Lati ^4 HRE Og Samen in één rood complot. Smit's Pockethall MARCHAL HAARMODE MOSKOU OP TWEE FRONTEN. EXfl" I en II, FOTO VAN ESSEN Loodg G. v Wegens v van 19 ju GARI 0FENIN RAAD E maar so en d WASSERIJ GELRIA EDE 3> Voor 'n goed rapport geeft U een BOEK kkers VOOR AL UW LIKEUREN SLIJTERIJ BROUWER ZN. Diploma-uitreiking bij brandweer. VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Filmclub Eemland. V00R AL \N WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. Reeds vanaf f 175.-. Alleen vo tel. 29 Grootst Sensatie Vrijblij Bussum Raadhui Telefooti CHRISTINE KEELER - DR. WARD MARIA NOVOTNY - TOWERS EN WENNER STRÖM Een samenloop van aanvallen op het vrije westen, gekristalliseerd in de za ken Christine Keeler te Londen, de lichte vrouwtjes bij de U.N.O. in New- York, de zogenaamde „callgirl-ring" aan de Via Veneto in Rome en de zaak Wennerström in Stockholm, laten over duidelijk de meesterlijke regie zien in spionage-zaken, zoals deze ons op een gevaarlijk grootse wijze door de Russi sche geheime dienst, grootmeester op het gebied der internationale spionage, wordt aangeboden. De val van de minister van oorlog en de staatsraad der Engelse koningin, John Profumo, was groot en het ver trouwen in harer majesteits ministers werd daardoor ernstig .geschokt, toen bleek dat het niet zomaar een rendez- vous betrof, doch dat achter de ver houding met Christine Keeler meer school en dat er sprake moest zijn van het vooropgezet verstrikken van uitge zochte hooggeplaatste figuren in een gevaarlijk web waarover de naar Rus land teruggeroepen marine-attaché, ka pitein Eugene Iwanow, ons meer zou kunnen vertellen. Hij was immers de leider van de Russische spionage in het oude Engeland. Bijna gelijktijdig volgde de aanhouding van de Tsjechische mdvrouw Maria Novotny in New-York. Deze dame on derhield blijkbaar met dezelfde bedoe lingen méér dan vriendschappelijke betrekkingen met zekere U.N.O.-functio narissen en met bepaalde diplomaten aan die instelling toegevoegd. En ook deze mevrouw Novotny, nicht van de staatspresident van de „volksrepu bliek" Tsjecho-Slowakije is op haar beurt weer bevriend met dr. Ward in Londen en met de Britse televisie-pro ducer Harry Alan Towers, die niet al leen een aantal lieftallige vrouwtjes bij de Verenigde Naties introduceerde, doch ook de organisator en leider bleek te zijn van de zogenaamde „callgiri-ring" aan de Via Veneto te Rome. De Amerikaanse geheime dienst (C.I.A.), die belangstelling bleek te hebben voor uit Steenhoffstraat hoek Raadhuisstr. onze producer, moest echter vaststellen dat deze „verdienstelijke" man inmid dels naar Praag was uitgeweken. In Rome kon hij immers ook zijn gezicht niet meer laten zien in verband met het feit dat nog niet zo lang geleden 'n zekere Christa Wanninger, afkomstig uit München, van het leven werd be roofd omdat ze teveel wist. king met de veiligheidsdienst aldaar goed werk, doch het zou nog tot 20 juni '63 duren vooraleer men tot een arrestatie kon overgaan. Een aantal daarvoor in aanmerking ko mende hoge functionarissen werd gescha duwd en ook oud-kolonel Stig Erik Con- stans Wennerström, oud-kolonel en oud adjudant van de koning van Zweden, werd een jaar lang onopvallend door re chercheurs gevolgd en zo werd ondermeer vastgesteld, dat de oud-kolonel op een dag aan één der loketten van een bij kantoor van een Zwitserse bank een hoog bedrag aan geld inde, dat afkom stig bleek te zijn uit Moskou. Er bleek echter meer, veel meer. Hoe kwam hij er toe Wennerström, deskundige in luchtmacht zaken in zijn land, werd in 1940 als plaatsvervangend Zweeds luchtmachtatta ché naar Moskou gedirigeerd en daar maakte hij voor het eerst kennis met agenten van de Russische geheime dienst. Hij verbleef aldaar tot en met 1942 en werd daarop naar zijn land te ruggeroepen In 1949 werd hij door zijn regering hernieuwd naar Moskou gezon den, nu in de hoedanigheid van attaché en van dat tijdstip af is hij voor de Russen gaan werken. In 1952 werd Wennerström benoemd tot luchtmachtattaché in Washington en te vens door zijn regering aangewezen en belast met de aankoop van vliegtuigen en van boordwapens van die toestellen. Uit alles bleek dat Wennerström uitstekend voor zijn taak was berekend en daar naast over diplomatieke gaven beschikte. Eind 1957 naar Stockholm teruggeroe- EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 61 Telefoon 2551 pen, volgde zijn bevordering tot kolonel en werd hij met de leiding van de sectie commandozaken luchtmacht van de Zweedse generale staf belast, welke funk- ties hij tot aan het einde van zijn dienst tijd in 1961 heeft vervuld. Op een dag in de nazomer van 1957, zo stelden de rechercheurs vast, had de luchtmacht-attaché te Washington een „avontuur" met een achttienjarige jonge man van de Amerikaanse nationaliteit. Het bleek niet zijn eerste escapade te zijn op dit terrein, terwijl ook bleek dat de kolonel, ondanks zijn goed salaris en hoge toelagen aan zijn bijkomende funkties verbonden, voortdurend in geld nood verkeerde. Van beide zeer belang rijke bijkomstigheden was de Russische geheime dienst reeds veel eerder op de hoogte en het was dus eenvoudig de be trokkene te benaderen. De ontmaskering van Wennerström de monstreerde weer eens overduidelijk hoe diep de Russische geheime dienst in het westen is binnengedrongen. Het verhoor nam vijf volle dagen en nachten in beslag en werd bekroond met een volledige bekentenis. Wenner ström verklaarde ondermeer 1) verraad te hebben gepleegd ten op zichte van Zweden, door aan de Russen bijzonderheden te hebben medegedeeld inzake de Zweedse luchtafweer en over het radar-waarschuwingssysteem in dat land, bekend onder de naam „Stril 60" In de woning van de gewezen kolonel vond de recherche een volledige appa ratuur voor het vervaardigen van micro films, die hij jarenlang gebruikte voor het fotograferen van alle documenten die door zijn handen gingen. Aan de sowjet-ambassadeur in Zweden werd in middels een protestnota overhandigd. Ex-kolonel Wennerström ontving van zijn Russische opdrachtgevers jaarlijks een vergoeding van pl.m. 38.000. Gelet op het een en ander komt het bezoek van de Russische premier, Niki- ta Chroesjtsjow in de aanvang van 1964 aan Zweden wel op zeer losse schroeven te staan. In aanwezigheid van de heren Breede- veld, de Bruin en IJzerman, die zich verdienstelijk maakten als comitéleden bij de viering van het 40-jarlg bestaan van de brandweer en de heer Vanden- broucke, instructeur van de Soester brandweerlieden, heeft de burgemeester dinsdagavond in de brandweercentrale diploma's aan brandwachten eerste en tweede klas, pompbedienden en hoofd brandwachten uitgereikt. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat er naast een prettige feestviering rond het jubileum gewerkt was en dat de leden van het korps zich steeds be kwaamden. Hoe belangrijk het is een goed brandweerman te zijn is vooral de laatste week weer gebleken, toen enige malen uitgerukt moest worden om te blussen. Het is dan ook nodig dat er cursussen gevolgd worden om de tech niek van het blussen en alles wat met de brandweer te maken heeft goed on der de knie te krijgen. De burgemeester wenste de commandant geluk met het feit dat de leden van zijn korps zich beijveren een goed brandweer man te zijn Het feit dat ze cursussen LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 volgen en proeven van bekwaamheid af leggen moet voor hem een geruststelling zijn als er bij branden handelend op getreden moet worden. Hierna reikte de burgemeester de vol gende diploma's uit Brandwacht twee de klas R. A van 't Klooster, brand wacht eerste klas E v. d Baan, T. Spelt, G. de Rooy, B. Koppen, J, v. Dasselaar, D. Fritz en J. J. Luijben pompbediende J. F. Groart, J. Veenendaal, P Huizinga, R. A. van 't Klooster, M. Oskamp, E. v. d. Baan, J. J Luijben, J. v Dasselaar en T. Spelt; hoofdbrandwacht J. F. Groart, P Huizinga en J Veenendaal. Commandant W. Groart dankte de bur gemeester voor het uitreiken van de di ploma's. Het is prettig te ervaren dat de leden van het korps alles voor de brandweer overhebben en dat ze er niet voor terugschrikken te werken voor de diploma's die niet zo gemakkelijk te behalen zijn omdat steeds hogere eisen gesteld worden. Hij wenste de geslaagden geluk, dankte instructeur Vandenbroucke en de hoofdbrandwachten Groart, Vee nendaal en Huizinga, die instructie ga ven aan hen die werkten voor het di- Een nuttig en tegelijk charmant cadeau. Een fijn uurwerk in een lederen etui Van Weedestr. 40 - Tel. 4361 Wat aan het licht kwam. Het opsporingsonderzoek dat door agen ten van de Amerikaanse, Engelse en Ita liaanse geheime diensten in onderlinge samenwerking werd uitgevoerd, stelde vast a) dat er een zekere samenhang bestond, zoals deze zich in zeer korte tijd in Engeland, Italië en in de Verenigde Staten voordeden b) dat er aanwijsbare contacten bleken te bestaan tussen ex-minister John Profumo, dr Ward, mevrouw Maria No votny en Harry Alan Towers; c) dat de Russische geheime dienst te Moskou „een vinger in de pap had" en d) dat zowel in Londen als in Rome en New-York bij de diverse contacten ge bruik werd gemaakt van verdovende middelen, waarvan Interpol nog steeds tracht de herkomst op te sporen. Reeds in de zomer van 1962 hadden de tectives van de speciale afdeling van de Criminal Investigation Department (in de volksmond Scotland Yard genoemd) vastgesteld, dat er illegale verbindingen bestonden tussen Zweden en Rusland en dat met name bijzonderheden over En gelse wapens die aan Zweden werden ge leverd, bij de Russen bekend waren. Scotland Yard alarmeerde daarop de Zweedse rijksrecherche en in Stockholm ving de veiligheidsdienst aan om tegen vele daarvoor in aanmerking komende personen een onderzoek in te stellen. De Zweedse recherche leverde in samenwer- 1 SaëAaSfiKn 2) De Russen bekend te hebben gemaakt met de nieuwe anti-onderzeeboot-raket- ten in gebruik bij de luchtmacht van zijn land 3) nadere bijzonderheden en tekeningen te hebben verstrekt over de straaljagers „Draken" en Saab 37" 4) berichten en rapporten te hebben doorgegeven over de pas in gebruik ge nomen anti-magnetische onderzeeboten der Zweedse marine 5) de volledige Zweedse mobilisatieplan nen der strijdkrachten, bijzonderheden over radar-, radiozend- en ontvangin- stallaties van het leger, de vloot en de luchtmacht en de gebruikte geheime co des van Zweden te hebben uitgeleverd 61 de Russen geheime bijzonderheden over de raket type „Falcon" te hebben verschaft Ook Nederlandse geheimen 7) de Russen op de hoogte te hebben gebracht met alle gegevens en capa citeiten van de vuurleidingen welke door Nederland en door Frankrijk aan Zwe den werden geleverd 8) de Russen te hebben ingelicht over ploma brandwacht eerste klas en tweede klas. De heer P Huizinga draalde hierna de film die hij maakte van de viering van het brandweer jubileum en achtereenvol gens zag men de mars, de inspectie, de ontvangst op het gemeentehuis, de uit reiking van onderscheidingen, de spuit- balwedstrijd, de receptie, het diner en de demonstratie Tenslotte werd een oriën teringswedstrijd gehouden waarbij de le den van het korps getest werden op hun kennis van de ligging der 300 brand weerkranen in de gemeente. BIOSCOOPPROGRAMMA. Elvis Presley zingt van heden tot en met woensdag vele top-hits in de film „Girls, girls, girls. Hij is in de mid dagvoorstellingen en bovendien vrijdag avond, zaterdagavond en zondagavond te zien en te horen In de film heet hij Ross. Hij is schipper op een vissers boot en droomt van het kopen van het jacht „West Wind" dat hij samen met zijn vader voor zijn werkgever gebouwd heeft. Om hiertoe in staat te zijn gaat hij zingen in een nachtclub waar hij SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 399» de aan Zweden geleverde „Fla"-raketten van het type „Bloedhond", over de door Engeland geleverde gasturbines, elek tronische apparaten en tenslotte over de vliegtuigen van het „Hawker-Hunter"- type, In Zweden heeft men de zaak Wenner ström hoog opgenomen en de beide Rus sische attaché's, generaal-majoor Witaly Nikolsky en de legatie-secretaris Georgy Baranowsky te Stockholm moesten het land verlaten. Zij waren de mensen aan wie Wennerström zijn gegevens over handigde door hen een filmspoeltje in de hand te drukken als hij hen tijdens een receptie of feest officieel „begroette". enorm veel succes heeft. Een meisje dat verliefd op hem is koopt intussen de boot, maar dat pakt verkeerd uit en Ross duikt onder. Hij komt echter weer tevoorschijn als het meisje bedreigd wordt en dan trouwen ze en leven lang en gelukkig. Van maandag tot en met woensdag in de avondvoorstellingen „Junglegangsters", een spannende film, waarin een echt paar ontvoerd wordt. Dat gebeurt in de jungle van Azië en een jungle-expert van de regering wordt erop uitgezonden om het ontvoerde paar te bevrijden. Het lukt hem, maar daarmee zijn de moeilijkheden nog lang niet ten einde en worstelend door de jungle moet de vrij heid veroverd worden. Zondagmiddag „Waar revolvers regeren", een film met een titel die duidelijk ge noeg is. Die revolvers regeren bij de grootste treinroof uit de Amerikaanse geschiedenis en de hoofdrol in het ver haal speelt Jesse James, de legenda rische bandiet, die honderd jaar gele den leefde en vermoord werd door een lid van zijn bende omdat er 10.000,op zijn hoofd stond. ,,'s Nachts kan van alles gebeuren" heet de film die in de donderdagcyclus draait. Shirley MacLaine en Dean Martin ver vullen de hoofdrollen. Het is de geschie denis van een meisje dat de dag begint in een dure bontjas en deze na vele avonturen in een badhanddoek beëindigt. Het hele geval eindigt met een huwe lijk, zodat het een onschuldige wat on deugende komedie is, GESLAAGD. De heer F. E. Higler, alhier, slaagde aan de r.k. Hogere Technische School te Tilburg voor het eindexamen „hogere aannemersopleiding" GESLAAGD. Voor het autorijbewijs slaagden mevr. Barnhoorn, mevr. van Beek en de heren M. van Es, K. H. van Harten, H. J. de Jong, G. de Gooyer, J Vastenburg, C. Hilhorst, J Blokzijl en P van Doorn. Zij genoten hun opleiding bij autorij school Van Buuren, Eikenlaan 1, Soest. Naar statistische gegevens telt Neder land rond 150.000 bezitters van een film-apparaat. De popularisering van de film-liefheb berij toont nog steeds een stijgende lijn. Dat is niet te verwonderen. De vérgaan de vereenvoudiging van de apparatuur (die het filmen tot een speels tijdverdrijf heeft gemaakt) enerzijds en de drasti sche verlaging van de prijzen van appa ratuur en film in zwart-wit en kleuren anderzijds hebben de smalfilmerij binnen het bereik gebracht van duizenden. Men onderscheidt nu de beoefenaars van de amateur-filmerij in twee categorieën, namelijk zij die de hobby uitsluitend be oefenen voor wat we maar zullen noe- Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 men huiselijke tafreeltjes - plus niet te vergeten de opnamen van de reisjes - dit alles zonder pretenties of de wens iets van artistieke allure te scheppen, als eerste categorie en zij die de fil- merij op hoger peil beoefenen en van de hobby een gelegenheid maken om zich uit te leven op kunstzinnig gebied. De filmenj is zo rijk aan mogelijkheden, dat men alle kanten uit kan, waarbij voor de amateurfilmer met ambities o.a. de documentaire film een onbeperkt werk gebied omvat. In Nederland zijn de eerste serieuze smalfümers in een landelijke organi satie, de N.O.V.A. (Nederlandse Organi satie van Amateurfilmverenigingen) ver enigd. gespreid over ca. 60 clubs, van noord tot zuid en van oost tot west. In die organisatie, die als officieel or gaan het tijdschrift Smalfilm heeft, ontbreekt Eemland, dit hier als samen vattend gebied te noemen voor Amers foort, Soest, Baarn, Eemnes en andere plaatsen. Het is eigenlijk niet duidelijk, waarom juist in Eemland geen filmclub(s) be staan. In genoemde plaatsen wonen stel lig serieuze amateurfilmers waaronder zelfs vooraanstaande, blijkens een kort geleden behaalde eerste prijs door een smalfilmer te Amersfoort. Er is namelijk elk jaar een door de ge noemde N.O.V.A. georganiseerde lande lijke wedstrijd. Men moet werk op hoog niveau maken om voor een dergelijke onderscheiding in de termen te vallen Hoe dit alles zij, er is thans een initia tief genomen (met als gebied het ge hele Eemland) om tot de oprichting van een amateur-filmclub te komen. Achter dit initiatief staat de bekende nederlandse amateur-filmer en auteur van film-leerboeken, de heer D. Knegt te Baarn. Men kan zich voorlopig alléén schrifte lijk wenden tot Filmclub Eemland i.o., per adres de heer D. Knegt, Merelhof 21, Baarn. Bij voldoende belangstelling zal men dan nader worden ingelicht over de uitvoering van het initiatief. De Sowjet-burger die uit zijn kranten over de Russisch-Chinese besprekingen tot dusver alleen maar vernomen had dat ze gehouden werden, heeft nu in de Prawda een feitelijke erkenning kunnen lezen dat de twee partijen - in feite dus de landen - het ernstig oneens zijn over de theorie der vreedzame coëxisten tie, waaraan de sowjet-unie blijft vast houden, of dat de Chinese volksrepu bliek nu behaagt of niet. Deze erkenning van wat neerkomt op een scheuring in de communistische we reld was eerder in het Pekingse Volks dagblad verschenen, dat erbij zei, dat een oplossing van het probleem des noods kan wachten tot het volgend jaar of tot nog later China heeft geduld. Beide partijen stellen zich met andere woorden op het standpunt dat ze geen water in de wijn doen en dat de ander tot zijn principes zal moeten komen voor de samenwerking weer eensgezind kan zijn. Dit komt erop neer dat gebeurd is waarvoor Chroesjtsjow vroeger eens met zoveel klem waarschuwde er mogen geen twee communistische bewegingen, geen twee communistische theorieën, geen twee communistische waarheden naast en tegenover elkaar komen te staan. Men kan nu ook zeggen dat Moskou vooral de hoofdstad van de U.S.S.R. is geworden en niet meer de ene heilige plaats van het wereldcom munisme. Veel te verliezen. De kern van het meningsverschil is na tuurlijk dat de sowjet-unie tot zo'n ont wikkeling is gekomen dat het door een oorlog veel te verliezen heeft gekregen aan materiële welvaart en daarom goede reden heeft zijn uiterste best te doen om een oorlog te voorkomen, terwijl de Chinezen wellicht de overtuiging zijn toegedaan dat het wereldcommunisme bij een oorlog, zelfs een kernoorlog kan winnen, maar in ieder geval zeker weten dat hun land er weinig mee kan verlie zen. In dat opzicht is deze ontwikkeling - dat Chroesjtsjow het over dit principe tot een breuk met China laat komen - een bemoedigend teken voor de onderhan delingen over een beperkt kernstopver- drag dat de Amerikanen, Britten en Rus sen nu in Moskou voeren. De onderhan- de echte eenoog - kleinbeeld-reflex, met verwisselbare lens. Zie de etalage. Birkstraat 2 - t.o. Garage Van Kooy delingen, vooral als ze met succes worden bekroond, komen neer op een niet al leen mondeling afwijzen van de Chinese eisen, maar bovendien een afwijzing met de daad. Het is eigenlijk voor de eerste keer dat in de communistische wereld een ruzie of geschil (die zijn er meer geweest) uitloopt op een volkomen uiteenlopen in de praktische politiek. Het lijkt zeer waarschijnlijk dat dit een keerpunt in de geschiedenis van deze eeuw betekent. Tijd voor kernstop. Het lijkt zeer plausibel aan te nemen dat Chroesjtsjow kans heeft gezien ook in een binnenlandse machtspolitieke strijd vooral met het leger de overhand te krijgen. Wellicht is het de pressie van deze militairen geweest - en op hun men taliteit hebben de Chinezen gespeculeerd om Moskou zich naar hun wensen te laten voegen - die hem er vorige keer toe bracht een minder definitief vast gelegde kernstop te doorbreken. Het faliekant mislukken van het even eens door de militaire kringen gesti muleerde Cubaanse avontuur moet er dan toe hebben bijgedragen in de Rus sische leiding het besef wakker te roe pen dat de (Chinese) lijn van tot - en desnoods over - de rand van de oorlog gaan het risico inhoudt van vernietiging van het eigen land, iets waarvoor geen Rus veel kan voelen. En vandaar nu de wens een kernstop die althans een be gin kan zijn voor wat betere garanties dat de oorlog uitblijft. Vandaar waarschijnlijk dat Chroesjtsjow er een niet-aanvalsverdrag tussen het Pakt van Warchau en de N A.V.O. bij heeft gehaald, zij het, dat niet duidelijk is hoe hij zich dat voorstelt. Alleen een belofte Van westerse zijde is gesuggereerd niet dat verdrag te sluiten, maar af te spre ken dat beide militaire organisaties ge lijkertijd een gelijkluidende verklaring afleggen, waarin beloofd wordt geen aanvalsoorlog te beginnen. Een derge lijke ruil van verklaringen zou voor het westen bepaalde, vooral Duitse, bezwaren over een indirecte erkenning van oost- Duitsland en een opgeven van de Duitse hereniging voorkomen. En voor het ove rige blijft het effect gelijk. Het zou Chroesjtsjow bovendien een succes ople veren voor zijn vreedzame coëxistentie- filosofie, voorzover een paar papieren woorden van een historisch wel wat in diskrediet geraakte soort verklaringen angsten in het oostelijk blok (en in het westen) kunnen bedaren. In ieder geval zou een dergelijke akkoor- denruil Chroesjtsjow kunnen verlossen van een koude oorlog op twee fronten. Het zou van het westen waarschijnlijk een fout zijn, op gTond van het feit dat de Russische premier daarom gebaat is met het kernstopverdrag en eventueel bij akkoord, de eisen te hoog op te schroeven. Zoveel valt er voor het westen niet uit de tweestrijd in het communistische blok te halen Een poging om teveel het on derste uit de kan te halen en Chroesjt sjow zoveel concessies af te dwingen dat zijn prestige in de turbulente communis tische wereld er onherstelbaar door lijdt, kan alleen maar onaangename gevolgen hebben, doordat de stalinistische mili taire groep waarop de Chinese rede neringen toch wel aantrekkingskracht moeten hebben, erdoor gesterkt wordt in de overtuiging dat de oude dogma's die Chroesjtsjow verwaarloost, toch wel juist zijn, zoals Peking ook zegt. En voor het westen is het altijd een veiliger ge dachte dat een pragmaticus, een zake lijk man als Chroesjtsjow op het Krem- lin de toon aangeeft dan een dogmati cus bij wie de wereldrevolutie meer in de gedachten leeft dan de welvaart in eigen land. s VAN Nieu Soestdijk Geopend van

Soester Courant | 1963 | | pagina 6