Landbouw en schap. Dichterlijk dagboek. ZESTIG JAAR GETROUW!). HET OOG GERICHT OP HOTEL TRIER. Soester verenigingen en het winterseizoen. VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1963. 42c JAARGANG No. 60. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het gaat in de landbouw bepaald niet goed en vooral in sommige veeteeltbe drijven liggen de moeilijkheden hoog opgestapeld. De garantieprijs voor de melk is ten aanzien van vele bedrijven nauwelijks of niet de kosten dekkend, om dus van winst op de melkproduktie maar niet eens te spreken. De garantieprijs bedroeg over het afge lopen jaar 27 cent, terwijl de kostprijs dooreen genomen op wel 28 cent kan worden gesteld, zodat het dus redelijk zou zijn als de boeren minstens 31 cent voor hun melk zouden krijgen. Het land bouwschap ging met de te laag geachte garantieprijs akkoord en daar hebt u dan tegelijk één van de redenen waar om dit schap bij de meeste boeren niet in een goed blaadje staat. Men meent dat de boeren belangen te veel uit ambtenaarlijk oftewel overheids standpunt worden bezien en dat dit gaat ten koste van het levenspeil en van de vrijheid van de boer. Nu is het een feit, dat zo'n publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie als het ware automatisch ge drongen wordt in het ambtenaarlijke systeem. Het kan dan, zoals ook bij het Landbouwschap, opgebouwd zijn uit de bestaande vrije organisaties en met de zuivere bedoeling om de eigen belangen ook door de eigen mensen te laten be hartigen en beslissen, maar in de prak tijk komt daarvan op den duur niets terecht. Een schap is voor zijn werkzaamheden aangewezen op een aantal eigen werk nemers, waarvan de topfiguren steeds het contact onderhouden met de hoge re ambtenaren aan de departementen, de ministers, leden of ambtenaren van de S.E.R. en andere adviserende orga nen. Daaruit ontstaat een samenspel, dat elkaar als het ware in leven houdt en waardoor men weieens geneigd is om die goede samenwerking meer waar de toe te kennen dan het koppig vast houden aan de belangen der eigen or ganisatie. Dat is een heel begrijpelijk en nauwelijks te veranderen verschijnsel, dat zelfs in de z.g, vrije organisaties al meespeelt. Hetzelfde zien we ook ten aanzien van de vakbonden en werkgeversorganisaties. Het is een van de grote bezwaren van ons organisatiewezen, waarvan het be stuur in de loop der jaren meestal maar weinig verandering ondergaat, omdat de invloed van de leden op de samen stelling ervan door allerlei noodzakelijke reglementen en soms ook door te wei nig medeleven van de leden, te gering is. Tussen al die in Den Haag zetelende topfiguren van PB.O's, vrije organisa ties, adviserende lichamen en departe menten ontstaat, overigens onbewust en met de beste bedoeling, een soort kon gsie. Men kent elkaar, weet wat men aan elkaar heeft en de beste relaties scheppen zo de beste mogeüjkheden voor het bereiken van resultaten. Daardoor kunnen de eenmaal zetelende 8 t/m 14 AUGUSTUS 1963 DONDERDAG: De grootste treinroof aller tijden Boeit Engeland van kust tot kust. Mac Millan krijgt weer trek in eten, 't Proces wordt eventjes vergeten: Een roversbende schenkt hem rust. VRIJDAG: De Betuwe ziet vrije boeren Weer uit hun druk bedrijf gehaald; Het Landbouwschap speelt fraaie troeven: Je zet drie boeren tussen boeven, Zodat de rest van schrik betaalt. ZATERDAG: De E.E.G. weert dooie kippen, Amerika zit met de strop, Maar Uncle Sam begint te dreigen, Het is om kippevel te krijgen, Dat hij geen kip is zonder kop. ZONDAG: Het oosten en het westen spelen In Moskou dapper badminton; Na Cuba keerden wel de kansen: Dean Rusk moest naar de pijpen dansen Van Nikita, die hijgend wón! MAANDAG: Onthuld is ons geheime wapen: Ons leger blijkt een ganzenbord Want drieenveertig ganzen waken. Defensie regelt zó de zaken Dat eens Jaques Gans minister wordt. DINSDAG: Verolme durft het raak te zeggen Hoe 't in Zuid-Afrika wel zit: De kleurling wordt er niet verdrongen. Verolme is geen kleine jongen, Hier spreekt een man met durf en pit. WOENSDAG: Van Valkenburg komt de victorie, Waar zeven ballen rollen gaan; Wij zullen meer toeristen lokken, Want Hollands leeuw laat nu ook gokken, Zal niet meer in zijn hempie staan...! JAAP MIJDERWIJK. topfiguren op de verschillende bureau's ook weer moeilijk gemist worden, want zij weten precies wie ze voor dit en wie ze voor dat moeten hebben, hoe het spel het best gespeeld kan worden en of een verlangen al of niet haalbaar is. Het bestuur van het Landbouwschap, zich verdedigend tegen de aantijgingen van de boeren, verkondigt wel dat de boeren via hun organisaties wel degelijk invloed hebben op de samenstelling en de besluiten van het bestuur. Het blijft echter de vraag of dat bestuur zelf be seft, hoezeer het voor zijn besluiten af hankelijk is geworden van zijn ambte naren, waaronder ook voorzitter en se cretaris zijn te rekenen, en hoe deze in zeker opzicht weer afhankelijk zijn van het samenspel met andere instanties. De invloed van de simpele leden der orga nisaties op de besluiten van het opper bestuur van het schap, en dit geldt ook ten opzichte van andere schappen, is daardoor wel zeer miniem. Het is daardoor dat de kritiek zich uit in een soort revolutionaire handelingen, in weigering van betaling van de wette lijk opgelegde contributie, omdat men van dat verplicht te storten geld ook nare gevolgen ziet. Natuurlijk vergeet men dan gemakke lijk, dat het bestuur van zo'n schap na tuurlijk niet helemaal gek is, dat het wel degelijk de belangen van de leden zo goed mogelijk in het oog houdt, daar voor op de bres staat, en er ook vele goede maatregelen door worden vast gesteld. Maar het democratische principe is in deze p.b.o.'s teveel in het gedrang geko men. Het gaat teveel lijken op een van hogerhand bestuurd lichaam, dat men meer vereenzelvigt met de overheid dan met de eigen organisatie. Waar de vrij heid zo sterk aan banden wordt gelegd en de persoonlijke invloed van het lid zo onderaan en zo miniem is geworden, daar kan rebellie hiertegen niet uit blijven En juist de boer is het meest vrijheids lievende deel van ons volk. Daarom zal de organisatievorm van de schappen danig moeten worden herzien, opdat de ze leden ze ook als van hen uitgaande kunnen gaan beschouwen. De zomer schijnt voorbij te zijn en dus is het begrijpelijk dat vele Soester ver enigingen afscheid genomen hebben van het zomerseizoen, terwijl andere zich voorbereiden op het winterseizoen. Enige jaren geleden namen wij ons de moeite uit te zoeken hoeveel vereniging en, groot en klein, er in Soest waren, en we kwamen tot het respectabele aan tal van 240. Daaronder waren er vele van gering be lang, maar ze hadden een naam dus kwamen op de lijst. Er waren zelfs ver enigingen bij, die alleen nog bestonden omdat bestuur en leden de energie mis ten tot opheffing over te gaan. Het Soester verenigingsleven heeft te lijden onder het bestaan van de televisie, maar ongetwijfeld zullen weer vele le den van de A.B.T.B. de vergaderingen in het komende seizoen bezoeken om te praten over de moeilijkheden van de agrariër in een gemeente als Soest, die voorheen bijna uitsluitend uit boeren en landarbeiders bestond en nu steeds meer een industriegemeente gaat wor den. Animato, de akkordeonvereniging, zal wekelijks oefenen en aan het eind van het seizoen de uitvoering geven, terwijl Apollo, de mannenzangvereniging, onge twijfeld menig fraai geluid zal laten horen en zal trachten meer leden te krijgen om concerten te kunnen geven met een groter koor. De Balletvereniging gaat in september Wie 82 jaar geworden is en een beetje spottend kan praten over het wat moei lijke lopen, veroorzaakt door hoge ou derdom, moet beslist een opgewekt mens zijn en mevr. J M. E. De Jongh-Van Gerven, die dit bij ons bezoek deed, is dan ook bijzonder opgewekt, evenals haar man, de heer W. A. J. de Jongh, met wie ze 60 jaar hef en leed gedeeld heeft, want in augustus 1903 traden ze te Schiedam in het huwelijk. Zij hielden receptie in hun woning in de Van Goyenlaan en daarvoor was bij zonder veel belangstelling. Pastoor Lommerse was er helemaal voor op de fiets van Soest-Zuid gekomen, al behoren de heer en mevr. De Jongh niet meer tot zijn parochianen, sinds zij hun woning in de Hartmanlaan verruilden voor een prettige flatwoning in de splin ternieuwe Van Goyenlaan, waar ze het best naar hun zin hebben. Bijzonder veel genoegen schonk ook het bezoek van dokter Schutte, die mevr. De Jongh als huisarts met zijn zorgen om ringt, want ze weet heel goed dat ze die zorgen best gebruiken kan, ondanks haar goede humeur. Kinderen kwamen er bij tientallen. Om geluk te wensen, maar ook omdat ze wisten dat er voor hen een aparte taart was. De heer De Jongh is nu 85 jaar. Hij werd geboren in maart 1878 en kwam reeds als veertienjarige bij de marine. Hij werd opgeleid in Leiden en Amsterdam en vertrok reeds naar Indië voor hij 17 jaar was. Daar bleef hij tot zijn twintigste Vanuit de Oost heeft hij vele reizen gemaakt. De volgende grote tocht ging naar West-Indië en toen hij in 1902 terug kwam leerde hij niet lang daarna zijn vrouw kennen. Dat betekende niet het einde van de gro te reizen, want in 1904 vertrok hij met de Goenter naar Oost-Indië, terwijl zijn vrouw in Schiedam met het vorstelijke weekloon van 6.75 moest rond zien te komen. In 1906 keerde haar man met de „Hol land" terug en samen woonden zij in een huisje dat 1,huur in de week moest opbrengen. Zij woonden er echter net zo gelukkig als in de comfortabele flat op de Van Goyenlaan. Toen be taalden ze 30 cent in de week voor het ziekenfonds en nu 6 80, dus er ls wel wat veranderd in de laatste 60 jaar en niet alleen op financieel terrein. Na zijn terugkeer uit Indië kreeg de heer De Jongh een maand verlof en toen was zijn diensttijd om. Hij werd agent van politie in Rotter dam. Agent te voet, zonder revolver en zonder gummistok, maar met een sabel tje waarmee niet zo heel veel uit te richten viel. En dat voor f 10,per week plus een gulden huurtoeslag en vrije dienstkleding. Tot 1933 bleef hij in dienst van de Rot terdamse politie en nu is de heer De Jongh al dertig jaar gepensioneerd. Voor werken na zijn pensionering voelde hij niet veel, maar blijkbaar wel voor verhuizen, want het echtpaar De Jongh woonde in Maarn, Amersfoort, Baarn, Woerden, Schiedam, Rotterdam en Soest. Eerst aan de Talmalaan, daarna aan de Hartmanlaan en nu aan de Van Goyen laan Met hun enige zoon, die nu al bijna 60 jaar is en bij gemeentewerken in dienst is, wonen ze daar prettig. Mevr. De Jongh kan bij huishoudelijk werk steeds op de steun van haar man rekenen en voor verpozing is er de tele visie, die ze al tien jaar hebben. Laat wordt het zelden, ondanks de t.v. en meestal wordt omstreeks negen uur het bed opgezocht. Om half zes zijn de diamanten echtelieden echter weer bij de hand en dat vroege naar bed gaan en vroege opstaan voldoet ze uitstekend. Het was een prettig feest, deze viering van de zestigjarige bruiloft en misschien kan dit feest over vijf jaar herhaald worden. Dat zou iets heel bijzonders zijn, maar men mag het de heer en mevr. De Jongh best toewensen, want ze hebben nog altijd veel plezier in hun leven, ondanks kleine ongemakken, waarover ze wat spottend en gekscherend kunnen praten omdat ze overigens dankbaar zijn dat er nog zoveel goeds in het leven is. weer draaien en mogelijk wordt het win terseizoen besloten met een even aar dige uitvoering als het vorig jaar ge geven werd. De vereniging van Bijenhouders zal ze ker doorgaan met de strijd om het be staan, hoewel bestuur en leden weten dat de belangstelling voor het houden van bijen afneemt. De oranjevereniging „Beatrix" zal op de verjaardag van H.K.H prinses Bea trix een feestavond houden en de voet balvereniging B.D.C. zal op heel ander terrein aktief zijn. Het winterseizoen wordt begonnen met het traditionele tournooi om de Zilveren Ploeg en daar na zullen meer dan 20 elftallen in de competitie spelen. B.D.C.-handbal zal dit jaar met 6 teams in de competitie uitkomen. Dat is min der dan voorheen omdat het euvel van onvolledige teams voorkomen moet wor den. De toneelvereniging „Contact" zal het eu vel van de televisieconcurentie ook het komende seizoen bestrijden met goede uitvoeringen en de r.k. gymnastiekver eniging „Crescendo" zal vele kinderen de gymnastiek bezorgen die ze op school missen. De biljartvereniging „Centraal" zal trachten hoge ogen te gooien in de com petitie. De E.H.B.O. zal, evenals de R.K.E.B.H.O., de wekelijkse oefenavonden en wedstrij den houden. De Friese Vereniging zal weer de bijeenkomsten en toneeluit voeringen houden voor de Friezen die in Soest wonen en beslist niet voor an deren, want die kunnen de taal toch niet volgen en da Groninger Vereniging zal hetzelfde doen. De Huisvrouwenvereniging zal weer vele leden naar de bijeenkomst trekken, want vergaderingen van dames worden veel beter bezocht dan de vergaderingen waarop men heren verwacht. Die heb ben overdag meestal geen tijd en 's avonds geen zin. De Hunianistengemeenschap zal weer de gebruikelijke bijeenkomsten met lezing en en gesprekken houden en de voet balvereniging Hees zal trachten ein delijk eens het kampioenschap te beha len. Misschien lukt het op het nieuwe terrein. De Instuif R.K. Jong Soest en de Instuif junior houden weer hun gezellige bij eenkomsten in het St. Josephgebouw en de viering van het carnaval zal het hoogtepunt van het winterseizoen zijn. De J.B.T.B. zal de vergaderingen en bij eenkomsten van de A.B.T.B. als gasten bezoeken omdat bijeenkomsten van de J.B.T.B alleen te weinig belangstellen den trekken. K.W.S. zal het ook het komende seizoen in de biljartcompetitie proberen en K.P.S. zal met haar voetbalteam enige bezoeken afleggen aan bevriende vere nigingen. De toneel vereniging „Kerke- buurt" zal zich ongetwijfeld ook in het seizoen 1963-1964 weinig aantrekken van de concurentie die de t.v. betekent, daar bij gesteunt door het eigen trouwe pu bliek. De K.A.V. houdt op 12 september de eerste bijeenkomst in St. Joseph en zal de katholieke vrouwen die lid zijn van deze zusterafdeling van de K.A.B. nog diverse gezellige avonden bieden. De Nederlandse ChristenvTomvenbond, afdeling Soest-Zuid en afdeling Soest- dijk, kan weer rekenen op veel belang stelling van de leden voor de leerzame en gezellige avonden met lezingen en ontspanning en het departement Soest van 't Nut heeft weer een lijvig win- terprogramma. Ook de dames die lid zijn van de afdeling Eemland van de Nederlandse Vrouwen-Elektriciteitsvere niging zullen enige malen bijeenkomen voor causerieën, demonstraties en gezel ligheid. De bejaarden houden hun middagbijeen komsten op diverse plaatsen; Anna Pau- lownahuis, Eltheto, café De Viersprong en gebouw Credo. Olympia-gymnastiek zal spoedig de les sen hervatten, Olympia-wandelen gaat de winterslaap in en Olympia-volleybal neemt weer deel aan de Nevobo-com- petitie. De toneelvereniging „Ons Ge noegen" zal het 15-jarig bestaan met een feestelijke toneeluitvoering en een re ceptie vieren. De vereniging „Peter's Baan" zal nage noeg niets doen zolang er geen vorst is, maar heel veel bij een strenge winter. De r.k. middenstandsvereniging St. Pe trus en Paulus zal vergaderingen hou den en het bestuur zal hopen dat er eens wat meer belangstelling zal zijn. De I.V. Philatelica houdt de ruilavonden en andere bijeenkomsten die aan postze gels gewijd zijn en de harmonie P.V.O. zal zich voorbereiden op het jaarlijks donateursconcert en rekenen op meer belangstelling van jonge aspirant-muzi kanten. De afdeling Soest en Soestdijk van het R.K. Vrouwengilde hebben weer een winterprogramma dat er zijn mag en de Reisvereniging zal de leden in de wintermaanden weer vergasten op woord en beeld gewijd aan zomerse vakanties. „Soestdijk" zal deelnemen aan de bil- Voordat iemand op het illustere idee kwam hotel Trier om te dopen in hotel Triest was er reeds enige malen geschre ven over het feit dat dit gebouw een schandvlek voor de gemeente Baarn is, omdat het op Baarns grondgebied staat, en voor de gemeente Soest omdat het lijkt alsof het op Soester grondgebied staat. Mistroostig kijkt de bronzen Chris- toffel Pullmann naar de puinhoop te genover zich en hij kan zich niet voor stellen dat zoiets op enige honderden meters vanaf het paleis mogelijk is U moet voor de aardigheid deze ruïne eens van binnen bekijken en de moeite nemen naar boven te gaan. Onvoorstel bare vernielingen zult U zien en wan neer U op de zolder komt dan moet U langs de kant lopen, want een groot gat duidt de plaats aan waar iemand door de vloer ging. Mogelijk is dat een lid van de nozembende geweest die door de Soester politie opgeruimd is. Deze klei ne bende, waarvan de leden nu rustig achter slot en grendel zitten, had ho tel Trier als hoofdkwartier en hield daar drink- en andere gelagen, maar de Baarnse politie deed niets in de over tuiging dat je niets verkeerds kon doen als je niets doet. Van de drinkgelagen bleven hopen lege flessen over en van de andere gelagen tekeningen en teks ten die zelfs mensen met de wildste fantasieën doen blozen Dat kon alle maal maar op de rand van onze ge meente op enige honderden meters van het paleis omdat mensen die dit moes ten verhinderen niets deden. Zoals men sen die ervoor konden zorgen dat de puinhoop Trier gesloopt wordt ook niets doen. Heinrich Heine had groot gelijk toen hij zei dat hij naar Nederland zou gaan als de wereld verging, want in Neder land komen ze in alle opzichten 50 jaar achteraan. Niet alleen met reclametele visie, maar ook met maatregelen die in het belang van het tourisme, de jeugd en ons allemaal zijn. KANTMAN. jartcompetitie en de Soester Bromfiets Club zal nog enige ritten organiseren De Soester Boerendansers zullen oefen en en hier en daar optreden, terwijl S.E.C. na de viering van het 25-jarig bestaan zal trachten te promoveren naar de tweede klas. De Soester Turnclub biedt weer vele leden de gelegenheid te werken aan hun lichamelijke conditie en de Soester Politie Sportvereniging houdt weer vele bijeenkomsten voor le den en donateurs, met als hoogtepunt de traditionele feestavonden. De Schaak club neemt weer aan de competitie deel, evenals de Soester Volleybal Vereniging en het koor „Sursum Corda" zal oefe nen voor nieuwe grammofoonopnamen. De Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal de strijd tegen de af nemende belangstelling voortzetten Tem po zal bij de ritten van de wintercom petitie en de cycle crosses niet over ge brek aan belangstelling te klagen heb ben. De verenigingen „Vogelvrienden" en „Vogelvreugde" bereiden zich voor op de jaarlijkse tentoonstelling, evenals de verenigingen van duivenhouders „De Vriendschap" en „De Zwaluw". V.V.Z. zal trachten in de zaterdagmiddagcom petitie het kampioenschap te behalen en de biljartvereniging „De Vriendschap" speelt in de competitie. De Winkeliers vereniging bereidt de St. Nikolaas-bon- nenaktie en de intocht van de Sint voor en „Zilver Tetra" zal opnieuw proberen wat meer belangstelling te wekken voor de bijeenkomsten van aquariumhouders, want het bestuur van deze vereniging ervaart dat het enthousiasme voor het verenigingsleven aan het afnemen is, zoals zoveel verenigingsbesturen dat tot hun leedwezen ervaren. DE DUINKIKKERS. Op zaterdag 24 augustus houden De Duinkikkers een waterpolotournooi voor herenteams in het natuurbad. Hiervoor zijn teams uit Zeist, Oudewater en Woer den uitgenodigd. Ook De Duinkikkers komen met een team uit. Er wordt ge speeld om een beker, die door een da meslid beschikbaar gesteld is. In september zullen leden van de ver eniging de clubkampioenschappen hou den. OPSTELLING HONKBALLERS. De honkballers van S.E.C. die zondag middag tegen het juniores-A-team van S.E.C. spelen, komen in de volgende op stelling uit: Doel Van Limburg: achter Van de Gaast en Nieuwenhuis. midden Groenestein, Dobben en Van Velzen; voor Van Rem merden, Batenburg, Veenendaal, Veld huizen en Tuenter. DANIËL HANASBEIJ NAAR S.E.C. De semi-profvoetballer Daniël Hanas- beij, die uit Nieuw-Guinea afkomstig is, heeft zijn contract met H.V.C. niet ver lengd. Hij zal in het seizoen 1963-1964 voor S.E.C. uitkomen en dus voortaan als amateur spelen.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1