Waarvoor zijn er nog ministers nodig? Z0MERTELEF00NTJL U kun! niet alles weten. BURGERLIJKE STAND Niet terug naar de cel. MET RAAD EN DAAD. De Gaulle's toegevend heid is maar schijn! Modevakschool P. C. Hooftlaan 16, Aangifte nieuwe leerlingen BATENBURG's Erkende so Auto- en Scooterrijschool os In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT Eerste Soester Begrafenis-Onderneming TWEEDE BLAD Politiek programma ontneemt het kabinet zijn eigen wil. In verband met de kabinetsformatie heeft het Centraal Plan Bureau een extra be rekening gemaakt met als resultaat een teleurstellende verwachting Inzake de groei van het nationaal Inkomen. Op deze verwachting, van 4 toeneming van het nationaal produkt per jaar, moest de nieuwe regering worden gebouwd. Voorheen werd naai' een regeringslei der gezocht en als dat werkelijk een figuur van formaat was dan zou hij zich door geen tien programma's van een informateur laten binden. In een dyna mische tijd als wij beleven ls het onmo gelijk om zich vier jaar door een pro gramma te laten binden en zeer zeker niet als de verwezenlijking van dit pro gramma zo ongeveer tot op de cent is uitgerekend De regering die nu aan bod komt is een ploeg managers, die met het programma Beel op zak lopen. Bij wijze van spre ken kijken ze elke dag op 't lijstje naar hetgeen er aan de orde is. Dat is geen leidende maar een uitvoerende taak. Op deze wijze hebben ministerie en parle ment geen eigen verantwoordelijkheid meer. Deze gang van zaken ls kenmer kend voor een land dat in zijn politie ke regering geen mannen van formaat vindt. Wie regelt de bouw Iedere Nederlander weet nu in grote trek ken hetgeen er de komende vier jaren aan de orde komt. Bijvoorbeeld de wo ningbouw, die een extra uitgave van ten minste honderd miljoen zal vergen. Ver der zal men per jaar streven naar bouw Soest-Zuid - 5 min vanaf busstation. Aangesloten bij de Kon goedgekeurde bond v. Modevakscholen in Nederland. voor september a.s. Inlichtingen ook tel. onder no. 4724, b.gg. 4683. M. VAN HAFTEN, lerares van 45.000 woningwetwoningen. 25.000 premiewoningen en 20.000 huizen in de vrije sector. Een dergelijke gedetailleer de binding moet voor een flinke bewinds man onaanvaardbaar zijn. Om te beginnen heeft men voor de wo ningbouw de onderscheiding in de ge noemde soorten woningen gehandhaafd. Dus geen vrijere huren, dus geen ge bonden opschuiving en evenmin sterke bevordering van het eigen woningbezit. Een minister, die zo aan de erfelijke last wordt gebonden kan er nooit uitkomen 700 miljoen voor defensie. Daarnaast zal er vermoedelijk 700 mil joen per jaar meer naar defensie gaan De verdediging in N.A.VO.-verband zou dit eisen. De vraag is van wie die eis afkomstig is en welke nieuw optredende regering met hoofd en handen is gebon den aan de defensie-politiek in het ver leden. Wij moeten onze vrijheid zo nodig ver dedigen en daarvoor offers brengen. Be tekent dit dat wij zonder meer maar moeten toestemmen in een stijging van de defensie-uitgaven tot 2,9 miljard Hiermee wordt de minst genoemde post in de verkiezingsstrijd tot de grootste last in de begroting. En daarbij zal de landsverdediging van de nog komende welvaartsverruiming een half miljard meer krijgen dan de woningbouw Sinds de bevrijding zijn er al miljarden besteed aan onze verdediging maar er zullen niet veel Nederlanders naar even redigheid een groeiend vertrouwen heb ben verkregen in onze weerbaarheid Dit is geen defaitisme. Dit is een vraag naar de doelmatigheid waarmee onze militaire uitgaven worden besteed. Defensie „welvaartvast" Wij lezen dat 2900 miljoen gulden „slechts" vijf procent is van ons toekom stige nationale inkomen Voorheen heb- Nee hoor, we zijn nog in Holland, En we blijven hier misschien, Want van al die buitenlanden Hebben we zóveel gezien. Vorig jaar nog op Majorca, Wat ik daar het leukste vond? Hoe dat manneke in Pisa Bij die scheve toren stond Maar wie kwamen we daar tegen Nel, je weet wel, van Johan, En die jurk met dwarse strepen Had ze daar ook 's avonds an Met 'n loon van honderdvijftig Draag je toch niet zo'n japon, Dus ik schaamde me gewoonweg Dat ik haar van thuis nog kon. Nou zeg, en een jaar tevoren Waren we in Zwitserland, Of misschien toch ergens anders, Want we lagen aan het strand. Flip had 's avonds geld verloren Door het gokken dat-ie deed In het stadje van die filmster, Dan weet jij wel hoe dat heet. Je raadt nooit wie daar ook waren Met hun tentje Sjaan en Stef, Net zo amicaal als vroeger,, Al is Flip nou toch zijn chef Flip wil nog wel naar Parijs toe, Maar ik zei hem al meteen Best, als jij wilt pierewaaien, Ik laat jou toch niet alleen Zeg, ik ruik wat uit de keuken, Allemensen wat een strop, Meid, m'n melk gaat er weer over, Dag hoor Stien, ik hang je op JAAP MIJDERWIJK. ben wij wel eens meer besteed. Blijft de vraag of de defensieuitgaven beslist ho ger moeten worden met de welvaart I Wij weten dat na de oorlog ons gehele militaire apparaat weer moest worden opgebouwd en dat hier extra offers voor nodig waren. Maar wie zal ons nu ein delijk eens met een gerust hart kunnen vertellen hoeveel er nodig is om paraat te zijn Als voortdurend onze bijdrage aan de defensie in N.A.V.O.-orakel-taal wordt gepresenteerd, zal het Nederlandse offer blijven stijgen naarmate wij meer geven en zullen onze kindskinderen nog méér belasting betalen. In tijd van oor log zullen onze bondgenoten geen schot Gedipt A.B.A.N.-Instructeur iS PARKLAAN 33 - SOEST jS TELEFOON 3982 (0 2956) c/3 wordt gehaald en gebracht. "C meer of minder voor onze verdediging lossen of wij nu twee of drie miljard op dit verdedigingsaltaar offeren. Wie regeert de landbouw Een derde prioriteit is aan de landbouw toegekend. Ook voor dit onderdeel van 's lands zorg schijnt er geen ander nieuws aanstaande te zijn dan dat aan de boe ren in de komende jaren anderhalf tot tweehonderd miljoen meer zal worden be steed. Dat zullen dan hogere prijsga ranties zijn. In elk land hebben, hogere prijsgaranties nog tot grotere fiasco's ge leid. Het toezeggen van steun geeft geen op lossing voor het bestaande structureel probleem. Het is steriele publlkatie. Een sanering kan niet direct in geld worden uitgedrukt Deze hoort als regeringspro gram niet als begroting te worden ge publiceerd. Wij vrezen echter dat de heer Beel geen saneringsplan achter de hand heeft gehad. Hij wist alleen dat er vier grote partijen zitten te azen op de stem men van boer Koekoek en daar moet nu geld tegen aan worden gegooid. Er is evenveel noodzaak tot structuur wijziging in andere delen van onze eco nomie. En wie regelt de rest Wij noemen de snelle ontbinding van menig midden- en kleinbedrijf. Wij zien het geweldige tekort aan vrouwelijke ar beidskracht. Wij constateren een gewel dige chaos in het onderwijs. De achter stand in de wegenbouw begint een noodtoestand te kweken. Er dreigt in vesteringstekort in de industrie. Binnen al deze zaken is het passeren van de landbouw eenzijdig, politiek doorzichtig en armetierig uit een oogpunt van staat kunde. Wij misgunnen daarmee aan de landbouw niets. De creatie van het nieuwe kabinet moet evenzeer een herziening inhouden van de verschillende taken in uitvoering als een gevecht om de besteding van de toene ming van 't nationaal inkomen. De prio riteiten van Wassenaar beloven ons niets nieuws voor de toekomst dan een hand having van alle bestaande lasten met 'n supplement. Zij zijn 'n bewijs van voort gaan op reeds lang betreden paden, duur en weinig getuigend van grootse visie. Een politieke mislukking, een economi sche teleurstelling. is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. DUORIJDSTER GEWOND. Zondag veroorzaakte de 17-jarige Soes- ter scholier M. v. A. op de Peter v. d. Breemerweg een ernstig ongeluk. Hij sloeg plotseling linksaf toen hij gepas seerd werd door de 25-jarige Utrechtse motorrijder R. K. Op de duo zat de 25-jarige mej. Th. E. v. E. Zij viel en werd door dokter Van Beurden behandeld. Deze liet haar naar het ziekenhuis te Baarn brengen, omdat hij vermoedde dat haar milt beschadigd was. Mej. v. E. is geopereerd. Haar toe stand is redelijk. RIT VAN TEMPO. Aan de rit van Tempo, welke op het parcours in Soestdijk gehouden is, na men renners van De Pedaalridders, De Adelaar en Tempo deel. Er gingen 17 A-klassers en 6 B-klassers van start. De A-klassers reden 50 km en de B- klassers 27 km. Al na de tweede ronde gingen de Ade laarrenners Tol, Dijkstra en Koene mee naar voren. Ze werden spoedig inge haald en nu waagde Leo Verhoef een kans. Hij had evenmin succes. In de dertiende ronde waren het Proosdij, De Zoete en De Weerd, die een tijdlang voor het peleton reden. Daarna trok Koene er met Wim Schaeffer tussenuit. Dit tweetal hield het 16 ronden vol voor het hoofd in de schoot gelegd werd. Nu sprong Krijn Voorn weg. Direct pak ten De Zoete, Proosdij, De Weerd en Hendriks zijn wiel en deze groep bleef definitief weg. Door de felle strijd kregen de anderen een tot vijf ronden achterstand en enkele rijders gaven op. Onder hen Bouke Veerman, die zoveel strijd geleverd had. Drie ronden voor de finish ging Voorn er alleen vandoor en hij nam een ruime voorsprong. Fel was de eindsprint van de renners die hem volgden. De uitslag was 1. Krijn Voorn (Ad.), 50 km. in 1.17 uur 2. Gert de Weerd, Tempo, op 60 meter 3. Raymond de Zoete, Tempo 4. Thijs Hendriks, (Ad.) 5. J. Dijkstra (Ad.) 6. Kees Proosdij, Tempo 7. Wim Schaef fer, Tempo. Bij de B-klassers waren het Johnny Vis ser en de renners Bakker en Schipper die voor strijd zorgden. Schipper kreeg door een lekke band achterstand. De uitslag was 1. Johnny Visser, Tempo, 27 km in 43.20 min. 2. M. Bakker, Pe daalridders 3. Piet Stroetman, Tempo 4. D. ter Haar, Tempo. BEJAARDENTOCHT U.V.V. De bejaardensociëteit Soestdijk en Soest- Zuid van de U.V.V. hebben ook ditmaal de jaarlijkse bustocht gehouden, waar voor door de leden van deze sociëteit het gehele jaar gespaard is. Het is een prachtige tocht voor de ruim 100 bejaarden geworden. Zij maakten de tocht in twee bussen onder leiding van mevr. M. C. Kruik-De Man. In Hoenkoop werd koffie gedronken waarna de Heksenwaag in Oudewater be zocht werd Alle deelnemers aan de tocht lieten zich natuurlijk wegen en met vreugde kon geconstateerd worden dat niemand het gevreesde gewicht van 99 pond had. Gouda werd bezocht en in de beroemde Kaaswaag werd een korte filmvoorstel ling bijgewoond. De bereiding van de kaas werd getoond en natuurüjk kon na de film kaas gegeten worden. In Gouda werd de koffiemaaltijd ge bruikt waarna de tocht voortgezet werd naar Den Haag voor een bezoek aan de miniatuurstad Madurodam. Via Katwijk, Noordwijk, Lisse en Sas- senheim werd naar Hillegom gereden, waar in het bekende hotel Treslong het diner gebruikt werd. Na afloop hiervan dankte een der deel nemers aan de tocht de dames van de U.V.V. en in het bijzonder mevr. Kruik en mevr. Smit, respectievelijk leidster van de sociëteit in Soestdijk en Soest- Zuid en de presidente van de U.V.V. mevr. Van Ginkel. De reis terug ging langs de Vinkeveen- se- en Loosdrechtse plassen. Vanaf donderdag 12 september zullen in het Anna Paulownahuis weer de we kelijkse bijeenkomsten op donderdagmid dag gehouden worden. In Soest-Zuid wor den de bijeenkomsten iedere maandag gehouden. ORANJE-SALUUT. De Nationale Christelijke Oranje-Vereni ging „Beatrix" verzoekt opname van het onderstaande bericht De Bond van Chr. Oranjeverenigingen is voornemens om samen met de bond van Chr Oranje-Jeugdverenigingen en met de Federatie van Oranjeverenigingen in dit jaar van herdenking van het 150- Jarig bestaan van ons Koninkrijk een grootse manifestatie van trouw aan het Oranjehuis te organiseren. Deze manifestatie, „ORANJE-SALUUT" geheten, zal gehouden worden in aan sluiting op de nationale manifestatie te Nijmegen „Voor en na Waterloo". De deelnemende Oranjeverenigingen en -Comité's krijgen voor hun leden gratis toegang tot de manifestatie „Voor en na Waterloo". Er worden zitbanken voor de ze deelnemers geplaatst, zodat het schouwspel goed te volgen is en na de manifestatie de deelnemers onmiddellijk het veld kunnen opgaan voor het „Oranje-saluut". Aan Hare Majesteit de Koningin is ge vraagd het „Saluut" in ontvangst te wil len nemen Dit saluut bestaat uit een „rally" van alle deelnemende leden van Oranje-organisaties, het voorlezen van een verklaring van trouw en aanhanke lijkheid en het zingen van ons volks lied Dit alles bij fakkellicht in de val lende avond. Het wordt op prijs gesteld, dat de dele gaties zoveel mogelijk in klederdracht komen en vaandels en vlaggen meebren gen. Allen zijn vanzelfsprekend ook gesierd met ons oranje (cocarde of sjerp). De manifestatie en het Oranje-saluut worden gehouden o.a. op woensdag, 28 augustus. Nadere bijzonderheden volgen Aanmeldingen van onze leden (reis kosten voor eigen rekening) worden gaarne tot uiterlijk 31 juli ingewacht door J. C. Smits, Hartmanlaan 13, tel. 3022 en W A. Veldhuizen, Sophialaan 4, tel. 3983. Gegraveerd koper kan goed worden schoongemaakt met een borsteltje, ge doopt in sterke, warme azijn. Met een flanellen doek nawrijven. Zilverwerk kan heel goed met een stukje schuimplastic in plaats van een doekje gepoetst worden. Schuimplastic geeft mee en u kunt er mee op de moeilijkste plaatsen komen. Weet u niet meer welk ei rauw en welk gekookt is Draai elk ei even rond en laat het dan opeens los. Een rauw ei blijft vrijwel dadelijk stilliggen, een ge kookt ei draait nog even door. Glazen vazen maakt u schoon door ze met wat water en een handvol rijstkor rels te schudden. Vouw uw vuile nylon vitrage zorgvuldig op, was en spoel ze in deze toestand. Eenmaal opgehangen, zullen uw gordij nen geen kreukje vertonen. Als u in uw hotel aankomt geeft u aan de persoon die uw koffer naar uw ka mer brengt, dadelijk een kleine fooi. De portier gedenkt u pas bij het afreizen. Hertengeweien worden gereinigd met pe troleum. Vooraf grondig zuiveren van stof enz. Na het inborstelen met petro leum moet het gewei snel worden afge droogd. Een plant heeft water nodig. Gebruik hiervoor niet te koud water. De wortels van de planten kunnen dit niet opne men, zodat de plant temidden van veel water nog kan verdrogen. De potgrond verzuurt dan. Dlr. H. W. Velllnga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBOREN Charlotte Catharina Maria, dochter v. E. M. van Bakelen en M. C. v. der Voort, Plesmanstraat 329. Denis Gerardus Antonius, zoon van P. N. van Dijk en S. G. A. Weimar, Koninginne- laan 44. Johannes Pieter, zoon van J. Huijboom en A J. J. Pols, Baarn, Sparrenlaan 24. Wouter Matthijs, zoon van C. Hageman en J. E. J. H. Steen- ackers, Nieuweweg 68. Clasina Wilhel- mina, dochter van J. C. van Breukelen en P. J C Klarenbeek, Wijnand Toplaan 3. Gijsbertus HendrikuS, zoon van G. F. Kok en M. G. Gorissen, Kerkpad Z.Z. 110 -Bernard Wilhelm, zoon van K. F. Schweers en M. Th. S. Maemonah, Ruys- daellaan 7. Herman, zoon van J. H. W. de Graaff en C. W. M. Groenewegen, Beethovenlaan 8. Pieternella Elisabeth, dochter van W. Birkhoff en M. Jurriaans, Baarn, Sparrenlaan 23. Maria Hendri- ca, dochter van W. C. F. van Hofslot en H. G. van Veldhuizen, Birkstraat 113. Ronald, zoon van S. Laseur en J. C. van der Veer, Wieksloterweg W.Z. 39, Nico tine Jolanda, dochter van N. Hart en J. de Bree, Buys Ballotlaan 5. Samuel Johannes, zoon van H. G. Gijzen en H. C. D Stevens, Amersfoortsestraat 29a Angelique Christine, dochter van J. J L. Meijs en S. Th. M. Kappelhof, Amster dam, ie Helmerstraat 33 II. Markus Hendricus Louis, zoon van J. H N. Hei- tinga, en W E. W. Blom, Gen. Spoor straat 65 David, zoon van G. C. Wil denburg, en A. I. Zwartjes, Van Weede- straat 9c. Astrid Johanna, dochter van K. Jager en J. van Ginkel, Moerbessen- berg 36. Gerardus Johannes, zoon van H. J. A. van Velzen en B. J. van den Heuvel, Nassaulaan 33. Friederike Ca tharina, dochter van H. W. Th Luijcx en F C. van der Luur, Baarn, Eikenlaan 2a. Frank, zoon van H. Zandvoort en J. H. van Ekeren, Baarn, Amalialaan 2. Franciscus Theodoor, zoon van A G Kok en R P Hilhorst, Da Costalaan 10 Annet Gesina, dochter van J Brede- wold en H. G. Beving, Van Lenneplaan 68. Marinus Adrianus Johannes, zoon van M. J. de Jong en W. H. Huijskes, Insingerstraat 70. Jacoba Anthonia, dochter van L. Willigenburg en A G. van Dijk, Postweg 42. ONDERTROUWD Albert van Essen. Ak- kerweg 6 en Bartha Maassen, Laanstraat 70. Bernard Johan Maria van Schalk wijk, Steenhoffstraat 55 en Cornelia Lu cia Maria van der Linden. Burg. Grothe straat 6. Wilhelmus Theodorus van den Hengel, Slaagseweg 3, Hoogland en Hendrika Martha de Bruin, Oude Gracht- Je 4. Karei Johannes Aloysius Colle- wijn. Van Lenneplaan 2, Hilversum en Johanna Hermina den Broeder, F. C. Kuyperstraat 11. Andrianus Antonius Joseph van Dorresteijn, Steenhoffstraat 32 en Elisabeth Francisca van Asch, Wie lewaallaan 34, Bussum. Franciscus Antonius Roest, Soesterbergsestraat 103 en Antonia Maria Huigen, Hobbemalaan 20. Paul Berthold Vanselow, Friedrich Eberstrasse 74, Solingen (Dl.) en Hed- wig Wilhelmina Berghege, Vosseveldlaan 3. GEHUWD Franciscus Hendrikus Tiemes- sen, Soesterweg 265, Amersfoort en Cor nelia Barbara Maria Rademaker, Kerk straat 44. Paulus Janse, Brakstraat 4, Middelburg en Geertruida Lamberdina Johanna Leenders, Rademakerstraat 48. Cornelis Hendrikus Bakker, Molen straat 163 en Harmke Roetman, Burg. Grothestraat 57. Frans Christoffel Otten, Rademakerstraat 40 en Catha rina Maria Smorenburg, Rademaker straat 40. Johannes Hendrikus Rauch, Korte Hartweg 12 en Elisabeth Helena Westerveld, Schoutenkampweg 67. Hendrik van de Bunt, Sparrenlaan 10, Baarn en Geertje Wassenaar, Molen straat 91. Mekke van Schijndel, Ka millestraat 20, Amersfoort en Bernardi- na Johanna de Kam, Molenstraat 106. OVERLEDEN Anna de Zwart, 39 jaar, echtgenote van P L. Bakker, Soester bergsestraat 125. Maria Sophia Stra- vers, 58 jaar, weduwe van M. J. Heems kerk, Ossendamweg 12. Gerardus Hen drik Haks, 66 jaar, echtgenoot van E. v. d. Brink, Bilderdijklaan 16 Johannes Tjasink, 93 jaar, echtgenoot van C. P. v. Oostveen, Koningmnelaan 171. Maartje BoU, 80 jaar, weduwe van G. Roelans, Koninginnelaan 15. Jannigje Rijksen, 82 jaar, weduwe van A. W. de Groot, Heideweg 4. Willemina van Mourik, 83 jaar, weduwe van M. J. van Driel, Tielerweg 16, Geldermalsen. Gerrit van Es, 88 jaar, echtgenoot van C. Nijburg, Wieksloterweg O.Z. 31. De politie is nog op zoek naar de zee man, die met een sprong van 3',4 meter lengte en 2 meter stijging de strafge vangenis te Scheveningen wist te ont springen, de benen nam en zijn gevan- genissportkleding netjes aan de direc teur retourneerde met dank voor de verzorging. Wij hebben er vrede mee dat deze ont snapte opgespoord wordt, maar dan niet voor hernieuwde opsluiting in Scheve ningen. Deze man moet voor Neder land worden afgevaardigd naar de Olym pische spelen in Tokio, daar kan hij zich verdienstelijker maken dan in een cel van enkele vierkante meters. En hij zal daar beslist niet ontsnappen aan zijn bewonderaars en mededingers. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 23 JULI 1963. RIOLERING. Ik heb aansluiting op de riolering aangevraagd voor een mij toe behorende woning. Mag ik de kosten op de huurder verhalen Hoeveel is de ri oolbelasting en mag ik deze geheel voor rekening van de huurder brengen, vraagt W. R. Antwoord De door U te maken of ge maakte kosten voor aansluiting van uw pand aan de riolering kunt u niet in re kening brengen aan uw huurder. Daar hier echter sprake is van verbetering van de woning kunt U wel een verzoek rich ten tot de huuradviescommissie om een hogere huur in rekening te mogen bren gen, hetgeen inhoudt dat de huur van dit pand opnieuw zal moeten worden vastgesteld naar de huur van vergelijk bare panden. Dit verzoek moet U rich ten aan de Secretaris van de Huurad viescommissie, Oude Gracht 129, Utrecht. De rioolbelasting, die aan U als eigenaar van het pand wordt opgelegd, kunt U niet op uw huurder verhalen. Uw aanslag in deze belasting vindt U op uw aanslagbiljet van de straat- en rioolbelasting, waarop U voor de riool belasting eenzelfde bedrag zult aantref fen als het bedrag waarvoor U in de straatbelasting bent aangeslagen. Wordt president De Gaulle, zijn isole ment voelende, iets handelbaarder Er zijn een paar dingen gebeurd die uitge legd kunnen worden of dat zo is, maar in die uitlegging is de wens dan toch wel de vader van de gedachte. Frankrijk heeft zowaar toegestemd dat de Zes van de Euromarkt in de West- europese Unie een beetje contact hou den met de Britten, een contact dat moet verhoeden dat de E.E.G. en de Britten economisch zover uit elkaar raken dat Engelands eventuele toekomstige toetre ding tot de Euromarkt onmogelijk zou worden. Dat is ongetwijfeld een con cessie van de Fransen, die steeds hebben gesteld dat alle zes de leden van de E.E.G. normale diplomatieke betrekkin gen met de Britten onderhielden en dat dat wel genoeg was. De anderen wensten - onder aanvoering van de Duitsers en Nederlanders - een inniger relatie, via het apparaat van de Europese commissie in Brussel. En dat nu vond Parijs net een beetje teveel van het goede. Slechts half werk. De Franse concessie is dus half werk. En het gesprek is verplaatst naar een instituut, waarin de Fransen genoeg kunnen remmen om te voorkomen dat er al te veel resultaten worden bereikt. In dat opzicht kostte het toegeven De Gaulle weinig of niets. Hij kan er slechts mee winnen dat de anderen in de E.E.G. - nu ze althans onverhoopt toch een beetje hun zin hebben gekre gen - wat soepeler worden, vooral in de landbouwkwesties, en geen aanmer kingen gaan maken op de ietwat vreem de relatie van Algerije via Frankrijk met de E.E.G., om maar een paar dingen te noemen. Het haast lam liggen van de ontwikke ling in de E.E.G. is vooral voor de Fran sen schadelijk geweest en een kleine aanmoediging van Parijs om daar een eind aan te maken was wel op zijn plaats. Het is zoiets als de spiering die uitgeworpen wordt voor de kabeljauw. Een andere kwestie is het dat president De Gaulle besloten heeft een bezoek aan zijn Amerikaanse collega te gaan bren gen, waarschijnlijk begin volgend jaar. Daarbij moet men zich herinneren dat Kennedy op zijn jongste rondreis door Europa juist Parijs meed, mede omdat hem vandaar te kennen was gegeven dat het bezoek van het staatshoofd der V.S. naar de internationale gedragsre gels eigenlijk pas mogelijk zou zijn na dat president De Gaulle het staatsbezoek van Kennedy aan Parijs zou hebben be antwoord. Het was een formalistisch smoesje om de Amerikaan uit de buurt te houden. Dat dit het succes van Ken- nedy's tocht toch niet heeft geschaad, is voor Parijs vrij zuur geweest wellicht. Mindere of gelijke Betekent De Gaulles gang naar Washing ton nu dat de Franse president toch wel wat spijt heeft van de verwijdering die uit deze scène bleek Het is een wat voorbarige conclusie. Eerder heeft in zijn omgeving wel eens verluid dat De Gaulle pas naar Washington zou gaan als hij op een tastbaar stuk kernmacht kon bogen dan immers kwam hij niet als bondgenoot van toch altijd iets mindere rang, maar als geüjke. En als dat inderdaad zo is, dan is het niet waarschijnlijk dat De Gaulle er plooibaarder door wordt. Integendeel nu heeft hij nog maar een kernmacht in wording en zijn afzijdigheid bij be sprekingen over kernstop en dergelijke is al hinderlijk. Dat wordt nog erger. En zijn meewerken aan de N.A.V.O. vooral de kernmacht daarvan, de eventuele verdragen op kerngebied die Engeland en de V.S. tegen die tijd met de sowjet-unie gesloten zul len hebben, dat alles zal hij dan slechts tegen een hoge prijs doen. Als uit het verleden iets te leren is voor de toekomst, zal De Gaulle er beslist niet handelbaarder door worden als hij meer grond voor zijn aanspraken heeft, die hij zonder veel reële redenen al hoog wist op te schroeven.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5