STIJGENDE PRIJZEN VOOR ENERGIE! Dichterlijk dagboek, HET OOG GERICHT OP EEN SPORTHELD. 1 f- TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 Politie telefoon 4444 en 4445 DINSDAG 13 AUGUSTUS 19G3. 42e JAARGANG No. 59. SOESTER fypURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart. 12,10 - per post f 2,23 Generaal Lyman L. Lemnitzer, opperbevelhebber van de N.A.T.O.-strijdkrach ten in Europa bracht een bezoek aan de R.A.F.-vliegbasis te Scampton Generaal Lemnitzer tijdens de inspectie. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A Tegen de achtergrond van de in Neder land gevonden aardgas-hoeveelheid wor den er thans tal van publilcaties gewijd aan onze toekomst in het energie-ver bruik. Er zijn goede en bepaald foutieve schattingen bij de pogingen om het Ne derlandse aandeel in het wereld-energie- verbruik te bepalen. Naar onze mening is elke begroting hier een slag in de lucht omdat hierbij toch in aanmerking moet worden genomen in hoeverre onze industrialisatie-verwach tingen in werkelijkheid zullen kunnen worden omgezet. En zelfs wanneer wij iets weten over de toekomst van de Ne derlandse industrie, dan nog is er geen schijn van kans om te zeggen welke energie-consumptie zij zal opeisen. Welke industrie komt er en in hoeverre zal de verhouding tussen man- en machine kracht in de toekomst nog verder ge wijzigd worden Is Nederland werkelijk uit de zorgen Verhalen over de belangrijker plaats van Nederland als energie-leverancier na de aardgas-ontdekkingen missen elke grond wanneer wij ons even bezinnen op het wereld-energie-verbruik. Hierbij kan ons aardgas praktisch worden verwaarloosd, zo gering is de hoeveelheid ervan in het totaalbeeld. Wij mogen dan nog de optimistische ver wachtingen van de Belgische senator Leemans in onze beschouwing betrekken. Deze excellentie meende te weten dat Nederland wel 750 miljard kubieke meter gas onder zijn grond verborg en zelfs schattingen van 1000 miljard kubieke meter zouden niet overdreven zijn. De senator trok de conclusie dat Neder land uit zijn industrialisatie-zorgen is en dat onze noordelijke provincies een goe de toekomst tegemoet gaan. Pessimistische verwachtingen. Hoe zit het nu met de wereldenergie voorziening in de toekomst Deze vraag is veel belangrijker en interessanter. Wanneer wij de commentaren van des kundigen op deze vraag nalezen, komen we over 't algemeen tot een pessimisti sche conclusie. Zo heeft een Brits deskundige uit de steenkolenraad de moeite genomen de wereld-energie-voorraad te meten in ton steenkoolequivalent. Van deze eenheid zullen wij dit jaar volgens hem 4800 miljoen consumeren. Hij is in de geschie denis gedoken en vond toen dat er in 1926 nog maar 1570 miljoen ton steen koolequivalent werd gebruikt Vervolgens gaat deze expert aan het extrapoleren. Hij neemt aan dat de stijging van het energie-verbruik op dit ondermaanse in hetzelfde tempo als tot op heden door zal gaan. Hij rekende door tot het jaar 2000 en constateerde dat er dan een slordige 15 miljard ton steenkoolequiva lent nodig zullen zijn en die kun nen er nooit zijn. Andere schattingen zouden in dezelfde richting gaan. Meer rode kool. Uit publikaties meenden wij te kunnen opmaken dat steenkool nog steeds onze belangrijkste energie-leverancier is. Deze grondstof neemt 44 van het wereld- verbruik voor haar rekening samen met de minder belangrijke bruinkool. China is nu de belangrijkste steehkoolprodu- cent. In 1962 produceerde dit land 515 Elten is weer Duits geworden Na een tijd van veertien jaar; Onze oosterburen maken Ook een vriendelijk gebaar Dank u wel, wees maar gerust, Wij ontruimen straks uw kust. Tweede Kamer neemt vakantie, Uitgestorven lijkt Den Haag Na de laatste blijde tijding De belasting niét omlaag U wou toch niet zeggen dat U op wèl gerekend had Ward in Londen overleden Als de grote zondebok. Maar een aantal grote heren Vreest na deze harde schok. Met een zorgelijk gezicht Blijft de doofpot nu wel dicht Van Irene haar verjaardag In het ver-vakantie-oord Wordt in 't bekommerd Holland Deze keer niet veel gehoord Slechts een foto in de krant Onderstreept de hechte band. Heel de wereld ziet de foto Waarop met veel animo De kernstop werd ondertekend Door Rusk, Home en Gromyko; Daarna dronken ze een glas En het bleef zoals het was. De benzine weer iets duurder, Och, dat is misschien wel goed: De voetganger weet tóch bijna Niet meer waar hij lopen moet. Wat een wonder Hij die rijdt Kan zijn auto nergens kwijt JAAP MIJDERWIJK. SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126158 .Si miljoen ton. Op een afstand volgden de VS. met 396 miljoen ton en Rusland met 378 miljoen ton. Het communistische blok heeft een gro tere steenkoolproduktie dan de westelij ke wereld. Het is niet bekend hoeveel (rode) kool er nog verborgen licht in de onmetelijke Russische en Chinese pro vincies en dit kan een geruststellende factor zijn bij de pessimistische toe komstverwachtingen over aanwezige voorraden. In 1962 steeg de wereldpro- duktie met 3 Een derde van de wereldenergie wordt door de olieproduktie geleverd. De groot ste producent op de olievelden is de V S terwijl Rusland pogingen doet om de V.S. voorbij te streven. Tot veler ver rassing bleek onlangs op het wereldolie- congres te Frankfort de Russische ef ficiency bij de olieproduktie sterk ver beterd. De Russen willen, evenals de V S 70 van hun energieverbruik met olie dekken. Hoeveel olie is er nog Deskundigen schatten dat de olieproduk tie kan worden opgevoerd tot 4 miljard ton steenkoolequivalent. In het licht van de toekomstige behoefte zou daar mee de bijdrage van olie in de energie voorziening procentueel afnemen zelfs wanneer men de winning in de toe komst nog met de helft zou vergroten. Intussen is niet bekend welke oliegehei men de aardkorst en de archieven van de oliemaatschappijen nog verborgen houden en dit ondermijnt elke nauw keurige berekening van de toekomstige produktie. De grootste verwachtingen koestert men nog altijd van kernenergie, die in het vlak van de vernietiging alle bereke ningen reeds van de tafel heeft geveegd. Om tot massale produktie te komen, wordt op dit terrein gevreesd voor een tekort aan splijtbaar uranium. Er zijn echter nu al reactoren in gebruik die hun eigen splijtstof produceren. Hun vermenigvuldiging wordt nu geremd door economische factoren maar het is dui delijk dat de vooruitgang in economisch denken en nog meer die in de techniek hier de oplossing zullen brengen. Zuinigheid geboden. De kernenergie zou de wereld moeten redden van een energie-tekort. Niettemin schatten de thans aan bod zijnde des kundigen dat op het gunstigst binnen 40 jaar op een produktie van pl.m. 4 mil jard ton steenkoolequivalent kernener gie kan worden gerekend en daarmee zou dan het wereldenergietekort een feit zijn. Aardgas en hydro-elektrici- teit zouden samen over de hele wereld maar 6 tot het energieverbruik kun- bijdragen. De balans opmakend constateert menig energie-deskundige dat wij zuinig moe ten zijn met elke energie-grondstof. De commerciële gevolgtrekking van deze stel ling is echter dat men voor elke vorm van energie een prijsstijging verwacht, die zich in een nabije of verdere toe komst zal openbaren. Gezien de vele on berekenbare factoren kan men voorlopig die voorspellingen nog wel met een kor reltje zout nemen. SLACHTING ONDER KALKOENEN. Reintje de Vos staat als zeer slim be kend en dat zijn ook de vossen die met hun kroost nu al meer dan een week huishouden onder de kalkoenen, ganzen en kuikens van de heer W. de Koning, die een pluimveebedrijf op de grens van Amersfoort en Soest heeft. Tweehon derd dieren, het meest kalkoenen, zijn doodgebeten door vossen. Het begon met een bericht dat 140 kalkoenen door een onbekende hond waren doodgebeten. Een nader onder zoek wees uit dat er geen hond in het spel was, maar dat vossen de moorde naars waren. Nog een paar maal sloegen de bloeddorstige dieren toe en spoedig •was het aantal slachtoffers de 200 dicht genaderd. Na de 140 kalkoenen waren ganzen én kalkoenen aan de beurt. Aanvankelijk kon de eigenaar van het bedrijf er niet achter komen wie de dader van deze moordaanslagen was, maar er werden sporen van vossen gevonden en men be sloot een grote drijfjacht te houden om te trachten de dieren onschadelijk te maken. Onder de jagers bevonden zich politie mannen, jachtopzieners, maar ook par ticulieren met jagerskwaliteiten. Meer dan tweeduizend kalkoenen worden door de heer ue Kofung gefokt op een deel van zijn terrein dat afgezet is met gaas ter hoogte van 1.80 meter, maar de vossen kwamen binnen. Zelfs toen zestig klemmen gezet waren en politiemannen een oogje in het zeil hielden. Er is met traangas gewerkt maar de holen die daarmee behandeld zijn ble ken onbewoond. De klemmen leverden evenmin resultaat op, maar wel onge mak voor de heer De Koning en zijn huisgenoten omdat de klemmen zeer gevaarlijk zijn. Sporen hebben uitgewezen dat waar schijnlijk een vossenpaar met jongen aan het werk geweest is en men is er fel op gebrand deze moordlustige fami lie uit te roeien, want de schadepost voor de heer De Koning bedraagt enige duizenden guldens. Het is ondoenlijk de meer dan 2000 kal koenen in hokken onder te brengen, zo dat gevaar blijft dreigen zolang de vos sen blijven leven. De gehele zaterdag en zondag hebben jagers getracht de dieren te schieten, maar ze tonen zich zeer schuw en sluw. Gistermorgen kreeg een jager een vos onder schot. Hij schoot direct, maar miste helaas, zodat de bedreiging voor de dieren van de heer De Koning volop gehandhaafd bleef. NEDERLAAGWEDSTRIJD. Morgen speelt S.E.C. de tweede wed strijd in het nederlaagtournooi dat ge houden wordt ter gelegenheid van het zilveren jubileum. De tegenstander is de vereniging Baarn S.E.C. komt in de vol gende opstelling uit; doel: v. d. Broek; achter: De Rooij en Pothoven; midden: Burgman, Rutten- berg en Wolfsen; voor: Aalberts, Van Breukelen, De Bruin, Duijst en Ver hoeve. INDELING HEES EN V.V.Z. Ook dit jaar zijn V.V.Z. en Hees in de zelfde afdeling ondergebracht. Zij zul len het in de competitie moeten opne men tegen Avance, B.V.C., D.O.B., F.A.K., Karboys, Lage Vuursche, Radiostad, S.V.M.-boys en Vinkeveen. B.D.C.-VOETBAL. Het eerste elftal van B.D.C. is inge deeld bij Actif, Amersfoortse Boys, Bilt- hoven, FAK, 's-Gravenland, Hoogland, K.D.S., Kampong, P.V.C. en R.K.B.V.V. Er zal met 7 seniores- en 15 juniores- teams in de competitie gespeeld wor den Op 25 augustus wordt ter opening van het voetbalseizoen het jaarlijkse tournooi om de Zilveren Ploeg gehouden, dat in 1961 en 1962 niet kon doorgaan omdat er geen terrein beschikbaar was. K.V.V.A., Saestum, S.D.O. en B.D.C. doen elk met twee elftallen mee. Tegen drie elftallen van de vereniging S.C.H. te Harmeien zullen vriendschap pelijke wedstrijden gespeeld worden. Op 1 september speelt een veteranenelftal van B.D.C. tegen een veteranenelftal van S.E.C. SCOOTER TEGEN BOOM. Twee kelners van restaurant Eemland, L. K. uit Groningen en W. de B. uit Eindhoven, kwamen in de nacht van zaterdag op zondag uit de richting Amersfoort per scooter. Op de Steen- hoffstraat draaide bestuurder K. het hoofd om teneinde zijn duopassagier wat te zeggen en direct daarna reed de scooter tegen een boom. De heer L. liep een gebroken rechter bovenbeen op en de heer de B. kneusde het rechter been. Beide slachtoffers kregen inwendige ver wondingen. Dokter Stroband verleende de eerste hulp, waarna de gewonden per ziekenauto van de E.H.B.O. naar de Lichtenberg gebracht werden. SPRINTKAMPIOENSCHAP VAN TEMPO. Gisteravond is op de Koningsweg gere den om het sprintkampioenschap van de ren- en toervereniging Tempo en voor de derde achtereenvolgende maal beeft Gert de Weerd dit kampioenschap behaald. Hij werd door vice-voorzitter Lamens met bloemen gehuldigd. De uitslagen van de ritten waren Series 1. H. Hunnik 12.7 sec. 2. W. Schaeffer. 1. G. de Weerd 14.7 2. J. v. d. Groep. 1. P. Soeteman 13.9. 2. W. Wiegers. 1. E de Lange 13.4. 2. W. van 't Klooster. 1. R. de Zoete 13.7. 2. A. Koenen. 1 A. Doekemeijer 14.6. 2. G. Ruttenberg. Herkansing 1. Schaeffer 14. 2. v. d. Groep. 3. Wiegers. 1. W. van 't Kloos ter 13.4. 2. Koenen. 3. Ruttenberg. Halve finales 1. Doekemeijer 13.1. 2. Schaeffer. 1. Hunnik 12.4 2. De Zoe te. 1. De Weerd 12.7. 2. Soeteman. 1. De Lange 12.9 2. van 't Klooster. Finaleritten 1. De Zoete 13.6. 2. Schaef fer. 1. Wout van 't Klooster 13.8. 2. Soeteman. 1. De Zoete 13.7. 2. Van 't Klooster. 1. Schaeffer 14.3. 2. Soe teman. 1. De Zoete 13.8. 2. Soeteman. 1. Hunnik 13.6. 2. De Lange. 1. Doekemeijer 12.3. 2. Hunnik. 1. G. de Weerd 13.1. 2. De Lange. 1. Doe kemeijer 14.1. 2. De Lange. 1. De Weerd 12.4. 2. Hunnik. 1. Schaeffer 14.4 2. Van 't Klooster. 1. De Weerd 12.9. 2. Doekemeijer. Uitslag1. De Weerd. 2. Doekemeijer. 3. Hunnik. 4. De Lange. 5. De Zoete. 6. Schaeffer. 7. Van 't Klooster. 8. Soe teman. RUITERPRIJS. Onze jeugdige plaatsgenoot, de 15-jari- ge ruiter J. W. Wilten heeft zaterdag in Blaricum met zijn paard Queen Pa- tricia de eerste prijs gewonnen in het jeugdspringconcours. Hij reed een fout loos parcours met 70 punten voor stijl. Tweede werd J. Westerhoff met Toupet. Hij behaalde 68 punten en reed even eens foutloos. De amazone Josje Ernst werd derde met Carina en vierde met Atilla. Zij behaalde respectievelijk 67 en 63 punten. DUIVENVLUCHT. De duiven van „De Vriendschap" vlogen 314 kilometer vanaf Tergnier. Er waren 388 duiven in concours. Ze werden om 7.30 uur met z.w. wind gelost. De eerste duif arriveerde om TO.53.13 uur, de snelheid was 1541.50 meter per minuut, de laatste prijswinnende duif kwam aan om 11.31.05 uur. De uitslag was J. G. Kamerbeek 1 9 28 37 51 54 76 84. E. C. van Daatselaar 2 45 67 91. W. Altenaar 3 72 73 75. R. Westerveld 4 71. C. Ruizendaal 5. Comb. Van Klooster- v. d. Berg 6 56. E. Veerman 7 16 32 41 42 44 46 60 80 88 89 94. Comb. Onwe- zen-De muijnck 8. W. Nieuwenhuis 10 14 18 24 48 58 74 85 92. F. Groenestein 11 26 50. G. Rietveld 12. G. Schimmel 13 53 65 78 79 95. Z.K.H. Prins Bern- hard 15 33 34 64 68 69. H. Verkerk 17 Ik heb Rik van Looy altijd een flinke vent gevonden en niet in het minst omdat hij vele tonnen per jaar met hard fietsen verdient, want veel ver dienen willen we allemaal graag. Na zondag weet ik echter, dat er ook een andere Rik van Looy is een mis selijk mannetje dat er niet voor terug deinst een tegenstander een doodsmak te laten maken om zijn doel te berei ken. Hij heeft enorm veel bereikt in de wielersport, maar schijnt een ander nog steeds niets te gunnen en moet blijk baar in staat geacht worden een nog gevaarlijker „aanslag" op een tegenstan der te plegen als dat zo in zijn kraam te pas komt. Het doet me bijzonder veel genoegen dat meneer Van Looy geen wereldkam pioen geworden is, maar het doet me bijzonder veel ongenoegen dat de jury leden van de prof-wielerwedstrijd zulke mannetjes van niets zijn, die blijkbaar de moed niet konden opbrengen om „De keizer van Herenthals" te diskwalifi ceren. Overigens een fraaie keizer. De wielersport is een bijzonder aardige sport, maar de praktijken van sommi ge wielrenners zijn helemaal niet aar dig en die van Rik van Looy al helemaal niet, Zijn macht in België schijnt ech ter zó groot te zijn dat niemand durfde in te grijpen toen velen gezien hadden dat hij de aanstaande wereldkampioen Beheyt nagenoeg naar het leven stond. Dat was heel dom, want diskwalificeren van Rik van Looy en een fikse boete zouden reclame voor de wielersport ge weest zijn en een mooi lesje voor „de keizer", die zich weinig keizerlijk ge droeg. kantman. 19 49 52. A. Kleinegris 20 47. A. B. Grift 21 25 30 36 38 57. W. van Breu kelen 22 61 87. G. Sukel 23 35 59. C. Vaessen 27 66 77. D, J. Bos 29 63 90. A. Meesters 31 43. R. Koster 39 70 83. C. P. Jak 40 55. C. Kaats 62 93 96. J. van Groningen 81 82 86. J. C. Wijnands 97. EIERMARKT. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 135.000 stuks in prijzen van f 14,tot 14,60. Middenprijs 14,40. Prijs per kg f 2,32. B.D.C.-HANDBAL. Het bestuur van de handbalvereniging B.D.C. heeft zes teams voor de compe titie opgegeven. Dat is minder dan in voorgaande jaren, maar men vindt het beter ditmaal met minder teams in de competitie te spelen en meer reser ves bij de hand te hebben. Het vorig seizoen zijn teams meermalen onvolledig voor een wedstrijd aange treden en dat zal in het seizoen 1963- 1964 niet meer behoeven voor te komen. Er spelen twee seniores-, twee juniores- en twee aspirantenteams voor B.D.C. WANDELMARS „HET DORP'. Zaterdagmiddag hebben 23 juniores van de wandelsportafdeling van de vereni ging Olympia 15 km gelopen in Arnhem onder leiding van de heer W. A. Suman en 18 seniores 20 km onder leiding van de heer L. Vogel. Deze wandeltocht was- gewijd aan „Het Dorp". Voor andere verenigingen is het een bijzonderheid als ze eens een prijs winnen, maar voor Olympia is het gebruikelijk dat een prijs gewonnen wordt. Dit was nu niet het geval, maar er is prettig gewandeld langs een prachtige route, ondanks het bijzonder slechte weer. S.E.C.-HONKBALLERS WONNEN. S.E.C. heeft zaterdagmiddag van het Amersfoortse Quick gewonnen en daar mee de derde plaats op de ranglijst be houden. Quick staat met H.B.C. 2 on deraan. S.E.C. had geen belang bij deze wed strijd maar heeft toch goed gespeeld. Quick kwam met twee Amerikanen in de ploeg. Lange tijd hadden de Amers- foorters een ruime voorsprong en in de vierde inning leek het erop dat ze zou den gaan winnen, want de voorsprong was al 7-2. Zeven runs uit een serie stootslagen bezorgde S.E.C. echter een 9-7 voorsprong. Quick hernam de lei ding en kwam tot 10-9, S.E.C. kwam aan slag en maakte gelijk, door Kolfin nam Quick opnieuw een voorsprong, maar door drie goede honkslagen werd het 12-11 voor S.E.C. De S.E.C.-speler v. d. Bovenkamp was in deze wedstrijd zo ongelukkig een been te breken. Het scoreverloop was: Quick: 1 0 3 3 3 1 S.E.C.: 0 2 0 7 1 2 De stand is thans: Elinkwijk 11 22 S.D.O. 12 8 Donar 11 20 Holland 9 6 S.E.C. 11 12 H.B.C. 2 11 4 U.V.V. 3 10 8 Quick 11 4

Soester Courant | 1963 | | pagina 1