FUGERS FiETS ■l t In Perzië zijn kindertranen verboden, Vakantielectuur „HE WITTE POMPEN" voor uw Officiële mededelingen. De ceintuur om de trui SMIT'S POGKETHALL f/.i f Voor Auto- of Scooterrijles Gazelle Invicta Raleigh B.S.A. DERDE BLAD Militaire Zwemkampioensehappen, Kennedy zegt neen tegen Zuid-Afrika. }i -tP Rijkelijk vloeit de olie door de pijplei dingen van het gloeiend hete Abadan aan de Perzische Golf. In Teheran ver rijzen moderne regeringsmastodanten naast armelijke tweekamerwoningen. In Shiraz en overal in dit geweldige land knopen tengere kindervingers tapijten in gloedvolle kleuren, waarvoor straks hoge prijzen worden betaald. De eeuw van het kind is in Perzië ondanks de gigantische bodemschatten noch niet aangebroken. In dit land zijn kinder tranen verboden. De magere blote beentjes van Kaika Pashan uit Shiraz in het hart van Perzië bengelden onder de ruwhouten plank, waarop het zesjarige meisje met vlugge vingertjes het tapijt zat te knopen. Schuw keken haar grote, bruine melancholieke ogen naar de camera in mijn hand. Toen ik de lens op haar een versleten hoofddoekje richtte, kroop het kind verschrikt in elkaar en ging naarstig verder met haar werk. Het meisje naast haar op de plank was iets vrijmoediger en toen de heer en mees uiterst vriendelijke man die perfect Frans en Engels sprak, ontving mij met een stevige handdruk. Toen ik een kwar tier later zijn met paperassen overladen kantoor verliet, liep ik scheef van de brochures, die één lofzang waren op de sjah en zijn dynastie. vindt U in Steenhoffstraat hoek Raadhuisstr. Aan boord van een tweedeksbus ben ik Teheran gaan verkennen en het was juist in dit openbare vervoermiddel, dat ik in aanraking kwam met de werkelijk heid van het huidige Perzië, waar slechts weinigen profiteren van de rijkdom van de grond. Zeker, niemand kan ontken- w (F Het auafphabetisme is in Perzie nog zeer groot, ook ai wordt er nu veel aan gedaan. Het is een allerdaags straatbeeld om de schrijver in het openbaar te zien optreden. Op zijn kist zijn reeds kant en klaar brieven in verschillende prijsklassen te koop, doch ook brieven in „opdracht" worden door hem uitgevoerd. ter van de weverij zich even omdraaide, lachten haar ogen en bedelde haar vin gers om een paar realen. Zonder dat de bedrijfsleider het merkte, stopte ik twee biljetten van 100 realen onder een klu wen wol. Het kind giechelde gelukkig. Tot tweemaal toe lichtte mijn blitzlamp in de ruimte, die spotte met alle in het westen geldende arbeidsvoorwaarden. Toen vluchtte ik door de lage deur van de „tapijtenfabriek" naar buiten, waar de zon uit een heldere lucht scheen en vogels in de boom tierelierden. De grote, bruine ogen van het kleine meisje kon ik niet vergeten. Ik moest denken aan de schoolmelk en de speel velden van onze kinderen, aan de ver zorging van de schooltandarts en de oversteekplaatsen op de drukke wegen. Bij ons de eeuw van het kind. In Perzië zijn kindertranen verboden. Met het beklemmende en schrijnende tafereel in de weverij voor ogen ben ik mijn oriëntatietocht door dit geweldige, land begonnen: van Teheran naar Shi raz, verder naar Ispahan en naar de steurencultuur aan de Kaspische Zee. Tenslotte belandde ik in het oliecentrum Abadan aan de Perzische golf. Inderdaad, Perzië is een land vol tegenstellingen, waar aan de ene kant ijzer met handen wordt gebroken om het westen te eve naren en bij te blijven en aan de an dere kant de tijd en de ontwikkeling volkomen stilstaan. Na mijn aankomst in Teheran per straal vliegtuig zocht ik contact met de rege ringsvoorlichtingsdienst, die zijn taak nauwgezet, maar eenzijdig uitvoert. Een nen, dat er vooruitgang te bespeuren valt, sinds de stichter van het keizer rijk, sjah Reza de Grote, het heft in handen nam en met ijzeren wil de ergste corruptie neersloeg. Maar het nationa lisme en de maatschappelijke evolutie, waarvan deze gewezen woestijnruiter de grote promotor was, hebben het moeten afleggen tegen de macht en intriges der twaalf families, die het land nog altijd in een vaste greep houden. Dat gaat U natuurlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 heel Perzië in staat van gelukkige op winding verkeerde bij de geboorte van de troonopvolger van de sjah bn Fara Diba, is een fabeltje, dat de wereld uit moet, omdat het een leugen is. De op getrommelde claqueurs die voor zes gul den per dag langs de wegen stonden en bloemen strooiden, gaven de pauwe- troon slechts valse glans, want de meer derheid van de bevolking was volkomen onverschillig voor dit heugelijke feit. Van verschillende onverwachte kanten werd mij dit verteld en zelf heb ik Irun- nen waarnemen, dat, toen de sjah met zijn gemalin uittrok, er een enorme po litiemacht op de been was en dat vlak achter de Rolls Royce van het keizerlijk echtpaar twee politieauto's reden, waar in verdekt machinegeweren waren op gesteld. Per Dakota van de Irian Airways ben ik naar de vruchtbare hoogvlakte van Ispahan gevlogen en in deze lieflijke omgeving ging ik even geloven in het sprookje van Perzië. Te midden van groene weiden en veel bloemen trof ik een bevolking aan, dit. hoewel ze even armoedig was als elders, toch meer le vensblijheid bezat. Zij miste de somber heid van de mensen in Teheran en zelfs de kleine knulletjes, die in bonte pya- mabroeken hamer en vijl hanteerden keken opgewekter dan ik had verwacht. Maar hoe teleurstellend ondanks alle gepraat over emancipatie is in Per zië nog de positie van de vrouw. Slechts enkelen van hen hebben het gewaagd de sluier af te leggen en meestal ge beurt dat onder streng protest van de mannen, die zich vaak hevig opwonden, wanneer ik de lens op een Perzische schone richtte. In Abadan, waar de ohe rijkelijk vloeit, spekken de twaalf families en vele bui tenlanders slapende hun bankrekenin gen. „Abadan is de grootste en modernste raffinaderij ter wereld", vertelden de Freude", J. S. Bach. 5. Toespraak. 6. Sopraan: Largo uit „Xerxes", G. F. Handel. 7. Orgel: Grand Chaeur alla Handel, A. Guilmont. Medewerkenden: Dr B. Maarsingh, toe spraak. Alida Leinweber, sopraan U. Snertring, fluit. Gert Muts, orgel. Anne Holtrop, declamatie. GESLAAGD. Voor Rijbewijs A en B-E slaagden bij Autorijschool D Engel de volgende kan didaten: J. Steinfelder, N.F. Esser-LYapré, M. Quck, J. Waal, J. A. v. Brummelen, G. H. v. Cappelleveen, A v. Hornsveld, L. v. Hornsveld, A. J. de Bruin, J. G. v. Eek, H. v. d. Laan-v. d. Vange, W. v. d. Linden-Douglas, T. G. R. Noloon, T. Surstedt, C. M. Vernooy, H. Walet, A. Hoksbergen, K. Bos, G. Manschot. G. T. Schalkwijk, J. M. Smit-Hoogendoorn, A H. Abbing-Bloemendaal, W. J. v. Dier- men, B. Reuvers. C. v. Winzem, G. Steen- beek-Venema, W. J. Egbers, R. A. Smid, G. Sakkers, B. J. Jasperse, A. W. A. Mastenbroek, A. G Regout, M. Stemp- voort-Legemaat. KERKSTRAAT 3 TELEFOON 2030 ■Al In kleine bedompte ruimtes knopen de smalle kindervingers de Perzische kleden. Een toestand, die bij ons vijftig jaar geleden niet meer moge lijk was. brochures. Maar de samenstellers hebben vergeten erbij te zetten, dat in de scha duw van de zilverachtig glanzende pij pen, de retorten en de eeuwige vlam, mensen verkommeren in lemen hutten, waar hygiëne een vreemd begrip is. Olie, de trots en de rijkdom van Perzië. On stuitbaar welt de gouden stroom omhoog uit de grond en uit de bodem van de zee. Miljarden dollars rollen door de pijpleidingen, de meeste blijven kleven aan de strijkstokken van de groten en uitgekookten, die verzuimen voor hun ar beiders menswaardige woningen te bou wen. Het volk van Perzië heeft geen deel aan de welvaart, die de enclaves in Aba dan kenmerken. De „plant", zoals het complex wordt genoemd, is het gouden kalf uit de samenleving daarginds. Wanneer de bron verdroogt, zal het in gruizelementen vallen. Arm.... rijk Per zië. De vangarmen van de sowjetnabuur strekken zich reeds Vit over de Kaspi sche Zee. WEEKENDWIJDING. Morgenavond, te 8 uur, wordt in de Julianakerk aan de Julianalaan weder om een weekendwijding gehouden. Het navolgende programma zal worden uitge voerd. 1. Orgel: Fuga in C gr. t., D. Buxtehude. 2. Fluit met orgel: Sonate nr. 8 in a kl t. G. F. Handel. 3. Declamatie: a. Kom haastig Heer, Okke Jager. b. Tijd en Dispuut, Anton B. Lam. c. Johannes op Patmos, Lidy van Eysselsteyn. 4. Sopraan met fluit en orgel: Koraal uit Kantate 147 „Jesusbleibet meine HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van de directie van N V. Ceramiek van Breugel, Konings weg 2, alhier, om vergunning tot het uit breiden en wijzigen van een keramische fabriek, in het perceel Koningsweg - hoek Dorresteinweg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4848. oud 4400 ged.) Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag. 27 augustus a.s., des voormiddags 10.30 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. Soest, 9 augustus 1963. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn om aan de Hervormde Gereformeerde Evangelisatie Gemeente, op haar daar toe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Weder- opbouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een kerk op het per ceel, gelegen aan de Talmalaan/hoek Verl. A. Cuyplaan, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nummers H 6870 en 7079, zulks in afwijking van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het gedeelte van de gemeente gelegen, ten noorden van de spoorlijn Utrecht-Amers- foort. Alvorens een definitieve beslissing te ne men stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 9 augustus 1963. VAN DE SOESTER COURANT. VAN VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1963. 10 x 50 m estafette vrije slag: 1, Lucht macht. 2. Landmacht. 3. Marine. 100 m vlinderslag: 1. Oortwijn (1.10.5. 2. Breevoord. 3. Bendien. 200 m schoolslag: 1. Mensonides (2.45.4). 2. Ernst. 3. Parell. 2llK£NF0NDSUV£MNCI£R S0E5TERBERGSESTR.WEG 26 TEL 2982 In het natuurbad zijn woensdag de na tionale zwemkampioensehappen voor militairen gehouden. Ze werden bijgewoond door vertegen woordigers van de chefs van staven en de burgemeester. Hiervoor bracht kolonel Borghouts, voor zitter van de commissie die internatio nale sportwedstrijden organiseert, dank Ook dankte hij het stichtingsbestuur van het Soester natuurbad, bedrijfsleider Van Capelleveen, het bestuur van de ver eniging De Duinkikkers en de juryleden die de wedstrijden mogelijk maakten. Kolonel Borghouts huldigde Jan Jiskoot en Wieger Mensonides, die het vorig jaar in Parijs bij de internationale zwemkam pioensehappen voor militairen opmerke lijke resultaten behaalden. Hierna reikte kolonel v. d Horst, ver tegenwoordiger van de chef van de ge nerale staf, de prijzen uit. De uitslagen waren: 100 m vrije slag: 1. Osinga (1.02.6). 2. Vroegop. 3. Lewis. 1500 m vrije slag: 1. Bergmans (20.30.5). 2. Brink. 3. Vroegop. 100 m rugslag: 1. v, d. Voet (1.11.7). 2. Lewis. 3. Adriaans. 4 x 50 m wisselslag: 1. Landmacht I (2.10.8). 2. Landmacht III. 3. Lucht macht. Waterpolo: 1. Landmacht. 3. Luchtmacht. 3. Marine. 400 m vrije slag: 1. v. d. Hoofdakker (5.03.6). 2. Bergman. 3. Vroegop. Het Amerikaanse besluit om aan Zuid- Afrika geen militair materiaal meer te leveren nadat de al gesloten contracten van dit jaar zijn afgewerkt, zal de Afri kaanse landen die een diplomatiek of fensief tegen dit land en tegen Portugal zijn begonnen, niet geheel bevredigen. Temeer niet omdat de VS. aan deze me dedeling ook hun afwijzing vastknoop ten niet mee te werken aan boycot acties en dergeüjke, waardoor naar hun opvatting de situatie niet zou verbete ren en de apartheidspolitiek - waartegen de V S. zich dus wel scherp uitspraken - niet zou verdwijnen. De VS. hebben de regering in Pretoria al laten weten dat ze alles zullen na laten wat zou kunnen duiden op steun aan het Zuidafrikaans standpunt ten aanzien van de scheiding der rassen. Dat is ln zekere zin een zakelijk stand punt de betrekkingen met de vele zwar te Afrikaanse naties zijn voor Washington van aanzienlijk meer belang dan die met de blanke republiek in het zuiden en in verband met de rassen moeilijkheden in eigen land kan Washington zich ook niet permitteren in de internationale politiek enige discriminatie wegens huidskleur de hand boven het hoofd te houden. Niet één lijn. Maar het is vooral een principiële be slissing waarmee de Amerikanen het denkbeeld logenstraffen dat de blanke naties in de wereld elkaar door dik en dun steunen tegenover de gekleurde, een tegenstelling die toevallig gelijk valt met die tussen de welvarende en de arme landen. Dit klemt temeer omdat de laatste tijd juist de Chinezen hun best doen om dit soort rassenhaat in de internationale verhoudingen aan te wakkeren. De Rus sen hebben dit enige tijd gedaan, waar bij ze dan voor zichzelf uiteraard een uitzondering maakten, maar veel suc ces had dit niet, vooral niet omdat als puntje bij paaltje kwam de hulp voor de Afrikaanse landen uit het westen aangevoerd werd en door de sowjet-unie meer beloften gedaan werden dan na gekomen. De Chinezen maken in hun versie van de tegenstelling gekleurd-blank voor de Rus sen geen uitzondering. Ze hebben er trou wens ook aardige argumenten voor, zo als de steeds groter wordende handel tussen Zuid-Afrika en de landen van het rode blok;, de merkwaardige situatie dat de sowjet-unie bij de verkoop van dia manten meeprofiteert van het Zuidafri- kaanse monopolie in de niet-communis- tische wereld en nog enige zaken. Begrip nodig. Het is nog te vroeg voor de vraag of de Chinezen succes zullen hebben met hun poging in de internationale politiek de rassenhaat te exploiteren. Op reële gronden is er weinig kans op, maar het is een eigenschap van dit soort zaken dat nuchtere verstandelijke over wegingen het steeds afleggen tegen emo tionele motieven. Men moet daarom hopen dat in de Afri kaanse landen de billijkheid van het Amerikaanse besluit meer aandacht krijgt dan dat Washington niet is in gegaan op de boycoteisen. De V S. laten de regering van Zuid-Afri ka op een gevoelige manier blijken dat ze de apartheidspolitiek veroordelen, ze gaan niet met een boycotactie en met sancties het hele land met zijn bevol king, waaronder ook de negers wier po sitie men wenst te verbeteren, treffen TRUITJES zijn bijzonder dankbare kledingstukken en vooral voor de jeugdigen en sportieven onder ons. Men kan ze dragen op rokken en broeken en er zijn ondenk baar veel variaties mogelijk. Dat is waarschijnlijk ook de reden dat vrijwel iedere vrouw er enige in de garde- robekast heeft. Bovendien beschermt een trui ons beter tegen het in ons land helaas zo wisselvallige klimaat. Deze kledingstukken zijn vrijwel het gehele jaar door te dragen. In het voorjaar, wanneer het nog wat frisjes is, in de zomer tijdens sport en vakantie, in het najaar, wanneer het weer wat frisjes is, om over de winter dan nog maar te zwijgen. Onze illustratie toont ons een leuke trui. In wezen is het kledingstuk heel eenvou dig en weinig spectaculair, maar toch is er iets dat op valt en wel dat deze trui een speciaal karakter krijgt door de band, die er omheen is geknoopt. Ceintuurs worden over het algemeen niet op truien gedragen, maar hier heeft de ontwerper een ge breide ceintuur in koordmo- del gecreëerd, die losjes met een knoop opzij om de trui gedragen wordt en zie gebeurt er De trui krijgt prompt een ander ka rakter, de taille wordt zwakjes geaccentueerd en er komt lijn in het ge heel, iets dat over het algemeen bij het dragen van een trui ontbreekt, vooral bij onze moderne „slobbertruien". Speciaal voor meisjes en jonge vrouwen is zo'n koort erg leuk om te dragen. Is het ook een ideetje voor U

Soester Courant | 1963 | | pagina 9