DE GENERAAL EN DE STAKERS. Meningen van lezers. SOESTERBERG Gevaarlijke oversteek. NEDERLAND VLIEGT IN NIGERIA. KraiMs van Knelis. Een vrolijk somerjurkje TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 Politie telefoon 4444 en 4445 Het tijdstip dat de Franse regering heeft uitgekozen om haar wetsvoorstellen over het stakingsrecht bij de kamer in te dienen, is in ieder geval goed gekozen. Niet wat de uitslag aangaat, want de gaulistische meerderheid in het parle ment bande alle zorgen dienaangaande wel uit. Maar desondanks is het voor de ministers toch wel van belang dat de maatregel ook enige sympathie bij het publiek geniet, waarbij men liever niet graag te boek komt te staan als een anti-sociaal kabinet. Wanneer men de wetsontwerpen had laten behandelen ten tijde van de mijnwerkersstakingen van deze lente, zou de algemene indruk zeker geweest zijn dat de regering een poging deed om het stakingsrecht van de Fransen aan te tasten, weliswaar eerst bij dege nen die in rijksdienst zijn, maar daarna ongetwijfeld ook bij de anderen. Dat is ook wat de vakbonden nu vrezen en daarom zijn ze in fel verzet gegaan. Fel verzet dat zich overigens maar voor zichtig uiter zijn weliswaar alom sta kingen van allerhande omvang, maar een grote algemene staking heeft men niet aangedurfd. Antipathie. En dat louter omdat een paar vroegere stakingen - bij de metro in Parijs onder andere - het publiek nog vers in de her innering liggen. Met weinig genoegen, want in de eerste plaats ondervond men er grote last van, maar bovendien er voer men dat deze stakers zeker niet het beste recht hadden om over hun loon te klagen. Zoveel sympathie als de mijnwerkers ondervonden, zoveel anti pathie wekte deze staking. Daar komt bovendien nog bij dat er vrij wat kleine vakbondjes zijn van per soneel op sleutelposities, waardoor de staking van weinigen een heel apparaat kan lamleggen. Een situatie die als het ware uitnodigt er een soort chantage mee te bedrijven en men kan niet zeg gen dat deze vakbondsleiders die ver leiding hebben kunnen weerstaan. Het is niet voor het eerst dat men zich hieraan ergert en de gaullisten hebben dan ook eerdere pogingen om het sta kingsrecht wat te reglementeren kun nen citeren van linkse kabinetten die niemand ervan kan verdenken dat ze de arbeidersklasse van hun rechten wens ten te beroven. Wat behelst deze wet Het wetsontwerp van nu is er voor namelijk op gericht stakingen bij ver rassing in de overheidsdiensten te voor komen. Een termijn van vijf dagen moet in acht worden genomen tussen aankon diging en uitvoering van een staking. Dat klinkt niet zeer ingrijpend. Maar menige Fransman herinnert zich maar al te goed hoe president De Gaulle inder tijd door stakende mijnwerkers in dienst te roepen een eind trachtte te maken aan een staking, die allerwegen instem ming vond. Sindsdien geloven ze niet dat deze generaal met militaire opvattingen over plicht en discipline de aangewezen persoon is om een herziening van het stakingsrecht aan toe te vertrouwen. Hoe nodig men die herziening zelf mis schien - ook bij de vakbonden zelf - zal achten. STANDEN ZOMERAVONDCOMPETITIE. Eerste klasse Zon en Sch. Hakaspa Bronswerk Polynorm K.P.S. W.P.H.-boys Wolos H.V.C. "55 Derde klass V.R.A. A.B.F. K.P.S. 2 De Spar C.S.M. Centurion 2 Houtveen 13-23 11-15 11-14 11-13 12-11 10-8 12-5 10-1 A. 10-16 12-16 11-10 8-9 9-9 6-4 10-2 Derde klasse B. Poveca A C. "62 Polynorm 2 Electrofact Boordraad Interlas W.P.H.-boys 2 Derde klasse V.V.B Molenaar Nenafa G.W.K. V.V.A. Dalco Roda 10-16 10-16 9-10 11-8 9-7 11-7 10-6 C. 10-171 9-ia 9-llf 11 11' 10-51 10-5' 11-5' HONKBAL S.E.C. WON MET 21-3. Enige jaren geleden ging een S.E.C.- honkbalploeg naar Hilversum om de strijd aan te binden met het sterke H.B.C. Het werd een daverende 0-40- nederlaag voor de groen-witten. Zaterdag hebben ze echter revanche ge nomen en met 21-3 gewonnen. Daarmee werd de derde plaats op de ranglijst veroverd. Geachte redactie, Naar aanleiding van een berichtje ge ïllustreerd met foto, in uw blad van j.1. vrijdag, betreffende een zeldzame, bloei ende plant, in een tuin aan de Steen- hoffstraat, het volgende. Het betreft hier geen Jucca of Dracena, ook is het geen zeldzame plant, doch onbekend maakt onbemind. De in de tuin bloeiende plant is de Yucca Flaccida, behorende tot de Lilia- ceae. Zijn oorspronkelijke vindplaats is Zuid- Oost-Noord Amerika. De bloeitijd valt in juli-aug., zijn hoogte 100-130 cm. Hij vraagt een zonnige standplaats en is niet winterhard. Vooral in strenge winters goed afdekken met een flinke laag blad. Vermeerdering vind plaats door zaad en uitlopers. Als hoekbeplanting in combi natie, of ter onderbreking van een luch tig, laagblijvend randje langs een pad, ook als solitair plant, voldoet hij uitste kend. Met vriendelijke groeten, M. A. Alberts jr. Bloemsierkunstenaar. Adviseur Plantendecoratie. 'f M De Franse veteraanacteur Charles Boyer zal zijn debuut op het Engelse toneel maken in „Man and Boy", een nieuw stuk van Terrance Rattigan. Charles Boyer en zijn legcnspeelster-toneeleehtgenote Jane Downs samen iu Londen. De HUversumse spelers konden geen vat krijgen op het uitstekende werpen van Howard en in vier innings wierp hij 11 man op drie slag uit. De overige S.E.C. - spelers kregen dan ook weinig te doen. Bij de eerste slagbeurt nam H.B.C. een 1-0-voorsprong. Houtzager, v, d. Gaast en Blok brachten de stand op 3-1. Voor al v. d. Gaast was zeer productief en hij zorgde voor vier honkslagen in vijf slag beurten. In de tweede inning werd het 4-1 en de derde inning leverde 9 punten op door goede honkslagen van Howard, Houtzager, Blok en Spikman. Nieuwenhuizen en Tinlin hadden met stootslagen succes. Nadat Howard 2 te- genpunten had moeten toestaan ging Tinlin werpen. Het scoreverloop was S.E.C. 3 19 117 x 21. H.B.C. 1002000 3. Howard bracht het tot 13 x 3 slag, Tinlin tot 5 x 4 wijd en er werden geen honk slagen tegen gemaakt. Bottenheft kwam voor H.B.C. tot 7 x 3 slag. Van Doorn tot 13 x 4 wijd. Het aantal honkslagen tegen was 12. Donar won met 18-5 van S.D.O. en Elink- wijk met 8-6 van U.V.V. Holland won met 13-7 van Quick. De stand op de ranglijst is thans Elinkwijk Donar S.E.C. Holland 8-16 8-14 8-10 6-4 Zaterdag moet S.E.C. Elinkwijk spelen. S.D.O. U.V.V. Quick H.B.C. tegen 9-4 7-4 8-4 8-2 koploper DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA. 5 jaar garantie - Bosch service Stroomverbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 122 L f298.- tot 220 L. f648.-. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHN1SCH INSTALLATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 R.K. V.G.L.O. VOOR MEISJES. Geslaagd voor het v.g.l.o.-diploma Gea van Breukelen, Ans Grift, Paula ten ten Haaf, Anneke Hurenkamp, Riet Kuy- er, Anneke Miyakuni, Ans van Nimwe- gen, Corrie Steenkamp, Elleke Tolboom, Gerdie Vermont, Dinie Wolfsen en Tu- liska van Wijkvliet. Het diploma Algemeen Vrouwelijke Vor ming I behaalden Pauline van Asselt, Mariet Kok en Anneke Pronk. RECTIFICATIE. In ons nummer van dinsdag 16 juli is in ons artikel over de verhoogde sociale uitkeringen een kleine fout geslopen. Onder de door ons vermelde bedragen voor A O W. voor gehuwden staat ver meld ƒ2554,— Dit moest zijn 2454, PRIMA CHAUFFEUR. De Amsterdamse automobilist J. V., die op de Birkstraat in de richting van zijn woonplaats reed, nam de scherpe bocht bij de Gallenkamp Pelsweg zo ondeskun dig dat hij in de berm terecht kwam. De auto reed een paaltje omver en sloeg over de kop. Het rijbewijs en de auto van V. werden in beslag genomen omdat hij had gedronken. L A G ER - O ND ER WIJ S WET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter voldoening aan het bepaalde in artikel 76 van de Lager-onderwijswet 1920, ter algemene kennis, dat de raad van die gemeente in zijn vergadering van 17 juli j.1. medewerking heeft ver leend ten aanzien van het verzoek van a. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest, voor de aanschaffing van meubilair en leermid delen ten behoeve van de „De Savornin Lohmanschool" voor g.l.o. aan de Drie- hoeksweg en b. het R.K. Schoolbestuur te Soestdijk voor de aanschaffing van een duplica- tor ten behoeven van de St. Theresia- school voor g.l.o. aan de St. Theresia- straat. Soest, 23 juli 1963. HULP-SECRETARIE. De Hulp-secretarie te Soesterberg is van 22 juli 1963 tot en met 2 augustus 1963 alleen geopend op dinsdag 23 juli, don derdag 25 juli, dinsdag 30 juli en don derdag 1 augustus, telkens van 9 tot 12 uur. De zitting van de gemeente-ontvan ger te Soesterberg is op maandag 29 juli a.s. van 10 tot 12 uur. V.V. SOESTERBERG HIELD JAARVER GADERING. Vrijdagavond hield de voetbalvereniging Soesterberg, in de kantine op het voet balveld, haar jaarvergadering, waar 47 leden aanwezig waren. Het hoofdpunt was wel de bestuurverkiezing. Het be stuur dat reglementair in zijn geheel moest aftreden, stelde zich unaniem niet meer herkiesbaar, uitgezonderd dan de heer Burgerhout, die weer als leider van de jeugdcommissie verkozen werd. Het oude bestuur, dat bestond uit de heren J. G. Kalden, voorzitter J. A. v Daal, 2e voorzitter C. C. Bremer, secre taris Götz, penningmeester en A. Bur gerhout, kan met ere op zijn bestuurs tijd terug zien. In het nieuwe bestuur werden gekozen de heren A. Preusser, voorzitter H. W de Gier, secretaris G. Schipper, pen ningmeester J. Solkema, G. van Dus- schoten en G. Hinderink, leden. De eerste daad van de nieuwe voorzit ter was om de heer Van Daal en de andere aftredende bestuursleden in war me bewoordingen dank te zeggen voor het vele wat zij voor de vereniging heb ben gedaan. Voorts werden er verschil lende interne aangelegenheden bespro ken, o.a. de training, waarover in een spoedig te houden ledenvergadering na der zal worden gesproken. AFSCHEID VAN DE SCHOOL. De leerlingen der zesde klasse van de Openbare lagere school hebben in de afgelopen week in een feestelijke bijeen komst afscheid genomen van hun school. Des avonds opende de heer Veenbrink, namens het organisatiecomité, in de hal der school de avond met een hartelijk welkom aan de leerlingen en de vele opgekomen ouders. Daarna werd een ge varieerd programma door de leerlingen zelf ten tonele gebracht. Het program ma werd geopend met een voortreffe lijk optreden van Willeke Dekker, die op eminente wijze het bekende lied „Nor men" ten gehore bracht. Ook de hierna gehouden quiz voor de leerlingen werd een leuke bezigheid. Onder leiding van een leerling, met electrische gitaar, wer den door verschillende meisjes en jon gens populaire teen-ager liederen gezon gen, allen met succes. Met acteertalent declameerde Tineke Kossen op uitste kende wijze het vers „Men moet niet zijn eigen kannibaal worden". De kinderen kregen tal van tractaties, terwijl mooie prijzen uitgeloofd waren voor de diverse wedstrijden, zoals quiz en bingo. Een zestal meisjes en jon gens bood elke klasse-onderwijzer of onderwijzeres, op een voor ieder toepas selijke spreuk, een herinnering aan. Ook de ouders werden ruimschoots van verversingen voorzien. In warme be woordingen richtte het hoofd der school de heer Boer, zich tot zijn leerlingen en gaf hen allen enkele praktische richtlij nen voor de toekomst mee. Dag in, dag uit, bij scherp verblindend zonlicht en bij mist en duisternis moe ten tientallen voetgangers in ons land op onvoldoend verlichte plaatsen, op onbe schermde of slechts door wat zebrastre- pen gemarkeerde paden het ongenadig voortrazende snelverkeer kruisen. Hoe ge vaarlijk deze wettelijk beschermde zebra paden zijn, bleek uit het ongeval te Am sterdam waar een automobiliste twee stoppende auto's voor haar negeerde en doorreed over een niet meer zichtbare oversteekplaats, waar toen juist een moe der met kinderwagen passeerde. Het kind werd gedood en de schuldige zal wel zwaar worden gestraft. Wij vragen ons af, of ook de overheid geen straf verdient voor de ontoereiken de maatregelen om de oversteekplaatsen zichtbaar te maken voor snel rijdend verkeer. In de binnenstad, waar een voer tuig langzaam voortkruipt, zijn de stre pen nog wel in staat het verkeer tijdig tot stoppen te dwingen, maar op de uitvalswegen waar een snelheid van 70 km per uur is toegestaan en de auto's in lange files naast en achter elkaar rijden, is het onmogelijk nog op tijd strepen op het asfalt te zien. Daar zijn toch waarschuwingssignalen en stoplichten nodig. Er zijn hier en daar zeer lange lan taarnarmaturen boven de oversteekplaat sen verschenen met een zelfde zebra- streep. Dat is pas een oplossing, als de ze waarschuwingslampen boven alle over steekplaatsen worden aangebracht. Het snelverkeer weet dan waar het aan toe is. Als behalve de knipperbollen ook stop lichten en zebralampen te duur zijn, kan men beter de wettelijke bescherming van de voetganger opheffen, dan hem op deze wijze in gevaar en tot zelfmoord te brengen. „Het begin van de Nederlandse lucht vaartmaatschappij in Nigeria is moeilijk geweest. We begonnen met twee vlieg tuigen en wel een Dornier Do-27 hoog dekker en een tweemotorige Piper Apa che". Dit vertelt ons de heer W. A H. van Houtert, vlieger en directeur van Aero Contractors of Nigeria Ltd, een door de Haags zakenman-vlieger B. A. M. Schrei- ner opgericht bedrijf, dat nu sinds enkele jaren in Nigeria vliegt. De heer Van Houtert bracht een bezoek aan Nederland in verband met de voorbereiding van de lijn Rotterdam-Groningen-Hamburg dit jaar, van welke gelegenheid wij gebruik maakten om eens een praatje met hem te maken. „Ja, het begin was wel erg moeilijk en wat is een vliegbedrijf met slechts twee toestellen. Maar we hebben er ons door- heengeslagen en succes gehad. Op het ogenblik telt de Nederlandse maat schappij al negen machines, waaronder tweemotorige Piper Aztecs en ook heli- copters. We hebben nu een mooi bedrijf met enorme mogelijkheden", vertelt de directeur. „We kunnen zeggen, dat we in Nigeria nu de markt beheersen. Natuurlijk hebben we concurrentie, van Nigeria Airways, van Pan African Airlines en van de Britse Bristow Helicopters, maar als charterbe- drijf zijn we nu in Nigeria het belang rijkst. We hebben een uitstekende naam en daar ben ik echt een beetje trots op We vliegen niet alleen binnen in Nigeria, maar hebben zelfs charters gemaakt he lemaal naar Leopoldville in Kongo en naar Dakar. Onze machines zijn gemaakt met radio en blindvlieginstrumenten voor gebruik onder alle weersomstandigheden. Vijf maanden per jaar hebben we in Nigeria de regentijd en dat eist ervaren vliegers, want dikwijls moet dan onder de slecht ste condities worden gevlogen. Maar nog nooit hebben we een vlucht niet kunnen uitvoeren en ook daar zijn we trots op We maken nu een 3000 vlieguren per jaar. Ons bedrijf is erg veelzijdig. We hebben om te beginnen de snelle Piper Aztecs die met 200 mijl per uur vliegt. We hebben een Dornier Do-28, die op heel kleine veldjes kan starten en landen Deze Dornier is nu ook ingericht voor luchtfotografie met behulp van een gro te luchtcamera in de bodem van de romp En tenslotte hebben we ook he licopters, die overal kunnen landen. Nog maals een mooi bedrijf met enorme mogelijkheden". Een enthousiaste organisator deze heer Van Houtert, zelf vlieger met 3600 vlieg uren op zijn naam, die leerde vliegen in het voormalig Nederlands Indië bij het KNIL., de militaire dienst verliet als kapitein-vlieger en onder andere helicop ters vloog in Pakistan, Perzië en India. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak blie zal weeze ak strakkies mit vakaan- sie ken gaon. Nee, nie naor Italieje, das ming veuls te heet en nie naor Spaanje, das ming veuls te veer uut de buurt. Trouwes heulegaor nie naor 't buute- laand. Vekaansie houwe is veur ming niks doen en ast effe ken nie op de weg komme, waant jonges, jonges, denkterom dat ut gevaorluk is bie de weg. Dat hejje ken- ne zien an die twee Soesder minse, die op reis gonge en verongelukte. De leste tied gong ut in ongs darp laang nie gek met de ongelukke, maor aster noeng Soesder minse in 't buutelaand veronge- lukke, dan schiete wullie d'r nog niks met op ast hier goed gaot. Nee, ikke nie te veer weg. In ongs eige laand kennen de minse ming verstaon en ikke de minse en as ikke veur 't eete 'n slokkie wil hebbe dan ken ikke persies 't slokkie kreige dak hebbe wil en in 't buutelaand nie. En ikke weet hier per sies wat ikke gaot eete ak wat bestel veur ming en Kneliao en in 't buutelaand mok dat maor afwachte. Netuurluk bin ikke niet medern omdak nie naor 't buutelaand gao maor hier blief, maor da ken nie scheele. D'r kom me nog altied veul meer minse vanuut 't buutelaand naor ongs laand dan d'r van ongs laand naor 't buutelaand gaon en ikke zou wel us wille weete of al die minse ongeliek hebbe omdat ze in Hol- taand vekaansie houwe en alle Hollaan- ders geliek omdazze int buutelaand ve kaansie houwe. Ikke hou in Hollaand vakaansie omdat ut ming in mien eige laand ut best be valt. Of dat noeng ouwerwets is of nie, da ken ming niks scheele. In de buurt van huus blieve is trouwes goeij ekooper. De nieuwste vliegtuigen van Aero Con tractors in Nigeria zijn drie Canadese De Havilland Otters, waarvan één als wa tervliegtuig is uitgerust met drijvers. De ze machines zijn door de Nigeriaanse re gering gekocht en worden gebruikt om het smokkelen tegen te gaan van het vaste land naar de eilandjes voor de kust. Dat zijn douane-patrouilles, erte Aero Contractors voor Nigeria gaat uitvoeren En de Otters zijn voor dit werk bijzon der geschikt. De machine heeft een kor te start en landing en komt bij de lan ding zo steil naar beneden, dat het ang stig is om te zien. Met behulp van rem men staat het toestel binnen zeer korte afstand stil. De firma Schreiner Aero Contractors vliegt ook nog altijd met helicopters in Perzië ten behoeve van de oliemaatschap pijen, waarbij in bijzonder onherberg zaam terrein wordt gevlogen. In Nederland start Schreiner Aero Con tractors in september aanstaande met een geregelde dienst Rotterdam-Amster- dam-Groningen-Hamburg visa versa, waarbij gebruik zal worden gemaakt van een tweemotorige Dove. In totaal beschikt de firma Schreiner Aero Contractors, die nu 12% jaar be staat, over een vloot van maar üefst 24 vliegtuigen en helicopters. Gezien deze cijfers en de omvang van het werk van de firma mag terecht worden gezegd, dat Schreiner Aero Contractors het grootste Nederlandse charterbedrijf is in de vlieg wereld. 'Ook al is het klimaat in ons landje helaas niet zo, dat we 's zomers kunnen rekenen op konstant mooi weer, zoals dat in zuide lijke landen veelal wel het geval is, dat neemt niet weg, dat we ons toch wel speciaal 's zomers willen kleden op die dagen, waar op het bij ons echt zomer is. Voor die dagen moeten we allemaal echt leuke zomerjurkjes in de garde- robekast hebben. Onze illustratie toont een dergelijk leuk en vrolijk zomerjurkje. Zo op het oog is het heel eenvoudig, een strak lijfje met een wijde rok vervaardigd van een veredeld katoenen stof met een dessin van gele zonnebloemen op een on dergrond van wisselend licht en donkergroen. Een leuk stofje. Maar er is meer. De jurk heeft aan de voorzijde een niet te diepe ovale hals uitsnijding en aan de ach terkant een diepe ruguit snijding, die voor de aar digheid en om het geheel wat persoonlijkheid te ge ven, aan de rechte onder kant wat franje heeft van dezelfde stof, evenals twee leuke strikjes aan de zij kanten. Om de taille te accentue ren is er tevens een brede laaggeplaatste ceintuur, die door zijn lage plaatsing iets aparts heeft, doch ook van merkwaardige con structie is, omdat de cein tuur van boven inloopt en van onderen iets uitloopt, zodat hij op de heupen zakt Zo'n ceintuur moet natuurlijk onberispelijk zit ten, wil het geheel een correcte indruk maken. Zo zien we dat door dergelijke kleine aardigheidjes zo'n jurkje een ge heel eigen karakter krijgt. Misschien kunt u dergelijke ideetjes ook verwerken in een reeds bestaand jurkje, waardoor het ineens helemaal nieuw is I

Soester Courant | 1963 | | pagina 2