FOTO VAN ESSEN 1 Soester Courant Brillen Wie wint 36ste wereld titel voor ons land ENIGE NIEUWE JAPANSE CAMERA'S UIT ONZE COLLECTIE. GESLOTEN 30ESTER8ERG Peking's spel in Korea. U kunt niet alles weten. Kernstop verzekert nog geen vrede. formidabel schot TWIN-SETS Iets voor deze vakantie Onze zaak is wegens vakantie 35.50 Woensdagavond zaten duizenden Ne derlanders voor hun televisietoestel om Peter Post te zien winnen in de ïinale van het wereldkampioenschap achter volging, maar zij zagen hem helaas ver liezen. Dat betekende dat Post niet de man was die ons land de zesendertigste wereldtitel bezorgde. Hij heeft nog een kans bij de wegwedstrijden en met hem enige andere landgenoten, maar het ziet er niet naar uit dat deze 36ste titel dit jaar behaald zal worden, want de kansen zijn voor de Nederlanders in de strijd op de weg niet zo groot. De legendarische schaatsenrijder en wiel renner Jaap Eden bezorgde ons land in 1894 de eerste wereldtitel wielrennen en schaatsenrijden. In 1895 won hij de tweede titel en in datzelfde jaar zorgde de Limburger Matthieu Cordang voor de derde. Piet Dickentman, de man met de grote snor, won in 1903 achter grote motoren en het duurde elf jaar voor de vijfde wereldtitel door een Nederlander behaald werd. Cor Blekemolen won in 1914 achter grote motoren. Maurice Peeters begon aan wielrennen te doen toen hij reeds dertig jaar was. Met zijn fiets trok hij heel Europa door en hij won vele wedstrijden. Hij had geen verzorger en geen taalkennis, maar dat belette hem niet een gevreesd tegen stander op tientallen Europese banen te zijn. In 1920 behaalde hij het wereld kampioenschap. In het jaar 1921 won de fameuze Piet Moeskops van alle sterke sprinters en daarmee veroverde hij de eerste wereld titel van de vijf die hij in het geheel behaalde. Ook in 1922, 1923 en 1924 was hij de sterkste, maar het jaar daarop werd hij verslagen. Gelukkig beschikten we over Meijer als sprinter van wereld klasse en hij won bij de amateurs. Wie- Ierprof Moeskops won zijn laatste titel in 1926, ondanks het feit dat hij in de kwartfinale een lelijke smak maakte en ernstige vleeswonden opliep. Mazaraic, de Brabander won in 1929 en in 1932 maakte wielerminnend Nederland kennis met de merkwaardigste wielren- NIKKOREX - ki.b. spiegelreflex met gekopp. bel.meter in tas. 295,—. YASHICA 72 E super kleinbeeld, 72 opn., de voordelige camera voor dia's, m. ingebouwde belich tingsmeter, in tas 149,50 MIKKOREX F, de super kleinb. een ogige reflex camera f 2,0 - verw. optiek - volautom. diafr. vanaf 615, Ook verkr.b. met zoomlens, vanaf 670, YASHIKA FLASH-O-SET, kleinb volautom. kamera m. ingeb. flit ser in tas. 183, En nog interessante occasions. BIRKSTRAAT 2 T./O. GARAGE VAN KOOY TEL. 2874 S.E.C. HONKBAL. S.E.C. speelt zaterdagmiddag om half drie op haar terrein aan de Bosstraat de laatste wedstrijd van de honkbalcom petitie tegen het Amersfoortse Quick, dat met S.D.O. uit Bussum de staart van de ranglijst vormt. van maandag 12 augustus tot en met zaterdag 24 augustus. ner die we ooit gehad hebben, Jacques van Egmond. Hij had geen notie van tactiek, maar reed ontzettend hard en ging er meestal als een trein vandoor als de bel voor de laatste ronde nog moest gaan. Zo werd hij in 1932 Olym pisch kampioen en in 1933 wereldkam pioen. Daarna was het gebeurd met lange Jacques, want alle wielrenners met meer fietshersens dan hij konden hem gemak kelijk beletten aan zijn enorme spurt te beginnen. En dat waren er heel wat. In het jaar 1934 werd Kees Pellenaars kampioen op de weg en in 1936 werd Arie van Vliet voor de eerste maal we reldkampioen. Het jaar daarop won Jef v. d. Vijver de regenboogtrui en in 1938 hadden we twee wereldkampioenen Arie van Vliet en Jef v. d. Vijver. In 1939 kwamen de Belg Scherens en Arie van Vliet in Milaan aan de start voor de finale van de sprint voor be roepsrenners. In de laatste bocht van deze rit raakten ze elkaar en vielen. Arie van Vliet kwam er goed af, maar Scherens brak een sleutelbeen. Enige weken later zou gestreden worden om de wereldtitel als Scherens hersteld was, maar een zekere Adolf Hitier voelde meer voor een andere strijd en het zou zeven jaar duren voor er weer om de wereld titels gereden werd. Jan Derksen bezorgde ons in 1939 de titel wereldkampioen sprinten bij de amateurs. Zeven jaren later won hij deze titel bij de profs en in 1947 behaalde Theo Middelkamp de titel bij de profs op de weg. In 1948 konden we ons heel gelukkig prijzen met twee titels, behaald door Arie van Vliet en Gerrit Schulte. Faanhof en Mahn wonnen een titel op de weg. Derksen en Van Vliet zorgden ieder voor een titel bij de sprinters en Pronk bereikte de top achter de motor. Merkwaardig was de overwinning die Van Heusden de wereldtitel achtervolging bezorgde. Hij moest tegen de Italiaan Messina rijden en deze was er zeker van dat hij zou winnen. Zo zeker zelfs dat hij voor de rit al handtekeningen uitdeelde met de bemerking erbij dat ze door de wereldkampioen achtervolging geplaatst waren. Hij verloor echter. Peters bij de achtervolgers, Van Houwe- lingen bij de stayers en toen diende Henk Nijdam zich aan. Hij won in 1961 en 1962 terwijl Leen v. d. Meulen in 1961 ook voor een wereldtitel zorgde. Als we geluk hebben dan kan zaterdag of zondag de 36-ste wereldtitel behaald worden, maar dan moet er wel sprake van groot geluk zijn. HANDBAL. Jeugdteams van B.D.C. speelden gister avond op het K.P.S.-terrein vriendschap pelijke wedstrijden tegen teams van Swift uit Arnhem. De meisjes verloren met 3-4 en de jongens maar liefst met 10-25. Het jangensteam had echter vele invallers door de vakantie. Op 25 augustus zal B.D.C. deelnemen aan een tournooi van de vereniging Laren. MEDISCHE DIENST. Dokter J. C. Lucas, Simon Stevinlaan 1, Soesterberg, tel. 03463-200, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter, Soesterberg, W. F. van den Helm, Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tem pellaan 6, tel 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. GESLAAGD. Voor de akte NI, natuur-, werktuig en wiskunde bij het N.O. slaagde te Rotterdam de heer W. Rietveld. Aan de gemeentelijke hogere zee vaartschool te Utrecht slaagden voor het getuigschrift a.m. als scheepswerktuig- kundige de heren J. W. Vogt en J. F van den Akker. BROMFIETS REED AUTO AAN. Op de Amersfoortsestraat, bij de Richel- leweg werd een personenauto aange reden door een bromfiets, toen de auto, komende uit de richting Amersfoort de Richelleweg wilde inrijden, bleef stilstaan om voorrang te verlenen voor een naderende bomfiets, ook komende uit de richting Amersfoort. De bromfiets week echter zover naar rechts uit, dat er toch nog een aanrij ding met de stilstaande auto plaats had. De bestuurder van de bromfiets en de duopassagier liepen hierbij lichte verwon dingen op, doch konden nadat zij, op advies van dokter Hagendoorn, die de eerste hulp verleende, naar het zieken huis „De Lichtenberg" in Amersfoort wa ren gebracht, na aldaar verbonden te zijn weer naar huis terug keren. De beide voertuigen werden licht bescha digd. Er zijn tien jaar verstreken sinds in Korea een wapenstilstand werd gesloten. In die tijd is het doorgaans zo rustig geweest dat menigeen vergeten heeft dat er een aanzienlijk verschil bestaat tussen een dergelijke overeenkomst en een ech te vrede. De Chinezen schijnen het niet vergeten te hebben. Kort na het tweede lustrum van de wapenstilstand zijn er wat schermutse lingen geweest in de buurt van de be standslijn, waarbij aan beide zijden wat militairen sneuvelden: twee Amerikanen van de eenheid der Ver. Naties in het zuiden, vier Noordkoreanen. Dat is niet veel, maar het resultaat was in het zui den dat de twee Amerikaanse divisies en het Koreaanse leger voor een groot deel in alarm kwamen. Dat Zuidkoreaanse leger is beslist niet meer de ordeloze bende die in 1950 met groot gemak door de naar Russisch voorbeeld getrainde troepen van Noord- Korea op de vlucht werd vernietigd. Het is volgens The Observer de op drie na grootste gewapende macht ter wereld, uitgerust en geoefend door de Amerika nen. Een ook moreel aanzienlijk beter toegerust dan onder het corrupte bewind van president Syngman Rhee het geval was. Te arm. Hoezeer het leger de onder het bewind van de nu 88-jarige, in ballingschap le vende grote man van Korea - dat de staat ontstond was toch aan zijn vol hardende ijver te danken - gegroeide ge woonten heeft afgeschud, blijkt ook wel uit het bewind van generaal Pak Tsjoeng Hi, die nu sinds een jaar of twee de lakens uitdeelt, nadat hij de onderling vechtende politici uit elkaar had gesla gen. Er is orde en omkoperij is te ris kant geworden. Alleen arm is het land nog steeds, ondanks de tegen het miljard gulden per jaar lopende Amerikaanse hulp. Wel arm dus en tot verdriet der Amerikanen bepaald niet democratisch, maar niet zwak. Daarom lijkt het ver wonderlijk dat de Chinezen juist hier een poging zouden wagen een sinds tien jaar slapende strijd weer nieuw leven in te blazen, een verdenking die steeds sterker wordt. Een verklaring kan zijn dat de Chinezen hiermee Rusland een hak willen zetten. Moskou voor de keus. De communistische partij in Noord-Korea - dat is dus ook het bewind - is stevig op de hand van Mao Tse-toeng. In dat opzicht kan de regering in Peking met het land doen en laten wat het wil, te meer omdat het Chinese troepen zijn die de voornaamste verdediging van het land moeten vormen. En bovendien omdat naar verluidt ook aan Noord-Korea de Russische hulp is ingetrokken. Maar de Russen hebben nog wel altijd een verdrag lopen, dat ze Noord-Korea te hulp zullen komen als het aangevallen wordt. Peking zou door de strijd weer te laten ontbranden Moskou voor de keus zetten in te grijpen en zich dus tegen de voor een groot deel Amerikaanse macht te stellen, wat een vreemde kon- sekwentle zou zijn van de nieuwe geest van Moskou, die juist poogt de verhou ding tussen deze twee landen wat te verbeteren. Of Moskou kan die hulp weigeren, waar door China gemakkelijk het materiaal in handen krijgt om de Russen in de on derontwikkelde wereld af te schilderen als een contractbreker, die onder een hoedje speelt met de Amerikaanse im perialisten en oorlogshitsers, zoals dat heet. Dat er voor een dergelijk propagandis tisch oordeel wat legers elkaar moeten afslachten, zal Peking minder een zorg zijn. Aangezien wijnranken langs de muren veel water gebruiken, mogen in de om geving van deze ranken geen planten gezet worden die ook veel water nodig hebben. Een blauwe mond door het eten van bos bessen maakt men schoon met citroen sap. Geeft zelf geverfde stof af, leg deze dan een nacht in melk. ze wordt er wasecht- door. Uienlucht aan messen verdwijnt door af wrijving met een wortel. Er is eindelijk een kernstopaccoord ge sloten tussen Rusland, Amerika en Engeland. Men juicht erover in vele lan den, doch laten we niet te vroeg hoera roepen. Tot hoe lang zal Rusland, zal ook Amerika, zich aan dit akkoord hou den? Er is al eens eerder zoal geen akkoord dan toch een afspraak geweest tussen de U.S.S.R. en de Ver. Staten van Noord- Amerika om geen verdere kernproeven Dtnk zQ aankondiging *n <f. voorbaipreldng In het pl.rt.lljk nJauwibl.d b h«t publiek In grol* getal. 0p- g.kom.n om getuig, te zijn vin da ontmoeting luuen da twee rivalen. En nog velen zullen weer naar die krant grljpan om hel varzlag van de wedstrijd te lezan. Een advertentie In dit blad b dan ook zo'n formidabel eehot, want zowal het nleuwz eb de advertenties worden van A tot Z gespeld. Door vrijwel alle Inwoners. vnn deze krant wil man nlata missen, geen letter te nemen zonder voorafgaand overleg. Een paar Jaar geleden heelt Rusland die afspraak plotseling verbroken en begon eensklaps weer met een serie kernproe ven, die tot de zwaarste in de geschie denis behoorden, waarop Amerika ook nog maar enkele proeven nam. Het ge volg was, dat de radio-activiteit in de dampkring angstwekkend steeg en de gevolgen daarvan nu nog nauwelijks te zuiver wol fully - fashoned grijs - geel - bleu - marine anthraclet - d. rood - d. groen Van Weedestraat 80 Telefoon 2670 overzien zijn. Sindsdien is men weer gaan confereren over een staken van de kernproeven, onderhandelingen die maar bleven voortslepen maar tot geen resul taat leidden, omdat de Russen zich tel kens weer aan een overeenkomst ont trokken. Maar ziet, het conflict tussen rood-China en de sowj et-unie verkreeg een steeds ernstiger karakter en leidde nu vrijwel tot een volledige breuk. Dat noopt Mos kou om met het westen tot een wat vredelievender verhouding te komen. De breuk met communistisch China is niet van vandaag of gisteren, maar dreigt al enkele jaren. Gezien het agressieve karakter van het Chinese communisme, mede veroorzaakt door de economische moeilijkheden van het land, met een zo sterk stijgende be volking, wordt China voor de Russen een niet alleen lastige maar ook ge vaarlijke buurman. Om aan de hieruit waarschijnlijk in de nabije toekomst voortspruitende moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden, heeft Rusland aan zijn westzijde rust nodig. Daardoor ont stond plotseling die bereidwilligheid om tot een kernstopakkoord te komen. Te vens worden bij deze onderhandelingen de mogelijkheden bekeken van een suc cessievelijke gedeeltelijke ontwapening en van niet-aanvals-afspraken tussen de landen van de N.A.V.O. en het War schaupact. Het lijkt allemaal prachtig. Het lijkt alsof we nu eensklaps op weg zijn naar een ophouden van de koude oorlog tussen oost en west, alsof we nu bezig zijn het wantrouwen tussen de heide mogendheden af te breken en er een wijze samenwerking voor in de plaats' te stellen. Maar dit kernstopakkoord maakt op ons dezelfde indruk als de overeenkomst die Hitier in 1939 met Stalin sloot. Dit gaf nazi-Duitsland zo lang een rugdekking, dat het zijn aanval op het westen kon ondernemen. Nauwelijks twee jaar later werd de overeenkomst plotseling van nul gener waarde verklaard en stormden de Duitse troepen toch Rusland binnen. We mogen nimmer vergeten, dat het communisme geen vreedzaam samen gaan met het kapitalisme belijdt. Zo lang het dit toch doet, acht het dit nood- H O RL06€R-3Ï|V^EL,EB mEpesr&ejet-'A+s* ^OESTD'JK V- zakelijk voor het behoud en de ontwikke ling van eigen kracht, maar het zal dit samengaan verbreken zodra het daarin voordeel ziet of wanneer het in nood komt. Thans zoekt de sowjetregering wat zoete broodjes te bakken met het westen Maar wee dit westen als het zich dair- door in slaap zou laten sussen, zich van zijn kracht en zijn oplettendheid zou gaan ontdoen. Niemand kan op dit ogen blik voorspellen of en hoe lang de on enigheid tussen Rusland en China zal blijven bestaan. Mochten deze twee enor me communistische rijken morgen of overmorgen de tweespalt beslechten en weer samen willen optrekken tot ver- wezelijking van het communisme in de wereld, dan zal het westen al zijn kracht en wijsheid nodig hebben om zich die macht van het lijf te houden. Hoe meer het westen zich van zijn militaire kracht zou ontdoen, hoe eerder Rusland en China elkaar zouden vinden en geza- melijk onze laatste weerstand geheel zouden vernietigen. Zo lang Duitsland verdeeld blijft door een muur en het ijzeren gordijn dwars door Europa opgesteld blijft, is er van een waarlijke ontspanning, om maar niet te spreken van een samengaan tussen Rusland en het westen geen sprake Daarom dienen we niet optimistisch te worden over het bereikte kernstopak koord. Nog gauwer dan het werd geslo ten kan het worden verbroken. En van de 52 akkoorden die er sinds de oorlog tussen Rusland en het westen tot stand kwamen, zijn er vijftig door Rusland verbroken of niet na gekomen. Hoe lang zullen de kempToeven nu achterwege blijven, terwijl Frankrijk helaas staat te dringen om er een te beginnen en China dat verlangen komend jaar ook in daden hoopt om te zetten?

Soester Courant | 1963 | | pagina 2