„Schone Spaanse" rooft f6000.-. ZWEEFVLIEGTUIG LANDT OP ENG. HET OOG GERICHT OP VOORSCHRIFTEN. Officiële mededelingen. Duinkikkers promoveerden. - Vijfde dode in het Soester verkeer. Gemeenteraadsvergadering. Algemene vergadering Brandweervereniging. Schrijvers naar H.V.C. DINSDAG 6 AUGUSTUS 1963. 42e JAARGANG No- 5"- 5 OESTER fjOURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, f2,10 - per post 12.2S UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A - SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Een „schone Spaanse dame" is op roof tocht geweest in Soest en omgeving. Op vele plaatsen ving ze bot. maar tenslotte had ze met een wisseltruc groot succes bij de Raitfeisenbank, waar zij directeur C v. d Bremer en zijn assistenten ƒ6000,in briefjes van honderd afhan dig maakte, voor zij door mevrouw v. d. Bremer naar buiten gewerkt werd. Op dat moment was de schade voor de bank nog niet bekend, maar bij het op maken van de kas bleek dat zestig briefjes van honderd ontbraken. „De schone Spaanse" was inmiddels in geen velden of wegen meer te bekennen. Het begon in Amersfoort bij het kan toor van de Phoenixbrouwerij. De onbe kende schone kwam luid pratend het kantoor van boekhouder Van der Put ten binnen en ze zwaaide met een brief je van 1000,De heer Van der Putten was druk met de lonen van het perso neel bezig, zodat hij over veel geld be schikte, maar hij voelde er niets voor de luid kwetterende zwarte schone van dienst te zijn en hij liet haar naar een bank brengen. Bij garage Alex van Keulen aan de Am- sterdamseweg hetzelfde beeld Ook daar voelde men zich niet verplicht de op gewonden vreemdelinge, die woorden uit vele talen sprak zonder dat er een touw aan vast te knopen was, ter wille te zijn. Toen ging ze naar Soest om tevergeefs te trachten de Nutsspaarbank op te lich ten. Bij de Raiffeisenbank had ze meer suc ces. Ze kwam aan het loket en stootte alle mogelijke klanken uit. Het meisje dat haar te woord stond ving woorden als écrire, colore en wat Duitse klanken op, maar ook zij kon de vreemdelinge niet begrijpen. Directeur Van den Breemer kwam erbij en hij was zo welwillend naar de hal te komen om te trachten aan de weet te komen wat de klanken uitstotende vrouw wenste. Terwijl hij zich met haar onderhield stapte ze plotseling resoluut het kantoor binnen en deed een greep in een harmonicatas met geld die op het bureau van mej. Roest stond Ze zwaaide nu niet alleen met haar briefje van duizend, maar ook met een bundeltje bankbiljetten van honderd. Mej. Kappelhof had het niet op dit ge zwaai en greep het pakje biljetten even eens beet. Het touwtrekken om het geld ging met veel gekrijs van de vreemde linge gepaard, die daarmee blijkbaar wilde aanduiden dat ze wilde wisselen. Mevr. v d Breemer kwam vanuit haar woning op het lawaai af en zij zag kans de vrouw het kantoor uit te werken. Mopperend verdween ze, maar dat ge mopper was slechts camouflage, want ze was met al haar gegoochel zestig brief jes van honderd rijker geworden. Dit werd met schrik bij het opmaken van de kas geconstateerd. De snel ingeschakelde politie verspreidde het signalement van de vrouw en thans wordt in binnen- en buitenland gezocht naar een „vrouw van Spaans type, 35 a 40 jaar, gitzwart hoog-opgestoken haar, bruine huidskleur, bruine regenmantel, witte blouse met blauw werkje, lichtbeige rok, zwarte schoenen met hoge hakken, ogen zwaar geschminkt, en aan een van de pinken een brede witte ring met 2 blauwe steentjes". De schade die de bank geleden heeft wordt door het Raiffeisenfonds gedekt. JONGETJE AANGEREDEN. Het zesjarig jongetje H. K. stak plot seling de Kerkstraat over en werd ge grepen door de auto van mevr. S. Hij kreeg een hersenschudding en is per auto naar huis gebracht. Willy v. d. Bos, Rob Meijer, Gerard v. d. Bor, Koos Iseger, Kees v. d. Brink, Wil ly Huijink en Antoon Reurink zijn er in geslaagd als herenteam van De Duin kikkers, in Zeist met 6-1 te winnen van Wilskracht uit Utrecht en dat betekent promotie naar de landelijke bond. Het was een wedstrijd die in Natuurbad „Mooi Zeist" door vele supporters bijge woond werd. Zij zagen een overmachtig Duinkikkerteam, waarin Gerard v. d. Bor uitblonk. Hij scoorde het eerste doelpunt en schoot kort daarna tegen de doelpaal. Iseger deed hetzelfde, maar kort daarop had hij meer succes uit een keurige pass van Kees v. d. Brink, die daarmee een solorush besloot en het was 2-0. De Duinkikkers waren veel sterker en kort na de hervatting kon Iseger scoren uit een pass van v. d. Bor. Het volgende schot van deze speler werd gestopt, maar Kees v. d. Brink zag kans het vierde doelpunt te scoren. Rob Meijer loste een schot en nagenoeg iedereen zag dat de keeper de bal achter de doel lijn vandaan haalde. De scheidsrechter constateerde dit echter niet en het werd dan ook pas 50 toen Iseger scoorde. Gerard v. d. Bor zorgde na een fraaie solorush voor het zesde doelpunt van de Duinkikkers, waarna Wilskracht met een mooi schot de eer redde en de stand op 6-1 bracht. Een zweefvliegtuig, dat te kampen had met gebrek aan termiek, moest op de Eng een noodlanding maken De bestuurder, de Hilversumse student W. J zette het toestel keurig aan de grond op een gemaaid roggeveld Kort na zijn landing werd het toestel gedemonteerd en per vrachtauto naar Hilversum gebracht. De 77-jarige heer F. Colenbrander viel als vijfde slachtoffer in 1963 van onge lukken met dodelijke afloop in het Soes ter verkeer. Hij stak plotseling lopend de Birkstraat ter hoogte van de Bartolottilaan over cn werd gegrepen door een motor. Deze werd bestuurd door de Amersfoorter G. de K. De heer Colenbrander werd tegen het wegdek geworpen en ernstig gewond. Enige uren later overleed hij in het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort. De motorrijder werd met hoofdwonden naar het ziekenhuis gebracht. De heer Colenbrander was voorzitter van de Vereniging „Rustenburg", van welke vereniging drie bestuursleden aanwezig waren bij de crematie te Westerveld. De vereniging verliest in hem een be kwaam voorzitter en zijn medewerking om te komen tot de bouw van een be jaardencentrum beschouwde hij als een levenstaak. De gemeenteraad komt morgenavond in openbare vergadering bijeen om acht uur, hoewel het ongebruikelijk is in augustus te vergaderen. De agenda bevat een voorstel van het college van B en W. in beroep te gaan tegen het besluit van gedeputeerde sta ten van 9 juli 1963, waarbij goedkeuring is onthouden aan het partieel uitbrei dingsplan Soestdijk N.W. II. Tevens wordt voorgesteld grond te ver kopen aan de Hervormd Gereformeerde Evangelisatie Vereniging. Deze grond is gelegen aan de Prins Bernhardlaan. Er wordt verder voorgesteld 250 vierkante meter grond te verkopen aan de heer A. B. Grift, Nieuwstraat 44. Deze grond is gelegen aan de Hartweg. Er zal een woning op gebouwd worden. Het college van B. en W. stelt voor grond, gelegen aan het Weteringpad en de Laanstraat te ruilen met mevr. F. de Haan-Van Deutekom en grond, ge legen achter de woningen Julianalaan 69 en Nassaulaan 5 te ruilen met mevr. M. Tijhuis-Van Zuilen. Deze ruilingen zijn respectievelijk nodig voor de ver breding van het Weteringpad en voor het bouwen van een garage bij de ge meentewoning Julianalaan 69. Tenslotte wordt voorgesteld grond met opstallen te kopen, gelegen aan de Steenhoffstraat van het r.k. kerkbestuur, grond gelegen aan de Soesterbergse- straat van dr. F. Th. C. Meinecke, grond gelegen aan de Kolonieweg van E, L'hoëst, grond gelegen aan de Ossen- damweg van G. Westra, grond gelegen aan de Birkstraat van A. v. d. Hoef, grond gelegen aan het Weteringpad van H. v. d. Brink, grond gelegen aan de Nieuweweg van A. Tolboom, grond gelegen aan de Molenweg van de Ned. Herv. gemeente en grond gelegen aan de Vondellaan van J. J. Snor. V.V.V.-JEUGDFIETSTOCHT. Drieenvijftig meisjes en jongens hebben vorige week deelgenomen aan de V.V.V.- fietstocht, waarvan de start bij het V.V.V.-kantoor in de Steenhoffstraat was. Zij reden volgens een aangegeven route over Baarn, Spakenburg, Amersfoort, Zeist en Bilthoven, waar ze samenkwa men in het natuurbad ,JJe Biltse Dui nen" met vele kinderen uit andere plaatsen die een rit door een deel van de provincie Utrecht maakten. De kinderen kregen bij het vertrek een ballpoint, in Spakenburg paling en een ijsje en in Amersfoort cake. De leden van de vereniging Vrijwillige Brandweer Soest zijn voor het eerst sinds 1960 in algemene vergadering bijeen geweest. Er waren 23 leden op de ver gadering aanwezig. Vele jaren lang benoemde het bestuur van de vereniging de leden van het brandweerkorps, maar bij het inwerking treden van de nieuwe brandweerwet kreeg het college van B. en W. deze taak. De zittende bestuursleden werden her benoemd, met uitzondering van de heer B. J. Buxtorf. Het bestuur bestaat thans uit de heren W. Gloart, voorzitter en C. Haver, secretaris, die bij akklamatie her kozen werden en de heren J. F. Groart, die 17 van de 23 stemmen kreeg, H Kamphorst en J. A. v. Dorresteijn, die respectievelijk 13 en 14 stemmen kregen. De heer G. H Nieland, die jarenlang penningmeester van de vereniging was, werd tot erelid benoemd. De heer C. Haver bracht verslag uit over de gebeurtenissen in de jaren 1960, 1961 en 1962. Het ledental schommelde rond de dertig. Voor het eerst in de geschiedenis van de brandweer werd door de leden examen gedaan. De examens werden afgenomen door de commissie van de rijksbrand- weerinspectie. Op 25 mei 1961 slaagden alle kandidaten voor het examen brandwacht tweede klas. Een jaar later werd dit door andere kandidaten herhaald. Vijf kandidaten slaagden toen voor het diploma brand wacht tweede klas. Er werden cursussen gevolgd voor het blussen van vliegtuig- branden en voor de bevoegdheid als pelotonscommandant bij de B.B. op te treden. Drie leden volgden een cursus voor onderbrandmeester aan de brand- weerschool te Amsterdam. Ook namen enkele leden deel aan een cursus voor pompbedienden. In de drie verslag jaren werden 144 oefeningen door de brandweer gehouden. Eén daarvan werd bij paleis Soestdijk gehouden. In 1960 moest de brandweer 54 maal uitrukken, in 1961 30 maal en in 1962 53 maal. In totaal waren er negen uit slaande branden, 26 binnenbranden, 16 bos- en heidebranden tegen 70 alleen in het jaar 1959, 7 schoorsteenbranden, 4 hooibergbranden en nog allerlei andere brandjes. Er werden 15 gevallen van brandstichting gesignaleerd, terwijl 17 maal onvoorzichtigheid met roken oor zaak van brand was. Door het spelen met lucifers ontstond 22 maal brand. De schade bedroeg in 1960 ƒ144.161. in 1961 ƒ7.411.— en in 1962 13.800.—. LIGPLAATSEN MET WOONSCHEPEN. Het is het provinciaal bestuur van Utrecht gebleken dat er misverstanden zijn ontstaan omtrent de strekking van de op 15 juli 1963 door provinciale staten van Utrecht vastgestelde Verordening tot regeling van ligplaatsen met woonsche pen, ter bewaking, instandhouding en bevordering van het natuur- of land- schapsschoon in de provincie Utrecht. De indruk is gewekt, dat het provinciaal bestuur een vrij omvangrijk plan voor het inrichten van ligplaatsen met woon schepen in het noordwestelijk deel van de provincie Utrecht zou hebben goedge keurd. Dit is geenszins het geval. Ge noemde verordening verbiedt ingaande 20 juli 1963 in de provincie Utrecht met uitzondering van het Plassenschap Loosdrecht en omstreken en de gemeente Doorn, Leersum, Amerongen, Maarn, Woudenberg, Renswoude, Leusden en Stoutenburg ligplaatsen voor woon schepen te hebben of in te richten en verbiedt tevens met een woonschip lig plaats te hebben of in te nemen. Van dit verbod is in beide gevallen ont heffing mogelijk van gedeputeerde sta ten van Utrecht. Aanvragen ter verkrijging van deze ont heffing moeten worden ingediend op formulieren, welke schriftelijk kunnen worden aangevraagd aan het adres: provinciale griffie van Utrecht, 5e afde ling (kamer 309), Achter St. Pieter 20, Utrecht. Slechts zij die reeds op 20 juli 1963 met een woonschip in genoemd gebied lig plaats hadden, behoeven eerst op 1 februari 1964 in het bezit te zijn van de dan vereiste ontheffing van gedeputeerde staten van Utrecht. GESLAAGD Van de vier leerlingen der nijverheids avondschool, die examen deden voor het diploma meester-timmerman-bouwpa- troon slaagden er drie. Het waren W. de Hartog, J. v. d. Putten en J. v. d. Veen. Ze mogen zich nu als aannemer vestigen. De examens werden afgenomen door de vereniging voor veredeling van het am bacht V.V.A. JONGEN GEWOND IN NATUURBAD. De zevenjarige Rotterdamse scholier D K. was in het natuurbad aan het spelen op de glijbaan. Terwijl hij bezig was het water in te glijden werd hij door de zeventienjarige J. P D. E. aan een been getrokken. De jongen kwam met zijn hoofd op de glijbaan terecht. Hij kreeg een diepe hoofdwond die door dokter Stroband gehecht moest worden. JEUGDHENGEL WEDSTRIJD Op zaterdagmiddag 10 augustus, begint om twee uur de jaarlijkse viswedstrijd voor meisjes en jongens tot 13 jaar, die georganiseerd wordt door het bestuur van de hengelsportvereniging „De Snoek baars", die leden in Soest en Baarn heeft. Er wordt gehengeld in de grote zandput langs de rijksweg te Baarn. Het deelnemen aan deze wedstrijd kost niets Ook de jaarlijkse wedstrijd voor dames zal die middag gehouden worden. VIERVOETIGE MOORDENAAR. Ten nadele van de heer W. de K. in de Birkstraat werden 140 jonge kalkoenen doodgebeten door een onbekende hond De schade was 850,—. Ook dit weekeinde zijn er weer veel verkeersongelukken gebeurd. Te Brittany in Frankrijk reed een auto over een andere heen, verpletterde die en brak zelf doormidden. Wonder boven wonder deden zich hierbij geen persoonlijke ongelukken voor, maar niet allen waren zo gelukkig. „Sta of ik schiet'" is een nare uitdruk king die we allemaal heel goed kennen. Die uitdrukking moet helaas nogal eens gebruikt worden in de strijd tegen de misdaad door douanebeambten en poli tieagenten. Idiote voorschriften schijnen het echter ook mogelijk te maken dat schildwachten voor kazernes tegen sol daten die overspannen aan de haal gaan zeggen: „Sta of ik schiet!" En als ze dan niet blijven staan wordt er ge schoten. De soldaat die beschoten werd is dood en de soldaat die geschoten heeft zal zich zijn hele leven dat vre selijke moment herinneren dat hem dwong een collega neer te schieten om dat er blijkbaar vreemde voorschriften zijn die hem dwingen dat te doen. De broers van de neergeschoten militair, zelf soldaat, toonden begrip voor het ge drag van de man die hun broer neer knalde, want ze kennen de voorschriften, die blijkbaar slechts keus laten tussen raak schieten of voor de krijgsraad komen. Als de soldaat niet geschoten had dan was hij misschien door alle mogelijke mensen met balken en sterren afgeblaft en tot zware straffen veroor deeld omdat hij zijn plicht verzaakte En dan had hij niet eens met enig suc ces kunnen zeggen: „Je denkt toch niet dat ik de kans wil lopen een overspan nen collega, die aan de haal is omdat hij tijdelijk de kluts kwijt is, neer te schieten", want dan had hij mogelijk een nog zwaarder douw gekregen. Vroeger waren geweren misschien be slissend in een oorlog, maar nu zijn het atoombommen. Het kan dus echt geen kwaad aan die geweren een wat minder belangrijke taak te geven. Ze kunnen misschien hun dienst bewijzen als zot ten het in hun hoofd zouden halen een kazerne te bestormen, maar toch zeker niet als een overspannen jongen die kazerne ontvlucht. Misschien wil de mi nister van justitie de voorschriften eens bekijken en alle kolder eruit schrappen. KANTMAN De keeper van S.E.C., Piet Schrijvers, speelde enige tijd geleden in het tour- nooi van Victoria in Hilversum zo'n goede wedstrijd dat de sectie betaald voetbal van de vereniging 't Gooi er wel voor voelde de 16-jarige keeper van S.E.C. over te nemen. Hij moest proeftrainen onder leiding van trainer Dellow en dit verliep zo goed dat hij een spelerscon tract ter bestudering aangeboden kreeg. H.V.C. kreeg hiervan blijkbaar de lucht en Schrijvers kreeg een contract aange boden dat hem recht geeft op 1560, per jaar. S.E.C. ontvangt volgens de voorschriften thans 1500,en als Schrijvers 18 jaar wordt opnieuw 1500,—. Het wat vreemde in deze affaire is dat S.E.C. pas bericht van H.V.C. kreeg toen het contract al getekend was. Daarover was het S.E.C.-bestuur terecht slecht te spreken. Het bestuur van 't Gooi was slecht gemutst over de wijze waarop H.V.C. de jeugdige keeper „weggekaapt" had en de vader van Piet Schrijvers was het er helemaal niet mee eens dat in enige bladen geschreven was dat hij zijn zoon bij H.V.C. „te koop" aange boden had. Niet de heer Schrijvers is naar H.V.C. gegaan, maar H.V.C. kwam bij hem. Namens het bestuur van de K.N.V.B. deelde de heer Burgwal mee dat de gang van zaken niet juist geweest is en dat H.V.C. het S.E.C.-bestuur eerder had moeten inlichten, maar de situatie is hierdoor niet veranderd en Schrijvers zal het volgend seizoen voor H.V C. uit komen. KAMPWEEK VAN D.V.V. Zaterdag 27 juli vertrokken 35 leden van de wandelvereniging „De Vrije Vogels" met hun leidsters voor een week naar Otterloo. Het grootste deel hiervan ver trok per fiets bij vrij gunstig weer. De anderen werden per auto gebracht door enige ouders van de deelnemende kin deren. Tegen 3 uur kwamen ze aan op de boer derij waar ze zouden kamperen. Een hele week hebben de kinderen en de leiding genoten van zon en buitenlucht. Zater dag j.1. zijn ze gebruind en voldaan weer thuis gekomen. P. VAN DE BREEMERWEG AFGESLOTEN. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat het gedeelte van de Peter van de Breemerweg, gelegen tus sen de Ferd. Huycklaan en de grens met de gemeente Amersfoort, in verband met werkzaamheden aan de in dit wegge deelte gelegen overweg, m.i.v. 6 augustus 1963 tot nader order is gesloten voor alle doorgaand verkeer. Soest, 2 augustus 1963.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1