BRUIN TEGEN BLANK. OPROEP. HET OOG GERICHT OP EEN VERDRAG. „Ons Genoegen" bestaat 15 jaar. VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT! Natuurbeschermingseducatie Instituut S.E.C. won. Politie telefoon 4444 en 4445 VRIJDAG 9 AUGUSTNS 1963. 42e JAARGANG No. 58. soester Courant Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart. 12,10 - per post I2.2S UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A Er wordt in de Verenigde Naties weer heftig geageerd tegen het Portugese be wind in het Afrikaanse Angola en tegen de apartheidspolitiek van de regering van Zuid-Afrika. Natuurlijk gaat die strijd hoofdzakelijk uit van de jonge Afrikaanse staten, die eens koloniën wa ren van Engeland of Frankrijk, waarbij zich uit louter politieke overwegingen andere landen aansluiten. Het is nu eenmaal een moderne rage om alle gekleurde volken te „bevrijden" van z.g. blanke overheersing en hen een souvereine staat te laten vormen. De vraag of dit het welzijn dient van het land en volk is daarbij niet eens in tel. de staatkundige onafhankelijkheid schijnt men veel belangrijker te achten dan het economisch welzijn. Dat laatste gaat na de onafhankelijkheidsverklaring in de meeste gevallen dan ook schrik barend achteruit. Een van de ergste voorbeelden daarvan is wel Kongo. Toen de Belgen het nog bestuurden, was het langzamerhand een vrij welvarend land geworden, waar de negerbevolking in de mijnen, op de plantages, bij de handel en bij het ver voer, en ook bij de overheidsdiensten, werk en een behoorlijk bestaan vond. Dat behoorlijke bestaan voor velen leidde (heel begrijpelijk) tot het verlangen naar zelfstandigheid. Niet echter langs wegen van geleidelijkheid, doch plotseling in een zeer snel tempo. Gevolg: een enorme chaos. De kleine bovenlaag van de autochtone bevolking blijkt nog niet in staat om alle facetten van een staatsbestuur te kunnen uitoefenen. Het wordt een rom meltje, er ontstaan binnenlandse oor logen, er wordt gemoord en geroofd. De Verenigde Naties zullen eens even te hulp schieten. Er komen talloze functio narissen en soldaten uit vreemde landen, die de toestanden in dat Afrikaanse land niet kennen en niet begrijpen. Ze mogen ook niet teveel ingrijpen in het binnenlands bestuur, want Kongo is immers een zelfstandige republiek. Men pompt ër geld in, dat in het niet ver dwijnt, d.w.z. in de zakken van enkele bevoorrechten en van wat handige han delaars. Men laat de vreemde militairen ook wat schieten op eigenzinnige stam men, die maar niet begrijpen wat men van hen wil, net zolang tot er voldoende doden gevallen zijn (bij die volken) dat ze zich verder voorlopig rustig houden. Zo lang de militairen er blijven is het dus rustig in het land, maar intussen zijn de plantages verlaten, bedrijven over de kop gegaan, heerst er een enor me werkloosheid en een schreeuwende honger. Het land beschikt over een offi ciële onafhankelijkheidsverklaring, maar het landsbestuur is afhankelijker ge worden dan ooit en de bevolking komt, op enkele bevoorrechten na, om van de honger en ellende. Die toestand moet nu ook zo nodig in Angola geschapen worden. Ook daar een bevolking die nog in geen enkel opzicht toe is aan zelfbestuur voor het land en nog minder aan eigen exploitatie van plantages en bedrijven. Toch poogt men Portugal te dwingen er zich in de kortst mogelijke tijd uit terug te trekken en die bevolking aan zich zelf over te laten. Geen overleg over geleidelijke ontwikke ling tot zelfbestuur, neen, er uit! Weg met de Portugezen, weg dus ook de des kundige beheerders van plantages, mij nen en andere bedrijven, alles overlaten aan de meest onderontwikkelde stammen uit de oerwouden, waarbij men enkele voormannen gevonden heeft die dat prachtig zouden vinden uit belustheid op macht. Wat er dan van het volk terecht zal komen, of er bestaanszekerheid voor gewaarborgd büjft, dat is allemaal minder belangrijk dan de onafhankelijk heid. Deze vreemde gedachtengang vindt steun bij grote groepen in het westen en natuurlijk bij de communistische lan den, want het betekent verzwakking van het westen en zo'n jonge staat kan ge makkelijk worden beïnvloed. En ook in Zuid-Afrika moeten de Ban- toe's niet meer apart worden gehouden van de blanken, al zijn die Bantoe's er evenmin de oorspronkelijke bevolking als de blanken die er zich eeuwen gele den vestigden. Feitelijk moet ook dat een negerstaat worden; de blanken er uit, want het is een deel van Afrika. Al dit streven komt in feite neer op rassendiscriminatie, echter nu niet van de zijde van de blanken, doch van de gekleurde bevolking tégen de blanken. Een begrijpelijke reactie misschien, maar laten we het kind dan wel herkennen en het niet door laten gaan voor een volwassene die uit hoofde van meerder jarigheid, opleiding en ervaring, op ei gen benen wil staan. Deze zaken hebben een navrant politiek en machtsbelust tintje, waarbij het niet gaat om het welzijn van de negerbevol king. Daar denkt men zelfs niet aan, ook niet bij de groepen hier en elders in het westen, die voor deze zaken op de bres staan, maar dat bijvoorbeeld weer niet doen voor de vrijheid van de Oost- europese volken, omdat die niet van een ander ras zijn. Politiek houdt helaas geen rekening met menselijkheid. De Soestenaren hebben het altijd wel geweten ze hebben het voorrecht te wonen in een plaats, grenzende aan uit gestrekte en grotendeels nog onbedorven natuurgebieden. Door de betere en gerieflijker mogelijk heden van verplaatsing, gecombineerd met meer vrije tijd, beginnen steeds grotere aantallen van elders deze terrei nen ook te ontdekken. De jaarlijks toenemende stroom van re creatie en ontspanning zoekenden, die onze gemeente bezoekt, is er het bewijs van. Het verheugt ons, dat thans zovelen meer kunnen genieten van het „buiten" zijn en hierdoor verkwikt worden Door het instandhouden onzer natuurterreinen we ten wij de lichamelijke en geestelijke volksgezondheid mede te dienen. Doch dit vermenigvuldigde bezoekt ver vult ons ook met zorg. Onder de be zoekers bevinden zich velen, die onwen nig staan tegenover de vrije natuur en onvoldoende hebben geleerd hoe zich daarin te gedragen. De eerbied voor de natuur, voor haar stilte en haar geluiden, het geheim van haar bekoring zijn hen nog vreemd. Geen wonder, dat zij - dikwijls onbewust - inbreuk maken op de geschreven en on geschreven wetten, die hier gelden. Bo vendien dreigt een gevaar voor de na tuur zelf het gevaar van ontluistering. Gelukkig is er de kleine groep natuur- wachters, verenigd in de Natuurbescher- mingswacht „Eemland", die er in onze bossen en zandverstuivingen op uit trekt om, zo nodig, de bezoekers op het ver keerde van hun gedrag te wijzen, met tact corrigerend, opvoedend, de ogen openend voor de waarden waar het hier om gaat. Soms, als blijkt dat onwil of boosaardigheid in het spel is, verbali- seerd. In haar jaarverslag wordt telken jare een indrukwekkende opsomming gegeven van haar aktiviteiten. Ik ben er van overtuigd, dat zonder haar werkzaam heid de gevaren, die onze natuur steeds van de kant van de mens bedreigen, veel groter zouden zijn. Zoals hierboven reeds gezegd het is slechts een kleine groep, die volledig vrijwillig, zonder enige beloning, deze taak op zich genomen heeft. De tijd van de leden is uiteraard beperkt en natuur terreinen zijn - gelukkig - uitgestrekt, zodat het niet mogelijk is die surveillan ce tot stand te brengen, die nodig is. Het zou daarom toe te juichen zijn, in dien nog enigen, gedreven door zuiver idealisme, zich bij deze groep aansloten DE BURGEMEESTER DER GEMEENTE SOEST. Dinsdagavond heeft de burgemeester in het gemeentehuis aan 9 ingezetenen het Nieuw Guinea-kruis uitgereikt. Voor verslag zie men pagina 1 van het tweede blad. De amateurtoneelverenigingen hebben het in dit televisiestrijdperk niet zo ge makkelijk en menige vereniging ook in Soest heeft de strijd tegen de beeldbuis opgegeven. De vereniging „Ons Genoegen", die deze maand vijftien jaar bestaat echter niet en er is dan ook re den tot feest vieren. Dat zal dan ook ge daan worden en geheel in stijl met het jubeleumstuk „Waar liefde woont" en een receptie. Ieder jaar verzorgt de vereniging twee tot drie voorstellingen en ieder jaar wordt deel genomen aan de NATU-wed- strijd. Voorheen ook aan de wedstrijd om de Soester V V.V.-beker, maar die wordt helaas niet meer gehouden omdat de belangstelling van de verenigingen voor dit gebeuren bedroevend klein werd. Kort na de bevrijding werden er buurt verenigingen bij tientallen opgericht. Ook „Ons Genoegen", waarvan bewoners van de Laanstraat en de Beckering- straat en omgeving lid werden. In 1948 kreeg deze buurtvereniging een toneel groep. De heer J. C. Kamerbeek werd voorzitter en hij is dit nu nog. Mevr. Geijtenbeek en de heer Van Daatselaar, die in 1948 lid werden, maken nu nog deel uit van de vereniging en zij ver vulden al menige rol. Het eerste stuk dat opgevoerd werd heette „Harten op hol". Niet lang daar na werd „Moeder" opgevoerd en veel succes had de groep met „De Vlam" dat ook in Baarn opgevoerd werd. Aanvankelijk had de heer Kamerbeek de regie. Zijn taak werd overgenomen door de heer F. Sonders en sinds enkele jaren is de heer M. J. ter Hoeven uit Amers foort regisseur van de vereniging. In 1955 werd voor de eerste maal mee gedaan aan de wedstrijd om de V.V.V.- beker en het succes was niet groot want „Ons Genoegen" werd met het stuk „Ver dronken land" vierde. Het jaar daarop was het resultaat heel wat beter en met „Een die niet geteld werd" behaalde de groep de eerste prijs en dat was niet de laatste keer. Een zwaar verlies leed de vereniging door het overlijden van Mevr. Roder- mond, die menige belangrijke rol vervuld heeft. In 1953 werd het vijfjarig bestaan ge vierd met een receptie in „Eemland" en de opvoering van het stuk „Niet ieder paar hoort bij elkaar". In 1957 werd de vereniging geheel zelfstandig. In 1958 werd het tienjarig bestaan gevierd met een opvoering van „Dorp in onrust" in het openluchtheater. Hieraan namen vele figuranten deel en ook aan de harmonie P.V.O. was een belangrijke rol toebe deeld. Tijdens een tweede voorstelling in de openlucht werd „Rebecca" opge voerd. Het huidige bestuur van de vereniging bestaat uit de heer J. G. Kamerbeek, voorzitter, mevr. De Groot-Spruit, secre taresse, mevr. Wehman-Praag, penning- meesteresse en de heren H. v. d. Broek en G. Veldhuizen. De heer v. d. Broek heeft zich in de loop der jaren grote verdiensten voor de vereniging verworven door het maken van de decors en menig maal heeft hij ook een rol vervuld. Het gaat de amateur-toneelvereniging over het algemeen niet zo best, maar bij „Ons Genoegen" is hiervan weinig te merken omdat een vaste kern van to neelliefhebbers bij iedere voorstelling voor een redelijk of goed bezette zaal zorgt, dus er is geen enkele reden om niet met vertrouwen aan het vierde lus trum te beginnen. Dat doen bestuur en leden van de vereniging dan ook en ze doen het ook met enthousiasme, want ze willen nog heel lang een goede to neelvereniging vormen. SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126158 Het is natuurlijk erg prettig dat er geen kernproeven meer genomen zullen wor den, die in staat zijn de atmosfeer te ver ontreinigen, dank zij het verdrag dat met de heren van het Kremlin gesloten is, maar daarmee is de kans van een atoomoorlog niet van de baan. Die kans is echter veel kleiner dan enige tijd geleden, toen de heren Russen er nog van hielden bij voortduring te schreeuwen dat ze alles konden vernie tigen. In het najaar van 1962 kregen ze door de Cuba-affaire de gelegenheid om te be wijzen wat ze aan vernietigingskracht konden opbrengen, maar ze durfden ge lukkig niet en gedroegen zich als de bekende honden met de staarten tussen de benen. Het machtige communistische blok kreeg een scheur en minder dan ooit schijnen de Russische machthebbers thans te den ken aan het veroveren van de wereld, want achter hen staan de Chinezen die hetzelfde willen en dan liefst zonder Rusland. Dat kernstopverdrag is een prettig ver drag, maar het moet de leiders in de vrije wereld niet doen geloven dat een niet-aanvalsverdrag als tweede stap een belangrijke stap is. Een verdrag met de Russen is een ver drag met leugenaars. Het vorig jaar heeft Gromiko twee uur lang tegen pre sident Kennedy zitten liegen inzake de Cuba-affaire en de Rus Zorin toonde zich in de Veiligheidsraad ook al een leugenaar van klasse. Ze vinden dat liegen zelfs zo gewoon dat ze rustig aanblijven als ze ontmaskerd zijn. Profumo was tenminste nog zo fat soenlijk af te treden toen hij als leuge naar ontmaskerd werd. Een verdrag met Rusland is net zo waar deloos als een verdrag met het Duits land van Hitier. KANTMAN. In Griekenland wordt de wereldjamboree gehouden. Uit vele landen van de wereld zijn de padvinders naar Marathon gekomen. Alle mogelijke volksliederen worden er 's avonds in het kamp gezongen. De Senegalezcn hadden veel succes, toen zij hun liedjes brachten in een maan over- schenen kamp. Het drukke wandelseizoen is weer in volle gang en vernielingen zijn aan de orde van de dag. Afgerukte takken, vernielde banken en Papiermanden, overtredingen van het rookverbod, bromfietsen met ingescha kelde hulpmotor op de natuur-rijwiel- paden, verkeerd geplaatste auto's enz zijn enkele van de overtredingen die men dagelijks vele malen constateren kan. De echte natuurliefhebbers, die in bossen en heide komen om er te genieten en zich te verpozen, ergeren zich hieraan, en hun rust wordt verstoord. De Natuurwachters doen wat zij kunnen, maar hun aantal is te klein, gezien de uitgestrektheid van de Soester bossen. Helpt mede onze mooie omgeving te be schermen tegen zinloze vernielingen en sluit U aan bij de Natuurwacht „Eem land", afd. Soest. Meldt U aan bij de leider, de heer K. Streefkerk, Vosseveldlaan 34, telef. 3824, of op het Secretariaat, Heideweg 22, bij de heer C. van Capelle, waar alle ge wenste inlichtingen U gaarne worden ver strekt. „SCHONE SPAANSE" IN BELGIë. De schone „Spaanse" vrouw, die in ver scheidene plaatsen van ons land ge tracht heeft zich door een wisseltruc te verrijken en in Soest succes had bij de Raiffeisenbank is met haar buit van 6000,uitgeweken naar België. SPRINTKAMPIOENSCHAP. Maandagavond zullen de leden van de ren- en tourvereniging Tempo op de Koningsweg strijd leveren om het jaar lijkse sprintkampioenschap van de ver eniging. S.E.C. heeft op het K.P.S.-terrein een oefenwedstrijd gespeeld tegen de jeugdige semiprofs van de Utrechtse vereniging Elinkwijk, die het veld opkwamen met een gezicht waaruit moest blijken dat ze dat amateur-varkentj e wel even zou den wassen. Het werd echter een 1-0 nederlaag voor de Elinkwijkers. die tech nische beter speelden, maar niet tegen het enthousiasme van S.E.C. opgewassen waren. Keeper v. d. Broek, die de plaats van Schrijvers innam voldeed goed. Vóór hem speelde Gerrit Ruttenberg als stop per een grootse partij. Het eindeloos combineren van de Elinkwijkers lag hem goed en menig aanval onderbrak hij. De debuterende linksbuiten Dettmer speelde in de eerste helft goed, maar na de rust viel hij terug. Duijst was de motor van de aanval en Ben Burgman liet door zijn spel zien dat hij niet op de rechts binnenplaats thuis hoort. In de eerste helft had Elinkwijk een overwicht, maar S.E.C. kwam er na de rust beter in en bedreigde het doel van Hoekstra met vele en goede aanvallen. Hiermee had Wout de Bruin succes toen hij uit een voorzet van Aalberts de bal langs keeper Hoekstra kopte. Zaterdagavond speelt het juniores A- team van S.E.C. tegen leden van het be stuur. het jeugdbestuur en de elftal commissie, die met het volgende elftal uitkomen: doel M. v. d. Broek; achter R. ten Hove en G. v. Duinkerken: mid den J. Verweij, L. Ruttenberg en W. Pu- reveen; voor P. Schrijvers sr, W. Boer boom, B. v. Veenendaal, J. Veldhuizen en P. v. Vliet. De juniores A. komen met het volgende elftal: doel P. C. Meidam: achter J Krijt en J. v. d. Linden; midden B. Kuit, E. Brouwer en H. de Jong; voor K. Dor- restein, C. Aalberts, T. Jansen, F. Dett mer en L. v. Berkel. Scheidsrechter is voorzitter Wilhelm. Zondagmiddag speelt S.E.C. de eerste nederlaagwedstrijd tegen B.V.C. De opstelling is: doel M. v. d. Broek; achter L. de Rooy en L. v. d. Brink; midden L. v. Breukelen, L. Ruttenberg en H. Wolfsen; voor J. Verhoeve, Burgman, De Bruin, Duijst en L. v. Berkel. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika: ss „Nieuw Amsterdam" (11/8) en ss „Westerdam" (14/8). Argentinië; ms „Waterland" (11/8). Australe: ss „Arcadia" (14/8). Brazilië; ms „Robert Bornhofen" (13/8). Brits-Oost-Afrika: ms „Si-Kiang" (12/8). Canada: ss „Carmania" (11/8) en ms „Pr. Willem van Oranje" (14/8). Chili: ts „Hoechst" (11/8). Ned. Antillen: ms „Hermes" (13/8). Nieuw-Zeeland: ms „Terrier" (12/8) en ms „Karimun" (14/8). Suriname: ms „Jason" (14/8). Z.-Afrika en Z-W.-Arika: ms „Pendernis Castle" (11/8) en ms „Randfontein" (14/8). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de postkan toren.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1