:/- „DE PAARDENKAMP". DOSCH KWAK KAPKINST NIEUBORG VAN BUUREN Firma G. van de Pol D. ENGEL M. TUSSEN Na de Tour de France, HET KAPERSCHIP PERMANENT-WAVE, TWEEDE BLAD Volg nu een cursus Autorijden 10 lessen f45.- incl. theorie Onderlinge wedstrijden van Crescendo. Loodgieters werkzaamheden. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool 100.000-ste bezoeker in natuurbad. Rouw- en Trouwkleding Politie telefoon 4444 en 4445 HET BEJAARDENHUIS VOOR OUDE PAARDEN. Het is wel sneu een oude trouwe werker en vriend naar de slager te moeten brengen. Wij brachten een bezoek aan het in onze gemeente thans wel alom bekende bejaardenhuis voor oude paarden „De Paardenkamp" aan de Klein Engendaal- weg en wanneer wij met de heren P. M Wijsmuller en C. J 't Hart, de voor zitter en de secretaris van de afdeling Soest van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, die toezicht houden en leiding geven aan de Stich ting „De Paardenkamp" het terrein be treden, zien we in de eerste wei twee paarden samen lopen te grazen. Bij on ze nadering komen ze prompt naar het hek. stand gekomen De heer 't Hart wist, dat er in Engeland al tientallen jaren een dergelijk paarden- rusthuis bestaat. De organisatie daar heeft het gemakkelijk gehad. Een rijke adelijke dame vermaakte haar hele landgoed en geld aan dit doel en dus kon men in Engeland op grote schaal overgaan tot het opnemen van paarden. In Zwitserland bestaat eveneens zo'n rusthuis, gesticht door een Zwitserse schrijver en journalist, die jaren lang geheel Europa te paard doorkruiste. Doordat deze man jarenlang met zijn paard als beste kameraad optrok, voelde hij er weinig voor het dier toen het ouder werd en zijn werk niet meer kon volbrengen, te laten afmaken. Hij werd de stichter van het Zwitserse paardente- huis, waar zijn eigen paard uiteraard de eerste inwoner werd. Jopie, de schimmel (24) en Janus (25) in de wei. Op de ach tergrond het oudste paard Corrie (35). „Zo, Jopie", zegt de heer 't Hart tegen de schimmel, „kom je eens even kijken Neen, ik heb niets voor je deze keer Het hoofd van de schimmel wordt opzij gedrukt door een ander nieuwsgierig hoofd en wel dat van een donkerbruine hengst, die de naam Janus draagt. De heer De Heus, die de dieren verzorgt, vertelt ons dat Jopie 24 en Janus 25 jaar oud is. Dat zijn respectabele leeftijden voor paarden. Maar zij zijn nog met de oudste op De Paardenkamp. In het weitje er achter zien we een flinke, mooie mer rie staan, die luistert naar de naam Cor rie en die is niet minder dan 35 jaar oud. Corrie is een Oldenburger, haar hele leven goed verzorgd, dat kun je goed zien en toen tenslotte de boer zijn bedrijf aan de kant deed, wist hij niet wat hij met Zijn oude, trouwe makker moest beginnen. Hij dacht er niet aan om het dier te laten afmaken. Verkopen kon ook niet, want wie koopt een paard van over de dertig jaar? Ouwe Jaap werd gepensioneerd. Gelukkig werd juist in april 1962 de Paardenkamp geopend en de boer kwam met de heren van de stichting tot een akkoord, waarbij Corrie in het rust huis werd opgenomen en zo werd zij de eerste inwoonster van de Paarden kamp. De krant hielp Reeds gedurende vijftien jaar liep de heer 't Hart met zijn plan rond maar hij zag geen kans het te realiseren. Oh zeker, hij had er met zijn vrienden wel eens over gesproken, maar terloops, totdat een Nederlands dagblad een uit gebreid artikel publiceerde over het vijf enzeventigjarig bestaan van het. Engel se paardenrusthuis. Die avond was er juist bestuursvergadering van de afdeling Soest van de dierenbescherming en de heer 't Hart toonde zijn medebestuur ders het artikel. Het toeval speelde een belangrijke rol, want juist daarvoor was de voorzitter, de heer Wijsmuller, in contact gekomen met een grondeigenaar, die aan de Klein Engendaalweg een stuk weiland had liggen dat hij niet voor eigen doeleinden nodig had zodat de heer Wijsmuller deze grond geclaimd had. Door het artikel enthousiast geworden voor het idee met daarbij de toevallige mogelijkheid om de grond aan de Klein Engendaalweg te pachten, besloot men de sprong in het duister te wagen en een paardenrusthuis te stichten. Hoge kosten. Natuurlijk bleek er heel veel te doen, want het terrein moest voor het doel geschikt gemaakt worden, er moesten In segmentbouw vervaardigde reeks boxen, waarin de dieren een goed onderkomen vinden. Al spoedig volgden verschillende andere paarden, zoals Frits, een Shetland pony van 16 jaar. De laatste aanwinst is ouwe Jaap die nummer zes werd op de res pectabele paardeleeftijd van 25 jaar, een gewezen orgeldraaierspaard. Evenals alle anderen heeft Jaap een hele ge schiedenis. Hij werd in Haarlem ontdekt bij een woonwagen. Het dier was in ernstige verwaarloosde staat en de afdeling Haar lem van de Dierenbescherming wilde zich over het paard ontfermen. Maar uiteraard gaat dat niet zo eenvoudig. De eigenaar voelde daar niets voor, want het dier betekende voor hem een onder deel van zijn broodwinning. Doch daar stond tegenover, dat hij het dier geen behoorlijke verzorging en voeding kon geven, waardoor gezondheid en leven van het paard in gevaar waren. Na lang onderhandelen werd het paard, zoals men dat noemt „afgekocht", waarna het op de Paardenkamp een goed onderko men vond. Buitenlandse voorbeelden. Samen met onze gastheren bezichtigden we de weiden en stallen. Deze stallen zijn waarlijk juweeltjes. Och neen, er wordt niets overdreven, maar alles is efficiënt, handig gebouwd in een soort pas-toe boxensysteem en zindelijk. Hoe is deze unieke instelling eigenlijk tot onderkomens worden opgericht voor de te verwachten dieren en de heer De Heus, beheerder van het dierenasyl, even verderop aan dezelfde weg, werd ge vraagd of hij ook de verzorging van het kamp op zich wilde nemen. Maar met het stichten van zo'n paarden rusthuis is men er niet. Voor een der gelijk werk is geld nodig. Op allerlei manieren poogden de stichters publici teit te krijgen en zij stelden hun giro nummer 631.624 en hun bankrekening bij de Rotterdamse Bank te Soest open voor de ontvangst van vrijwillige bij dragen, die prompt uit het hele land binnenkwamen. De Paardenkamp kon starten en de officiële opening vond op 14 april 1962 plaats. Toch blijft een dergelijke stichting een grote moeilijkheid opleveren en wel wat de financiën betreft. En dat is ook begrij pelijk. Men trekt zo min mogelijk paar den aan, want de kosten moeten be perkt blijven. Men gaat dus niet zelf op stap om oude paarden te zoeken en deze in het tehuis onder te brengen. Neen, men wacht af. In noodgevallen. Het rusthuis is een mogelijkheid die openstaat voor eigenaren die hun die ren niet naar de slager willen brengen, maar ook niet in de gelegenheid zijn hun paard of paarden zelf die onbezorg- DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA. 5 jaar garantie - Bosch service Stroomverbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 122 L 1298.- tot 220 L. 1648.-. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 de oude dag te geven, door gemis aan weiland, onderkomen, verzorging en der gelijke. Verschillende van de in de Paar denkamp aanwezige dieren zijn daar ge komen door een overeenkomst die de eigenaar trof met de stichting. Slechts in noodgevallen, zoals met het orgel draaierspaard Jaap grijpt de dierenbe scherming in of zijn het privépersonen die inspringen, bijvoorbeeld, zoals dat in Haarlem gebeurde met een grote actie in de couranten. Buiten de kosten die de stichting heeft voor pacht der gronden, bouw en onder houd der opstallen, kosten personeel en dergelijke, kost een paard dat zich in het rusthuis bevindt, de stichting per maand nog zo'n 100,Dat betekent voor de zeven paarden die er nu zijn, niet minder dan zeven maal twaalfhon derd gulden dat is zo'n ƒ8400,per jaar. Elk paard dat er bij komt kost dus twaalfhonderd gulden per jaar aan de stichting, die financieel los staat van de dierenbescherming Dit neemt niet weg, dat de organisatoren blij zijn met wat zij in ruim een jaar hebben weten te bereiken en zij zien de toekomst met vertrouwen tegemoet. Dameskapper toont U an. Dat U betere Permanent In een stad niet vinden kan Als reklame iedere MAANDAG, geheel compleet, half geld, f 12.50. NIEUWEWEG 100 bij het nieuwe station Soest-Z., tel. 4026. RUIL VAN GROND. De gemeente heeft met de heer A J. de Bruin in de Molenstraat een ruiling van grond aangegaan. Hij krijgt aan dezelfde straat een perceel grond en staat het perceel met de woning Molenstraat 10 af. Deze ruil is noodzakelijk in verband met de bebouwing van de Eng. De gemeente moet 37.000,toebetalen De heer De Bruin mag de woning zo lang mogelijk zonder betaling van huur bewonen, in ieder geval tot bekend is dat hij een nieuwe woning mag bouwen op het perceel dat hij krijgt. Als blijkt dat de gemeente de woning eerder no dig heeft dan is de heer De Bruin be reid tijdelijk een flat te betrekken, mits de gemeente 250,voor verhuizing en provisorische inrichting wil betalen. Omdat de overdrachtskosten voor reke ning van de gemeente zijn is voor de financiering 38.000,nodig. BETER DAN GOED IS EEN HOLLYWOOD HOED. Dames tweede graad 1: mej. A. v. d. Brink. 2. mej. A. Wigtman. 3. mej. Th. Dorrestein. Derde graad 1 mej A. Hil- horst. 2. mej. L Verschoor. 3. mej. T. Engberink. Heren 1. G. Dorrestein. 2 F. Engberink. 3. K. Engberink. Jongens van 12-16 jaar tweede graad 1. Ad Quick. 2. Rinus Valk. 3. Henk Lelie- feld. Derde graad 1. Gert v. d. Hoed. 2. Karei van Ewijck. 3. Jos Hoffmann. DUIVENVLUCHT. De duiven van „De Zwaluw" vlogen 314 km vanaf Tergnier. Er waren 112 duiven in concours. Ze werden om 6 30 uur met z.w.wind gelost. De eerste duif kwam om 10.02.58 uur aan. De snelheid was 1470,40 meter per minuut. De laatste prijswin nende duif arriveerde om 10.06.58. De uitslag was C v. Soest 1 9 14. G Rijksen 2 4 8 22 H Gorissen 3 6 12 15. J. Ottens 5. J v d Brakel 7 13 18 F Reijerse 10 20 21 H Woudstra 11 A v Dorrestein 16 17 19. Vanaf Ruffec vlogen 73 duiven van „De Zwaluw" 780 km. Ze werden om 6 uur met z.w wind gelost. De eerste duif ar riveerde om 15.04.25 uur. De snelheid was 1430.60 meter per minuut. De laat ste prijswinnende duif kwam om 15.37.22 uur aan De uitslag was G. Rijksen 1 4 9 16 18 J Ottens 2 3. C. van Soest 5 11 J v. d Brakel 6 7 C v. Kllngeren 8 12. H. Go- rissen 10 17. Th. Wigtman 13. R. Vos kuilen 14. B Roest 15. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 19 JULI 1963. AUTORIJLES AUTORIJLES Instructeur met meer dan 20 jaar rijervaring. NIEUWE LES AUTO'S. AUTORIJSCHOOL Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 AUTORIJLES AUTORIJLES In de Mariaschool hebben leden van de rk. gymnastiekvereniging Crescendo on- derlingen wedstrijden gehouden. In sep tember zal nog een groep aspirant-dames aan de beurt komen en dan zullen de clubkampioenen bekend gemaakt worden. De vakantie van de vereniging begint op 22 juli en eindigt op 31 augustus. De uitslagen van de onderlinge wedstrij den zijn Meisjes 9-12 jaar tweede graad 1 Mies Onwezen 2. Henny Rebel. 3. Irene v. d Broek, Derde graad 1 Ria Tolboom. 2 Lieke de Rond. 3. Ietje Smit. Jongens 9-12 jaar tweede graad 1. Majel Lustenhouwer en Gerard Dorrestein; 2 Frans Dijkman en Tonny Bosch. 3. Ted Sas en René v. d. Horst. Meisjes 11 en 12 jaar tweede graad 1 Carla Hilhorst. 2. Gertruud Krovotzik. 3 Marijke Hilhorst Derde graad 1. Elly Verhoef. 2 Truus Vughts. 3. Joke Hou- dijk. Meisjes 11 en 12 jaar tweede groep, tweede graad 1 Paula Soeterik. 2. Ria Dorrestein. 3. Loes van Steen en Jos van Zadelhoff. Meisjes 11 en 12 jaar derde graad 1 Ans van Breukelen. 2. Anke Schalkx. 3 Hilda de Ronde en Marjan v. d Berg Meisjes 13-15 jaar tweede graad 1. Aga- tha van Dijk. 2. Marga Eggenkamp. 3 Edith de Clippelaar. Derde graad 1 Hanneke Hilhorst. 2. Loes Jak. 3. Mieke Eggenkamp. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw VERENIGING VAN HUISVROUWEN. Voor de meeste verenigingen die in de winter aktief zijn betekenen de zomer maanden een volledige periode van rust. Dat is bij de afdeling Soest-Baarn van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen besüst niet het geval. Woensdag was er een bijeenkomst in de Pekingtuin en op woensdag 7 augustus wordt een excursie gemaakt naar de Unüever in Rotterdam, terwijl op 5 september de fabrieken van Albert Heijn in Zaandam bezocht worden. Op 21 augustus is er een koffie-ochtend in het Oranje Hotel en op 11 september in ho tel Royal te Baarn. Op 24 september wordt het nieuwe sei zoen geopend met een bijeenkomst in „Het Brandpunt" te Baarn. Dan is er een quiz, die geleid wordt door mej. A J. Sluis. Op 24 oktober wordt de ge westelijke dag in de Karseboom te Hil versum gehouden. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Dinsdagmiddag is de 100.000-ste bezoe ker van dit zwemseizoen door de voor zitter van de Stichting Natuurbad, wet houder K de Haan en de directeur van het bad, de heer Th M. Peet, verwel komd. De achtjarige Marga Tool was de gelukkige De 16-jarige Riet Tool was nummer 100.001. Marga kreeg een abon nement voor 1964 en een boekenbon en haar zusje een boekenbon Die werd ook gegeven aan de 99.999-ste bezoeker de negenjarige Johan Grohben. Het vorig jaar passeerde de 100.000-ste bezoeker pas op 19 augustus de loketten. Toen was het aantal bezoekers over het gehele seizoen 125.000. Het ziet er dan ook naar uit dat dit jaar de 200.000 be reikt zal worden Daarmee zal dan het record van 1959 (184.000) verbeterd zijn Toen kwam de 100.000-ste bezoeker op 11 juli. De meeste bezoekers noteerde men dit jaar van 1 juni tot en met 13 juni. Toen bezochten 58.000 zwemlustigen het bad. Er zijn thans 5055 abonnementen in om loop en dat is 1 abonnement op zes in woners. v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 WEEKEND-WIJDING. In de Julianakerk wordt morgenavond, te 8 uur, wederom een weekend-wijding gehouden. Het navolgende programma zal worden uitgevoerd Orgel Preludium in G-klein, Joh. Seb. Bach. Declamatie Fragment „Ik geloof", Gabriël Smit. Zang Gott soll allein mein Herze haben. Joh. Seb Bach Toespraak Durf te leven. Orgel Fuga in G-klein, Joh. Seb. Bach. Medewerkenden aan deze avond zijn Prof. dr. K. Dijk, spreker: mevr. Ine Kooy, zang Maarten Kooij, orgel Ma ria Maatman, declamatie. De Tour de France is afgelopen en de vijftigste winnaar van deze monsterrit is bekend. In 1903 werd de tour voor het eerst ver reden, doch door de twee wereldoorlogen in totaal tienmaal niet. Jacques Anquetil heeft het record verbeterd, waarvan hij sinds vorig jaar met de Belg TTrijs en zijn land genoot Louison Bobet houder was Thijs won driemaal (1913, 1914 en 1920), Bobet eveneens (1953, 1954 en 1955), terwijl Anquetil in 1957, 1961 en 1962 won. Dit jaar kon hij het record dus verbeteren en hij heeft het gedaan, zoals verwacht werd, In 1959 startte de Tour de France voor het eerst in Amsterdam en de man die in 1903 voor de eerste maal won kwam naar ons land Precies zestig jaar gele den was hij de eerste winnaar van deze monstertocht, die hem blijkbaar geen kwaad heeft gedaan, want hij is nog steeds in leven. In 1903 tot en met 1908 wonnen Fransen Het waren Garin, Cornet, Trosselier, Pointier en Petit-Breton. In 1909 diende zich voor het eerst een niet-Fransman aan en de zege ging naar de Luxemburger Faber. Lapize en Gar- rigou, beiden Fransen, Defraye, Thijs en nog eens Thijs, beide Belgen, wonnen de resterende wedstrijden voor de eerste wereldoorlog. Van 1915 tot en met 1918 werd geen Tour de France gereden omdat de Duitsers voor de eerste maal in deze eeuw een oorlog begonnen en zich al vechtend op Franse bodem bevonden. Ze konden beter vechten dan wielrennen, al verlo ren ze de oorlog, want nooit heeft een Duitser de Tour de France gewonnen In 1919 won de Belg Lambot en in 1920 zijn landgenoot Thijs, in 1921 de Belg Scieor en in 1922 diende zich Lambot voor de tweede maal als winnaar aan. In 1923 was het een lid van de beroemde Pelissier-wielrenfamilie die de gele trui opeiste en daarna kwamen de Fransen er enige jaren niet aan te pas omdat de Italianen zich aandienden. Bottechia won tweemaal, de Belg Buysse won in 1926 en de Luxemburger Frantz in 1927 en 1928, terwijl de Belg Dewaele in 1929 de zege voor zich opeiste. Daarna waren de Fransen weer een hele tijd aan bod en beroemde mannen als Magne, tweemaal, Lequcq, tweemaal en Speicher zorgden ervoor dat de gele trui vijf jaar achtereen in Frankrijk bleef. Toen was het vele jaren afgelopen met de Franse overheersing en die kwam pas terug na de grote tijd van de Ita lianen Bartali en Coppi. Romain Maes, Belg, won in 1935 en Sylvère, zijn land genoot, in 1936. Een Franse zege in 1937 door Lapebie. maar het volgend jaar won Gino Bartali, die lang genoeg als ren ner schitterde om tien jaar later op nieuw een overwinning te kunnen beha len. Sylvère Maes won voor de tweede maal in 1939 en daarna duurde het tot 1947 voor er weer een Ronde van Frank rijk was, want opnieuw had een oorlog roet in het eten gegooid. De kleine Fransman Robic won in 1947, Bartali in 1948 en Fausto Coppi in 1949. Het jaar daarop diende zich twee ster ke Zwitsers aan. Kübler won in 1950 en „mooie Hugo" Koblet in 1951. Het jaar daarop won Coppi en in deze periode begonnen de successen voor de Nederlan ders. Brinkstraat 15 - Baarn - Tel. 02954-2525 KOOPT Antiek - Curiosa - Kristal - Goud en Zilver - Boeken - Antieke Prenten. H. WESTERHOF - Makelaar-Taxateur. Wim van Est, Wout Wagtmans en Jan Nolten bewezen dat ze het beter kon den dan de Nederlanders die voor de oorlog deelnamen aan de Tour de France. Menige etappe werd gewonnen en vaak reed een Nederlander in de gele trui. Wim van Est zag zelfs kans in deze erekleding gestoken een val in een ravijn van 70 meter diepte te maken en het er goed af te brengen. Driemaal won Bobet, in de jaren 1953 tot en met 1955. In 1956 was het de Frans man Walkowiak en in 1957 Anquetil. De Luxemburger Gaul behaalde de zege in 1958, maar na dat jaar heeft hij nooit meer een prestatie van betekenis in de Tour de France geleverd. Ook dit jaar was hij een kleurloze figuur, die weinig presteerde en tenslotte maar uitviel. Bahamontes, die ieder jaar de bergprijs wint, werd winnaar van de tour in 1959, Nencini in 1960 en daarna was Anquetil niet meer te verslaan. Het is jammer dat geen enkele Neder lander ooit kans gezien heeft te winnen en dat Nederlanders het niet verder heb ben kunnen brengen dan een vijfde en zesde plaats in het eindklassement, res pectievelijk voor Woutje Wagtmans en Geldermans.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5