v.v.v .-nieuws. ACHT MILJOEN NEDERLANDERS KUNNEN NIET ZWEMMEN! Victor Hugo schiep de klokkeluider. w In 1962 verdronken 180 jongens en 39 meisjes. ft» BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool TWEEDE BLAD Die derde dag in maart 1913 was zonnig geweest. Het leek ot de lente eindelijk was begonnen. In hun woonscheepje aan de Oosterdokdijk in Amsterdam hadden vader en moeder van den Akker hun vier kinderen onder de wol gestopt voor zij zeil bij kennissen op de Nieuwe Zijds een kopje koffie gingen drinken. Vader van den Akker had nog gauw even de gaskraan gecontroleerd en zich er van overtuigd, dat het potkacheltje geen ge vaar opleverde. Toen vertrokken zij, vol komen gerustgesteld door de maanlichte avond naar de vrienden. Toen zij tegen half twaalf terug kwa men was het woonscheepje gezonken en werden net de vier slachtoffertjes door de mannen van de brandweer op de kade gelegd. In enkele uren had zich een ver schrikkelijke ramp voltrokken, die de beide ouders nimmer te boven zijn ge komen. Wat was er gebeurd Door een op onverklaarbare wijze ont staan lek in het schuitje, was het woon schip vlak na het vertrek van de ouders water gaan maken en voor de voorbij- broeders Meyef, waar werd besloten tot de oprichting van de Amsterdamse red dingsbrigade, die in 1921 zo gegroeid was, dat er een grootscheepse demonstra tie werd georganiseerd, die om. werd bijgewoond door wijlen Prins Hendrik. Terecht is men ln de hoofdstad trots op dit eminente korps van zwemmende redders, die binnenkort hun diamanten jubileum vieren. Maar ondanks het feit, dat naar Am sterdams voorbeeld overal in het land reddingsbrigaden werden opgericht, zijn er in de loop van 1962 in Nederland 180 jongens en 39 meisjes in leeftijden van 0 tot 15 jaar verdronken. Een ont zettend aantal, waarbij niet eens het ge tal der volwassenen is gerekend, die de waterdood vonden. „Ons land wiebelt op de top van de hoogconjunctuur, maar als we met zijn allen in het water terecht komen, ver drinken er acht miljoen Nederlanders omdat ze niet kunnen zwemmen", dat vertelde mij de rijksconsulent voor de lichamelijke opvoeding, de heer M. Kou- warme dag in de volle zomer volgen. Meestal gaat hij of zij per fiets naar het strand, want onderweg ontmoeten zij vooral kinderen, die gewapend met 'n opgepompte flets- of autoband naar de zee gaan. Is het oosteüjke wind, dan zijn die banden levensgevaarlijk. Hoeveel kin derlevens door enkel waarschuwen op de zeewegen reeds zijn gespaard is moeilijk te schatten, maar het zijn er honderden. Bij oostelijke winden namelijk is er een groot gevaar voor afdrijven op lucht- m Vooral in de zomermaanden is dit een vertrouwd beeld op onze drukke stranden. Met man en macht tracht men de levensgeesten weer op te wekken van hen, die te ver in zee gingen, zonder op de gevaren te letten. (De plaats van de redster bij deze methode van kunstmatige ademhaling is achter het hoofd van de drenkeling en met het gezicht naar hem toegekeerd. Het hoofd van de schijndode moet op zijn handen rusten Red.) gangers alarm konden slaan begon het scheepje te zinken. In een oogwenk had zich aan de kade een grote mensenmenigte verzameld. Handenwringend van onmacht zag men hoe het scheepje binnen enkele seconden onder het wateroppervlak zonk. Daar kwamen twee broers aangelopen. Potige kerels die Jan en Rinus Meyer zij wilden zich gekleed te water werpen om te redden wat er te redden viel, maar zij werden door de politie tegengehouden om eventueel meer verdrinkingsgevallen te voorkomen. Wie kon er zwemmen in die dagen nu ongeveer zestig jaar geleden. Slechts enkelingen waren de kunst machtig in ons waterrijke land, in Amsterdam dat bijna 350 hectare meer water dan land heeft. Wie kon er zwem men.. wie kon er zwemmend redden? Zo gingen op die prachtige milde maart se dag in 1913 vier kinderen ten onder en bleven twee intens bedroefde mensen vol zelfverwijt alleen op de wal achter. Heel Amsterdam rouwde met de ouders mee en het tragische ongeval opende tal van verantwoordelijke hoofdstedelin- gende ogen. Men kon niet bij dit in cident blijven stilstaan. Er moest iets worden gedaanZo gebeurde het, dat op 13 april 1913 verschillende prominen ten uit de zwemwereld bij elkaar kwa men in het café Palais Royal van de ge- wenhoven. Acht miljoen Nederlanders kunnen niet zwemmen, laat staan reddend zwemmen Onthullende en alarmerende cijfers, die ik nog kan aanvullen door U te vertellen dat 65 procent van de dienstplichtigen in Nederland alleen maar de badkuip of de douche als „zwembad" gebruikt Ook zij zouden verdrinken in water, dat even boven hun neus zou reiken. Er is in Nederland nog steeds geen en kele regeling voor het schoolzwemmen. Het gevolg 180 jongens en 39 meis jes verdronken in de welvaartsstaat in 1962. De heerlijke maar gevaarlijke zee. Het vlakke, zandige en dikwijls zeer bre de strand van de Nederlandse Noordzee kust, dat zich van Cadzand aan de Bel gische grens tot de oostpunt van Schier monnikoog over een afstand van 220 kilometers uitstrekt, is ideaal voor de liefhebbers van het baden en zwemmen in zee. Het zich in zee begeven is bo vendien betrekkelijk ongevaarlijk, mits men zich nauwkeurig houdt aan enkele eenvoudige regels. Doet men dit niet, dan stelt men zich aan een groot gevaar bloot. Door lange ervaring hebben de reddingsploegen en -brigaden, die sinds 1921 onze kusten bewaken, een aantal regels samengesteld. Laten wij zo'n brigadier eens op een Gedipl. A.B.A.N.-Instrueteur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) C wordt gehaald en gebracht. banden of -bedden. Ook het spelen met lichte ballen in het swin (de watergeul tussen twee banken) Is in zo'n geval ris kant. De varende patrouilles met de oranje kapjes houden de kustlijn nauw gezet ln de gaten en zij weten maar al te goed, hoe verraderlijk de zeestromin gen zijn. Onderschat ze niet. Als dieven ln de nacht zo besluipen ze de argeloze bader. De flinkerd zal „dat ding" wel even halenhij komt in een mui te recht en als hij geluk heeft zijn de bri gadiers in de buurt om hem te redden. Ja, die muien - verticaal op het strand staande stromingen - hebben menige goede zwemmer zelfs de dood Ingedre ven doordat men er tegenin probeerde te zwemmen, wat niemand lukt want de zee is sterk en tegen de stroom moet zelfs de meest geoefende zwemmer het afleggen. Wat zeggen de brigadiers „zwem met de mui-stroom mee naar de bank, waar je even rust om dan ln stil water langs een andere kant weer naar de veilige kust te zwemmen". Jaren en jaren van ervaring gingen aan deze adviezen vooraf. Baadt nooit vlak bij golfbrekers en havenpieren. De zui ging en draaikolken kunnen U onaan genaam verrassen en in het gunstigste geval komt U met bebloede en gekneusde ledematen aan de kant. De golven, ook de kleinste, hebben grote kracht en een aanraking met zo'n hardstenen pier is geen pretje. En waar de mensenredders speciaal op wijzen is wel dat ouders hun kinderen nooit zonder toezicht moeten laten zwemmen. Niet in zwembaden maar vooral niet in de zee. Wat de meeste mensen niet weten is, dat de brigades volkomen belangeloos optreden en dat de duizenden leden tussen Cadzand en Schiermonnikoog zon der enige vergoeding opereren en waken over de levens van ons en onze kinde ren. Pas op de dood zwemt altijd met U mee. Dat is de macabre maar ware slogan die de redders altijd voor ogen houden. In de wintermaanden bereiden zij zich voor op hun taak in de zomer. En ik heb hen bezig gezien overal waar overdekte zwembaden zijn, daar komen ze te sa men. Zij trainen met houten (bijna men selijke) poppen. Avonden lang oefenen zij de grepen de zeemansgreepde hurksprong de kopgreepde bovenarmgreep de schoudergreepde polsgreepde okselnekgreep. Zij duiken naar vermeen de drenkelingen en brengen de pop veilig aan de kant. Zij bekwamen zich in de toepassing van kunstmatige ademhaling en sinds geruime tijd oefenen zij zich ook in het redden van auto-drenkelingen. Pas opde dood zwemt met U mee automobilist, die door slecht zicht, glad heid of alcohol te water is geraakt in zijn voertuig. Leer de wenken van de getrainde redders van buiten en wan neer U te water rijdt zult U op de eer ste plaats kalm blijven. Zult U de bin nen- en buitenverlichting inschakelen en wachten met het openen van de por tieren tot het water boven de deuren is gestegen. Leer de wenken van buiten of nog beter sluit U aan bij het legertje van briga diers en ga oefenen, immers wat de een vandaag gebeurt kan morgen U over komen. Luister naar het advies van mensen, die het kunnen weten en leer zwem men en reddend zwemmen. Verdrinken is vaak zo onnodig. En de verdrinkings dood is een afgrijselijke manier van sterven. U heeft de kans het redden tot in de perfectie te leren, maar daarvoor moet U eerst zwemmen leren jprnw Bijna dagelijks rijden er wagens m liet water en in vele gevauen KUIIII men er met een nat pak vanaf, doch hoevelen hebben in een langzaam vollopende auto de dood zien naderen, omdat zij geen kans kregen, daar zij niet konden zwemmen GESLAAGD. Dinsdag werd in het Mode-Atelier Soest- dijk aan de Laanstraat examen afgeno men voor h?t „Vakdiploma Confectie". De volgende dames, die hun opleiding in het mode-atelier Soestdijk ontvingen, slaagden voor dit diploma W. Beijers- bergen, T. Buitendijk, D. Faber, B. van Rees, R. van Riet, C. Scheurwater, C. Spek en T. Staal. JEUGD-EVENEMENT. Woensdagmiddag, 17 Juli, wordt in het openluchttheater een zeer gevarieerd cabaretprogramma gegeven. De toegangs kaartjes zijn vanaf heden op het V.V.V.- kantoor verkrijgbaar. Voor 0.50 kan ieder kind genieten van de clown, een sprekende pop, kunstjes op de fiets enz. Het gezelschap, dat dit programma ver zorgt, trad reeds op in Frankrijk, Duits land, België en Denemarken. GESLAAGD. Voor het examen H.B.S. B-afd. van het Lyceum te Baarn slaagden K. F. Fontijn Strootman, J. Corsmit, J. Lizé, C. A. de Raadt, H. Schoemaker en H. Zetzema, allen te Soest. NUTS SPAARBANK SOEST. Gedurende het 2e kwartaal 1963 werden bij de Nutsspaarbank te Soest, bijkantoor van de Nutsspaarbank Amersfoort, 7184 posten van inleg behandeld met een to taal bedrag van 1.749,327,64 en 4228 posten van terugbetaling met een be drag van 1.401.990,52. Er werd dus meer ingelegd dan terug betaald 347.337,12. Het aantal inleggers bij de Nutsspaar bank Soest bedraagt per 30 juni j.1. 8.505, met een totaal tegoed van 7.877.206,47. GESLAAGD. Van de Oranje-Nassauschool voor Maat schappelijke en Huishoudelijke Vorming, Ir. Menkolaan 1, Soestdijk, hebben een groot aantal leerlingen deelgenomen aan de examens van het Instituut voor In dividuele Ontwikkeling te Amsterdam. Het Groot-Klimroosdiploma werd be haald door de volgende meisjes Marga- retha van den Hamer, Sophia Groene- stein, Maria van Beek, Metje Kriek, Louise Kokelaar, Martha Adam, Arie E. Drost, Gerrie Groenesteijn, Gijsbertha de Greef, Sarie de Jong, Marieke van Tricht, Dirkje van de Kuylen. Janny Bakker, Janny van Schie, Louise Knop pers, Elisabeth Leertouwer, Geertruide Gemen, Willy van de Groep, Johanna Hageman. Voor het Groot Sleuteldiploma slaagden Cornelis Nolte, Klaas Zwart en Casper Willem Kok. Het Klimroosdiploma kon worden uit gereikt aan Annigje Doeland, Neeltje Ho- geveen, Elizabeth Floor, Marja Breuker, Arendje Cozijnsen, Mauritsia Dorrestevn en het Sleuteldiploma aan Andrics Scharroo, Rudolf van Rouwendaal, Alex- ander van Klingeren, Edward Koenen, Adrianus van den Broek, Martinus van Dijk, Rudolf Rebel, Jacob van Beek, Dirk Geijtenbeek. Voor het examen Naaien, Huishoudkunde en Koken slaagden Sophia Groenestein, Aria Drost, Margaretha van den Hamer, Sarie de Jong, Geertruida Gemen Voor het examen Huishoudkunde en Koken slaagde Janny van Schie Voor het examen Naaien slaagden Willy van de Groep, Marieke van Tricht, Gerrie de Greef, Gerrie Groenesteijn, Maria van Beek, Metje Kriek, Wilhelmina Koe nen, Johanna Hageman, Mauritsia Dor- resteijn, Joke van de Broek Voor het examen Koken slaagden Eli sabeth Leertouwer, Willy van de Groep. Marieke van Tricht, Gerrie de Greef Gerrie Groenesteijn, Maria van Beek, Janny Bakker, Dirkje van de Kuylen, Louise Kokelaar. Voor de diploma's Maatsch. Verkenning, Schrijfvaardigheid, Kennis van de eer ste levensjaren, Omgangsvormen, Ver- koopkunde. Boekhouden en Bedrijfsre- kenen, en Kantoorkennis slaagden resp 36, 18, 7, 19, 8, 14, en 3 leerlingen. Voor het diploma Machineschrijven van de Stichting voor Stenografie en Machi neschrijven te Rotterdam slaagden Bep Akkerman, Hans Altena, Flip Buyten- huis, Wim Catsman, Corn. van Dijk, Corrie van Herwaarden, Ans Hols, Mar- jolijn de Jong, Ria Kramer, Mea Kriek, Corn. Nolte, Gijsb. van de Post, Gert- jan Pott, Corrie Radstok, Hennie Sakkers, Bea Zeypveld, Harry Kok. In totaal werden dit jaar 189 examens met gunstig en slechts 9 met ongunstig gevolg afgelegd. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 16 JULI 1963. uit Amsterdam 9.41, aankomst Alkmaar om 10.17 uur. Op donderdag rijdt de Schagermarkt-Expres. Op de Schager- markt worden dansen uitgevoerd door boeren en boerinnen in Westfries kos tuum. Vertrek trein uit Amsterdam 9.10. Aankomst Schagen 10.09. Er zijn halteplaatsen aan de spoorlijn die de moeite waard zijn om er eens uit te stappen en enige tijd aan hun omge ving te geven. Zo'n stationnetje is b.v. Hulshorst. Een halteplaats tussen de drukte van Harderwijk en het vakantie-rumoerige Nunspeet. Ten zuid-oosten van Huls horst zijn nog grillige stuifzanden, die samen het Hulshorster Zand worden ge noemd. De wandelaar kan daar onge stoord lopen door de zandpannen en over heideruggen. Aan het stationnetje Hulshorst kunt u een route-beschrijving krijgen voor een wandeling van 2\<z tot 3 uur naar Nun speet, geheel langs bossen, dennen, spar ren en beuken. Paaltjes met rood-witte band wijzen u de route aan. Ook aan ons kantoor kunt u de route beschrijving in ontvangst nemen. Boven dien hebben wij op kantoor weer ont vangen de folders van de Kaas-Expres naar Alkmaar. De speciale trein, vertrekt PRINS LOUIS NAPOLEON ZAG IN HEM ZIJN GROOTSTE VIJAND. Honderddertig jaar geleden schreef Vic tor Hugo zijn grootste meesterwerk „Notre Dame de Paris" (in ons land be kend als „De klokkeluider van de Notre Dame"). Deze grote Franse schrijver heeft de we reld een literaire schat nagelaten, die slechts weinigen op haar juiste waarde weten te schatten. Wie Hugo niet kent, kan soms moeilijk zijn werk aanvaarden. Zijn boeken zijn uitbundig en theatraal, doch de lezer dient te weten, dat dit geen aangewende houding doch natuur is, want zo was Victor Hugo zelf van nature. Zijn welsprekendheid, de woordvondsten, de manier waarop hij personen en situa ties weet uit te beelden, zijn onnavolg baar. De kracht van zijn woord is dermate groot, dat de schrijver vele lezers dwingt, zijn zienswijze te aanvaarden ook al zijn zij het er eigenlijk niet mee eens. Hij was een groot idealist, die in vlammende woorden wist te pleiten, maar in strie mende regels zijn tegenstanders bestraf te, Van zijn tekst gaan vuur en geest drift uit, die in staat zijn de lezer mee te sleuren naar diepten en naar onge kende hoogten. Hieruit kan men be grijpen dat Victor Hugo een intensief levend, diepvoelend mens was, want wanneer hij in zijn geschriften zijn le zers weet te bezielen, moet er in hem wel een enorm vuur gebrand hebben. Hugo was een begenadigd man. In de eerste plaats een romanticus, die zijn fantasie niet aan enige conventie ge bonden achtte - waardoor hij naar veler opvatting wel eens wat ver ging - doch wiens virtuoze schoonheid en rake te kening de lezer veel doen vergeten, ja, hem of haar zelfs in een ban brengen, die niet breekt alvorens men de laatste bladzijde van zijn geschrift heeft opge slagen. Tegen de keizer. Hugo was niet alleen romanticus, maar ook politicus. Hij was een hartstochte lijk republikein en toen prins Louis Na poleon door een staatsgreep aan de macht kwam en zich als keizer der Fransen opwierp, vond hij Hugo tegen over zich. Ongetwijfeld zal hij deze dichter-schrijver onderschat hebben, misschien heeft hij wel aanvankelijk om hem gelachen, maar dit is hem spoe dig vergaan. Er verscheen van Hugo's hand een ge dichtenreeks „Les Chdtiments" (De kas tijdingen), waarin hij de overweldiger op een vervaarlijke manier geselde. De meeste Fransen kenden zijn gedichten, ja, droegen ze bij zich en het kwam voor, dat men ze op straat citeerde. Velen zagen in Hugo de voorvechter van de republiek en beschouwden hem als hun leider en toekomstig bevrijder. Louis Napoleon zag al spoedig in, dat hij Hugo niet moest onderschatten en er werd een arrestatiebevel tegen hem en enkele andere vooraanstaande republi keinen uitgevaardigd. Hugo wist echter te ontvluchten en vertoefde vele jaren als balling op het eiland Guernsey voor de Franse kust. Van hieruit bleef hij de Franse republikeinen aanmoedigen. Het verwondert ons niet. dat deze man hiertoe in staat was. Wie zijn werken heeft gelezen en meegesleept werd door zijn weergaloze beeldkracht, begrijpt dat hij in staat was een volksmenner te zijn ln zekere zin is hij mede een der histori sche krachten geweest, die het lot van Frankrijk hebben bepaald. Zijn meesterwerken. Buiten zijn politieke activiteit, die wij tegenwoordig naar de tweede plaats schuiven, vinden wij zijn onsterfelijke werken. „Les Misérables" is een begrip geworden, doch zijn grootste triomf werd „Notre Dame de Paris". Er is onder de titel „De klokkeluider van de Notre Dame" zelfs een film vervaar digd, die grote opgang maakte. En inderdaad treffen wij hier Hugo op zijn best. De manier waarop hij speelt met zijn figuren, het drama dat hij te kent en de wijze waarop hij de lezer een kijkje geeft in de peilloze diepten van het middeleeuwse Parijs (waarbij wij con stateren, dat het gehele décor historisch verantwoord is), is alleen Hugo gegeven. Hij schept soms een lugubere, van on heil bezwangerde sfeer, waarin hij de le zer langzaam maar onstuitbaar in een climax meevoert. In deze sfeer bloeit ech ter nu en dan een bloem op. Dat zijn de momenten waarop Hugo, als het ware in contrast, het tere, fijne, het gelukkige naar voren schuift en speels in het ge heel verweeft. Dit is alleen een groot schrijver mogelijk en dat is Victor Hugo onomstotelijk geweest. Het Franse volk heeft dit ook gezien, want toen de schrijver in 1885 overleed en naar de begraafplaats werd gereden, op zijn verzoek in de wagen der aller armsten, volgden achthonderdduizend Parijzenaars de wagen. Frankrijk bracht een laatste groet aan één van zijn grote zonen, de onstuimige romancier en toen de armzalige wagen onder de stoere boog van de Are de Triomphe doorreed, rees zijn glorie ten top. want vóór hem was deze eer slechts te beurt gevallen aan de stoffelijke resten van de grote Napoleon.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5