TOCH EEN KABINET. S0ESTERBERG HET OOG GERICHT OP DE MISDAAD. icïële mededelingen. veilig uit veilig thuis I Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 Dninkikkers winnen eerste promotiewedstrijd. VOLGENDE WEEK GEEN COURANT. VRIJDAG 26 JULI 1963. 426 JAARGANG N°' 56' SOESTER(()pURANJ Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, f 2,10 - per post 12,'J UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A Zoals kon worden verwacht toen de K.V.P.-er rar. Marijnen de opdracht kreeg een kabinet te vormen, is deze er in geslaagd een regering te formeren uit de oorspronkelijk daarvoor gedachte vier partijen. Dat kon slechts slagen dankzij het feit, dat dr. Veldkamp toch wat water in zijn wijn heeft gedaan en hij zich neerleg de bij het door prof. Beel getroffen z.g. „accoord van Wassenaar", nadat was toegezegd, dat de A.O.W. uit de alge mene middelen zal worden verhoogd zo dra deze dat toelaten. Met deze omschrijving houdt men zich dus op de vlakte en zal de nieuwe rege ring tenslotte zelf uitmaken wanneer een flinke verhoging van de A.O.W.te betalen uit de rijkskas, mogelijk zal zijn Er zijn echter zaken die een hogere prio riteit verkregen. Dat is in de eerste plaats de volkshuisvesting, al blijft het de vraag of de woningbouw versneld kan worden door meer geld hiervoor beschik baar te stellen. Dit is veeleer een kwestie van beschikbare arbeidskracht en effi ciency dan van rijkssubsidie. Misschien kan men er wat op vinden om de trek van bouwvakarbeiders naar Duitsland te verminderen, want deze neemt onrustba rende vormen aan. Het niet belasten van gemaakte overwerkuren zou de produktie- capaciteit in de bouwwereld - en in deze niet alleen - al sterk kunnen verhogen. Als tweede op het prioriteitslijstje staat zeker wel een drastischer aanpak van de landbouwproblemen, waarmede dan ongetwijfeld ook meer geld gemoeid zal zijn. En of men het prettig vind of niet, de defensielasten zullen eerst nog een grotere hap van de rijksinkomsten op eisen. De steun van Amerika hiervoor is opgehouden en ons aandeel in de N.A.V.O.-verplichtingen moet daardoor dus stijgen. Het valt te voorzien, dat ook onderwijs, welk departement ten slotte toch weer door een K.V.P.-er (mr. Bot) wordt bezet, eveneens meer geld nodig heeft. En dan weten we nog niet wat Verkeer en Waterstaat meer zal vereisen, maar op versnelling van het wegenplan wordt ook herhaaldelijk aangedrongen, benevens van andere wa- terstaatwerken, zodat ook hiervoor een verhoging der middelen in de lijn der verwachting ligt. Vóór welke punten zullen nu de verbe teringen der sociale voorzieningen gaan Dat ze nodig zijn en komen zullen, staat wel vast. Maar hoe en wanneer Die vraag kan pas worden beantwoord als de nieuwe regering een inzicht heeft ten aanzien van het verwachte hogere nationale inkomen en dus van de ho gere belastingopbrengst, zowel voor het komende als voor de daarop volgende jaren. Vervyacht wordt echter, dat die groei een kleiner percentage zal omvat ten dan in vorige jaren het geval was. Dat zal dan de taak van het nieuwe kabinet des te zwaarder maken. Met grote nieuwsgierigheid wordt onge twijfeld uitgezien naar de eerste begro ting van de nieuwe regering en de aan staande troonrede. Of er in de komende vier jaren nog iets kan komen van belastingverlaging, waar de oud-minister van financiën prof. Zijl stra naar streefde en waar de V.V.D., die nu dit departement met prof. Witte- veen zal gaan bezetten, ook zo grote belangstelling voor heeft, staat zeker te bezien. Voor het komende jaar verwachten wij dit zeker niet, gezien de sterk verhoogde druk die er reeds op de rijksmiddelen zal worden uitgeoefend. Het na veel onnodig geharrewar thans geformeerde kabinet staat voor een bij zonder zware taak Het wat lachwekkende voorspel tot de kabinetsformatie heeft in de nieuwe ploeg het onderlinge ver trouwen zeker niet groot gemaakt, al zal men er ongetwijfeld het beste van willen maken en kan dit natuurlijk nog groeien. Er zitten in de nieuwe rege ring toch wel enige figuren van formaat, zodat de nieuwe ploeg uiteindelijk toch niet zwakker kan worden geacht dan die van de vorige periode, wier beleid toch door de meerderheid werd gewaardeerd. Voor het standhouden van deze regering zal zeker veel afhangen van de houding van de K.V.P.-fractie in het parlement. Wanneer deze fractie weer een krach tige figuur als voorzitter krijgt - mo menteel wordt daarvoor de oud-staats secretaris drs. Schmelzer genoemd - dan bestaat de mogelijkheid voor een steeds ruime meerderheid voor de regerings voorstellen. Zonder een zodanige leiding in deze fractie zou het binnen korter of langer tijd toch weer op een kabi netscrisis kunnen uitdraaien. Er is immers geen programma volgens bindende afspraken opgesteld, alleen en kele grote lijnen uitgestippeld, zodat de fracties in het parlement ieder voorstel naar zijn merites en hun inzichten kun nen beoordelen. Voorlopig is het maar wachten op Prinsjesdag. Het herenteam van De Duinkikkers ging woensdagavond met vele supporters, voorzien van spandoeken met „Hup Duinkikkers" naar Doorn om in het zwembad „Woestduin" tegen het team van „Forellen" uit Rhenen te spelen en zo mogelijk te winnen. Dat is gelukt en het gevolg hiervan is dat hedenavond om half acht in het bad „Mooi Zeist", dat langs de weg De Bilt-Zeist ligt, de tweede promotiewedstrijd tegen "Wils kracht gespeeld moet worden Onge twijfeld zullen weer velen meegaan om het kranige Duinkikkerteam te zien spe len en als het kan te zien winnen. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat de Duinkikkers een fikse 5-1-over- winning zouden behalen al werd direct flink geschoten. Een schot van Huijink werd gestopt en een kogel van Iseger uit een pass van v. d. Brink ging net over. Beter ging het toen Rob Meijer te hard aangevallen werd. Bliksemsnel nam hij zelf de vrije worp, plaatste naar Huij ink en met een vliegend schot gaf deze zijn team de leiding. Enige aanvallen van de Forellen lever den een tegenpunt op, maar De Duin- kikkers kwamen terug. Een schot van Gerard v. d. Bor ging net over en een tweed schot werd gestopt. Een speler van De Forellen werd wegens een zware overtreding het water uitgestuurd, maar de numerieke meerderheid leverde De Duinkikkers geen winst op en tot de rust bleef het 1-1. Wat vroeger bij het Nederlands elftal bekend stond als het Hollands kwartier tje. waarin de doelpunten heel gemak kelijk gemaakt werden door een sterk overwicht, dat werd door de Duinkikkers geïmiteerd met een offensief van enige minuten. Met een ver schot bracht Joop Iseger de stand op 2-1. Een Forellen- schot kwam keihard tegen de lat, waarna Rob Meijer met een heel hard schot de stand op 3-1 bracht en Gerard v. d. Bor direct daarna op 4-1. De Forellen gaven zich niet gewonnen, maar ze hadden pech, want keeper W. v. d. Bor was in glanzende vorm en hij stopte alle ballen die op hem afgevuurd werden. Een speler van de Forellen en een spe ler van De Duinkikkers begonnen een privéruzie terwijl de bal in geen velden of wegen te zien was en de scheidsrechter stuurde beide heren het water uit. Enige aanvallen van de Duinkikkers le verden twee goede schoten van Kees v. d. Brink op die gestopt werden. Koos Iseger had meer succes en hij bracht de stand op 5-1. Tijdens een aanval van De Forellen klonk het laatste fluitsig naal dat van de verdiende Duinkikker- zege een feit maakte. Het winnende team bestond uit de spe lers W. v. d. Bor, G. v. d. Bor, Reurink, Huijink, v. d. Brink, Meijer en Iseger GESLAAGD. Voor het diploma Kleuterhulp slaagden Marian Brandsma, Bertie van Eek, Mar go Groen, Hannie den Hartog, Corrie Reynen (met lof), Janny Roodhart en Joyce Weiffenbach. Naar de tweede klasse der primaire op leiding ging o.m. over Henny Leertou wer. Allen leerlingen van de Koningin Emma Huishoudschool. D. WILSON WINT CONCOURS. De heer D. Wilson te Soestdijk heeft woensdag in Hilversum een standwer kersconcours gewonnen, dat opnieuw ge organiseerd werd ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Hilversumse markt. De heer Wilson verkocht plan tenmest. Nummer twee was de heer N. van Arend uit Hilversum met likdoorn- tinctuur, nummer drie D. Verdoes uit Amsterdam met scheermesjes en nummer vier de gebroeders De Groot uit Amster dam met pennen. Er waren 20 deelne mers. PASTOOR VAN MEEUWEN OVERLEDEN. Woensdag is in Nieuw Mariënburg eme ritus-pastoor A. J. M. van Meeuwen op 87-jarige leeftijd overleden. Hij woonde reeds 17 jaar in het tehuis, waar het hem uitstekend beviel. Twee jaar gele den vierde hij er zijn zestigjarig pries terfeest. Morgenochtend zal het stoffelijk over schot van pastoor van Meeuwen in het priestergraf van de rk. begraafplaats te Heiloo ter aarde worden besteld. Na de Lauden, welke om tien uur in de St. Willibrorduskerk gehouden worden, wordt de plechtige uitvaartmis in deze kerk opgedragen. Adrianus Johannes Maria van Meeuwen werd op 8 december 1875 te Haarlem geboren. Hij bezocht het bisschoppelijk college te Roermond en de seminaries te Hageveld en Warmond. Na zijn priester wijding in 1901 werd hij kapelaan te Nootdorp. Van 1903 tot 1909 was kapelaan Van Meeuwen rector in het klooster van de Zusters van de Voorzienigheid. Tevens Tijdens de Vierdaagse Elke wandelaar neemt het er wel eens even van. Het heerlijkst gaat dat moment van rust door met je benen omhoog te gaan liggen. Blijft over het kijken naar diegenen die langs komen lopen. was hij belast met de geestelijke ver zorging van jongens in een weeshuis. Van 1909 tot 1913 was hij kapelaan te Rotterdam-Kralingen en van 1913 tot 1917 in Leiden In 1917 volgde zijn be noeming tot pastoor in Anna Paulowna. Hij het daar de O.L. Vrouwe Presentatie- kerk vergroten. In 1925 ging pastoor Van Meeuwen naar Heiloo, waar hij een kerk het bouwen op de plaats waar Wil- librordus een kerk stichtte. In deze St. Willibrorduskerk wordt morgen de uit vaartmis gehouden. In 1939 ging hij naar Hoorn voor een rectoraat. In 1942 moest hij op dokters advies volledig rust houden. Tot 1945 woonde pastoor van Meeuwen in Am sterdam en in 1945'kwam hij naar Soest dijk. WEDEROPBOCWWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn om aan P. H. M. Brouwer, Kastanjelaan 53, alhier, op zijn daartoe gedaan ver zoek, op grond van het bepaalde in ar tikel 20 van de Wederopbouwwet, vergun ning te verlenen voor het bouwen van een serre op het perceel, gelegen aan de Kastanjelaan, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie D, nummer 3451 (ged.) zulks in afwijking van het uit breidingsplan in onderdelen voor gron den gelegen in Soest-Zuid. Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen De op de bouwaanvrage betrekking heb bende stukken liggen gedurende diezelf de termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 26 juli 1963. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn om aan de Hervormde Gereformeerde Evangelisatie Gemeente op haar daar toe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de wederop bouwwet vergunning te verlenen voor het bouwen van een kerk op het perceel, gelegen aan de Pr. Bernhardlaan tegen over de Oranjelaan kad. bekend ge meente Soest, sectie H, nummers 6865 en 6866 zulks in hoofdzaak voor het gedeel te van de gemeente gelegen ten noor den van de spoorlijn Utrecht-Amers foort. Alvorens een definitieve beslissing te ne men stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schrifteüjk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn ter secretarie ter inzage. Soest, 26 juli 1963. PARTIEEL UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester van Soest brengt ter algemene kennis, dat ter voldoening aan artikel 37 van de Woningwet, vanaf 31 juli 1963 gedurende vier weken ter gemeentesecretarie ter inzage ligt het partieel uitbreidingsplan, regelende de bestemming van gronden gelegen nabij de Ossendamweg en de Soesterbergse- straat zijnde een wijziging van het uit breidingsplan Soest-Zuid. Gedurende een termijn van vier weken kunnen de belanghebbenden bezwaren indienen bij de gemeenteraad. Soest, 30 juli 1963. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer J. R H. Bree- schoten. slaagde in Den Haag voor het examen M O Duits A. MEDISCHE DIENST. Dokter W. F. van den Helm, Prins Alex- anderweg 82, Huis ter Heide, tel. 03404- 31574, neemt het a.s. weekeinde de art- sendienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter en J. C. Lucas, Soesterberg en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tem pellaan 6, tel. 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. GESLAAGD. Van de Middelbare Handelsavondschool te Zeist slaagde voor het Middenstands diploma de heer C. J. Vos. Aan de Maria Gorettischool voor maat schappelijke vorming te Zeist slaagde voor het L.E.A.-examen machineschrijven Marja Cremer, Yvonne Kollman, Gina Bouma, Lia Helsdingen, Lineke van der Wijk en Jolanda Weldam. A.G.A.V.S. KAMPEERT OP BOERDERIJ. Ongeveer een vijftigtal jeugdleden van A.G.A.V.S., in de leeftijd van 9 tot 12 jaar, zijn zaterdag gaan kamperen. Evenals vorig jaar ging de tocht naar Harderwijk, maar nu niet naar het strand van het Flevomeer, doch naar een ideaal gelegen boerderij bij het Veluwe- meer, in de buurtschap Hierden. Het kamp staat onder leiding van de heren Timmerman en Brandes. SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het schijnt steeds gekker te worden met het plegen van zware misdaden en het wordt dan ook de hoogste tijd dat men in alle beschaafde landen gaat inzien dat men de strijd tegen moordenaars niet met beschaving kan winnen maar wel met het volledig uitschakelen van de individuen die zich onmogelijk ge maakt hebben in onze samenleving. Een Utrechtse man had geen zin meer in het leven van alledag en hij dacht erover zelfmoord te plegen om zo uit de sa menleving te verdwijnen. Bij nader in zien leek het hem maar beter het an ders aan te leggen. Hij ging naar Am sterdam en wurgde daar een jonge vrouw. Nu heeft hij zijn zin en is uit de samen leving verdwenen. Hij komt echter weer terug en dan kan hij het nog eens overdoen als hij daar zin in heeft. Groter misdaad werd in Engeland bedre ven waar drie jongemannen een meis je dat een vakantiereisje maakte met tientallen messteken vermoordden. Aan de overkant van de noordzee leeft nog altijd het besef dat bepaalde mis daden slechts met de doodstraf geho noreerd moeten worden omdat het nu eenmaal nodig is dat bepaalde sujetten definitief verdwijnen. Prettig is dat niet, maar in ons land komen ook steeds meer mensen tot de overtuiging dat het blijk baar niet anders kan. En zij accepteren het argument dat het niet helpt hele maal niet. Het helpt natuurlijk, want als bovenge noemde man en bovengenoemde jongens definitief uitgeschakeld worden dan kun nen zij in ieder geval geen moord meer bedrijven. Nu bestaat er grote kans dat ze over enkele jaren voor een herhaling zorgen. KANTMAN. Wegens vakantie van ons perso neel, zowel technisch als admi nistratief, verschijnt de Soester Courant in de komende week niet. Ons kantoor is dan tevens gesloten. HOE LAAT IS HET? Hoeveel bedraagt het tijdsverschil tussen Amsterdam en Montreal vraagt Joop G. AntwoordAls het hier te lande 12.00 uur is, is het in deze tijd van het jaar in Montreal 8.00 uur v.m. Van oktober af is het dan in Montreal 7.00 uur v.m., in verband met de wintertijd. AMERIKA. Hoe zijn de eisen voor toelating in Amerika schrijft N. E. Antwoord Het is te begrijpen dat een inwoner van een communistisch land in Amerika gewantrouwd wordt en minder welkom is. Als men er maar tijdelijk ge weest is en van communistische smetten vrij is, kan dat nog wel meevallen. Bij het verlenen van een visum wordt ge val voor geval bekeken en er zijn heel wat voorwaarden waar een immigrant voor de V.S. aan moet voldoen. Het laatste woord heeft de Amerikaanse am bassade in Den Haag. MOTORRENNEN. Is een motorrenner, die drie achtereenvolgende wedstrijden heeft gewonnen, wereldkampioen, of gel den hiervoor alleen de punten vraagt Tony L. Antwoord: Elk jaar wordt een bepaald aantal wedstrijden aangewezen, welke meetellen voor het wereldkampioenschap Motorcross en Wegraces. De reglemente ring hiervan is als volgt zijn er b.v. 7 wedstrijden aangewezen, welke meetel len voor het wereldkampioenschap, dan tellen uit deze wedstrijden de 4 beste re sultaten door één rijder behaald is het aantal wedstrijden, meetellende voor het wereldkampioenschap 8, dan tellen de vijf beste resutaten van een rijder. De eerst-aankomende in elke wedstrijd ont vangt 8 punten, de tweede 6, de derde 4, de vierde 3, de vijfde 2 en de zesde 1. ZWEVEND WRAK. Wanneer er een schip zinkt in een diepzee (circa 6 a 7 km) komt dit wrak dan op de bodem terecht of blijft het op een bepaalde hoogte zweven, totdat het op een ondie pere plaats terecht komt en dan daar op de bodem blijft liggen vraagt me neer A. E. L. zich af. Antwoord Of een wrak zinkt, drijft of in het water gaat zweven, is een kwestie van soortelijke gewichten. Zo heeft zee water in de regel een soortelijk gewicht van 1.02 a 1.04 en is onder normale om standigheden onsamendrukbaar. Op zeer grote diepten van 6 7 km (zo als u noemt) heerst een druk van 600 a 700 atmosferen en onder een dergelijke druk wordt het water wel een weinig samen gedrukt, wat gepaard gaat met een ge ringe toeneming van het soortelijk ge wicht. Bovendien neemt de zoutconcen- tratie van het water op grote diepten toe, waardoor het soortelijk gewicht van het zeewater op grote diepten ook weer wat toeneemt. Een zinkend voorwerp ondervindt dus 'n iets toenemende opwaartse druk op gro te diepten. Wanneer nu een houten wrak, dat juist een weinig te zwaar is, om te blijven drijven, in een zeer diepe zee zinkt, is het denkbaar, dat het de bodem niet haalt en op zekere hoogte blijft zweven en door de zeestroming meegevoerd wordt, tot het op zeer grote afstand ergens op een wat minder diep gedeelte op de bodem „strandt". De he dendaagse stalen schepen zijn veel te zwaar om ergens te büjven zweven en zullen dan ook tot op de bodem zinken, zelfs in de diepste oceaan.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1