KWAK Minder inspanning door minder fiscale progressie. Een hypermodern vest BURGERLIJKE STAND BOSCH Nieuw soort traangas voor Nederlandse leger. Krabbels van Knelis. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT TWEEDE BLAD TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 Een nieuwe bewindsman beheert thans de portefeuille van financiën. Betekent de komst van een liberaal op deze post een directe koerswijziging in de Neder landse belastingpolitiek? Wij zien de toe komst belangstellend tegemoet. Het belastingstelsel dat een groot deel ,van ons volk thans plaagt, is gebouwd op het draagkrachtbeginsel. Hierbij gaat men er van uit dat het inkomen tot het bestaansminimum niet in de belasting heffing dient te worden betrokken en dat er daarna een progressie in de heffing dient te bestaan. Men noemt dit begin sel wel economisch, omdat het gebouwd is op de gedachte van het afnemend nut. Elke vergroting van een bestaand inkomen heeft voor de genieter een ge ringer waarde dan het daaraan vooraf gaande inkomensgedeelte. Nu is die ge dachte van het afnemend nut beslist niet meer modern en zij heeft zeker minder of een sterk vertraagde bete kenis gekregen in een hoog-ontwik- kelde maatschappij als de onze met een zo sterk verbrede schaal van behoefte bevredigingsmogelijkheden. In wezen is het wezen van deze gedachte niet economisch, maar meer sociaal. Dit blijkt al uit het uitsluiten van het minimum-inkomen. Het minimum-inko men in een hoog ontwikkelde gemeen schap zal ook veel hoger liggen dan in een primitieve maatschappij, terwijl daaruit voortvloeiend de curve van het afnemende nut des te flauwer begint te dalen naarmate de behoeften en de kansen tot bevrediging van die behoef ten toenemen. Wat is één gulden waard? Er is ook een afnemend nut niet al leen voor de belastingbetaler, maar ook voor de belastinginner i.c. de staat Het nut van de laatstbetaalde gulden aan inkomstenbelasting is voor het individu altijd groter dan het nut van diezelfde gulden als ontvangst in de staatskas. Als wij economisch willen redeneren moet ook die zijde in de beschouwing worden betrokken. Er is dus nogal iets te berde te brengen tegen de econo mische zaligheid van het draagkracht beginsel dat o.i. louter uit sociale mo tieven wordt gehanteerd en als een doelmatig hanteerbare theorie, ook al gaat zij niet geheel op Er is een toenemend verzet in Neder land tegen de progressie in de heffing Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). VESTEN zijn vooral in om land bijzonder geliefde kle dingstukken. De omstandig heden van ons klimaat wer ken hiertoe mee en daarom is er geen Nederlandse vrouw of zij heeft één of enkele van deze nuttige kle dingstukken in haar garde- robekast. Het is echter zo, dat iedere vrouw er wel van houdt, dat zij ook in de vesten wat va riatie heeft en dat ze niet allemaal hetzelfde zijn. Na tuurlijk kunnen we om te beginnen verschil in kleur hebben, maar verschillende vormen Is toch wel even be langrijk. Onze illustratie toont een vest in hypermoderne stijl. In wezen bestaat het uit niet meer dan een los voor- en achterschoot, die op de schouderlijn met elkaar zijn verbonden, het idee van een poncho. Je steekt het hoofd door het gat en het vest is a angetrokken. Het aardige van dit vest schuilt in het originele idee van het ceintuurtje. Het voorpand heeft op tail lehoogte opzij twee knopen. Over het achterpand loopt een ceintuur, evenals het vest uit wol vervaardigd en wel in de vorm van een dubbel koord met lussen aan het eind. Deze ceintuur ligt over het achterpand en als het vest aangetrokken is, worden de lussen aan de uiteinden om de knopen van het voorschot geslagen en zie het vest is gesloten en zelfs iets getailleerd. Het model op onze illustratie heeft er wel een bijzonder modern geheel van gemaakt. Zij draagt een lange zwartleren pantalon, met daarop een zwarte sweater met hoge kraag en hieroverheen het besproken moderne vest in zacht groene wol uitgevoerd. Gedipt. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) O wordt gehaald en gebracht. GEBOREN Hendrik Johannes, zoon van L. C. Gerssen en A 't Hart, Dijkhuis straat 14 Sonja, dochter van G Gu- liker en H. J. Guliker, Dalweg 18 Johannes Henricus Gerardus, zoon van J H. Wantenaar en C. Verhoef, Birk- straat 125. Hendrina Maria, dochter van C P van Eijden en M. Sluis, Rade- makerstraat 37. Marcel, zoon van A J Brouwer en T. van Duinkerken. Baarn, Pompstraat 4 Eric Raymond, zoon van Th Blom en L A Heirman, Hilver sum, Naarderstraat 77 Allred, zoon van J. Douma en J Paul, Hartmanlaan 21. Inge Marianne, dochter van P B Roest en M. G. H Oosbree, Meidoorn- weg 1. Alexander Anton Maria, zoon van A. Buczynski en M. Vertovsek, Baarn, Maatkampweg 60. Frank Alexander, zoon van A. W van Kouterik en J. K. Koops, Baarn, Laanstraat 75. Heino Everardus Klaas, zoon van K. L van Straten en P J. C. van 't Klooster, Laanstraat 27 Michael Helmer. zoon van K P. van der Velden en U. A L. Süsz, Bussum, Zwaluwlaan 8. Lam- bertus Hendrikus IJsbrand, zoon van E M. van Emmerik en L. E. van Woerden, Bosstraat 90. Dicky Henriëtte, dochter van J. P Pladdet en E. Solleveld, Steen hoffstraat 37. ONDERTROUWD Cornelis Johannes Ma ria van den Berg, Kerkpad Z.Z. 4 en Geertruida Engelina Beijer, Beetzlaan 30. Bernardus Gerardus van den Deijssel, Koekoekweg 6 en Adriana Maria Bok, Laanstraat 87. Gerardus Kompeer. Provincialeweg Oost 16. Haastrecht, en Johanna Regina van den Berg, Ossen- damweg 28. GEHUWD Wilhelmus Theodorus van den Hengel, Slaagseweg 3, Hoogland en Hendrika Martha de Bruin, Oude Gracht je 4 Bernard Johan Maria van Schalkwijk, Steenhoffstraat 55 en Cor nelia Lucia Maria van der Linden, Bur gemeester Grothestraat 6. Franciscus Antonius Roest, Soesterbergsestraat 103 en Antonia Maria Huigen, Hobbemalaan 20. Johnny Sekreve, Aloisiuslaan 23 Vught, en Elly van Emrik, Stadhouders laan 150. OVERLEDEN Theodorus Wolfsen, 90 jr. weduwnaar van H. van Doorn, Schriks laan 15. Georgine Jeanette Jüne mann, 77 jaar, weduwe van A. Simon, Nieuwerhoekplein 10. Melchior Petrus Hoogstraten, 68 jaar, echtgenoot van J. Wijnen, Kampweg 18. Bastiana van Jaarsveld, 81 jaar, Koninginnelaan 171 Alexandrina Theadora Hanna Léon, 84 j weduwe van J. Noest, De Genestetlaan 3A. Dirk van den Heuvel, 82 jaar. weduwnaar van J. Tolboom, Veenzoom 2 Jacobus Reinhart Hornsveld, 5 jaar, Mo lenstraat 97. Martinus Hardorff, 71 jr weduwnaar van G. de Hosson, Eiken laan 20. van inkomstenbelasting en loonbelas ting, vooral omdat de progressie veel te steil verloopt en een druk legt met na me op de middengroepen van ons volk. Dat overdrijven van de progressie is zeer begrijpelijk want als men een be ginsel hanteert dat niet zuiver werkt moet men tot een onrechtvaardige hef fing geraken. Algemeen wordt erkend, dat de progres sie in onze inkomsten- en loonbelas ting onjuist is vooral voor de inkomens categorieën van 10.000 tot 30.000. Alle belangrijke partijen, inclusief de socialisten zijn nu bereid een vermin dering van de progressie na te streven. Andere wegen nodig. Zelfs onze vorige minister van finan ciën veroordeelde zelf het systeem waarmee hij werkte. Er werd alleen in de praktijk niets gedaan omdat men de inkomsten niet kan missen. Dit nu is bepaald onzedelijk De doelmatigheid wordt boven de rechtvaardigheid verhe ven en men verwacht dan ook nog dat een volk instemmend knikken zal Minister Zijlstra heeft betoogd dat de groei van ons nationale inkomen kan voortgaan met ongeveer 4 per jaar. De stijging van de belastinginkomsten voor het rijk - daaruit voortvloeiend zou ea 500,miljoen per jaar be dragen, waarvan 100 miljoen bestaat uit een voortschrijdende progressie. Bij een stijgend nationaal inkomen zal de omvang van de staatstaak ook toe nemen, maar door te zorgen dat die toeneming geringer is dan de groei aan belastingverlaging. Het is echter ook mogelijk dat die 250 miljoen wordt aangewend voor grotere staatsuitgaven, op welk terrein ook. Waarom zo veel gevergd? Het hoge peil van de belastingheffing werd tot op heden gehandhaafd om een herverdeling van het nationaal in komen te bewerkstelligen, om de staatsuitgaven te financieren en om conjuncturele redenen. Uit de erken ning van de te zwaar drukkende pro gressie blijkt al dat het met die herver deling beslist onjuist is gesteld. De con juncturele noodzaak van de zware hef- is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancler. Met een tam schot bracht Van Ek de stand op 3-2 voor B.V.C. Bij dit doel punt viel keeper v. d. Broek over de bal heen. Linkshalf Wolfsen scoorde in eigen doel, waardoor het 4-2 voor B.V.C. werd, na een half uur bracht Van Ek de stand op 5-2 en vijf minuten voor het eindsignaal werd het 6-2 door Ver woerd. Morgen speelt S.E.C. tegen de vereniging Baarn. S.E.C.-JEUGD WON. Ieder jaar speelt een junioresteam van S.E.C.-leden die overgaan naar de se niores een wedstrijd tegen leden van het bestuur, het jeugdbestuur en de elftalcommissie. Ditmaal deed ook trai ner Boerboom mee. Het werd snel 1-0 voor de jeugd door Aalberts en na 10 minuten 2-0 door Dorrestein. Ruttenberg en Boerboom zorgden ervoor dat het voorlopig zo bleef door heel veel op te ruimen. In de voorhoede verzetten Ten Hove en Veldhuizen het meeste werk. Na de rust scoorde Veldhuizen uit een pass van Ten Hove het eerste tegenpunt en uit een verre uittrap van v. d. Broek zorgde Batenburg voor de gelijkmaker. De ju niores speelden wat traag door te lang combineren, maar tenslotte scoorde Aal berts met behulp van scheidsrechter Wilhelm, die over het hoofd zag dat Van Berkel de bal in buitenspelpositie kreeg voor hij de pass gaf waaruit het winnende doelpunt gemaakt werd. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 13 AUGUSTUS 1963. DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA 5 jaar garantie - Bosch service Stroomverbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 122 L f 298.- tot 220 L. f 648.-. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 Teugels moeten worden gevierd. Wij behoeven ons beslist niet in te spannen om een deel van de voorzie ningen voor ons nageslacht vooruit te financieren. Bij toenemende welvaart zullen de na ons komende geslachten het gemakkelijker hebben met de finan ciering dan wij. Een extra reden om de belastingteugels voor het thans levende geslacht gedeeltelijk te vieren ligt in de grote inspanning van de achter ons lig gende jaren. Wij menen ons bovendien te moeten distanciëren van de plannen om ten minste 2 van het nationale inkomen af te staan voor onderontwikkelde ge bieden. Behorend tot de kleinste naties ter wereld zijn wij niet in de eerste plaats of bij voorrang verantwoordelijk voor deze volken. Hiermee bedoelen wij dat de grote volken, die nog een ach terstand hebben in de bijdragen aan onderontwikkelde landen hun schade eerst moeten inhalen. Doen zij dit niet, dan blijft de Nederlandse bijdrage een druppel op een gloeiende plaat. Verlaging van de progressie bij de in komsten- en loonbelasting zal de acti viteit bij de middengroepen prikkelen, hetgeen de produktiviteit van ons volk ten goede komt. Het financieel offer voor het rijk kan daardoor tot nul of tot een minimum worden gereduceerd. Wil deze regering tenslotte in de naaste toekomst nog meer volksverzekeringen invoeren, dan moeten de lasten der di- rekte belastingen aanzienlijk omlaag. Daarbij mag beslist niet worden voor bijgezien aan een noodzakelijke mati ging van de progressie. Dit is de sleu tel om de motor der inspanning van de middengroepen op volle toeren te laten blijven draaien. BIJ MANOEUVRES IN LA COURTINE. In La Courtine wordt er niet stilgezeten De brigade, die daar voor herhalings oefeningen onder de wapenen is, heeft aan het eind van haar verblijf manoeu vres gehouden die door militaire atta- ché's van verschillende N.A.V.O.-landen zijn bijgewoond. Er is daar geoefend met de meest mo derne apparatuur ter bestrijding van de z.g. a.b.c.-wapens van een eventuele tegenstander Voor wie niet weet wat a b c.-wapens zijn daaronder verstaat men de atomische, de biologische en de chemische strijdmiddelen Tevens is daar door onze troepen voor de eerste maal gebruik gemaakt van een nieuw soort traangas, een derivaat van het malonzuur. Dit strijdgas is al enige tijd in gebruik bij Amerikaanse en Westduitse legereenheden. In hoge concentratie. Er is niet één traangas er zijn ver schillende chemische verbindingen die prikkelend op de ogen werken. Als zo danig bekende stoffen zijn broomace- ton, benzylbromide, acroleïne en chloor- pikrine. De traangassen zijn van strijdgassen ongetwijfeld de meest onschuldige De gezondheid van de tegenstander wordt er niet of nauwelijks door beïnvloed. De politie kan dit soort gassen daarom zonder veel bezwaar gebruiken bij on gewenste samenscholingen Naar het heet is dit derivaat van ma lonzuur. dat in de Verenigde Staten is ontwikkeld, geheel onschadelijk voor de gezondheid en veel effectiever dan de tot nu toe gebruikelijke traangassen. Dit laatste was wel nodig ook. Om. de tegenstander werkelijk hevig tranende ogen te bezorgen, zodat hij van verdere agressieve daden moet af zien, waren meestal tamelijk hoge con centraties van het gas nodig en die wer den meestal niet bereikt. Niet al te kinderachtig. Wanneer er tijdig een goed passend gas masker wordt opgezet, heeft men van traangas niet de minste last. Maar ook wanneer het gasmasker slecht zou slui ting is eveneens voorbij. Zo schrijft de directie van de Twentse Bank in haar jongste jaarverslag dat onze regering, gezien de externe positie van ons land, de handen vrij heeft om een conjuctuur stimulerend fiscale poütiek te voeren. Hierbij wordt ook gepleit voor verlich ting varj de direkte belastingen. Het zou wel eens zo kunnen zijn, dat een zoda nige belastingverlichting voor conjunc turele doeleinden al te laat komt! Aan prof. Witteveen de taak aan het hoge peil der staatsuitgaven te gaan dokteren er is meermalen reeds op ge wezen dat een deel der rijksuitgaven zonder bezwaar uit leningen kan worden gefinancierd. Dan is er geen enkele re den meer om dat achterwege te laten. BURGEMEESTER HEEFT GEEN SPREEKUUR. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is op woensdag, 14 en 21 augustus a.s. zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. S.E.C.-NEDERLAAGWEDSTRUDEN. In de serie nederlaagwedstrijden welke S.E.C. ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan speelt, was B.V C. uit Bilthoven zondagmiddag de eerste tegenstander. Dit team is het afgelopen seizoen bijna tweedeklasser geworden en dit was goed te merken want S.E.C. had weinig in te brengen tegen de mannen uit Bilt hoven. Een zwaar B.V.C.-overwicht met scho ten naast en over werd beloond door een doelpunt dat rechtsbinnen G. Ver woerd via de paal maakte. Alen scoorde het tweede doelpunt voor B.V.C. en nu kwam S.E.C. met enige goede aanvallen, maar de voorhoede was weinig schot vaardig. In de 35ste minuut scoorde Leo van Breukelen, die goed op dreef was, uit een vrije schop en vijf minuten voor rust zorgde Duijst uit een pass van Verhoeve voor de gelijkmaker. In de tweede helft was B.V.C. veel ster ker. Bij S.E.C. speelde Verhoeve nu linksbuiten, Detmer rechtsbuiten en Aalberts rechtsbinnen. De S.E.C.-voor- hoede had echter geen kans tegen de B.V.C.-achterhoede. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak blie bin datter 'n Soesder Jonge mit zien perd ewonne heb bie 'n konkoers hip- pekeu. In Soest doen de jon- ges en de deeres van alles, voeballe, hand- balie, hokkie mit 'n stokkie, hard~fietse en korrefballe, maor perd rieje ister haost nie bie. Netuurlek kos u6 meer as mit 'n balle- gie slaon of hardloope maor ut is 'n me- raokels finge sport. Ok veur minse die 'n bietje ouwer binne, maor ikke kniep urn d'r veur. Nie veur dat perd, maor dak 'n doodsmak maok, waant ikke bin onder ongs ezeid 'n stieve hark. Mit de perdesport ist al ze leeve in Soest nie veul zaoks ewest en daorom hek d'r schik van dattie jonge 'n pries ewon ne heb. Messchien binne d'r noeng us boere- jonges die zeige, wullie hebbe tuus per- de en laon wullie noeng us gaon oefene. D'r was hier 'n klub van perdriejers, maar dat wier niks en d'r kwam 'n tweede klub en dat wier ok niks. Toeng kwam de derde en dat wier heulegaor niks. Dat ken ikke ming nie veurstelle, waant wullie hebbe dartugduusend minse in Soest en das gin kattedrek. Binne d'r ongder die dartugduuzend noeng niet 'n paor minse die zeige, dat wille wullie us effe opknappe. Perd rieje is nie bar goekoop, maor bar duur hoef ut ok nie te worre. En aster dan zo'n klub komp, dan hejje kaans dat Ikke ok nog lid gao worre, mit al mien stieve botte. Dat nek breeke zal nog wel metvalle schat ik. Laote d'r dus minse komme die zeige wullie gaon strakkies zo'n klup in me- kaor zette aster in Soest 'n meneesje is, waant ikke heb ming laote wiesmaoke dattie d'r komp en laote die minse de jonges en de deeres leere dajje veul meer schik heb mit op 'n perd te zitte as op 'n brommer. ten is de concentratie van het traangas binnen het masker meestal zo klein, dat er niet veel moeilijkheden uit voort vloeien Sterker nog, iemand die niet al te kin derachtig is, kan het in een traangas- atmosfeer vaak best uithouden. Hij heeft dan door het tranen der ogen wel moei lijkheden met het zien, maar dat zal doorgaans kort duren omdat die soort gassen zeer licht is en spoedig verwaait. Oproer veroorzakende burgers kan men heel geschikt met traangas te lijf gaan. Zij zijn meestal niet zo zelfverzekerd als zij zich voordoen een flinke waterstraal van de brandspuit of bet verschijnen van een paar bereden agenten is immers dikwijls al voldoende om iedereen naar binnen te doen vluchten. Oorlogsomstandigheden. Bij een vijandelijk leger liggen de din gen natuurlijk wel een beetje anders, dan heeft men te maken met lichame lijk en mentaal behoorlijk getrainde jon gemannen die deugdelijk op het oor logvoeren zijn voorbereid. Bij het gebruik van traangas zetten zij hun gasmasker, dat bij de moderne uit rusting behoort, op Vanzelfsprekend kost hen dat enig tijdverlies, maar aan hun gevechtswaarde in de daaropvolgende ogenblikken doet dat traangas dan niet zoveel af. Nu is het in een oorlog nooit direct duidelijk wat voor soort gas er wordt gebruikt. De onzekerheid, die daardoor ontstaat kan een zekere verwarring te weeg brengen, die mogelijk overgaat in een op de vlucht slaan. Er bestaan immers strijdgassen waarte gen een masker geen bescherming biedt. Wij denken hier aan de groep van blaartrekkende gassen, waarvan het mosterdgas een beruchte vertegenwoor diger is. Deze stoffen veroorzaken hef tige jeuk en ernstige wonden. KNIPPERLICHTEN. Waaraan danken de veel toegepaste knip perlichten bovenop onder andere am bulance-, brandweer-, gemeentereiniging-,I politieauto's hun ontstaan vraagt G. Antwoord Boven op de genoemde voer tuigen staan geen knipperlichten, maar constant brandende lichten, waar een schermpje, dat aan de binnenzijde re flecteert, omheen draait. Het systeem is overgenomen van de vuurtorens en werd aanvankelijk vooral toegepast als waar schuwing en oriëntatiepunt op vliegvel den. OORLOGSHERINNERING. Is het waar dat de brug in Nijmegen in de oorlog ondermijnd is geweest en klopt het dat Jan van Hooft de vernie tiging van deze brug heeft weten te voorkomen, aldus B Antwoord De brug in Nijmegen is in derdaad ondermijnd geweest, maar het is nog steeds niet duidelijk, wie eigenlijk de onstekingskabels onklaar heeft ge maakt. Men neemt echter allerwegen aan dat het Jan van Hooft is geweest. andrea doria. A. P. zou gaarne de oorzaak van de ramp met de „Andrea Doria" vernemen. Antwoord De „Andrea Doria is het Ita liaanse passagiersschip dat in de nacht van 25 op 26 juli 1956 in de buurt van het Nantuchet lichtschip voor de Noord- amerikaanse oostkust in aanvaring kwam met het Zweedse passagiersschip „Stock holm". De schuldvraag is nog steeds door tegenstrijdige verklaringen der ge zagvoerders, onopgelost. Er kwamen 50 opvarenden om het leven. MUNTEN. V. d. R. stuurt ons enkele munten met verzoek om inlichtingen. Antwoord 1 Duit van het Graafschap Holland, één der gewesten van de repu bliek der Verenigde Nederlanden. Een duit is een achtste stuiver. De leeuw op de keerzijde is de Hollandse Leeuw in de Tuin (omheining) van Holland met Speer en Vrijheidshoed. Waarde ca. f 0.40, indien buitengewoon mooi ook meer, indien slecht veel minder 2. Cent van 1864. Waarde gering, tenzij zeer mooi, dan enkele kwartjes. Indien stempelnieuw ca. 1.50. De dubbeltjes van Wilhelmina zijn als regel niet zeldzaam. Alleen stempelnieuwe exemplaren van vóór 1926 kunt u op 1.75 stellen. Die met muntteken D (Dever) zijn zeld zaam en wellicht enkele guldens tot 10,waard, indien mooi.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5