WEER EEN NIEUWE FORMATEUR. Nieuw materiaal voor de politie. ZELDZAME BLOEI. BELANGRIJK. HET OOG GERICHT OP SMALLE STRATEN. Officiële mededelingen. Onderzoek naar industrie in Soest. De vreemde broeders. SOESTER COURANT NIET VERSCHIJNEN. VRIJDAG 19 JULI 1963. 426 ,AARGANG N0 54' soesterCTourant Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart. 12,10 - per post 12,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Nadat drie katholieke voormannen ge tracht hebben de voorwaarden te schep pen waarop een nieuwe regering gefor meerd zou kunnen worden, heeft de vierde de hem verleende opdracht moe ten teruggeven omdat hij, na allo voor bereidingen, tenslotte toch geen behoor lijke ploeg bijeen kon krijgen. Het is een bijzonder teleurstellend re sultaat na al het gehannes wat er reeds heeft plaatsgevonden eer aan prof. De Quay de opdracht tot formatie werd ver leend en door deze aanvaard. Het is vooral de linkervleugel van de K.V.P. die thans roet in het eten heeft gegooid. Deze vleugel, die het liefst een samengaan met de P.v.d.A. zou zien, is gaan tornen aan de eenmaal door prof. Beel gemaakte afspraken met de fractie leiders van de K.V.P., A.R.P., C.H.U. en V.V.D. Die linkervleugel is van oordeel, dat er in de overeengekomen punten niet vol doende financiële ruimte was gereser veerd voor de sociale eisen. Men wil namelijk de kinderbijslag voor zelfstan digen vrijwel gelijk maken aan die voor werknemers en daarvoor putten uit de staatskas, uit de belastingopbrengsten dus. Maar aan die staatskas zullen in de komende vier jaren toch al verhoog de eisen worden gesteld ten behoeve van de landbouw, van defensie en van onderwijs, zodat er, volgens de rechter zijde, niet veel andere mogelijkheden meer overblijven. Wat moet nu het zwaarst wegen Na tuurlijk is die kinderbijslagregeling voor de kleine zelfstandigen niet volmaakt en staat deze daardoor in een onvoor delige positie ten aanzien van de werk nemers met een zelfde of veel hoger in komen. Het is natuurlijk nog een mooie eis in het ieder jaar kleiner wordende patroon van mogelijkheden op sociaal gebied. Maar gezien de andere noodzakelijkhe den vragen anderen zich af of dit nu bepaald de voorrang moet hebben boven wat landbouw, defensie en onderwijs meer zullen vergen Moet, zo vraagt men zich af, voor die steun de boer maar in zak en as blijven zitten, de defensiekracht van het westen worden verzwakt of moeten onderwijs en wetenschap maar achter blijven bij dat in andere landen Moet voor die steunverlening aan kleine zelfstandigen de kabinetsformatie maar weer mis lukken Er is nu een sfeer van wantrouwen ge schapen tussen de fracties van de A.R.P., C.H.U. en V.V.D. enerzijds en de K.V.P. anderzijds. Nu een gedeelte van laatst genoemde fractie zich niet heeft willen neerleggen bij de toch reeds aanvaarde afspraken over de sociale paragrafen tus sen de vier partijen, lijkt het nauwelijks mogelijk om uit deze vier nog een homo geen kabinet te formeren, tenzij de lin ker vleugel water in de wijn zou doen, hetgeen thans het geval schijnt te zijn. Het gehannes over de formatie had trou wens toch al een minder prettige sfeer tussen de partijen veroorzaakt, waar door het al moeilijk bleek om de juiste mensen op de juiste plaatsen te krijgen Er wordt wel eens geklaagd over de weinige politieke belangstelling die er over het algemeen bij het volk bestaat, maar wat wil men bij zulk krentewegen als nu plaats vond. Dat politieke spel wordt niet begrepen en nog minder gewaardeerd. Het toont slechts het gebrek aan mensen van for maat in de politieke partijen. Er is door de gemeenteraad van Soest een krediet van 10.000,beschikbaar gesteld voor het instellen van een facet- onderzoek betreffende de industrie in onze gemeente. De ontwikkeling van het industriële ap paraat, vooral na de oorlog, zal worden nagegaan, de ontwikkeling per bedrijfs tak van het aantal vestingen, de perso neelssterkte, de omzetten en de huidige situatie hiervan. Dan worden de fac toren onderzocht die van gunstige in vloed zijn op verdere industrialisatie, maar ook de ongunstige en de maatre gelen, die getroffen moeten worden om de gunstige factoren te stimuleren en de ongunstige op te heffen. Dit onderzoek zal worden ingesteld door het Economisch Technologisch In stituut te Utrecht. Het college van B. en W. en de raad is van mening dat een rapport dat na het onderzoek uitgebracht zal worden van groot belang zal zijn, gezien de groei van de gemeente. Bij het onderzoek zal ook aandacht besteed worden aan de verwachtingen ten aanzien van de toe komstige beroepsbevolking en de positie van de industrie ten opzichte van de an dere welvaartsbronnen in de gemeente, nu en in de toekomst. Het college van B. en W. heeft dinsdag kennis gemaakt met het nieuwe rijden de materiaal van de politie, dat opge steld stond achter het politiebureau en de waarnemend korpschef, inspecteur H G. Scholtmeijer, gaf daar een toelichting. De overval- en uitrukwagen is gehand haafd. Uitgerust met een blauw zwaai licht en een oranje zwaailicht is de auto een baken in het verkeer als er een ongeluk gebeurd is en automobilisten gewaarschuwd moeten worden dat zij vaart moeten minderen. Vooral in Soes- terberg is dit van belang, want in dat deel van de gemeente komen de hoge snelheden voor. Een mobilofoon, een luidspreker, een 2- tonige hoorn, drie schijnwerpers op het dak van de wagen die meters ver uitge schoven kunnen worden en alle standen kunnen aannemen en aan de achterzijde flikkerlichten met het woord STOP, waardoor de politie op gemakkelijke en bijzonder duidelijke wijze tot stoppen kan dwingen. De wagen heeft een eigen lichtaggregaat, een centraal schakelbord en uitstekende binnenverlichting, die vooral van belang is bij snelle verhoren. Er kunnen acht mensen mee vervoerd worden en er behoort een kleine aan hangwagen bij voor het vervoer van lijken. De overval-uitrukwagen is niet snel en dat kan ook niet met zoveel apparatuur. Beter uit de weg kunnen de twee pa trouillewagens, die geleverd zijn door N.V. Gebr. v. Kooy In elke wagen kun nen zes man vervoerd worden en er is ruimte genoeg om mensen die in bene velde staat zijn naar het bureau ter ont nuchtering te brengen Ook deze wagens hebben mobilofoons, luidsprekers en zwaailichten. De scooters waren nog niet rij vaardig wat de apparatuur betreft. Ze werden geleverd door de firma H Grift en Zo nen. Ze kunnen een mobilofoonaanslui ting krijgen. Het rijdend materiaal van de politie en de apparatuur mogen er zijn en dat is ook wel nodig in een grote gemeente met een oppervlakte welke die van Amersfoort verre overtreft. Daarbij is het aantal on gevallen in onze gemeente helaas bijzon der groot, zodat de politie in staat moet zijn zich snel te verplaatsen en de be schikking moet hebben over alles wat gebruikt moet worden bij een ernstig verkeersongeval. En dat is nu het geval. Een bekend boek van A. M. de Jong heet „De Vreemde Broeders". Zo kunnen ook de gebr. H., landbouwers aan de Peter v. d. Breemerweg genoemd worden. Zij zijn dinsdag door een overvalwagen van de politie opgehaald, naar het bu reau gebracht, daar verhoord en na het opmaken van proces-verbaal konden ze gaan. Dit proces-verbaal gold diefstal op grote schaal en het in bezit hebben van vuurwapenen en munitie zonder ver gunning. Reeds enige tijd constateerden boeren in de Birkt en langs de Peter v. d. Bree merweg dat er voorwerpen verdwenen, die slechts gestolen konden zijn. Zij deelden dit de politie mee en noem den de gebr. H. als de vermoedelijke daders. De politie zou op onderzoek gaan, maar deed dit onder leiding van in specteur Scholtmeijer zeer omzichtig omdat vermoed werd dat de twee man nen vuurwapenen in huis hadden. De grootscheepse aktie verliep goed en het huis en de boerderij werden grondig on derzocht. Inderdaad kwam veel te voor schijn wat van diefstal afkomstig was en door de eigenaars herkend werd. In een bedstee, de slaapplaats van de broers vond men niet alleen vervuild stro waar op zij lagen, maar ook lompen, waarmee ze zich toedekten en bovendien een ge laden Duits legergeweer. In de woonka mer werd een jachtgeweer met 25 patro nen en in de schuur werden 140 patronen aangetroffen. De dienst van Sociale Zaken werd ge waarschuwd en de heer H. J. van Hal heeft zich ervan kunnen overtuigen dat de gebr. H. onder erbarmelijke omstan digheden huizen. De jongste van de twee broers, de 34- jarige B. H. heeft zich deze affaire zo aangetrokken dat hij naar de Willem Arntzhoeve in Den Dolder gebracht moest worden omdat men een wanhoops daad vreesde. In verband met de jaarlijkse vakantie van ons personeel zal de op DINSDAG 30 JULI en VRIJDAG 2 AUGUSTUS H.H. Adverteerders verzoeken wij hier mede rekening te willen houden. Mej. B. v. Mierlo, Steenhoffstraat 22, is 47 jr. huishoudster geweest bij de burge meester van Uden, M. C. Thijssen, die tien jaar geleden overleden is. Hij kreeg een kleine zestig jaar geleden een plant, die de ene expert een Juca noemt en de andere een Drecena, maar beiden zijn het erover eens dat de plant slechts een maal in de honderd jaar bloeit. Dat is nu het geval en vele tientallen kleine bloemen als klokjes of parapluu tjes vormen de top van de plant, die met de stam ruim drie meter hoog is en het pronkstuk van de tuin van perceel Steenhoffstraat 22 genoemd kan worden. In Indonesië bloeit de plant ieder jaar. PRIJS VOOR K.P.S. Op 8 juni nam K.P.S. deel aan bedrijfs- sportwedstrijden in Maastricht, waar voor onder meer teams uit België en Duitsland uitgenodigd waren De wed strijden zijn enige weken achtereen ge houden en thans is bekend dat K.P.S. de Fair-Play-Cup gewonnen heeft die be schikbaar gesteld was door de commissa ris van de koningin in de provincie Lim burg. Een jury kende K.P.S. 100 punten toe voor de perfecte opkomst, het ge drag tegenover de eigen spelers en de tegenstanders, het gedrag tegenover de scheidsrechter en de grensrechters en het gedrag na afloop van de wedstrijd. De tweede plaats was voor V.C.G., de derde en vierde plaats respectievelijk voor de Maastrichtse clubs Helpoort en B.C.M., de zesde plaats voor een team uit München-Gladbach, de tiende voor een club uit Aken en de twaalfde voor een club uit Keulen. Nummer twee had 94 punten en nummer 3 behaalde er 93. DIPLOMA-UITREIKING OP DE KONINGIN EMMA HUISHOUDSCHOOL. Voor de tweede jaars leerlingen van de Koningin Emma Huishoudschool was het woensdag een bijz.ondere dag. 's Middags zouden de diploma's en ge tuigschriften worden uitgereikt. Om half drie opende de directrice van de school, mejuffrouw A. M. E. Jirris, met een hartelijk welkomstwoord de gewich tige bijeenkomst. Zij sprak er haar vreugde over uit, dat behalve bestuurs leden, gecommiteerden en de consulente van het leerlingenstelsel, ook ouders, pa tronessen en leidsters van kleuterscho len aanwezig waren. Het afgelopen cursusjaar is ondanks enige langdurige ziektegevallen onder personeel en leerlingen een goed jaar ge weest. Over het algemeen is er prettig en flink gewerkt. Regelmatig huiswerk maken en leren geeft een goede voorbe reiding voor het examen. De voor de huisvrouw zo belangrijke vakken gezondheids- en voedingsleer wa ren beter geleerd dan voorheen. Ook maatschappelijke oriëntatie kwam beter uit de bus. Helaas moesten enige leerlingen worden afgewezen, doch aan 27 kan het getuig schrift van de Primaire Opleiding wor den uitgereikt. Daarnaast nog 7 diploma's voor de kleu terhulpen, die waren opgeleid volgens het leerlingenstelsel. De voorzitter van de school, de heer L. Fama, richtte zich daarna tot de ge slaagden. Ook hij feliciteerde met het behaalde succes en gaf vooral de kleu terhulpen de raad, hun werk met het hart te doen. Wie liefde geeft, liefde heeft. Hierna volgde een gewichtig moment, het tekenen en in ontvangst nemen van de diploma's. De consulente van het leerlingstelsel, mejuffrouw G. E. Brou wer, speldde hierbij de kleuterhulpen het insigne, behorende bij het diploma, op. Na een korte pauze was het woord aan de leerlingen. Met enkele welgemeende woorden bedankten zij voor hun prettige opleiding en overhandigden cadeaux en bloemen. Geslaagd voor het getuigschrift der Pri maire OpleidingGerry van Altena, Annie Bast, Rietje van Brummelen, El len Cooiman, Yvonne van Doorn, Miep Gerritse, Willy de Gooyer, Ineke Keizer, Bea Mans, Gea Roodhart, Janny de Rui ter, Thea Geval, Andrea van Os, Elly de Beer, Marga Christiaans, Loes le Clercq, Marga van Doorn, Marja van Hornsveld, Adrie van Klingeren, Lieneke Natter, Joke Oosterbroek, Willy van Rou wendaal, Liesbeth van Setten. Ria Vrieze, Netty Anders, Ina Lahnstein en Corrie van den Broek. Voor de praktijkvakken slaagde boven dien Carmen Hurtado. Geslaagd voor het diploma Kleuterhulp Irma Brandsma, Bertie van Eek, Margo Groen, Hannie den Hartog, Corrie Rey- nen en Janny Weiffenbach. Geslaagd voor het Klimroosdiploma-C Twee raadsleden uit Soesterberg hebben er tijdens de raadsvergadering van woensdagavond op gewezen dat er in Soesterberg straten zijn waar je met een auto soms niet door kunt. Ze zijn smal en als aan de ene kant auto's geparkeerd staan, terwijl aan de ande re kant een bakker of melkleverancier zijn gesaneerde klanten bezoekt is er geen doorkomen aan. Die bakker en die melkleverancier doen hun werk in alle gemoedsrust en daar in hebben ze gelijk. Wie er niet door kan moet maar omrijden. Per slot van reke ning is het niet hun schuld dat de man die de plannen voor die straten maakte iets tegen auto's had. Soesterberg werd aangeroerd, maar Soest had ook genoemd kunnen worden. De Beetzlaan is gelukkig lang, zodat de auto's niet in een lange aaneengesloten rij geparkeerd staan, maar wie daar soms zig-zaggend rijdt vraagt zich wel eens af wat we daar met die onzinnige brede trottoirs moeten doen. Daaraan heeft niemand behoefte. In Soest-Zuid is het weer anders. Daar hebben bijvoorbeeld de Staringlaan en de Betje Wolfflaan prachtige plantsoenen en aardige trottoirs, maar van de rijweg blijft dan ook niet veel meer over als er auto's aan beide kanten geparkeerd staan. Ook ontworpen door een man die gek op fietsen is en die een tiental jaren ge leden niet in de gaten had dat men spoedig in ons land huis aan huis een auto zou hebben. Misschien kunnen de ergste gevallen eens onder handen genomen worden als er geld is. Plantsoenen zijn heel aardig, maar in Soest, met bos en duinen naast de deur, hebben we hieraan minder behoefte dan aan straten waarin men gehinderd wordt omdat leveranciers bezig zijn hun nuttig werk te verrichten. KANTMAN. Plonia Abbel, Willy Jonker, Miekë Re- nooy, Margo Groen, Hannie den Hartog, Corrie Reynen en Janny Roodhart. Bevorderd naar de tweede klasse der Primaire Opleiding Sonja Boom, Rietje v. d. Bunt, Nellie Doorn, Rina Hofman, Janny Hop. Ina v. d. Kieft, Jopie Lan- ser, Annelies Vernet, Marja Wolfsen, Ina van Tricht, José Hauser, Ria Boltjes, Kitty Dekkers, Annie de Graaf, Suzan Hilstra, Bea Huurdeman, Nellie Jacobs, Nel van Leeuwen, Rita de Liefde, Ria Leertouwer, Annemarie v. Oostrum, Joke van Ouwerkerk, Corrie van Schaffelaar, Wilma Slijper, Els Smit, Annelies Van- denbroucke, Bep visser, Betsy de Zoete. Gerda de Boer, Nellie v. d. Broek, Rini Brons, Rietje Dekker, Ina de Gier, Bertie v. d. Kieft, Hieke v. Maaren, Sylvia Muts, Marion Overeem, Annemarie v. Papen, Marian v. Uitert, Willy Vedder, Ankie Veldhuizen, Stasia Zahaczewski, Corrie Hildebrands en Henny Kok. DRANKWET Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis dat op 15 juli 1963 bij hen in ingekomen een ver zoek van H. Smits, wonende te Hilver sum, Snelliuslaan 40, om een verlof B in de benedenlokaliteit van het perceel Van Weedestraat 15. Binnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kunnen tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij hun college worden inge diend. Soest, 19 juli 1963. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn om aan J. A. Berveling, Bartolottilaan 44, alhier, op zijn daartoe' gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van stal len ten behoeve .van een manege, op het perceel, gelegen aan de Bosstraat, kada straal bekend gemeente Soest, sectie G, nummer 4674, zulks in afwijking van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het gedeelte der gemeente gelegen ten Noor den van de spoorlijn Utrecht-Amers foort, doch conform het uitbreidingsplan regelende de bestemming van gronden gelegen tussen de spoorlijn Utrecht- Baarn en de Bosstraat (partieel plan Bosstraat) welk plan achter nog geen rechtskracht heeft. Alvorens een definitieve beslissing te ne men stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnnn een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 19 juli 1963.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1