belangrijke kortingen China leidt sluikhandelaren op! moeten wij ruimte maken in onze showrooms. Coupons Ploeg stoffen tegen halve prijzen. Coupons Bouclé, pl.m. 15, 20, 25 mtr. met 30% reductie. I ZONDER COMMENTAAR. Met het oog op de nieuwe collectie Artifort, Pas Toe, Gelderland enz. "7~ tik DERDE BLAD Iets moois, is een vreugde voor altijd INTERNATIONALE GOUDSMOK KELAARS BEDREIGEN INDIA'S ECONOMIE. In India is het reeds vele eeuwen een gebruik van de eerste orde, dat zij, die een huwelijk willen sluiten, elkaar we derzijds gouden geschenken aanbieden. In dit land wordt aan gouden voorwer pen nog steeds een hogere betekenis toe gekend dan aan een bankrekening. Tot en met 1939 voerde India jaarlijks 500.000 kilogram baar goud in, om zo doende aan de vraag in eigen land te kunnen voldoen. India betaalde de hoog ste prijzen, het dubbele zelfs van de ge bruikelijke prijzen op de wereldmarkt. Bij het uitbreken van de tweede wereld oorlog werd de normale invoer van goud in dat land stop gezet, hetgeen onder meer tot gevolg had, dat ook de geld zendingen van India naar het buiten land kwamen te vervallen. Deze laatste maatregel is trouwens nog steeds onver minderd van kracht. De grote internationale goudsmokke laars-organisaties spinnen er zijde bij. Er worden schatten verdiend aan de ille gale invoer. In juni van 1962 werden daarom door de Indiase regering een aantal wettelijke maatregelen afgekon digd, welke ten doel hadden, om deze goudsmokkel afdoende te bestrijden en lam te leggen. Gelijktijdig met deze maatregelen werd de grensbewaking ver scherpt, terwijl aan de grenswacht stren ge consignes werden uitgereikt. Dit alles was een gevolg van het feit, dat de Indiase economie ernstig begon te lijden door het optreden van de illegale goud trusts zo ernstig zelfs, dat ook de finan ciële positie van het land hiervan scha de ondervond. Rode agenten als goudsmokkelaars. De eerste goede slag sloegen Indiase grenswachters aan de grens tussen India en Pakistan. Deze grens heeft een leng te van bijna 5000 kilometer, waarvan 1000 km op een zeer grillige wijze door de Rajasthanwoestijn loopt. Het daaromheen liggend gebied is zeer onoverzichtelijk en mede daardoor on controleerbaar. Bij geruchten was het aan de grenswacht in dat deel van het land bekend geworden, dat door de be woners van de aldaar verspreid lig gende grensdorpen goud werd verkocht, dat op een onwettige wijze het land was binnengekomen. Het duurde bijna een jaar voor de India se grenspolitie kon ingrijpen. In mei ontdekten grenswachters die per auto in de Rajasthanwoestijn patrouilleerden, een auto, welke zich met een grote snel heid voortbewoog, dieper het land in. De politiemannen zetten een achtervol ging in. De achtervolgden verhoogden niet alleen de snelheid van hun vervoer middel, doch opende tevens het vuur op de grenswachters. In het daarop ontstane vuurgevecht moesten tenslotte de ach tervolgden het onderspit delven. Zij ga ven eerst voor vluchtelingen uit Tibet te zijn. De politiemannen vertrouwden ech ter de zaak niet, zij fouilleerden de ver dachten en doorzochten de auto nauw keurig. In het voertuig vonden zijn een hoeveel heid goud, om en nabij vijftien kg. Aan het licht kwam tegelijk, dat de poütie te maken had met communistische agen ten uit Peking (China). Het bleek, dat deze rode goudsmokkelaars voor dit werk speciaal waren opgeleid in Peking en deze bezigheden reeds enkele jaren hadden verricht, met de opzet de devie zenpot van het land te verstoren. De verdachten werden gevankelijk overge bracht naar Bombay en ter beschikking gesteld van de justitie. Het smokkelschip „Ruth Everett". In Calcutta werd het onder Amerikaanse vlag varende schip „Ruth Everett" aan de ketting gelegd, toen bij een pijnlijk nauwkeurige controle door de haven politie aan het licht kwam, dat het schip een grote hoeveelheid goud ver voerde, dat niet gedekt bleek te zijn door de voorgeschreven papieren. Het onderzoek van het schip en lading nam een week in beslag, met als resultaat, de inbeslagneming van een hoeveelheid goud ter grootte van driehonderd küo- Op enkele zeer goede modellen van verlenen wij dienaangaande Kom eens kijken bij Soesterbergsestraat 51A T.o. busstation Soest-Zuid gram. Het goud werd ondermeer aange troffen in de reddingsboten aan boord van dit schip, in luchtkokers, in de ma trassen en tenslotte nog in bijna alle hoeken en gaten in de machinekamer Enkele leden der bemanning werden daarop in arrest gesteld en ingesloten. En op de luchthaven. Tijdens een routine-onderzoek op het vliegveld van Calcutta doorzochten en kele douane-ambtenaren een lijnvlieg- tuig van de Engelse luchtvaartmaat schappij, de B.O.A.C. Het toestel was zojuist uit Hongkong komende op de Indiase luchthaven geland. In de hand tas van de 25-jarige Jenny Wang, van Chinese afkomst, en in een handkoffer van de steward David Firelanger, 30 jaar, van Engelse nationaliteit, werden in to taal 2 kg goud gevonden, bestemd voor de relaties van het tweetal in Calcutta. Deze zaak was voor de directie van de B.O.A.C. de aanleiding, de detectives van de maatschappij op te dragen een onder zoek in te stellen naar de gedragingen van het zogenaamd vliegend personeel der maatschappij. De uitkomsten wa ren zonder meer verrassend. Aan het licht kwam toen, dat minstens twintig personeelsleden, voornamelijk stewards en stewardessen, persoonlijke contacten onderhielden met goudsmokkelaarsorga- nisaties in Hongkong en in Beiroet. De deskundigen van de B.O.A.C. kwamen, na talloze berekeningen, ook tot de con clusie, dat - naar ruwe schatting - door de ongeoorloofde handelingen van de personeelsleden, voor wat dan de on- wettigge in-, uit- en doorvoer en de verkoop van goud betrof, met vliegtui gen der (eigen) maatschappij een bedrag van circa twee miljoen pond sterling was gemoeid. De onbetrouwbare elemen ten onder dat personeel werden ontsla gen, terwijl Scotland Yard van het een en ander op de hoogte werd gesteld. Van waar komt het goud? Dit op illegale wijze naar India gebrachte goud bleek veelal afkomstig te zijn uit Irak, Libanon, Arabië en uit andere landen, rondom de Perzische Golf ge legen. Het werd en wordt merendeels via Pakistan en ook wel door Birma over land naar India gesmokkeld. Het bergachtige gebied waardoorheen de grens loopt, is uiterst moeilijk te be waken. Ook de clandestiene invoer van goud door de lucht nam hand over hand toe. Onlangs arresteerden douanebeambten op de luchthaven van Dehli, de Engelse ingenieur R. F. Webb, 28 jaar en diens 27-jarige vriendin, Maudeline Soriat, ge boortig uit Marseille. Het tweetal was per vliegtuig uit Parijs gekomen, om in Bombay „zaken te doen". De douane-re cherche ging hun gangen na en de ingenieur en zijn vriendin werden gear resteerd op het moment toen zij pro beerden, om drie ons zuiver goud aan een juwelier te verkopen. Zij werden in gesloten en hetzelfde lot onderging de 32-jarige Spanjaard José Maria Alcon, volgens zijn zeggen koopman van beroep. Deze onhandige koopman werd in New Dehli betrapt, toen hij poogde om een halve kilo goud aan een opkoper van de hand te doen. Zelfs diplomaten. Het bleef echter niet bij deze arrestaties, zij werden kort daarop gevolgd door de inhechtenisneming van de Amerikaanse beursmakelaar Leo Freij, afkomstig uit Chicago en van de Cubaan Frederico Dana, van beroep legatie-secretaris met standplaats Parijs. De heren Freij en Dana bleken vrienden van elkaar te zijn en zij waren op „studiereis". De „diplomaat" Dana was in het bezit van een in opzichtige kleuren gelakte Mercedes-Benz de wagen voerde een nummerplaat van het corps diploma- tique. Doordat de beide heren in Bom bay verschillende verdachte adressen be zochten, was de pohtie aldaar argwanend geworden. De beide heren werden staan de gehouden en ten slotte volgde hun overbrenging naar het hoofdbureau van politie, waar een fouillering volgde. Toen men op de beide mannen niets kon vinden, doorzochten de met het on derzoek belaste rechercheurs de opzich tige Mercedes-Benz. Onder de motor kap - heel listig aangebracht - vonden de politiemannen tenslotte een geheime bergplaats, inhoudende een pakje Indiase bankbiljetten, ter waarde van ongeveer vijfentachtig duizend gulden. Het twee tal gaf voor onderweg te zijn naar Pa kistan en van de aanwezigheid van het geld onder de motorkap geen weet te hebben. Zij werden toch maar ingesloten, de auto en het geld werden in beslag genomen Ze werden tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Van de studie reis kwam niets terecht en in Parijs stelde men geen prijs meer op de diplo maat. KATHOLIEK VROUWENGILDE BESLOOT SEIZOEN. De afdeüng Soestdijk van het Kathohek Vrouwengilde besloot het seizoen 1962- 1963 met een avondmis in de kapel van Nieuw Mariënburg, welke werd opge dragen door pater Van Enkevoort. Daarna kwamen de leden bijeen in parochiehuis St. Ludgardis voor een ge- dachtenwisseling bij een kopje koffie. Er werd gesproken over de akties van het vorig jaar en de plannen voor de komende seizoenen. Onder meer kwam ter sprake dat de kindercrèche tijdens de twee laatste missen op zondag nog niet genoeg belangstelling heeft, hetgeen blijkt uit het geringe aantal kleintjes dat gebracht wordt. De oprichting van een wandelclub en een toneelgroep werden besproken en er m HHÜ gaven zich 20 dames op voor een zang koor. Er zal deelgenomen worden aan de cursussen van de Stichting voor Huis houdelijke- en Gezinsvoorlichting. TOERKAMPIOENSCHAP VAN TEMPO. Drieentwintig toerrijders hebben zon dag deelgenomen aan de tocht van 50 km om het toerkampioenschap van Soest. Zeven van hen waren lid van Tempo en de 16-jarige T. Gerritse uit Baarn be haalde het kampioenschap. De tweede plaats was voor J. Wijnhof, eveneens een lid van Tempo en de derde voor A. Lub. J. Hoogland uit Haarlem werd vierde. De tocht bestond uit een puzzelrit en een tijdrit en in vier regeïmatighieds- ritten moest met een voorgeschreven snelheid gereden worden. De heer A. Westerveld reikte in restau rant Zonneheuvel de prijzen uit Daar was eerder de beker, die voor de derde maal bij de rit Brussel-Parijs-Brussel ge wonnen was door de heer J. Schaafsma aan voorzitter J. Gerritsen aangeboden. Hij was aangewezen om deze beker aan te bieden omdat hij de rit driemaal meereed en driemaal zijn aandeel leverde in de strijd om het winnen van deze wis- selprijs, die thans definitief in het be zit van Tempo is. AFSCHEIDSAVOND KERKEBUURTSCHOOL. In een der klasselokalen van de Kerke- buurtschool vond vrijdagavond j.1. een afscheidsavond plaats met de leerlingen van de zesde klas en hun ouders. Het hoofd der school, de heer W. Bijl, opende deze avond en overhandigde de kinderen als aandenken aan de school een kleine herinnering. Namens de ouders van de scheidende leerlingen bood mevrouw Beernink de heer Bijl een langspeelplaat aan Zij dankte hem voor hetgeen hij in dit laat ste half jaar nog voor de leerlingen ge daan had en wenste hem alle succes toe voor de komende jaren. Na de limonade en de koffie was het woord aan de heer Waals, die dia's ver toonde van zijn verblijf in de Congo. Het was een avond, waar ouders en leer lingen prettige herinneringen aan zullen bewaren VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 16 JULI 1963. In augustus zullen de twee grensplaatsen EIten en Tudderen overgaan naar de Westduitse Bondsrepubliek. Overzicht van het dorpsplein te Elten, waar de bekende blauwe borden van de A.N.W.B. de richting nog aangeven. In Tudderen zijn deze al vervangen door Duitse borden. De Amerikaanse actrice Rita Moreno werd na het winnen van een Oscar zo populair, dat ze in de zes maanden na de uitreiking van de prijs meer geld uit gaf aan het verzenden en uitreiken van getekende portretten dan ze verdiende aan de West Side Story. Een echtpaar in het Engelse Sunder- land heeft een flinke gevangenisstraf gekregen toen bleek, dat het echtpaar zijn negen kinderen had opgeleid in het inbrekerswerk. In Californie werd een conservenfa- briek aangeklaagd door een vrouw, die in een blik een aantal kevers had ont dekt. Tijdens het proces overtuigde de verdediger van het bedrijf de rechters van het feit, dat die kevers geenszins schadelijk waren voor de gezondheid door een handvol voor de ogen van de rechters op te eten. De Engelse soldaat Brian Long heeft, toen hij tot de ontdekking kwam dat de laatste bus naar zijn kamp vertrokken was, een dubbeldekker gestolen om nog op tijd binnen te zijn. Dit laatste lukte, maar hij kreeg wel een boete van 300, voor het stelen van een vliegtuig. De burgemeester van Bournemouth wil zijn plaats tot een oord maken waar jonggetrouwden hun witterbroodsweken komen doorbrengen. „Niet, omdat ik zo romantisch ben," aldus de burgemeester, „maar omdat de ervaring me heeft ge leerd, dat de bruidegom een goede in druk op zijn vrouw wil maken en er in die eerste weken een heleboel geld door draait om te laten zien wat voor een „fijne vent" het wel is, en dat is pre cies wat wij nodig hebben." Het Britse ministerie van gezondheid heeft medegedeeld, dat in een door het ministerie opgerichte kliniek voor rokers, 75 procent van de patiënten het roken afleert door een kuur, die alleen bestaat uit voorlichting en pillen. De commissaris van politie in de Amerikaanse plaats Scuntrope heeft de automobilisten in zijn gemeente de raad gegeven om voor ze zich aan het stuur zetten hun vrouw een zoen te ge ven Een kus heeft namelijk een kal merende werking, zo betoogt de com missaris. Een 79-jarige Brit, die niet minder dan 48 jaren van zijn leven achter de trabes heeft doorgebracht heeft tegen over de rechter zijn hartewens geuit sterven in de Parkhurst gevangenis. „Eens," zo zei de grijsaard, „heb ik ge probeerd om een huiselijk leven op te bouwen, maar dat is niets voor mij Een Britse overste, die commandant van een krijgsgevangenenkamp geweest is, heeft een bedrag van 140.000,na gelaten aan een Duitse krijgsgevangene, die bij hem na zijn vrijlating als tuin man in dienst trad. Een boer uit het Engelse Laceby heeft een eis tot schadeloosstelling ingediend bij het Britse ministerie van verkeer. In de directe omgeving van zijn boerde rij is namelijk een nieuwe weg in gebruik genomen en sinds dat moment hebben zijn 900 kippen geen ei meer gelegd. NATUURLIJK houden we allemaal van mooie dingen. Wie dat doet, heeft ergens een betreurens waardig gebrek en mist veel moois in het leven. Het zal iedereen wel eens overkomen zijn, dat men een hele tijd voor een etalage kan staan, genietend van iets heel moois dat daar ligt uitgestald. En dat is heel begrijpelijk en gezond. De meesten van ons zullen ook graag mooie dingen willen bezit ten. Al naar de belangstelling kan dit varieëren van een prachtig ta pijt, schilderijen, fraai antiek, ui tingen van moderne kunst of (wat interesseert) mooie sieraden, ons vrouwen natuurlijk bijzonder In veel gevallen kunnen we ons de aanschaf van een waarlijk kost baar kleinood niet permitteren en blijven we ons vergenoegen met „siertjes" die niet zo duur zijn en er toch wel aardig uitzien. In de meeste gevallen kunnen zij de con currentie met echte kostbare sie raden op den duur niet aan. Veel van die dingen zijn fabriekssiera- den en wat het is, kan soms moei lijk worden gezegd, maar er komt een moment dat ze er of niet meer zo fraai uitzien, of dat ze ons ver velen. Het eigenaardige is echter, dat echt kostbare sieraden, vervaar digd door kunstepaars die spelend met edele metalen en fraaie edel stenen en zo tot een edele schep ping komen, nooit vervelen, laat staan lelijk worden. Er is een bekend Engels spreek woord dat zegt „A thing of beau ty is a joy for ever", hetgeen in het Nederlands vertaald wil zeg gen ,,iets moois is een genoegen voor altijd". En dat blijkt in de praktijk maar al te waar te zijn. Bovendien heeft een echt kostbaar sieraad ook het voordeel dat het nooit zijn waarde verliest, hetgeen van de andere sieraden niet kan worden gezegd. Wat denkt u bijvoorbeeld van zo'n fraaie armband als onze illustratie toont Het is goud met maanste nen. Helaas kan de foto u niet to nen hoe mooi dit sieraad wel is. Het licht speelt er mee en zelfs de grootste leek ziet dadelijk dat dit iets moois is. Veel dames verlangen tegenwoor dig werkelijk zoiets moois te be zitten en zij nemen de moeite er voor te sparen als ze het niet zo ineens kunnen aanschaffen. Ze dragen dan een werkelijk mooi sieraad, dat zijn waarde behoudt en altijd een genoegen blijft om te dragen en naar te kijken. Is dat ook geen ideetje voo£_u

Soester Courant | 1963 | | pagina 9