oosten ons nu nog anders zouden kunnen bieden dan een veel slechter lot dan we nu hebben. Men mag nu eenmaal niet ver wachten dat er voor de tweede maal wijzen uit het oosten komen, dus laten ze allemaal maar fijn achter de muur blijven zitten. KANTMAN. maar het viel niet mee succes te boeken tegen het hard spelende team van Zon en Schild. Tien minuten voor rust gaf de linksbinnen een lage voorzet aan de rechtsbinnen. Deze kreeg de bal vlak voor het doel in buitenspelpositie te pak ken en scoorde (1-1). K.P.S. had pech toen Rijk van Soest in conflict kwam met een tegenstander en het veld uitgestuurd werd. De man nen van het paleis moesten nu met tien man verder spelen maar toch behielden zij een overwicht. Veldhuizen, die dit maal op de middenvoorplaats speelde, dacht te kunnen doelpunten toen hij de bal toegespeeld kreeg door W. v. Soest en alleen voor de keeper stond. Hij werd echter van achteren aangevallen en op de grond gegooid. Nu floot de scheids rechter niet en dat was merkwaardig. K.P.S. bleef gevaarlijker. Twee minuten voor het eindsignaal plaatste Veldhuizen de bal keurig over de spil heen naar Sandijk die enorm hard inschoot. De keeper van Zon en Schild redde met een fraaie safe en het bleef 1-1. Gisteravond om half negen is brand uitgebroken in het pension Korte Berg straat 7. De 74-jarige mevr. E. Mens, die in het pension woont, had brand gesticht in haar kamer, waarna zij per fiets weg reed in de richting Soestdijk. De pen sionhouder nam de blussing ter hand en hij kreeg spoedig hulp van de brand weer. Geconstateerd werd dat mevr. Mens door middel van een waxinelichtje brand gesticht had. Ze werd later bij hotel Trier gevonden en bekende pas nadat een arts ingeschakeld was. Ze verkeer de in overspannen toestand en is naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" ge bracht. Om 2 uur 's nachts brak in hetzelfde pand opnieuw brand uit, nu in de serre naast de kamer van mevr. Mens. Nu bluste de pensionhouder, de politie en de brandweer. De oorzaak hiervan is nog niet bekend. Het is niet uitgesloten dat hier ook brand gesticht is en dat deze pas uren later een groter omvang aannam. De schade in de kamer van mevr. Mens bleef beperkt. In de serre was meer brandschade. Een meneer was aan het werk op zijn land. Plotseling hoorde hij angstig kindergeschrei en hij ging op zoek. Hij vond een meisje van drie jaar, dat met haar voet vastgezogen zat in de modder van de Klein Engendaalweg. Natuurlijk was het euvel snel verholpen.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1