MARCHAL - HAARMODE AVONTUUR IN GLAS. D. ENGEL PREDIKBEURTEN. Meningen van lezers. Krabbels van Knelis. Soest voor dertig jaar. WASSERIJ GELRIA EDE UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijsekool Medische dienst. R.K. KERKDIENSTEN Zoals het water in de Linge stroomt en er kleuren van het landschap en de blauwe lucht met de witte wolken laat vervloeien en zoals daarboven de zon staat als een alles verwarmend vuur, zo is het ook in de werkruimten van de fabriek. De zon is er een batterij van ovens ge worden. Vele ovens. Daarin rust, door- gloeid van hitte, het vloeibare kristal en glas. Zand, soda en kalk - of zilverzand, menie en potas, wanneer het gaat om het mengsel waaruit kristal ontstaat - vormen er de prozaïsche grondstoffen waaruit men een elegant instrument als een blaaspijp en verder nog wat hulpge reedschappen een doorschijnend stuk poëzie ontstaat. Zilverig als het helderste water. De beweging ervan verstilt in zijn doorschijnende begrenzing. Zo is het glas dat behalve serieprodukt met een uitermate nuttig doel in de handen van de vakman-kunstenaar van uit die simpele bestanddelen zand, soda NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 en kalk kan groeien tot een artistiek produkt, zo helder en tegelijk zo broos dat het in geen ander materiaal zijn ge lijke vindt. Reeds de oude Egyptenaren kenden het recept, dat vijftig eeuwen heeft overleefd Eeuwen van chemische en technische vooruitgang, waarin de wereldrijken van Rome en Byzantium de erfenis van de pyramidenbouwers verder droegen. Venetië en Bohemen, het oude Perzië en het moderne Frankrijk en de laatste tientallen jaren ook Nederland schreven in deze erfenis hun eigen karakteristieke paragraaf. Voor Nederland gebeurde dat door Andries Dirk Copier. Wie is Copier Copiêrs naam was ons al bekend van allerlei tentoonstellingen en musea, ja renlang voor wij hem voor de eerste maal ontmoetten. Wij zaten toen te midden van de ontelbare probeersels en afgewerkte stukken die overal in zijn werkkamer verspreid staan, maar wij spraken over ons beider liefde voor de Hoge Veluwe. Zo'n gesprek, zo'n keus voor zijn onder werp, schijnt ons kenmerkend voor Co pier. Met zijn tweeënzestig jaren - hij werd op 11 januari 1901 in de glasstad Leerdam geboren - al een half mensen leven lang een der zeer groten onder de groten, blijft hij de gevoelige mens die aan de eigen heldendaden bij voorkeur met een speels gebaar voorbij glipt. Samen met het Hollandse landschap heeft het glas Copiers ontwikkeling als kunstenaar bepaald. In Leerdam (vijf duizend inwoners bij de eeuwwisseling, thans met zijn 12.500 inwoners meer dan verdubbeld) speelt de glasfabriek van die naam met zijn ongeveer vijftienhonderd werknemers een alles overheersende rol. In die wereld is Andries Dirk Copier groot geworden. Zijn vader was er al ontwerper aan de glasfabriek. Wat zou het anders zijn, d-an dat hij al jong in het door familietraditie getekende voet spoor stapte Op zijn dertiende had hij de mulo al achter de rug, in Utrecht ging hij op zijn zestiende jaar naar de grafische school. Ook nu nog spreekt hij daarvan als over een plezierige on- zers van de oude stempel leerden hem daar de knepen van het vak, dat hij gaandeweg ging beheersen als iedere andere goedgeschoolde arbeider. Niet uit sluitend aan de tekentafel, maar recht streeks op het platform bij de oven, waar het wordingsproces van een glazen voorwerp zich voltrekt. Voor Copier werd daarmee het glasblazen een bijzonder avontuur. Dat avontuur bepaalde mee zijn verdere leven. Want zoals de schilder zijn verven, de beeld houwer zijn steensoorten beheerst, zo vond hij in de groeiende industrie zijn instrument. En daarmee vormden zich de series, de drinkglazen en de kande laars, de asbakken en de karaffen, de serviezen en de vazen waarmee hij in tienduizenden exemplaren in tal van landen de naam Leerdam tot een begrip maakt. En aldus doende ook die van ons land, dat in het produkt van zijn glasindustrie al vroeg het bewijs leverde dat ook een schepping van de industrie in de eenvoud van zijn vorm werkelijk mooi kan zijn. De glasblazer aan het werk. Artisten in de fabriek. Achter het simpele drinkglas, achter elke bescheiden asbak, staat het werk van een hele stoet van mensen. De ont werper, de mannen van de in- en ver koop. de afwerking en het vervoer, de vertegenwoordiger en de administratie. Maar in hun midden - voor de terloopse fabrieksbezoeker het meest opvallend - beweegt zich een bijzonder spectaculair kwartet Vier vakmensen, die ieder voor zich een steentje aandragen om het pro dukt dat zij samen maken zijn uitein delijke vorm te geven. Bij unica zijn het er zelfs vijf of zes, al naar gelang de eisen die het ontwerp ervan stelt. Teamwerk dus, nog afgezien van wat er daarvoor (bij het mengen van de grond stoffen en het verzorgen van de ovens waarin het zand en de andere grond stoffen bij een hitte van vijftienhonderd graden Celcius vloeibaar worden ge maakt) en daarna (bij het koelen en de nabewerking) door anderen gebeurt. Teamwerk, waarbij de aan ruim een meter lange blaaspijpen als enorme vuur vliegen door de lucht zwevende glas klompjes 'n even boeiend schouwspel vormen als het spel met de voetbal in een tot de nok toe gevuld stadion. En dat alles om zo'n simpel glaasje. Vier man in een team. Zij vormen sa men een industriële estafette, die on ophoudelijk van start gaat wanneer de Unicum van Copier. dergrond voor zijn verdere ontwikkeling, al leerde hij daar meer versieren dan vormen. Dat laatste kwam pas daarna, toen hij in Rotterdam de avondlessen ging volgen aan de academie en er over dag zijn vrije uren volmaakte met dwa len in het oude museum van Boymans. Perzisch voorbeeld. Wat hij er zocht - en vond - was vooral de sprookjesachtige schoonheid van het oude Perzische glas dat daar verzameld was. Veertig jaar later, toen hij er zelf zijn eigen tentoonstelling kreeg, was zijn naam voor de minnaars van de glas kunst niet minder een begrip geworden dan die van het oude Perzië. Om die te leren beheersen verdiepte hij zich niet alleen in de geest, maar evenzeer in de materie. 's Nachts wanneer alles stil was in de fabriek, ging hij er binnen. Meesterbla- Leerdam nooit horen gebruiken, maar de keus daarvan zal ieder duidelijk zijn als wij vertellen dat hij het is, die de pijp met daaraan de kelk van het glas van de blazer overneemt. Zijn eerste wachten is daarbij op de keier (een verneder landsing van het Franse werkwoord Ceuillir, dat „plukken" betekent), die op zijn beurt een dunne staaf met materiaal voor de steel en de voet uit de oven heeft „geplukt". Precies als 'n Jongleur, in een voortdu rend draaiende beweging - om uitzakken van het nog weke glas te voorkomen - vormt hij met een tang en een houten schijf de steel en de voet, die van nu af aan een geheel vormen met de kelk. Pas daarna wordt het glas met een soort mes van de blaaspijp verwijderd om tenslotte door de indrager (nummer vier van de werkgroep) naar de koeloven te worden gebracht. Gering verschil. Als we het opschrijven staat het er alle maal zo simpel En eigenlijk moet men vele keren telkens opnieuw in bewon dering hebben gestaan om het tot op de millimeter nauwkeurig af te knippen van de overtollige glasmassa of het precies plaatsen van de ranke steel, om duidelijk aan te voelen hoeveel vakmanschap er in zo'n werkploeg gebundeld is om al deze handelingen zo nauwkeurig te la ten verlopen, dat de leek de uiterst geringe verschillen niet opmerkt, die er tussen elk van die duizenden glazen be staan. Wat er verder gebeurt is meer belang rijk dan schilderachtig. De langzame gang door de enorme tunnel waarin alle voorwerpen zo geleidelijk worden gekoeld, dat alle temperatuursonderscheid in de verschillende glaslagen wordt weggeno men. Pas daarna volgt de nabewerking De glazen worden gesorteerd en vervolgens komen zij in de springkamer om met behulp van een diamant en een reeks felle steekvlammetjes van de kop ont daan te worden Slijpsters maken de randen glad, die daarna door verhitting worden rondge- smolten. Wil men zich beperken tot de zuivere vorm, zonder versiering, dan is hiermee het glas gereed Voor het versieren bestaan verschillende methoden. Slijpen, graveren, etsen, beschilderen en bewerking met een zandstraal spe len daarbij een rol. Allemaal handwerk, dat wel in levensgrote tegenstelling staat tot de machtige machines voor het goed kope glas, die in de laatste veertig jaren zo'n verandering in de glastechniek heb ben gebracht. In de flessenindustrie bijvoorbeeld is men daardoor zover gevorderd, dat het mogelijk is om het glas geheel automa tisch, zonder één handbewerking te fa briceren. Toch zal de kunst van het blazen met de mond en het verwerken met de hand steeds een belangrijke plaats blijven in nemen. Tegen alle overmacht van de machine in. RIT VAN BROMFIETSCLUB. De Soester Bromfietsclub organiseert op dinsdag 13 augustus een rit van 30 km met start en finish bij hotel Bos en Duin. Er wordt met een gemiddelde snelheid van 20 km gereden. De eerste brommer start om half acht. Op 11 augustus maken de leden van de SB C een tocht naar de Veluwe. PIPO DE CLOWN. De populariteit van Pipo de clown schijnt af te nemen. Dinsdagmiddag waren er ongeveer 1000 kinderen in het openluchttheater om te kijken naar de belevenissen van Pipo en Mammaloe op het blauwe eiland en ze hebben genoten, maar bij vorige voor stellingen waren er wel eens 2000 kin deren. JONGETJE VERONGELUKT. De vijfjarige Jacobus Hornsveld stak dinsdag plotseling de Molenstraat over, in welke straat hij woont. Het jongetje werd aangereden door een auto, bestuurd glasblazer zijn ijzeren blaaspijp in de gloeiende massa steekt om daaraan een klompje glas te vangen. Precisie-acrobaat. Dat klompje is een begin van de voor vorm - de paraison zoals dat in de vaktaal heet - moet daaruit door rollen en enig blazen, zodat er een rood ver hit „glaszakje" ontstaat, pasklaar ge maakt worden, om in de eigenlijke vorm te worden gebracht. Zo'n vorm is tegenwoordig van ijzer en daarin wordt nog steeds door rollen en blazen, het wijnglas gevormd, dat wij als voorbeeld hebben gekozen om duide lijk te maken wat zich in zo'n glasbla zersteam allemaal afspeelt. De glasmaker is daarin de tweede man, en naar ons lekebegrip zouden wij hem het liefst willen omschrijven als een precisie-acrobaat. Wij hebben die term in de glasfabriek In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door de artsen J C Rip, Soesterbergsestraat 16, tele foon 2423 en H J. Stroband, H Blaek- weg 14. tel. 2434. Apotheek Vanaf zaterdagmiddag, 13 uur, ls ge opend apotheek „Soest", Kerkstraat. VVit-Gele Kruis Zuster Antoniana, Nieuw Mariënburg, tel. 2586. Oranje-Groene Kruis Zuster T Kropff, Middelwijkstraat 36, tel. 2902. NED. HERVORMDE KERKEN. Oude Kerk. 10 uur ds K. H. Meyer 7 uur ds D. M. Jalink. Emmakerk. 10 15 uur ds D M. Jalink. 7 uur dr B Maarsingh Heeskapel. 10 uur dr B. Maarsingh. Zonnegloren. 10 uur ds H J Meyer, em pred. te Soest NED. HERVORMDE KERK. Gebouw Chr. Gereformeerde Kerk. 9 uur ds H. Harkema van Zeist 4 30 uur ds J. Fokkema. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk. 9.30 en 5 uur ds G Meijering van Her- wijnen. Wilhelminakerk. 10 en 5 uur ds A. A. van der Hoorn van Vreeland. GEREFORMEERDE KERK. Gebouw „Eltheto". 8.30 en 3 uur ds K. Deddens van Amers foort. CHR. GEREFORMEERDE KERK. 10.45 en 6 15 uur ds De Bruine van Rot terdam. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal. 10 en 5 uur leesdlenst. Vrijdag 16 augustus, 19.30 uur, student Verhoef. VER. V. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. 10 15 uur ds J Zuurdeeg (N.H.) van Wassenaar. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Van Weedestraat 19. Geen dienst. Zie Baarn. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE. Van Weedestraat 19a. 10.45 uur ds W. F. Schröder. ADVENTGEMEENTE. Geen opgave. BAARN: DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63B 10.30 uur ds A. J, Meerdink-v d. Ban EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE. Kapelstraat 10.30 uur ds W. L. steinhart van Utrecht. KERK SOEST, Steenhoffstraat H. Missen te 7.30 en 11 uur. Hoogmis te 9 uur. 's Avonds 7 uur Lof. In de week H. Missen te 7 en 8 uur. KERK SOESTDIJK, B. Grothestraat 7.30. 10.45 en 12 uur H. Missen. 9 uur Hoogmis, 's Avonds 6.30 uur Lof. In de week (uitgezonderd woensdag en zaterdag) de H. Missen te 7 en 7.45 uur. Woensdag en zaterdag te 7.45 en 9 uur. KERK SOEST-Z., SU WUlibrordusstr 7 30 en 9 uur H. Missen. 10.30 uur Hoogmis, 's Avonds 6 uur Lof. door de 20-jarige C. J L., die eveneens in de Molenstraat woont. Zwaargewond werd het kleine slachtoffer per zieken auto van de E.H.B.O. naar „De Lichten' berg" gebracht. Daar is het ventje dins dagavond overleden. Dit is het zesde ongeval met dodelijke afloop in dit jaar in Soest. BIOSCOOPPROGRA.MMA. ..Eddie schiet met scherp" heet de film die van heden tot en met zondag in de avondvoorstellingen van het City-thea ter draait Eddie Constantine vervult de hoofdrol en hij gedraagt zich als al- TER OVERDENKING. Geachte redactie, Beleefd verzoek ik U het navolgende in uw blad op te nemen. Waarschijnlijk kan dit medewerken tot oplossing van „de vrees". Wij als bestellers van P TT. en ik ge loof ook wel namens alle courantbe As Je 't ming vraogt dan mok zeige dak 't maor 'n barre raamp vin datter zo'n klein Jochie doodereeje is. Netuurlek ist ok heul nie best as 'n bejaorde annereeje wordt, maor veur ming ist heul bar as ut zo'n klein baos- je is, dat nog begin nen mot mit zien leeve. Das dan nommer zes dit Jaor en das weer veuls te veul. Netuurlek is ut nie te veurkomme datter ongelukke beure, maor denkterom datter bar veul ongelukke nie hoeve te gebeure. Je ken nie altied zeige welke wel en welke nie, maor ikke gleuf dat alle min- se mit auto's bar goed op kleine jochies en deeretjes motte lette. Dat zal die man in die auto, die dat kleine pochie annereeje heb best edaon hebbe, want jonges Jonges 't is 'n raamp ajje Je heele leeve lang d'ran mot denke dajje zo'n klein baosje dood ereeje heb. Ok ajje d'r heul niks an ken doen en haost altied kenne de minse mit auto's d'r niks an doen, waant die kleine deeretjes en jochies kenne zo raor renne dajje nie alles in de gaote ken houwe. Zes is te veul in nog gin acht maonde, dus denkterom datter dit Jaor weer zo'n twaolef minse in Soest naor 't karkhof motte deur 'n ongeluk en das veuls te veul op die tweeduuzend int heule laand. Goed oplette, nie hard rieje int darrep en asjeblief goeje fietspaoje en voetpao- je. Dat in de Karkstraot gaot noeng mera- kels best, maor ajje noeng us op je fiet- sie van Nieuwerhoek naor de Ouwe Kark gaot rieje dan kejje ut wel uutbesteeje Heul meraokels zukke slechte stukke. Bie dokter Schutte kejje je nek breeke en bie de Bakkersweg en bie Alblas en biede Ster en gao zo maor deur. Mes- schien hebbe de manne van de gemeente us effe tied om dat zaokie te bekieke, waant zes minse in acht maonde naor 't karkhof deur 't verkeer is veuls te veul. tijd moedig in de strijd tegen het on recht. Hij wint natuurlijk, maar pas na heel veel moeilijkheden en hachelijke situaties. In de middagvoorstellingen van zater dag, maandag, dinsdag en woensdag kan men Gulliver zien tijdens zijn reizen die hem onder meer naar het land van de liliputters en van de reuzen brengen. Zondagmiddag Johnny Weismuller als Jungle Jim in de film „Fury of the Congo". Hij vecht met succes tegen een bende die zich met alle mogelijke nare zaken bezig houdt, onder meer de smok- de bendeleden onschadelijk, kei van verdovende middelen. Met be hulp van inlanders maakt hij tenslotte Van maandag tot en met woensdag kan men in de oudheid leven bij het zien van de spectaculaire film „De kolos van Rhodos". Er word braaf gevochten in deze film, die een complot tegen Serse. de koning van Rhodos behandelt De beroemde kolos speelt een belangrijke rol tot hij door een aardbeving instort Dan is er echter al heel wat gebeurd Samenzweerders hebben het gemunt op het leven van de koning en het welzijn van het volk, maar het recht zegeviert dank zij de moedige Dario, die tenslotte SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 stellers te spreken dat het voor ons soms niet gemakkelijk is om de brieven bus van een pand te bereiken, doordat hondeeigenaren graag hun beestje los op hun erf of in hun tuin willen laten lopen, hetgeen ik me best voor kan stel len. Ik neem aan dat velen er echter nog nooit aan gedacht hebben welke ge volgen dit soms kan hebben. Mij per soonlijk heeft het al meermalen een flinke beet en verscheidene broeken ge- Een nuttig en tegelijk charmant cadeau. Een fijn uurwerk in een lederen etui Van Weedestr. 40 - Tel. 4361 kost. Het nadeel voor bedoelde hondeliefheb bers is. dat zij pas hun post en/of cou rant krijgen als het beestje veilig, voor ons althans, achter deur of afrastering ligt te grommen. Dat zo'n beest het niet neemt dat een vreemde persoon zomaar de tuin in- of het erf oploopt is begrijpelijk, maar la ten de mensen dan een busje voor aan het hek plaatsen. Ons beroep zal dan heel wat prettiger worden. „JASPER". wint en met het meisje van zijn dromen trouwt. In de donderdagcyclus de gezellige ope rette film „lm weissen Rössl" met mu ziek van Ralph Benatzky. Peter Alexan- der en Waltraut Haas vervullen de hoofd rollen. Dertig jaar geleden vroeg een raads lid tijdens de rondvraag of iemand er bezwaar tegen had dat op het werkver schaffingsterrein een keet zou komen, zodat de arbeiders tenminste droog hun twaalfuurtje konden opeten als het re gende en voorkomen werd dat de kaas van het brood waaide als het stormde. Niemand had bezwaren, hetgeen niet te genviel. Tijdens deze vergadering zei de bur gemeester dat er geen enkele burgemees ter in Nederland was, die zijn werk zo prima deed dat Iedereen voldaan was Dat zal nog wel zo zijn. De Soester politie hield twee zwer vers. man en vrouw. aan. Openbare dronkenschap was de oorzaak van het feit dat ze nog enige dagen moesten brommen. Je moet ervan houden, maar het was toch wel een leven vol variatie Samen zwerven, dronken langs de weg lopen, gearresteerd worden, gescheiden de bak in gaan en dan weer samen dron ken aan het zwerven. Bij wegwedstrijden voor wielrenners ging het dertig jaar geleden wat ruig en nonchalant toe, zodat het kon gebeuren dat een juffrouw een jeugdige renner vond die neergekwakt was en nu van de zege droomde in bewusteloze toestand Niemand van zijn mederacers had ge merkt dat hij gevallen was, of ze hadden gich niet de tijd gegund er acht op te slaan. Hij werd met een ziekenauto naar huis gebracht. Een juffrouw die op de Pijnenburg- laan woonde nam het niet zo nauw en zij verkocht een varken dat aan pest ziekte gestorven was Gelukkig werd dit tijdig genoeg ontdekt, zodat de Soester consumenten niet met de dood bedreigd werden.

Soester Courant | 1963 | | pagina 6