VAN BUUREN TWEEDE BLAD GARAGE STAM Firma G. van de Po! Nieuwe fronten in de koude oorlog. AAN DE WIEG VAN ONS KONINKRIJK. HET KAPERSCHIP Volg nu een cursus Autorijden 10 lessen f45.- incl. theorie Renault dealer Loodgieters werkzaamheden. NAPOLEON NOG STEEDS IN WATERLOO. Bij het overlijden van E. van Brummelen De hoeve La Haie Saint, onlangs gerestaureerd. Hier was het hart van de geallieerde stellingen. Het bezit ervan betekende voor Napo leon de toegang tot Brussel. De keizer heeft er hard om gevochten, maar de Duitsers verzetten zich hevig. Van de duizend verdedigers bleven er slechts 42 over. iets aan de weet te komen over de ge boorte van de club. Zo is het ook met 150 jaar koninkrijk. Want zonder de ne derlaag van Napoleon zouden we nu geen enkele reden hebben tot herdenken. Zonder de landing van de eerste sou- vereine vorst van de Nederlanden, prins Willem in Scheveningen, zou er nu geen erecomité bestaan. En als het toen op 18 juni 1815 een beetje anders gegaan was op de slagvelden van Waterloo, dan zouden we nu geen koninginnedag ge vierd hebben, dan zouden we zelfs geen oranje dragen. Waterloo komt dit jaar bijzonder in de belangstelling. Alle schoolkinderen heb ben geleerd hoe Napoleon daar defini tief verslagen werd, nadat hij van zijn verbanning op Elba was teruggekeerd. Iedereen kent de namen van Welling ton en Ney, van prins Willem, die op deze slagvelden, die als de bloedigste uit de krijgsgeschiedenis bekend staan, gewond raakte en wiens tuniek-met-het kogelgat nog altijd bewaard wordt in het Nederlandse Legermuseum in Lei den. 75.000 soldaten vonden er een graf, daar op de velden van Waterloo. Dank zij hun moed werd de loop van de ge schiedenis ten goede gekeerd, kwam er een einde aan een periode van oorlogen en van willekeur. Napoleon ging, om nooit meer terug te keren. Honderdduizenden toeristen uit alle de len van de wereld bezoeken jaarlijks de slagvelden van Waterloo, waar de her inneringen aan die grote dagen op al lerlei niet zelden van veel commer cieel inzicht getuigende manier wordt levendig gehouden. Er zijn monumenten, er zijn bioscopen, die Waterloo-films draaien, er zijn patat-frites kramen, er is een museum. En zelfs lijkt het er op, dat er Napoleon zelf nog is. Waterloo ligt ten zuiden van Brussel en er rijdt een spoortje heen door een prachtige omgeving. Het beeld wordt vooral beheerst door de enorme heuvel. bijzonder monument zou worden, een heuvel met een leeuw erop In die tijd hield men van heuvels. Napoleons man nen hadden er in Austerlitz bij Doorn ook al een gebouwd. Vier jaar duurden de voorbereidingen voor het maken van de heuvel, in 1824 ging men de grond verslepen Driehon derd ton en dat zonder vrachtauto's. De heuvel werd meer dan 40 meter hoog en kreeg een basisomtrek van 520 meter. De Vlaamse beeldhouwer Lode van Geel AUTORIJLES AUTORIJLES Instructeur met meer dan 20 jaar rijervaring. NIEUWE LES-AUTO'S. AUTORIJSCHOOL Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 AUTORIJLES AUTORIJLES maakte de leeuw, waarvoor hij naar Londen ging, waar zo'n dier in de ko ninklijke dierenverzameling te vinden was. Per boot werden de stukken naar Wa terloo gezonden, waar sterke mannen de zware koning der dieren de heuvel op trokken. Daar staat hij nu nog, hoog boven alle andere monumenten en her denkingsattributen. Natuurlijk zijn daarvan het meest in teressant de boerenhoeven, die er ander halve eeuw geleden ook al stonden. De hoeve Saint Jean bijvoorbeeld, waar Wellington de nacht voor de slag door bracht; de hoeve La Bella Alliance, waar VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1963. een of andere manier tot een erkenning van de DDR. kan komen, wat een eind zou maken aan de aspiraties naar een herenigd Duitsland. De Gaulles nee ligt op een ander vlak: hij blijft er bij dat hij een onafhanke lijke kernmacht moet hebben. Zelfs' sug gesties dat de V.S. hem in bepaalde kerngeheimen zullen inwijden, mits hij ook zijn handtekening onder het Mos kous akkoord zet, wijst hij van de hand, omdat dit hem toch weer enigszins in een positie van afhankelijkheid van de V.S. zou brengen. En hij wil apart staan. Althans kunnen staan, overtuigd als hij is dat een door Frankrijk geleid Europa een koers kan varen naar eigen inge ving. Renault R8 van f5995.af Renault Dauphine van f4995.af Renault R 4 van f 4200.af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Een curieuze gedachte, wanneer men ziet dat juist de twee koersbepalers van dit ogenblik, Amerika en Rusland, gedwon gen zijn hoezeer ze in de kern ook te- gestanders van elkaar zijn, hun koers op elkaar af te stemmen. Nieuwe fronten. Want dat doen deze twee groten. Het gaat er niet alleen om de fronten van de huidige koude oorlog te slechten, of op zijn minst te bevriezen Er worden gelijkertijd nieuwe gevormd. En het toe val wil dat de Russen en Amerikanen elkaar daarbij aan dezelfde kant van de loopgraaf ontmoeten met als gemeen schappelijke vijand aan de andere kant de Chinezen van Mao Tse-toeng. Presi dent Kennedy wees hier met klem op toen hij op zijn persconferentie zei dat tegen 1970 „de Chinese macht een ge vaarlijker situatie zou kunnen scheppen dan waarvoor we ooit sinds het einde van de tweede wereldoorlog hebben ge staan". Dat is een tekst die Chroesjtsjow van harte zal beamen, al zal de volgende zin snede hem wellicht minder behagen, waarin Kennedy de nogal beperkte lof voor de Russen uitspreekt dat deze ten minste de voorzichtigheid in acht heb ben genomen zelfs bij de flagrantste da den van agressie als de Koreaanse oor log i Kennedy had ook Cuba kunnen noemen maar wilde zeker niet te pijnlijk worden) dat er geen kernoorlog uit voort zou komen. Iets wat hij van de Chine zen niet verwacht: gezien hun uitlating en ook niet behoeft te verwachten. En daar zitten de twee groten weer in het zelfde schuitje. Daarom is de kans op een Chinese kernbom voor beiden ook een stuk onaangenamer dan die der Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Fransen, waarvan men althans geen onvertogen gebruik hoeft te vrezen. Het probleem in deze nieuwe koude oor log is echter hoe men China gaat be handelen. In het isolement. De V.S. weigeren zaken te doen met het land, dat ze ook niet wensen te erken nen en iedere hak die ze Peking kun nen zetten zullen ze niet nalaten. Mos kou handelt tegenwoordig naar hetzelfde patroon. Het is echter moeilijk in te zien hoe men de Chinezen redelijker kan maken door op alle mogelijke ma nieren te proberen hun te beletten hun economische toestand te verbeteren. Daardoor verandert het revolutionaire plan van Peking geenszins: hoe minder ze te verliezen hebben, hoe geringer ze de risico's van een kernoorlog hoeven aan te slaan. Het motief in de nieuwe koude oorlog schijnt ook te zijn het isolement van China volledig te maken. Ten opzichte van het westen was dit reeds zo, voor een deel moet erbij gezegd worden uit eigen Chinese keus, maar voor een groot deel ook de kleinering van uit het westen, dat bijvoorbeeld het land weerde uit de Ver. Naties, dat wil zeggen: uitstootte uit de gemeenschap van Naties. Dat isolement is nog klem mender geworden nu ook tussen China en de westelijke communistische landen een barrière is opgeworpen. Het is natuurlijk niet zo dat Peking in mil voor bijvoorbeeld erkenning door Washington zijn aanspraken op Forrno- sa, om maar wat te noemen, zal opge ven. Maar zeker is dat er weinig heil verwacht kan worden van een taktiek die Mao alle gelegenheid ontneemt tot contact met anderen. Men hoeft zijn hoop niet te stellen op een toenemende vreedzaamheid van het rode China als er maar veel gesprekken tot stand ko men, maar er is altijd nog een kans dat er iets goeds uit komt. Van de hui dige toestand, waarbij doodeenvoudig dergelijke gesprekken onmogelijk zijn gemaakt, valt in ieder geval helemaal niet te verwachten dat de gevaren waarop Kennedy zinspeelde kan vermin deren. De keizer rust even uit voor de beslissende slag begint. N.V.E.V.-EEMLAND. De Nederlandse Vrouwen-Electriciteits- vereniging Eemland organiseert op 27 augustus voor de leden een excursie naar Amsterdam, Amstelveen en de Westeinder plassen. In het beursgebouw te Amsterdam zal het Centrum voor Industriële vormgeving bezocht worden. Er wordt een rondrit gemaakt door de moderne tuinsteden West en Zuid en in Amstelveen wordt het winkelcentrum „De Lijnbaan" bezocht. Op vrijdag 27 september wordt het win terseizoen met een gezellig samenzijn in gebouw „Het Brandpunt" te Baarn ge opend. Onder leiding van mevr. Kno- cke-Van der Meulen wordt een cabaret voorstelling gegeven. Op 25 oktober wordt een causerie over het oude en nieuwe Palestina gehouden, op 13 no vember wordt door de heer W Butze- laar het moderne kapsel getoond en besproken en eveneens in november wordt een bezoek gebracht aan de P.U.E.M.-leerkeuken te Utrecht. GESLAAGD. Voor het rijbewijs A of BE. zijn ge slaagd de dames en heren: H. T. C. van den Brink, P J. G. van Schalkwijk, H. T. M, van Dorrestein, W Fennema, Mr. E. Boeser, J Boerse (Den Dolder), P. den Hartog, E. M. A Kuijper-Vendrig, E G. Lebon, J. Pol, W. G. Schimmel en G. Wiggelinkhuizen. Zij werden opgeleid door Auto- en Scoo terrijschool „De Witte Pompen", Steen- hoffstraat 25, Soest. RIT VAN S.B.C. De Soester Bromfiets Club organiseerde dinsdagavond een rit met start en fi nish bij hotel Bos en Duin. Het par cours was door de heer M. van Rou wendaal over 30 km uitgezet. Er waren 22 deelnemers. De uitslag was: 1. E. v. d Broek, 8 strafpunten. 2. J. v. d. Bank (9) 3. G. Bos (11). 4. B. Luschen (22). 5. H. Bos (62). 6. A. v, d .Broek (156). Voorzitter A Luschen reikte in hotel Bos en Duin de prijzen uit. VLUCHT VANAF TERGNIER. Ook de duiven van de vereniging De Zwaluw vlogen 314 km vanaf Tergmer. Er waren 495 duiven in concours. Ze werden om 7.30 uur met z.w. wind ge lost. De eerste duif arriveerde om 10.51.23 uur, de snelheid was 1552.30 meter en de laatste prijswinnende duif kwam om 11.18.29 uur aan. De uitslag was: Th. Wigtman 1 6. H. Woudstra 2 61 63 68. G. Rijksen 3 4 7 19 22 23 24 29 31 33 34 37 52 58 60 67 71 79 90 95 97. J. v. d. Brakel 5 10 14 41 94. C Dijkman 8 18 32 43 75. G. M Duiser 9 28 38 46. W. v. d. Mast 11 73. Gebr. van. Klooster 12 72. B Roest 13 16 45 48 64 93. G. Sukel 15 26 74. C. van Soest 17 84 88 96. Jac. Wijnands 20. A. v. Dorrestein 21 39 40. J. v. d. Belt 25 69 98. A. Hühorst 27 59. C. v. d. Hoek 30 57. H. Kriek 35 53. P de Bes 36. H den Dekker 42 78 92. G. Sikkel- bein 44. W. van Buuren 47 54 81 85. Mevr. G. Brink 49 86. H. Gorissen 50 55 66 83 87. C. v. d. Lugt 51. P. Duijst 56 62. J. Stalenhoef 65 99. G. Visser 70. B v. Egdom 76. Gebr. Dijkstra 77. E. de Goede 80. H. Onwezen 82 89. H. Kok 91. West-Duitsland is de enige staat ter wereld die bij zijn stichting als begin sel verklaarde nooit kernwapens te zul len maken. Men zou dus zeggen dat Bonn met vreugde had moeten zien dat het beperkte kernstopakkoord van Mos kou haar eigen principes weergeeft en dus zich ijlings erbij aan had moeten sluiten. Dat de Westduitse regering aan vankelijk nee zei, is dan ook niet om de inhoud van het akkoord, maar om een vrees voor de konsekwenties. En die konsekwenties zijn belangrijker. Het kernstopverdrag op zichzelf bete kent niet veel, zoals al eerder uiteen gezet. De grote drie kunnen rustig door gaan kernwapens te fabriceren, een nu cleaire oorlog wordt er niet onmogelijk door en bovendien is er een vrij ruime ontsnappingsclausule, die de onderte kenaars toestaat het akkoord op te zeg gen als ze menen dit om der wille van hun nationale veiligheid te moeten doen. Bijvoorbeeld zou Chroesjtsjow dit kun nen doen als die andere nee-zegger, De Gaulle zijn eerste H-bom laat springen. Dat de Rus zo zou reageren lijkt weinig waarschijnlijk. Wat het Moskouse ver drag in feite behelst is een overeen komst tussen de V.S. en Engeland ener zijds en de U.S.S.R. anderzijds om te proberen een begin te maken met het verleggen van de fronten in de koude oorlog. Na Moskou, de dienstregelingen die o.m. Oe Thant en Chroesjtsjow heb ben gesuggereerd wijzen er op, moeten verdere stappen volgen die voeren tot een wapenstilstand, en wellicht een be ëindiging van de koude oorlog volgens het oude model. Waarom neen? Dat houdt o.m. in en vandaar het Duitse ongenoegen dat men alles wat in midden-Europa spanning teweeg kan brengen uit de weg ruimt; en daar bij spelen Berlijn en Oost-Duitsland een grote rol. Bonn vreesde dat het op Nederland maakt zich op om het feit te herdenken, dat ons land als modern koninkrijk anderhalve eeuw bestaat. Het wordt, zo is omstandig meegedeeld door het huldigingscomité, weliswaar geen herdenking van het jaar 1813, zo als vijftig jaar geleden het geval was, maar men kan zich bij deze terugblik toch niet losmaken van Napoleon en z'n tijdgenoten. Per slot van rekening is een gouden huwelijksfeest ondenkbaar zonder nog eens die tocht per koets naar het stad huis in de herinnering te halen; per slot van rekening viert een vereniging geen jubileum zonder aandacht te be steden aan de oprichtingsvergadering en in oude archieven te snuffelen om waarop de leeuw van Waterloo een plaats kreeg. De leeuw, die met opzet met zijn kop naar Frankrijk gekeerd werd, waarheen hij een dreigende blik werpt. Dat is geen toeval, want in Wa terloo waren het de Fransen, die klop kregen. Later in 1919 heeft een senator nog eens geprobeerd de kop naar Duitsland gericht te krijgen, maar zijn collega's hadden te veel zin voor historie en traditie en dus kijkt de leeuw nog altoos dreigend zuidwaarts. Koning Willem I, die per slot van re kening aan Waterloo veel, zo niet alles te danken had, kwam op de gedachte om het slagveld waar zijn zoon gewond was geraakt met een gedenkteken te tooien. In 1820 besloot men dat het een de gewonden van de slag verpleegd wer den en waar men nu voortreffelijk kan eten en drinken; Le Caillou, waar de keizer zelf onderdak zocht en vond. Dit bekendste van alle gebouwen van Waterloo is thans ingericht als mu seum. Men vindt er vele documenten en een rijke verzameling voorwerpen, betrekking hebbende op de slag. Om de vele gebeenten en schedels, die hier op het slagveld gevonden werden een waardige rustplaats te geven, werd in de tuin van Le Caillou een knekel huis opgericht, waar gesneuvelden van alle legers naast elkaar een laatste rust plaats vonden. Waarom ook niet? Het borstbeeld van Wellington staat toch ook vlak bij het wassen beeld van kei zer Napoleon? En hebben we nu niet een NATO? Wat overigens niet wegneemt, dat Waterloo, zo als het nu is, beslist ook in onze tijd een excursie waard is. Vooral nu de kranten zoveel schrijven over de tijd van anderhalve eeuw geleden, toen Ne derland Nederland werd. Dank zij Wa terloo. Dinsdagmiddag is het stoffelijk over schot van de heer E van Brummelen ter aarde besteld op de begraafplaats aan de Veldweg en de belangstelling was overweldigend groot. Dat is zeer be grijpelijk, want de overledene bekleedde veel functies in het maatschappelijk en kerkelijk leven en heeft altijd met ge noegen zijn werkkracht gegeven voor de gemeenschap Hij was voorzitter van de Soester fede ratie van bakkerspatroons, het overkoe pelend orgaan van de afdelingen der al gemene, katholieke en protestants-chris telijke bond, voorzitter van de afdeüng Soest van de Nederlandse Bakkersbond, secretaris van het gewest Utrecht van deze bond, secretaris van de inkoopver eniging Hakabé voor bakkers, lid van de rayoncommissie Gelderland-Utrecht van de bond, maar ook ouderling van de Ned. Herv. Kerk, lid van de Centrale Kerke- raad en bestuurslid van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest. De heer Van Brummelen is slechts en kele dagen ziek geweest. Hij overleed op 60-jarige leeftijd. In de aula van de begraafplaats werd het woord gevoerd door de heer Van Beenen namens de Soester bakkerspa troons, de heer Koppert namens de Ne derlandse Bakkersbond, door ds Roest van de Ned. Hev. Kerk te Soest en ds Poot van Soesterberg, terwijl de heer H. Fennema als voorzitter van de vereni ging „De School met den Bijbel" sprak. Aan het graf werd gesproken door dr Maarsingh, predikant te Soestdijk en werd dank gebracht aan de velen die hun belangstelling toonden. Met de heer Van Brummelen is een man heengegaan die als het ware het con tact met het verleden van Soest onder hield. Door het bewonen van de oude bakkerij aan de Kerkstraat, die een belangrijk onderdeel vormt van het wei nige dat in Soest uit vroeger tijden over bleef, maar ook door zijn naam, die al lang in Soest een bekende naam is en die lang verbonden is met het beroep van bakker. Zijn vader, die in 1877 ge boren werd en enige jaren geleden ge storven is, was bakker, zijn grootvader Evert was bakker en zijn overgrootvader Cornelis Hendrik was het aanvankelijk niet, maar hij werd het wel en hij was de eerste die aan de naam Van Brum melen het begrip goede bakker koppel de. De zoons van de overledene zullen er zorg voor dragen dat die combinatie nog lang gehandhaafd zal blijven. Brinkstraat 15 - Baarn - Tel. 02954-2525 KOOPT Antiek - Curiosa - Kristal - Goud en Zilver - Boeken - Antieke Prenten. H. WESTERHOF - Makelaar-Taxateur.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5