J GAAT U MEE TER WALVISVANGST? 1 BURGERLIJKE STAND Hogere waardevaste sociale uitkeringen. Soest voor dertig jaar. BOSCH KWAK sMH Niet meer in een sloepje met een harpoen in de hand, maar met kanonnen, radio, radar en een drijvende fabriek gaat men de walvis te lijf. %galBa In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Politie telefoon 4444 en 4445 Als we langs de Waalhaven in Rotter dam rijden, dan zien we even voorhij een oude Duitse duikbootbunker uit de tweede wereldoorlog een machtig zee schip op stroom liggen. Dadelijk valt ons de merkwaardige bouw van dit schip op met zijn twee pijpen naast elkaar, inplaats van achter elkaar en een zeeman weet ons te vertellen, dat dit nu de bekende „Willem Barendsz", de enige Nederlandse walvisvaarder, is. Wanneer we met het bootje dichterbij komen, dan zien we pas goed hoe ge weldig groot dat schip eigenlijk is. De Willem Barendsz heeft een laadvermo gen van 26.800 ton, is 207 meter lang en 28 meter breed. Het schip wordt voortgestuwd door 2 tweetakt dieselmo toren met een vermogen van 10.500 paardekrachten, die twee schroeven aan drijven, waarmee een maximale snelheid we uit Nederland" zo vertelt de heer Spronk. Aan boord bevinden zich ruim 350 man, waarvan eenderde bestaat uU. zeelieden, terwijl de rest het personeel voor fabriek, dek en jagers vormt. We varen dan via Curagao of Trinidad naar Kaapstad". Over deze omweg zijn we natuurlijk verwonderd, maar het blijkt dat daar voor een goede reden bestaat. Wanneer deze omweg wordt gemaakt, kan er na melijk efficiënter gevaren worden. De tocht duurt langer, maar bijvoorbeeld neemt men veel voordeliger olie in enz., waardoor alles wordt goedgemaakt. De moderne vangst. In Kaapstad ontmoet men de andere schepen van de vloot. De Willem Ba rendsz is het fabrieksschip, doch jaagt zelf niet op walvissen. Daarvoor zijn er Een kijkje op de „flat", zoals de schepelingen dit vele ver diepingen hoge bouwwerk noemen, dat op het voorschip staat. Hier zijn de hutten der officieren en dergelijke, terwijl men er ook de ruimten vindt van de administratie, ziekenzaal, de dokter en wat al niet meer. van 14 mijl per uur kan worden ge haald. Is walvisvangst geen avontuur meer Wanneer we dit zo zien, moeten we on willekeurig denken aan de bekende gro te plaat die vroeger bij ons op school aan de wand hing en die ons trachtte een beeld te geven van de walvisvangst in vroeger eeuwen, toen stoere Neder landers in de buurt van Groenland op walvissen jaagden. De schepen die toen werden gebruikt waren notedopjes ver geleken bij de moderne walvisfabriek. En dan de jacht zelf In een simpel sloepje waarin een aantal mannen aan de riemen trokken, voer men naar de walvis toe en op de voorplecht stond de harpoenier, een gespierde kerel, die uit de hand een harpoen in het reus achtige walvislichaam wierp. Wanneer het dier dan aan de haal ging werd het bootje in tomeloze vaart meege sleurd. Werd het dier wild. dan sloeg het met één klap van zijn machtige staart het sloepje in duigen. In die tijden was de walvisvangst een riskant en avontuurlijk bedrijf. Nadat we aan boord waren gekomen, werden we welkom geheten door de heer C. Spronk, chef productie op de zogenaamde jagers en wel negen stuks. Kleinere schepen, die veel sneller zijn en speciaal geschikt zijn voor het ja gen op de walvis. Voorts gaan er nog twee boeiboten mee. De gehele vloot vaart dan naar het zuiden om in het vangseizoen ten zuiden van Zuid-Afrika tot plm. 100 graden oost tot ten zuiden van Zuid-Amerika pl.m. 100 graden west, gedurende vele maanden op de vangst te gaan. Het fabrieksschip vaart rustig en lang zaam een bepaalde route. De jagers zwermen uit en gaan op zoek naar de walvissen. Via de radio blijven zij met elkaar, de boeiboten en het fabrieks schip in contact staan. Treffen ze een walvis, dan gaan ze op het dier af. Harpoenen met dynamiet. On het schip bevindt zich een kanon, waarin de harpoen geplaatst wordt. Aan het deel van de harpoen dat buiten de loop uitsteekt zit een kabel die bij het schot afrolt De harpoen, een ge weldig stuk metaal, dringt in de walvis, nadat het schot door de harpoenier is afgevuurd. Deze mannen, allemaal No ren, zijn specialisten voor dit werk en worden „gunners" genoemd. Bij het in dringen in de vis explodeert er een een hele tros geschoten walvissen mee slepen. Zijn er voldoende opgehaald dan vaart de roeiboot naar het fabrieksschip om daar zijn vangst af te leveren. In de fabriek. De door de boeiboten aangebrachte vis sen worden achter de Willem Barendsz op sleeptouw genomen. Door een grote poort in het achterschip, even boven de waterlijn wordt vis voor vis, door middel van lieren met kabels over een glijvlak binnen gehaald waar de vangst op het flensdek komt Daar kunnen twee walvissen naast elkaar liggen. Hier gaan de mannen aan het werk. De dikke lagen spek worden er afgehaald met flensmessen die doen denken aan ijs hockeysticks. Ook de kop van het dier wordt verwijderd Het spek gaat in de kookketels, die beneden staan. Maar vanaf het dek kan het spek via spe ciale deksels zo in de kookketels wor den geworpen. Doormiddel van lieren en de kabels worden de vissen vervolgens versleept naar het zogenaamde vleesdek. Hier worden ze verder bewerkt. Het vlees gaat er af wat men „lemmen" noemt. De ribbenkast gaat uit elkaar en wordt aan boord verwerkt met speciale zaag machines. Ook het vlees en ander ma teriaal gaat weer via deksels naar be neden waar de fabriek er wel raad mee weet. Benedendeks zien we de enorme kook ketels en andere uitgebreide fabrieks- apparatuur. Er is een apparatuur voor het invriezen van vlees en één voor het maken van vleesmeel. Het vlees wordt gestouwd in de diepvriesruimten met een capaciteit van niet minder dan 2700 ton. Ook de levers worden inge vroren, de ingewanden gaan echter overboord. Voorts maakt men wanneer er potvissen worden gevangen ook nog spermolie. Complete fabrieksstad. Voor een fabriek - we behoeven hierbij maar te denken aan een fabriek op het land - komt heel wat kijken. Waar haalt men de electrische energie vandaan Waar het water Aan boord van de Willem Barentsz heeft men van alles. Er kan een electrisch vermogen van niet minder dan 3000 kilo watt worden opgewekt, waarvan niet al leen de fabriek gebruik maakt, maar het hele schip. Men heeft een installatie aan boord om uit zeewater zoetwater te maken en hiermee maakt men 1000 ton zoetwater in 24 uur. Beneden in de fabriek is het natuur lijk altijd lekker warm. Aan dek en buiten is het aanmerkelijk frisser, maar toch niet zo koud als velen wel denken. Tijdens het vangseizoen is het in het zuiden zomer en de temperaturen vallen wel mee, ze schommelen tussen de +2 en -8 graden Celsius, dus geen echt poolweer. Komende oktober verlaat onze nationale walvisvaarder weer het land om gedu rende zeven maanden in het verre zuiden op de walvis te gaan jagen. Wij wensen hem een goede vangst en een behouden vaart. TOCHT VAN U.V.V.-BEJAARDEN. Op donderdag 18 juli wordt het seizoen van de beide U.V.V.-sociêteiten besloten met een uitgaansdag, waaraan 100 be jaarden deelnemen. Ook ditmaal staat de tocht onder leiding van mevr. M. C. Kruik-De Man. Twee bussen van Tensen starten om kwart over acht om de bejaarden in V, V, w >vy»4 _v **f -4>ï. r- - De Willem Barendsz van dichtbij gezien, is een enorm schip. Binnen in de buik van dit vaartuig bevindt zich een complete fabriek, die op het land geen dwaas figuur zou slaan. Willem Barendsz. Deze functie betekent, dat hij chef is van de gigantische fa briek, die zich in de buik van het schip bevindt en waar alles wat aan de wal vis zit, wordt verwerkt. Van oktober tot april op stap. Onze gastheer, die zelf reeds ruim tien jaar dit vak beoefent, weet ons er veel van te vertellen en we krijgen op die manier een duidelijk beeld van het mo derne walvlsvangstbedrijf. Nadat sinds zeer lange tijd de Neder landers niet meer ter walvisvangst wa ren gevaren, besloot men dadelijk na de tweede wereldoorlog, gezien de precaire economische toestand, weer aan dit be drijf te gaan deelnemen Hiertoe ging men in 1946 op vangst rnet de oude „Willem Barendsz", een omgebouwde Zweedse tanker. Dit schip heeft negen jaar dienst gedaan en werd in het sei zoen 1955-1956 vervangen door de nieu we Willem Barendsz, een gloednieuw schip, gebouwd bij Wilton Feyenoord te Rotterdam. „Zo omstreeks half oktober vertrekken kleine lading, waardoor de vis meestal op slag dood is. Nu begint het eigen lijke werk. De vis krijgt onderhuids lucht inge spoten, waardoor hij blijft drijven. Aan een lange bamboemast wordt een klein zendertje bevestigd, dat voor de radio- peilinstallaties van de jagers dienst doet als radiobaken, terwijl in het topje te vens een radarreflector en een vlag worden geplaatst. De jager geeft dan radiografisch zijn vangst door aan de Willem Barendsz en gaat dan verder op zoek naar nieuwe walvissen. De boeiboten zijn eigenlijk de ophalers. Zij krijgen van het moederschip de be richten door van de gevangen walvissen, waarbij tevens een plaatsbepaling van het dier wordt gegeven. Zij varen rond, peilen via radio en radar waar de geschoten dieren drijven en halen ze op. Komt zo'n boeiboot bij een walvis, dan wordt de walvis langszij gehaald en wordt de staart met behulp van een ketting aan de boeiboot bevestigd. Zo wordt het op zijn lucht drijvende dier meegesleept. Soms kan zo'n boeiboot verscheidene delen van Soest op te ha len. Via Utrecht wordt naar Oudewater gereden voor het bzoeken van de Hek- senwaag. In Hoenkoop wordt koffie ge dronken, in Gouda de broodmaaltijd ge bruikt en Madurodam wacht met thee. Tenslotte wordt in Hillegom gedineerd. Voor deze tocht hebben de bejaarden elke week een klein bedrag gespaard, zodat ze op eigen kosten uitgaan en vooraf geen collecte gehouden is. Wel gaf de firma Reehorst sinaasappelen. Op 12 september begint de sociëteit in het Anna Paulownahuis weer. BEBAKENING VAN WEERDEN POELMANWEG. Het college van B. en W. acht het ge wenst dat langs een gedeelte van de Van Weerden Poelmanweg bermplanken en bochtpalen aangebracht worden en dat er een witte streep komt langs enige gedeelten van het fietspad waar zich kruisingen bevinden. De kosten worden op 1300,geraamd. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld hier voor een krediet te verlenen. EIERMARKT. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 135.000 stuks in prijzen van ƒ13,— tot ƒ13,50. Middenprijs ƒ13,20. Prijs per kg. 2,13. De handel was matig. is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. GEBOREN Louise Johanna, dochter van J. Boone en J. Louisse, Plesmanstraat 171. Petronella Bernardina, dochter van P. B. Becker en E. Franceschina, Lange Brinkweg 55. Willem, zoon van C. Hofstede en G. P. Kok, Soestdijker- straat weg 186 N. Solvana Adriana, dochter van J. G. Derickx en B. J. van der Lugt, Zwaluwenweg 4. Margaretha Cornelia Maria, dochter van B C. J. Rademaker en G. B. Bosman, Laanstraat 34. Maxim Reinboud Peter, zoon van P. den Iseger en M. A. Uljee, Biltseweg 33, Baarn. Clara Elisabeth, dochter van J. Huigen en P. P. Houkes, Schouten kampweg 36. ONDERTROUWD Jacob Hendrikus Bok, Laanstraat 87 en Mathilda Maria de Jong, Den Blieklaan 59. GEHUWD Cornelis Maria van Megen, Kerkpad Z.Z. 22C en Francisca Paulina Wilhelmina van der Valk, Beukenlaan 50. Bob Willy Maria van Gelder, Neuweg 162, Hilversum en Jeanette Louise de Bruin, Kerkpad N.Z. 65. OVERLEDEN Gerardus Cornelis Schenk, 83 jaar, weduwnaar van L. Bruins, In specteur Schreuderlaan 2. Wilhel mina Antonnetta Maria van der Heijden, 58 jaar, echtgenote van G. J. Schoen maker, Amersfoortsestraat ongenummerd. Catharina Helena van Eeuwen, 91 jaar, weduwe van G. Alblas, Waldeck Pyrmont- laan 26. Cornelis Willemse, 53 jaar, echtgenoot van A. Louwes, Veenzoom 10. Maria Bernardina Pastoor, 79 jaar, weduwe van J. M. Peet, Nieuwerhoek- plein 10. Pieternella Rozendaal, 83 jaar, weduwe van Chr. Zuijdwegt, Kolo- nieweg 2C. Barbara Christina van der Roest, 73 jaar, echtgenote van J. A. Schaafsma, Generaal Winkelmanstraat 104. Hendrik van den Brink, 69 jaar, echtgenoot van A. M. Bantjes, Korte Hartweg 8. Johannes Maria van den Oord, 77 jaar, echtgenoot van J. G. Geurts, Kruisweg 2. Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). Het ministerie van Sociale Zaken heeft medegedeeld welke de verhogingen zul len zijn die in een Koninklijk Besluit zullen worden vastgelegd. De verhogingen van AOW., A.W.W. en de interimwet invaliditeitsrentetrekkers is op 1 juni ingegaan. Voor zover moge lijk worden deze uitkeringen over juli verwerkt, eventueel in die over augus tus. De verhogingen van de kinderbij slag gaan 1 juli in. Wij laten hieronder de nieuwe jaaruit keringen volgen A O W. voor ongehuwden 1578 gul den (was 1518). A O W. voor gehuwden 2554 gulden (was 2358). Weduwenpensioen voor weduwen zon der kinderen: 1812 gulden (was 1740). Weduwenpensioen voor weduwen met kinderen 2598 gulden (was 2496). Wezenpensioen voor wezen tot tien jaar 570 gulden (was 552). Wezenpensioen voor wezen van tien tot 16 jaar 858 gulden (was 828). Wezenpensioen voor wezen van 16 tot 27 jaar: 1122 gulden (was 1080). Invaliden. 4122 gulden voor rentetrekkers in inva- liditeitsklasse A (was 3924). 3348 gulden voor rentetrekkers in inva- liditeitsklasse B (was 3186). 2580 gulden voor rentetrekkers in inva- liditeitsklasse C (was 2454). Kinderbijslag. Kinderbijslagwet voor loontrekkenden en kleine zelfstandigen eerste kind 67.86 gulden per kwartaal (was 64.74) tweede kind 73.32 gulden per kwartaal (was 70.20). Algemene kinderbijslagwetderde kind 73.31 gulden per kwartaal (was 70.20) vierde en vijfde kind 99.84 gulden per kwartaal (was 95.94) zesde en volgende kinderen 112.32 gulden per kwartaal (was 107.64). Ziekenfonds. De inkomensgrens van de ziekenfonds verzekering voor bejaarden wordt voor hen, die reeds onder deze verzekering vallen, per 1 juni gesteld op 4460 gulden. De inkomensgrens, waarbeneden men recht heeft op gereduceerde premie wordt op 3450 gulden gebracht. Dertig jaar geleden was Soest de vijf de gemeente van de provincie Utrecht, gerekend naar het inwonertal. Utrecht, Amersfoort, Zeist en Baarn hadden meer inwoners, maar inmiddels zijn we Baarn voorbijgestreefd. Laag Nieuwkoop was in die tijd met 450 inwoners de kleinste ge meente van de provincie. Odijk en Haar- zuilen bleven ook onder de 500 inwoners en er waren 21 gemeenten met minder dan 1000 inwoners. De keuringsdienst van het slachthuis zal 30 jaar geleden minder aktief zijn geweest dan nu, maar toen las je ten minste nog eens in de krant wat er ge beurde. Een koe, een paard en twee varkens werden afgekeurd voor de con sumptie. Verder drie koeieharten, 15 koeielongen, 3 koeielevers, 6 uiers, 2 milten, 8 nieren, 2 magen, enkele dar men en 30 kilo vlees. Van varkens deugden 10 harten niet, evenmin als 34 longen, 18 nieren, 4 ton gen, 4 milten, 4 magen en darmen en 8 kilo plukvet. Dat werd blijkbaar ge publiceerd om de mensen smakelijker te doen eten. Een onvoorzichtige jongen liet zich door een auto voorttrekken, merkte plot seling dat hij thuis aangekomen was, liet de auto los, schoot de weg over en rende onder een personenauto die van de andere kant kwam. Hij werd bewuste loos naar Amersfoort gebracht, maar knapte in het ziekenhuis vrij snel op. In de raad kwam de winkelsluiting ter sprake. De bestaande verordening bepaalde dat deze voor de maanden april tot en met september 9 uur was en in de andere maanden 8 uur. De Soester winkeliers verzochten 8 uur als sluitingstijd voor alle maanden, maar voor de lente en de zomer bleef het 9 uur en op zaterdag 11 uur. Die goeie ouwe tijd. „Zondagmiddag zweefde boven onze gemeente een luchtballon, die zich op geringe hoogte bevond en afdreef in noordoostelijke richting. Al spoedig bleek dat de inzittenden weinig lust hadden kennis te maken met de Zuiderzee, zodat geland werd op een weiland bij de grens Soest-Baarn. De bemanning bestond uit twee Belgen. Onmiddellijk na de lan ding werd de ballon opgevouwen en klaargemaakt voor transport naar Bel gië." Een zeer gelovig man had in een predikbeurtenblad geschreven dat hij nergens zoveel ongodsdienstigheid en heidendom gevonden had als in Soester- berg. Hij had gehuiverd bij dit grote gebrek aan Christendom en enorm ge huild, zoals hij schreef. De heidenen van Soesterberg namen de kolder van die huilebalk niet en schreven hem een zeer hartig briefje met het verzoek zich wat nader te verklaren, want in Soesterberg stonden net zoveel kerken als in andere plaatsen van dezelfde grootte en het kerkbezoek was heus niet minder. De man werd zelfs uitgenodigd naar Soester berg te komen, maar hij bleef wijselijk weg, blijkbaar bang dat hij geofferd zou worden op het een of andere heidens altaar. Minister Colijn zei in de tweede ka mer dat hij het een zegen zou vinden als alle bioscopen zouden verdwijnen. Een lid van de tweede kamer van zeer linkse richting liet doorschemeren dat hij de vlag zou uithangen als alle ker ken verdwenen waren, maar beide wen sen zijn nog steeds niet in vervulling gegaan. DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA. 5 jaar garantie - Bosch service Stroomverbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 122 L f 298.- tot 220 L. f648.-. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 De werkverschaffing kwam weer eens in de Soester raad. Er werden weer be- hartenswaardige dingen gezegd. Het loon zou 15,per week worden voor ge huwden en kostwinners en voor ieder kind boven de drie jaar zou 15 cent per kind per week gegeven worden. Tel uit je winst. Voor dit vorstelijke salaris zou den rijwielpaden aangelegd worden, we gen verbeterd en terreinen bouwrijp ge maakt. Een raadslid was helemaal niet tevreden over deze gang van zaken en hij noemde het hoogst onfatsoenlijk dat wegen onderhouden werden ten koste van arbeiders. Hij noemde het profiteren van de werkloosheid en het loon een hongerloon. Een ander raadslid vond het loon nog niet zo gek, maar was blijk baar zelf niets gewend. Clinge Doorenbos kwam naar Soest en in de advertentie die dit aankondigde stonden perscommentaren van jhr. Jan Feith, De Maasbode en Max Blokzijl, die nog niet in de knoei zat met zijn „bran dende kwesties", die hem in 1946 voor het vuur peloton brachten. Ook in Soest kwam een rondschrijven uit de mijnstreek, waarin gewezen werd op het feit dat het niet raadzaam was op goed geluk naar het zuiden van ons land te gaan om werk te vinden, want de malaise in de mijnstreek was niet gering.

Soester Courant | 1963 | | pagina 6